Telegrammen. onbreekbare L. KAMP, Hoogstraat 128. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Ze zijn er weer de Fransche gloeikousjes yoor hang-en staande lichten. Alleenverkoop Tevens het beste adres voor een degelijk feest van Alighieri's dood passend door de katho lieken te doen herdenken, is van dien aard, dat ze onder alle opzichten Onze bijzondere aanbe veling verdient. Om n.l. de nagedachtenis van dien dichter waardig te eeren een man, wiens gedichten zóó verheven waren, dat hij den naam van den sgoddelijken" heeft gekregen en die in zijn dicht werken, wat nooit, vroeger of later, is gehoord^ de verhevenste waarheden van ons geloof behan deld heeft tot dat doel is niets zoo geschikt als een heiljgdom te bouwen dat ons voor deD geest roept dèh godsdienst, het stervenen het graf van dien dichter-balling. Om een tweevoudige reden dus keuren Wij goed, hetgeen gij u voorgenomen hebt voor zijne vereering en verheerlijking te doen, want daar - dit op het innigste verbonden is met het katho lieke geloof is het niet alleen zeer geschikt voor mannen, die katholiek zijn, maar komt het ook het beste overeen met den godsdienstzin van den onsterfelijken dichter. Daarom gaan Wij met geestdrift op uw ver langen in, dat bij alle katholiken, ook uit de verst afgelegen landen, een heilige en edelmoedige wedijver moge ontstaan, om de nagedachtenis van dien verheven dichter te verheerlijken welke den christelijken naam eer aandoet en zulk een on sterfelijken dichter waardig zij. Wat Ons aan gaat, om den meest mogelijken luister aan het feest van Alighieri te geven, willen Wij uw ge dachten en uw plannen op deze wijze bijzonder aanbevelen, gelijk dit reeds vroeger Onze Voor ganger z.g. Paus Pius X voor u gedaan heeft. En daar Wij daarenboven besloten zijn, een aal moes overeenkomstig den toestand, waarin zich de Apostolischen Stoel bevindt, tot herstel van het heiligdom van den H. Franciscus te gevent opdat het luisterrijker en voor zulke groote herin- inneringsfeesten meer geschikt moge worden, bepalen Wij daarvoor 10.000 lire uit te geven en aan u te zenden. Intusschen verkenen Wij u,Eerbiedw. Broeder, aan uw geestelijkheid en aan al de ge- loovigen, die aan uw zorgen zijn toevertrouwd als onderpand der hemelsche zegeningen, met veej liefde in den Heer Onzen Apostolischen zegen. Gegeven te Rome bij den H. Petrus den 28 October 1914, het eerste jaar van Ons Pausschap. PAUS BENEDICTUS XV. De twee Italiaansche millionnairs Ernesto en Alessandro Fabbri, die in New-York wonen zijn aldaar op verzoek der Engelsche regeering ge arresteerd. Zij worden beschuldigd door middel van hun draadlooze telegrafie-stations de Duitschers op de hoogte te hebben gehouden van de bewegingen der Engelsche oorlogsschepen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal vergaderen Woensdag 2 December a s. te half twee ter behandeling van eenige wetsontwerpen ter bestendiging van den staat van beleg. Verder de wetsontwerpen Bij zondere maatregelen ten opzichte van de Kamers van Arbeid met het oog op de tegenwoordige buitengewone omstandighedenverhooging van hoofdstuk I der staatsbegrooting voor 1913 (regu- larisatie); wijziging en verhooging van hoofdstuk II der staatsbegrooting voor 1913 (diverse onder werpen) verhooging van hoofdstuk II der staats begrooting 1914 (uitgaven brandstollen, verlichting en bediening Eerste Kamer)wijziging en aan vulling van het Ille hoofdstuk der staatsbegroo ting voor 1913 (diverse onderwerpen), en, indien daarover tijdig eindverslag is uitgebracht, het voorstel van wet van den heer Mendels, ter voor koming van in de huidige buitengewone tijdsom standigheden ongewenschte gedwongen ontruiming van woningen. Verbod van thee-uitvoer. Aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is een'adres gericht, waarin om een verbod van thee-uitvoer uit ons land wordt ver zocht. In verband met dit adres worden thans op het Departement gegevens omtrent deze kwestie verzameld. Voor het Steuncomité Schiedam. In vervolg op onze mededeeling van gisteren kunnen wij thans mededeelen dat de Schiedamsche gymnasiasten Bond »Non Semper tendis arcum Apollo" voor de uitvoering op Zaterdag 12 De cember in Odéon ten bate van het Schiedamsch Steuncomité welwillende medewerking is toege zegd vaneen Rotterdamsch strijkorkest onder leiding van den heer H. Smalbroek, door mej. Riek van Loon, zang, en door de heeren Cor de Wilde, cello, en G. J. Bezemer, piano, allen van Rotter dam. Na de pauze zal door leden en oud-leden van den S. G. B een kort blijspel worden gegeven. Comité voor ontspanning en ontwikkeling van werkloozen. Een 500-tal werkloozen hadden aan den oproep van het comité gehoor gegeven en waren gisteren avond in Odeon bijeen gekomen. Onder voorzitterschap van den heer M. C. M. de Groot werd van gedachte gewisseld over de plannen van het comité. Een uitvoerig verslag van deze bijeenkomst moeten wij wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer laten liggen. Steuncomité. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodig! Geeft allen naar uw vermogen groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijksche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité is A. L. Boot, N. Haven 83. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van politie: zilveren oorknopje, knipmes. Aan de volgende adressen R. K. kerkboekje, N. H. v. d. Ree, Hoofdstraat 123 eenige tiental len ongebruikte postzegel*, P. v. d Kammen, Boterstraat 16; zilveren armband, C. van Dijk, Adrianastraat 2rozenkrans, J. de Groot, Vis-, scherstraat 21 zwart- en bruinharige herders hond, reu bastaard, M. Soeters, Singel 13215ring met steen, Trouwborst, Singel 193; tasch met iDhoud, W. Walbeek, Westmolenstraat 9; wan delstok bij den brugwachter, Spoelingbrug dames- taschje met schaar en verdere inhoud, Bordes, Hoflaanstraat 13; broche met portret. EJ. Steen huizen, Oosterstraat 63hondenhalsband met penning, P. Brökling, Westmolenstraat 5' barret, G. Kooijmans, Villastraat 9. Gisteravond werd de politie om streeks 10 uur gealarmeerd voor een schoorsteen brandje in een woning aan de stationstraat. De buren bluschten den brand met een paar emmers water. De bewoners van het huis waren bij het uitbreken van den brand niet thuis. De zeden der Russische officieren. De Russische officier geldt voor ruw, onbekwaam en bovenal voor onzedelijk. In hoeverre men aan de vele plaatjes en z.g. anecdotes over Rus sische gruwelen, enz., geloof mag hechten, laten Wij hier in het midden. Een feit is het, dat „men" meent, denfRussischen officier te mogen beschou wen als het toonbeeld van bandeloosheid. Wan neer een auteur voor zijn roman of treurspel een verleider noodig heeft, Aan laat hij een Russisch militair ten tooneele verschijnen. De man krijgt een mooien naam met -owSky of zooiets op; het eind en de lezer weet onmiddellijk, wat voor ka rakter hier ingevoerd wordt. Vooral na den Rus- siisfch-Japanschen oorlog is dezte hebbelijkheid sterk toegenomen. In- Ruslands militaire kringen wekt het echter verbittering, en generaal Ren- nenkampf, dezelfde die zich thans naam maakt, vertolkte de gevoelens van vele zijner cofloga's en inferieuren, toen hij zich tot den minister van Oorlog wendde met het verzoek, er bij den Czaar op aan te dringen, dat alle tooneelstukken en ro mans, waarin Russische soldaten een minderwaar digen rol spelen, zouden worden verboden. De Czaar gaf hierop den minister van B-innenland- sche Zaken, onder wiens departement het too- neel ressorteert, de moodige orders, en spoedig daarop had de censuur alle beschimpingen pp het officier-corps geweerd. Hoogwater te Schiedam: Zondag 29 November 1.48 v.m., 2.14 n.m. Maandag 30 Novembef 1.28 v.m 2.50 n.m. Men zende hier ter stede alle STOOM- en VERF-ORDERS onver wijld aan de Stoomververij en Uitstoomerij „DE PHOENIX", Teleph. No 15. Gratis afhalen en bezorgen. Treinontsporing. Vrijldag-morgen ont spoorde de personentrein die te kwart voor tien van Velsen naar IJmuiden vert relet, waardoor de machine, de post- en bagagewagen uit dec rails liepen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, de materieel© schade was ook niet groot- Het treinverkeer ondervond gedurende ©enigen tijd vertraging. Van uit Haarlem werd een hulp- trein gezonden. Des middags was de lijn weder vrij. De oorzaak is te vroeg overhalen van een wisselstand. j Het bericht in eenige bladen vermeld als zou de bekende Japan Lak- en verffabrisk „De Velu- we" te Nunspeet met ingang van 1 Jan. 1915 wegens gebrek aan grondstoffen stop zetten is onjuist. Er is gteen sprake van stopzetten in tegen,eel is in. de dezer dagen gebonden Algemeen© ver. gadering 1915 besloten .op de thans bestaande voorwaarden n.l. halve dagen werken en half loon voorttegaan. Oplichters gevat. Door de ijverige na sporingen der Haagsche Rechtbank is het Don derdag gelukt de hand te leggen op de 2 bekende veestroopers H. en T. uit Utrecht, waarvan wij eenige dageu geleden mededeelde dat zij te Berkel een paar landbouwers hadden opgelicht voor een paar runderen en vette kalveren. Hun wijze van zakeD doen was uiterst voorzichtig, zoodat de ju stitie bijna nimmer vat opjhen had. Intusschen werden de heeren niet den dag brutaler. Door den Hoofdcommissaris van politie te Am sterdam werd dan ook in de bladen voor deze heeren gewaarschuwd. In een zeer korten tijd hebben zij in Noord- en Zuid-Holland, Noord- Brabant, Zeeland en Gelderland verschillende boeren opgelicht, zoodat het aantal wat de dupe werd van de praktijken bij benadering niet is vast te stellen. Zij gaven voor, voor rekening van het Rijk te koopen en lieten een gedeelte van den koop af leveren zonder te betalen, die volgde bij aflevering van de rest van den koop. De runderen werden aan bekende slagers in den Haag verkocht Intusschen leefden zij van den opbrengst op grooten voet met twee jonge dames waarvan een minderjarig was. Nauwelijks was bekend dat zij gisteren hun intrek in den Haag hadden genomen of de politie deed een inval in de door hen be trokken gemeubileerde kamers en rekende de heeren in. LONDEN, 27 Nov. De »Morning Post" verneemt uit Petersburg bijzonderheden omtrent de be schadigde Duitsche oorlogsschepen, die volgens een bericht van het Britsche Persbureau op 4 Sept. te Kiel aankwamen. Volgens de door de »Morning Post" ontvangen berichten was die be schadiging een gevolg van de activiteit van de Russische marine, die tot dusver is geheim ge heim gehouden. Admiraal von Essen liet nl. een aantal Russische oorlogsschepen met de Duitsche kleur beschilderen en zich bij het Duitsche eskader voegen dat hiervan niets bemerkte. Op het ge. schikte o.ogenblik opende de Russen het vuur. Een Duitsche kruizer werd tot zinken gebracht een ander ernstig beschadigd. De Russchen keerden zonder letsel terug. Een aantal kruisen van de orde van St- George zijn uitgereikt tot erkenning van deze daad. KAïRO, 28 November. Een. klein aantal Turken zli'n gelegerd te Gatia. Overigens heeft geen enkel gevecht plaats gehad. De Turken maakten veel ophef van hel, veroveren van kanonnen te El Arisj. Dit was echter geheel onbruikbaar mate riaal. PARIJS, 28 November. De Minister van Finan ciën heeft bepaald dat de Parijsc-he beurs op 7 December zal worden geopend voor transacties a contant. 'WASHINGTON, 28 November. De Amerikaan- sche regéering heeft genoegen genomen met de nota van Turkije betreffende het incident met de „Tenessee." Het geval wordt hiermee als geëindigd beschouwd. LONDEN, 28 November. In een telegram uit Kiiijo aan de „Times" wolrat medeg'edeehl dat de Arabische pers over liet algemeen een vriend schappelijke althans correcte houding: jegens de nu gendbeden der1 Triple Entente aanneemt Pat men de vroegter extremistische organen leeft toe gbstuan onder zekere beperkende bepalingen ver dej te blijven verschijnen, heeft dus blijkbaar zijn uitwerking: niet gemist. Het voornaamste Arabische blad brengt de be handeling: der Arabieren d.oor de Turken, ver sprake en toont aan dat »de Arabieren niets kunnen winnen door de Enve-rs en Ta laat 3 te steunen. De indruk die dit artikel heett gemaakt, is nog' versterkt door de mededeeling. dat. Baas >ra is gevallen, en wel veel vroeger dan men ver wacht had, daar de-ze stad verdedigd wort Lo-or Djavid pasja, een der bekwaamste Turk sche mili tairen, dio in 1912 -tegen do Serviërs hebben gestreden. LONDEN, 28 November. Uit Petrograd wordt aan de „Daily Chronicle" géséind dat er niet aan te twijfelen va.lt of de Duitschers hebben bij L-odz een g'ro-ote nederlaag géiden. E venwel blijft de,omvang] va,n hun tegenslag .mg1 duister. De vervolging der geslagen Turken is 'hij E.rze- rurn beëindigd. De Turken hebben zich achter hunne versterkingen teruggetrokken. Dé Rassen nemen thans nieuwe stellingé-n in o-m een nieu wen -o-pinajisch voor te- bereiden. De Turken heb ben gr-o-ote verliezen geleden. Hun geestkracht wordt door honger en kou-de ondermijnd. Hon derden Turken zijn doodgevroren. Run terugtocht geschiedde onder den invloed van deze demo- rahseerende -omstandigheden in groote wanorde. BERLIJN, 28 November. Ambtelijk wUrdt het bericht van de- „Diaily Mail", dat Dixmuiden door de geallieerden is heroverd, tegengesproken. Dixmuiden is nog in Duitsche handen. LONDEN, 28 November. De „Morning Post" legt nadruk op het bericht van do jongste Russische overwinning en zegt, dat als de juiste toedracht verteld kan worden, de wereld verbaasd zal staan, daar do Russen aan de beste troepen van den een nederlaag toegebracht hebben, zooals sinds Napoleon niet meer ïs voorgekomen. Het publiek is onthutst door het officieele zwij gen, doch blijft vertrouwen. De eenige vraag is of nog eenig deel van de Duitsche strijdkrachten ontkomen kan. Het gros van het Duitsche leger echter is onherroeptelijll» verloren, zelfs in het gunstigste geval. („Hbl."). PETROGRAD. (Officieel) 28 November. Op den linkeroever van de Weichsel hebben onze troe pen die oprukten van den beneden.Bzoara Com- bin bereikt. In het centrum veroverden zij de stad Breziny en de dorpen van de vlakte van de rivier de M-o-rga waar wijl de D-uitstehers op ver schillende plaatsen met de bajonet verjoegen. Wïj zétten ons offensief in die streek voort. Tusschen Breviny en Glofna deed de Rus-sische cavalerie, met succes charges tegen de vijandelijke infan terie, daarbij werden kanonnen buitgemaakt. Het aantal krijgsgevangenen is nog niet vastge steld. Bij de vijandelijke troepen die van Rzgo-ff Toesjine over Breziny werden teruggeslagen was ook de derde divisie van de garde. In de streek Zgery-Strykow hebben wij1 de Duit schers aangevallen tusschen Zgery en Zdoenska- volia aan de zijÜe van L,odz. De Duitsche troe pen handhaven zich daar echter in de loopgra ven. Over het algemeen kan worden gezegd dat wij sucteé-s hebben op het geheele froint tusschen Weichsel en Warta. Op het front CzjenstochowKnakauTymhark behaalden wij een buitengewoon groot s-ucces. Wij maakten op 26 November meer dan 4000 krijgs gevangenen. Aan den benedenloop- van de Szsre- niava moest een ge-heel bataljon van het 31ste IJonved-regiment zich -overgeven. Op den linkeroever van de Kaba namen wij een sterke Oostenrijksche positie nadat een deel van onze trioepen door de kruiende rivier had gewaad, waarbij! het water hun tot aan den hals- reikte. Bochnia werd na een hardnekkigen strijd op de Oostenrijkers veroverd waarbij tweedui zend gevangenen, een aantal mitrailleuses en 10 kanonnen in onze handen vielen. Op den rechteroever van de Wleidhsel trekken de Duitschers in wanorde terug in de streek van Krakau krachtig door onze troepen achtervolgd. Het moreel van onze troepen die reeds- 45 dagen voortdurend offensief optreden is uitste kend. LONDEN, 28 November. In het Lagerhuis heeft Minister Lloyd George ©en rede gehouden over de financieel© maatregelen der regeering. De- Mi nister deelde daarin o.a. mede dat de regeering het staatscrediet heeft verhypothekeerd om de normale koers waarvan handel en industrie in het land afhangen te herstellen. Daardoor genie ten de Engelsche handelspapieren nog de tradito- ne-ele hoo-ge achting van vroeger. Het totale be drag waarvoor de bank van Engeland heeft ge fourneerd is 60.386.000 Pond Sterling. Aan het slot van zijn rede zeide de Minister: Duitschland beroemt -er zich op dat Groot- Brittannië de iheerstehappij ter zee heeft verloren. Deze grootspraak -wordt welsprekend weerlegt door de statistieken van het Ministerie van Han- del, waaruit Wijkt dat van de 10123 Engelsche stoomschepen nog 9928 de zeeën doorkruisen, terwijl van de- 2090 Duitsfeihe stoomschepen slechts 10 niet in de haven zijn gebleven. Geboren: 26 Nov. de Jong en M. P. Burger, Hugo, z. v. J. van Put en Leonardus Josephus, z. v. Mols, Mariastraat. Overleden: 26 Nov mnd., Helenastraat. 27, Speelmeijer, oud 10 mnd., Geertruida, d. v. P. M. K. Singelstraat. 27. Fr. Mol, Groenelaan, J. Kloppers en G. J. M. Klijsma Voogd, oud 7 Anna Maria Catharina Fabristraat. Handelsberichten. Spoeling. SCHIEDAM, 28 November. Noteering op heden 12.20. SI. fficota-l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2