Binnenland. InBelgisch Vlaanderen Aan den brief van een Belgisch soldaat ont leent de „Tel.": „Bij dezen laat ik u weten, dat ik tot heden neg friseh en gezond ben en mijn Vadenand met de hondgmooten help verdedigen. Ik heb den dood al meermalen voor oogen gehad, maar ben Goddank ei; nog aan ontsnapt. Er worden hier tij Nienwpoart zware slagen geleverd, dag en nacht, en dat al 23 dagen lang, en wanneer zal 'l einde zijn? Maar met de hulp der wakkere F anschen en flinke Engelschen hebben wij den 0uitscheis goede klappen gegeven De slag, waar wij aan deelnemen, kan nog lang duren Ik ben al krijgsgevangen geweest, maa1" heb nog kunnen wegloopen Tegen den avond moesten we een bajonetaanvaJ doen Het werd zoo don ker, dat Belgen en Duitse hers door elkander lie pen en Belgen namen Belgen en Duitschers Duit schers gevangen Ik was afgesneden maar kon in 't duister nog) ontsnappen Dat was een vree. selijfee strijd Op Allerheiligen was ik te Cox- syde We hebben er 's nachts in de kerk ge slapen 's Morgens hebben al de Kathollere soldaten de H Communie ontvangen Dat was treffend En nu maar geen moed ve r to -en jtVij Belgen moesten dikwijls voor de overmacht wijken, zooals te Aarschot en te Meohekn, maar nu houden we stand en dat is zoo be moedigend. Een waarschuwing. Een lid van het Steuncomité Breda, geboren Hollander, zoo juist uit Antwerpen teruggekeerd) vertelt aan het •Hbld." van zijn terugreis en aan houding het volgende. •Tijdens mijne reis en mijn verblijf in Ant werpen waren my een viertal brieven overhan digd om in Holland te posten, en wel één voor Engeland, een voor Hamburg, een voor Ginniken en een vopr Breda. Hei waren gesloten envelop pen, waarvan mij den inhoud onbekend was. •Maandag 16 Nov. ging ik om 1.5 uur van den Ijskelder per tram naar Wuest- Wezel, alwaar ik zonder eenige moeilijkheid met mijn pas doorkwam. •Ongelukkigerwyze had de stoomtram van Hol land vertraging, waardoor de te Wuest-Wezel aanwezige üuitsche officier meer tijd had om verschillende personen te visiteeren. Zoo moest ik ook in de bekende kamer komen, waar men my vroeg of ik soms brieven bad. De officier verstond echter niet voldoende Fransch en Engelscb om den inhoud te kunnen beoordee- len. Hy wees mij echter op het verbod om brieven naar of uit België mee te nemen, geopende zoo wel als geslotene. Mij werd verboden naar Hol land door te reizen. Onder geleide van een Duitsch soldaat moest ik per tram terug tot aan den weg, die naar Galmptbout leidt. Daar uitgestapt, moes ten wy 9 7 K.M. loopen, overgeleverd aan den commandant te Calmpthout. •ZooUra deze inzage genomen had van den be geleidenden brief van den officier te Wuest-Wezel, alsmede van de brieven, die aan mijn zorg waren toevertrouwd, voegde hy mij toe»Sie sind arre- stiert, und ich muss Sie nach Antwerpen führen lassen I" •In de eerste kwartieren was 't mij niet moge lijk me mondeling daartegen te verzetten, daar me zwygen gelast werd. •Er deden zich echter moeilijkheden voor met transport, daar de machine van den trein, die me naar Antwerpen moest brengeD, stuk was. Deze tydwinst gal mij gelegenheid, nadat de Oberleut- nant tot kalmte was gekomen, mijn onschuld te bepleiten, waarin ik zeer vriendelijk bijgestaan werd door twee andere üuitsche militairen. •Een en ander had ten gevolge, dat ik omstreeks 8 uur in vryheid werd gesteld, tegen belofte mijnerzyds, dat ik in Nederland het verbod der Duitschers om brieven, geopende zoowel als ge slotene in of uit België te vervoeren, zou ver spreiden. •Toen ik vrjjgelaten werd, reed er geen trein meer, wel zou er om 12 uur nog een rijden, doch die werd afgelast. Des anderen daags kon ik eerst in den mid dag van Calmpthout naar Esschen vertrekken." FRANKRIJK. De Prins van W ale a in Frank? ij k. Omtrent de aankomst van dien 'prins van Wa les te Boulogne wordt nog in ie Engelsdie bla den gemeld, dat hij1 met gi.oot enthousiasme ont vangen werd en dat de Fransche --n Engelse he troepen, welke bij de aankomst tegenwoordig wa ren, met elkaar wedijverden in hun hartelijkheid om hem te verwelkomen. Er waren verscheiden treinen met giciwonde soldaten aangekomen, die nu langs de kade ston den. Zij, die daartoe in staat waren, hingen uit de portieren, en voegden hun juichkreten tij die- van de menschen op de kade. Anderen, -die zwak ker waren, werden door hun kameraden opge licht, om den prins te zien voorbijgaan. Deze was blijkbaar diep getroffen. Bijl sprak met verscheiden manschappen en drukte -anderen de hand. Toen zijn auto wegreed, zei een van de soldaten: Ik wist wel, dat bij gauw zou ko men Ik kende hem in Oxford Hij' was een echte „sport". De prins zag' er kranig uit in zijn khaki-uni form, toen hij aan land stapte. ENGELAND In de Engelsche kolonies begint het onrustig te worden, Uil Constantmopel wordt bericht, dat het gods- j dienstige tijdschrift „Sebil Urreschad" de ver taling publiceert van de in Egypte verspreide Arabische proclamatie waarin de Egyplenaven worden opgeroepen gebruik te maken van bet ecgenblik om zich van de Engelsche heerschappij te bevrijden. De proclamatie somt de schade op welke de landen van de Triple Entent - aan den islam en de Engelschen aan Egypt" berokkend, hebben; laatstgenoemden door de KatocncaUuur van dit vruchtbare land aan zich te trek ka i. Ten slotte legt de proclamatie ei den nadruk op, dat de tegenwoordige oorlog de zwakheid van Engeland aan het licht heeft gesteld, nu de vloot van dit land, welke ie sterkste ter wereld moest zijn, niets gepresteerd heeft. Van Engelsche zijde wordt echter beweerd, dat voortdurend loyauteitsbetuigingen van Mohamme- daansche onderdanen in de Britsche bezittingen inkomen. Reuter seint: Aanzienlijke Mohammedanen uit alle Britsche protectoraten en bezittingen gaan voort met het betuigen van hun loyalisme ten opzichte van het Britsche gouvernement. Onder de talrijke mani festaties van den laatsten .tijd m,oet worden ge noemd een adres aan Koning: George gericht door den Sultan vanDe Sultan van het groote inlandsche Rijk Sokoto in West-Afiika zendt dui zend pond sterling! voor de inschrijving; van het nationale comité voor hulp in den oorlog. Ge lijksoortige manifestaties hadden plaats in Egypte waar het huis van Nestor Granadhi en Co. 50.000 sigaretten zond. Ibrahim Safi te Alexandrië zond er 20.000 en Ali Osman te Cairo 20.000 als geschenk voor het Britsche leger in Frankrijk. Khabil pasja Khazal bood de regeering acht paar den aan. De werving van vrijwilligers. Het gaat met de aanwerving in Engeland onge lijkmatig; in spmmige streken bieden er zich heel wat mannen aan, in andere weer niet. In de „Manchester Guardian" lezen wij b.vdat er aan de Tyne zooveel mannen zich voor de Ier- sehe en Schotsche bataljons aanbieden, dat de werving geschorst is in afwachting lat het leger bestuur de vorming van een vierde Schotsche bataljon goedkeurt. Daarentegen wil het in het Noorden van Lan cashire niet. In de Garsting1 Union b v. heeft ét zich niemand opgegeven. Een liberaal Parle mentslid en een spieker, die voor den conser vatieven candidaat in het district optrad, wisten in een stad slechts vier man tot. dienstneming te bewegen. En in de bijeenkomst, die zij toe spraken, waren vooir het minst 80 jonge man nen die in aanmerking kwamen. Te oauoester dachten de wervers op de veldacbeidersmarkt een slag te slaan, maar uit de 200 cf 300 die er waren teekenden er slechts 2 of 3. Kom maar eens terug, zeiden de mannen, als je; ons meer geld kan bieden! Een telegram van „Central News" uit Nieuw- York zegt, dat de landverhuizing van Ieren bui tengewoon sterk is. Naar schatting waren er in de laatste veertien dagen nagenoeg 2000 man var. krijgsvaardigen leeftijd uit Ierland aangeko- De ver liezen der E ngele e h 3 n. Op een wervingsbijeenkomst te Salfcrd heeft Leid Newton verklaard, dat hij de verliezen van de Engelsehen, die volgens Asquith tot 31 October 57,000 man bedroegen, nu op wel 30.000 schatte: Sommige bataljons hadden al hun officieren ver loren. Een bataljon keurtroepen stond onlangs onder bevel van een adjudant-ondevotficier en twee divisies die tezamen ongeveer 37,000 man sterk waren geweest, waren tot 5300 man ge slonken. - i Hij vond het niet verstandig1 deze leiten te' verheimelijken. Hij vond veeleer verstandig' er voor uit te komen en de natie het besef bij te brengen, dat versterkingen dringend noodig wa ren. j" DUITSCHLAND In het stadhuis te Charlottenburg hebben zich Dinsdag rumoerige tooneelen afgespeeld. Toen de vrouwen der soldaten, aie zich thans op het oorlogstooneel bevinden, haar gewone uitkeering kwamen halen, deelde men haar mede, dat een gedeelte ervan zon ingehouden wordeu tot betaling der huur aan de huiseige naars. i De vpouwen wilden hiervan echter niets we ten en verlangden haar geld. Eerst na langdu rige onderhandelingen gelukte het de vrouwen uit het stadhuis te verwijderen. Zij trokken af onder de bedreiging, zich tot het oppercom mando in de Mark te zullen wenden Krijgsgevangenen in Beieren. Volgens een mededeeling' van het ministerie van oorlog bedraagt het aantal krijgsgevangenen in Beieren thans 36.621 man, en wel 963 .offi cieren en 35.658 soldaten, waarvan respectievelijk 140 en 10.433 gewond zijn. Onder deze krijgsgevangenen zijn slechts 2 of ficieren en 16 man van Engelsche, 4 officieren en 406 soldaten van Russische nationaliteit. De overige 957 officieren en 35.236 manschappen zijn Friansehen. Op het oefeningsterrein van Lechfëld zijn 6326 manschappen geïnterneerd, in Hammelburg 5 of ficieren en 3131 manschappen, en in Grafeuwohr 36 officieren en 11,726 man. De keizerin heeft een deputatie van de veree niging van Duitsche treinmachinisten ontvangen, ter gelegenheid van het overhandigen namens de vereeniging van een oorlogsgift van 120.000 mk. De keizerin onderhield zich minzaam met elk lid der deputatie, en gaf haar groote ingenomenheid te kennen over de rijke gift, die hoofdzakelijk aan het centraal comité van het Roode Kruis zal worden ter hand gesteld voor het verder inrichten van hospitaaltréinen. Een kleiner gedeelte echter zal, volgens bijzonderen wensch der gevers, ten goede komen aan die bewoners van Oost Pruisen en den Elzas, die door den oorlog het meest geleden hebben. RUSLAND Anti-semitisme in Russisc h-P o 1 e n. De bekende Deensche letterkundige George Brandes verhaalt in sGöteborgs Handelstidning" van het schandelijk bedrijf der anti-Semieten in Russisch-Polen, waar de meeste Joden misdaden worden aangewreven, die zij nooit hebben begaan» Hij deelt o.a, de volgende krasse staaltjes mede van de vervolgingen, waaraan de Joden blootstaan De anti-Semieten hadden een in het »jiddisch" gestelde proclamatio laten drukken, waarin de Joden werden aangespoord tot een oproer tegen Rusland. Er werd nu voor gezorgd, dat procla matie ongemerkt in de zakken van niets kwaad vermoedende Joden terechtkwam, waarop de Joden dan door daarvoor aangewezen schurken werden aangeklaagd en nadat bevonden was, dat zij in het bezit waren der genoemde proclamatie, een voudig doodgeschoten. Wanneer kozakken of Russische soldaten stierven, dan beschuldigden de Polen de JodeD, dat zij de waterputten vergiftigd haddeu. De meest voorkomende beschuldiging echter was die van spionnage. In de stad Bejawa, die door de Oostenrijkers werd veroverd, deelden de Poolsche leiders, waaronder een zeer be kend landeigenaar aan den Oostenrijkschen be velhebber mede, dat de Joden in ge'heime ver binding hadden gestaan met het Russisch leger. En toen de Oostenrijkers kort daarop weder uit dè stad verdreven waren werden door denzelfden landeigenaar de Joden bij den Russischen bevel hebber aangeklaagd wegens hunne verbinding met de Oostenrijkers, wien zij levensmiddelen zouden hebben verschaft. De Russische bevelhebber liet daarop een grootaantal Joden doodschieten en hunne huizen in brend steken. In de steden Janow en Kosnik beschuldigde men de Joden mijnen te hebben gestrooid, ten einde de Russen te helpen vernietigen. Daarop werden de Jodm, waaronder vele kinderen, aan telegraafpalen opgehangen. Toen de Oostenrijksche Sokol-troepen de stad Samosj hadden verlaten, beschuldigden de daar ter stede wonende Polen de Joden, dat zij geheuld hadden met de Oostenrijkers, waarop 12 Joden gevaDgen werden genomen en ondanks hun be tuigingen van onschuld ter dood veroordeeld. Vijf hunner waren reeds opgeknoopt, toen eeD Russi sche pope ademloos kwam toesnellen en de auto riteiten verzocht de executie te staken, daar de Joden onschuldig waren. Hij kon bewijzen, dat de Polen en niet de Joden inlichtingen aan de Oostenrijkers hadden verschaft. Zeven Joden wer den daarop vrijgesproken, de vijf andereu echter waren reeds gevallen als slachtoffers van den Jodenhaat. Te Josefot werden de Joden beschuldigd de putten te hebben - vergiftigd, waardoor het heette, 100 kozakken het leven zouden hebben verloren. 78 Joden werden daarop gedood, een aantal vrouwen schandelijk mishandeld en de winkels leeggeplunderd. Soortgelijke voorvallen zijn, volgens Brandes, aan de orde van den dag. In de gouvernementen Warschau, Radom, Petrikof en Kielce o.a. zijn herhaaldelijk pogroms op touw gezet. Brandes brengt ten slotte in herinnering dat hij reeds meer dan een menschenleeftijd geleden uiting heeft gegeven aan zijn sympathie voor de Polen en stelt dan de vraag of hij thans, nu over het lotvan Polen beslist zal worden, zich zal moeten schamen over zijn toenmalige uitspraak. ZUID-AFRIKA. Het rapport door de regeering der Zuid-Afri- kaansche Unie uitgebracht bij het departement van Koloniën luidt volgens de »Daily Telegraph". Generaal Botha rapporteerde gisteren van de Mushroom-vallei (12 Mijl Zuid-Oostelijk van Win- burg), dat hij den vorigen avond met zijn com mando Transvalers Winburg veilaten had en oprukte in richting van Marquard. Na een ge- forceerden marsch bij nacht kreeg hij voeling met de troepen van De Wet. Hij gaf zijn troepen last de opstandelingen in Oostelijke en Noord- Oostelijke richting om te trekken. Tegelijkertijd rukte kolonel Brand van Winburg naar Hoenderkop, waar hij op andere afdeelingen van De Wet stiet, Generaal Lukin en kolonel Brits hadden in last, naar Koerranaberg op te rukken, om den terugtocht van den vijand in die richting af te snijden. Generaal Botha's commando viel de opstande lingen aan en bracht hun ernstige verliezen toe. Nauwkeurige opgaven dienaangaande ontbreken nog. De legerafdeeling van kolonel Brand doodde en verwondde velen der opstandelingen en maakte 600 krijgsgevangenentevens werd hun geheele leger, bestaande uit een groot aantal karren, wagens, enz., buitgemaakt. Generaal Botha's afdeeling nam er 40 gevangen, maar zette de vervolging krachtig door. De troepen van generaal Lukin en kolonel Brits konden hun doel helaas niet tijdig bereiken en dit is des te meer te be treuren, omdat zij anders het geheele commando van De Wet zouden gevangengenomen hebben- Later namen zij deel aan de vervolging. De nederlaag van de Wet i? volkomen. Generaal Botha verloor eenige mannen aan dooden en ge wonden. Aalmoezeniers. Bij Kon. b'esl. is benoemd tot hoofdaalmoeze nier hij het legler te velde, deiZ.Eerw. Heer pastoor F. J. H. Evers, aalmoezenier bij de 1ste divisie. Belgische vluchtelingen. Wij vernemen, dat het regeeringskamp voor vluchtelingen le-Nunspeet, dat het kamp te toe broek zal vervangen, tegen het einde dezer maand gtereed zal zijn en dat het plaats zal bieden voor 10.000 vluchtelingen. Wol. De Tilburgsche vereeniging van Wollenstoffen- fabrikanten wendt pogingen aan tot aankoop van wol in Buenos Aires en Monte Video. De Regeering heeft bereids de toezegging ver leend, dat zij deze pogingen krachtig zal steunen n dien zin, dat getracht zal worden de wol voor rekening der Regeering aan te koopen. Voor de Nederlandsche textielindustrie een redmiddel waarnaar reikhalzend wordt uitgezien. Tabaksbelasting. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen wordt door de minister van Financiën de samenstelling overwogen van een commissie van advies in zake de tabaksbelasting. Deze commissie zal bestaan uit personen uit handels en industriekringen. De Voorzitter van de kamer vaa Koophandel te Am sterdam, de heer van Eeghecu schijnt aangezocht als voorzitter der commissie op te treden. Belastingplannen. Naar het Persbureau Vas-Dias verneemt maakt men zich in handelsbetrekkingen ongerust over de belastingplannen van Minister Treub. Men gelooft, dat deze niet van zins is voorstellen te doen om nog meer uit de directe belastingen te halen. Deze zullen toch al verhoogd worden zoo de voorgestelde middelen tot leeningsallossing worden gevoteerd. De a.s. Inkomstenbelasting zal niet zooveel meer opbrengen om, in aanmer king nemende het groote tekort eD de stijgende uitgaven door sociale wetgeving, de budgets der komende jaren sluitend te maken. Het oveiblij vend tekort zal niet door uitvoerrechten en tabaks belasting gedekt kunnen worden. In gewoonlijk wel goed ingelichte kringen werd ons verzekerd, dat behalve deze beide genoemde belastingen, ook aan tariefherzieni ng wordt gedacht. Minister Posthuma. H. M. de Koningin heeft gistervoormiddag den heer Posthuma ter beëediging als minister van landbouw, handel en nijverheid ten paleize ont vangen. De heer Posthuma heeft vervolgens de zaken van dat departement uit handen van rnr. Treub overgenomen en zijn ambt aanvaard. Minister Treub had in den loop van den ochtend in hun bureaux van de hoofden der afdeelingen en andere ambtenaren afscheid ge nomen. Geïnterneerden. Dinsdagavond li uur hebben naar het »Ctr." meldt, twee geinterneerden te Amersfoort een poging tot ontvluchten gedaan. Bij den kant der Westerstraat zijn ze onder het ijzerdraad door" gekropen, maar werden opgemerkt door den schildwacht. Bij de achtervolging werd de een spoedig gegrepen maar op de ander moest worden geschoten op den Arnh. weg bjj Kinderzorg. Hy kreeg twee kogels in den rug en een in den bovenarm. De oil. van gezondheid de Haas en een Belg. dokter verleenden de eerste hulp. De toestand van den getroffene moet niet ernstig zyn - De uit het interneeringkamp te Bergen ont vluchte Duitsche officieren zijn een landweer- luitenant en een vaandrig der marine met rang van officier. Beiden hadden bij schriftelijke ver klaring hun eerewoord gegeven, niet te zullen ontvluchten. Een uitlevering naar Nederland van de ont vluchten kan niet geschieden zegt de N. R. Ct. maar wel kunnen zij in Duitschland voor een militairen eereraad worden gebracht. De interneeringskampen. Men schrijft aan de »Tijd" De Regeering heeft beslist, dat al de geïnter neerde Belgische soldaten zullen samengebracht worden in drie groote barakken-kampen te Zeist» Harderwijk en Oldebroek. Te Zeist schijnt alles reeds in orde te zyn voor het herbergen van 12.000 man, en naar ik met eigen oogen kon vaststellen, zijn deze houten loodsen zeer voldoend®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2