Dagblad voor Schiedam en EERSTE BUD. f cnb™ De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering f 37ste Jaariraiii Zaterdag 12 December 1914. No. 11104 Openbare Verhuring. Wei- en Hooiland, Verkoop lepenboomen. Buitenlaudsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. oïereenïomstig or ie polis vermelde voorwaarden. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiëu 1—b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b a levenslange overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. 1 I (J U U invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door voet of oogI I UU I I U U duimw Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I UU wijsvinger; I |(J bV verlies Tan eiken ande* ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel* berichten. Bubgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Woensdag 23 December a s., des voormiddags ten 10 ure} in het gebouw sMusis Sacrum' aan de Lange Haven aldaar, in het OPENBAAR te VERHUREN voor ZEVEN JAREN, ingaande Kerstmis 1914 en eindigende Kerstmis 1921 de aan de Gemeente behoorende perceelen gelegen in het ontpolderd gedeelte van OUD- MATHENESSE. De Voorwaarden van Verhuring zijn verkrijg baar ter Gemeente-Secretarie (Afdeeling A.) Schiedam, 12 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. Stads-Ziekenhuis. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads- Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag, 18 December 1914, aanbesteden de levering gedu rende de drie eerste maanden van het jaar 1915 van Vleesch, vet, brood, melk en kruideniers-, grutters- en koloniale waren, alles ten dienste van het gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk ver gezeld van monsters moeten op den dag der aan besteding vóór 's morgens 9 uren aan het Zieken huis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 912 uren. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter. Mr. M. M. VAN VELZEN, Secr.-Penu. Te koop bij inschrijving 53 zware iepenboomen, recht, gaaf en goed gezond, 6 tot 8 M. lang, 0.60 tot 0.80 M. doorsnee, staande te Schiedam, aan den West-Frankelandschendijlc. Biljetten vóór 21 December ten Raadhuize te Schiedam. Inlichtingen Bureau Gemeentewerken, aldaar. weinig nieuws te melden. De bevolking van Lodz is, naar men uit Petrograd meldt, geheel ontbloot van levensmiddelen, welke onmogelijk kunnen worden aangevoerd. De bevolking vlucht uit vrees voor geweldpleging door de Duitsc.hers. Duizenden zijn naar Warschau vertrokken. Uit Berlijin wordt officieel medegedeeld den Oosten van de Masurische Meren deden zich geene wijlzigingen voor. In iYooml-Polen maakt onze aanval vorderin gen. Uit Zuid-Polen valt niets nieuws te ver melden. Het Oostenrijksch communiqué meldt. 'Onze operaties' in de Karpathen hebben een normaal verloop. Gisteren bood nog slechts de vijandelijke achterhoed e tegenstand en werd terug geworpen. In Galicïë is nog geen beslissing gevallen. Waar de Russen aanvielen, werden ziji onder zware verliezen teruggeslagen. Ook gisteren was het aan ons front in Polen rustig. Premysl is door den vijand slechts inge sloten en niet aangevallen. De actieve bezet ting bestookt bïjlna dagelijks de belegerings troepen, die zich op eerbiedigen afstand van den vestinggordel houden, door kleine en groo- te uitvallen te ondernemen. Belangrijke veranderingen hebben op het wes- oorlogsterrean ook niet plaats gehad. 'De artiUeriegievechten duren over de geheele! linie voort. Het Fransche communiqué meldt een vernieuw de actie in den omtrek van Yperen, waar hevige aanvallen van de Duitschers werden teruggesla gen. In de Argon.no brachten wij ,onze loopgraven meer vooruit en ploegen twee Duitsche aanval len af. W ij bezetten het station Aspach ten Zuiden van Thann. Het Duitsch© communiqué luidt: In Vlaanderen wonnen wij terrein. J en Westen en ten Oosten van de Argonne werden vijandelijke artillerie-stellingen met goed succes aangevallen. De Fransohe aanvallen in het Boiis de Prête, ten M esten van Pont-k-Mousson, werden afgesla gen. één, maar twee eigen hoogescholen krygen, waar van één te Gent. Het onderwijs zal daar worden gegeven in het »Hoog Vlaamsch". De voorstellen van den schrijver van het stuk zijn in vele opzichten bijzonder. O.a. waar hij meent, dat Björn Björnson en Sven Hedin mis schien ook in België nuttig werkzaam kunnen zijn voor de vorming van de »Germaansche Unie". Om de Vlamingen in het gevlij te komen, zou men te Brussel kunnen oprichten een monument, voorstellende »de bevryding van Vlaanderen". Het Belgische leger zal (de schrjjver neemt aan dat Duitschland overwinnaar zal zijn; het stuk is dan ook gedateerd 8 September 1914) een afzon derlijk onderdeel van het Duitsche leger vormen. De troepen krijgen de Duitsche uniform, alleen de schouderbedekking en de cocardes zullen in de Belgische kleuren zijn. Om den laatsten tegenzin bij de Vlamingen weg te nemen, stelt de schrjj- ver voor de helmen der Vlaamsche regimenten te voorzien van het opschriftVlaanderen den leeuw". Hoe dwaas heel het stuk ook schijnt, het be staat werkelijk. Het is zeer lijvig en het zou de moeite waard zijn het geheel te publiceeren. He laas, ik heb het niet machtig kunnen worden, maar gezien heb ik het met eigen oogen. Van de wapenstilstand op Kerstmis zal piets komen. Vooral d@ Rusisen moeten zich er ernstig te gen verzet hebben. Alle andere oorlogvoerende mogendheden ook zelfs Turkije hadden haar instemming met het voorstel van den Paus betuigd. De Oostenrijkers hebben niet veel pleizier be leefd van hun laatsten inval in Servië. De Ser viërs blijken geduchte tegenstanders te zijn, vooral als zij de bergachtige streken van hun eigen land verdedigen. Reeds spoedig na de inname van Belgrado ontmoetten de Oostenrijksche troepen, die hun operaties naar het Zuiden voortzetten, den heftigsten tegenstand. De Oostenrijkers moes ten Valjewo, dat zij ingenomen hadden, weer ontruimen. De Serviërs maakten bovendien vele krijgsgevangenen. Gisteren is er geen verandering in den toestand op het Servisch oorlogsterrein te melden. Het oflicieele bericht uit Weenen luidt Er hadden geen bijzondere gebeurtenissen plaats- De voorgenomen troepenverplaatsingen worden over het algemeen zonder gróote gevechten met den vyand uitgevoerd. Uit Boekarest wordt aan de ^Frankfurter Zei- tung" gemeld, dat Russische hulptroepen op weg zouden zijn naar Servië. Reeds vanaf October moet het Servische leger versterkt zijn geweest met Russische hulptroepen. Aan de »Az. Est" wordt uit Sofia gemeld, dat men daar in toonaangevende kringen overtuigd is, dat het Bulgaarsche leger spoedig bevel zal krij gen, Servisch Macedonië binnen te rukken. Van het Oostelijk oorlogsterrein valt heden ook BELGIë. De Duitschers in Vlaanderen. Op het ministerie van oorlog te Havre bevindt zich naar men aan de »N. R. Ct." schrijft, een merkwaardig stuk. Het document is gericht tot den gouverneur van België en bevat een beschou wing ever de Vlaamsche beweging en een reeks voorstellen om de Vlamingen voor Duitschland te winnen. Lr wordt in gesproken van het vleien van der Vlaamsche eigenliefde. Dit is het middel om te geraken tot een ver- eeniging der Germaansche volkeren, waarbij (de schrijver merkt het terloops op) Nederland zou behooren, aan Duitschland verbonden door een tolunie. Een ontwerp wordt gegeven van een ma nifest aan de Vlamingen. Daarin wordt erop ge wezen, dat het, evenals een eeuw geleden, de Duitschers zijn, die de Vlamingen bevrijden"'van het juk, waaronder zij zuchten. Goed zou het zijn, meent de schrijver, als de Duitsche regeering ge dichten, waarin het verlangen naar taalvrijheid der Vlamingen tot uiting komt, op muziek deed zetten, zoo noodig door een Duitsch componist maar beter ware het, als er een Vlaamsch com ponist voor kon worden gevonden. Nadrukkelijk moet er op worden gewezen, dat de Vlamingen Germanen zijn, en dat steeds de Franschen hun grootste vijanden waren. België zal als een apart geheel, waarbij dan nog het noorden van Frankrijk zal worden gevoegd, tot Duitschland behooren. Den Vlamingen zullen' concessies moeten worden gedaan. Zij zullen niet Een waarschuwing. De ooriogscorresp. van „Do Tijtri" schrijft uit Sluis Vorige week is in Brugge een Fransch burger gevangen genomen, die brieven bijl zich had, op- den oorlog betrekking hebbende. Het gwaeentei bestuur werd gedwongen zijn fusiilatie bij te wo nen. In verband'hiermede, waarschuw ik de Hol- landsche families, ook, goed toe te zien aan wie ze brieven meegeven voor families in België. Als deze persoon onbetrouwbaar is, kunnen de Belgische families in de grootste moeilijkheden ko men en ook in Sluis bijv. loopt deze dagen een uitsluitend Duitsch sprekend Oostenrijker rond, die brieven komt opvragen, om die in België te bezorgen. Tegen hem in het bijlzonder waar schuw ik. Doch zelfs al is de overbrenger vol komen betrouwbaar, dan kan men er toch nog in moeilijkheden mee komen, daar aan de gren zen thans ieder streng gefouilleerd wordt en de betreffende personen zich zelfs veelal ontklee. den moeten. Aan de stuitende tooneelen in Water vliet, waar vrouwen door een soldaat gefouilleerd werden, is nu een einde gemaakt, doordat deze functie thans aan een Duitsche vrouw is opge dragen. Van Moerkerke en Laps cheer e komgen vele bur gers thans weetr op Hollandsoh gebied vluchten, daar zelfs de meest noodige mondvoorraad door de Duitschers wordt opgeëischt. In Moerkerke zijn ze er ook met 80 paarden vandoor getrok ken. menten en fabrieken. Een bijzonder verwoede aan val werd gedaan op Houplines, een voorstad met talrijke fabrieken, waar geen huis onbeschadigd i? gebleven. Alles is platgebrand, kerk en stad huis zijn vernield. In Armentières dezelfde ver woesting. De correspondent liep door verlaten en doodstille straten lusschen huizenreeksen met stukgeschoten gevels en vernielde daken. Overal waren aanwijzingen, dat de stad stelselmatig was geplunderd. De Duitschers hebben de stad tweemaal bezet, den eersten keer stelden zij zich er mee tevreden de voorraden uit de winkels te halen, maar bij den tweeden keer dwongen zij de bewoners alles af te geven, wat zij bezaten. Ken ieder, aie verdacht werd niet terstond het zijne af lis staan, werd met den dood bedreigd. Na het vinden op straat van het lijk van een Duitsch soldaat werden raadsleden en andere! no tabelen gevangen genomen als gijzelaars. Men stond reeds op het punt hen te fusillee-rcn, toen een officier den Duitschen commandant vaa de stad mededeelde, dat de soldaat gedood was bij een dronkemansruzie door eenige kameraren. Toen de correspondent Armentières verliet, werd het geluid van het gedonder van geschut ge hoord uit de richting van Rijssel. De scherpe knal van de Fransohe 75 m.M. vermengde ziel; met het doffe gebrom van de Engelsche houwit sers en het gedonder van de Duitsche' batterijen. Groote waarde wordt toegekend aan de inne ming van het dorp Vermelles, dat een uitgebreid gebied beheerscht. De Franschen staan nu tot op 7 kilometer van Lens en zeer dicht bij Pont-h- Vendin, een knooppunt van spoorlijnen en wegeh. Indien hun succes wordt voortgezet kunnen de Franschen spoedig; in 't bezit zijn van den hoofd weg van Lens naar La Bassée, waar laags oe Duitschers hun voorraden naar La Bass'-c bren gen. De bondgenoioten zullen er waarschijnlijk allee op zetten om de stellingen van de Duitschers te La Bassée onhoudbaar te maken. Rheims en Soissons beginnen zwaar te lij ten van de vijandelijke artillerie en vliegtuigen. De kathedraal te Soissons moet zijn ingestort. Pinsdag zijn er Duitsche bommen op llheirns geworpen, waardoor enkele personen zijn gedood. Koper en tin. De Duitschers zijn gisteren in Aerendonk en de plaatsen in de buurt begonnen met alle soor ten koper, tin en lood-artikelen op te eiscehen. Zelfs antiquiteiten van groote waarde worden niet ontzien. Over Turnhout dreef Donderdag-middag een Zeppelin in de richting van Antwerpen. Het lucht schip dreef laag aan den grond. Aan alle gemeentebesturen in de Kempen is bekend gemaakt door de Duitsche Overheid, dat de prijzen der levensmiddelen bepaald worden op een vast bedrag. De bevolking juicht dezen maatregel toe, om dat verschillende winkeliers buitensporig hooge priilzen vragen. DUITSCHLAND. De zeeslag bij de Falklandeij.an d.e.n. De „Berliner Lokal Anzeiger" schrijft: wij heb ben ons kruisereskader als inzet gegeven en heb ben het spel verloren. Wij zullen desnoods onze geheele hoogzeevloot op gelijke wijze op het spel zetten, zelfs op gevaar af ze geheel te verliezen. Dat is de oorlog, dat zijn de offers waartoe een volk als het Duitsche dat eer en aanzien boven alles stelt, bereid moet zijn en ook bereid is. De inzet is groot, maar niet te groot, dat zou hij slechts zjjn als wij onze schepen roem loos moesten verliezen. Het komt er op aan of zij voor hun ondergang de rente van bet kapitaal dat door het Duitsche volk in zijin vloot gesto ken werd, hebben opgebracht. Maar onze krui sers hebben rijkelijk rente opgeleverd, het gaat daarbij' niet om de materieelc schade die de te genstanders door hen hebben geleden, maar om onschatbare ideele winst voor de toekomst die ons door hun daden is verschaft. FRANKRIJK. Te Armenières. De correspondent van Reuter seint uit Bou logne Ik ben zoo* juist teruggekeerd uit Armen tiers en omgeving, dat 1.1. Dinsdag bevrijd is van de Duitschers, die er uit geworpen zijn en terugge dreven tot achter de artilleriestellingen J oo r de Britsche troepen na wekenlangen bloedigen strijd. De stad heeft gfuwelyb geleden van het Duit sche bombardement. De vijand schijnt rijn ge schut voornamelijk: gericht te hebben op monu- De „Deutsche Tageszeitung" verklaart dat een enkele van de groote Engelsche slagkruisers die de Duitsche vloot vervolgden voldoende zou ge- wecst zijn de schepen van het eskader van graaf Spee te vernielen zonder zelf ook maar eenig risico te loopen. Dat de Duitsche kruiservloot op den duur niet kon ontgaan was vooruit te zien. Zij bevond zich van te voien op een ver loren post en de dappere bemanning wist dat zij al haar successen ten slotte tcch met bet leven zou moeten Betalen. Het was op zichzelf reeds een sehoone prestatif van de Duitsche sche pen dat zij aan hun vervolgers die steeds tal- 1 ijker aan haai- kielwater volgden, 4 maanden lang wist te ontkomen en in staat waren daarbij nop een zoo geweldigen buit -ran vijandelijke schepen te maken. -w =*rfioo*fiir~

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1