Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. uitgeschoven post bezet, toen zij van verkenners vernamen, dat batterijen van den vijand een sterke positie bij een naburig dorp hadden inge nomen. Vastbesloten, zich niet van hun positie te laten verjagen, zagen de Russen in, dat het beter was. den vijand aan te vallen dan zich door diens projectielen te laten verpletteren Zij rukten dus aan op de batterijen en waren daarvan nog slechts een meter of honderd verwijderd, toen de Duit- sche kanonniers door een paniek bevangen wer den en met achterlating van al hun geschut en wat daarbij hoort, de vlucht namen. De beve len die zij van hun meerderen kregen, werden in den wind geslagenen na enkele oogenblikken waren slechts twee Duitsche officieren nog bij de batterij overgebleven. De Duitsche aanvoerder schoot zich in het hoofd, de andere officier liet zich gevangen nemen. Behalve 12 kanonnen nam deze Russische compagnie nog 20 munitiewagens. De opmarsch der Duitschers in Polen. De correspondent van de Daily Mail" te St. Petersburg (Petrograd) verklaart, dat de buiten gewone beweeglijkheid van de Duitschers in Polen niet alleen te danken is aan hun spoorwegen, maar ook aan hun auto's. In een stadje waren bijvoorbeeld onlangs ongeveer 3000 auto's bijeen, die tusschen de 20.000 en 30.000 man snel kon den verplaatsen. Een uitstekende reparatie-inrich ting is aldoor aan het werk en herstelt ongeveer 300 auto's op een dag. De Duitschers maken ook nieuwe wegen. Zoodra zij een plaats bezetten, dwingen zij de burgers om de wegen te helpen verbeteren. Zij worden met steengruis verhard of, als dat niet te krijgen is, met boomstammen. Het plan van den Russischen staf is nu, hen weg te lokken van hun spoorwegen in een gebied, dat voor hun transport groote moeilijkheden oplevert. EGYPTE. He t kanaal van Suez. Men schrijit van deskundige zijde aan »De Tgd" In sommige handelskringen schijnt men zich eemgszins ongerust te maken over de veiligheid van het kanaal van Suez. Het valt inderdaad niet te ontkennen, dat eventueele sluiting van dit kanaal of de verovering er van door de Turken een gevoeligen slag zou toebrengen aan onzen Indiscben handel. Wij meenen evenwel, dat voor een verovering door de Turksche troepen weinig gevaar üestaat. Het Suf Z kanaal toch is vrij gemakkelijk te verdedigen door het geschutvuur der Engelsche oorlogsscnepeu in het kanaal. Eenige acne van beteekeuis van de zijde der Turken zou gesteund moeten wordeu door zwaar gescnut. Doch voor zoover de Turken hun zwaar geschut na den Balkan-oorlog aangevuld hebben, zullen ze dat zeker eerder noodig hebben op andere punten van het krijgsterrein. Daarbij komt, dat geschut van eenige beteekenis zeer moeilijk naar het Suez- kanaal te transporteeren zal zijn, Wel hebben de Turken het onbeduidende en ongezonde fort van El-Arisch op de Turksch-Egyptische grens ingenomen en kunnen zij dus langs den strand weg van Palestina uit troepeu en proviand aan voeren, doch deze woesujuweg heeft voor een modern leger groote bezwaren, terwyi het vervoer van zwaar geschut langs dezen weg onmogelijk mag genoemd worden. Uit Duitsche bron- werd laatst het bericht ge lanceerd, dat de Turken een spoorlijn met smal spoor zouden aanleggen van Ma'an naar het Suez kanaal, doch dit bericht ziet er erg onwaar schijnlijk uit. Ma'an is een station van de groote Hedsjas-lijn (langs den alouden pelgrimsweg van Damascus naar Medina en Mekka). Van Damascus, waar een sterk garnizoen ligt (dat evenwel niet al te zeer ontbloot mag wordeu met het oog op zeer Fransch gezinde morauieten in het Libanon- gebied) kan Ma'an dus gemakkelijk per spoor be reikt worden. Doch de route van Ma'an naar het Suez-kanaal is niets anders dan een zeer lange en lastige karavaanweg. Het leggen van smalspoor langs dezen weg is zeer moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk. Wij vragen nog eens vanwaar in dezen oorlogstijd de noodige steenko len (in den jonsten Balkan-oorlog hadden de Turken de domheid begaan hnn Turksche mijn werker^ van Heraclea te mobihseeren, zoodat zij spoedig zonder steenkolen zaten), de rails en dwarsliggers en locomotieven aangevoerd zullen worden alleen reeds de natuurlijke gesteldheid des lands levert talryke bezwaren. Van Ma'an uit bereikt de lijn reeds spoedig het gebergte van Seir, dat plotseling van een hoogte van ruim 1000 M. afdaalt in de Wadi-el-Arabah, om dan weer ruim tiOO M. te stijgen en verder te loopen door de verschrikkelijke woestijn van el-Tih naar het kanaal van Suez. De aanleg van zulk een lijn, ook in smalspoor, zou verbazende bezwaren medebrengen en mag voorloopig gerust tot de onmogelijkheden gerekend worden. Daarenboven zou die lyn, waar zij de Wadi-el-Arabah kruist, blootstaan aan een gemakkelijk te ondernemen aanval door een Engelsch expeditie korps uit Akaba- Wij tfflnoven te mogen besluiten, dat onze b i»i>iWeg door het Suez kanaal, van Turksche <i ie< vep| gevaar loopt. Uit de groote beurs. Er wordt in dezen tijd veel geld bestc-ed ten behoeve van de militairen. En geen wonder. Zoo'n algemeen© mobilisatie moet veel kosten en onze neutraliteit handhaven voor ten koopje, dat gaat niet. Maar toch zou er nog" wel wat kunnen worden bezuinigd. De „Nieuwe Courant" publiceert eenige geval len, waaruit blijkt, dat soms wat al te royaal met het rijksgeld wordt omgesprongen. In het kantomnement Eindhoven wordt voor de troepen, die ingekwartierd zijn in een stoomtim- merfabriek, a 20 cent per man en por dag uitbe taald de som van 80 gulden per dag, aangezien er 400 man zijn ingekwartierd. Dit geeft dus een bedrag van 2400 gulden per maand, enkel voor kwartier. En dan voor een kwartier, dat geheel onvoldoende is, daar drie man samen slechts twee stnoozakken hebben en een dunne molton deken, terwijl de manschap- pen ook volstrekt geen behoorlijke zitplaats bij vuur en licht hebben, gelijk de inkwarti©ringswet eiseht. Duurt deze toestand een jaar voort, dan heeft de eigenaar der fabriek aan huur *.en S|0>m ont vangen, die givioter is dan de waarde van het gebruw. i Hadden de militaire autoriteiten dte< zaak an ders aangepakt en (gelijk de inkwartiering.swet mogelijk maakt) het gebouw opgeëischt als in kwartieringsruimte, dan had men slechts de huur waarde behoeven te betalen, die zeker niet meer dan een vijfde of zesde deel zou bedragen van de vergoeding, die thans betaald wordt. Ook geeft de „N. Cour," een ander voorbeeld van een eigenaar van een in aanbouw zijno huisje te Eersel, die in zes weken 300 gulden ontving:, ook enkel voor kwartier, dus zonder koM, ter wijl het huisje, waarin het kwartier werd ver leend, 1200 gulden waard is. Een mooie huur! Zoo wordt onnoodig' in vele gevallen s lands geld vermorst, terwijl in andeie gevallen een weinig meer royaliteit geen kwaad kon. Tarwebloem. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zijn de 30,000 balen Amerikaansche tarwebloem, die het bestuur van het comité van graanhandelaren alhier, als lasthebber van de regiering, bij inschrijving; ver kocht -heeft, gegund tegen prijzen 1 o-opende van f 18.25 tot f 20 per 100 kilogram. Opening Ainsterdainsche beurs. Uit goede bron wordt vernomen dat omtrent het tijdstip van de opening; der Amsterdams 'h© Beurs nog geen beslissing is genomen, omdat dit samenhangt met de regeling van het pro*- fongatie-vraagstuk, hetwelk ten aanzien van ver schillende londerdeelen nogj niet volkomen tot klaarheid is gebracht. De kolenpryzen. Het bestuur van het 'Rijnsch-Westfaalsche kjo- lensyndieaat te Essen, heeft besloten de stan daardprijzen voor cokes voor hoogovens en voor cokes kolen voor 't eerste kwartaal 1915 onver anderd te laten. Daarentegen zullen Je standaard prijzen voor kolen en briketten in doorsnee met M. 2 per ton verhoogd warden, terwijl die voor- cokes met M. iy2 per ton warden verlaagd. De leening. Het „N. v. h. N." vertelde Zaterdag! van een Amsterdamsche bankinstelling reeds een gedruk te circulaire met inschrijvingsbiljet voor de lec- ning te hebben ontvangen. Daarin wordt o. a. hel vermoeden uitgesproken, dat de belangstel ling; voor deze leening oak in het buitenland groot zal zijn en aangeraden wordt om een zoo groot mogelijk bedrag te nemen daar de leening kans biedt -op een aflossing a pari en vermoe delijk de koers van uitgifte op 97 pCt. wordt bepaald. Naar het „Vad." met zekerheid kan mede Joe len zijn berichten, dat de leening van f 275.000.000 zou worden uitgegeven tegen 97 procent, beslist onjuist. De bedoeling' is deze leeuing' a pari uit te geven. Op alle adressen moet voorts de aanwijzing »via Sas van Gent" worden gesteld. Zoowel op de brieven als op de briefkaarten moeten de naam en het adres van den afzender worden vermeld, bij brieven op de achterzijde, bij briefkaarten op de voorzijde in den linker be nedenhoek. Mededeelingen van militairen of politieken aard zijn niet toegelaten. Belgische vluchtelingen. Zondagmorgen heeft de Belgische minister van landbouw eu apenbare werken, de heer F]oris Helleputte, met eenige- Belgische staatsambtenaren een bezoek gebracht aan Vlissingen, teneinde de Belgische vluchtelingen aldaar te bezoeken. In de verschillende asyls rondgeleid door den com missaris van politie, de-n heer Gas in jet, heeft Z. Exc. vele der refugés toegesproken en zeer belangstellend naar hen geïnformeerd, terwijl hij hen moed insprak. Vooral in de Belgische lood sensocieteit heeft de minister geruimen tijd ver toefd en aan het bestuur dier sociëteit zijn op rechten dank betuigd voor alles wat het in deze dagen van smart voor België voor zijne onge lukkige landgenooiten heeft gedaan. Bij zijn ver trek waren in de groote soi ie teilszaal vele Bel gische loodsen uit Vlissingen en uitgewekenen te zamen, die hun minister toejuichten, vvaar- vloor de heer Helleputte zijn hartelijlken aank betuigde. Het was velen refugés aan te zien dat zij onder den indruk waren van le vrien delijke woorden van dezen bewindsman, die ze ker bij velen te Vlissingen in aangename ber innering 7,al blijven. Des middagls vertrok de minister naar Den Haag naar het gebouw der Belgische legatie al daar. Brieven naar België. De Directeur der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 16 December a.s. door bemiddeling van het het Duitsche legerbe stuur briefkaarten en open brieven, geschreven in de Nederlandsche, Duitsche, Fransche of Vlaamsche taal, verzonden kunnen worden naar Oost- en West-Vlaanderen, met uitzondering van het niet door het Duitsche leger bezette gedeelte. De stukken zyn te adresseeren naar een van de volgende plaatsen, waar zij van de legercomman danturen moeten worden afgehaald, t. w.Aalst, Beernem, Dendermonde, Deynze, Eecloo, Ertvelde, Gent, Geraerdsbergen, Kortrjjk, Lokeren, St. Ni- colaas, Oudenaerden en Thielt. Op stukken voor andere dan vorengenoemde plaatsen moet behalve de plaats van bestemming ook die worden ver meld. waar de nabijgelegen legercommandantuur is gevestigd, bg'v. Grammene bij Deynze. Zijn de stukken niet binnen 10 dagen afgehaald, dan worden ze ter beschikking gesteld van den bur gemeester waar de commandantuur is gevestigd. Belooning gemeente-ambtenaren. Het persbureau van den Nederl. Bond. van gemeente-ambtenaren schrijft ons: Jarenlang is door de ambtenaren bij het bestuur en de administratie der gemeenten aangedrongen op lotsverbetering. Dat die aandrang geheel ge rechtvaardigd was, wordt algemeen erkend. In tusschen hebben de gemeente-ambtenaren de laatste maanden dier salarisverbetering niet ge sproken. Zij gaven zich geheel aan hun gewich- tigen arbeid, in het algemeen belang en het mag zeker wel eens gezegd, dat zonder die groote toewijding de zaken niet goed hadden kunnen gaan. Thans veroorzaakt een aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken naar ons bleek bij vele gemeente-ambtenaren een pijnlijke gewaarwording. Er wordt in dat stuk medegedeeld, dat de minister van koloniën bereid is aan ge meente-ambtenaren een vergoeding toe te kennen van f 2 50 per vrijwilliger, dien zy behulpzaam zijn bij het verkrijgen van kolonialen militairen dienst. De minister van koloniën kan niet bedoeld hebben de gemeente ambtenaren op deze wijze dienst te laten doen als handlanhers bij de werving, want dat is toch zeker niet hun taak. De maatregel is stellig goed bedoeld. Het pijnlijke is echter de omstandigheid dat hij wenschelijk of noodig kon worden geoordeeld. Van tweeën één óf de be doelde werkzaamheden behooren tot des gemeente ambtenaars taak en dan heeft afzonderlijk be looning geen zin: óf zij behooren daartoe niet, maar dan moeten zij ook niet van hen worden gevraagd. Wij zijn van meening, dat het eerste het geval is. Hoewel dan niet wettelijk daartoe verplicht, behoort de ambtenaar ten gemeentehuize ook bij het bovenvermelde geval, belanghebbenden zooveel mogelijk ter wille te zijn. Hij heelt trouwens nimmer geweigerd gevolg te geven aan den op roep van hooger bestuur om, zij het naar de letter onverplicht, bij tallooze zaken mede te werken in het algemeen belang. Maar het rijk late achterwege een belooning van enkele rijksdaalders voor één bepaalde soort van diensten. Er zal, ook als weder zoogenaamd normale omstandigheden zijn ingetreden, in de eerste jaren van gemeente besturen en ambtenaren, ook door het ryk, ont zaglijk veel gevorderd worden, en stellig kan op hun krachtigen staat worden gemaakt. Het jongste tijdsverloop staat daarvoor borg. Intusschen vergoede het rijk, in den vorm van verhooging der bestaande ryksuitkeering voortaan aan de gemeenten behoorlyk de kosten. Wij hopen, dat da gemeente-ambtenaren ook ditmaal de gevraagde diensten zullen verleenen, maar het daarvoor in uitzient gestelde niet zullen aan vaarden. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 22 December 1914, des namiddags 2 uur ten Raadhnize. Kantonrechter-plaatsvervanger. Bij Kon. besluit van 12 December is herbe noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schiedam, mr. M. M. van Velzen. Neutraliteitsschennis. Naar wij vernemen is de zaak van mr. v. R te Rotterdam, die zich in voorloopige hechtenis bevindt als verdacht van het verspreiden van pam fletten, waardoor de onzijdigheid van den staat in gevaar kan worden gebracht (art. 100 Straf wetboek), door de Haagsche rechtbank naar de openbare terechtzitting verwezen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Dec., medegedeeld door het Ken. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 752.7 te Haparauda. Laagste barometerstand 738.6 te Helder. Verwachting tot den volgenden dag matig© tot krachtige zuidelijke tot zuidwest©!ijken wind, meest zwaarbewolkt, wellicht eenige regen, zelf le temperatuur. Lichting 1915. De miliciens uit Schiedam en Vlaardingen van de lichting 1915, die heden moesten opkomen, zijn gedetacheerd in Leiden. Arbeidsbeurs Steuncomité. In de week van 712 December meldden zich als werkzoekende aan de arbeidsbeurs 34 perso nen; geplaatst werden voor langer of korter tijd een 8-tal. Het steuncomité verleende over die week aan 405 personen geldelijken steun. Steuncomité 1914. Kerst gave voor de Werkloozen. Kerstmis nadert, en voor tal van werkloozen zullen het sombere dagen zijin, daar in hunne gezinnen door het Steuncomité slechts gedeelte lijke hulp kan verstrekt worden. Immers, nu de toestand zoo lang duurt, moet zelfs het zui nigste gezin langzamerhand tot uitputting gera ken. Gaarne zou het Comité aan die allen met de Kerstdagen eene kleine extra-gave schenken, om hun ook eene bescheiden vreugde te gunnen. Ieder kan aan dit schoone werk meedoen, door eene bijdrage te schenken voor dit doel. Met welwillende toestemming van den E.A. Heer Burgemeester zal daartoe in de geheel e stad eene Collecte met bussen worden gehou den op Maandag 21 Dec., zoodat iedere gave, zelfs de kleinste, tot het schoone doel kan wor den afgedragen. Ieder schenke naar vermogen voor de Kerst- gave der werkloozen. N.B. Jonge dames (boven 16 jaar), die zich voor deze collecte beschikbaar willen stellen, worden verzocht zich ten spoedigste aan te melden bij den Heer J. H. v. Westendorp J.Dzn. Emmastraat, of bij den Heer A. L, Boot, Nieuwe Haven 83. Steuncomité 1914, Voor korten tijd deed het Comité een beroep op allen, die overtollige kleedingstukken had den. Hierop is echter zeer weinig ingekomen, (slechts een tweetal mantels). t Is waar, dat velen hunne gedragen kleederen geschonken hebben aan de Belgische vluchte lingen, doch men kan toch niet denken, dat nu totaal alles weg is. Men bedenke eens, dat de vele werkloozen, die van het Steuncomité eene uitkeering in geld ontvangen, daaraan nauwelijks genoeg hebben, om de allernoodzakelijkste levensmiddelen te kun nen aanschaffen. Geen sprake is er van, dat zij zich voor de naderende felle koude ook van behoorlijke klee ding kunnen voorzien. Welk een pijWijke toestand, wanneer men niet eens voldoende gevoed wordt, en bovendien iook nog koude moet lijden. Kijkt dus allen uwe kleerkasten nog eens na. Wellicht vindt ge nog het een en ander, dat kan dienen. Vooral kinderkleeren zijn zeer wel kom. Men berichte aan het navolgende adresSteun comité Nieuwstraat 30, telefoon No. 319. Op verzoek wordt gaarne afgehaald. Apologetische cursus. Morgen (Woensdag)avond te half negen uur precies in de groote zaal van het Bondsgebouw Lange Haven, zesde les (met lichtbeelden) van den apologetischen cursus, door den Eerw. Pater v. d. Saoden. Gisteren-avond is door de politie aangehouden een schipper, die in het Politieblad gesignaleerd stond voor 3 gld. boete of 3 dagen hechtenis. De man betaalde de boete en werd op vrye voeten gesteld. Gister-avond omstreeks half elf hoorde de politie hulpgeroep in de nabijheid van de brug over de Westerhaven bij het Spuikanaal. Toesnellende vonden zy een man, liggende in het water, die zich vastklemde aan een meerpaal. Een roeibootje werd gerequireerd en met be hulp van eenige burgers werd de man uit zijn benarden toestand verlost. Het bleek, dat de man niet al te nuchter was, en in die minder heldere stemming te water was geraakt. De man werd naar zyn woning over gebracht. R. K. Volksbond. Algemeene vergadering op Zondag 13 December. De voorzitter, de heer F. J. H. Mouwens, opent met gebed de vergadering. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat met het ver spreiden van circulaires onder de leden, om te komen tot oprichting der St. Barbaravereeniging, niet het gewenschte resultaat is bereikt. De ver gadering, welke is gehouden na de inlevering der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2