Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. official use "only," waaruit hun geheim karakter blijkt en het slechte geweten van het legerbestuur. Voorts moet worden opgemerkt, dat deze kaarten luidens de tweede daaropgestelde aanmerking uit de geografische afdeeling van den Britschen gene- ralen staf afkomstig zijn, zoodat men ze volstrekt niet kan beschouwen als een afdruk van de Bel gische kaart. Laatstgenoemde is nl. op een schaal van 160.000, terwijl de Engelsche kaart op een schaal is van 1 100.000. Voor het wijzigen van de schaal moest de kaart natuurlijk opnieuw wor den bewerkt, hetgeen ook blijkt uit hetgeen be neden aan den rechterkant gedrukt staat»Ge- teekend in het ministerie van oorlog en langs fotografischen weg geëtst in het militaire fotogra fische bureau te Southampton". Tenslotte valt op te merken, dat de Belgische kaart daarentegen in kleurendruk is vervaardigd. Dat Engeland met België is samengegaan blijkt uit het feit, dat ook in het Belgische ministerie van oorlog de Engel sche uitgave van de Belgische stafkaart werd gevonden. Naar Calais. De «Times"-correspondent in Vlaanderen meent dat binnen enkele dagen een groote laatste poging door de Duttschers zal worden gewaagd om door de linies der verbondenen heen te breken «op weg naar Calais". Dat dit echter, bij mislukken, ontwijfelbaar de laatste poging zijn zal, maakt de correspondent op uit de buitengewone toebereid selen om naar het Oosten op Brugge, Gent en zelfs Brussel terug te trekken Ontzettend sterke posities zyn, naar gemeld wordt, om deze steden in gereedheid gebracht en alle maatregelen voor een spoedige verplaatsing zijn genomen. Wat er ook in de volgende maand gebeuren zal of de Duitschers hunne positie in Vlaan deren zullen handhaven, op Brussel zullen terug trekken of den aanval op Soissons zullen heropenen de correspondent blijft van oordeel, dat de einduitslag der komende weken voor de verbon denen afbangt van het aantal manschappen, dat zy in het veld kunnen brengen. De correspondent gewaagt dan verder van de troepenverplaatsingen, waaromtrent ook hem tal van bijzonderheden ter oore kwameD. Treinen, vol met troepen, hadden Gent op weg naar het Oosten verlateD28 passeerden Bruyge, en 30, 40 of 50 weiden er gezien te Bergen. Maubeuge en Brus sel, alle op weg naar het Oosten. Andere treinen komen te Dixmuiden, of het front bij Yperen of te Ostende aan en brengen daar versche troepen in de plaats van de ver trokkenen. Deze nieuwe troepen zijn echter voor het meerendeel mannen der klasse van 1915, en tusschen de 18 en 21 jaar oud. Waarschijnlijk heeft de stand van zaken in Oost-Pruisen en Polen weer eens aanleiding gegeven tot een dier groote verschuivingen van legers, waarvoor de Duitsche strategiscne spoorwegen zoo uitnemend geschikt zyn. Uit goede bron verneemt verder de correspon dent, dat de nieuwe troepen in Vlaanderen onder bevel van den hertog van Würtemberg (die echter onlangs ook genoemd werd als aanvoerder van het Duitsch-Oostenrijksche leger bij ILrakau, Red.) uit een vierde nieuwe selectie bestaan sedert den veldtocht aan de Noordzee. Eveneens verneemt de correspondent, dat officieel de ver liezen der Duitschers tijdens den slag aan de Yser op 200.000 man woiden geschat. De kanonnade der bondgenooten werd gedurende de vorige week feitelijk niet beantwoord. Welis waar vielen enkele granaten in Ramscapelle echter zonder ernstige schade aan te richten en Vrijdag 11. werd een poging gedaan door een vliegtuig om de stafhoofdkwartieren te Poperinghe te ver woesten. Veertien personen werden gewond en één gedood door de gevallen bom, doch alle slachtoflers waren onschuldige burgers, die hunne wekelijksche inkoopen kwamen doen op de markt. Onder de verdere berichten van den «Times"- correspondent valt nog op te merken omtrent een nieuwe wijze van aanvallen, welke de Duit schers van plan zouden zijn in te voeren. Een groot aantal gewapende motorbooten zouden wor den gebruikt op de kanalen in België. Bijzonder heden over deze motorbooten kan de correspon dent nog niet verschaffen, doch zy moeten voor zien zijn van zware machines en van snelvuur kanonnen. Wanneer men aldus de «Times'* het kauaal-systeem, de lijnen, die het volgt en de naburige loopgraven keDt, schijnt het nut dezer booten zeer problematisch en wauneer er geen facior is in den toestand, welke thans nog niet kan wnrden betekend, moet tie nieuwe Duitsche kanaahname uitsluitend als een proefneming worden beschouwd. DUITSCHLAND. Handmortieren. De «Berliner Morgenpost" geeft een opsom ming van de middelen, die ter beschikking staan bij den aanval van vijandelijke veldversterkingen en noemt daaronder ook een lichten handmortier. Als de vijandelijke tirailleursliuies zoo dicht bfj elkandei liggen, dat zij slechts door enkele honder den meters gescheiden zijn. dan moet het artillerie vuur op de voorste linie gestaakt worden, daar an der-s de eigen troepen in gevaar komen Om den vij arri dan meh te kunnen heschieten, worden lichte handroortieren van zeer klein kaliber.in de voorste linie gebracht en daar opgesteld. Zij hebben slechts een geringe draagkracht van ongeveer vier tot zes honderd meter en slingeren bommen weg in een hoogen, steilen boog. Zij zijn zoo licht, dat een man er een mee kan nemen in de voorste linie en na kort onderricht kan ieder infanterist ze bedienen, Op deze manier is het mogelijk tot zelfs op het oogenblik van de bestorming bom men in de vijandelijke loopgraven te werpen Voor dit doel zijn ook bijzondere bommen gecon strueerd, die in de laatste jaran zeer verbeterd zijn en een groote uitwerking hebben. Vonder Goltzgewond. De sVossische Zeitung" meldt, dat de gouver neur-generaal van België, Freiherr von der Goltz5 in het gelaat gewond is. De heer Von der Goltz bezocht nl. dezer dagen zijn troepen in de loop graven en toen hij, by die gelegenheid, over het vlakke veld liep, werd hy door een vyandelyken kogel getroffen. De verliezen. Met de 83ste officieele Duitsche verlieslijst wordt het totale cijfer van 601,438 bereikt. In dit cijfer zijn niet begrepen de 58 Saksische, de 56 Bei- ersche en de 61 Wurtembergsche verlieslijsten. De totale verliezen der Duitschers worden geschat op anderhalf millioen. Hoe een kanon in stelling werd gebracht. Een medewerker te Berlijn schryft aan «De Tyd" Kapitein von Salzmann, die als oorlogscorrespon dent van den »Berliner Lokal-Anzeiger", sedert tal van jaren alle groote oorlogen in Oost en West heeft meegemaakt, en nu by Duitsche artillerie dient, geeft in zijn blad een beschrijving van een heet uur voor zijn batterij. «We hadden schryft hij het zwaar ver sterkte steunpunt van de Franschen over het kanaal by Steenstraaten reeds een uur laDg hevig beschoten. De Fransche artillerie had dien dag haar uiterste best gedaan, om ons buiten gevecht te stellen. De kolonel en de majoor,waren gewond, de adjudant lag te sterven. Onze infanterie zou juist tot de bestorming overgaan, toen de aanvoerder van onze afdee ling in de batterij kwam en bevel gaf, een kanon naar voren te schuiven in de tirailleurs- lijn om onze infanterie, die hevig leed, te steu nen. Wij spanden in en een zucht van ver lichting ontsnapte mij, toen ondanks een hagel van lood, alles goed ging. Een paar honderd pas voor ons uit brandde een boeve met volle strooschuren. De dikke rook lag als een sluier over de aarde en dekte ons waaischijnlijk voor het oog van de waarnemers der Franschen die aan den anderen kant van het kanaal op de kerktorens zaten Ik beval juist «Marsch toen de eerste shrapnell midden tusschen ods ontplofte Een der middelste ruiters viel van zijn paard. Ik ben gewond, riep hij. En hij trok zijn jas open, inderdaad een schot door zijn long, dwars er door heen. Nog een knal. De voorste en middelste paarden tuimelen neer in een wilden hoop. De scherven zitten in hun pooten, hals en borst. De dieren blazen angstig en bloeden hevig «Afhaken. alleen de boumpaarden trekken! Nu volgt knal op knal, ik kryg een hevigen slag tegen mijn been, houd mij echter staande en ga opeen omgevallen boerenwagea zitten. Ik blijf mijn mannen commandeeren. Een granaat val opnieuw midden tusschen de paarden. Het kanon draait links om en de dieren vallen met den boomruiter om. Ik hab een shrapnelkogel in den voet en kan nog maar op mijn stok, dien ik sedert den Herero- oorlog draag, op het linkerbeen hinken. De kapitein roept vrijwilligers op. En toen kwamen ze allen, mijn goede, brave jongens. Te veel kwamen er zelis. Ze lieten hun kapitein niet in den steek. Kersversche studenten, handelsbe dienden, juweliers, verwende moederszoontjes, al die jongens, die ik even te voren nog zoo toege snauwd had. «Uitgespannen het stuk, draaien en dan voor waarts, de ammunitie wordt op den schouder achterna gedragen I" Zoo brachten wij het kanon vooruit. Onder het razende vuur was er niet één, die maar knip oogde. En wij hebben het kanon in de stelling gedragen. Reeds vijftien minuten later gaf het vuur. Maar onze battery had hevig geleden. Ze werd in den loop van den nacht voor eenige dagen uit de stelling genomen. ENGELAND. Die „Bulwark" gezonken. Aan boord van het Engelsche oorlogsschip „Bul wark" heeft een ontploffing plaats gehad, waar door het schip is gezonken. Slechts 12 man van de bemanning, die uit 700 A 800 personen lesfond konden worden gered. De ontploffing van de „Bulwark" was zoo he vig, dat de huizen in Sheerness er van trilden tot in hun grondvesten. De ontploffing is tot op verscheidene mijlen aan den overkant van de Theems gehoord. Het Engelsche slagschip ^Bulwark" was in 1893 gebouwd, metende 15.000 ton. De bemanning be stond uit 750 koppen. Het schip voerde 4 kanon nen van 30i/2 oM., 12 van 15 cM16 van 7,6 cM en 6 van 4.7 cM. Tevens had bet 2 lichte kanonnen en 2 mitrailleurs, benevens 1 torpedo lanceerinrichtingen. Reuter seint nog omtrent de ramp: De ontploffing die de „Bulwark" heeft vernie tigd was zoo hevig dat ze mijlen ver in 't rond gehoord is. Sommige stukken van het schip zijn zes mijT weggeslingerd en op de kust van Essex te land gekomen. De ontploffing wera gevolgd door uikke rookwolken en vlammen. Het slat.- s, hip is in drie minuten gezonken en niofs dan wrakhout bleef drijven. Alle officieren zijn omge komen en de manschappen die uit het water zijn opgevischt, zijn vreeselijk verminkt. De andere oorlogsschepen in de buurt van de „Bulwark" lieten na de ontploffing onmiddellijk hun toipedonet.ten zakken, maar het staat vast dat de ramp niet te wijten is aan een aanval door een duikboot. Een tragische bijzonderheid is nog, dat, toen de ramp gebeurde, het muziekkorps aan boord speelde. Verliezen der marine. De admiraliteiteit maakte gisteravond een lijst openhaar van de verliezen, geleden door de marine sinds het begin van deD oorlog. Hierop komen voor220 officieren geneuveld. 37 gewond. 57 vermist of geïnterneerd. Manschappen gesneuveld 4107, gewond 436, vermist of geïnterneerd 2492. ITALIS. Een Engelsche gezantbijden H. Stoel. Men schrijft uit Rome aan «De Tyd" Sedert eenigen tijd waren er onhandelingen hangende tusschen de Engelsche regeering en de pauselijke staatskanselarij over de benoemiDg van een Eneelschen vertegenwoordiger bij het Vati- caan. Reeds tijdens bet begin van den oorlog liet Minister Grey er door een aanzienlijke persoon lijkheid, welke in de Katholieke Kerk van Enge land een voorname plaatsr inneemt, bij Z. Em. Kardinaal Merry del Val op aandringen, dat een Engelsch diplomaat van beteekenis bij het Vati- caan mocht geaccrediteerd worden, al ware bet slechts als gevolmachtigde tijdens den duur van het huidige Europeesche conflict. De toenmalige pauselijke staatssecretaris was het voorstel zeer genegen en leidde de beprekingen in, die later door Z. Em. Kardinaal Casparri werden voortge zet met het resultaat, dat thans de Engelsche regeering tot gezant bij den H. Stoel heeft be noemd Sir Henry Howard, ook in Nederland wel bekend, daar hij eenige jaren geleden gezant van Engeland te 's-Gravenhage was. Z. H Benedictus XV heeft in by zonder ge hoor ontvangen prof. Argentieri, uit Aquila', uit vinder van een zak-apparaat, met behulp waarvan men, zonder gebruik van geleidstaven, draadlooze telegrammen kan opvangen van verre afstanden. De Paus, die voor deze uitvinding groote belang stelling aan den dag legde, veroorloofde den pro fessor die, naar men weet, priester is voor hem en voor de leden der pauselijke hofhouding a. s. Zondag een voordracht met proefneming te houden over zijn uitvinding. Albanië. Naar een Wiolfftelegram meldt heeft tusschen Slak en Tirana een bijeenkomst plaats gehad van afgevaardigden van Ess ad Pasna en van de opstandelingen. Het gevolg van de besprekingen is geweest, dat te Durazzo een afvaardiging van opstande lingen is aangekomen om een vreedzame beslech ting der geschillen te beproeven. De atgevaa." lig- den eischten met name dat Essad den politiechef, dien hij naar Tirana heeft gezonden, zal te"ig roepen en de menschen aio deze Jaar gevangen heeft gezet, zal vrijlaten. Men verwacht een vreedzame bijlegging! van het conflict. M e x i c o>. Generaal Villa heeft de onlusten, die na zijn aankomst in Mexico zijn uitgebroken weten te onderdrukken. Generaal Carranza is voornemens Zapata en Villa geen oogenblik met rust te laten en daartoe alle spoorwegen op te blazen en alle verbindingen af te snijden. In het bureau der clrimineele recherche te Calcutta is een bom ontploft, waarbij 2 inspec teurs ernstig gewond werden. De moordenaars wierpen toen zij nagezeten werden neg een bom, waarbij een inlandsch poli tie-a gem werd gedood en 2 andere gekwetst werden. Wol gevorderd. De lakenfabrikanten hebben, naar wij vernemen, aan het leger niet het laken kunnen leveren voor de kleeding voor de militairen, daar de schapen houders in Noord-Holland of de wol voor de laken- vervaardiging in het geheel niet wilden leveren, meenende er later des te hoogere pryzen voor te kunnen krijgen, óf alleen tegen een bovenmatig hoogen prys wilden verkoopen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, is naar ons wordt medegedeeld, van militaire zijde de wol in Noord-Holland opgevorderd. De militaire autoriteiten hebben er voor vast gesteld den normalen prijs met een kleine ver hooging in verband met de tijdsomstandigheden. De lakenfabrikanten zijn nu in de gelegenheid, met de levering van het laken voort te gaan. Examens hoofdakte. De Minister van Binnenlandsche Zaken heelt bepaald, dat onmiddellijk na Kerstmis aan de candidaten, die wegens mobilisatie, wegens ziekte' of tengevolge van gestremd verkeer niet aan de vroegere oproeping voor het mondeling gedeelte van het hoofdonderwijzersexamen hebben knnnen voldoen, de gelegenheid gegeven zal worden, dat examen af te leggen. Het overleg met den Minister van Oorlog heeft er toe geleid, dat aan de gemobiliseerden, op vertoon van hun oproepingsbrief door hun mili tairen chef verlof zal worden verleend, ingaande drie dagen vóór den examendag en eindigende na afloop van het examen. Het zal, meent de minister, in hun belang zjjn, van de geboden gelegenheid, om het examen af te leggen, gebruik te maken, omdat omtrent het tijdstip, waarop de demobilisatie zal plaats hebben nog niets met zekerheid te zeggen valt. In geen geval kan aan de candidaten de keuze gelaten worden tusschen dit na examen en het in 1915 te houden examen, en restitutie van het gestorte examengeld kan niet in het vooruitzicht worden gesteld. («Rott"1) Het vluchtelingenkamp. Men meldt ons uit Nunspeet: Het Regeeringskamp voor Belgische vluchte lingen aan den Eperweg alhier nadert zyn vol tooiing. Of het geheele barakken dorp op den vastgestelden tyd 1 December, gereed zal zyn, mag worden betwijfeld. Deze week reeds zullen de gereedzijnde loodsen worden betrokken. De aan staande bewoners zullen verschillende vakken kunnen uitoefenen. Er is een smederij, timmer- winkel, scheersalon, enz. Reusachtige salamander kachels zijn ter verwarming aangevoerd. De verlichting geschiedt door electrische lampen. De leiders van het kamp, die uit Oldebroek worden overgeplaatst zullen in het dorp in ver schillende pensions verblijf houden. Het in de nabijheid van het kamp staande pension «Hiyothesia" wordt voor de ziekenverple ging iDgericht. Een liberaal opzetje. Men bericht ons uit Leiden d.d. 25 Nov. Tot lid der Kamer van Koophandel alhier is heden gekozen de heer Am. Smits, directeur van de Katholieke Uitgeversmaatschappij «Futura". Tengevolge dezer keuze hebben alle liberale leden der Kamer bedankt, bewerende, dat zij by over rompeling zou zijn geschied. Met den heer Smits blijft thans alleen nog een anti-revolutionnair zitting houden. «De Tijd". Buikgordels. Het Hoofdcomité van het Nederiandsche Roode Kruis deelt mede dat het aan Z. E den Generaal, opperbevelhebber der Land- en Zeemacht, de bij dat comité inkomende buikgordels heeft aange boden. ter verstrekking aan de militairen te velde* welk aanbod gaarne aanvaard geworden is. Dientengevolge heeft vanwege genoemd hoofd comité, daartoe in staat gesteld door de vriende lijke en zeer gewaardeerde medewerking van verscheidene dames uit verschillende plaatsen van ons land, een eerste aflevering ten bedrage van 2400 stuks plaats had, terwijl een tweede bezen ding van een ongeveer gelijk getal zoo goed als gereed staat. Eerst nadat de door de verschil lende plaatselijke comité's van het Nederiandsche Roode Kruis ingezamelde banden ontvangen zyn, wat, ingevolge verzoek, nog vóór 1 December moet plaats hebben, kunnen grootere hoeveelhe den verzonden worden. Zij, die aan het streven van het Nederiandsche Roode Kruis tot aanzienlijke vermeerdering van het aantal banden wenschten en wenschen mede te werken, worden dus verzocht de vervaardigde banden uitsluitend bij het centraal magazijn van het Hoofdcomité van het Nederiandsche Roode Kruis, Lange Voorhout no. 18, te 's Gravenhage* in te leveren. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.7 te München. Laagste barometerstand 748 te Hernösand. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige^ zuidelijken tot zuidwestelijken wind, zwaar be wolkt' of betrokken met tijdelyke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Landstorm. Te dezer stede heeft zich een commissie ge vormd om te komen tot de oprichting van een afdeeling Vrijwillige Landstorm (wielryders). Zy bestaat uit de heerenM. L. Honnerlage Grete, burgemeester, Eere-Voorzitter, C. G. Bremer, D. Ris E.Hzn, J. M. van der Schalk, F. van Waes en W. L. B. J. Dekker. Laatstgenoemde is belast met het secretariaat. Binnen enkele dagen zal een vergadering wor den gehouden waarin gelegenheid bestaat zich bij den VrijwilligeD Landstorm te verbinden. Op het te Rotterdam gehouden examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde mej. Th. C. Kryger en de heer L. Groe- neweg, beiden van hier. AMff.RnC/L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2