Dagblad voor Schiedam en Omstreken ttsb&ssizr***" 35 r iJsrssi r; De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering Onder het schrikbewind. 37ste Jaar^aus*. Vrijdag il December 1914 No. 11103 oïereeüomstifi op ie polls vermeMe roorwaardeB. OtfJUieele berichten. MOND- EN KLAUWZEER. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., franco p. post ƒ2.- De verzekering wordt by verlies by verlies by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door fe|j verlies van een band, voet of oog; de Hollandscbe Algemeen e by dood V erzekeringsbank De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat, nadat ons land sedert 28 April jl. geheel vrij van mond- en klauwzeer is geweest, in de laatste weken deze ziekte weder onder bet vee van een twintigtal boerderijen is uitgebroken, hoofdzakelijk in het Oosten van het land en vrij zeker in rechtstreeksch verband met de epizoötie in Duitschland. Eeuige gevallen moeten worden toegeschreven aan het bezoek van personen, die werkzaam waren op een Duitsche boerderij, waar mond- en klauw zeer heerschtéandere weer ontstonden eenige dagen na een bezoek van vreemde kooplieden. Ook nu weer hebben zich, evenals bij de in vasie van 1911, gevallen voorgedaan, waarvan de aangifte eerst geschiedde, nadat de verschijnselen zich al geruimen tijd hadden geopenbaard en een groot aantal dieren ziek was gewordenin één gemeente werd door het gebruik van onvoldoend verhitte ondermelk der zuivelfabriek het mond en klauwzeer binnen enkele dagen over 13 boer derijen verspreid. Voor het shccbs der bestrijding is liet van het grootste belang, dat van elk vermoedelijk geval van mond. en klauwzeer oniniddellyk wordt kennis gegeven. Gewezen wordt op het gevaar, hetwelk schuilt in het toelaten in de veestallen van kooplieden, bekenden of famieleden uit Duitschland. Herinnerd wordt aan artikel 13 der wet van -8 Juli 1870 (Staatsblad No. 131), luidende Wanneer zich by eenig stuk vee verschijn selen van een besmettelyke ziekte openbaren, is de houder of hoeder verplicht daarvan on middellijk kennis te geven aan den Burge meester der gemeente, waar het vee zich be vindt." Bij nalatigheid zal de wet in haar gestrengheid worden toegepast. Schiedam, 11 December 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, van een duim gevestigd te Schiedam van een wysvinger; by verlies van eiken ande ren vinger. Belasting op het houden van Honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 3 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 4de lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1914, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-secretarie (afdeeling financi ën) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijd stip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders kunnen worden in gebracht zullende op later ingebrachte bezwaren g66D verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Hen December 1914. Burgemeester en Wethouders van Schiedanu M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier van het te heffen Schoolgeld voor meer uitgebreid lager onderwijs in de Gemeente Schie- am, dienst 1914/15, door den gemeenteraad vast gesteld in zijne vergadering van den 1 December en "en 7en December d.a.v. door heer Gede puteerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijfmaanden, te rekenen van heden, op de secretarie der ge- m8wtej V001 eea 'e(*er ter 'ez>ng 's nedergelegd. Wordende voor een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, on straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Ilea December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Kohieren No. 4 en 5 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1914/1915 dooi den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den len December 1914 en den 7den December daaraanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering zijn uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts pen ieder aangemaand ziir~' «f°S(iag °P 6 b®Paalde termijnen te voldoen,"op straffe van vervolging volgens de wet. hJÏ Is a*kondi§ing geschied, waar het behoort, den Hen December 1914. Burgemeester en Weihouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. macht ontdekte, eenige henderden mijlen van de Zuidpunt van Zuid-Amerikazij was vergezeld van kolenschepen en torpedo's en voer in een niet dicht-aaneengesloten linie achter de «Scharn- horst," die voorop ging. Zoodra zij zich ontdekt zag nam zij de gevechtslinie in, tegelijk oost waarts koersende met de bedoeling, om in moei lijke omstandigheden een vrije baan te behouden. Door het handig manoevreeren van den Engel- schen bevelhebber was echter de «Scharnhorst" spoedig ingesloten door de sterkere Britsche strijd macht, die tegelijk een gedeelte van het eskader kon afzonderen, om de een weinig minder snel varende «Gneisenau" aan te vallen. Toen beide schepen buiten gevecht waren gesteld, trachten de «Leipzig" met de «Nürnberg" en de «Dresden" te ontkomen. Dit gelukte alleen aan de beide laatstgenoemde schepen, daar aan de «Leipzig" de uitweg werd afgesneden. De kruiser „Niirnberg", die bij den slag bij de Tolklandeilanden ontsnapte, is, naar een Reuter- bericht meldt, den 8en December in don grond geboord. De vervolging van de «Dresden" duurt voort. (De «Nürnberg" was een boot van 3470 ton en bewapend met 10 stukken van 10.5 c.M. en twee torpedolanceer buizen). De zeeslag bij de Falkland-eilanden wordt in de Engelsche pers breedvoerig besproken en algemeen is de jubel over het door de Engelsche vloot behaalde succes. De Engelsche correspondent van «De Tijd" schrijft Uit zekere aanwijzingen was reeds bij de Engelsche admiraliteit der in de Stille Zuidzee en Atlantischen Oceaan opereerende eskaders be kend, dat na den slag bij de Chileensche kust de Duitsche vloot om Kaap Hoorn was gevaren met de bedoeling, om op de Engelsche stoomschepen in de Atlantische Oceaan jacht te maken. Op meer dan één plaats kruisten sterke Britsche es kaders, om de zeeën af te zoeken, tot een vloot, onder vice-admiraal Sturdee, de Duitsche scheeps- 33) Geloof mij, een valsch gerucht wellicht ont staan door naamverwisseling bedroog u en gij hebt u noodeloos ongerust gemaakt en u daarbij ik mag het u niet verheelen door uw komst naar Parijs aan groote gevaren blootgesteld. Ja, ja. een valsch gerucht zal het zijn. be aamde Cécile. J Ah, ware het dit 1 zuchtte Virginie. Maar ik heb helaas bewijzen van het tegendeel ont vangen. Van wie? vroeg Cherubini. Hoe kunt gij zulk een bewijs in Normandië ontvangen Van den u bekenden ouden Robin. ..O ja, ik ken hem, en weet ook nog dat hy zijn heer naar het leger gevolgd was. Maar hoe kon En waar spraakt gij den trouwen Robin Waarlijk, comtesse, ik begrijp er niets van 1 Het zal u duidelijk worden, laat mij spreken zeide Virginie, zich zei ven geweld aandoende. Ja, gij hebt gelijk de vicomte vocht nog op den' 18en Juni by Charleroi mede, maar op denzelfden dag werd h|j gewond, zij het ook niet zwaar, maar dan toch zoodanig, dat hij in een dom moest achterblijven. v En Robin kon het van zich verkrijgen zi-in heer te verlaten om u dit te komen mededeelen riep Cecile angstig en in de grootste spanning Virginie loosde een diepen zucht. Zij bedekte het gelaat met hare handen en beefde zenuw achtig. Daarna liet zij de handen vallen, haar schoon gelaat was zoo mogelijk nog bleeker dan het ge weest was, doch uit hare oogen scheen een donkeren gloed. Neen, riep zij, de trouwe Robin deed ziin plicht tot zijn laatsten ademtocht. Tot .zÜa laatsten ademtocht? Is hii dan dood riep Cherubini. De barbaarsche sansculotten hebben hem vermoord zooals zij zijn heer zullen vermoorden antwoordde Virginie bevende. Vermoord Hier te Parijs Voor uwe oogen was de vierdubbele uitroep. Voor mijne oogen 1 bevestigde Virginie en ging toen verder. De brave Robin kwam eenige dagen geleden geheel onverwacht te Beaumont en bracht mij het bericht dat de vicomte gewond was maai' helaas, het was nog het minste dat hij mij had mede te deelen. Toen het leger zijne gewonden moest achterlaten, was Robin bij mijne echtge noot gebleven om hem te verplegen. Nauwelijks echter hadden de laatste troepen het dorp ver laten of daar kwamen Just, Lebas en Levasseur Van het Oostelijk oorlogsterrein valt te melden, dat de geveebten bij Lodz nog steeds voortduren. De Russen trekken bij Szertnow terug. Over het algemeen heerscht verwarring over de stellingen der strijdende partijen op het oorlogsterrein in Polen. Nog het meest aannemelijk met het oog op het officieele stilzwijgen over Lodz is misschien de verklaring dat het Duitsche succes niet zoo groot is, zoodat het Russische legerbestuur meent de Russische verliezen spoedig weer te kunnen aanvullen. Overigens is de slag in Polen in zulk een mate versnipperd in allerlei plaatselijke ge vechten, dat de overwinning op een bepaald punt nog niet van overwegende beteekenis behoeft te zijn voor den uitslag van den geheelen slag. Zooals reeds gisteren onder de telegrammen gemeld is, hebben de-Duitschers Przasnyez stor menderhand genomen en daarbij veel krijgsge vangenen, munitie en kanonnen in handen ge kregen. Op den linkeroever van de Weiehsel zetten de Duitschers hun aanval voort. De Russen melden, dat zich geen enkele be langrijke verandering heeft voorgedaan. Op zich zelf staande pogingen van den vijand om tot het offensief over te gaan leidden tot gevechten in den omtrek van Ciechanow, Przasnyez en Piotr- kow en enkele andere gedeelten aan ons front. De uitslag van deze gevechten was ongunstig voor de Duitschers. (Het ontruimen van Przasnyez door de Russen was dus ongunstig voor de Duitschers?) Uit Petrograd meldt men ook een overwinning op de Oostenrijkers. In de streek der passen van Wyszkow en Seskid hebben wij op 8 December bij een aanval op de versterkte stellingen der Oostenrijkers 7 kanonnen aan, die als gedelegeerden der Conventie het leger toegevoegd waren; zij zagen de gewonde en vroegen naar hunne herkomst. De wreede par tijhaat zocht zelfs in het iazareth en onder de dapperen, die hun bloed voor het vaderland ver goten hadden, zijne slachtoffers. Het kon niet ge heim blijven dat Léon van adel was, dat hij twee jaren geleden had deelgenomen aan de verdediging der Tuillerieën de vicomte was te oprecht om het te loochenen en de ellendige Just beval, mijn in een wondkoorts liggenden man naar Parijs te vervoeren en hem daar in een gevan genis te brengen. Tevergeefs viel Robin hem te voet. Just schopte hem. De officieren van het regiment, waar- toe de vicomte behoorde, zouden zeker zijne ge vangenneming niet geduld hebben, maar zij waren er niet bij om hem te beschermen en de dokters van de ambulance waagden het niet de gevreesde leden van het veiligheidscomité te weerstreven. En zoo werd dan de ongelukkige medegesleept, om te Parijs door de duivelachtige beulen der natie vermoord te worden 1 Schandelijk riepen Cherubini en zijne vrienden, terwijl Cécile de handen vouwde. De moedige Robin kon niets anders doen, vervolgde de comtesse, dan naar Normandië te vluchten. Na ongehoorde moeilijkheden gelukte hem dit en hij kwam te Beaumont aan. Het be richt dat hij ons bracht, wierp mijn oom op het ziekbed; op het eerste oogenbiik'werd ik rade loos, de wanhoop nabjj, doch ik herstelde mij, en vele amunitiewagens genomen en 300 gevan genen gemaakt. En ook de Oostenrijkers zijn tevreden over de krijgsverrichtingen in Polen en Galicië. Het opti mistisch communique luidt In Polen is de dag van gisteren op ons front rustig verloopen. Een op zich zelf staande nachtelijke aanval der Russen in de streek ten zuidwesten van Nowo Radomsk is afgeslagen. In West-Galicië zijn sterke strijdkrachten van beide tegenstanders slaags geweest. Tot dusver zijn daar meer dan 10.000 Russen door ons ge vangen genomen. De slag duurt ook heden voort. Onze krijgsverrichtingen in de Karpathen heb ben ïeeds geleid tot herwinning van belangrijke gedeelten van ons eigen gebied. Over de operaties in Servië worden ook gun stige berichten uit Weenen gemeld. Een deel onzer troepen in Servië is ten westen van Milanowats (aan de Lepenitsa, linker-zijrivier van de Morawa, ten noorden van Kragoejewats) op sterke vijandelijke strijdkrachten gestuit eu heeft niet verder kunnen doordringen. Om voor den begonnen vijandelijken tegenaanval uit te wijken zijn enkele troepenafdeehngen naar een gunstiger gelegen terrein getrokken. Ten zuiden van Belgrado maakt ons offensief vorderingen. Op den 8sten dezer zijn 20 kanonnen en een zoeklicht vermeesterd en talrijke krijgsge vangenen gemaakt. Eau het Russisch-1urksch oor] ogs terrein meldt Wolff, dat het offensief der Turken tegen Batoem voortduurt. Batoem zelf is slechts zwak versterkt en slechts met oud geschut uitgerust, daar de Russen blijk- 1 nar :op geen ernstigen aanval hadden gerekend. Men verwacht, dat de stad niet lang weerstand zal kunnen bieden aan de vereenigde aanvallen van zee- en landzijde. Alle partijen zenden daar cverwinniiigsbeiiehteu rond, Niet zoo op het Westelijk oorlogisterrein. Ging in het begin van den oorlog alles met razende snelheid, de laatste maanden is van vooruitgang niets meer te bespeuren. Beurtelingis rukken de troepen eenige tientallen meters vooruit om eenige dagen later we jr te worden temggeslaigten. De I ransthen maken melding: van voorwaar ts- rukken ,over eenige honderden meters bij Quesnoy. 0,oik bij Reims moesten de Duitschers eenige loopgraven ontruimen, evenals in de Argonnen, waai de Fransehen voortgaan vorderingen te ma ken. Gisteren werd reeds gemeld, dat de Belgen bij Ddxmuyden er in geslaagd waren een vijan delijke loopgraaf te nemen. De Duitschers zouden dus volgens deze be richten naglenoegi over Bet geheele front eenige meters teruggedrongen zijn. Het Duitsche communiqué dat gisterenavond •reeds onder Telegrammen werd medeegdeeU, klopt cngevoei met bovenstaande Fransche belichten. een koen besluit rees in mijne ziel op. Robin I riep ik, wilt gij mij naar Parijs vergezellen Ik begryp u, antwoordde hij, en volg u in den dood 1 Hij gaf mij de kleeren, waarin gij mij thans ziet en voort vlogen wij te paard naar de hoofd stad. Eenige uren geleden kwamen w|j hier aan, wij gunden ons nauwelijks zooveel tijd om onze paarden in een herberg in een der faubourgs te stallen en gingen toen op goed geluk af door de stad, om naar de gevangenis te zoeken en te hooren in welke mijn echtgenoot versmacht. ,7— Gij zult mij vragen of de gedachte niet in mij is opgekomen, dat al mijn moeite tevergeefs zal zijn en Léon reeds vermoord is God zij dank zulk een gedachte heb ik nog niet gehad en ik kan er zelfs niet aan toegeven. Een inwendig gevoel zegt mij, dat Leon leeft en dat ik hem het leven zal redden. Noem het een dwaasheid, ik noem liet een innerlijke overtuiging, waarmede de barmhartige God mij gezegend heeft, een wenk van den Hemel, wiens wensch ik zal trachten uit te voeren Maar hoe? riep Cherubini. Ik ben nog niet aan het einde. Robin vroeg eerst naar de conciergerie en wij gingen er heen. Wij bereikten haaar op hetzelfde oogenblik dat een aantal ongelukkige de karren beklommen, welke hen naar het schavot zoudeu voeren. - Ach, mompelde Cherubini, ik heb het ook gezien. fflordt vervolgd). fIS U I W.!.„

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1