Stads* en Gewestelijk Nieuws. Leger en Vloot. Burgerlijke Stand. Uitloüngen. Scheepvaart HaBdelsbericiiteu, Gemengd Nieuws. peï Hectollfea toadw fuai sa xoader belMtlig, Samem i* CommUtU poor ie &oi*ertng% E, A, l WirTKAMEi, Eoad tm Dfetiilitesiiü De heer Merchant verdedigde een oorlogs heffing als het beste middel om de kosten te bestrijden. De heer Nolens toonde aan, dat de regeering door de schrapping der opcenten op de invoer rechten, niet zooals de heer Troelstra opmerkte blijk gaf van vrees voor de Rechtsche kritiek, maar juist haar ontwerp naar de Linksche kant wijzigde. Spr. verklaarde dan ook. al zou hij liever de rente nog teruggebracht zien van 5 op 4y, pCt., zich met het compromis te kunnen vereenigen te meer daar, als er weer geld noodig is, zeker tot een oorlogsheffing zal moeten worden overge gaan en het een verkeerde volgorde zou zijn eerst te hefien en dan te leenen. Hierna begon Minister Treub zijn rede, die in de avondvergadering werd voortgezet. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Dec., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 756.4 te Christiansund. Laagste barometerstand 7541 te de Bildt. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: aanvankelijk zwakke veranderlijke, later wellicht toenemende wind uit oostelijke richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt, kans op regen of sneeuwbuien, iets kouder. Voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatste van verkoop in het pand Lange Haven no. 118 zijn ongeveer een 30 tal aanvragen bij Burgemeester en Wethouders ingekomen. Een dezer aanvragen werd op de lijst geplaatst terwijl op een 21 tal afwijzend werd beschikt, op de overige moet nog een beslissing genomen worden. Deze 21 aanvragers nu hebben gemeend niet in deze beslissing te moeten berusten maar een hoogere uitspraak van Ged. Staten af te wachten; hiertoe zijn zij in hooger beroep gegaan. De heer H, T. du Pon heeft aan den Gemeenteraad bericht dat hij, wegens zijn be noeming te Leiden, de benoeming voor onderwijzer met akte f ransch aan de school G Huysmans- straat niet kon aannemen. Het Dilettanten Symphonie Ge zelschap »L. van Beethoven" heeft zijn eerste concert gesteld op Maandag 28 December. Op het programma komt o.m. voor de 36e symphonie van Mozart. De heer J. C. M. Filtzer zal eenige solonummers voor fluit ten gehoore brengen. Op de te Rotterdam afgenomen examens vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde o.m. de heeren A. v. d. Roer en A. Ron. deltap van hier. Heden werd van de werf nGusto" der firma A. F. Smulders, te water gelaten de stalen romp van de zelfstoomende 150-Tons drij vende electrische derrick- en draaikraan, welke deze firma in aanbouw heeft voor de Argentijnsche Regeering en is dit de derde groote drijvende kraan, die genoemde firma voor die regeering heeft gebouwd. De afmetingen van den romp zijn Lengte 39 Meter; Breedte 19.60 Meter; Holte 4.70 meter. De kraan zal in hoofdtrekken gelijk zijn aan de vele andere door deze firma aan buitenlandsche regeeringen en groote scheepswerven geleverde reuzenkranenze zal tevens in staat zijn zich door eigen kracht voort te bewegen. Het hoogste punt van den kraanarm bevindt zich bij opgerichten stand op 60 Meter boven den waterlijn, terwijl _de maximum straal voor lasten van 40-Ton 45-50 Meter bedraagt. De hijschnelheid varieeren van 1 Meter per mi nuut voor lasten van 150 Ton tot 6 Meter per minuut voor lasten van 25 Ton, terwijl de kraan- arm met een last van 110-Ton binnen 6 minuten 360° kan draaien. Alle bewegingen worden uitgevoerd door onaf hankelijke electrische motorende stroom hier voor wordt opgewerkt door een zich aan boord beviedende electrische .centrale, welke eveneens de stroom levert voor de verlichting van het vaartuig. De kraan is voorzien van een stoomstuurma chine, de vereischte stoom verhaallieren en voorts van de noodige uitrusting. Hoogwater te S.chiedam: Zaterdag 12 December 11.50 v.m,, 11.37 n.m. gesproken, dat de geadresseerde op den vastge stelden tijd een :enveloppe zou neerleggen in de stoep. De politie zou dan in de buurt de wacht houden. Woensdagavond werd op de afgesproken wjjze de enveloppe gedeponeerd. Even later zagen de spiedende politiemannen, hoe een jongmensch van omstreeks 20-jarigen leeftijd in de stoep van perceel Stadhouderskade 124 ging zitten en er een pak kranten ging natellen. Het bleek later de zooa te zijn van een bezorger van een der Amsterdamsche bladen, die zijn vader gewoonlijk behulpzaam is bij zijn werk. Hij werd, met nog een krantenlooper gearresteerd. In de woning van het jonge mensch werd schrijfpapier gevonden overeenkomende met dat, waarop de dreigbrief was geschreven, en ook lak werd er gevonden van dezelfde hoedanigheid als die, waarmede de dreigbrief verzegeld was. Laat op den avond bekende het jongemensch de schrijver van den dreigbrief te zijn. Hij was kantoorbediende van beroep, doch reeds eenige maanden zonder werk. Uit wanhoop had hij den brief geschreven. Toen hij in de stoep zat, had hij het »antwoord" volgens zijn zeggen, niet durven oprapen. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. - (Hdbl.) „De Gelderlander" meldt, dat te Nijmegen is overleden de heer Emitei Selbach, de zwaarste man van Nederland. De man was 23 jaar en woog meer dan 500 pond. i Gisteravond half zeven kwamen uit Z. richting twee vliegmachines die even boven Sitt ird kruis ten en daarna in Oostelijke richting' naar Diütsch- land vlogen. Geruimen tijd bleven zij op eenigen afstand van de Nederlandsche grens rondvliegen cm daarna in de richting van Dfeseidorf te ver dwijnen. De zoeklichten, die hij koirte tusschen- poozen werkten, leverden een fantastisch schouw spel tegen de donkere lucht. Gistermorgen is een landweerman, gehuwd en afkomstig uit Rotterdam, dicht bij de vlotbrug in bet kanaal dopr Voorna verdronken. Hij was mei een kameraad uit de provoost ontsnapt. Na gezeten, waren zij in het kanaal gesprongen. Zijn kameraad kon nog worden gered. Het lijk was spoedig gedregd en werd per brancard naar Ikllevoetsluis vervoerd. IN. R. Ct.) be n afgezet weid, heeft de professw weten Ie i c-rtuigen, dat hij weer kan gaan tuinieren; een landbouwer, die een hand verloren heeft, aat hij woei zal kunnen maaien, en. harken. Een Mselaar, wien de reehfcer-.onib 'aim in het mid (dn afgezet werd, leerde van lieverlede hegrij pen. dat hij ondanks dit verlies weer zal kun non metselen. Zijn vrees, dat hij geen werk vindt, wed hem ontnomen door de plechtige verze kering, dal men er in slagen zal, de Duitsche werkgevers er toe te brengen, ook dergelijke werk lieden weer aan den arbeid tel zeiten. Verscheiden andere arbeiders met dreigende verstijving' van gewrichten en verscheuring van [.czen en zenuwen werden daardoor van hun oczor'gdheid voor de toekomst van hun gezin bevrijd, dat hun latere operatties in 'f vooruit zicht gestold werden. En aan allen te zamen fomt de professor de genezen kinderen, die in ■?m werkplaatsen bezig zijn, om hun te- laten zien, wat men al niet door methodische behan deling leeren en hereiken kan. Dan stralen de gezichten en de neerslachtige menschen leven weder op. Dit onatrricht moet echter zoo spoedig' mogelijk ingfeleia worden, voor dat bij de lieden zich het denkbeeld heeft vast gezet. dat zij bedelaars zijn en van aalmoezen moeten leven. Naast de handwerkslieden zal 'n niet gering aantal Verminkingen strijders treffen, ciie hun b'rcod met het hoofd moeten verdien-; n. Hiet zal het evenwel bijna in nog' hoogere mate dan oij de eerstgenoemden mogelijk zijn, onr nieuwen arbeid te verschaffen; bij de officieren uooi plaat sing1 bij de administratie van het leger, voor vele andererr in aanverwante beroepen. En voor ben wordt eveneens een beroep gedaan, met name bij de autoriteiten, om hun geschikte be trekkingen te geven, ook al kunnen zij in het begin niet evenveel vveirk leveren als hun voor gangers. In het gebied van VyszkofSoskid namen wij op 8 Dec. hij een aanval op een sterke Oosien- ri'j.csfhe stelling vier kanonnen en een groot aan tal wagens, terwijl wij 300 man gevangen namen. LONDEN, 11 December. Te Dover nnakte man zich hedenmiddag zeer; ongerust wea'.-as het vu ren van de kanonnen in de haven. Duitsche onderzeeërs moeten tot tweemaal toe een poging hebben gedaan de marinehaven binnen te drin gen Zij werden echter' teruggedreven Een cffi- cieele bevestiging van dil. bericht is neg niet ontvangen. KONSTANTJNOPEL, 11 December. De Russen hebben gisteren, beschermd door oorlogsschepen, een poging gedaan bij Gonia ten zuiden v.m Ba- teem te landen om onze troepen Ja hel flank aan te vallen. Zij werden echter gtanooazaakt terug te trekken onder zware verliezen. Twee kanon nen vielen in onze handen. Onze cavabuie heeft in het vilaject Wan een Russische ruitem iva] afgeslagen. Mij hebben opk een Russischen aanval afge slagen ten oosten van Wan aan de Perzische grens. De Russen leden aanzienlijke verliezen. NEW YORK, 11 December. Het Duitsche stoom schip „Luxojrt" is te Coronel (Chili) aangenomen met slechts een deel van de lading' kolen, waar- mene het Calapi (Peru) had' verlaten. Men neemt aan. dat Duitsche kruisers die kolen hebben over genomen. PARIJS, 11 December. Gisteren hebben o-ve aviateurs -opnieuw en met succes zestien bom men geworpen op het station en ,1e vliegtuig- loodsen te Freiburg in Breisga.u. De aviateurs werden lievig beschoten, maar konden ongedeerd terugkeeren. Bekeering|en in het Fransche leger. Een onderofficier uit Narbonne, die zich thans aan de vuurlinie bevindt, en die vóór zijn ver trek zijn a.nticlericale meeningen niet verborg, schrijft aan zijn yrpiuw d.d. 11 October: andaag is het rustdag. Om 19 uur ben i«t vanmorgen naar de H. Mis gegaan, want het is Zondag'. Mij in de kerk te weten zal misschien uw verwondering; wekken, maar mijn ideeën zullen grondig veranderd zijn na den opr- Jog. De verwoedste vrijdenkers zijn kalm gewor den, en wij gjaan naar de II. Mis', die meesten tijds wordt gelezen door een onzer soldaten, gelijx dezen morgen. De godsdienst, of liever de godsdiensten zullen zich in dezen oorlog herstellen. Het. is zeer waar schijnlijk, dat na het- einde van deze vreeselijke slachting' er onder degenen, die hier zijn, gfeein afvalligen meer zullen voorkomen om de pries ters en kloosterlingen weg te jagen. ijn taal zal verwondering blijven wekken. aarom Ik ben niet de ecnigste, die mij heb laten winnen voor de zaak, die ik Verdedig. En dan, men ziet elkander in het aangezicht van den dood, en, gelijk Hervé in zijn blad de vorige week zei, toen hij over de socialisten sprak Wij willen niet sterven als beesten." - (De Tijd) Geboren: 10 Dec. Adrians Johanna, d. v. A. J. Vrensen en M. C. Daalmeijer, Visscherstraat. Catharina, d. v. A. W. H. v. d. Laar en M. M. Tettero, Westfrankel. laan. Ondertrouwd: 10 Dec. W. Balvers. 22 j. en B. Kraak, 21 j. A. Figee, 59 j. en W. Willemstein, 55 j. J. v. d. Bout, 46 j. en A. de Smits, 26 j. Gehuwd: 10 Dec. Th. B. M. Kleinekoort, 22 j. en A. G. van Dijk, 23 j. - H. W. J. Maas, 25 j en G. C. C. Aalstius den Appel, 24 j. Overleden 8 Dec. Lena Blom, oud 5 mnd., Munnikenbuurt. - 9. Elisabeth Rahe, oud 82 j- en 4 mnd., wed. Pieter van Gent, Maasstraat Johan Offerman, oud 17 j. en 11 mnd., L. Ach terweg. Elisabeth Hoogwegt, oud 75 j. en 4 mnd., wed. van Johannes BernardusNaber, Hoog straat. De luitenant ter zee le kl. C. L. M. Bijl de Vroe, adjudant van Z. K. H. - den Prins der Nederlanden, is door den Koning van Noorwegen benoemd tot ridder le kl. in de Orde van St. Olaf. Naar het Utr. Dbl. verneemt, heelt luit. Coblijn ontslag genomen uit 's lands dienst en is hij naar Londen vertrokken om als vlieger dienst te nemen bij het Engelsche leger. BRUSSEL 2£ pet a fr. 100 van 1902. Trekking 15 Oct. '14. Betaalbaar 1 Juli '15. 18 serien. 1873 7228 8278 10662 10675 10875 17169 17234 18451 21775 22004 22031 22545 22970 23966 24025 27780 29357 Serie 10662 no. 8 fr. 25.000; serie 22970 no. 16 fr. 1000; serie 10875 no. 9 fr. 500; serie 17234 no. 15, serie 10675 no. 2, elk fr. 250- serie 1873 no. 7, serie 7228 no. 5, serie 8278 nos. 3, 11 en 20, serie 10675 no. 18, serie 10875 no. 11, serie 17169 no. 8, serie 17234 no 6 serie 18451 no. 12, serie 22004 nos. 5 en 21 serie 22031 nos. 15 en 24, serie 23966 nos. lo' 15 en 19, serie 24025 no. 3, serie 29357 nos.' 10 en 23, alle fr. 150. De overige in gemelde serien begrepen nrs. met fr. 110. SCHIEDAM, 11 December. Vertrokken moior- sc h-cenerschip „Goodwin" kapitein John, Niilsen naar Londen geladen met.ledige flea when. BEDRS VAN SCHIEDAM, H Dec. 1914. Moutwijn, Officieel® not eer i ng van d« Commissie -git Ét Kamer ran Koophandel voor de Beult. Mond- en klauwzeer, Bij de veehouders J. H. W. te Braant en H. D. te Zedden is mond- en klauwzeer uitgebroken. Bij den eersten wor den 48 runderen, 20 varkens en 104 kippen, bij den laatsten 37 runderen, 23 varkens en 70 kippen afgeslacht. De dieren, die door de ziekte waren aangetast, worden begraven, evenals de ingewan den, koppen en pooten der overige dieren. Het overblijvende is publiek verkocht. Een dreigbrief. Dinsdagavond heeft de echtgenoote van den president van het gerechts hof te Amsterdam een brief ontvangen, waarin haar leven bedreigd werd, indien zij niet Woens dagavond te half zeven een enveloppe, inhoudende f2000, gedeponeerd had in de stoep van perceel Stadhouderskade 124, bij de Van Woustraat te Amsterdam, achter een hekje, dat een der hoeken van die stoep afsluit en dient om verontreiniging te voorkomen. De politie werd van het geval in kennis gesteld en in overleg met haar werd af- Troost voor verminkten. Menig zwaar gewonde, schrijft de „Frankfurter Ztg.", die thans in hel hospitaal ligt en het verlies van een zijner Vac ma ten ,of gebrek aan beweeglijkheid vreest, maakt zich ongetwijfeld ernstig bezorgd voor zijn toekomst. Hij kan er echter zeker van zijn, dat T Rijk en alle partijen het als hun eereplicht zullen beschouwen, voor alle slachtoffers van aczen grooten oorlog zoo goed mogelijk te zor gen. Maar het is niet zoozeer de materieele zorg', die hen drukt. Het zijn jongelieden. Het levjein ligt nog voor hen en wat hen bezighoudt is de vlaag of zij hun plaats in de rijen oer produ centen weder kunnen innemen. Het kan hun tot troost zijn, dat oe stelsel matige arbeid op: dit gebied groote vorderingen gemaakt heeft. In samenwerking met een doel matige orthopaedische behandeling kan de chi rurgie in uiterst vele gevallen bepaald wonderen veirichten, bovenal wanneer de gewonde zelf mee helpt. Dat beeft kort geleden prof. Biesalski fe Berlijn in een voordracht uiteengezet. In de lazaretten, waar hij praktizeert, neemt hij elke gelegenheid te baat, om nu ïeeds bij ot gewon den de overtuiging te vestigen, dat zij in hun vötig beroep weder werkzaam kunnen en motten zijn. Een onderwijzer, wien de rechterarm geampu teerd werd, en die eerst zieer neerslachtig was, leert nu schrjjiven met de linkerhand en met eiken dag, waarop hij vorderingen maakt, neemt het geloof in hem toe, dat hij weder als onderwijzer zal kunnen optreden. Een tuinman, wien hel ondier- LONDEN, 11 December. Naar de „Morning Foist uit Rome verneemt, zou Oostenrijk offi cieus vredesvoorstellen aan SeiVië bobben ge daan, welke echter beslist zijn afgewezen. JOHANNISBURG, 11 December. Het lijk van generaal Beyers is gevonden. SFRLIJN, 11 December. De toestand van den keizer is belangrijk verbeterd. De catarrh wordt minder en de temperatuur is nö tinaal. LONDEN, 11 December. Bij' de bezetting; van Cc na vielen 1100 gevangenen, de gewonnen niet meegeteld, in onze handen. IJZENDIJKE, 11 December. Ik meldde reens dat Passchendaele door de Engelschen is nar- oevra vandaag; wapperde ook te Staeden, onge veer 5 K.M. ten noorden van Passchendaele, de Engfelsche vlag. BERLIJN, ll December1. Volgens een uit Boeka rest ontvangen telegram heeft Minister-president Bratianu de nieuwe voorstellen van ae gpzanten der Triple Entente nopens de inmenging van Ru menie in den oorlog' ten gunste van Servië, afge wezen. V E ENEN,. 11 December. In Polen is de dag van gisteren aan ons front rustig veriaopen. Een nachtelijke aanval der Russen in de vlakte ten zuidwesten van N.owo Radomsk werf afge slagen. In West-Galieië hebben beide partijen sterke .-trfdkrachten in gevecht gebracht. Tot nu toe zijn meer dan 10.000 Russen gevangen genanten. Ook heden duurde de slag: voort. Onze operaties in de Karpathen leidaen reeds tot de herovering! van aanzienlijke gedeelten van ons eigen gebied. PETROGRAD', 11 December. Er heeft geen be- langirijke verandering plaats gehad. Enkele po gingen van den vijand om tot het offensief over te gaan hadden tot gevolg, dat gevochten is: hij Ciechanof, Prasnysz en biji Petiokof. Deze ge vechten namen een voor de Duitschers ongunstig verloop. 8 Dec. f HU/,,' 9 Dec. f 16*4 10 Dec. f 163/4 11 Dec. f 163/4 10 Dec. M o u t w ij n Jenever: Amsterdamsche Spoeling: Stemming op hedenkalm. proef.: 7% f21 Vu f23 f 2.10 11 Dec. fi7y, f211/2 f23 f 2.10 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus: Spiritus, 10 Dec. f 20y, a f f 18y2 k f f 93/4 k f Stemming op hedenvast. 11 Dec. f20— af 20'/. fl8'/4 k f 18s/4 f 9i/, a f ©ranea, NEW-YORK M a i sWestern loco 9 Dec. 70'/48 Dec. 72ya. CHICAGO Mais Dec. Mei Juli Sept. 9 Dec. 62'/, 68y« 8 Dec. 62V, 68y„ - Rogge Loco 9 Dec. 8 Dec. DELFT, 10 Dec. Veemarkt. Vette koeien 1ste kw. f250-375, 2de kw. f 150-250; kalf koeien 1ste kw. f220 - 350, 2de kw. 150— 220, vaarkoeien 1ste kw. f180—275, 2de kw. f 100 180, vette kalveren 1 ste kw. f80 - 125, 2de kw. f 5080, vette lammeren f 20 26.— magere varkens f 12-36 biggen f4—12, nuchtere kalveren f5-32, paarden f50—250. Rundvleesch per kilo 100, 90, 80 c., en vet kalfsvleesch 130. 120 en 110 ct. Aanvoer322 runderen, 4 paarden, 9 vette kalveren. 97 magere kalvereD, 151 schapen of lammeren, 158 varkens, 388 biggen, 17 geiten of bokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3