Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f a flfin -r- f bu J li) De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaar^au^. Vrijdag 20 November 1914 No. 11085 oTeraiïoistte op de polis vermelde voorwaarden. Offietaele berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De by levenslange geheele invaliditeit verzekering wordt gewaarborgd door de verlies van een hand, voet of oog; Hollandsche Algemeene I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. rm bij verlies £M T by verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de door de N. V. Maatschappij »Oxygonium", ge vraagde vergunning tot het uitbreiden eener be staande inrichting van acetyleengas, met eene in richting tot het vullen van dat gas op een druk van ten hoogste 15 atmosieeren in daartoe gepre pareerde staalcylinders, gelegen aan den Buiten havenweg 46 48 kadastei' Sectie L no. 2219 is geweigerd uit vrees voor gevaar voor brand en ontploffing. Schiedam, 19 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Van alle zijden komen berichten, dat de Duit- scbers zich in de Maas-linie krachtig versterken. De toegang tot België wordt nu zeer streng be waakt. Men schijnt een heftige actie van het leger der geallieerden te verwachten. De berichten van het Belgisch oorlogsterrein zijn door al deze maatregelen zeer schaarsch ge worden. Het Fransche communiqué deelt mede Do vjjand deed een poging om het dorp Tracy- le-Val, in Aisne, te hernemen. Na een hevig gevecht werd de vijand met zeer groote verliezen teruggeslagen. Op de rest van het front handhaafden de bond- genooten hunne stellingen. Het Duitsch communiqué noemt den toestand in West-Vlaanderen en, in Noord Frankrijk on veranderd. Een Duitsch vliegtuig-eskader dwong, tijdens een verkennings-vlucht, twee vijandelijke vlieg machines tot landen en bracht een ander ten val. Van onze vliegmachines wordt er een vermist. Een hevige aanval der Franschen in de buurt van Servon, aan den Westelijken rand van de Argonne, werd onder |zware verliezen voor den vjjand door ons afgeslagen. Onze verliezen waren gering. Van het oostelijk oorlogsterrein wordt uit Ber lijn gemeld, dat de berichten uit P.: loogt ad van ten oprukken der Russen naar Gumbinnen door de feiten wordt te niet gedaan. De Russen wa- t?n wel iets vooruitgerukt, doch tvmlen later teruggeslagen. De groote beslissende slag in het Oosten heeft een gunstigen loop voor de Duitse hers. De Rus- 16) Op dat oogenblik hoorde men eenig gerucht aan de buitendeur. Daarna weerklonk een luide stem van een man. God zjj geloofdzeide Cécile dankbaar. Daar is mijn vader IV. Het paleis van den prins Chimay behoorde tot de aanzienlijkste en schoonste van den fauborg St. Germain, waar de fraaiste paleizen stonden der oude en rijke adellijke geslachten van Fran krijk. De genoemde fauborg had sedert de adel haar begunstigde, voortdurend een uitstekend aristo cratisch karakter bewaard. Van het handelsgewoel der hoofdstad was daar nooit iets te zien geweest, ook niet gedurende de schitterende dagen der monarchie, want handel en verkeer, de groote en kleine burgers van Parijs hadden het steeds voordeeliger gevonden naar de boulevards, de city en naar de andere oevers der Seine te gaan wonen. sen waren de troepen der Duitecliers en Oosten- .•ijkers met een gpweldigb macht, maar langzaam, over een breedte van 300 kilometer tuss.men de Oost-Prulsische grens en de Karpathen gevapd. Hun rechtervleugel, welke blijkbaar uit vijf tot zes legerkorpsen bestond, rukte voort op dei rechteroever van dot Weichsel in dei richting' Thorn; hun hoofdmacht, bestaande uit. ongeveei 15 legerkorpsen, een aantal resem-divisies (o 10 cavaleriedivisies, op den linkeroever van d;e Weichsel in de richting1 van Silezië en Wesi-Ga- h'cië Behalve deze ten minste 900,000 man isteijce hoofdmacht stond nog een geducht leger tegen over de Zuidoost-grens van Oost-Pruisen en een aanzienlijke legermacht rukte in Galicië op in de richting Krakau. Tegen den lOden dezer bereikte de Russische hoofdmacht de Warta op de lin e KolaSieradszNowo Radomsk' en mot den lin kervleugel de lijn MaliziewWeichsel. Eerst hiel den de Rüssen stand aan de Warta, maar begon nen na eenige dagen met het. overtrekken van de rivier. Generaal Hindenburg1 had intusscben kun nen gebruik maken van de Duitsche sp co'.wegen om troepen te verplaatsen naar zijn linkervleugel aan de grenzen van Posen en andere Roepen aan- de grenslijn ThoirnSold au op te stellen. Op 12 en 13 dezer begonnen de Rossen hun aanvallen op elf, Oost-Pruisische grens, in 't hij zonder bij Stallupönen, Eidtkuhnen en Soldau, die cloor de Oost-Pruisische troepen, en bij Sol dau door de uit West-Pruisen ontjvoden troepen na zeer hevige gevechten werden algesia gen Óp lo dezer werden sterke, op den rechter Weiclrsel- oever aanrukkende Rus-psche strijdkrachten met verlies van 5000 gevangenen bij Lipno terugge worpen. Ze moesten tot Ploek terugwijken Nu volgde slag op slag. Op 15 deze wierp von Hindenburg! verscheidene hem tegeimoettrekkende Russische legerkorpsen tot voorbij Kufno terug. Thans wordt ten Noorden van Lodz de beslis sende slag met alle kracht voortgezet. Uit Weenen wordt gemeld, dat de slag in Russisch-Polen gunstig verloopt. De Oostenrijkers maakten tot nu toe 7000 gevangenen en verover den 18 machinegeweren en veel kanonnen. Van het Turksch-Russisch front wordt nog ge meld van Turksche zijde. In de gevechten bij Keuprikeui hebben onze troepen nog vijf machinegeweren buigemaakt. In^tweedaagsche gevechten tegen de Russische stellingen op de linie Azab—Zazik— Khohab zijn de heuvels in de nabijheid van Azab, waar ster ke verschansingen waren aangelegd, door een bejonetaenval genomen. De heftige strijd neemt een voor de Turken zeer gunstig beloop. Ook de tegen Batoem oprukkende troepen heb ben den Russen een zware nederlaag toegebracht, de stellingen van Zalvolter en Koera bezet, een vaandel vermeesterd en zes officieren en meer dan 100 man gevangeu genomen. Vier kanonnen, veel paarden en levensmiddelen zijn in onze handeu gevallen. De Russische verliezen zijn groot, de Russiche Het verlaten uitzicht van deze voorname wijk wa3 daarom voor de groote revolutie meestal des avonds en des nachts levendig geworden, wanneer daar in een van die rijke paleizen een feest werd gegeven, wanneer de met wapens' versierde koetsen aankwamen. Ook deze teekenen van leven waren in den faubourg St. Germain sedert het jaar 1790 ver dwenen, daar een groot gedeelte van den Franschen adel, die in die hoofdstad zijn verblijf hield, het voor zijn veiligheid noodzakelijk achtte den Franschen bodem te verlaten. Sedert de adel met zijn families als emigranten in het buitenland woonde, en vele der jongere leden van den adel of aan de grenzen bij de legers waren, die het land tegen de coalitie der vreemde vorsten moeten verdedigen, of in de vijandige gelederen tegen Frankrijk optrokken, geleek deze aristocratische wijk een woestijn. Het grootste aantal der paleizen was geheel gesloten, of daarin verbleven slechts eenige ver trouwden, welke hunne meesters niet mede naar het buitenland hadden kunnen nemen. En met deze heeren was natuurlijkerwijze ook de pracht verdwenen, waarmede de hooge adel zich placht te omringen. Ook de prins de Chima verbleef sedert twee jaren met de zijnen een der jonge prinsessen uitgezonderd, die als hofdame en vertrouwde van de koningin niet van haar had willen scheiden, in den vreemde, en had vqorloopig Londen tot zjjn woonplaats gekozen. De met weelde getooide troepen zijn in ordelooze vlucht in de richting Batoem ontkomen, De in de Perziche provincie Azerbeidzjan op rukkende Turksche troepen hebben de Russen bij Salmas geslagen. De Russen hebben daar twee officieren en honderd man verloren. De hoofden der Perzische stammen, die tot dusverre de zijde ^der Russen hadden gekozen, hebben zich thans met hun stammen bij de Turksche troepen aan gesloten. In de Zwarte Zee heeft e®n ontmoeting plaats gehad tussehen eenige Russische oorlogsschepen die naar Sevastopol terugkeerden en de „Goe- ben" en de „Breslau". De Russen openden het vuur en hij de teerste S". 1 r.ten werd de „Goeben" getroffen. D^ze kreeg een gat in den pomp en werd door ontploffing ort brand beschadigd1. De „Breslau" nam geen deel aan het gerecht tn bleef aan den horizon kruisen. Do „Goeben" verdween in den mist. Het Russische admiraals'tihip liep onbeduidende averij op. Er werden 3 officieren en 29 ma.v tnczen gedood en 25 man gekwetst. Uit Cionstantinopel wordt giemeld: Onze vloot, welke was uitgeloopen om de Russische Zwarte Zeevloot, die Trebisoode bom bardeerde, te zoeken, trof deze ter hoogte van Sehastopol. De vijandelijke vloot bestond uit twee slagschepen en 5 kruisers. Bij het gevecht, dat ontstond, werd oen Rus sisch slaglschip ernstig beschadigd'. De overige Russische schepen aamen, door cr.ze schepen achtervolgd, de vlucht in de richting van Sehastopol. Officieel wordt omtrent de beschieting van Li lian door den chef van den Duitsche n marinestaf medegedeeld Eergisteren heeft een gedeelte van onze vloot in de Oostzee de toegangen van de ha ven van Lib au door schepen, die men liet zinken, ver sperd en de uit militair oogpunt belangrijke wel ken beschoten. Torpedobooten, die in de binnenhaven ^ron gen, stelden vast, dat zich in de o ó'iogshaven geen vijandelijke oorlogsschepen bevonden. BELGIë. Vluchtelingen, afkomstig van Heyst, Ostende en Brugge hebben te vergeefs gepoogd langs de kust hun haardsteden te bereiken. De Duitschers lieten niemand in de omtrek hunner vuurlinie toe. Dit nieuws, dat ons door belanghebbenden verstrekt werd, is ons ook vandaag door het Belgische consulaat bevestigd. De Belgische grens nabij Weert, Rensel en Achel wordt door de Duitschers streng bewaaakt. Het vee van de paters uit de;Achelsche kluis js eergisteren naar Diepenveen bij Deventer ge transporteerd. Een correspondent van »De Tijd", die een be zoek heeft gebracht aan Belgische kustplaatsen, schrijft o.m. pronkvertrekken van zijn paleis te Parijs waren nu geheel verlaten, zoowel als de woningen der bedienden en de stallen in den zijvleugel van het gebouw. De prins had er alloen een oude bediende achtergelaten, die met zijn gezin, sedert het vertrek der prinselijke familie de beneden kamers naast den ingang had betrokken en de verplichting op zich had genomen over het paleis te waken en zijn heer nu en dan bericht te geven over den stand van zaken te Parijs. De bediende, Lamotte geheeten, had gedurende de twee verloopen jaren de plichten van zijn ambt naar behooren vervuld, en tot zjjn geluk was hij door de onruststokers der hoofdstad niet lastig gevallen, want tot heden had het ge peupel het alleen op de Tuillerieën gemunthet was het canaille der voorsteden nog niet in de gedachten gekomen de woningen der rijken en van den adel aan te vallen, om daar te moorden en te rooven. Het huisrecht was nog geërbiedigd, maar niemand kon zeggen, of dit nog lang zou duren, daar tengevolge der onrust reeds sedert lang alle zaken stil stonden en hongersnood en ellende voor de deur stonden. De regeering, de Nationale Vergadering én de Commune wisten daar geen redmiddel voorhet volk wist dit, waarom het slechts op eene ge legenheid loerde zich bij de bezitters' schadeloos te stellen. Een geslaagde bestorming der Tuillerieën en de vernieting van het koningschap waren zeer goede gelegenheden daartoedaarom beefden Met de versterkingen is men blijkbaar klaar en de militairen doen er nu niet meer zoo geheim zinnig mede. De, kanonnen in de duinen staan nog steeds naar zee gericht. Van het onderling verkeer der kustplaatsen blijf 'alleen Zeebrugge uitgesloten, dat niet bewoond is en waar ook niemand komen mag. Zondag j.l. heeft een he. vige ontploffing van een losgeraakte mijn het havenhoofd deels verniedl. Op de zeedijken langs de geheele kust mag eveneens niemand komen deze zijn uiterst streng bewaakt en afgezet. De burgerbevolking in de kustplaatsen is er erg aan toe. De kleine boertjes zijn de wanhoop ten prooi, want allés wat ze hadden is hun ont nomen. Geen koe, geen paard, geen varken ziet men meer, alles is tegen papieren bons gerequi- reerd door het Duitsche leger. Het gevecht aan deYser. Een gewonde Fransche soldaat vertelde aan een Engelschen correspondent Mijn brigade was opgesteld over een front ter breedte van 4 K.M. ten Noorden van Yperen. De vijand viel ons Woensdag met een sterke macht aan. In grooten getale wierp hij zich op ons en was niet te stuiten. Keer op keer werd hij terug geslagen, maar steeds weer kwam hij met groote macht opzetten. Met felheid werd het gevecht voortgezet tot Donderdagavond. Nu en dan wer den wij genoodzaakt te wijken maar telkenmale slaagden wij er door felle tegen-aanvallen in, den verloren grond te herwinnen. Ik heb op één dag een loopgraaf zeven maal zien nemen en terug nemen. Donderdagavond verflauwden de aanvallen van den vijand, doch zij werden Zaterdagmorgen met verdubbelde woede hervat. Veertig uur lang vochten wij om eiken voet gronds het is onmo gelijk te beschrijven, hoe helsch de toestand was. De vijand bracht tegen ons alle krijgsmiddelen in het spelinfanterie, artillerie en machinegeweer vuur. Onze verliezen waren zwaar, die van den vijand echter vreeselijk. Heele Duitsche bataljons werden door onze 7£ c.M.-kanonnen en door onze mitrailleuses neergemaaid. Zelfs heb ik gezien dat een Duitsch regiment met vliegende vaandels vooruit rukte, totdat op 300 M. afstands een vreeselijk vuur uit onze loopgraven op den vijand werd geopend. De aanvallers moesten in wanorde terugmaar zij herstelden zich en in gedund aantal, hernieuwden zij den aanval. Dit maal kwamen zij tot op ca. 100 M. van onze linie, toen zij aan een vernietigend vuur werden blootgesteld en wederom terug moesten. Maar nog weer kwamen zij opzetten, ofschoon, zij reeds' tweederden der hunnen hadden verloren. Nu werd ons bevolen, niet te vuren maar de Duit schers vlak bij te laten komen. Toen zij nog maar 20 M. van af waren werd het bevel gege ven «snelvuur" Tien minuten later had het Duit sche regiment opgehouden te bestaanin minder dan een uur tijd waren 3000 man uitgeroeid. Deze actie eindigde ten slotte met de bezitting van Dixmuiden door de Duitschers. de weihebbenden en de goedgezinden der hoofd stad, de enkele achtergebleven edellieden en de bewakers der paleizen voor den nacht van den 5den Augustus. Lamotte had nog een andere redenen om on gerust te zijn. Voor zijn persoon en het leven der zijnen be hoefde hij voor het gepeupel niet bang te zijn, want dezen moeiden de belhamels niet, indien zjjne bedienden zich dan ook maar niet tegen de indringers verzetten; doch de oude man was on gerust, omdat op den vorigen avond de broeder van zijn meester van Londen naar Parijs was ge komen, en in het paleis Chimay was afgestegen, om daar naar hij zeide, een enkelen dag te ver- blij ven- De prins was nog in het Paleis. Lamotte wist wel, dat de heer alle maatregelen genomen had om tegen middernacht heimelijk en voorzichtig Parijs weer te verlatenmaar wie kon er voor instaan dat dit plan uitvoerbaar was, als de opstrndelingen denzelfden nacht de Tuillerieën bestormden en de barrières der hoofd stad sloten De prins was een goed heer en Lamotte was hem evenzeer genegen als zijn meester zelf daarom beefde hij voor het gevaar, waaraan de broeder van zijn meester zich moest bloot stellen. (Wor&t twsolaAl. f100

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1