Dagblad voor Schiedam Omstreken, f1(j ibll.^i 10 De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaargang Dinsdag 8 December 1914 No. 100 FEUILLETON. oTereentonisti£ op fle polis yermelde voorwaarden, jpfin vorlies JM r Bureaufioterstraat 50, Telef, 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering A d v e r ten tien: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1 b regels ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën herhaaldelijk adverteeren. voor bü levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door i |J tl een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, by verlies van eiken ande ren vinger. De corresp. van de «Lokal-Anzeiger" meldt uit het Oostenrijksch-Hongaarsch oorlogsperskwartier De toestand op het Noordoostelijke oorlogs terrein wordt mij van bevoegde zijde op de vol gende wijze geschilderd In Russisch-Polen zal vermoedelijk het lot van den veldtocht, zoo niet van den geheelen oorlog worden beslist. De groote slag in Kongres-Polen is tot stilstand gekomen, zoodat de geweldige slag, welken Rusland aan de bondgenooten dacht toe te brengen door hun stellingen te doorbreken, als mislukt kan worden beschouwd. De operaties van de Russen wijzen er zelfs op, dat zij van hun voornemens om door te breken hebben afgezien. Hoe de operaties zich verder zullen ontwik kelen hangt van de wederzijdsche krachtverhou dingen af en daarover is van te voren geen oor deel te vellen. De Oostenrijksch-Hongaarsche strijdkrachten in West-Galicië hebben eenige operaties ondernomen, die tot een gunstig gevolg hebben geleid en daardoor zijn de Russen ook daar tot het. defen sief genoodzaakt. In de Karpathen worden dit maal ernstiger gevechten geleverd dan gedurende den eersten inval der Russen. In verband met het oorlogvoeren in een bergstreek en in winter tijd wordt er met afwisselend geluk gestreden. Men koestert veel vertrouwen op een bevredi genden afloop. Voor Przemysl is het rustig, Uit Weenen wordt nog gemeld: De worsteling ona tot een beslissing te komen op het Russische gevechtsfront duurt voort. De Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen sloegen ten Z. W. van Petrokofl een aanval af van de Russen, die over Novo Radomsk Noordwaarts waren opgerukt, terwijl de Duitsche troepen den vijand dwongen achteruit te wijken. In West-Galicie zijn evenzeer groote gevechten aan den gang. De beslissing is daar nog niet ge vallen. Wij namen gisteren daar nog 1500 Rus sen gevangen. In de Karpathen duurt de strijd nog voort. Op verscheidene plaatsen trok de vijand zijn sterke strijdkrachten weer achter den bergkam terug. Het Duitsche hoofdkwartier bericht Van het oorlogsterrein ten oosten der Masuri- sche meren zijn geen belangrijke berichten ont vangen. In Noord-Polen hebben wij na langen strijd om Lodz door het terugslaan van de ten noorden, westen en zuidwesten der stad staande sterke Russische strijdkrachten een belangrijk voordeel behaald. Lodz is door ons genomen. De resultaten van den slag zijn, bij de uitgebreidheid van het gevechtsterrein, nog niet te overzien, doch de Russische verliezen zijn ongetwijfeld zeer groot Pogingen der Russen om uit Zuid-Polen hun legers in het Noorden te hulp te komen, zijn door 30) Een fijngevoelig en aristocratisch man, iemand die slechts aan zijne kunst dacht, zooals Cheru- bini, moest het moeilijk vallen om onder zulke omstandigheden voor zijn bestaan te strijden, zonder aan de hooge eischen van zijn beroep en naar een edel doel strevende talenten te kort te doen. Sedert het verkeer van Frankrijk met het buitenland door de revolutionnaire gebeurtenissen zoo goed als geheel had opgehouden, was de com ponist bezig dagwerk te verrichten voor muziek uitgevers en orkestdirecteurs; na langen tegen stand was hij er zelfs toe overgegaan voor deze menschen, die speculeerden op den smaak der ruwe massa, allerlei vrijheidsliedjes te com- poneeren. Deze waren terstond populair geworden, men zong ze overal en Cherubini genoot daarom het in die dagen oeschatbare voordeel, dat hij als maker van de patriotische liederen, die in den mond van het volk waren, van het canaille en diens beheerschers niets te vreezen hadin zich- zelven was hij boos, dat hij door den nood tot diensten gedwongen was, welke met zjjn over liet ingrijpen van Duitsche en OostenrijkFch Hongaarsche legers in de streek ten zuidwesten van Petrokof verijdeld. Van het Servisch oorlogsterrein, dat na de in neming van Belgrado, een wijziging in de groe peering der Oostenrijksche strijdkrachten noodza kelijk is, waardoor de bijzonderheden nog niet kunnen worden bekend gemaakt. De Turken melden weer overwinningen en beschuldigen de Russen dum dumkogels te ge bruiken. j Het communiqué zegt, dat zij in de streek van Adjasa kanonnen, een menigte bommen, wapens en munitie buitmaakte. De Russische aanvallen ten O. van het Wan- meer bij de Turksche grenzen hadden geen suc ces. Daarentegen hadden van Revander oprukkende troepen Scoutoblaghe, 70 K.M. aan gene zijde der grenzen bezetdit is een belangrijk steunpunt der Russen in de provincie Azerbeidsjan. Officieel wordt geen nieuws gemeld van het Westelijk front. Het Fransche communiqué luidt De aanvallen op eenige loopgraven, die nog door den vijand op den linkeroever van het Yserkanaal worden bezet, duren voort. Verder is niets nieuws te melden, behalve dan de gebleken meerderheid van onze artillerie boven die van de vijanden. De Belgische corresp. van »De Tijd" schrijft uit Duinkerken Uit Holland worden geruchtmakende berichten naar hier geseind over een grooten slag, die in Vlaanderen aanstaande is. Met de grootste beslist heid schijnt in Hollandsche gazetten beweerd te worden, dat een nieuwe geweldige strijd gaat volstreden worden aan de Yser. Ik geloof me niet schuldig te maken aan te stoute voorspelling als ik deze nieuwtjes durf tegenspreken. In de eerst komende dagen is geen beslissing te wachten I Vóór enkele dagen beschreef ik reeds het ver anderde karakter van den Yserstrijd, en in mijn laatste tijding deed ik uitschijnen, hoe alles er op wijst, dat in althans binnen de eerstvolgende dagen geen geweldig treffen verwacht mag wor den. Wel werden vijandige troepenverplaatsingen voltrokken, doch meer en meer blijkt, dat er in België vele schijnbewegingen worden uitgevoerd om de verbondenen bezig te houden. Het artillerieduel is nummer één thans. De veranderde weergesteldheid heeft onzen vliegers gelegenheid gegeven de vijandelijke stellingen goed te verkennen en de zware kanonnen der verbondenen, wier stellingen thans uiterst sterk zijn, brengt den vijand zeer veel schade toe, die op zijn beurt zijn zwaar geschut wegens de inun datie niet voegzaam genoeg naar voren kan brengen. Een ander bericht, ait Holland hier gekomen, verdient eveneens tegenspraakde zonen van verschillende ministers zouden zijn gesneuveld. Op 'toogenblik, dat deze tijding door Holland liep, bezocht minister Poullet juist zijn zoon te Veurne en moesten de zonen der ministers de Broqueville, Renkin en Berryer ofwel wederom in 't vuur ofwel voor 't eerst nog naar 't front na eerst andere diensten in 't leger te hebben verricht. «Le Ford Maritime", de Duinkerksche gazet dezelfde, die beweerde dat de forten van Ant werpen nog stand hielden en ongeschonden waren' 'oen ons leger reeds naar de Yser trok, bevat thans een hoofdartikel van abbé Wetterlé, den voormaligen Duitschen afgevaardigde voor Elzas- Lotharingen. Ik vermeld het niet om de belang rijkheid van het artikel »Le Choix de l'Heure", veleer als merkwaardigheid. De toestand in Duinkerken is bevredigend. Er heerscht druk vertier en de algemeene toestand is zeer verbeterdde bevolking is tot kalmte ge komen en een aanstaande intocht der Duitschers is geen schrikbeeld meer tuiging in strijd waren en het rood der schaamte steeg naar zijn hoofd, zoo dikwijls hij in zijn nabjjheid zulk een lied hoorde zingen. Tengevolge van de onzekerheid van zijn bestaan en zeer zeker tegen zijne liefste wenschen, had hij meer dan een jaar geaarzeld te hnwen ook was hij een tijdlang in Normandië de gast van zijn vriend, den architect Louis geweest. In de lente van 1794 met zijn jonge vrouw te Parijs teruggekeerd, had de ijverige componist in zijn vroegere woning zijn werk voortgezet. Hij mocht de hoop voeden in den loop van den zomer iets schoons gereed te hebben en met meer onbezorgdheid de toekomst te kunnen tegemoet te kunnen zien, daar de directeur over hetgeen van zijn werk gereed was, zijn buitengewone te vredenheid had uitgesproken. Toch moest het echtpaar zeer zuinig zijn, wilde het niets te kort komen. Was dit de oorzaak dat Cherubini op den vroeger genoemden Junidag zoo treurig naar huis ging Dat kon niet het geval zijn, want de directeur van bet Feydeau zou zeker op het werk een voorschot hebben gegeven, indien Cherubini dit gevraagd had. In de trekken van den componist lag echter iets meer dan zorg voor zjjn onderhoud hij was zielsbedroefd over hetgeen zijn oogen dagelijks moesten zien. Haastig trad hij zijne woning binnen en zag schuw rondom zich, alsof hij vreesde, dat een BELGlë. Men seint uit Sluis aan de »Tel" 't Gunstiger weer en de lichte vorst is niet van 'angen duur geweest. Zondagavond brak een hevige storm over Vlaanderen los. De wind voerde in den nacht het geluid van kanongebulder tot hier. De regen platste neer. Het gebulder werd hedenmiddag omstreeks vier uur zeer hevig gehoord, 't waait, 't regent, 't is guur, maar aan de Yser wordt thans weer heftig gestreden en 't volk in Vlaanderen luistert naar 't geschut en hoopt. De bezettingstroepen hier in 't Noorden, infan terie en cavalerie werden met 4000 man ver sterkt, die zich concentreerden om Moerkerke. Dit dorp ligt 10 K.M. ten Noorden van Brugge aan den weg van deze stad naar Aardenburg en aan de beide reeds veelbesproken kanalen, het Schipdonck en 't Leopold-kanaal, die parallel bijna lynrecht van Moerkerke naar Hevst-aan-Zee ]oopen. De Duitschers vreezen al meer en meer actie uit zee zelfs een landing van Engelschen. De ramen en balkons der woningen te Zeebrugge, welke op zee uitzien, zijn voorzien van zakken en machinegeweren. De verdekte stelling van ka nonnen en mitrailleuses van Mariakerke tot Knokke heb ik reeds gemeld. Men beweert, dat de zeedijk van Heyst gedeeltelijk ondermijnd is. De grenssluiting blijft in 't kustgebied nog even streng gehandhaafd. Heden nog heeft men weer boomen over den straatweg St. Anna ter Muiden- Westkapelle geveld. Van twee Nederlanders, die zich op 1 December naar Knokke wilden begeven, om denzelfden dag terug te keeren, is men sedert dien gedurende een week zonder nieuws. Ook Brugge en omgeving blijft maar steeds van de kuststreek afgesloten. Tot in de meest afgelegen en kleinste dorpen in Noord-Viaanderen komen thans troepenafdee- lingen voedsel en haver opeischen. Kapitein-commandant Victor Nyssens, wiens moedig en heldhaftig optreden in 't gevecht te St. Laurens wjj meededeelden, is van het gast huis te Aardenburg naar 't militair hospitaal te Utrecht overgebracht, om er door een specialist behandeld te worden. ENGELAND. Het E n g e 1 s c h e lege r. Minister Runciman sprekende te Lenden, zeide, dat een der merkwaardigste feiten van dezen (Oorlog was, dat, alleen het Engel,sche leger iedere ma,and sterker werd, dat doer Engeland, de kMo piën en Indië versterkt werd, totdat met Kerst mis of in de eerste weken van "t nieuwe jaar wij in staat zonden zijn meer en meer wat be kend was als Kitchener's leger in het veld te brengen. Het was onmogelijk te voorspellen, hoeveel mannen wij in het begin van het nieuwe jaar op het vasteland zouden hebben, doch wij ge loofden vol vertrouwen, dat het meer dan genoeg zon zijn om het getij te doen keeren en om de machten, welke België verwoestten, Frankrijk in gevaar brachten en ons bedreigden, geheel en al uit België te werpen. Met het oiog op den vooruitgang1 der verbon denen en der Russen, zou Duitschland binnen weinige weken kunnen bemerken, wat een invasie beteekent en beginnen gewaar te worden, wat België gedurende de laatste drie maanden ge veelde. Wat de marine betreft, zij, die haar kracht kenden, zagen een geregelden slag met de Duit sche vloot met volkomen vertrouwen in onze macht om een groote beslissende overwinning te behalen, tegfemoet. of ander spook uit een donkeren hoek van het oude huis zou te voorschijn treden. De reeds stomp geworden vader Pompenet knikte vriendelijk en tegelijk verwonderd tegen hem, maar Cherubini nam er geen notitie van en ging de trap op. De oude Marion opende op zijn geklop de deur. De oude had aan het kloppen reeds gehoord dat haar heer in eene onopgewekte stemming verkeerde, en hem iets ongewoons overkomen moest zijn. Zij keek hem ontsteld aan en stamelde Heer, wat is er dan gebeurd Gij zijt toch niet ziek Of hebt ge een onaangename ont moeting gehad op straat? Ach, het gepeupel laat geen enkel fatsoenlijk man meer met rust! Het zal u daarom zeer aangenaam zijn te vernemen dat er bezoek is de heeren Marmontelij en Gréty zij wachten reeds een half uur op u. Cherubini liet de praatzieke oude zeggen wat zij wilde, hij opende de deur van de kamer, waaruit hem het geluid der piano tegemoet klonk. Cherubini zag Gréty aan het klavier zitten, met een blad zijner nag onvoltooide opera Elisa voor zich, Naast Gréty, die zich door zijn «Richard Leeu wenhart" een goeden naam had verworven, en met zijn opera's Peter de Groote en Guillaume Teil waardig Cherubini's voetstappen drukte, stond de vrouw van den Italiaanschen meester. SERVIë. De toestand in Servië. Een redacteur van het Pers-Bureau Vaz Dias' teruggekeerd uit Londen, had daar een belangrijk onderhoud met een hooggeplaatst persoon, zeer goed bekend in Servische diplomatieke kringen. In de eerste plaats verklaarde deze dat er van een aftreden van den minister Paschitz, waaromtrent uit Oostenrijksche bron berichten verspreid waren, tot op dit oogenblik niets bekend is. Trouwens Servië heeft thans personen als Paschitz boog noodig en zal hem dus niet zoo spoedig laten gaan. Ten tweede heeft men in Servië, reeds vanaf het eerste oogenblik van den oorlog, nooit gehoopt Belgrado te '.zullen behouden, daar die hoofdstad ongelukkiger wijze vlak aan de grens van den vijand is gelegen. Zelfs baart het niet weinig be wondering en heeft het reeds bemoedigend ge werkt dat het zulk een overmachtigen vijand niet eerder is gelukt het strategische zwakke Belgrado te nemen. Moreele invloed zal het op de eenvoudige Servische bevolking der stad zeer zeker hebben en de stoffelijke schade voor den Servische han del en de nijverheid zal later blijken zeer aan zienlijk te zijn ook door beschadiging van ge bouwen en verwoesting van fabrieken. Maar Belgrado is al zoo dikwijls in ander bezit geweest dat niemand er aan twijfelt of het zal weer eens in Servische handen komen. Van ernstiger aard is het wat nu verder gaat gebeuren. De hernieuwde en plotseling veel sterkar ge- worden|opdrang van het Oostenrijksch-Hongaarsche De talentvolle schrijver Marmontel, die Cheru bini den tekst had geleverd voor diens eerste Fransche opera, namelijk Dimophon. stond ter zijde. De kleine, rondom de piano staande groep scheen, toen Cherubini haastig binnentrad, ver rukt te zijn. Gréty die reeds drie-en-vijftig jaar oud was, was een en al geeestdrift, zijn gelaat was vuurrood en zijn oogen lichtten rondom de lippen van Cécile speelde een lachje van genot en Marmontel stond er bij, als droomde hij van het geluk eener bovenaardsche wereld. De jonge vrouw wilde op haar man toesnellen om hem te begroeten, doch bleef plotseling staan, toen zij zag hoe bedroefd hij er uitzag. Gréty bemerkte er echter niets van nog geheel onder den indruk, welke de compositie op hem gemaakt had, sprong hij met de eerlijke geest drift van een kunstenaar op; hij die zelf voor treffelijk werk heeft geleverd, maar ook het schoone en verhevene in anderen gaarne erkent en riep Welk een genot hebt ge mij door uw nieuwste werk geschonken 1 Ik wensch u geluk,'mijn vriend. Waarlijk, dat is nu eens muziek voor de denkers! Ik ben reeds oud en heb ook reeds een gelukkigen stap in de muziek gedaaan, maar tegenover u, die zooveel jonger zijt, moet ik tnijne minderheid erkennen, en zeggen, dat ik nog' veel, nog zeer veel van u kan leeren (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1