Binnenland. Staten-Generaal. ^tadn- en Gewestelijk Nieuw^. RUSLAND Die verliezen. -De Oosfenrijkscho 'oorlogscorrespondent Röda Roda berekent het geheele verlies aan dooden en gewonden van de Russen totnutoe op 1.300.000 man. Hierbij' komen nog gevangenen en zieken, zoodat hij' meent dat men het geheele aantal op tusschen de 2 en 2i/2 millioen mensohen kan stellen. D'e tijd is niet ver meer, denkt hij', dat de bondgemooten tegenover de Russen als een tegen een zullen staan. Nog eens dum.dums. De Russen worden eveneens beschuldigd dum- dumkogels te hebben gebruikt. Het Oostemïjksche oorlogsperskwartier, deelt hieromtrent officieel mee Volgens bij1 het opperbevel van het leger ont vangen berichten hebben de Russen in de ge vechten tegen de Poolsche legioenen dum-dum- kcgels gebruikt, die blijkbaar door le schutters zelf van den mantel zijin ontdaan. In de meeste gevallen zijin verschrikkelijke verwondingen ver oorzaakt en bij eenige operaties zijn dan ook ge heel misvormde kogels uit de wonden verwijiderd. Een door het opperbevel bevolen deskundig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat men hier werkelijk met dum-dum-kogels te doen heeft. EGYPTE. De heilige oorlog. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de voor hoede der Senoessi de Egyptische grens heeft bereikt. Volgens berichten uit Perzië begint zich in geheel Indië reeds de uitwerking van den heili gen oorlog te doen gevoelen. Revolutionnaire op roepingen worden heimelijk in de kazernes binnen gesmokkeld. Te Bombay kwam het tot militaire onlusten, waarhij 80 man gefusileerd werden. Bij het uitvaren van transportschepen met Indische troepen naar Europa, kwam het eveneens tot op stootjes. De militairen moesten met de bajonet optreden tegen de Mohamedaansche menigte, die een demonstratie hield. De aanslageen op En gelsche ambtenaren nemen steeds toe. Op de Engelsche banken heeft een run plaats. Verbod van uitvoer. Het Stbl. no. 554 bevat een Kon. besluit van den 9den dezer, houdende verbod van uitvoer van wollen lompen, van den dag der afkondiging van dit besluit. Bij Kon. besluit kan dit verbod tijdelijk wor den opgeheven of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. Tegenspraak. Luit. Coblijn meldt aan het Utr. Dbl., dat het bericht, als zou hij ontslag genomen hebben uit 's lands diénst en naar Londen vertrokken zijn om als vlieger bij het Engelsche leger dienst te nemen van a tot z verzonnen is. Snellere onteigening. Een wetsontwerp is ingediend, dat de strek king heeft te bepalen, dat van een aantal voor schriften, in acht te nemen bij onteigening ten algemeenen nutte, tijdelijk kan worden afge weken, namelijk zoo lang de crisis duurt en ten gunste van gemeenten, die de onteigening noo- dig hebben voor werken, die tot werkverschaf üng (bestrijding van de buitengewone werkloos heid) kunnen strekken. Opheffing openbare school. Het besluit van den Gemeenteraad van Noord- wijk om de openbare school te Noordwijk aan zee op te heffen is door Ged. Staten van Zuid- Holland vernietigd. Rogge. De commissie tot distributie van rogge in Gelderland heeft aan de burgemeesters verzocht tot een nieuwe telling van alle in hunne ge meente aanwezige rogge over te gaan en op te geven hoeveel rogge, gedorscht of ongedorscht, aanwezig is bij de landbouwers, handelaars, enz. en hoeveel rogge van dezen voorraad gelaten is aan de landbouwers, die van zelf geteelde rogge brood bakken. De commissie wenscht- voorts het oordeel te 'vernemen omtrent het denkbeeld om de rogge te vermengen met een zeker percentage, de helft of tarwe, alsmede omtrent een even- tueelen prijs voor dit brood, aangezien proeven daarmede genomen een broodsoort gaven, die het roggebrood zeer wel kon vervangen. Aan de Belgische grens. Men schrijft uit Koewacht aan het N. v. den Dag:- De controle aan de grens wordt hoe langer hoe scherper. Deze week zijn een honderdtal Duitsche soldaten om de grens te bewaken. Er ■mag niemand meer uit of in. De binnenwegen 'en zijpaadjes zijn thans ook met pindraad afge zet en overal staan Duitsche schildwachten, die schieten op ieder, die de grens tracht over te komen. Er zijn thans reeds een paar personen getroffen waaronder een doodelijk. Verder is bepaald, dat des Zondags ten tijde der kerkelijke diensten alle winkels en herbergen op Belgisch gedeelte moeten gesloten zijn. om te voorkomen, dat een Belg met een Nederlander, die ter kerke gaat, in aanraking zou komen. Alles uit vrees voor spionnage. De Textielindustrie. De Tilburgsche Vereeniging van Wollenstoffen- fabrikanten is er inderdaad reeds in geslaagd een partij wol in Zuid Amerika te koopen. Hiervan is reeds een groot gedeelte te Amster dam aangekomen, zoodat de verwachting groot is, dat er geen stagnatie in de textielindustrie zal intreden. De Tilb. fabrikanten hebben gemeend van de tusschenkomst der regeering te moeten afzien wijl de voorwaarden h.i. te bezwarend waren. Zij geven er de voorkeur aan zelf de risico van even- tueele confiscatie te dragen. Boter. De Minister van Landbouw enz. heeft de vol gende maximum pryzen vastgesteld van boter en gros wit beuken fust van 50 K.G, a fl.55 per K.G. wit beuken fu3t van 25 K.G. ii f 1.56 per K.G. Deiftsch of Leidsch eiken fust a 20 K.G. fl.60 per K.G. De producenten (fabrikanten en landbouwers) zijn verplicht voor deze prijzen boter bestemd voor binnenlandsch verbruik af te staan tot ten minste 30 pet. hnnner productie. De detailprijs van boter is per K.G. in maxi mum bepaald op fl.75. Verpakking beneden 10 K.G. is detailverpakking beneden 10 K.G. is de tailverpakking- Voor onderdeelen van 1 K.G. mag de vastgestelde maximum-detail naar boven op halve stuivers worden afgerond. Voor den verkoop van speciaai verpakte boter tot boogeren prijs is toestemming van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter te 'sGravenhage noodig. Boter en gros mag hier ter stede op publieke verkoopplaatsen niet boven den voormelden voor binnenlandscheconsumptie vastgestelden maxiroum- engrosprjjs verkocht worden. De minister wenscht verder het volgende onder de algemeene aandacht te zien gebrachtWordt een kooper boter tegen een hoogeren prijs dan den maximumprijs aangeboden, dan lo. kan hij den directeur van den gemeente lijken keuringsdienst van voedingsmiddelen, den directeur der markten of de politie daarvan in kennis te stellen 2oJ wordt door of vanwege den burgemeester de te hoog in prijs aangeboden boter onteigend tegen den maximum-prijs 3o. wijst de burgemeester de boter tegen den maximum-prijs toe aan den kooper, die de klacht heeft aangebracht. Een winkelier, die niet in staat is boter voor den voor binnenlandsche consumptie vastgestelden maximum-prijs te koopen, kan van den burge meester een bewijs ontvangen, dat hem door be1 Rijks Centraal Bureau een kwantum moet worden verstrekt. Dit kwantum meet in overeenstemming zijn met den normalen omvang van zijn zaken Wanneer een grossier in boter voor binnen landsche consumptie niet in staat is van zijn ge wone leveranciers boter te koopen voor den voor binnenlandsche consumptie vastgestelden maxi mum-prijs, kan hij zich door bemiddeling van den burgemeester wenden tot het Rijks Centraal Bureau, dat hem dan bij zijne pegingen tot aan koop van boter verder behulpzaam zal kunnen zijB. Relletjes in het interneeringskamp te Harderwijk. Men schrijft aan de »De Tijd" De i proerige beweging onder de Belgische ge ïnterneerde soldaten te Zeist schijnt aanstekelijk te werken op de geïnterneerden in de andere kampen. In bet kamp te Harderwijk was de stemming tot dusverre goed te noemen, zoodat zelfs nog zeer onlangs majoor Smit in elke barak een schriftelijke tevredenheidsbetuiging kon doen aan plakken. Het is te vreezen, dat de goede verhouding tus schen geïnterneerden en bewaking plaats zal moe ten maken voor een wederzijdsch wantrouwen. Een der zijden van het interneeringskamp wordt begrensd door een dicht dennenbosch. Woens dagavond stond daar als gewoonlijk een schild wacht op post. Het mistte vrij sterk en van de omgeving was weinig te onderscheiden. De schild wacht, zich natuurlijk van geenerlei gevaar be wust, omdat de schildwachten nog nimmer han delend hadden behoeven op te treden en nimmer werden lastig gevallen, duchtte geen gevaar, toen hij onverwachts door twee Belgen werd aange vallen. Eerst werd de man met een eind hout danig toegetakeld en vervolgens met een mes in de zijde gestoken, zonder dat evenwel het mes licha melijk letsel toebracht. In de jas, de tuniek en zelfs in de borstrok waren lange sneden. Op het, hulpgeroep van den schildwacht snelden andere manschapped toe, die nog juist bjjtijds kwamen om de aanvallers in het dichte bosch te zien verdwijnen. Eenige schoten werden hen nagezonden, doch zonder resultaat. Nog deüzelfden avond werd een onderzoek inge steld, doch dit zal waarschijnlijk wel niet met eenigen goeden uitslag worden bekroond, daar de aangevallene absoluut 'geen signalement van zijn aanranders weet op te geven. De groote meerderheid der Belgen betreurt waarschijnlijk met ons het voorgevallene, maar zal toch met de rest moeten lijden onder de in voering van verscherpte maatregelen, welke tot heden niet noodig waren. TWEEDE KAMff.R Avondvergadering van Donderdag 10 December. De heer Treu b minister van financiën, begon zijn rede, met te zeggen, dat de regeering, niet bedoeld had de vrijheid van critiek, ook maar in het minst te na te komen. Spr. kwam echter op tegen de voorstelling, die op de gehouden meetings werd gegeven, dat de regeering de be zittende klasse wilde ontzien en den last enkel wilde doen drukken op den kleinen man. Scherp keerde de minister zich tegen zijn partij- genooten en bestreed uitvoerig hun bedenkingen. Spr. wees, op het groote gevaar, dat nog -teeds dreigt, dat ons land bij den oorlog zal worden betrokken. Een goede regeling der financien is dringend noodzakelijk. De positie der Nederlandsche bank is zeer goed, maar door langer voort te gaan met het uitgeven van schuld papieren zou de positie van de bank schade kunnen lijden. Vervolgens verdedigde spr. het bedrag van de leening, dat volgens minister voldoende zal zijn maar niet te overtollig is. In een uitvoerig en gedocumenteerd betoog, toonde de minister aan dat het niet wenschelijkzou zijn door heffing in eens de kosten te dekken. Door het sloopen van veel vast kapitaal, zouden tengevolge van den economischen toestand zeer groote credietbehoef ten ontstaan, die voeren tot overspeculatie en daardoor tot crises, die op de eerste plaats de arbeiders tot slachtoffers maken. Hierom nu zou een heffing in eens verkeerd zijn. De heffing zou ook zeer veel bedrijven treffen, die op d<^ grens van het bestaan verkeeren, deze dus noodzaken tot nog meer crediet nemen en dus tot verzwa ring van de credietbehoeften met de gevolgen daarvan bijdragen. Spr. bestrijdt het amendement-Vliegen om na 3' jaar tot een heffing in eens ever te gaan. Ook van uitstel der aflossing wil de minister niets weten, omdat dit een ongemotiveerd afschui ven van den last op de toekomst zou zijn. Wat de dekkiDgsouiddelen betreft, ook de mi nister vindt de opcenten-heffing niet mooi, er zijo ook z.i. groote gebreken aan, doch voor dadelijk aanvangende dekking van zoo groote uitgaven als thans gevraagd worden zonder opcenten heffing zouden nieuwe belastingen noodig zijn en die zijo zoo vlug niet tot stand te brengen. Hun, die be weren, dat de arbeiders het grootste deel in de opcenten zullen hebben te betalen, toonde Z.Exc aan dat de arbeiders (tot f 1500 inkomen) gemid deld f 2 94 meer zullen betalen per jaar tegen de middenstanders (tot f5000 inkomen) f33.38 en de meer vermogenden f334. Spr. vreesde niet, dat sociale maatregelen daar door achterwege zouden blijven. Spr. voorzag in de toekomst een groote stijging der uitgaven, wel tot 55 60 millioen. Er wordt door den Minister een algeheele herziening der belastingwetten voorbereid. In voorbereiding zijn bovendien een tabaksbe lasting, een technische tariefsherziening, een her ziening der zegelbelasting, de registratiebelasting, de successiebelasting, de grondbelasting, de per- soneele belasting en een heffing van vermogen voor de defensie. In de avondzitting begon de heer Bos nog met ziju repliek, die in de zitting van Vrijdag werd voortgezet. De heer Bos verklaarde met diep leedwezen de rede van den Minister te heb ben aangehoord, en dat dit optreden van een groot man der vrijz. dem. partij een zeer pijn lijken indruk heeft gemaakt. De heer Vliegen vreesde, dat door de finan- tieele plannen van den Minister, de invoering van algemeen kiesrecht zou worden achteraitgeschoven. De heer Troelstra was evenmin te spreken over de rede van den minister en betreurde, dat de Minister door zijn tot het autocratische nei gende rede heeft gebroken met zijn verleden, met zijn politieke vrienden en met het democratisch denkende deel des volks. De heer De Meester noemde de rede van den Minister een groote teleurstelling. Ook de heer T y d e m a n was niet voldaan. Deze spr. meende, dat de hoofdkwestie geheel open had moeten blijven. Minister T r e u b de replieken beantwoordende, verklaarde over een partieele heffing in eens, voorgestaan door de heeren Tydeman eD de Geer, zich zijn oordeel nog te willen voorbehouden. Voorts deelde spr. mede. dat zijn finantieele plannen geen deel uitmaken van het Regeerings- program. De Minister is zoozeer overtuigd van het ongewenschte van een portefeuillequeastie in de huidige omstandigheden, dat by veel minder spoe dig dan anders het onaannemelijk over amende menten zou uitspreken. Hierna werd overgaan tot het behandelen der artikelen. Aan de orde kwamen het amendement- Vliegen om in 1918 een heffing in eens te doen plaats hebben en het amendement deMeester om voor 1918 niets van de leening af te lossèn. Beide amendementen werden verworpen. Het 1 e e n i n g s o n t w e r p werd daar na aangenomen met 61 tegen 22 stemmen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Dec., medegedeeld door het Kon. Ned, Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.4 te Skagen. Laagste barometerstand 746 6 te Vlissingen. Verwachting tot den avond van den volgenden dag meest matige oosteljjke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk re genbuien, zelfde temperatuur. D oor Burgemeester en We t.h ónder si zijn aangewezen om gedurende het jaar 1915 in deze gemeente als deskundigen de doodschouw te verrichten de heeren dr. J. Endtz en ar. R 11. M. Geerdes, terwijl dr. N. T. Elzevier Dom is aangewezen voor het verrichten van die koepok inënting1 en is belast met het verleenen van ge neeskundige hulp aan de politie indien deze mocht worden ingeroepen. Het Bestuur van de afd? Schiedam der Ned. Zuid-Afrikaansche Ver. bericht ons, dat op Maandag 4 Januari e.k. in Musis Sacrum een voordracht _z.al worden gehouden door Prof. Dr. H. D. J. B.oclenstein Hoogleeraar te Amsterdam met het onderwerpde Burgeroorlog in Zuid- Afrik a Tot deze voordracht zullen toegang hebben de leden der afdeeling met hun dames; de ieden van de afd. Schiedam van het Alg. Neder], Ver bond en zij die van hun belangstelling het Be stuur doen blijken. Secretaris van de afdeeling is de heer J. L'eeii- ner Hz. Steuncomité. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodig! Geeft allen naar uw vermogen groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijksche bijdragen, al zyn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité isA. L. Boot, N. Haven 83. Comité tot Alg. Ontwikkeling en Uitspanning van Werkloozen. Het Comité tot Alg. Ontwikkeling en Uitspan ning van Werkloozen is met zijn voorbereidende werkzaamheden zoover gevorderd, dat zy meteen programma voor den dag kan komen. Zij orga niseert Cursussen in Ned. taal, rekenen, aardrijks kunde, boekhouden, vreemde talen, electriciteit, natuurkunde, verbandleer, brandersbedryt, touw splitsen en knoopen, enz. ook naai-, verstel, kook- en strijklessen zullen worden gegeven. Voorts zullen lezingen worden gehouden over diverse onderwerpen, ook stelt ze de gelegenheid open tot gymnastiek, voetballen, openluchtspelen en het bezoeken van kunstavonden. Gezien de omvangrijke werkzaamheden heeft het Comité deze in twee atdeelingen ver deeld, één belast zich met de ontwikkeling de andere met uitspanning. Voor de eerste afdeeling blijft het Secretariaat bij den Algemeenen Secre taris, den heer J. E Bakker, Warande 43, terwjji voor uitspanning het secretariaat is bij den heer J. F. Scheffers Singel 103. Aan den len oproep tot deelname voor boven genoemde vakken, gaven zich ongeveer 80 perso nen op, welk getal, gezien het aantal werkloozen, veel te klein is. Het Comité wekt daarom met aandrang de werkloozen op tot deelname. Woens dag en Donderdag van de volgende week bestaat nog gelegenheid des voormiddags van 11 tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 uur in het Volks huis zich alsnog voor een der cursussen aan te melden. Het Comité wil er vooral de aandacht op ves tigen, dat de steunbeweging niet tot hare werk zaamheden behoort, de algemeene ontwikkeling en ontspanning behoort tot haar werk. Het ver leenen van steun bij het Steuncomité, waarvan het kantoor is gevestigd Nieuwstraat no. 30. Medegedeeld kan nog worden, dat Dinsdag 15 December a.s. des avonds te 8 uur in Odéon door het Comité een muziek, zang en voordrachtavond gehouden zal worden en dat hiertoe hunne wel willende medewerking hebben verleend de familie Plooij en het muziekgezelschap »Ad Libitum." De glasindustrie. „De Glas en Aardewerker" schrijft Te Schiedam is weer een oven in werking ge steld en zal men weer beginnen aan de fabriek „Uto", zoodat het aantal werklooze glasblazers te Schiedam aardig aan 't krimpen is. De steenwelkers van de fabriek „De Schie" zullen wel het langste te lijden hebben. Ook de fabriek van Hazenkamp wil weer be ginnen, maar met een loonsverlaging. Wy hopen, dat de glasblazers dit zullen weten 'te verhin deren en niemand daar werk zal aanvaarden, zoolang deze loonsverlaging niet wordt terugge nomen. Te Delft is ook weer een oven in werking gesteld. Het gaat langzaam, maar er komt toch verbetering. Te Maastricht in de witglasfabriek is het zóó druk als het in jaren niet is geweest. De zesde oven is er aangemaakt en men spreekt er van overwerken. Dit is het gevolg van de vernieling der Belgische fabrieken. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van PolitieGeëmailleerd plaatje met nummer 6 of 9, huissleutel, stalen veer met sleutels, contri butiecahier, ring met sleutels, kindermofje. Terug te bekomen aan de volgende adressen Bril in étui. J. Jonkbloed, Elzensteeg 11jon gensjasje, Stegman, Vlaard. dijk 4 gouden kapittelstokje. B. van Doorn. Oostsingel 116 zilveren armband, M. G. Diest, WestmoIen3tr. 8 zijden kindertaschje (gebloemd) met wit koord en inhoud, P. Zuidgeest, Ploegstraat 9; glacé handschoen, J. Overzier, Noordvestsingel 21 jongensjasje, J. de Pater. Willemshofje 10 i doublé armband. P. v. d. Touw, Kreupelstr. 39 3 gewichtjes, K. Mookhoek, Broersveld 73 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2