IS SMI BRUIJN's Hoogfijne Boter-Melange, N. J. DE BRUIJN, <§obrï f Rotterdam, Hoogstraat 347, hoek Spui. Neemt een proef mei de IiigrezoudeiiPMededeelinffeii. begint op Maandag 14 December a.s. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Advertentiën. Directie: O. 8. M0NTF00RT. uitstekend onderhouden gedeeltelyken inboedel, Zeer fijne Tafelboter Ib'oersvest 81. Tel. 305. van elegante en degelijke Dames-Mantels en Mantelcostumes, Oekleede Japonnen, Kinder-Mantels en Jurken, Passende Mantels, Mantelcostumes, enz. ook voor de meest corpulente Dames, in groote keuze voorhanden. SSÊÈT* ?et ,iet °P de buitengewone tijdsomstandigheden, buitengewoon lage prijzen. damesbont, C. van Zomeren. Broersveld 170; gladde gouden ring, J. de Leede. Kethelweg, 6b. Hedenmorgen is verloren, lusschen de Achter singel en de Hoogstraat, een zak waarin sleu tel en portemonnaie met inhoud toebehoorende aan J. G. Backer, Singel 122. Hoogwater te Schiedam: Zondag 13 December 12.49 v.m., 12.19 n.m.Maandag 14 December 1.45 v.m., 1.23 n m. Kole ngiebrek. Daar de Duitsche kolen fc:> IJmuiden opraken en slechts nog maar i.ria groote rijnschepen onderweg! zijn, is het geein ongegronde vrees dat men er zich over bezorgd maakt. Misschien is nog! voorraad voor een kleine maand aanwezig', doch dan zal men denkelijk Engel- sche kolen moeten gebruiken of da vloot moe ten stilleggen, wat andermaal een g'rooten slag voor IJmuiden zou zijn. Onder Geldrop is gisteren een onbeheerde auto mobiel langs den weg gevonden. De auto was tegen een boom gereden en aanmerkelijk bescha digd. Het nummer en de letters waren weggeno men. Tot heden heeft zich geen eigenaar bijl de po litie aangemeld. Een krasse oude. Men schrijft uit Wou diichem aan het „Vad."': Hij is vijf-en-'zeventig', onze vriend Dejód», maai hij legt het tegen een van vijf-en-twin tig niet af, vooral niet als1 hot op marcheeren aanKomt. Dezer dagen had hij iets vernomen van ivf cuoer- diOmspensioen en daar hij, wat den leeftijd |en ae andere vereischten betreft, in ae termen viel, deed hij stappen om in het bezit te komen van de twee piep 's weeks. Het gevolg van zijn stap pen was, dat hij voor den Raad van Beroep te 's-Hertogenbosch moest komen. Van Woudri- chem naar Den Bosch reizen is geen kkinighei vooral niet voor iemand uit de oude dooi®. Hij had geïnformeerd hoe hij' er het helst, kon komen en men had hem gezegd, dat hij' te Rausden de tram kon pakken. Van Woudrichem naar Ileus- den echter is ongeveer drie en een half uur marcheeren, en daarbij moet je zorgiën op tijd aan de tram te zijn. Dit laatste nu vond hij nog het lamste van alles. En dan nog' te reizen mtet, een stoomvervoerniiddel?... Wie zou er in ziin tijd aan gedacht hebben. Hij peinsde er nieit lang over, doch maakte kort beraad. Om 10 uur gisterenmorgen moest hij in Den Bosch zijn. Woudrichem—Den Bosch is zoowat zeven uur te voel En onze vijf-en-Zeventigjarige stapte om tw'ee uur 's nachts uit zijn bed, kalefaterde zich wat op, smeerde zijn machine met een stuk of zes boterhammen en een pot koffie en om drie uur zette hij zijn onderdanen in beweging, naar Don Bosch, waar hij juist om tien uur voor de poor ten van het paleis van Justitie stond, om er zijn zaak te verdedigen. En toen hij 's middags teiug moest, dacht hij ei nóg: een ©ogenblik over, of hij: maar weor niet zou loopen. Maar toen liet hij' .zich toch overhalen om de tram te nemen tot Heus den. Maar van Heusden naar Woudrichem tapte hij het 'm weer per peder. En laat in oen avond kwam hij hier aan, zoo opgewekt en irisch alsof hij pas uit zijn bed kwam. een handdoek, zeep en een portret van Victor Hugo met zich medesleep! Nooit was een Don Quichotte of een Malbroeck zoo uitgedoscht. Hier ben ik nu nabij den vijand in een veld, verlicht door de bliksems der mitrailleuses; hier ben ik, in een wat romantische pose, poëzie reciteerende, uitgeput en gebroken, maar toch sterk, en 's nachts de zware Duitsche batterijen beantwoordende. Doch ik roep en declameer te vergeefs, want de Duitschers begrijpen geen poëzie en zij bezetten ons kleine landje op een kleine strook na, waar La Panne, koningin der badplaatsen, onze hoofd stad geworden is... De Duitschers blijven onder hunne punthelmen, stevig als palen in hunne onbeweeglijke loopgraven. Doch de dag zal komen, waarop wij door ons scherp zwaard, dit blok van marmer zullen kun nen terugdrijven en de massa uiteen zullen slaan. En dan, burger dan, tevreden met mijn nederig deel in deze helsche, maar glorierijke worsteling, grijsgeworden in de overwinning, ontroerd door den adeldom en de rechtvaardigheid van onze zaak, in een uitbarsting van patriotisme en van zindelijkheid, zal ik te Antwerpen van hemd verwisselen." Kon. Nat. Steuncomité. H. M. de Koningin heeft een bedrag van f 100.000 ter beschikking van het Kon. Nat. Steuncomité 1914, gesteld. Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Naar wij met zekerheid vernemen is Jhr. Mr. Dir. A. Roëll, burgemeester van Amsterdam, be noemd tot commissaris der Koningin in Noord- Holland De benoeming zal ingaan 16 Januari 1915 Drijvende mijn. Buiten het lichtschip Ma,a,s, is, naar wij! ver nemen, een drijvende mijn gezien. Vanuit Hel- levoetsluis zijn torpedobooten vertrokken om de mijn op te sporen en door geweer- of geschut vuur in den grond te schieten. Belgisch Spoorwegpersoneel. Op verzoek van de Engelsehe spoorwegmaat schappij zullen de naar Nederland uitgeweken Belgische spctorwegcmployés naar Engeland ver trekken om daar op de spoorwegen dienst te doen Dit vertrek is bepaald op 22 Deo. Heden vertrokken reeds een honderdtal Wie aan het verzoek van de Engelse hen geen gevolg geeft zal. van de Belgische spoorwegmaatschappij geen salaris meer ontvangen Die ra ja van Sirmur gaf 1200 pond, de rabob van Loharu 200 kameelen, de eerste minister van Nepal een groot aantal dekens voor de Gurka's, die in Europa dienen. Een nieuw treffend bewijs van de loyauteit der verschillende rassen van ons rijk is het ver zoek van de Mohammedaansche hoofden in Ce- ganda aan de regeering om zich naar Engeland te mogen begeven ten einde zich met 500 man bij, het leger te voegen, hunne dankbaarheid te tonnen voor de weldaden, hun in vredestijd door de Engelschen bewezen. De hoofden zeggen, dat zij uiterst verlangend zijn om te strijden voor de Engelsehe vlag, die boven het grootste ge deelte van Afrika wappert en die zijl door geen na l ie in Europa willen laten vertrappen. Er hadden merkwaardige betaogingen plaats tijklens de opening van de herfstzitting van het parlement te Bombay. De Mohammedaansche leden dienden nl. een motie in, waarin zij) ver klaarden diep overtuigd te zijln van de rechtvaar digheid van de zaak van Engeland en waarin zij de Regeering verzekerden, dat zij konden instaan voor den trouw van de geheele gemeenschap, die hun godsdienst belijdt. Andere Mohammedaansche leden verklaarden, dat de toekomst van Indië niet af te scheiden is van de zege der liberale beginselen van de Britsohe regeering. Van den vorst af tot den boer waren allen geheel en al voor de verdediging der kleine vol ken tegen brutale aanvallen. Leden van alle gemeenschappen hebben zich op soortgelijke wijze uitgelaten. KONSTANTINOPEiL, 12 December. De Turksche vloot heeft gisteren de omgeving van Batoem be schoten. Dit is te beschouwen als een antwoord op de Russische bewering, dat alle Turksche schepen uit de Zwarte Zee waren gejaagd en twee schepen buiten gevecht waren gesteld.' ROME, 12 December. Volgens de „Idea Na tionale" zijin Turksche soldaten het Engelsehe consulaat te Hadeidah binnengedrongen, waarop de consul vluchtte in het Italiaansche consulaat. He deur van het gebouw werd opengebroken en de Britsohe consul er uit gehaald. Het blad ver zoekt dejr peering krachtig op te treden tegen zulk een beleediging. LONDEN, 12 December. De „Daily Mail" ver neemt uit Noord-Frankrijk dat de Fransehen La Rassée hebben genomen na een schitterenden infanterieaanval. Lowitsj tot herige aanvallen overgegaan die ech ter alle werden afgeslagen, waarbij de Duitschers zware verliezen leden. In de streek ten zuiden van Krak au hebben wij op 10 dezer een groot aantal kanonnen en mitrailleuses buit gemaakt en 2C00 man gevangen genomen. Op andere ge deelten van het front rijn geen wijzigingen voor gekomen. LONDEN, 12 December. De verliezen van Duitschland ter zee worden geschat op 4 mil- lioen pond sterling en 3000 menschen. Een der eerste gevolgen van de overwinning ter zee is dat de regeeringstarieven voor de assurantie van lading tegen oorlogsrisico gedaald is van 3 gui- ne's tot 1 Va guine per honderd. LONDEN, 11 December. Sir Henry Howard, gewezen gezant te 'sGravenhage is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, met het oog op zijin vertrek voor een speciale zending bij den Paus. (Hbld.). LONDEN, 11 Dec. De Japansche Minister van marine heeft een telegram gezonden aan Minuter Churchill, waarin hij de hartelijke gelukwenscben van de Japansche vloot overbrengt naar aanlei ding van de overwinning der EngelsChen bij de F alklandeilanden. Churchill antwoorddeDat het Britsohe eskader aan de Duitschers' den beslissenden slag heeft kunnen toebrengen is voor een groot oeel te danken aan do krachtige, onvermoeide hulp der Japansche vloot. De Duitschers zijn thans totaal verdreven uit het Oosten hun terugkeer daarheen zal uiterst moeilijk en gevaarlijk zijn." Churchill betuigde verder namen3 de Britsch-e en Australische vlooten dank voor de onschat bare hulp van Japan. Geboren: 10 Dec. Jan, z. v. P. Bras en D. Hansier, Pernissestraat. 11. Lsmbertus Johan nes, z. v. M. Hoenderkamp en H. M. C. Bekker in een vaartuig. Overleden: 10 Dec. Hendrika Cornelia Wilhelmina van Gils, oud 68 j. en 9 mnd., eebt- genoote van Jan van Leeuwen, Singel. Maria Broekmeijer, oud 87 j. en 9 mnd., wed. van Hendrik Gerardts, Noordmolenstraat. - Arend Onderwater, oud 86 j. en 8 mnd., L. Achterweg- Spoeling. l^^HIEDAM 12 December. Noteering op beden ftr&aea. NEW-YORK Mais: Western loco. 10 Dec. 71—; 9 Dec. 70«/4 CHICAGO Mais Dec. Mei Juli Sept. 10 Dec. 62s/. 68'/. - I 9 Dec. 62V, 68y. D 0 g e Loco 10 Dec. 9 Dec. iff Het laatste stukje vaderland. Een Belgisch soldaat schrijft in een brief aan zjjn familieleden »Ik ben een wanordelijk heerschap, slecht ge schoren, met een wilden baard, bakkebaarden, haar, dat sedert Juli niet geknipt is, soms ge- wasschen, dikwijls vuil, met bemodderde schoenen en sokken vel gaten, een gescheurde broek en handschoenen, nieuw en precies op maat. Stelt u dezen afzichtelijken zigeuner in lompen voor, die in een oude tasch een bloemlezing, twee getuig schriften van een universiteit, een paar pantoffels, Verscherpt douanetoezicht. Men meldt ons' uit SittardIn Limburg w ©rilt de laatste dagen bijzonder geklaagd over het bui tengewoon verscherpt toezicht op liet doorlaten van personen binnen Duitschland. Tot voor eeni- gc dagen had het grensverkeer, zoowel van Duitschland naar Nederland, als van 'Nederlam ders naar Duitschland op de gewone wijze plaats. Plotseling is hierin verandering gekomen, wat voor de verschillende personen die aan beidé rijden van de grens belangen hebben, zeer las tig is. De eigenaardigste voorvallen hebben plaats gehad. Twee jongens uit Nieuwstad van 14 jaar ongeveer, die aan de grens waren overgetrokken1 werden door de posten ingepikt, en naar de Hoofdwacht gevoerd. Een landgoed-bezitter op Ne- derlandsch gebied vlak bij' een Duitsch dorp, waaruit hij! zijn werklui betrok, was een gedeelte) van zijln personeel kwijt, daar Zelfs Duitschers eenmaal m Nederland gekomen, moeilijk in Duitschland kunnen terugkeeren. De Duitsche grensposten weten zelf niet wat de aanleiding is voor deze strenge bepalingen. LONDEN, 12 December. De Indische Moham- medanen gaan voort met het geven van bewijzen van loyauteit. LONDEN, 12 December. De „Times" verneemt uit. Petersburg, dat de laatste berichten uit het hoofdkwartier beslist toonen, dat de Duitschers ondanks al hun inspanning niet in staat zijn tot een verder oprukken naar Warschau en Krakau. LONDEN, 12 Dec. Volgens de New-Ycrksehe bladen werd den lOen ter hoogte van het Chi neesche eiland Media het gedonder van zwaar geschut gehoord, vermoedelijk afkomstig van een. gevecht tusschen den Duitschen hulpkruiser „litel Iriedrich" en een Engelsöh oorlogsschip. De „Karlsruhe" en de „Kronprins Wilhelm'" vluchtten voor de Engelsehe vloot die hun ko len en voorraadschepen in bezit namen of v ir- meldem. (Hbld.) PARIJS, 12 December. In de streek bij Yperen werd een zeer herige aanval der Duitschers af geslagen. De loopgraaf in dezelfde omgeving, wel ke in den namiddag als vermeld door de° Duit schers was ingenomen, werd Opnieuw door de onzen venneesterd. Van het overige gedeelte van het front valt niets bijzonders te melden. PETROGRAD, 12 December. De groote gene rale staf meldt: In de richting van Mlawa werd gedurende den nacht en den dag van 10 dezer een 'krachtige aanval der Duitschers met succes afgeslagen. Onze troepen die tot het offensief wa ren overgegaan, vervolgen den vijand, die rich op verschillend,© plaatsen in wanorde terugtrekt. In den nacht van Woensdag op Donderdag en den daarop volgenden dag is de vijand benoorden Op DONDERDAG 17 DECEMBER 1914, des namiddags te half twee uur, zullen in bovenge noemd Vendulokaal aan de Lange Haven no. 115, te Schiedam, wegens verhuizing publiek a contant worden verkocht bestaande uit2 Bureaux-ministre, Noten Toilettafeldito ToiletkastGebeeld houwde Mah. SalontafelSpiegelFau teuils Canapé; Mah. Tafel en Stoelen; Veeren Bed Ledekanten Kasten Loo- pers; Linoleum; Glas- en Aardewerk, enz. enz. Te voren te zien van 10 tot 12£ uur. N.B. By deze verkooping kunnen geen goe deren worden bijgebracht. welke de dure Natuurboter, zoowel voor tafel als keukengebruik, geheel vervangt, en veel voor- deeliger is in prijs, per yf K.G. 52, 57, 62 ets. met hooge percentage. a 44 et. K.G. met 10% korting. Aanbevelend, Opruiming

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3