Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering {"1(1(1(1 levenslange 0 O fj f n nbö ver,ies fi c fbUzzJ lu De Oorlog. Onder het schrikbewind. 3/ate. J aarsai;ai Maandag 7 December S9I4 No. 11099 Officieel® berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p, kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën -6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maai Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor- herhaaldelijk adverteeren. berekend. oïereenïomstig op de polis vermelde Yoorwaarden. |J U U inSilueitI |J y by verlies van levenslange J? Q 0 H verlies van geheele g 111 een hand, invaliditeitI LUU voet of oogI U U 1 U U een duimw JPejverzekering wordt gewaarborgd door de Hoiiandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by verlies van eiken aude- ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van Jos. Sparla om ver gunning tot het inrichten van het pand West- vest no. 18, kadaster Sectie C no. 796.. tot ver- nikkelinrichting en tot het vervaardigen van ceranieke artikelen, een en ander gedreven door een electromotor van 5 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Maandagden 21en Dec. a.s., des voor middags ten 114 ure, ten raUdhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7en December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris V. SICKENGA. De ooggetuige in het Engelsche hoofdkwartier zegt, dat de Duitschers hun taktiek geheel ge wijzigd hebben. Zij hebben hun vruchtelooze front-aanvallen die hun groote verliezen berok kenden, opgegeven en naderen nu de bondgenoo- ten door zich door den grond heen te graven, recht op de loopgraven aan. Den laatsten kleinen afstand leggen zij af in een regen van granaten» die zij bij geweldige hoeveelheden gebruiken. De boDdgenooten blijken echter niet minder vernuftig te zijn dan de Duitschers en doen deze takriek te niet. Eenige onlangs gevangen genomen Duit- sche officieren erkenden de vergissing van de Duitsche strategie en zeiden, dat zij de toekomst donker in zagen. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat dit inzicht bij den vijand algemeen is. De Dutschers schijnen, niettegenstaande de groote moeilijkheden, den opmarsch naaar de kust voort te zetten. De Bondgenooten hebben zich sterk in hun stellingen; ingebouwd. Vooral verwacht men be langrijke krijgsverrichtingen ten zuiden van Ostende. 29) Maar de straat was niet verlatenrechts en links zag Léon het gewoel der opstandelingen, die het kasteel belegerden en in de onmiddellijke nabijheid van het poortje tien of twaalf kerels, die vergeefs beproefd hadden de deur te for- ceeren. Zoodra dezen den vicomte zagen, liepen zij op hem toe. Léon stak twee der ellendelingen overhoop en liep toen zoo snel hij kon de straat dwars over eu een openstaande deur binnen. Het gepeupel volgde hem op de hielen. Hij snelde de trap op en ontmoette niemand. Hij bereikte den zolder en stiet de deur van een kamertje open. Niemand was er in, doch op een tafel lagen een ouden rok en een hoed. De vluchteling sloot de deur, slingerde zjjn hoed in een hoek, trok zijn fluweelen rok, zijn atlas en de kanten manchetten uit, trok den ouden jas aan en zette den hoed op, welke hij gevonden had en klom toen, nog altijd met den degen in de hand, op het dak. Dit alles was in eenige oogenblikken geschied, Uit het groote hoofdkwartier wordt gemeld Hedennacht werd het plaatsje Vermelles, ten Zuid-Oosten van Béthune, waarvan een verder bezet houden onder het onafgebroken artillerie vuur der Franschen onnoodige offers zou hebben geöischt, op regelmatige wijze door ons ontruimd. De nog overeind staande gebouwen waren reeds te voren opgeblazen. Onze troepen bezetten de reeds vooruitgeschoven stellingen ten oosten van die plaats. De vijand kon ons tot nu toe niet ver der achtervolgen. Voor het overige deden zich in het Westen geen noemenswaardige gebeurtenissen voor. Een later bericht van het hoofdkwartier maakt nog melding van hernieuwde aanvallen der Fran schen ten westen en ten zuidwesten van Altkirch. De aanvallen hadden geen resultaat, zegt het communiqué en de Franschen werden met groote verliezen teruggeslagen. Het Fransche communique luidt: In België, niet ver van Maison de Passeur, waarvan de inneming gisteren gemeld werd, heeft onze zware artillerie een Duitsche hulpschans vernield. De vijand trachtte te vergeefs Woldendreit te heroveren. Op het overige Noordelijke front, evenals langs de Aisne heerscht absolute kalmte. In Champagne heeft onze zeer actieve zware artillerie met succes Duitsche batterijen beschoten. In het Argonne-woud wordt de loopgraven oorlog voortgezet. Wij blijven langzaam terrein winnen en slaan alle aanvallen van den vijand af. In de streek ten zuidoosten van Varennes zijn wij eveneens een weinig vooruitgerukt. De Duit sche artillerie is daar tot zwijgen gebracht. Van het overig front vallen geen belangrijke *eiten te melden. Van het Oostelijk oorlogsterrein wordt uit Pe- trograd gemeld De hardnekkige gevechten op het front van Lovitscb, inzonderheid in den omtrek van Lodz, en langs de wegen van het westen naar PetrokolT duren voort. Den 4en December slaagden onze geblindeerde auto's onder begunstiging der duisternis er in op den weg van Pabianitze naar Lask door een vij andelijke troepenmacht heen te breken en haar met mitrailleusevuur uiteen te drijven, terwijl door de kanonnen ernstige verliezen werden ver oorzaakt. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de vijand zich rustig hield, ten westen van het Masoerisch Merengebied. Van den slag bij Lodz wordt zeer geheimzinnig medegedeeld, »dat het verloop van het gevecht aan onze verwachtingen beantwoord." Vervolgens wordt nog gemeld, dat het plaat-je Stropko, het welk zich korten tijd in de handen der Russen bevond, weer in bezit der Duitschers is en dat de spoorwegverbinding tot Bartfa Orlo hersteld is. Klinkt het officieele bericht niet bemoedigend, een later telegram van het Wolft' Bureau meldt, dat d e want langer had het ook niet kunnen dnren, dewijl de vervolgers reeds op de eerste verdieping van het huis waren. De richting van de zijstraat volgende, klom hij door een zoldervenster, kroop naar binnen en ging voorzichtig naar beneden. Op de eerste verdieping stiet hij op een man, die een driekleurige gordel droeg eh met een sabel gewapend was. iWat doet ge hier? geef u over, schurk 1 brulde de man, die dronken scheen te zijn. De wapens kruisten elkaar. Léon stiet zijn tegenstander neer, nam hem den sjerp af en deed deze om zijn middel. Daarna snelde hij naar beneden. Daar hield een jongen een paard vast, dat on getwijfeld van den zooeven onschadelijk gemaakten tegenstander was. Léon bezon zich niet lang hij greep de teugels van het paard, sprong in den zadel en reed weg in de richting van de boulevards en de barrière Saint Denis. Hij werd op zijn weg niet aange houden, daar men hem voor een agent der Commune aanzag. En toen hij den steenweg van Saint-Denis be reikt had, spoorde bij zijn paard tot grooten spoed aan en verdween als een wervelwind. V. Op den len Juni van het jaar 1794 had te Parijs oen gebeurtenis van groote beteekenis plaats; de alvermogende Conventie koos burger stad Lotz gisteren door deDuitsche troepen is ingenomen. Nog wordt uit Berlijn geseind, dat in een op- ftel van Mentechikofï in de »Norwaje Wreroja" wordt gezegd, dat Warschau opnieuw in gevaar verbeert omsingeld te worden. Van de Oostenrijksche troepen aan de Kar- pathen wordt aan het „Berl. Tageblgéschre ven/ dat het legér der monarchie volkomen gereed staat Voor de wintercampagne, om de g'renzen van Hongarije te beschermen het zal de Russen met alle beschikbare middelen terug houden Het leger doet. hier 'het uiterste om zijn taak te volvoeren en brengt alle mogeujke otter,3 cm de Duitsch -O os te n rijk sohe plannen tot hun recht te doen komen. Ik, die gjetuige was van deze zware prestatie, kan er van medespreken hoe hier geleden en gestreden wordt, v.fit het gemeenschappelijke ideaal l il Wecnen wordt o.m oflicieel medegedeeld: Pe naar West-Galicië opgerukte. Russische trae pen werden gisteren door onze en de Duitsche troepen van het Zuiden, aangevallen. De bondge nooten namen vele Russen gevangen en verover den een i ge trei ne n In de Karpathen hadden parficele gevechten plaats. De in de Beskiden en Stel burg bi neen gewikte vijand werd teruggeworpen en verloor 500 ge vangenen. Van bet Servisch oorlogsterrein woo it verno men, dat de Oosten rijkers ten Zuiden v an Belgrado terrein winnen. Ten Westen van Arandjelovatsj, Darnv en Milanovatsj heeft de vijand nieuwe Versterkingen doen aanrukken, en de geweldige aanvallen ia Westelijke richting voortgezet. De door ons bezette gedeelten van Servië, zegt het communiqué verder, werden g'rootendeeis door de-bewoners verlaten. Langzamerhand koeren deze echter weer terug1. In Turkije hebben de Russen eenige vorderin gen gemaakt en Serai en Kashkal genomen. De Tinken sloegen na hevigen tegenstand gei.r, .ca te hebben in wanorde op den vlucht. Uit Konstan tin opel worden ook suc'ces'sen ge seind Wij' bezetten Kola, een tamelijk gewichtig punt, 20 K.M ten Oosten van Batoem. D:oor een koene daad stelden onze troepen de electrische centrale van Batoem buiten wer king en maakten daarbij eenige gfevangen on. Driehonderd Russen, die uit Batoem gezonden waren om do door ons bezette brug te her overen, vielen in een hinderlaag en werden in de pan gehakt. Een ander bericht maakt melding' van het te rugslaan van een aanval der Engelsche lanoings- troepen op de Turkse he stelling tusschea de Fi- gris en het kanaal van Suvaja. De Turken ver overden een machinegeweer en veel amunitie Van den opstand in Zuid-Afrika s-Uru Reuter: Generaal Botha seinde uit Reitz (Oranje-Vrij staat) een overzicht van de operatties, wel'kar Robespierre, den afgod der Jacobijnen en Sans culotten, tot president. Sedert de bestorming der Tuillerieën in 1792 en de daarop volgende proclameering der repu bliek was het Fransche volk niet meer tot be zinning gekomen, en had den vrijen teugel latende aan zijne hartstochten gruwelen op gruwelen ge stapeld. De opheffing van elk verschil in stand, de woedende vervolging der geestelijkheid en van den adel, de onthoofding van Lodewijk XVI en van Marie Antoinette, de ter doodbrenging der Girondijnen, de barbaarsche onderdrukking van den opstand .der koningsgezinde Vendeërs, de ontzettende werkzaamheid der guillotine dit alles had de woede der revolutie niet bevredigd. Zij hadden eindelijk elkaar aangevallen en mannen als Hebert, Clootz, Ghaumette, Bousin, Danton, Camille Lesmoulins, Fabre d'Eglantine en anderen ondervonden de scherpte van den valbijl terwijl het monster Marat door Charlotte Cordey werd geveld. De maand Juni liep ten einde en te Parijs vloeide dagelijks het bloed bij stroomen. Op een vroeg morgenuur ging een eenvoudig net gekleed man haastig door de rue l'Ecole Mé dicine. Hjj droeg de nationale cocarde op zijn hoed, zonder welke niemand zich in 't openbaar durfde vertoonen. Ofschoon het reeds druk op straat was, zag hg naar niemand om, doch had het hoofd op de borst gebogen. doel wa,s de afzonderlijke aanzienlijke groepen rebellen te omsingtelen en gevangen te nemen, die er nog waren overgebleven. Ofschoon mist de operaties belemmerde zijn er reeds 550 rtehellen gevangen genomen zonder een enkel verlies van de rageeTingsgezinrkn. Later hebben zich nog 200 man overgégeveii. Botha voegt er aan toe, dat de -toestand dei- opstandelingen tieurig is. BELGIë. Aan de Yser. De correspondent van de »Tijd" schrijft uit Gent Ofschoon aan de Yser wel eenige frontverande ringen heeft plaats gegrepen, is deze niet het ge volg van het vuur der geweren en kanonnen aan de zijde geallieerden. De Duitschers zijn aan de Yserlinie op de meeste plaatsen van 200 M. tot 2 K.M. achteruitgegaan, maar uitsluitend om sterkere stellingen in te nemen, daar ook het niet overstroomde terrein bij de rivier zeer ongezond werd voor de soldaten, en de drassige bodem een goede artillerie-actie ten zeerste bemoelijkte. In verband met deze achterwaartsche beweging zijn enkele kleine dorpen door de bevolking ontruimd geworden, daar die nu in de vuurline gekomen zijn. Een en ander is tot bevolking in de ver schillende plaatsen in België doorgedrongen, en heeft allerlei geruchten doen ontstaan over een nederlaag der Duitschers. Dat de achterwaart sche beweging echter als zoodanig moet worden opgevat, is met den toestand en de taaie vasthou dendheid der Duitsche troepen in strijd. Trouwens de onderwaterzettiDg van het land heeft ook de bewegingen der verbondenen grootelijks ge schaad. Ik sprak reeds van de levendige actie der geallieerden. Die openbaarde zich vooral, toen de Duitschers hunne nieuwe stellingen gingen betrek ken, j.l. Vrijdag en Zaterdag der vorige week' De granaten richten toen groote slachtingen in de gelederen der Duitschers aan, en lange treinen met gewonden vertrokken vanuit Thourout over Brugge en vandaar in Oostelijke richting. Dinsdag hadden zij hun nieuwe stellingen betrok ken en openden toen het vuuf op de geallieerden. Het artillerieduel, toen begonnen wordt sindsdien met slechts kleine tusschenpoozen voortgezet, en zelf 's avonds en 's nacht zwijgen de vuurmonden niet, maar verrichten bun vernietigend werk» nadat door lichtbommen het terrein verkend is en voor bepaalde beschietingen is aangewezen. In Ostende zelf komen in het geheel geen ge wonden meer aan, allen worden van het slagveld in eens doorgestuurd naar Duitschland, zoodat alleen Brugge de tragische treinenstoeten ziet passeeren, Als het echter in Ostende donker begint te worden, moeten de burgers in hun woningen blijven, en in den nacht komen dan groote tran sporten binnen. Deze transporten brengen uitslui tend dooden aan, die in diepe en lange rijen be graven worden in de duinen naast het militaire Deze man was Luigi Cherubini. Hij woonde nog altijd in hetzelfde huis, doch hij deelde zijn vertrekken niet meer alleen met de oude Marion sedert ruim acht maanden was hij met Cecile gehuwd, die nu met Marion de zorg voor zijn huishouden droeg. Sedert het koningschap verdwenen was, had Cherubini voortdurend met gebrek te kampen ge had, hetgeen hij echter, zoolang hij alleen was, verdroeg met de kracht van een man, die met weinig tevreden is. Al moest hij ook al het nood zakelijkste ontberen, toch troostte hem. dat de oude Tourette en diens dochter door de aan stelling van den grijzen muzikant aan het orkest Feydeau voor 't uiterste gebrek gevrijwaard waren. De politieke en sociale verwarring van Fran krijk had overigens op de genotzucht der Parij- zenaars niet den minst storenden invloed uitge oefend zelfs het schrikbewind der bloedmannen was niet in staat om in de volksmassa de zucht naar lichtzinnige verstrooiing te dooden. De verheerlijkers der guillotine dachten er in- tusschen ook niet aan deze zucht te onderdrukken integendeel, zij waren deze bevorderlijk door de openbare vermakelijkheden te vermeerderen en allen daaraan deel te nemen, Robespierre, die den streng zedeljjken en deugdzamen republikein speelde, was wellicht de eenigo, die zich van al dergelijke uitspanning onthield. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1