Dagblad mor Schiedam en Omstreken f TbUzcjIü TWEEDE BLAD. Van den oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaargang. Zaterdag 12 December 1914 No. 11104 FEUILLETON. Verhalen van den oorlog. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. oïereentomstlg op de polis vermelde voorwaarden. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies van levenslange 4 f| 0 verlies van geheelc 9 1 g g 1 een hand, - 'n validiteit8 hfj U voet of oog; S Lf O I I UU een duim; dot)f de Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam £h n fl bil verlies pA P bil verlies van eiken aude- ren vinger. lil. «Zie, Ik ben verbolgen, zegt de Heer. Want «te schande zijn zij geworden en gruwelen «hebben zij bedreven en toch werden ze door «de schande niet beschaamd en schaamrood «kenden zij niet. En hun toDg hebben zij «afgericht tot het spreken van logen en met «het plegen van onrecht hebben zij zich af- »gemat. «En daarom, zegt de Heer, zal Ik hen smel- «ten eö beproeven en Ik zal Jerusalem «maken tot een zandhoop en de steden van Juda «tot een woestenij en de menschenlijken «zullen vallen als mest op de oppervlakte des «veld en als gras .achter den rug van den «maaier En de wijze roeme niet op zijn «wysheid, en de sterke roeme niet op: zijn «sterkte en de rijke roeme niet op zijn rijk- «dommaar hierop roeme, wie roeme wil, dat «hij Mij kent en weet, ,dat Ik de Heer bent «die genade doe en recht en gerechtigheid op «de aarde". Jeremias VIIIX. Tot zoover moest de wereld verdoolen van de Waarheid en tot zoolang moest ze wierook bran, den voor Baal. En dan komt Jehova en heft verbolgen zijn straffende band omhoog. Sinds jaar en dag is er 'n schijn beschaving ge predikt. De wijsgeeren leerden het in de deftige Universiteits gebouwen en de volksmannen riepen het brallend het volk toe op de meetings voor een dubbeltje. In de pers werd haar komst begroet als die van den nieuwen Vredesvorst, die eerst 't ware geluk en duurzamen vrede brengen zou. Een nieHW jicht was opgegaan en blijde zag de wereld op naar die wonderbare Ster. En toch de verlichte wereld is niet meer Jerusalem met het heiligdom in hun middem maar is geworden Babylon, die 't heilige uitban de en zich omhing met 't kleed van afval en zonde. Verloren heeft ze het Christelijk ideaal, dat ze voor twee duizend jaar meenam uit Bethlehems Kribbe en dat alléén het hechte fundament uit maakt voor huisgezin en maatschappij. Ze wilde niet dat «Deze over ons ons regeere" en haar werd de mammon een dwingeland. De Tien Geboden schafte ze af en stelde daarvoor in plaats haar eigen wetten. De wet van Christus predikte liefde en nederig heid, de moderne beschaving egoisme en hoog moed. Het Christendom richtte den mensch op en wees hem naar boven, het moderne heidendom wees den mensch op zich zei ven. 33) Ik en de trouwe dienaar keken allen nauw keurig aan, Léon kon immers onder hen zijn Wij drongen tot naast de karren, om de gelaats trekken der ongelukkigen beter te kunnen zien. Plotseling uitte Robin een kreet hij meende in een der gevangenen den vicomte te herkennen. Hy vergiste zichin zijn angst vergat hij alle voorzichtigheid en alvorens ik hem op zijne dwaling kon wijzen, baande hij zioh onstuimig een weg door de menigte naar de karren.... O, mjjnheer de vicomte riep de onvoorzichtige op nieuw, de handen uitstekende naar de karren. Zyne stem klonk boven het gejoel en geschreeuw- der sansculotten, die de slachtoffers bespotten het gepeupel keek naar den ouden Robin, het be gon tegen hem te razen en riep«Een roya list Deod hemHet gewoel der woelende menigte onttrok hem aan mijne oogen, maar ik zag bijlen en messen blinken. Maar nog een laatste gruwelijk gezicht van den trouwen dje- naar werd mij niet gespaard, want plotseling verscheen zjjn bebloed lichaam boveu de hoofden der moordzuchtige menigtemen reikte hem van üe eeuwen trotseerende liefdeleer der Apostelen had afgedaan, "s menscben werken berustten slechts op simpele humaniteit. Voor het Evangelie werd in de plaats geschoven de Theorie der Fransche Revolutie. Het christendom was verouderd, de nieuwe cultuur was de wapenrusting, waarin de mensch zjjn levenstrijd te voeren had. Hoe ontgoocheld is men ontwaakt I Door de stem der kanonnen opgeschrikt, ziet men zich nu staan machteloos en met leege handen. Op zoo menig gebied ging die wereld voor in belangwekkende daden, maar opeens bleken ze futloos en zonder kracht. Wat ze in hooghartigheid 'n Babelstoren dacht, werd plotseling geslagen met algeheele verwarring en stortte krakend in puin. De bloote werken, zonder bovennatuurlijk mo tief, bleken zeepbellen, die uiteenspatten bij de minste aanraking. Zoo werd de vredesbeweging, waarbij de plaats- bekleeder van den Waren Vredevorst werd voor bijgegaan, een schromelijk misverstand en het gebouw een steenen bespotting. Zoo bleek de verbroedering, die men met talent en durf en vernuft jaren lang had voorbereid, een barre vergissing, want bij de eerste ontstelte nis zelfs, die sidderde door het vaderland, greep een ieder naar het zwaard om zijn Internationalen broeder te bekampen. Zoo zag die moderne cultuur zich opeens heur idealen ontvallen en stond ze voor haar eigen failliet. Bleek wel ooit de onmacht van een stel sel zoo verbijsterend Maar de gevolgen waren nog erger. Immers door dit stelsel was de Godsidee uitge sloten en 's menschenhart gevuld met allerlei idealen, die niet hooger staan dan het aardsche- Eu waar men God niet zoekt, gaat men vanzelf tot de wereld. Eu die wereld is synoniem met de zonde. En zoo was tegelijk opgegroeid een geslacht, dat als het oude Israël God niet meer erkende en de wegen bewandelde van de kinderen der gramschap. En ook daaraan stonden zoovele katholieken schuldig, die maar al te dikmaals en al te veel geluisterd hadden naar de verlokkende taal der moderne' cultuur. Weer zou in onze dagen Jeremias bij zoo velen zijn woord versmaad zien. Weer zoude de oude Profeet in de disperatie zijner ziel kunnen neer zitten met op elkaar geklemde lippen om de ver dooling van zijn volk. En wanneer nu half-geloovigen door het ge dreun der kanonnen tot bezinning komen en in die sombere taal de stem erkennen van God moeten wij dan nog vragen «waarom", wanneer we zooveel katholieke landen geteisterd zien. Totdat Jehova kwam en verbolgen Zijn hand ophiefK. hand tot hand over, om hem voor de paarden te werpen, opdat de karren hem vergruizelen zouden. Maar de woede van het gepeupel was nog niet bevredigdmen had mij bij Robin gezien en men zocht daarom waar ik was. Ik was teruggetreden, zonder echter mijne tegenwoordigheid van geest te verliezen en het gelukte mij te vluchten. Eenige oogenblikken daarna kwam ik voor een zjjstraat. Ik wist niet waarheen te gaan, en vroeg een jongen waar ik ik was. Rue de l'Ecole de Medicine, ^as het ant woord. In weerwil van het ontzettend tooneel, dat ik had bijgewoond en dat mij van het hoofd tot de voeten deed beven, gevoelde ik een groote vreugde. Voor ik met Robin Beaumont verliet, had hij het adres uwer woniug mijnheer Cheru- bini, op een stuk papier geschreven, om u te kunnen vinden indien wij uw raad noodig mochten hebben. Dit briefje had de vermoorde nog in den zak, doch ik herinnerde mij nog even nauwkeurig het nummer van het huis. Ik ijlde hierheen en be droog mij niet. En nu bid ik u, laat mij een poosje hier blijven en help mij, als gij het zonder gevaar voor u zeiven kunt doen, om de gevangenis te vinden, waar Léon verblijft 1 Virginie zweeg, maar zag Cherubini smeekend aan. Comtesse, antwoorddo deze ernstig en diep getroöen, in uwe dagen van voorspoed hebt gij OPIIOEP Aan de mannelijke ingezetenen van Schiedam. Nog steeds is het dreigend oorlogsgevaar niet geweken. Nog steeds staan onze honderdduizen den langs kust en grens en worden tallooze van onze beste krachten onttrokken aan huis en bedrijf. Hoewel de Regeering overtuigd is, dat het onder de wapenen houden van zooveel kloeke werkers »n nering en hantering, zware economische offers en groote bezwaren met zich brengt, zij kan en mag die menschen niet «huis toe" zenden, zoolang de sombere oorlogswolken onzen natio- nalen hemel bedekken. Zoo wijst die voortdurende mobilisatie op een voortdurend gevaar dat ook Nederland kan wor den betrokken in den Europeeschen- den wereld oorlog. Zoolang dat gevaar bestaat, achten wij het plicht van ieder Nederlander, er op bedacht te zijn, mede te werken tot handhaving van onze neutraliteit, tot verdediging van het Vaderland. Wij hebben daarom gemeend een beroep te mogen doen op de Vaderlandsliefde van alle strijd bare ingezetenen, om te komen tot de oprichting van een afdeeling vrijwillige landstorm (wielrij ders) te Schiedam. Komt de nood aan den man, dan hopen wij inwoners van onze goede stad Schiedam, de Regeering een afdeeling Vrijwillige Landstorm te kunnen aanbieden, die in tijd van vrede geoefend, ten dage van oorlog kan toonen, dat ook te Schiedam nog mannen wonen, bezield met den oud-Hollandschen geest, om liever te sterven voor, dan te leven zonder vrijheid. Wij vertrouwen niet tevergeefs een beroep te doen op U, jongere mannen, in de kracht van Uw leven en blakende van geestdrift voor Oranje en Neder land. Schaart U in de gelederen van den Vrij- willigen 'Landstorm en draagt er zorg voor, dat onze poging niet faalt. Aangezien niet ieder weet, wat landstorm-af- deelingen zijn, zullen wij daaromtrent een en ander mededeelen. Nadat voor ruim twee jaar geleden Militie- en Landweerwet waren herzien, werd als sluitsteen onzer weerkracht, de landstorm ingesteld. Sedert de mobilisatie-dagen hebben wij van het bestaan van den Landstorm gehoord, doch er niet veel van gezien, Dit komt, omdat de Landstorm nog moet ontstaan, nog slechts wordt gevormd door één lichting en van lieverlede moet uitgroeien. De Regeering heeft echter een deel der wet toe passelijk gemaakt door een Koninklijk Besluit van 4 Augustus 1914. Dit Koninklijk Besluit bestaat slechts uit twee artikelen, luidende Art. 1. Met afwijking van art. 53 van het landstorm-besluit kuunen personen reeds nu, op grond van art. 8, 3de lid, der landstormwet tot een vrijwillige verbinte nis bij de landssorm worden toegelaten. Art. 2. Uit de in art. 1 bedoelde personen kunnen naarmate van de behoefte ge wapende Landstorm-afdeelingen worden gevormd. Door dit Koninklijk Besluit wordt de gelegen- mij eens uw vriend genoemd in uwe dagen van rampspoed is het mijn plicht u te bewijzen, dat die eer eer niet onverdiend was. Cécile uitte een kreet. Cherubini vervolgde Ik vrees intusschen, dat gij er mets aan zult hebben, als wij te weten komen, waar de vicomte verblijft. Wat wilt ge doen, als gij het weet? De beambten zullen zij u in de gevangenis niet toelateneen poging daartoe zou uwe ge vangeneming ten gevolge hebben, en dan zoudt ge reeds daardoor verloren zijn, omdat gij van adel en de vrouw van een royalist zijt. Hoopt gij de beambten te kunnen omkoopen? Men zou u het geld ontnemen en den vicomte toch niet vrijlaten. Dan ga ik naar den openbaren aanklager hij kan den naam van Léon van de lijst der veroordeelden schrappen, jiep Virginie. Wordt hij door mijn smeeken niet geroerd, dan bied ik hem geheel mijn vermogen aan. Als ik tijd win, dan win ik al veel. Fouquier-Tinville is een schurk en een woesteling, zeide Gréty. Virginie deed een beweging van afschuw. Na eenige oogenblikken hernam zij Dan zal ik den beroemsten advocaat myn vermogen aanbieden het moet hem gelukken een man te beschermen, die weliswaar de Tuille- lerieën verdedigde, zoolang de plicht het hem ge bood, doch daarna tegen de vijanden van zijn vaderland streed en zijn bloed er voor vergoot heid opengesteld om deel te nemen aan de lands verdediging, zonder zich bepaald als vrijwilliger bij het leger te verbinden. Van deze gelegenheid is evenwel slechts een beperkt gebruik gemaakt, niet omdat «de moed" er niet was doch omdat de Regeering in de maanden na de mobilisatie t en dus na afkondiging van het Koninklijk Besluit, niet beschikte over de mannen, noodig voor een organisatie-in-het-groot. Vandaar dat wij een po ging wagen om althans plaatselijk een organisatie van mannen in het leven te roepen, die voldoet aan de door de Regeering te stellen eischen. Dit geschiedde ook op andere plaatsen in onze omge ving, te Rotterdam, te 's-Gravenhage, te Ridder kerk, enz. Alleen het feit, dat een dorp als Ridderkerk een afdeeling kan vormen van 32 ge- uniformeerde bereden landstormers is een aan klacht tegen ons, dat wij niet eerder het initiatief namen voor Schiedam. De Regeering heeft vooral nog behoefte aan wiel rijders. Het bewijs daarvoor is, dat alleen wiel- rijders-afdeelingen worden voorzien van wapens, terwijl de gewone infanterie voorloopig voor eigen wapens moet zorgen of onbewapend blijven. Tot den Landstorm kunnen toetreden mannen en jongelieden van 19 jaar en ouder, terwijl min derjarigen slechts tot een verbintenis (die alleen geldt voor tijd der mobilisatie) worden toegelaten, bij overlegging van een schriftelijke toestemming van ouders of voogden. Uitdrukkelijk wijzen wij er dus op, dat de ver bintenis tot den Landstorm slechts omvat de ver plichting om deel te nemen aan voorbereidend militair onderwijs in de avond-uren en Zaterdag middagen. Wij stellen ons evenwel voor de lust tot oefening en den ijver aan te moedigen door wedstrijden, militaire marschen en velddiensten. Waar in het buitenland bij alle oorlogvoerende volken het aanbod van vrijwilligers reuschachtige proportie aanneemt en deze vrijwilligers,;w e t e n- d e dat zij oorlogsdienst moeten doen, daarvoor niet terugdeinzen, daar zullen toch onze mannen niet achterblijven. Ook zij zullen het bewijs leveren, dat de liefde voor een vrij Vaderland hun harten doet kloppen. Komt dan allen, die het Vaderland willen be schermen naar onze vergadering op Donderdag 17 dezer in het gebouw «Odéon", alhier. Wij noo- digen U uit en stellen prijs op Uw aanwezigheid. Het Landstorm Comité te Schiedam, L. M. Honnerlage-Grete, Eere Voorzitter. J. M. van der Schalk, Voorzitter. C. G. Bremen. D. Ris BHzn. G. Visser Bzn. F. van Waas, Een nieuwe vinding. Volgens berichten uit Kopenhagen, verscheen gisteren boven Com- iiiercy een Duitstehe vlieger, die bommen wierp op het station. Toen verscheidene Franseha vlie- Ach, comtesse, antwoordde Marmoatel, gij weet niet hoe het gerechtshof, met Dumas aan het hoofd, hier werkt. Men heeft de verdediging, omdat zjj te omslachtig is, afgeschaft, ook de be schuldigde mag zijne eigen zaak niet verdedigen, maar mag alleen present zeggen, als zijn naam wordt afgeroepen: de gezworenen hebben anders niets te doen dan schuldig uit te spreken. Binnen vijftig minuten worden vijftig menschen ter dood veroordeeld, dat is de gerechtigheid der natie, de gerechtigheid der republiek I O menschriep Virginie. Daarna zeide zij En als ik.... Robespierre.... Verwacht van dit monster niets 1 riep Cé cile. Hij is een wreede egoist, die alleen naar de stem der eerzucht luistert. Hij zou u niets eens ontvangen hij is een lafaard en vreest het lot van Marat Maar wat zal ik dan doen Wij willen u uw moed niet ontnemen, com tesse, maar alleen waarschuwen, zeide Cherubini Laat mij eerst naar alles mformeeren, alvorens.. Laat dat aan mij ovar, viel Marmontel hem in de rede. Ik ken een schrijver van Fouquier- Tinville, hij was vroeger journalist en toonde dit door een verdenking tegen mij te vernietigen, Hij heeft invloed bij zijne overheid en weet vroeger dan iemand anders de namen van hen, die voor het gerechtshof moeten verschijnen. Ik zal Favar nog heden bezoeken, hij zal mjj zeggen of de vicomte hoe is zijn naam Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5