Gemengd Nieuws. Kunst en Letteren. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Scli€«|iYaart Uandelsberich ten, Hoogwater te Schiedam: Woensdag 25 November 10.40 v.m., 10.36 n.m. UIT VLAARDINGEN. Op het te Rotterdam gehouden examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde de heer M. v. Dorp van hier. Vermoedelijk door de duisternis misleid is de heer G. W. Keessen, hoofd van de Koninklijke Kweekerijen «Terra Nova" te Aalsmeer Zater dagavond te water geraakt. Men vond zijn lijk 'n een sloot naast zijn huis. De heer Keessen was een zeer bekend figuur in de Tuinbouwwereld. Men seint ons uit IJmuiden Door de stoom trawler «Anna Josina" werd op zee drijvende aangetroflen de stoomtrawler Bertha Elisabeth" uit IJmuiden. De »Bertha Elisabeth" had machine- schade en werd op sleeptouw genomen door de «Anna Josina" en te IJmuiden binnengebracht. Het 4-jarig meisje T. H. L., te Groesbeek is te dicht bij de kachel gekomen en toen in vlammen geraakt. Eenige uren later in het aan de brand wonden overleden. Ontsporing. Zaterdagavond tegen 8 .uur ontspoorden bij het station Harderwijk van een goederentrein een petroleumwagen en een goede renwagen, zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Beide voertuigen kwamen omgekeerd aan den weg te liggen. De treinenloop ondervond eenige vertraging; vrij spoedig was echter het verkeer weder hersteld, hoewel het grootte moeite kostte de wagens van de rails te verwijderen. (Tel.) Een van velen. In een plaatsje in het zuidwesten van Frankrijk deed zich het volgende feit voor. De aanvoerder van een compagnie had een der korporaals gelast de recruten te blijven dril len, inplaats van naar het front te vertrekken. De korporaal riep uitKapitein, ik doe afstand van mijn strepen, om mee te gaan met mijn kame raden. De kolonel die aankwam, zeide toen »Het is goed, ge kunt gaan als sergeant." Dit is slechts een van velen, verklaart «Journal des Débats". het De G u r k h a's. Een artillerie-officier van het Engelsche leger schrijft in de «Times" De Gurkha's zijn een aardig klein volk. Op een nacht ging ik naar hun hoofdkwartier en vroeg of er iemand mijn paard wilde vasthouden. Een van de wachtposten werd hiervoor aange wezen en kwam gewapend met zijn kruki (kromme sabel) met gloeiende oogen aangeloopen. Hij was echter teleurgesteld, toen hij zag, dat zijn wapens niet noodig waren en hij slechts een paard moes1 vasthouden. Zij vonden het, geloof ik, zeer aardig, toen zij over zee hierheen werden getranspor teerd. Toen men twee dagen op zee was zonder land te zien, werden zij zeer angstig. «De kapi tein heeft zonder twijfel den weg verloren", zeiden zij, maar na gezamenlijke beraadslaging vonden zij toch, dat het misschien wel goed was. Eenigen vroegen den kapitein, hoe hij wist, waar zij heengingen en leidden hem naar den achter steven van het schip, wezen naar de lange streep kielwater, die hier achter schuimde en met een glimlach, waarin men hun tevredenheid over hunne ontdekking kon lezen, riepen zij. «Zonder twijfel volgt hij dezen weg." Zij zijn nu hier geland en vechten zeer goed en met groote geestdrift, vooral als zij uit hun loopgraven mogen komen en op de Duitschers mogen losgaan. Twee Sikhs, die zich verveelden met het stil zitten, liepen 's nachts weg en toen zij later terug keerden, meldden zij zich b(j den commandee renden officier met de boodschap«Sahih, wij vonden een man met een geweerhier is het geweer." De Paus over de Kerkmuziek. het orgaan der Duitsche Ceciliavereeniging In schrijft pater Angelo de Santi S. J., algemeene pre- sidenfidezer vereeniging en van de hoogeschool voor kerkmuziek te Rome, een artikel over Z. H. Paus Bedictus XV en de kerkmuziek. Sprekende over de groote hervorming van den kerkzang door Paus Pius X, zegt pater de Santi dat menigeen na den dood van den H. Vader wel gedacht zou hebben, dat het nu ook gedaan was met diens Motu proprio omtrent den Grego- riaanschen zang. Men voorspelde zelfs, dat binnen kort een ander Motu Proprio zou verschijnen, waardoor alles, wat Pius X had ingesteld, zou worden verworpen. Zelfs waren er in Rome, die na den dood van den H. Vader uitriepen «Ein delijk zullen wij dan weer eens de psalm van componist A., het Laudate van B., de mis van den musicus C. te hooren krijgen«, enz. Anderen weer, eenigszins voorbarig, schaamden zich niet een oude pseudo-liturgische partituur voor den dag te halen, om deze in de kerk te laten zingen, nog voor het stoffelijk overschot van Paus Pius X aan zijn laatste rustplaats was toevertrouwd. Ook buiten Rome geloofde men, dat nu weer alles naar ouder gewoonte zou gaan. Wie zoo gedacht en bij zich zelf zoo geredeneerd heeft, bewijst, dat hij in het geheel niets begrijpt van de eeuwige rechten, waarop de kerkmuziek steunthet gaat hier om rechten, die in de kerk steeds hebben gegolden, juist omdat zij rechtstreeks uit de in nerlijke natuur der liturgie.en kunst voortkomen. Nooit heeft een Paus het geoorloofd en nooit zou hij het kunnen toestaan, dat de kerk een theater wordt, dat het liturgische gebed in een liefdes roman verandert, dat mis en vesper misbruikt worden tot opera, dat de muziek het overwicht krijgt over de liturgie, dat de kerkelijke hande lingen, in plaats van de geloovjgpn te verheffen, hun tot een ergenis worden. Pater de Santi be toogt dan, dat het te voorzien was, dat de tegen woordige Paus] Benedictus XV ongetwijfeld de verordeningen van zijn voorganger zou vernieuwen, daar zijn vroegere bisschoppelijke voorschriften hebben bewezen, hoe na de kerkmuziek, hem, om den hoogen eerbied voor de godsdienstige cere moniën aan het harte lag. Feitelijk heeft de H. Vader dan ook in de eerste bijzondere audiëntie, toegestaan aan een deputatie van de St. Ceciliavereeniging en het pauselijk conservatorium voor kerkmuziek, zoo vol gloed en met zooveel kennis van zaken gesproken over de musica sacra, als de toehoorders het nauwelijks gewend waren van Pius X. De Paus verklaarde vooraf, dat hem, ofschoon hij geen gelegenheid heeft gehad, om practisch deze kunst te bestudeeren en te leeren kennen, hij goed be kend was met de beginselen,.waarop de hernieu wing van kerkelijke muziek en zang steunen. Kerkmuziek zoo zeide hij -«■ is gebed en niets anders dan gebed, daar zij innig is saamgeweven met de woorden der heilige liturgie. De geest wordt door het gebed tot God verheven, en dat kan men niet voorstellen in den lichten en we- reldschen vorm, gelijk het theater en dergelijke instellingen het zouden wenschen. Niemand moet daarom naar de kerk gaan alleen om van de muziek te genieten, maar om te bidden bij den klank van heilige en reine melodieën, gelijk de ware kerkmuziek ze ons biedt. Derhalve moet alles, wat het Motu Proprio van Pius X hierom trent voorschrijft, niet slechts getrouw wor den nagekomen, maar ook met energie en vol harding worden doorgevoerd. «Alles", zoo sprak Z. H., «wat ik in dit opzicht als bisschop heb gedaan, zal ik dat is mijn uitdrukkelijke wil als Paus voortzetten, voornamelijk hier in Rome, waar alles, en daarom ook de kerkmuziek, anderen tot voorbeeld en aansporing moet strek ken, gelijk Benedictus XIV dit reéds te zijner tijd heeft vastgesteld." Toen de H. Vader na informaties vernam, dat hier en daar van de zijde der geestelijkheid den dirigenten moeilijkheden in den weg werden ge legd, verklaarde hij krachtig, dat dit moest op houden. Allen moesten ijverig aan de nakoming der voorgeschreven wetten medehelpen en het is de plicht der commissie, ingesteld door het Motu Proprio, om daarvoor te zorgen, terwijl zij, zoo noodig, door dwang het doen uitvoeren van com posities, die niet in overeenstemming zijn met de waardigheid der Kerk, moeten beletten. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 24 November, geopend te 11.40, Besloten wordt tot toelating van het herkozen lid voor Roermond, den heer Bongaarts, die na aflegging der eeden zitting neemt. Achtereenvolgens worden zonder stemming een aantal kleine wetsontwerpen aangenomen. Oorlogsleening. Gisteravond is een vergadering gehouden door de Kamerleden der concentratie ter bespreking van het wetsontwerp betreflende de oorlogsleening- VLISSINGEN, 24 November. Te Vi is singer, wordt hedenmiddag' onophoudelijk zwaar kanon gebulder gtehpord, 'komende uit het Westen. Het schieten schijnt zwaarder en sneller dan voor enkele weken. PRETORIA, 24 November. Kolonel Holi rappor teert dat hij de opstandelingen tot Bothasta.l ver volgd heelt waar zich meer dan honderd man hebben overgegeven, o a,. commandant Jordaan en vier veldlc|oirnetten. LONDEN, 24 No(v. Uit Parijs wordt aan de „Daily ChiPoiniole" geseind dat een DuiUeh vlie ger te Bailleul een beta wierp, welke de ambur lanen trof. D|rie Britsteh© gewonde soldaten wer den gedood. PARIJS, 24 November. Communiqué elf uur: Het artillerievuur' ,in liet noorden, aan de klust, bij Sirissons en bij Reims heeft heden evenals gisteren voortgeduurd. In de Argon non bleven de hevige aanvallen volar; beide partijen zoinder beslissing;. PARIJS, 24 Nov. Een Diuitech vlieger verscheen hoven Hazebrouck en wierp vijf hammen. Een chauffeur werd giedood. Bethune is bijl herhaling' door de Diuitscheiré gedurende de laatste dagen gebombardeerd, doch er werden slechts vijf personen gedooa, terwijl dr. schade aan eigendommen toegebracht, niet groot is. LONDEN, 24 November. De admiraliteit deelt mede dat de „U 18" zonk' nadat zij een witte ving had vertoond. De torpedo.boiotvernieler „Gar ry" wlelkle juist langlszij: voer redde 3 officieren en 23 man van de bemanning. Een der opvaren den van de „U 18" verdronk. LONDEN, 24 Nov. Uit Kopenhagen wordt aan de „Daily Chronicle" geseind: Gisteravond iis een stoomschip van de Engelsch-Deensche Stoomvaart maatschappij met de Duitsche. t.oitoeaöhoo'!; „S. 121" ter hoiogfe van Falsterbo in aanvaring' keuren. De torpedoboot voer tuil speeu en met gedoofde lichten toen zij1 midscheeps werd aan gevaren en als het ware geramd werd. Twee andere toirpedobooiten kwamen te hulo, doch dc ,,S. 124" zonk. Het grootste deel der bemanning is gtered. LONDEN, 24 Nov. Omtrent clcn aanval op de Zeppelin werf te FriedriohshaJen meh, t de „B'ajly Chrjoinicle" nog dat men reden heeft te gelooven dat verschillende landstoirinmnnsehappen gedood werden. Uil Milaan ontving' het blad bericht dat een bcan een der hallen trof waarin zich een nieuw Zeppelinluchtschip bevond, dat bes'cbauigd werd. De Engelsche vliegers vlogen op een hoogte van 1000 voet met een snelheid van 75 mijlen per uur. WE ENEN, 24 November. In Russisch Polen fiTnojg' geen beslissing gevallen. De verbondenen gaan voort met hunne aanvallen ten oosten van Tsjenstocbof en noordoostelijk van Krakau. Gis teren hij het veroveren Van de plaats Pu'ica maak ten wij 2400 gevangenen. Het vuur van onze zware artillerie had groote uitwerking. Rus sische strijdkrachten die over den beneden Doe- najac waren opgerukt, konden niet opdringen. Wij waren genoodzaakt enkele passen over de Karpathen tijdelijk aan den vijand over te laten Op 20 November weiden de insluitende troepen voor het westelijk en zuidwestelijk front van de vesting Przemysl d-opr een uitval ver aehteruitge- alagen De vijand houdt zich sedert dien buitan géschu tsafetand BERLIJN, 24 November. Uit Konstaatinopel wolrdt gemeld, dat de Turkscbe troepen, die hij het Suez'kanaal zijin aangekomen, succes hebben behaald en Engelsche ka meelni iters en gendarmen krijghgevangbn namen Pb TERSBURG, 24 Nov. De staf van den op perbevelhebber deelt verschillend;: gunstige be lichten mede, die van het front tusschen Weich- seben Warta zijn ontvangen. Zoo zouden de Duit scherts terugwijken op de linie Strykow- -Sje (Zgiier'z) Schadek, Sdoenska, Wiosniki. PETROGRAD, 24 Nov. Het volgende overzicht wordt gegeven van de gevechten tusschen 18 en 22 November. De Russen in het noorden hebben de Duitschers bij Wirballen verslagen en ben langs het front Cumbinnen—Angerburg terugge dreven terwijl zij zegevierend voorwaarts rukten en de vijandelijke achterhoede uit de krachtig versterkte stellingen joegen. Bij de Masurische meren hebben de Russen de laatste linie dei Duitsche verdedigingswerken genaderd en hebben die ten laatste ingedrukt. Langs het front Thorn- Krakau tusschen de Weichsel en Warta heeft de vijand zeer groote troepenmachten verzameld en ons krachtig aangevallen zoodat onze voorposten genoodzaakt waren al vechtende in de richting van Bsoera terugtetrekken. Onze troepen wierpen den vijand langs het tront Thorn-Kalish terug, namen een Duitsche batterij met grof geschut en 10 mitrailleuses terwijl wij eenige honderden krijgsgevangenen maakten. De Duitschers slaagden er in in de streek van Leutsjita vasten voet te krijgen in de richting van Pianter. Onze troepen namen den 21sten November een offensief aan, wierpen den vijand terug en namen twee halve devisieregimenten gevangen en veroverde vele kanonnen. In de streek Uit Tsjenstochof-Krakau vielen wij sterke Oostenrijksche troepen aan en sloegen ze op de vlucht. In Galicië zitten onze troepen den wijkenden vijand op de hielen die vlucht naar Krakau en het zuidoosten der Kar pathen. De Oostenrijkers die zich op Krakau terugtrekken doen alle moeite om onzen onweer- staan baren opmarsch nrar die stad te beletten. BERLIJN, 24 Nov. Voor ongeveer acht dagen brachten Engelsche en Fransche bladen het ook door een gedeelte der neutrale pers overgenomen bericht, dat in het Kanaal twee, volgens een andere lezing zelfs drie Duitsche onderzeeërs vernietigd waren, waarvan een door een Fran, schen torpedojager, welke met lichte den boeg Duinkerken binnenliep. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, wordt geen enkele Duitsche onderzeeër vermist. Indien dus onderzeeërs in het Kanaal vergaan zijn, kunnen het alleen Engelsche of Fransche zijn geweest. PARIJS, ,24 November. De vijandelijke loop graven zijn op sommige plaatsen zoo dicht tot elkaar genaderd, dat Franschen en Duitschers een oplossing vonden, waardoor zij bij afspraak elkaar eenige rust geven. Zoo vernielden de Duitschers 's avonds telkens weer de aardwerken, door de Franschen overdag gebouwd, terwijl de Franschen steeds weer vernielden wat de Duitschers gemaakt hadden. Op zekeren dag nu verlieten twee Duit sche officieren, ongewapend, hun loopgraaf en be gaven zich met opgeheven armen naar de Fransche stellingen. Zij hadden een onderhoud met de Fransche officieren, met wie werd afgesproken de werken in kwestie nu verder over en weer on gemoeid te laten. Bij het verlaten van de loop graaf zeiden de Duitschers, dat hun Beiersch regiment spoedig zou worden afgelost. Zij ge loofden, dat zij, als er Pruische troepen voor in averij aan de plaats kwamen, ter waarschuwing strooken wit papier aan hun prikkeldraad zouden bevestigen. (Hbld.) LEUVEN, 24 Nov. Te Leuven is vanwege het militair gezag een bekendmaking aangeplakt, waarin voor de 5 laatste dagen aan de burgerij verboden wordt met karren voertuigen en krui wagens op straat te komen en waaraan aan de burgerij wordt aangezegd emmers en kuipen vol water op straat langs de huizen te plaatsen, opdat de paarden, in dienst van het Duitsche leger zouden kunnen drinken. Ook moeten de te Leven verbrande huizen, waarvan de kale muren nog omhoog staan, binnenkort worden neergehaald, om te voorkomen dat deze ruïnen instorten bij het voorbijtrekken van een legertros. Men ver wacht hier algemeen groote troepenverplaatsingen naar Oost en West. De gebeurtenissen der laatste dagen wijzen er inderdaad op, dat de Duitsche Generale staf belangrijke besluiten heeft genomen inzake den strijd op het Westelijk front. De toe stand in Leuven en omgeving is zeer slecht. De algemeen gunstig bekend staande Leuvensche bank zal geen dividend uitkeeren. Brood is niet meer te kiijgen. De bakkers hebben bevel gekre gen een minimum aantal grammen per hoofd te bakken. De nationale bank en al de privé banken van België zullen naar wij vernemen sluiten. In dien zulks gebeurt zal de toestand begrijpelijker wijze zeer verergeren. AARDiENBURG, 24 November Waren dr laat ste dagten in Meldeghem betrekkelijk weinig Diuit- {folie militairen thans zijin er weer een massa uit de richting; Gent aangekomen die hij ile bur gers zijn ingekwartierd en hun. hoofdkwartier bob ben opgeslagen in de woning van een oer ge vluchte notabelen. Werd op de vrouwen tot voor eenige dagen niet zoö'n scherp toezicht gehondei wanneer zij België uit of ingingen, thans is j'c crwitroie ook véor hen zeer verscherpt. De reden -daarvan is, dat men bij Sir obragge eene jonge dame heeft aangehouden, op wie men een massa brieven heeft gevonuen die vx-ni de Duitschers zeer oo-mpromitteerenu waren. Het meisje is als jspion aangehouden eu naar Gent opgezonden. Steeds lees ik berichten dat Duitsche soldaten do g'rens overloopen om' zich te laten interneeren Hoewel het zeer gemakkelijk is cm alhier de grens over te komen, merken wij van gevluchte soldaten op een enkel geval na, niets Algemeen geloof ik dan ook dat de ingezonden berichten dienaangaande zeer overdreven zijn., Geboren: 20 Nov. Gerarda Johanna, d. v. G. M. Rost, overleden en A. W. van der landen, Grofbaan. 21. Johannes Gerardus, z. v. J. G. Scheffers en J. B. Vergoessen, N. Haven. 22, Cornelia, d. v. W. Morra en J. Damen, Noord- vestsingel. - Hijmen Hendrik, z. v. B. Suvaal en C. Boerstra, Bleekerstraat. Johannes, z. v. B. C M. Dries en G. J. Klinkenberg, L. Achterweg. Overleden: 21 Nov. Jan van Wieringen, oud 71 j. en 9 mnd., Hoofdstraat. Hermina Liduina Gunneweg, oud 1 j. en 9 mnd., Laan ons Genoegen. de zee- gtela-den LONDEN, 20 November. Aangtekomen tjalk „Coaifiance", kapitein G. Hendriks, met ledigte flesschen van Schiedam. LONDEN, 22 November. Aangekomen het sehoe- nerschip „Dtemokraat", kapitein P. Denker, gplm.en mot ledige flesschen van Schiedam. Beide schepen wiopden bevracht met een lading gerst vao:r de Ned. Gist- en Spiritusfabriek tc Delft tegen 6 sh. 6 d. per Ion. BEURS VAN SCHIEDAM, 24 Nov. 1914. Houtwija. noteering van de Commies!© uit dt Koophandel roer de Ben». 20 Nov. I 23 Nov. 24 Nov. f 18 j f18 f 18 zonder fast en zonder belasting Nament it Commissi* poor it toiteriaps B, 4, J. WITTKAMRE ras Dfrtillnianteb Officieel® Kamer van 19 Nov. f 18 pai Heetolifr# Bend M o u t w ij n Jenever: Amsterdamse ha Spoeling 23 Nov. 24 Nov. f 18- f22- f 235/4 f 2.20 f 18- f22- f 23% |f 2 20 Stemming op heden geen handel. Sfirltns, 23 Nov. 24 Nov. Graanspiritüs fl8i/2 a f 18*/4 f 18y, af 18»/4 tfelasse-spiritus: f 103/4 f 17f 16»/4 a f 17- Ruwe spiritus: f 9— a ff 9— a f Stemming op heden: vast. ROTTERDAM, 23Nov. Veemarkt. Aangevoerd waren 535 vette run- ren, 118 vette kalveren, 2954 schapen, 1265 var kens, bok. Prijzen: koeien 86-78—74 ct., ossen 84—76- 70 ct., kalveren 120—110—100 ct., schapen 66— 6258 ct.,lammeren 7068 ct., Varkens 68 6259 ct., licht soort 5048 ct., handel redelijk, handel in ossen matig. Vlas. Aangevoerd 3876 st. blauw 5075 st., 3500 st. Groningsch 66—72 st., 1100 st. Holl. geel, 70—80 st*, 1900 st. wit 55 63 st. p r o a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3