Htads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Binnenland. king zal w,orden gedaan voor 1 Januari 1817. Inmiddels zouden de opcenten op het geslacht, op de invoerrechten en op het recht van «ncressie. vervallen en daartegenover het aantal opcenten op de bedrijfs- en de vermogensbelasting res* i cetievelijk op de inkomstenbelasting worden vernoegd, van 20 tot ongeveer 35 procent. De btdoeling zou daarbij' zijn, dat de opcentenhd- firg, gelijk deze bij aanneming van aeze voor steden zou worden, alleen zou, zijn vastgelegd tol het einde van het jaar 1917. De „Flandres". Naar het „Hbld." verneemt is het stoomschip „Flandres" van Rosario naar Amsterdam, naar Falmouth opgebracht. Nederlandsehe Anti-Oorlog Baad. De Anti-O,orlog! Raad heeft besloten, omstreeks hall December in de verschillende de eten van ons land op denzelfden dag propaginda-ver»ade ringen te doen plaats hebben, waarin ooor spre kers van alle staatkundige en godsaienstige rich tingen het anti-oorlogs-proigram van den Raad zal worden uiteengezet en tot massale de> 1 ne ming aan het streven van den Raai zal worden opgewekt. De Raad wil aldus op een eenvou dige en sprekende wijze zijn doel in alle doelen en alle kringen van Nederland bekend maken en de velerlei groepen van vredeisvoo,rotan-.ers l't algemeene samenwerking in het verband van den Anti-Oorlog Raad aansporen. Reizen in Belgie. Een onzer correspondenten uit Brussel terugge keerd, deelt mede dat de berichten als zou het reizen in België nu tot de onmogelijkheden behooren sterk overdreven zijn, tenminste wat Hollanders betreft. Wel worden in Brussel geen paspoorten meer uitgegeven doch de Hollanders kunnen indien hunne papieren in orde zijn, vrij in en uitgaan. Om België te verlaten heeft men een bijzondere passierschein noodig doch deze wordt zonder ver dere formaliteit op het kommandantur te Brussel of Antwerpen verstrekt. De eenigste voorwaarde die gesteld wordt is dat op de" pas een verklaring van den consul voorkomt als legitimatiebewijs van het portret dienende en tevens mededeelend dat de persoon vertrouwenswaardig is. Het spreekt van zelf dat men zich niet in het operatiegebied moet begeven daar wordt iemand het reizen natuurlijk veel lastiger gemaakt. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 te München. Laagste barometerstand 736 8 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagMeest krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. De Hanze. Gisteravond hield de Debating-sociëteit van de «Hanze" haar eerste bijeenkomst in dit seizoen in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Voor deze bijeenkomst was introductie toege staan. Eenige leerlingen van de Industrieschool woonden de lezing bij. Om 8 uur opende de heerScheffers de vergade ring met een woord van welkom, waarna de heer Dr. W. A. Rietschoten, directeur van de Licht fabrieken en de Waterleiding, alhier, het woord verkrijgt tot het houden van zijn lezing over Gasfabricage. Op aangename en onderhoudende wijze vertelde dr. Rietschoten over de verschillende soorten van verlichting waarmede onze voorouders zich heb ben moeten behelpen, vóór het gas als verlichtings middel bekend was. Behalve primitief was de ouderwetsche verlich ting nog duur. De cijfers, die spr. noemde, ate onkosten voor de oude verlichting zullen menig een wat milder gestemd hebben tegenover hun maandelijksche gasrekening, en hen overtuigd heb ben, dat zij nu best licht hebben voor een koopje. Spr. bespreekt uitvoerig de tallooze moeilijkhe den, die overwonnen moesten alvorens het gas practisch voor verlichtingsdoeleinden kon worden gebezigd. In Engeland werd voor het eerst gas op groo- tere schaal voor verlichting gebezigd, omstreeks 1803. Langzamerhand heeft de gasindustrie zich meer en meer onwikkeld. Leiden was de eerste ge meente in ons land, die een gasfabriek in eigen beheer exploiteerde. Deze fabriek werd in 1848 in exploitatie genomen. Schiedam volgde reeds in 1856. Met het oog op het bezoek, dat de leden der Hanze aan de gasfabrabriek zullen brengen gaf dr. Rietschoten nog een benopt overzicht van het be drijf van de gasfabriek. In de retorten wordt het ruwe gas uit de ko- 'en gestookt. Vandaar wordt het naar de con densatie gevoerd waar het water en de teer uit het gas worden verwijderd. Door vernuftig uit gedachte instrumenten worden de laatste sporen van teer en amoniakstoffen aan het gas ont. trokken. Hierna wordt het gas nog door een laag van ijzerroet uit grondwater gestuwd waardoor het gas gereinigd wordt van zwavelstof en ciaan. Het gas is nu van alle ongewenschte Deven- stoffen ontdaan en wordt inde gashouders geperst van waaruit het verder in het buizennet wordt gestuwd. Spr. behandelde voorts nog de verschllende soorten van gasbranders. Dat het gas als lichtbron een ernstige mede dinger heeft gekregen aan de electriciteit valt niet te ontkennen. De gasmotor en vooral het veel vuldig gebruik van gas voor kookdoeleinden vor men een nieuw afzetgebied voor de gasindustrie. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd nog door eenige dames en heeren gebruik gemaakt. Nadat dr. Rietschoten de «ragen had beant woord, dankte de voorzitter den spreker voor de leerzame leziDg en sprak de hoop uit dat dr Rietschoten ook nog eens voor de Hanze zou optreden om te spreken over electriciteit en over het waterleidingbedrijf. Arbeidsbeurs—Steuncomité. In de week van 23—28 November werden bjj de arbeidsbeurs 66 werkzoekenden ingeschreven. Voor langer of korter tijd werden 22 personen geplaatst. Aan 420 personen werd geldelijke ondersteuning verstrekt. Valsche guldens. Di&or de politie zijn in beslag; genomen eenige valsche guldens, die hier ter stede in betaling waven gegeven, D© munten waren slecht gemaakt en onmiddellijk als valsch te erkennen aan m loodkleur. Ook waren ze te licht, on zacht zoo- dat ze gemakkelijk met de hand waren te buigen Zij zijn gestempeld met het jaartal 1914. Voorzichtigheid biji het in ontvangst nemen van guldens is dus geraden. Gisteravond werd door een win kelier wonende Oude Kerkhof een jongen met een handwagen aan het politiebureau gebracht. De winkelier verdacht den jongen een halve zoete melksche kaas uit zijn winkel te hebben gestolen. De kaas werd nog op den wagen ge vonden. De jongen is later aan zijn te Rotterdam wonenden vader meegegeven. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 3 December 4.16 v.m., 4.29 n.m. Agenda. 1. Benoeming van een Iteraar in lijnteekenen en projectieleer aan de Burgeravondschool. Aanbevolen worden: 1. P. H. Pomes, directeur gaat ons niets aan, behalve dan de hoop, dat gij versiagen wordt. Irish Volcmteer merkt op: Engeland roept bet Iertche volk ten strijde tegten een natie, die nooit den Ieren ook maar een haar gek wakt heeft, maar integendeel met de bevolking van dat land sympathiseerde, zoioals een Ierse h-A meri ka an sob en Duitsch-Amerikaanseh bcndgenoiOtscLhap bewij zen. Wanneer de Dnitschers komen en ons land met geweld nemen, zullen zij daartoe evenveel recht hebben als de roevers, die het met gsiwfeld vasthouden. Ook de meest verblinden onder ons weten thans, dat de zeeroover Engeland dezelfde onbarmhar tige vredeverstoorder gebleven is, die het was, teen het de Deensche vloot voor Kopenhagen vernielde en Egypte's strijd voor een constitutie door het bombardement van Alexandria onmo gelijk maakte. Wij zien duidelijk, dat bet impe rium zich zelf in wezen blijft, wat hei alt ij a was: een onduldbare bedreiging1 voor den vredo en den vooruitgang in de wereld. Onze eenige zekerheid en eenige hoop op een nationale ont wikkeling en nationale eer ligt daarin dat wij den band, welke ons aan het Engels: he impe rialisme vastsnoert, doorsnijden. De eenige weg naar het roemrijk en gelukkig Ierland onzer aroo- men loopt over den val van het BrilvLe Rijk. PORTUGAL. In de „VjOissische Zeitung" vertelt een deskun dige het een en ander: over het Portugeesche leger. Nadat hij heeft medegedeeld, hoe gering de omvang van dit leger is en hoe gebrekkig de uitrusting;, gaat hij verder: Wij mogen de Portugeezen als soldaten echter niet nnderscmat- ten. De aangeboren militaire eigenschappen van het volk, dat eeuwen lang de wereld heeft be- heerscht, vindt men ook thans nog bij de Portu- geesche soldaten. De soldaat is bescheiden in zijn eisehen, taai en volhardend, dapper en over het algemeen een goede schutter. Ik heb schiet oefeningen van de artillerie (op Irijvende schij ven) bijgewoond, die bewonderirigswaardige be wijzen van tref-zekerheid leverden. Discipline is echter iets, dat de Portugeesche soldaat ter nauwernood brji name kent. Ook in het gevecht stoort hij zich niet aan vuur-discipline, maar verspilt zijn ammunitie op ongehoorde wijze, waarvan ik mij bij verscheidenen gelegenheden, zooals bij de revolutie en bij de gevechten der tegenrevolutie heb kunnen overtuigen. Alles bij elkaar genomen zou het uwaasheicl zijn als wij van het ingrijpen van Portugal eeni- gen nadeeligen invloed zouden vreezen. De be- Siissing zou daardoor geen uur vertraagd wor den. De ware reden, waarom Engeland Portugal in den oorlog heeft trachten mee- te slepen, is, dat het daarin een middel ziet om ons oeco-no- misch te schaden. Onze uitvoer naar Portugal bed i aagt o'ngeveer 52 millioep mark en in de haven van Lissabon liggen 37 Duitsche en 10 Oo? ten rijk sc he schepen. i Het leeningsontwerp. Gisteren heeft de commissie van rapport ears voor het leeningsontwerp een bijeenkomst gehad met den minister van financiën. Het streven is, het wetsontwerp zo j spoedig in staat van wijzen te brengen, dat het in de eerste helft dezer maand voor openbare beraad slaging gereed is. Het plan moet bestaan, om, mocht er ia Decem ber geen tijd beschikbaar zijn om de Staats be groeting geheel of gedeeltelijk af te doen, de Tweede Kamer in Januari weer te laten bijeen komen. 1 Naar verluidt zal als resultaat van het overleg hetwelk gisteren gepleegd is tusschen de- Commis sie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het leeningsontwerp en den Minister van Finan ciën, waarschijnlijk overeenstemming: worden ver kregen tusschen Kamer en Regeering in ,ii-n geest, dat een voorstel tot definitieve regeling aar det- lederen avond gymnast ie van 8—10. De kapelaan, die het warm begon te krijgen, gaf den moed niet op. Maar doet dan 's middags gymnastiek. Kan dat niet Onmogelijk, dan heb ik tennis. lederen dag tenDis Nee, driemaal in de week. Welnu, en de andere dagen O maar, dan heb ik foot ballIk ben back voor de S. V. V., een der beste clubs van de N. V. V. Nu heeft D. F* C. ons wel geslagen, maar komende maand, na de competitiewedstrijd met V. O. C. gaan we 't hun betaald zetteD. U ziet dus wel, vier middagen in de week is niet te veel. Dat zie ik duidelijk, zei de ander droog en stond spoedig op straat. Wat heb ik met ze te doen, peinsde hij ter neergeslagen en teleurgesteld.... lichaam..,, biceps kuitspier.... sport..,, en hun ziel Zoo kwam hij triestig aan zijn laatste adres. Zijn vroolijk begonnen zegetocht was in een jam merlijken kruisweg verkeerd. Hij schelde aan de imposante villa van den baron van Falckenburg. D** jonker thuis Nee, mijnheer, hij is juist met den auto weg Wanneer zou hij te spreken zijn Ja, daar vraant u zoo iets. Dat zal een heele toer wezen. De jonker wil een vliegmachine koopen, weet u, en scharrelt nu deD heelen dag in de motors. Wil ik soms eens vragen of,.,. Maar de kapelaan stond al op de stoep en stormde of hem zoo'n motor op de hielen zat, naar huis. Daar zocht hij troost in een fijne sigaar en spon, aandachtig turend naar de witte asch, de volgende meditatie uit Die bedorven kinderen der fortuin zouden grif den toon aangeven en de wereld naar hun band zetten, als ze zich de moeite gaven hun hersens te gebruiken. De ideeën regeeren de wereld, vooral als het goud nog een handje helpt terwijl de biceps, de materieele xracht, indolent blijft om de brandende kwesties der samenleving op te lossen. Daarom kan hun zedelijk overwicht ook geen stand houden. De gewone werkman, die z'n kop gebruikt, steekt ze met al hun sporteducatie in z'n zak Wat zien we in den Gemeenteraad gebeuren en bij de Staten- en Kamerverkiezing De man uit het volk, die met z'n gezonde hersens en frissche energie die heertjes op zij streeft en de hoogere standen met succes van de markt dringt. Waren ze lid geworden van mijn studieclub, ik had ze ontwikkeld en wat kennis bijgezet. Ik had hun eeregevoel en enthousiasme geprikkeld en gepoogd hen aan de tyrannie der.... spieren te onttiekken om ze in te voeren in het koninkrijk van den geest. Zoo peinzend opende hij de enveloppe op tafel, 't Was het eerste succes op den mislukten stu diekring, een succes en een vingerwijzing tevens. Geachte Heer Kapelaan. Bij toeval kreeg ik bijgaande circulaire in handen, helaas met aan mij geadresseerd, die ik U beleefd terugzend met het volgende ver zoek Ik ben een kind van ongefortuneerde ouders en werk als een paard voor myn acte Middel baar. Toch hecht ik er aan ook met gods dienstige kwesties en sociale problemen op de hoogte te blijven. Ik stel met het oog op mijm toekomst daar levendig belang in. Nu lijkt uw debatingclub, uw studiekring of wat het worden mag, juist iets voor mij. Zou ik (dit is nu mijn verzoek) met een zestal kameraden, die ook nog hun weg door het leven moeten maken, daar niet van profiteeren kunnen Ik voor mij zal er dolgraag mijn eigen vrijen avond aan spandeeren en U zult, dat verzeker ik U, in ons trouwe en enthousiaste leerlingen vinden. Met beleefden groet, Jan Werker. Het Evangelie van dezen Zondag, lachte de kapelaan. De eene genoodigde moet ossen koopen, de tweede een huis gaan zien, de derde een vrouw huwen. Maar de Meester sprak tot zijn dienaars: leidt de armen en de kleinen herwaarts... want niet één van wie genoodigd is zal aan mijn feest maal aanzitten. Dan borg hij zijn nieuwen hoed maar weer zorgvuldig weg. der Ambachtsschool2. G. Lindeijer, leeraar aan de Hoogere Burgerschool 3. J. C. de Vries, werktuigkundig-ingenieur. Benoemd wordt de heer P. II. Pomes met 14 st. tegen 4 op den heer Lindeijer. 2. Benoeming van een onderwijzer met akte Fransch aan school G (hoofd de heer M. Martens). Voorgedragen worden 1. H. F. du Pon te Leiden 2. K. J. Bogaerts te Hellevoetsluis. Benoemd wordt de heer H. F. du Pon met 18 st., terwijl 2 st in blanco waren uitgebracht. 3 Benoeming van een lid der Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps (vacature J. O. Bender). Aanbevolen worden de heeren: 1. C. Houtman 2. J. M. van der Schalk Jr. Benoemd wordt de heer C. Houtman. 4. Benoeming van een lid der Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps wegens periodieke af treding van den heer F. van Waas. Aanbevolen worden de heeren 1. F. van Waas 2. D. M. Zoetmulder. Benoemd wordt de heer F. van Waas. 5. Benoemiüg van een lid der Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer P. van der Vlies. Aanbevolen worden de heeren 1. P. van der Vlies; 2. P. Krommenhoek. Benoemd wordt de heer P. van der Vlies. 6. Benoeming uit het Dagelijksch Bestuur van de Gemeente van een lid voorzitter der Commissie voor het Algemeen Handelsentrepot, wegens pe riodieke aftreding van den heer P. M. J. A. Lager weij. De heer Lagerweij wordt als zoodanig her benoemd. 7. Benoeming van een lid van het College van Regenten der Hofjes van Belois, wegens periodieke aftreding van den heer W. A. Beukers A. Jzn Aanbevolen worden de heeren: 1. W. A. Beu kers A. Jzn.; 2. F. A. C. Lechner. Benoemd wordt de heer W. A. Beukers A.Jzn. 8. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in de Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen, dienst 1914/1915. De betrokken commissie stelt voor op 155 der aanvragen door vermindering of ontheffing gunstig en op 72 aanvragen afwijzend te beschikken. De heer de Bruin zal tegen het voorstel der commissie stemmen omdat op de aanvragen van personen die door de tegenwoordige omstandighe den in mindere positie zijn gekomen, afwyzend is beschikt. Dit is wel formeel juist maar de men- schen worden overgeleverd aan de willekeur van den deurwaarder. Verder bepleit spr. voor een speciaal geval ver mindering van belasting toe te staan. Wethouder Lagerwejj antwoordt, dat de commissie niet anders kon beslissen. De verorde ning zegt, dat vermeerdering of vermindering van inkomsten na de vaststelling van den aanslag niet meer van invloed is op dien aanslag. In de vorige vergadering is ook besloten, aan B. en W. over te laten hoe te handelen met die personen, die tegevolge van de benarde toestanden niet in staat zouden zijn aan hun belastingplicht te voldoen. Wat het speciale geval, door den heer de Bruin ter sprake gebracht, betreft, dit zal nader worden onderzocht. De voorzitter brengt het voorstel de van commissie in stemming met wijziging van het getal der afgewezen verzoekschriften van 72 in 71. Wethouder G o s 1 i n g a merkt nog op dat de heer de Bruin erkent, dat het voorstel van de commissie tot afwijzing van genoemde verzoek schriften formeel juist is. Door tegen te stemmen zou de raad dus tegen de nakoming van zijn eigen verordening stemmen. Het voorstel wordt met 17 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Hoek, de Bruin en Dinkelaar. 9. Vaststelling van de kohieren 4 en 5 der Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen, dienst 1914 15. Deze kohieren worden vastgesteld respectieve lijk ten bedragen van 15240.76* en f2545.67. 10. Beslissing op het voorstel van B. en W. tot wijziging der voorwaarden, waaronder by Raadsbesluit van 12 Mei jl. aan de bouwvereeni- ging «Eendracht" een voorschot is verleend voor den bouw van een complex woniügen tusschen den voormaligen Schinkel- en Groenendijk, ten noordwesten van de werf «Gusto". Dit voorstel wordt voorloopig ingetrokken. 11. Voorstel van B. en W. betreffende het sluiten van een overeenkomst met de bouwmaat schappij «Kortland", omtrent overname en aanleg van straten op den voet van art. 20 der Bouw verordening in het verlengde van de Mariastraat eD de Huvsmanstraat tot waar deze elkander snijden. Deze aanleg staat in verband met een doortrek king van de Westfrankelandsche straat tot waar het bestaande laantje zich ombuigt waarvoor d,e Raad reeds een crediet heeft verleend. B. en W. hebben tegen dit aanbod geen be zwaar en stellen voor hier op in te gaan. De heer de Bruin heeft uit de toelich ting van B. en W. bij dit voorstel den indruk gekregen of hier de maatschappij Kortland wordt ontheven van de verplichtingen, die zy tegenover de gemeente moest nakomen. Er staat, dat de gemeente het recht heeft van Kortland, de helft van de kosten van den aanleg van de straat te vorderen, maar van dit recht geen gebruik maakt. Spr. vindt dit verkeerd en wil niet aan de Mij. Kortland toestaan wat ook niet aan andere bou wers wordt toegestaan. Ook heeft spr. in de ter visie gelegde stukken geen cijfers gevonden, dus hij kan niet beoordee- len hoe groot dat cadeautje van de gemeente aan Kortland is. De voorzitter merkt op, dat het hier meer betreft een verschil van opvatting. Het vorige college van B. en W. was van meening, dat de maatschappij niet verplicht was, in de kosten van den straataanleg mede te betalen. Het tegen woordige college meent echter dat de Mij. Kort land, wel de helft in de kosten moet dragen. Het is echter in het belang van de gemeente, dat deze straat zoo spoedig mogelijk in orde wordt gemaakt, dan kunnen ook de rioleerings- werken geregeld worden voortgezet. Later zou dit extra kosten meebrengen om dit stuk straat bij de rioleering aan te sluiten. De heer de Bruin is niet met dit antwoord tevreden. Als B. en W. van meeniDg zijn, dat de maatschappij verplicht is de helft van de kosten te dragen, dan moeten deze ook worden opgevorderd. Het college maakt hier een uitzon-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2