voor Schiedam Omstreken f ibUxcJlD De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaargang Vrijdag 4 December 1914 11097 f* ft ft ver,ies 4 r m oTereeiitoiflstig on ie polis Forioelie nurfiarflei. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Teief. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cer.t. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by dood van levenslange |P 0 0 0 verlies van gehoele I i 11 een hand, invaliditeit; I |J U voet of oog; 1 U U I !UU een duim verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeone Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande» ren vinger. Van het Westelijk oorlogstooneel wordt uit Parijs gemeld Een vrij hevig kanonvuur tegen Nieuwpoort en ten zuiden van IJperen valt te vermelden. De inundatie breidt zich ten zuiden van Dixmuiden uit. Een hevig bombardement heeft tusschen de Leie en de Somme plaats gehad. De Franschen hebben onderscheidene aanvallen in Argonne af geslagen en hebben eenige vorderingen gemaakt. Aan de Fransch-Duitsche grens hebben ernstige ontmoetingen plaats gehad. In Basel kon men Dinsdagavond tot na middernacht het schijnsel van de in de bergen van het Schwarzwald opge stelde zoeklichten waarnemen, wordt aan de Vossische Ztg." geschreven. Groote massa's Duitsche troepen rukken van den Rijn naar de Vogezen op. De stelling der Duitsche troepen is zeer goed. Het kwam tot hevige aanvallen, zoo wel in Munster als in het Wesselingsdal, waar de Franschen zijn teruggeworpen. Thann is wederom in handen van de Duitschers. Het Duitsche gebied is, met uitzondering van enkele dorpen op de Zwitsersche grens, geheel door de Franschen ontruimd. In het dal der 111 en der Larg (beide loopen ongeveer evenwijdig met de Fransch-Duitsche grens, op Duitsch ge bied), woedt een nog niet beslist artilleriegevrcht. Dinsdag zijn twee tweedekkers in de Sundgat waargenomen. Zij vlogen naar den Rijn toe in de richting van WieSentnal. Ook zijn zij iu Lorrach opgemerkt. Aan de sLokal Anzeiger" wordt uit Genève geseind Het nog gisteren in de depêche van Jolfre als beduidend opgegeven struikgewas van La Grurie. als zijnde door de Franschen veroverd, is dank zij de vereenigde pogingen van mijnenleggende genietroepen en het Wurtemburgsche Keizerregi- ment, een Duitsch steunpunt gewordeD. De Fran schen zagen te laat in, dat ze daar in de val geloopen waren. Op andere plaatsen in de Ar- gonnen, nabij Fontah, Nemanade, Courtechausse en Saint Hubert, houden de Duitsche pogingen om Fransche loopgraven te nemen, voortdurend aan. Opvallend is de nota van Jolïre, over wat gisteren bij Dixmuiden is voorgevallen. Er wordt in verzwegen in wiens handen het ten westen van Dixmuiden gelegen Lampernisse is gebleven. Van het Oostelijk gevechtsterrein wordt aan de »Star" geseind, dat de Duitschers ten noordwes ten van Lowiez hun krachtdadig defensief hebben laten varen onder den druk van de Rnssen. Alle Duitsche troepen ten noorden van Lodz trekken thans terug naar de grens. Woensdagnacht en in den vroegen ochtend van Donderdag hebben de Duitschers ten noorden van Lodz in dichte colonnes een reeks woedende aan vallen op de Russische stellingen gedaan. Dit was hun laatste krachtsinspanning. 27) De koning heeft wellicht eenig bevel nage laten, alvorens te vertrekken, zeide Léon in dat geval moeten de Tuillerieën tot op het uiterste verdedigd worden. Dan is het ons doodvonnis, viel de ridder hem koel in de rede, maar wij moeten gehoor zamen, dat is waar 1 Nu we zullen wel iemand zien, die ons opheldering geeft: Ik zou -het toch gaarne willen weten, indien mijn leven geen cent meer waard was I Léon en Parvis kwamen aan de groote trap. Zjj troffen daar maarschalk De Mailly, den ka pitein der Zwitsers, generaal Viromesuill en an deren. Men scheen daai te beraadslagen. Terwjjl de twee heeren naderden, kwam een jong Zwitsersch officier van beneden. Hy zag er zeer ontsteld uit. Komt ge uit den tuin riep hem de maar schalk toewat is er gebeurd De koning verkeerde op zijn weg naar de zittingzaal tweemaal in tevensgevaar, antwoordde Forestier. Toen hy in den tuin kwam, drong een hoop gepeupel de deur in bij het Flora Café i BELGlë. De Duitschers worden steeds strenger wat be treft het reizen in België. Zij informeeren met groote nauwkeurigheid, waar de reizigers heen gaan en met welk doel. Voor dat werk zijn ge. wone soldaten aangesteld en dan nog zeer weinig, zoodat het vaak gebeurt dat honderden menschen tot twee of drie dagen moeten wachten voor hun papieren zijn in orde gebracht. De Nederlanders kunnen alleen een pas voor België krijgen als hun papieren door den Nederlandschen consul te Ant werpen, den heer J. v. d. Berg gestempeld zijn. De consul moet borg staan voor den reiziger, natuurlijk kan deze zoo iets niet op zich nemen en weigert hij de papieren af te stempelen. Bin nen enkele dagen hoopt de heer v. d. Berg echter een andere regeling te kunnen verkrijgen. Ook de regeeringscommissaris, de heer W. A. Rutgers, kan op het oogenblik niets voor de Nederlandsche reizigers doen. In Antwerpen begint langzamerhand in ver schillende bedrijven meer levendigheid te komen. Zoo ziet men bv. de Amsterdamsche juweliers weer samenkomen voor de diamantbeurs in Ant werpen, De diamantbeurs Fortunia is weer geopend doch er worden nog niet veel zaken gedaan. Op de groote Keizerlei is het bijna weer even druk als ooit te voren. Van alle kanten schreeuwen de leurders u hun Gazetten toe. Gisteren stond voor het gebouw van de com mandantuur een lange rij mannen, die zich kwam aanmelden voor de Garde Civique. Door deze aan melding geeft men te kennen dat men niet tot het Belgische leger behoort. Bovendien moeten de leden van de Garde Civique zich roet hun handles kening verplichten geen dienst in het Belgische leger te nemen. Zes officieren waren bezig met het opteekenen van de namen en het ontvangen der iiandteekeningen. Voor hun lagen de lijvige stadsboeken, waarop in gouden letters »Garde Civique" geschreven staat. Het Duitsche geld vindt hier meer en meer ingang. Een mark moet i francs 25 centimes opbrengen. Klein Duitsch geld ziet men echter nog niet, meest papiergeld, vooral 20 markstuk ken en ook veel oorlogsbiljetten van 1 mark. Met de spoor- en tram verbindingen is het hier nog slecht gesteld. Een van de weinige manieren om naar Brussel te reizen is van Antwerpen met de tram naar Kiel te gaan, vandaar met de stoomtram naar Boom en wanneer men vandaar naar Willebrouck wil loopen kan men na een wandeling van een uur als men om elf uur's mor gens Antwerpen heeft verlaten om drie uur per boot naar Laeken vertrekken. Om zes uur kan men dan ongeveer met de electrische tram Brasssel bereiken. Het is dus een dagreis. Gisteren is echter een nieuw ver voermiddel in werking gesteld. Er vertrekt thans nl. te 10 uur 's morgens een boot die U voor 10 francs naar Brussel brengt en terug. De Duit schers hopen de spoorbrug over de Nethe spoedig hersteld te hebben zoodat dan misschien weer een geregelde treinverbinding tusschen Antwerpen en Brussel kan worden onderhouden. en omringden den stoet met wild geschreeuw. Onze dappere troepen drongen het canaille terug en zoo kwam men aan het terras, waarlangs men de Rijschool bereikte. Op de trappen van dit ter ras was echter zooveel gepeupel bijeen, dat de troepen er handgemeen werden. De Nationale Vergadering van de komst des konings onderricht, zond een deputatie om het volk te bedwingen.... Hoe werd zij ontvangen 1 vroeg men van verschillende zijde. Men schreeuwde als razenden, evenals vroeger vervolgde de verhaler. Het volk schreeuwde »Geen comedie, geen verraad aan de natie Weg met het veto 1 Weg met de OostenrykscheAf danken of sterven! Leve de natie!" Men sloeg met stokken en pieken naar den koning en wierp met steenen naar hem, doch het gelukte onzen troepen hem te beschermen en de zittingzaal te bereiken. Daar zijn de koning en de zijnen thans geplaatst in de loge der stenografen; de Natio nale Vergadering heeft besloten hen te be schermen. Mag ik vragen, zeide Parvis, die thans ge naderd was, wat hier in de Tuiilerieën moet ge beuren en mag ik weten aan wie Zijne Majesteit het opperbevel heeft opgedragen Aan mij antwoordde de maarschalk. De ridder boog. En hoe iuidt uw bevel, heer maarschalk vroeg hij daarna. De koning droeg my op, den uitersten tegen- De verbinding met Roosendaal is ook nog zeer gebrekkig. Nu en dan loopt de trein niet en laoet men met de stoomtram over Bergen op Zoom of Breda. Nauwkeurig toeziende militairen wei geren tal van reizigers met de stoomtram te laten roeegaan omdat op hun pas staat dat zij per spoor zullen reizen en men kan maar een raiddel van vervoer op zijn pas l.aten aangeven. Aan levensmiddelen is in Antwerpen geen gebrek. Dinsdag bulderde in de omgeving van Antwer pen vooral in de richting van het fort Waelhem het geschut. Ondanks de voorafgaande waar schuwing dat schietoefeningen zouden worden ge houden deden alle mogelijke praatjes de ronde onder de bevolking. Gebrek aan levensmiddelen. Men schrijf uit Maeseijck aan de »Tel." De hongersnood heeft reeds, helaas, in tal van dorpen zijn droeven intocht gedaan. Er is haast niet aan brood te komen voeg daarbij nog, hoe de Duitschers steeds blijven voortgaan met het steeds blijven voortgaan met het requireeren van allerlei zaken, benoodigd voor mensch en dier, en men zal eenigszins kunnen nagaan, dat de toestand allerellendigst is. Menig huisvader moet het leide- lijk aanzien, hoe zijn kinderen schreien om brood, terwijl hij hun niets kan geven letterlijk niets. Dan loopen ze in vertwijfeling rond en n^iar de grenzen van Nederland. Ze koopen voor de paar centen, die hun nog resten, voedsel, niets dan voedsel. Doch ze vergeten, dat aan de grenzen soldaten staan en rijksambtenaren. En als de va ders met hun stuk brood en andere levensmidde len naar hunne uitgehongerde kinderen willen hollen, worden ze aan de grenzen tegengehouden en behandeld als smokkelaars. Alles wordt in beslag genomen, de mannen krijgen een protocol, en met lood in de schoenen gaan ze weer terug naar hun zoo zwaar beproef de families. Door de grenswachten nabij Weert werden een dozijn menschen uit Bree ^aangehou- den, die tevergeefs levensmiddelen van Neder land naar België beproefden te brengen. Op de ^smokkelaars" werd zelfs geschotengelukkig werd niemand getroffen. Den grenswachten kan geen verwijt treffen zij doen slechts hun plicht, en hebben innig medelijden met het treurige lot van zoovele arme huishoudens. Aangezien er haast geen petroleum meer te krijgen is, en dan nog tegen prijzen, die aan het fabelachtige gren zen, zitten tal van families van zonsondergang tot zonsopgong in volslagen duisternis in hunne wo ningen de honger houdt bovendien de oogen open. Het zijn wel diep treurige toestanden. Aan de Yser. Van verschillende zijden wordt de meening geuit dat de Duitschers alles op het spel zullen zetten om aan de Yser de Bondgenooten terug te dringen, om nog voor den winter Calais te bezetten. Men schrijft uit Sas van Gent aan »De Tijd" Onder de Duitsche soldaten, die van de Yser- linie terugkeeren ik sprak er die met 1200 man waren uitgetogen en slechts met 191 terug stand te bieden, luidde het antwoord. Ik ver wacht van u, mijne heeren, dat iedereen zijn plicht zal doen. Parvis boog opnieuw en antwoordde met een eigenaardig iacbje. Wees gerust, heer maarschalk er zal hier wel niemand zijn, die niet voor de.... discipline zal willeu sterven Onmiddellijk daarna zag men een officier der grenadiers de rap opstormen. Toen hij de aan wezigen zag, riep hij hen toe De ellendelingen, die de deuren bewaakten, hebben ze voor het volk geopend dit dringt met massa's op de plaats Vooruit, heeren 1 Nu komt het er op aan 1 riep de maarschalk en ging haastig de trap af. De overigen ijlden eveneens de trap af. Van al deze dapperen bleef slechts een enkele koelbloedig, namelijk ridder Parvis. Kom, vicomte! zeide hij schertsend tot Léon men zal later van ons niet zeggen, dat wij daar ontbroken hebben, waar de nood het hoogste was. Ik beschouw deze zaak als een parforcejacht breekt men er den hals bij, dan heeft men er toch plezier van gehad. Beneden werd echter een zonderling spel ge speeld. De dolle menigte was lachend en jubelend als gold het een feest naar binnen gedrongen doch toen zjj zich vlak voor de soldaten bevond, die den ingang versperden bleef zij weifelend staan. Nu scheen zij eerst een begrip te krijgen van 't gevaar, dat haar dreigde, toen zag ze uit al de vensters van het kasteel geweerloopen blinken. keerden loopen de meest hardnekkige geruch ten, dat binnen enkele dagen de Duitschers de Yserlinie met alle geweld, waarover ze beschik ken kunnen, zullen forceeren en dat de kroon prins zelf den aanval daarbij leiden zal. Lukt dien aanval niet, dan zullen de Duitschers han winter kwartier betrekken. D' e oo r 1 o g s s c h a 11 i Naar de Engelsche bladen meloen hoeft bet besluit van Duitschland, 'dat België een oorlogs schatting van 35,000,000 franken per maand zal moeten opbrengen, boven :1e .ommen die aan verschillende Belgische steden women of zijd afgedwongen, in hoel de Vereenigde Staten ver ontwaardiging. gewekt. De Zuicl.Amerikaansche bladen schrijven hierover al even scherp als de Unie-pers, o.a. in termen als „voor.joeldelooze, onrnenschelijke inhaligheid", die dop.' niets ge rechtvaardigd kan worden. De voornaamste Amerikaansche bladen ver- Volgt de Reuter-'man beschouw, n zoc'n oor logsschatting niet enkel als een niet te verdedigen Pruisische ruwheid, maar ook als een bewijs, dat het Diuitschland aan geld begint te ontbre ken, in erger mate dan men verni.eude. Van bet f i> n t d e r B o nd ge a o o t e u. De geallieerden voeren (hans via Galais veel ver tolkingen aan. De meesten der nieuw aange komen troepen bewegen zich in c.e richting van ue kust en langs den Yser. Duitsche krijgsgevangenen moeten hier corvee- diensten verrichten. Men kan ze zien gaan onder gewapend geleide met schop, bezem en kruiwa gen. Bij de overbrenging van berichten over het Kanaal wordt veelvuldig1 gebruik gemaakt van torpedabooten. Blijkbaar vermijdt men sommige berichten per telegraaf te zenaen. Ook heeft men bemerkt dat draadlooae tele grammen worden onderschept, doch men heeft nog niet kunnen ontdekken wie hierin de hand het ft. Het treinverkeer in de richting Veurne gaat thans niet verder dan tot Duinkerken. Eenige dagen geleden liepen de treinen neg1 iet Ghyvelde. In Veurne hadden de prijzen der levens middelen een buitensporige hoogte bereikt. uen 28sfcen werd daaraan paal en perk gesteld door ue mili taire overheid welke een maximum prijs vast stelde voor 25 verschillende con.sump.ie artike len. Zelfs de prijzen van een kop koffie er. een gla.s bier enz. zijn op die lijst opgenomen. Het einde van een aanvoerder. Een reserve-officier geeft in de «Figaro het verhaal van het heldhaftig sterven van een dap peren commandant. Verlet Hanus. De oTijd" ontleent eraan: In de Vogezen. Aan het bataljon was bevel gegeven in een bosch positie te nemen. In weer wil van tien dagen onafgebroken en vermoeiden strijd, in den regen en zonder rust, maken de «zwarte duivels" dit is de bijnaam, welken de Duitschers aan de Alphenjagers hebben gegeven zich gereed tot den aanval. 't Gepeupel (ot waanzin aangevoerd, kende echter geen vrees. De moedigsten onder hen begonnen grappen te maken en lachend de soldaten uit te noodigen zich aan het volk over te geven. Toen de soldaten hunne dreigende houding behielden, begonnen zij die in de voorste rijen van het vok stonden, een zonderling spel. Zij waren met lansen en pieken gewapend, aan welker punt een weerhaak was Met dezen trachtten zij nu onder het gelach van het gepeupel den een of anderen Zwitser of grenadier naar zich te trekken. Sommigen der soldaten lieten zich op deze wijze hengelen en werden door het volk met gejuich begroet. - Wat gebeurt hier? riep kapitein Durier, die den maarschalk gewaarschuwd had en com mandeerde Maakt vaardig De soldaten gehoorzaamden. Toen de menigte plotseling alle geweer loopen op zich gericht, zag, wilde zij terug, maar zij kon niet, wijl men achter nog steeds bleef opdringen. Op dat oogenblik schoot een der muiters een pistool op een officier af. Als antwoord daarop klonken de commando's Aan I vuur Er volgde een ontzettend salvo; uit de vensters van het kasteel en der barakken schoten de sol daten op den dichten hoop. (IFordt vervolgd). b\j verlies

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1