Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Den len December zal het 1 2i/a jaar geleden zijü, dat de heer ,H. Dulfer, als chef van dienst by de Schiedamsche Tramweg- Maatschappjj werd aangesteld. De politie doet ond.erzoek naar den eigenaar van den hond, die gisteren op een stuk land, achter de Piet Heinstraat, van eenige daar loopende ganzen, er drie heeft doodgebeten. Hedenmorgen is door de politie gearresteerd een schipper, die in het Alg. Politieblad gesignaleerd stond, omdat hij nog een hechtenis- straf van drie dagen moest ondergaan. De schipper teekende verzet aan tegen het vonnis, waarna hjj werd vrijgelaten. Wegens bedelarij werd heden morgen in de Tuinlaan een man aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Naar wij vernemen zal de Gymna- siastenbond voor 12 December a.s. een soirée or- ganiseeren waarvan de opbrengst zal worden ge stort in de kas van het Steuncomité Schiedam. Gisterenmiddag omstreeks half drie, is op den Rotterdamschen Dijk ter hoogte van het Roode Hek een verhuiswagen van J. v. d. Kooy uit Maassluis, door het breken van het achterwiel omgeslagen. De voerman W. Zwaard werd met een nevens hem zittende persoon van de bok geslingerd. Zw, bezeerde zich zoo ernstig dat hij niet kon opstaan. Op advies van den dokter werd Zw. per automobiel naar het zieken huis overgebracht. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 28 November 0.56 v.m., 1.31 n.m. UIT DELFT. Oplichter ij? Bij een goudsmid alhier kwam gisteren een Fransch sprekende vrouw in den den winkel die een gouden kinderring kocht en daarna eenige ringen ter bezichtiging vroeg. Na haar vertrek kwam de goudtmid tot de ontdekking dat met de vrouw een 18 karaats gou den heerennng spoorloos verdwenen was en de verdenking viel op haar. De recherche, die onmiddeltjk gewaarschuwd werd, hield de vrouw aan op 't moment dat zij in den trein naar Rotterdam wilde stappen. Bij fouilleering werd ring noch geld op haar bevonden intnsschen bleek dat zij goed Hollandsch sprak. Zij ontkende den ring te hebben ontvreemd, zoodat er waarschijnlijk handlangers in 't spel zijn. (Msb.) Wij vernemen dat de bekende fabriek van Veluvine-verven van cle Maatschappij „De Velu- we" te Nunspeet, die haar uitgebreid personeel thans nog halve dagen laat werken, met 1 Ja nuari a.s. geheel zal werden stopgezet, als ge volg der belemmering van in- en uitvoer der grondstoffen. Een „kapitalistische" school. Een onderwijzeres aan een openbare school hier ter slede ('s-Gravenhage) ontving het volgenae briefje, oat ten bewijze moge strekken van de verwar ring, die de socialistische theorieën in sommige hoofden teweeg brengen: „Mejuffrouw, „Rancune middellen of een soort kapitalistische druk behoeft u in geen geval op mijn dochter uit te oeffenen. „Als prolietariërskind is zij toch al gëloemd haar geheele leven onder het juk van de kapi talistische instelling' gehukt te gaan. „Laat dit schrijven voldoende zijn." w. g. Het origineel van dit schrijven is in ons le zit, (Vad.) De g'er e q uiree r de auto. Bericht zonder naam, zonder plaatsaanduiding, zonder dagtee- Een onzer landgenooten is verplicht, een auto- bezoek in Belgjë te brengen; hij voorziet zich van al de stukken, welke benoodig-1 zijn, om <10 Zuidelijke grens' over te g:aa,n: hij verzamelt stempels, zegels, hanateekeniagen, visies, triptie ken, identieficatiestukken, paspoorten on portret ten, heel dat documenten-larsenaal, wat ne nieu we strenge meesters in het bezette Beieeniand, hun gewoonte getrouw, daar hebben ingevoerd. Met een vrjjwel veilig gevoel wordt de tocht aanvaard. Maar nauwelijks is de automobilist de grens over, of daar wordt hij al aangehouden door een tweetal kort aangebonden officieren, aio zidh kort-af, en van een uiterste schneidigkeit, ken baar maken als stafofficieren, die het niet eens de moeite waard achten, één monocle oog té slaan op de verzameling' officieele documenten, door den auto-eigenaar bijeen gezameld. Hij wordt met minder dan drie woorden gebie dend bevolen, de twee officieren in zijn auto op te nemen, en verneemt meteen, dal op zjjin moeien wagen beslag is gelegd voor ui' Duit scfae leger. Al zijn verontwaardigde protesten, al zijn over tuigende argumenten, al zijn dringende overre dingen, niets helpt tegenover de ongenaakbaar heid der beide Dtuitsche Marszonen. Rechtsomkeert, met den gerequirecraon va genen dadelijk met vol gas voorwaarts op de eerste Duitsche étappe aan D>e automobilist is niet zoo. goeo. of hij moei zelf plaats nemen aan het stuur van wat eenige minuten geleden nog zijn eigen, prachtig-nieuwe auto was. Hij zwijgt, weet zijn ergernis te on de rl nikken, neemt op het knallende bevel der twee staf officieren gehoorzaam zijn onverwachte functie! van Duitsch militair-chauffeur op. Hij stuurt zijn wagen den weg langs. Het stuift er over heen. Achter hem meent bij de twee krijgslieden schamper te Loeren meesmuilen over hun makkelijken buit. Maar dan remt hij eensklaps zijn wagen. Wat is er? De twee officieren vragen hem waarom hij plotseling hier stopt? Ditt is immers do etappe plaats nog niet, waarheen bij bevalen werd hen te brengen Maar de chauffeur-eigenaar is van zijn hok gestapt; hoffelijk opent lij het portier van zijn wagen en noiodigt zijn twee opgedrongen mede passagiers uit te stappen. 't Is hier do Nederlanusche grens mijne heerenl zegt hij zop vriendelijk mogelijk, ik heb u er maar vast overheen gereden. Daar slaat onze Nederlandse he schildwacht. Wanneer u O1'reet rechtsomkeert maakt, kunt u nog' net even ont .omen aan de kans om hier op Nederlandsdi grondgebied geïnterneerd te worden. Maar snel w at, alsjeblieft En als de officieren gjch haasten, om nun biezen te pakken, roept hij' hen nog: na: Maar uw gerequireerde auto blijft aan mijn kanf van de grens, heerenl (Hbld.) Een kozakken-diploma Over cl-j ruw heid der Kozakken en hun optreden doen jn dén volksmond de wonderlijkste verhalen Ja* ronde. Dat er onder de Kozakken werkelijk geciviliseerde menschen zijn, lijkt onmogelijk. Nu wil ik niet be weren, dat het gevoel van den Kozak fijnbesnaard en zijn intellect fijnontwikkeld is; dat er echter we! aan de beschaving der1 Kozakken gewerkt wordt, blijkt wel uit het diploma-, dat den Kozak na een genoten opleiding en afgelegd examen wordt ter hand gesteld. Een dergelijk exemplaar is een Duitsch officier, in handen gekomen, en voor de merkwaardigheid heeft hij den inhoud ervan gepubliceerd. Het getuigschrift was leegekenu aan een gesneuvelden Donschen Kozak en vertoonde in zijn uiterlijk alle sporen van artistieken zin ia het vroegste stadium., Omringd door een krans van wapperende vlaggen, Kleurige vaandels, vervaar lijke pieken en andere krijigstrofeeën kou men le zen, dat de Kozak Andrey Tsehutomow in Gods dienst „goed", in lezen en schrijven „zeer goed", rekenen „gioed", in oorlogsreglement „goed" was; voor het vak legerorganisatiedienst baalde hij „goed", evenals voor verpleging; in de grond trekken der voornaamste militaire wetten, oefenin gen met het blanke wapen en scherpscbieten haal de hij slechts „voldoende", topografie was „goed") reglement voor frontdienst, gymnastiek on boksen „grea", rijden, flankeeren met den piek, la-nsbre- ken „voldoende", gezondheidsleer „zeer goed" on omgang met paarden eveneons „goed". Tschutor- ncw is dus een „goed" leerling geweest. Do vaandels uit de omlijsting van den tekst araegen het opschrift „1570 (oprichtingsjaar der D'jnfehe Kozakken)". liet leeningsontwerp. De commissie van rapporteurs inzake het lee ningsontwerp, was reeds hedenmorgen 10 uur In het gebouw der Tweede Kamer in vergadering bijeen, ter samenstelling van het voorloopig ver slag. De beraadslagingen worden den geheelen dag onafgebroken voortgezet. Ontwerp - Tariefwet. Naar wij vernemen, nemen de plannen van den minister van financiën tot indiening van een ontwerpTariefwet vasteren vorm aan. Naar verluidt werd aan een hoofdambtenaar van het dienstvak der directe belastingen opgedragen een concept ontwerp Tariefwet samen te stellen. Maximum-prijzen. De minister van landbouw enz., heeft besloten bij wijze van proef geen nieuwe maximum-prijzen voor geneesmiddelen vast te stellen en is de lijst van maximum prijzen vervallen verklaard. Het Roode kruis. De vereeniging het Ned. Roode kruis mocht dezer dagen een gift van 4000 gld. van H. M. de Koningin ontvangen. Correspondentie met Belgie. Door net departement van Buitenl. Zaken is heden telegrafisch aan de Duitsche regeering te Berlyn verzocht, de administratie te Brussel de noodige instructies te geven, opdat via Aken naar België verzonden brieven hun bestemming bereiken. De „Sliedrecht." Het Nederlandsche stoomschip »Sliedrecht", dat 21 October uit Argentinië vertrok met 4500 ton La Platamaïs. arriveerde heden aan den Nieuwen Waterweg. De Nederlandsche Mailbooten en het Suezkanaal. Het persbureau Vaz Dias melolGisteren we:rd mei alle beslistheid hier en daar o-.a. te- 's-Gra vcullage beweerd, dat do stoomschepen der Mij. ..Nederland" niet meer door bet Suezkanaal zou den varen, jn verband met de daar te verwnch ten verstoring van het kanaal door de Pu eken- benden. Een zekere onrust werd door dit bericht verwekt in kringen, die met Indi.ë In relatie staan en natuurlijk,1 niet 't minst bij de aanstaande passagiers van de „Nederland". Na informatie ter bevoegde plaatse is ons ge bleken dat bedoeld gerucht beslist kan tegen gesproken worden. Natuurlijk is niet te voorspel len hoe en wanneer1 de toestand aan bet Kanaal spoedig kan veranderen en ie scheepvaart kan doen stoppen. Het is niet zoo heel moeilijk, werd ons van andere zijde meegedeeld, om liet Suez kanaal onbruikbaar te maken, al houdt Engeland neg: zoo goed de wacht daar. 'Een omweg via de- Kaap zou voor de stoomvaart -op Ned.-Indië echte de dagen' van Olim weer doen terugkeeran, te'wijl de route door het Pa nam a Ka naai ook, wat de afstanden betreft enorme bezwaren zou opleveren. LONDEN, 27 Nov. (V. D.) Uit Nisch wordt aan de „Daily Chronicle" geseind dat Je Turken besloten hebben alle Europeanen die den mili tairen leeftijd bereikt hebben bij het Ottcmaan- ?c.he leger in te doelen. Alle landhuizen én eigen dommen welke aan Europeanen toebehcoren zijn door de militaire autoriteiten verbeurd verklaard en in beslag genomen. Personen die te Nisch uil Kon-,tantinopel aankwamen verklaarden dat oer: moord op Enver Pasja geen verwondering zou baren LONDEN, 27 Nov. (V. D.) Hot h'er uit den Kaukasus ontvangen nieuws is voor -ie Russen bevredigend. De Russische strijdkrachten vervol gen nog steeds de hoofdmacht vatl liet geslagen Tuiksche leger in de richting van Erzerum. De Ruisen maakten vele gevangenen en ceriotverd.cn een giro-ote hoeveelheid munitie en oorlogslede riaal. De wegen waarlangs de Turken terugtrek ken zijn met bevroren lijken van Tarksv.hc- sol daten bedekt LONDEN, 27 Nov (V. D.) Toen do ontploffing van de „Bulwark" plaats had, was het grootste deel der bemanning! aan het ontbijt Oamiddelrjk na de ramp1 lieten de andere schepen in de haven van Sb eer ness bGOten uitzetten, doch ongeveer twaalf overlevenden konden slechts gered wo eien Een klein deel der bemanning was nachts aan wal geweest en keerde juist naar do „Bul wark" terug! toen de ontploffing plaats greep Zij ontkwamen aan den dood, hoewel gewond De kracht der ontploffing' was zoo- hevig dat opvarenden van andere schepen eenige meters in de hoogte werden geslingerd en al het aarde werk en glas' verbrijzeld werd De jutete oor zaak der ontploffing' is onbekend, doch men ge looft dat het magazijn ontploft is. Officieel wordt gemeld, dat 14 personen zijn gcied LONDEN, 27 Nov. (V. D.) Uit Petrograd wordt aan de „Daily Chronicle" geseind dat de voor waartse he beweging welke de Turken van uit bel plateau van Armenië beproefden, tot slaan gebracht is. In het centrum werden de Turken naar Dove- tur.ee en Erzerum teruggedreven. De omtrekkende bewegingen welke de Turken op den Russisehon inkervleugel bij de Perzische grens en op tien Russischen rechtervleugel bij Batum trachtten uit te voeren, werden door de Russen verijdeld. De mogelijkheid voor de Turken om verder een krach tig offensief te nemen, schijnt buitengesloten, voor namelijk wijl de bezetting' van Basra do-ar -ie Engelschen den Turken beletten zal om trooper, uit Mvsöpotamië naar Klein-Azië le zenden om de aldaar opereerende Turksche strijdkrachten te ver sterken. LONDEN, 27 Nov. Uit Petrograd wordt aan -Je „Times" geseind, dat nog steeds geen officieel bericht is ontvangen nopens de overgave van twee Duitsche legercorpsen in Polen. Particuliere tijdingen blijven echter' zeer cate gorisch volhouden, dat de Russen een groote overwinning' hebben behaald. De „Bourse Gazette" weet te verteilen, dat 48 treinen naar Lodz gingen voor het vervoer der Duitsche gevangenen. Hamilton Fyfe seint uit Petrograd aan.cle „Daily Mail", dat de actie nabij Lodz tot resultaat had een groote overwinning der Russisch-:- strategie Ëen Duitsche divisie zou zich reeds '-ebben over gegeven, een andere, in hopelooze positie, genood zaakt zijn te volgen Indien dit gebeid, zijn ten minste 50 000 Diuitschers buiten gevecht ge3tela. De „Times" verneemt uit Noord-Frankrijk; Ver kenningen door Engölsche vliegers brachten aan het licht, dat d© vijand aan de Yser slechts zooveel troepen had achtergelaten als noooig wa ren om het voor de geallieerden onraadzaam te it aken daar offensief op te treden De meeste Duitsche troepen uit deze buurt werden overge bracht naar de omgeving van Lille De eerstvol gende Duitsche offensieve beweging km waar schijnlijk daar worden verwacht. Uit Kopenhagen wordt, melding gemaakt van versterking1 der vroegere Deensche foruiicatie^ ten noorden van het Kieler kanaal. Het schijnt, dat de Duitschors vreezen voos eer landing op de kusten van St eswij'k-Holstein. Alle Noordzee eilanden worden sierx bevestigd. Op den westelijken Elbe-oever werpen ie Duit schots eveneens versterkingen op. (Hbld.; LONDEN, 27 November. De „Dailv Chronicle" verneemt uit Petersburg: Niet minder clan drie Duil-che b-Derkorpsen, hebben zich overgegeven» Al ontbreken nog alle bijzonderheden, schijnt de overwinning' der Bus sen enorm te zijn. Militaire specialisten zijn van meening, dat. de Duitschers hun eigen kracht overschat en die der Russen te ge-ring gjeacbi hebben, (Telegraaf) PETROGRAD, 27 Nov. In de richting1 van Er ze roem is de vervolging van den verslagen vijand geëindigd, In de laatste dagen hebben gevechten plaats gehad zuidelijk Alaschkerd, waar wij met groote troepen Koerden te doen hadden. Op andere punten waren gieen wijzigingen van. be lang BERLIJN, 27 Nov. De „Luxemburgrobe Wort" bericht, dat het Duitsche Rijk tot dusver aan het Groothertogdom Luxemburg een schadevergoeding heeft toegekend van 1.283.000 francs voor akker- schad-e enz. Bovendien kreeg de regeering van fret Groothertogdom voor het gebruik van sttralen en wegen, staatsgebouwen enz. 311.000 francs. PARIJS, 27 Nov. Communiqué van 11 uur; Er heersoht volkomen kalmte in België. In hel centrum kanonnades zonder infanterieaanv'al- len. In de Argionnen valt niets te vermeiden. Ordelijk Verdun werd een weinig gevoel-ten LONDEN, 27 Nov. (V. D.) De betrekkelijke rust op het westelijk oorlogstoonec-l heelt generaal French in staat gesteld, korte verloven aan de officieren toe- te staan. Vele hunner kwamen re gelrecht van de loopgraven naar de Ënp-kche- hoofdstad. Het verleenen van verloven wekte vol doening en de officieren keerden opgewekter naar hunne standplaatsen aan het front terug. DEN HAAG, 27 November. De Franseuc legatie deelt ons mede, dat sinds den 25dezer de kanom- nade in liet Noorden niet krachtiger is geworden. Geen enkele infanterieaanval werd op onze linies ondernomen. Op enkele punten hebben wij eenig terrein gewonnen. LONDEN, 27 November. Kolonel Dirk van De venter, die in het noordoosten van den Vrijstaat opereert, meldt de gevangenneming van zestig rebellen onder veldkornet Smit. Zeventig ande ren wisten te ontkomen, dank zij een zwaren storm en hevigen regenval. Zij worden vervolg door kapitein Rousseau. Dominee Heiman van Broekhuizen gaf zich heden over aan de overheid te Vrede fort. AMSTERDAM, 27 November. Het telegrafisch verkeer met Engeland is thans weer geheel her steld. Ten gevolge van de ophooping der te'a- grammen door de storing, ondervinden de Iele g-rammen echter nog groote vertraging Geboren: 25 Nov. Thomas Dirk, z. v. D. G. van Zon en A. A. Ansems, Oosterstraat. Wil- helmina, d. v. G. Olieman en J. van Pelt, Briel- schestraat. Jacobus, z. v. M. Pluijmers en M. J. Jansen, N. Maasstraat. 26. Jannetje, d. v. A.J. Rink en N. Jongebreur, Broersveld. Johannes, z. v. A. Warnawa en M. v. d. Kraan Rhoonsche- straat. Ondertrouwd: 26 Nov. H. W. J. Maas, 25 j en G. C. C. Aalstius den Appel, 23 j. A. B. Oetker, 21 j. en J. C. Flipse, 48 j. B. H. Heijster, 23 j. en M. A. Kleiss, 18 j. Overleden: 25 Nov. Hendrika Johanna Antonia Juijn, oud 3 mnd., Kortlandstraat. Gerarda Anna Maria Catharina Speelmeijer, oud 10 mnd., Fabristraat. Johanna Theresia Meeuwsen, oud 15 d., Van Beverenstraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 27 Nov. 1914 Montwjja. Officieel© noteering van de Commissie ill At Kamer van Koophandel roox de Beam. 27 Nov. f 17 fust vn tonder btiiatUf. N om-ma da Commit tia poor dt noitarbtgn H. k, I, WHTK2MP1, 24 Nov. 25 Nov. 26 Nov. t 18 f 18 f 17 Bond ras DïaÜllaifinJ&j 26 Nov. 27 Nov. Moutwp:f 18'f 18- Jenever:f22— 22 Amsterdamsche p r o e f. f 233/, '123s/, Spoeling f 2.20 t 2 20 Stemming op hedengeen handel. Eyirlkaa. 26 Nov. i 18y, a f 18y4 117 èi t f 9i f Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus: Stemming op heden: willig. ftr&aen. NEW-YORK Mais: Western loco. 25 Nov. 713/424 Nov. 73</4 CHICAGO Mais Nov. Dec. Mei 25 Nov. 63'/ 24 Nov. 65 Rogge Loco 25 Nov. 24 Nov. 27 Nov. fl8ya a f 18*/4 1171 /4 h f 17#/* f 9- it 69V„ 70i/8 Juli „Menigmaal is1 mijn dochtertje thuis gekomen, met klachten, dat zij geen gelegenheid krijgt na de privaat te g;aan, waardoor zij 't meestal in haai kleêren doet; ik hoop dat dit schrijven er toe zal bijdragen dat dit in 't vervolg niet meer gebeurdt. I-I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3