Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. DUITSCHLAND Die vet liezen. Uit Kopenhagen wtordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat in goed ingelichte militaire kringen do verliezen voior heel Duitschland tot heden, toe op 1.2*b().0()0 dooiden, gewonden en verinis- ten (ongeveer 31 legerkorpsen) gielschat worden. Hierbij zijn niet inbegrepen zieke oiffieielre.a en soldaten, wier aantal zonder overdrijvingi op bijna een half millioen 'kan worden gteschat. De juistheid van deze berekening', schijnt be wezen te Worden door het feit, dat et tachtig officieel© Diuitstehe verlieslijsten zijn uitgegeven, met 580.000 namen. Verder zijn er 57 Saksische, (iO Wurtemhergteche53 Beiersche en 11 ma rim:- 1 ijsden geweest, die te zamen melding maken van ong'eveer 400.000 verliezen. De U 18 in den grond geboord. De Eogelsche admiraliteit deelt mede, dat de Duitsche duikboot U 18 door een Engelsch pa trouillevaartuig op de Noordkust van Schotland geramd en gezonken is. ITALIë. Von Bulow gezant te Rome. In de buitenlandsche bladen werd reeds meer malen de benoeming van vorst von Bulow tot gezant van het Duitsche Rjjk te Rome, besproken. De sFigaro" meent, dat deze benoeming de laatste kaart is, die de Duitschers in de hand hebben. Het is hunne laatste poging om Italië terug te winnen voor zijne vroegere bondgenoo- ten. De nieuwe gezant bezit vele persoonlijke connecties en men denkt in Duitschland, dat Italië gevleid zal zijn, wanneer Duitschland een man uitzendt, die door zijn verleden en zijne persoon lijkheid als een der voornaamste in het rijk moet worden beschouwd." Het bericht van de »Figaro" inzake de benoe ming van vorst von Bülow wordt door alle Duit sche bladen met ingenomenheid begroet. Uit het Vaticaan. Men meldt uit Rome aan de »Msb." Zaterdagmiddag om half vier begaf Z. IJ. Paus Benedictus XV zich in de Sedia gestatoria en ver gezeld van Zijn geheele hofhouding voor het eerst naar de in electrisch licht badende St. Pieterskerk waar ongeveer 30 000 Romeinen Hem vol jubel ontvingen. De Paus en Zijn gevolg namen op de troontribune voor de Confessio plaats. Daarop hield de kardinaal-vicaris Pompili een toespraak en ook de Paus richtte zich in een lange liefdevolle rede tot de aanwezigen. Na het zingen van het Te Deum keerde Z. H. onder onbeschrijflijke geestdrift naar het Vaticaan terng. Tegenwoordig waren 30 bisschoppen en de ge zanten van Spanje, Pruisen en Beieren. ZUID-AFRIKA. D e ,qp s tan >1. Blijkens een bericht v,ah commandant Putoit zou De Wet met zes anderen over Je Vaal zijn getrokken, nadat de overblijfselen van zijn strijd macht uiteen waren geslagen. Ent';it besloet to,t een vervolging' en ging met veldk-or.net Hoffman per auto eveneens over de Vaal in de buurt van de plaats waar vermoedelijk De Wet de ri vier over ging, teneinde inlichtingen over um vluch telingen in te winnen. Te Kareenos'kuil, twaalf mijlen van Lecuwdpwa, ontving! hij mededeeling dat mmi zeven ruiters had gezien en sp. adig daarop haalde men do vluchtelingen in. De adju dant verwondde De Wet's schoonzoon Mentz, ter wijl het paard van De Wet's secretaris Oost, don vroegeren redacteur van het Volk werd neer geschoten. Dutoit meent dat ook Oost en ook een ander werd gewond maar Oost wist op lief paard van Mentz te .ontkomen. Mentz en Sprès werden gevangen genomen. Bijl De Wet bevonden, zich' nog Koos van Colier, Wesscl, Potgieter, Gert- muller en Oost. Zaterdagnacht is de lXtrein no G uit Berlijn, bij het station van de Schönhausseirdamm, te Ber lijn, op een stilstaanden goederentrein geloopen. Vijf personen werden gtedood en de'rti »n anderen gewond, o.w. twee zwaar. De materieels schade is aanzienlijk. De vermoedelijke oorzaak ligt waar schijnlijk in het vporbijrijden van hel: haltesignaal. Het onderzoek' is nog' niet geëindigd. schuldig gemaakt, voor een raad van eer komen en is er geen sprake van, dat ze weer in het leger treden. Vluchtelingenkamp te Nunspeet. Men schrijft ons We brachten een bezoek aan het in aanbouw zijnde vluchtelingenkamp te Nunspeet. Er wordt nog steeds met alle kracht gewerkt om op den bepaalden tijd^gereed te komen. Toch loont een bezoek reeds de moeite. Groote tenten zijn in een wijden kring geplaatst en elke tent biedt plaats aan niet minder dan 250 personen. Deze tenten zijn verdeeld in vele kamertjes, die den vluchte lingen familiesgewijs tot slaapplaatsen zullen die nen. In het midden van die tentenkring zijn enkele groote tenten gebouwd, die voor gemeenschap pelijke eetzalen, voor school en voor het houden van godsdienstoefeningen zijn bestemd. Het geheel wordt van electrische verlichting en centrale ver warming voorzien. Met het oog op de koude zijn overal dubbele buitenwanden aangebracht, die, met het oog op het brandgevaar met asbest zijn bekleed. Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. De »Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" heeft het volgende programma vastgesteld De »Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" streeft naar een zoo spoedig mogelijke beëindiging van den oorlog, door een vrede die niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt. De Raad is van oordeel, dat daartoe bij het sluiten van den vrede het volgende gewenscht is 1. Samenwerking der Staten in plaats van tegen over elkander staande bondgenootschappen 2. Beperking der bewapening krachtens interna tionale regeling 3. Zeggenschap der Volksvertegenwoordigingen over het Vredesverdrag 4. Vermijding van het gevaar, gelegen in overgang van grondgebied of annexatie tegen den wij der bevolking; 5. Nieuwe stappen tot bevordering van verplichte arbitrage en verplicht onderzoek van interna tionale geschillen. De Raad stelt zich voor, in samenwerking met gelijkgezinden uit alle partijen en richtingen in alle landen, de vorming van een krachtige inter nationale openbare meening ten gunste dezer denkbeelden te bevorderen. Sinds de oprichting op 8 October zijn alsnog> op uitnoodiging van het bestuur, als leden tot den Raad toegetreden: Mr. M. P. M. van Dam (Be stuurslid van den Ned. R. K. Vereeniging tot Be vordering van den Wereldvrede) H. J. van Ginkel (Vertegenwoordiger in Nederland van de Bahaï- beweging) H. van Kol (vertegenwoordiger van Nederland in het Internationaal Socialistisch Bu reau), Ds. N. J. C. Schermerhorn (Redacteur van »De Wapens Neder," het Orgaan der Internatio nale Anti-Militaristische Vereeniging in Nederland) J. Th. R. Schreuder (Voorzitter der Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen) Prol. Dr. I. P. de Vooys en F. M. Wibout. De bijzonder groote omvang, dien de werkzaam heden van den Raad hebben genomen, heeft den Voorzitter van den Raad, den heer F. M. Knobel, met het oog op zijn gezondheidstoestand, genoopt zijn ontslag te nemen als Voorzitter en Bestuurslid. Als zijn opvolger heeft de Raad gekozen Mr. H. C. Dresselhuis. die deze benoeming heeft aanvaard. De Raad bestaat thans uit 71 leden, terwijl ruim 3500 personen zich als medestanders hebben opgegeven en meer dan 150 Vereenigingen van allerlei richting en aard zich bij den »Neder- lanscbe Anti-Oorlog Raad" hebben aangesloten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrichl in den morgen van 24 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 762.7 te Memel. Laagste barometerstand 753.2 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden, aanvankelijk uit westelijke richtingen, meest zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets zachter. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 1 December 1914, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Den besten uitleg, dien men aan de reis van Caillaux geeft, is, dat zij om vaderlandslievende redenen geschiedt Maar terecht heeft de »Gau- lois" gevraagd, of daarom ook mevrouw Caillaux mee moet reizen op kosten van de reeds zoo be rooide schatkist des lands. »Hoe het weze, hij is naar Brazflië gegaan, moge hij er blijven", aldus besluit de »Gaulois", die in dezen wensch het gevoelen uitdrukt van alle fatsoenlijke lieden. Het is ook aan Caillaux niet onbekend, dat hij bij het publiek in de algemeene verachting staat, en men verklaart zijn reis naar Zuid-Amerika nog meer uit het verlangen, om deze verachting te ontvluchten dan uit zijn eerzucht, om meer ge wichtig te kunnen doen ver van de oorlogsellende. Wat de Parijsche berichtgever van het Italiaan- sche »Giornale d'Italia" daarover onlangs heeft gepubliceert en wat hier niet gedrukt mag worden, maar wel als een openbaar geheim voort- verteld is waar. Caillaux en zijn vrouw konden zich in net openbare leven niet meer vertoonen zonder ge vaar, uitgejouwd te worden. Want al het gebeurde rondom zijn persoon doet de publieke opinie in Frankrijk walgen, vooral als men er door zijn tegenwoordigheid aan herinnerd wordt in dezen tijd van nationale verheffing. Onlangs bewoog hij zich in officierstenue naast de sippe mevrouw Caillaux die nota bene de onbeschaamdheid heeft gehad, de kleeding der Roode Kruis-zusters aan te trekken in een restaurant. Fatsoenlijke lieden, die hem daar herkenden, stonden van hun tafeltjes op en verzochten den gerant, aan het echtpaar de deur te wijzen. Andere bezoekers sloten zich bij hen aan, zoodra zich als een loo pend vuurtje het gerucht van Caillaux aanwezig heid had verspreid. Hij werd toen inderdaad ge noodzaakt, zijn toevlucht te nemen in een ander restaurant, waar het verjaagde echtpaar aan een tafeltje plaats nam in de buurt van een dinee- renden Engelschen luitenant-kolonel, die door zijn tafelgenoot een Franschen officier attent werd gemaakt op de identiteit der pas-aangeko- menen. De Engelschman stond onmiddellijk op, betaalde en riep met stentorstem door de zaal »Het is hier een onfatsoenlijk gezelschap". Men begon te lachen en te joelen, totdat Caillaux ten tweeden male genoodzaakt werd, aan den arm van zijn vrouw, die zich verbeet van gift, elders heil te zoeken. Op straat wenkte hij snel een auto, maar de restaurantbezoeken waren even eens naar buiten gekomen en bleven hem najoe- len. Nauwelijks was het echtpaar gezeten, of door het nog geopend portier wierp een straatjongen een in modder gedoopten doek naar binnen, die den oud-minister prompt in het gezicht trof. Onder gegil en gefluit reed de auto weg. Laster tegen de geestelijkheid. In No. 40 van de in Homburg verschijnende »Schwarzwalaer Chronik," verscheen op 18 Sept. 1.1. het volgende artikeltje Ons werd een veldpostbrief ter inzage gegeven door den heer Adolf Fr. Schmidt, zoon van den koopman Ad. Fr. Schmidt, alhier, aan zijn ouders gezonden Volgens dezen brief was de heer Schmidt als onderofficier met 36 man in het begin van de maand in een Fransch dorp aan de andere zijde der Vogezen (plaatsnaam mag niet genoemd wor den) in - een pastorie ingekwartierd. De pastoor was voor onze soldaten zóó beminnelijk, dat zijn handelwijze bij den leider van onze troep achter docht verwekte. Dadelijk liet de pastoor voor alle manschappen k.ffie zetten, doch vóór daarvan gedronken werd, proefde onderofficier Schmidt een weinig ervan, waardoor hij onmiddellijk tot de erkenning kwam dat bij de koffie iets toege voegd was. Het voorval werd onmiddelijk gemeld en de onderzoeking door den militairen genees- geer wees uit, dat de koffie met stiyghine ver giftigd was. Den anderen morgen ontving de pastoor en zijne keukenmeid de welverdiende straf zij werden beiden voor het kerkportaal neerge schoten. Het aartsbisschoppelijk bestuur in Freiburg wedde zich tot de militaire overheid om nadere gegevens en ontving het volgend antwoord 14e Legerkorps, Generaalcommando. K. H. Qu Wingles, Frankrijk 28 Oct. 1914. Op het den 5dezer maand aan het plaatsver vangende generaal-commando van het 14e leger korps gerichte schrijven nr. 11031/11257 wordt medegedeeld, dat de onderofficier Adolf Schmidt van het 3e vrachtcolonne uit Homburg (Baden), de in een brief aan zijne ouders vermelde feiten» over een poging tot vergiftiging door een Fran schen katholieken geestelijke en diens fusilleering openbaar gemaakt in de «Schwarzwiider Chro nik" van 18 Sept. 1914 in vollen omvang heeft teruggenomen, daar zijne beweringen on waar zijn- Van het generaal-commando de chef van den generalen stafget. Von Branchitsch overste. Nog meerderen laster tegen geestelijken is tegen gesproken geworden. Zoo is in sportblad »der Radtourist und der Automobilist" van 29 Oct. een veldpostbrief gepubliceerd, waarin o.a. staat Den 14en kwamen wij weder in gevecht bij Lagarde en konden hier voor de eerste maal het vuur van mijne batterij op Franschen bodem richten. Het resultaat was, dat ik een Franschen batterij tot zwijgen bracht, die een onzer batterijen sterk beschoot, en helaas een kerk in brand schoot. De brandende kerk deed mij toen leed, thans niet meer, daar de Franschen, onder medewerking van den pastoor, met machinegeweren van den kerktoren schoten. Het »Pax"-informatiebureau heelt van plaats vervangend generaal commando van het 21e le gercorps, Saarbrüken, op haar navraag bericht gekregen, dat van een geval, waar de Franschen onder medewerking van den pastoor met machine geweren van den kerktoren schoten niets bekend was. Het schrijven was onderteekend door den onderteekenden generaal Von Mosner. In Freyling ging het gerucht, dat de pastoor van Arken van den kerktoren .af op de Duitschers geschoten had en daarbij zelf is neergeschoten. Het »Pax"-informatiebureau mocht na onderzoek een schrijven ontvangen van Reuter, die, namens het gemeentebestuur van Arken mededeelde, dat het gerucht zonder eenigen grond was bevonden en waarschijnlijk op een misverstand moest berusten. In Ausbach had een uhlaan vertelt, dst de regent van het seminarie in Metz op het semina rie een draadiooze telegraafstation had opgericht om berichten over troepenbewegingen te kunnen verraden. Het gouvernement der vesting Metz schrijft daaromtrent dat dit bericht is verzonnen. Medegedeeld is geworden dat de pastoor van Amanweiler in Lotharingen, krijgsgevangen is ge nomen en later gefusilleerd, wegens het uitleve ren van legerplannen aan den vijand. Van den commandantuur van Koblenz en Ehrenbreitstein is een schrijven gekomen, onderteekend door Zip per, dat pastoor Geyer van Amanweiler den 3en weder naar Amanweiler is teruggekeerd. (»De Tijd") Een landsverrader Hot gebeurde 12 September j 1. dat het gevecht cm Reims öp zijn hevigst was. Bij het kleine dorpje Puisieulx, 10 K.M. van Reims gelegen,, spuwden de Fra-nsehe batterijen, zeer voordeel ig cpgtesteld den dood uit over de Duitsche liniën maar nauwelijks weerklonken de Fransche ka nonnen toen een regen van granaten kwam heer- vallen en onze artillerie onmiddellijk werd ge dwongen van plaats te veranderen, maar pnieuw hadden de Duitsche kanonnen hen dadelijk onder vuur, F.en nauwkeurige surveillance werd toen rond om de troepen ingesteld. Zij leidde tot de ont dekking dat ongeveer op een kilometer afstand voor de Fransche kanonnen een herder zijn kunde liet glrazen. Men merkte op, dat bij iedere verplaatsing van de Fransche batterijen deze herder zijn troep in dezelfde richting' bewoog', waarin zich vijf witte geiten bevonden. Een Duitseh verkenner volgde de bewegingen van deze kudde, welke te betel te volgen wa ren, door de witte plekken van de geiten en de Duitsche kanonnen richtten volgens die aanwijzin gen op onze batterijen. De herder, verrader van zijn lana, Alfred Duro! genaarnd, 50 jaar olnd wercl gevangen genomen. Het: onderzoek Dracht aan het licht, dat gedu rende het verblijf van de Duitschers in de ge meente Puisieulx Du-rot de eenigo inwoner was geweest, 'die niets van de bezetting' te lijden had gehad, en dat hij bovendien van de Diiit-chers witie geiten had geiktegten, welke hij bijt zijn kudde had gevoegd. De krijigteraad van Chalojna sur Mame veroordeel de den landverrader met algemeene stommen tot dood. Gevlucht .0 n d e r d e n g: r 0 n d. Aan een brief van een •onderofficier, die de gevechten aan de Marne meemaakte' is het vol gende ontleend: 1 Toen ik met de bloemen in üo nand mijn manschappen naderde, speelde zich daar in het tuintje een wonderbaar tooneel af. De sip.mén hadden g'estaoten op een hol ter diepte van een halven meter onder de oppervlakte der aar.ie. Het hol blootleg'gend ontdekten zij in het bleeke sfchijnsel der maan een ruimte van een paar meter lengte en bPeedtei en in een hoek daarvan óp een bos stroo oen man in gezel schap van een jongetje van een jaar of veertien, die hij nader onderzoek grootvader on klein zoon bleken te zijn. Met de revolver in de hand werd de vondst bedreigd, maar pp zijn knieën smeekte de man om genade voor zich en zijn jeugdigen gezel, wiens moeder dood was en wipns vader, ewanals wij, streed aan het front. Bij1 het naderen van het gevaar geen uitweg' wetend, had de man. zoo vertelde hij ons1, zich met het kind ingegraven in den grond, om aan den dood te ontsnappen. Een paar brooden, een kruik water en wat wortelen vormden den mondvoorraad voor die heiden. De uitgang van het hol leidde ter zij door het tuintje naar een geitenstal, waar hij afge dekt was met een deur, die achteloos op d'en g'rond scheen neergesmeten, maar inderdaad tot deksel diende en tot deur naar fit zonderling', verblijf, waar hij nu en dan behoedzaam uit en in sloop, om verkenning te doen en wat eetba ren kost aan te voeren. Zoo had hij reeds veer tien dagen in dit verblijf gehuisd. Ik hoef u niet te zeggen, dat wij don man en het kind gespaard hebben en een beter onuerdak hebben bezorgd, buiten het toe-nee! van strijd cn verwoesting', waarvan de 3treek alom de spo ren draagt. En zoo werd het tijdelijk verblijf dezer levenden omgeschapen in de eeuwige rustplaats onzer dooden. De geraniums dekken thans reeds het giraf, waar de kameraden rusten. De oorlogsleening. Op verzoek van de regeering, die een spoedige afdoening van het ontwerp op hoogen prijs zou stellen, heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, den leden medegedeeld, dat het leenirigsontwerp als no. 1 op de agenda is geplaatst voor het afdeelingsonderzoek. De afdeelingen van de S. D. A. P. zullen, naar Het Volk meldt, protestbijeenkomsten tegen het ontwerp-oorlogsleening beleggen. De ontvluchte officieren. De beide gevluchte Duitsche vliegofficieren hebben naar de »Alkm. Crt." verneemt aan een kameraad te Bergen geseind, dat ze te Osnabrück waren aangekomen. Naar de commandant van het interneerings- depót, kolonel Lussanet de la Sablonière, van gezaghebbende Duitsche zijde vernam, zullen deze beide officieren, die zich aan woordbreuk hebben Kamer van Koophandel. De nieuw benoemde leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken de neeren T. G. van der Burg, A. II. M. Melchers, D. Ris E.Hz. en B. A. J. Wittkampf hebben hun benoeming aan genomen. 1 December a s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de agent van politie le klas A. Goudswaard, bij het politiekorps hier ter stede werd aangesteld. Volksbadhuis. In de week van 15—21 Nov. '14 werden ge nomen 356 baden. le klas kuipbaden 29, regenbaden 292e klas kuipbaden 55, regenbaden 229, 5 ets. kinder baden 14. Bovendien werden door Belg. vluchtelingen 84 baden genomen, n.l. 35 kuip- en 49 regenbaden 2de klasse.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2