Dagblad voor Schiedam Omstreken. f Afinn"---" f Cft fis De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering 37sle Jaar^iuui. Maandag 23 November 1914 No. 11087 Gffideefe berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50- Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. bii levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hoilandsche Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande- ren vinger. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van Johanna Smitselaar om ver guning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Haven 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 23 November 1914. Burgemeester en Weihouders voornoemd, I M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Stads-Ziekenliiiis. AANBESTEDING. De Commissie van Administratie van het Stads ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 27 No vember as. aanbesteden de levering van: 35 HECTOLITER AARDAPPELEN, ten dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aanbe steding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen in middels sldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd M. L. Honneri.age Grete Voorzitter Mr. M. M. Van Velzen Secretaris. De Directeur van den Gemeentelijken Keurings dienst van Eet en Drinkwaren te Schiedam, wijst er de melkveehouders op, dat de verontreinigingen in de melk in den laatsten tijd eer zijn toege nomen dan verminderd en vei zoekt hen daarom dringend, bij het mefken beter de reinheid in acht te nemen. Hij wijst er op, dat krachtens de Verordening, het verkoopen van verontreinigde melk strafbaar is. Hij brengt ter kennis van de slijters, dat klachten over het afleveren aan hen van verontreinigde melk, zoo spoedig mogelijk moeten worden inge diend aan het laboratorium, Boterstraat 56. De Directeur. F. H. BAKKER. In België en Noord-Frankrijk hebben de laatste dagen geen belangrijke krijgsverrichtingen plaats gehad. De Ciorresp. van de „Daily Chronicle" schrijft: Tusschen NieuwpiOprt en Dixmuiden zitten de legeis nog steeds vast. Over de geheele linie hebben hevige artillerieduels plaats. In aeikere 18) De Chimay's hadden naam gemaakt als be schermers der wetenschap en der fraaie kunsten, en ook de prins had dien naam met eer opge houden hij had zich nooit met de intriges der politiek ingelaten en evenmin waren de licht zinnige verstrooiingen van den jongen adel hem bevallen, want hij was een door en door gods dienstig man. Hij was daarom niet alleen diep geschokt door de buitensporigheden, welke thans in Frankrijk plaats hadden, maar hij betreurde het diep, dat de Fransche natie alle christelijk gevoel met voeten trapte. Daarom sprak ook thans uit zijne trekken een weemoedige ernst, welke minder werd teweeggebracht door zijn eigen lot, maar door den ongelukkigen toestand, waarin zijn vaderland verkeerde. Een eigenaardige tegenstelling met den prins maakte graaf Beaumont. Een zestiger, klein en dik, vertegenwoojdigde hij in zijn karakter den aartsvaderlijken landedelman van die dagen. Graaf Raouil had bij zijn weten nog nooit iemand een kwaad woord toegevoegd, zijn onderhoorigen eerden hem als hun vader, want uit zijn bolrond militaire kringen gelooft men niet dat de alge meen© toestand voor Maart verandering1 za! on dergaan. De wegen door de velden zijn in deze streek onbegaanbaar. In geheel Noord-Frankrijk en Vlaanderen zijn Duitsche gevangenen bezig met het 'horstellen der wegteo. Bij' Yperen hebben de Engelschen het offensief hernomen en sloe gen zij de D'uitsehers een kilomeetr terug. De Britsdhe linies hebben een geweldig gïa- naatvuur te doorstaan, maai: de mannen vechten met heldenmoed. De Yser is overstroomd. Sneeuw valt te Calais. Ten zuidoosten van Ramiscapelle weid twee Duit- schen in f a.n terie batai lion s dooi" het water de pas afgesneden en de Fransche en Belgische batterijen richtten groote verwoestingten aan 'n hunne ge lederen. Den gteheeleo. nacht van Donnterdag op Vrijdag bleven de Du it schors coder het vuur der Fransche en Belgische granaten. Lenigen lumneir, die in de half ondergeloopen loopgaven lagen, gaven tevergeefs vuursignalen, waarmee zij om hulp riepen. Zoovaak een vuursiglna.il gegeven vferd, braakten de batterijen een moorddadig1 vuur op de Duitsche posities. Toen het dag werd, zag men dat twee Duitsche machinegeweren geheel vernield waren, terwijl tientallen lijken op het water dreven. Van de tweeduizend man die de twee bataillons vormden, ontsnapten er slechts 350. De berichten, dat Yperen door de Duitschers zou zijn ingenomen en later door de Bondgenooten zou zijn heioverd blijkten onjuist te zijn geweest. Reuter seint, dat Yperen in handen der verbon denenen is, en dat behalve krijgsgevangeuen en wellicht eenige spionnen geen Duitschers er in geslaagd zijn om de stad binnen te rukken of zefs te naderen. De posities der verbondenen daar zijn sterker dan ooit. Het officieele Duitsche communiqué meldt, dat de toestand op het Westelijk oorlogsterrein onver anderd is. Het Parijsche bericht zegt, dat bij Woevre vijf aanvallen der Duitschers door de Fransche artil lerie zijn afgelagen. Bij Verdun en in de Vogezen hehben wij vor dering gemaakt en op enkele punten loograven aangelegd, op minder dan dertig meter van de Duitsche stellingen. De strijd tusschen de WeichsePen Warta duurt met groote hevigheid voort. De Russen behaalden volgens berichten uit Pe tersburg eenige plaatselijke voordeelen. De gevechten op het front Czenstochawa Krakau hebben geen wijziging van beteekenis in den toestand gebracht. Wij hebben 2000 man gevangen genomen en machinegeweren buitge maakt. In Galicië hebben de Oostenrijkers onder den druk onzer aanvallen Neu Sandez ontruimd. Het Duitsche officieele communiqué geeft ook geen bijzonderheden en zegt alleen, dat er nog geen beslissing gevallen is en dat de strijd voortduurt. Uit Weenen wordt gemeldt gelaat en uit de kleine blinkende oogen glansde slechts goedheid. Maar even duidelijk toonde de beweging en houding van den graaf aan dat hij niet opgewassen was tegen een woeste bende. Tetwijl hij tegenover den prins stond, hoorde hij met open mond de mededeelingen van zijn vriend aan over hetgeen, naar deze meende, er in Frankrijk zou plaats hebben. De volle wangen van den graaf werden bleek en de angstige blik getuigde van onrust en radeloosheid. Zulke gevoelens waren niet op te merken in de flink gevormde en schoone trekken der jonge mevrouw integendeel, zij hoorde de voorstellingen van den prins trotsch aan men kon zien, dat de goedgezinden aan groote gevaren waren blootge steld, doch dat zij eveneens al deze gevaren ver achtte en er op voorbereid was om ze moedig het hoofd te bieden. Maar niet alleen de uitdrukking van haar ge laat, maar ook haar verder wezen toonde een mannelijke energie aan. Zij was groot en krachtig gebouwd, uit hare groote donkere oogen straalde beslistheid en dat zelfvertrouwen, dat zijn kracht in een sterke ziel vindt. Reeds op jeugdigen leeftijd had Virginie haar overmoedige ponny even mak gemaakt als haar speelgenoot Leon de Fonteille zijn paard. Zij had aan de jachtpartijen van haar vader deelgenomen en vroegtijdig geleerd geen bezwaren te tellen. Toen later de ouders van Virginie stierven, toen zij de meisjesjaren bereikte en hare op- De Duitschers en Oostenrijkers zetten in Rus sisch Polen hun aanvallende beweging krachtig en met succes voort. Op zich zelf staande tegen aanvallen van den vijand zijn afgeslagen. Tot dusver hebben de Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen meer dan 15.000 gevangenen gemaakt' Ook ten westen van de Dunajec en in de Kar- pathen zijn belangrijke gevechten gaande. Van de actie tegen Servië wordt uit Weenen gemeld Wij hebben met sterke troepen de Kolubara (een zijrivier van dfn Donau in Servier, die bij Obronovac in de hoofdrivier stroomtj reeds over schreden. De vijand biedt echter in verscheidene goed gekozen versterkte stellingen nog tegenstand. Groote patrouilles maakten in de laatste twee dagen weer 2440 gevangenen. Het totale aantal gevangenen, sinds de gevechten van 6 November gemaakt, bedraagt hiermede dertienduizen man. Turksche troepen zijn, volgens berichten uit Constantinopel bij1 het Suez-'kanaal aangekomen. In het gevecht bij> Kantara werden de Engel schen verslagen en met zware veilielzen op de vlucht gedreven. Het „Berliner Tagteblatt" verneemt befceffendc de Turksch-Russisstehe actie, uit. Constantinopel: De vpiornaa.mSite gfevechten met sterke: loepen- afdeelingen van het Russische leger spelen zich af op den Tuiikschen linkervleugel in het gebied tusschen de rivier Tsjoeroek, die eenige K.M. zuidwestelijk van Batoem in de Zwarte Zee uit loopt, en de Turksch-Rnssische grens. De gevech ten zijn tof nu, toe zeer gunstig geweest voor de Turksche troepen, die hier overal reeds ver over de grenzen voorwaarts zijn gedrongen. In het gebied van Liman zijn de Russen, aie ernstige verliezen hebben geleden, reeds over de Tsjoeroek teruggeworpen en uiteengedreven. Bij A'rtwin (op Rusöisch gebied bij de Turksche grens) hebben Turksche troepen de Russische voor hoede door een bajonetaanval overrompeld. De Russen hebben daiar veel dooden verloren en veel oorloglsmaterieel in handen van de Turk sche troepen gelaten. Reuter seint uit Pretoria, dat de opstand in Zuid-Afrika. meer en meer verloopt. Iedereen dag geven zich tal van rebellen over. Twee zoons van de Wet hebben zich ook reeds over gegeven. BELGIë. De gevechten bij Dixmuiden. De oorlogscorresp. van »De Tjjd" schrijft: De soldaten, die nu in Brugge zijn, hebben bijna allen de laatste gevechten aaD de User, de verdere verbreiding der inundatie en het gure sneeuw en stormweer meegemaakt. Versche troe pen zijn hun plaatsen gaan innemen en zij mogen enkele dagen gaan uitrusten. Een soldaat met een intelligent uiterlijk stond voor het »Feldpost"-kantoor op wacht. Zijn klee- ren waren Dog dik beslijkt en de vermoeienis lag hem op het gelaat. Voortdurend bracht hij de hand voor den mond om een hollen, diepen hoest voeding door een rijk begaafde bloedverwante was voltooid, toen veranderde het karakter van Virginiemaar tech bleef haar een vaste wil, eene bepaalde beslistheid van handelen eigen. Deze eigenschappen hadden haar goede diensten bewezen bij het beheer harer goederenzij hadden er echter oek toe bijgedragen om haar door ieder een, die haar kende, te doen hoogachten. De binnenkomst van den vicomte bracht een kleine beweging onder de drie personen. Virginie stond haastig op en ging zonder op de tegenwoordigheid van den prins te letten, met een kreet van vreugde haar man tegemoet. Ook de oom der freule naderde en drukte Leon de hand, terwijl de prins den jonkman met ongeveinsde vriendelijkheid begroette. Na de eerste begroeting kon Leon niet nalaten den graaf en zijne vrouw zachte verwijten te doen over het waagstuk dat zij ondernomen hadden. Vergeef mij' zeide hij, als ik u niet zoo gaarne zie als dit op andere tijden en in andere omstandigheden het geval zou zijn. Waarom kwaamt gij hier uw ongeluk tegemoet loopen Parijs is thans een roovershol, welke bewoners op bloed azen, op het bloed der aristocraten. Gij kunt hier onmogelijk blijven, want te Parijs zijt ge overgeleverd aan de woede van het straatge- meen. Het is te voorzien, dat binnen eenige uren rondom de Tuillerieën een strijd zal bestaan op leven en dood. en dat overal in de stad de ruwste hartstochten den vrijen teugel zullen vieren. Hoe te smoren. Ik drentelde wat op en neer, trach tende een middeltje te vinden, om zonder arg waan te wekken een praatje met hem te maken. Eindelijk loop ik in flinken pas met een nuch ter gezicht op den hoofdingang van het postkan toor aan en vlak vóór hem gekomen, roept hij me een »halt" toe en steekt den arm uit. Wat wilt U Een brief verzenden 1 Een brief Waarheen Naar m'n familie in Holland. Ik ben Hol - lander. Ah, zoo, ja, dat gaat toch nietalleen brie ven van Duitsche soldaten worden verzonden. En ook dat gaat nog niet gemakkelijk 't duurt ten minste lang. 't Spijt me, want men zal zich in Holland wel ongerust over me maken. Ja, vriend, bij ons in Duitschland is dat nog erger. Voortdurend zijn we in gevechten, waar zoovele kameraden blijven en de familie leeft steeds in angstige spanning. Maar velen zullen geen brieven meer ontvangen, want 't gaat wreed, wreed. Is de strijd zóó bloedig Bloedig Neen, moorddadigGisteren pas ben ik met mijn compagnie van uit Dixmuiden hier teruggekomen, maar ach, hoe weinigen nog. Zondagavond moesten we met onbekende bestem ming optrekken in noordelijke richting. We lagen in onze loopgraven achter Dixmuiden... Achter Dixmuiden Ik dacht, dat uw troepen er al in waren. Dat zijn ze ook, maar van het plaatsje staat niet veel meer en de bezetting is volstrekt niet rustig, daar de Engelschen nog vlak achter het stadje liggen, aan de andere zijde van de Yser. Vorige week Vrijdag hadden we in het plaatsje een paar batterijen in stelling weten te brengen, maar nauw waren wij Zaterdagmorgen begonnen met vuren, of de stukken werden met de bedie ning door de vijandelijke artillerie vernietigd. Uechts infanterie is er nu gelegerd in een soort loopgraven, waarvoor van het puin der huizen borstweringen zijn opgeworpen. Zouden uw kameraden zich in Dixmuiden handhaven, denkt ge Waarschijnlijk wel, want toen de Engelschen en Belgen Dixmuiden de laatste maal hadden moeten ontruimen, zijn ze door hun eigen inun datie genoodzaakt geworden tot aan de andere zijde van de IJser terug te trekken. Toch worden we ook in Dixmuiden nog bestookt door de En gelschen, die even ten zuiden van Dixmuiden zich nog op den rechteroever hebben weten te handhaven. Toen wij Zondagavond dus vanuit onze loop graven achter Dixmuiden optrokken in noordelijke richting, waren wij versterkt door cavalerie, bij elkaar wel 2000 man sterk. Na twee uur mar- cheeren in hevige koude en wind sloegen we weer links af, de richting van de liniën in. Weldra kwamen we honderden onzer mannen tegen, die allen in de richting Leke en Cortemarch ver trokken. kan ik u echter beschermen, ik die tot de ver dediging van het kasteel behoor en mijn leven voor den koning en het door revolutie bedreigde vaderland veil moet hebben Virginie, bij mijn scheiden van huis vroeg ik u, mij het offer, dat mijn plicht van edelman mij oplegt, niet zwaarder te maken, en toch hebt gij het gedaan en nu moet ik behalve voor mijn koning nog angst en schrik verduren voor uwe persoonlijke veiligheid, welke gij zoo ondoordacht op het spel hebt ge zet 1 Virginie, waarom hebt gij dat gedaan 1 Vraagt ge dat nog, na bekend te hebben dat ge u bij een vruchteloos werk hebt aange sloten antwoordde Virginie even kleurende. Ver dien ik er een verwijt voor, dat ik hierheen kwam, om u ervan af te houden uw leven voor de verloren zaak des konings te wagen Ja, zij is te Parijs verloren, al heeft ook een handvol dappere mannen besloten hun bloed daarvoor te vergieten. Zoo erg is het nog niet. Gij kunt uw eigen woorden niet meer terug nemen ook zou dat niet baten, want sedert eenige dagen ben ik van den stand der zaken te Parijs even goed ingelicht als gij, en wat ik nog weten moest om my in mijn besluit te versterken heb ik hedenavond van den prins de Chimay ver nomen. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1