Dagblad voor Schiedam Omstreken. ioUzzjIJ Onder het schrikbewind. De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 37 ste J aar au Woensdèff 16 December 1914 No. 11197 orereentoistté op de polis rerielde Toonaarden. Offideele berichten. Controle echtheid Schiedamsche Jenever. J* ft f| by vftr,ie8 f Buitenlandseh Nieuws. Kennisgeving. Stads-Ziekeuhuis. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand j0 ct., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt Ad ver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1— b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. verlies by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene van Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven hiermede kennis dat een verzoek is inge komen om onder Controle gesteld te worden overeenkomstig de verordening tot regeling van de door de gemeente Schiedam uit te oefenen Contróle op de echtheid van Schiedamsche Jenever, van A. DE KONING, voor zijne branderij St. Anna Zusterstraat no. 8, zij noodigen belanghebbenden uit hunne be zwaren overeenkomstig art. 4 der verordening d.d. 7 Mei 1901 (gem. blad no. 5) binnen 8 dagen na heden in te dienen. Schiedam, 15 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd i M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Burgemeester van Schiedam, In overleg met de besturen der bakkerspatroons- vereenigingen en der coöperatieve Vereenigingen alhier. Heeft besloten het verbod van het bakken van wittebrood voorloopig nog niet op te heffen, daar het in de eerste dagen met mogelijk is de beschikking over een genoegzamon vooiraad tarwebloem te verkrijgen. De oude regeling be treffende samenstelling, gewicht en prijs van tarwe brood blijft dus gehandhaafd. Alleen wordt, uit sluitend vod* de a.s. Kerstdagen het verbod tot het bakken van krentenbrood uit tarwebloem opgeheven. Het gewicht van du brood is vastge steld op 7$ ons, met een speling van 5 pet. en de maximum-prijs op 22£ ct. per brood. Het invoeren van witbrood uit andere Gemeenten blijft verboden. Schiedam, 16 December 1914. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. besteding vóór 's morgens 9 uren aan het Zieken huis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing op iederen werkdag, des morgens van 9—12 uren. De Commissie voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, Voorzitter. Mr. M. M. VAN VELZEN, Secr.-Penn. De uitbetaling van de vergoedingen voor de Militie en Landweer zal in plaats van Zaterdag 26 December a.s. geschieden op Donderdag 24 December d.a.v. en die van 2 Januari 1915 op Woensdag 30 Decem ber 1914. Het Kantoor van den Gemeente-Ontvanger zal dientengevolge op Donderdag 24 en Woensdag 30 December evenals den 31 December, voor het publiek gesloten zijn. Aanbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag, 18 December 1914, aanbesteden de levering gedu rende de drie eerste maanden van het jaar 1915 van Yleesch, vet, brood, melk en kruideniers-, grutters- en koloniale waren, alles ten dienste van het gesticht. De inschrijvingsbiljetten, zooveel mogelijk ver gezeld van monsters moeten op den dag der aan- 36) Virginie en Cécile hadden alles gehoord, ook de woorden, welke in de huiskamer waren gewisseld maar alleea de vrouw van den componist toonde schrik, terwijl de comtesse, ofschoon evenals de jonge vrouw bleek als een laken, zich moedig toonde en tegen den toestand was opgewassen. Is het pakje verborgen vroeg Cherubini zacht en haastig. Men zal het niet vinden, verzekerde Cécile. Komt dan, zonder aarzelen, want alleen dan zal het gepeupel ons niet verdenken. Het is niet zoo erg als het er uit ziet, houdt u maar goed, comtesse 1 Rondom de lippen van Virginie speelde een ver achtelijk lachje zij reikte den componist de hand en zeide Voel mijn pols, hij zal niet sneller slaan dan de uwel Goed, fluisterde Cherubini, dan zal het ons gelukken deze ellendelingen te bedriegen. Wie ïich zelve niet opgeeft, zal door God niet verlaten Worden Op het Westelijk -oorlogje terrein, wordt na. oei periode van rust, de actie met groot?! heftigheid voortgezet. Fr is de laatste weken bij Berrv au Bac bijna •onafgebroken hardnekkig gevochten. Dei a.invallen der Duitse hers zijn hier het hevigst. Het is een moeilijke plek om bezet te; houden en dat kast veel mensfihenlerais1, maar het moet behouden, blijven omdat het een belangrijk steunpunt is voor een yoorwa,arische beweging in de vlakte De voort dure nue beschieting van Reims gaat alle beschrijving; te boven. Zij1 heef! nu meer dam tachtig dagen achter1 elkaar geduurd. Ondanks verwoede tegenaanvallen ter Duit- sobers zegt het Fransdie communiqué nebben, wij het bij Itollebeke gewonnen terrein behou den, I v an de Soumie tot Argonne is met tusschen- P'oozen een minder hevig: artilleriegevecht gele verd. In den Elzas heeft de zware Duitachc artil lerie groo.te bedrijvigheid getoond en Duitsohe infanterie heeft, vasten v-oet gekregen te Steiin- baeh. Vóór t overige hebben wij het tevoren gewonnen terrein behouden. Het officieel© Duitsdie communiqué luidt: De Fransdien hebben gisteren op verscheidene punten van het front vergeefschei aanvallen gé- daan. Aanvallen op onze stellingen ten Zuidoosten van peren zijn onder zware vei..iózen voor den vijand afgeslagen. Een vijandelijk offensief uit de streek ten iio.im oosten van Suippes en ten noordoosten van Or nes is met zware verliezen voor de Fvansahen afgeslagen. In de .streek va,n Ailley Apremónt hebben de Franschen viermaal getracht onze .stellingen stor menderhand te nemen. Dieze pogingen zijn ver ijdeld, ©venals een nieuw offensief uit tie rich ting Flirey. In de Vogezen zijn do gevechten nog in vollen gang. Bij de herovering van het donp Sfeinhach hebben wij 300 krijgsgevangenen, gemaakt. an het Oostelijk oorlogsterrein wordt uit We -:- nen gemeld Ons offensief in West-Galicië dwóng1 den vijand tot den terugtocht en bracht ook het Russische front in Zuid-Polen tot wankelen. Het 'gelukt.? gis teren aan onze troepen die onvermoeibaar ziin in hun vervolging, in de linie JasloBajbrot bij: deze vervolging en in den jongsten slag 31.000 Russen gevangen te nemieo. Heden zijn berichten ontvangen over terug waarl- sche bewegingen van den vijand over het geheele front Ra.jbrotN iepolomice— Wol brom— N ovoia- domsk—Petrokow. In de Karpathen werden tegen het voortdririgen van vijandelijke troepen in Let Latoreza-dal de noodige maatregelen -grili riffen. Uil Berlijn vernemen wij nog;: Uit Oost-Pruisen walt niets nieuws te melden De van uit Saldau over Mlawa in de lichting1 van Zjechanow1 vaortgedTongen Duitsche colonne heeft, hiertoe gedwongen dooi" een ovcr- machtigen vijand, haar vroegere stellingen weder ingenomen. In Russiseh-Polen is' niets belangrijks vaorge vallen. Het onglunstige weer- beïnvloedt onze maatre gelen. Wat betreft de wederinnamé van Belgrado dooi de Serviërs hierover zegt het Oostenrijk'sch com muniqué: De operatieve toestand, welke het gevolg was van het noodzakelijk terugtrekken van onzen rechtervleugtel, deed het wenschelijk voorkomen oir, ook Belgrado voorloopig op te geven. De stad werd zonder strijd ontruimd. De troepen hebben door de; geweldige mars. heu en gevechten w'el gteleden, maar zijn toch met de. besten geest bezielü. den van den overweldiger. Hun tegenstand was roemrijk, en de beteekenis van den aldus gewon nen tijd en voordeelen is onberekenbaar. Wij kunnen voor hun heerlijk voorbeeld niet te dank baar zijn en hen niet genoeg bewonderen, wij kunnen hun de verliezen en al de ellende, welke zij vrijwillig hebben onderstaan, nooit genoeg vergelden. »Zij hebben gevochten als helden, voor een hei lige overtuiging tegen een ontzettand verplette rende overmacht. Zij hebben geleden zooveel het menschelijk uithoudingsvermogen toelaat. »God geve dat een voorspoedige en schitterende toekomst voor hen weggelegd zij, alsmede een eerste en duurzame plaats in de beschaving en vrijheid. Hij ging de vrouwen voor naar de huis kamer. De comtesse en de jonge vronw volgden hein op den voet. Virginie met kalme waardigheid de onbeschaamde blikken der sansculotten beant woordende. Cécile met gebogen hoofd en zich aan de moedige comtesse vastklemmende. Er zijn oogen blikken, waarin de tooverkracht van zelfstandigheid zelfs het ruw gepeupel ontzag of minstens eerbied inboezemt. Zulk een oogenblik volgde nu. De ruwe makkers van den reus, die ongege neerd en schaamteloos plaats hadden genomenop de sofa en de stoelen, stonden onwillekeurig op, de kolossus, die nog nieuwsgierig naar de piano stond te kijken, wreef zich de oogen uit en mompeldeSapristi I Cherubini, die alles met een enkelen oogopslag zag en voor ergere gevolgen vreesde, riep luidr Burgers, gij allen hebt moeders, zusters, vrouwen, bruiden eerbied voor mijn vrouw en zuster Wel alle duivelsgrinnikte de reusachtige aanvoerder der bende, wat denkt ge van ons? Wij zijn het volk, en het volk weet, wat het doen en laten moet. Vooruit kameraden riep hij daarna tot zjjne bende, doorzoek alle kamers en hokken. Gij Etienne, blijf intusschen hier om dit nest te bewaken. De achtergebleven sanscuiot, die een echte galgentronie had, ging weer zitten zette zijn bijl BELGIë. Een vleiend oordeel. De bijdrage van Lord Roberts, in het »Kmg Alberts Book" is een loflied op het heldhaftig ge drag der Belgen. »Grenzenloos is mijn bewondering voor het edel aandeel door België genomen in dezen aanvals oorlog, waar valscheid, onrechtvaardigheid, en onteerende verachting voor het gegeven woord hoogtij vieren. Ik voel zeer innig dat Groot- Brittanië tegenover België een ontzaglijke schuld van dankbaarheid op zich geladen heeft, welke het bezwaarlijk ooit geheel zal kunnen vergelden. Bezield door het edel voorbeeld van hun koning hebben de Belgen den eersten stormloop der Duit- schers tegengehouden en ons aldus den noodigen tijd gegeven om de rechtmatige bestraffing te ontgaan, welke wij door onze onvolledige voorbe reiding tot den oorlog, voor de verdediging van onze eigen belangen verdiend hadden. Belgie heeft aan de groote naties getoond hoe een dapper en eensgezind volk, onbevreesd, en bereid omalies te doorstaan, voor de heilige zaak der vrijheid geruimen tijd weerstand kan bieden aan overwel digende machten, en machtig veel bijdragen tot den goeden einduitslag. »Inden verschrikkelijken strijd, die thans woedt, verdienen de Belgen stellig den palm omdat zij, en zulks uit eigen beweging, den eer sten dam hebben durven opwerpen tegen de ben- I n W e s t-V laanderen. De corresp. van »De Tijd" schrijft uit Sluis De Duitsche kanonnen, die toe voor eenige da gen in den omtrek van Moorseele, twee uur boven Kortrijk, in verborgen posities waren geplaatst, zijn vandaar weggevoerd in de richting Heule, een dorp, dat een half uur noordwaarts van Kort rijk gelegen is, en naar Galleghem, op den rech teroever van de Leie. Alle verkeer is te Heule streng verboden en reeds meermalen gebeurde het, dat de Huelsche werklieden, die in groot aantal in de Kortrijksche fabrieken werken, des avonds niet naar huis konden en den nacht in de stad moesten doorbrengen. Die gestrengheid en het daar opstellen der kanonnen, verrecht- vaardigt in zekere mate de bewering van sommige Kortrijkenaaïs, dat de Duitschers toch iets te vreezen hebben lang? die zijde, te meer, daar het in den omtrek was, dat men Engelsche patrouil les gezien heeft. Evenals in de duinen langs het Belgische zeestrand, waken de Duitschers scherp, om de posities hunner kanonnen verborgen te houden. Te Kortrijk hoort men dag uit, dag in het zware gebulder der Duitsche kanonnen en, wat zwakker, het verder gelegen geschut der verbon denen. Zoodanig zijn de menschen aan dit artifi cieel donderen gewoon geworden, dat ze geheel verwonderd opzien als ze soms voor een paar uren niets meer vernemen en zich angstig afvra gen, wat er wel bijzonders mag gebeurd zijn. peren heeft, naar deze correspondent ver neemt, zeer zwaar geleden. De straat, die van de Station-plaats naar de Markt leidt, de straat waar men het meest handel dreef, is omtrent geheel verwoest. Het hevigst van al is de aanblik op de Groote Markt. Ontzettend is er het getal huizen waarvan nog enkele zwartberookte puinen recht staan, De kazerne van het derde linieregiment bleef tot nog toe ongedeerd. De St. Nicolaaskerk, de kerk van het Carmenklooster en de prachtige St. Maartenskerk hebben veel geleden van de be schieting. De prachtige middeleeuwsche hallen zijn niet meer dezelfde, sommige deelen doen denken aan de Mexicaansche ruïnen van het rijk der Aztequen. tusschen de knieën, steunde met de handen in de kin op zijn wapen en zag den componist onafge broken wantrouwig aan. Deze deed alsof hij niets bemerkte hij en de vrouwen bleven zwijgen. In pijnlijke spanning hoorden zij de ellendelingen in het zijkabinet, in de keuken en in de kamer van Marion schommelen, overal de kasten openen en bedden en andere meubelen omver halen; indien het bestofte pakje werd gevonden, dat de com tesse met de kleeren van Cécile had verwisseld, dan kon de zaak voor Virginie erger gevolgen hebben. De sansculotten keerden naar de huiskamer terug. De reus trad bp Cherubini toe. - Gij hebt de waarheid gezegd, burger, bromde hij, de verraadster is bij u niet geborgen, gij zijt immers een goed patriot, hé Alvorens Cherubini nog een antwoord kon geven, riep een schelle stem Dat geloof ik maar half De reus keerde zich om. Wie zegt dat vroeg hij rondziend. Ikantwoordde de kerel, die de reus Etienne genoemd had. Flegmatiek richtte hij het hoofd en de vuisten van zijne bijl op, stond op, wees met den steel zyner bijl op Cherubini en vervolgde met een akelig krijsende stem Waarom kan hij toch geen verrader zijn, al heeft men de vlurhteling ook niet bij hem ge vonden? Jean Frossard, gij houdt u voor de slimste van ons allen en daar gij in elk geval de sterkste zijt, gelooft men het om uwentwil. Moet ik nu zeggen, wat gij niet ziet en wat een kind kan raden? En gij, kameraden, zijt gij dan ook blind en doof? Kijkt dien zoogenaamden patriot eens nauwkeurig aan, laat hem praten en, daar gij nu nog niet dronken zjjt, evenmin als ik, dan moet gij toch duidelijk zien, dat die kerel geen Franschman is. Hier, geef eens licht aan En nu vraag ik u Wat heeft een vreemdeling te Parijs te maken Hij kan niet anders dan een spion van de vreemde tirannen zijn, die met de roya listen in 't geheim samenspant om de domkoppen van ons land tegen de republiek op te hitsen Die man is een vreemdeling, zijn gezicht en zijn spraak verraden hem. Gij moogt mij hangen als het niet waar is 1 Ik verklaar hem verdacht wij zullen hem gevangen nemen Cécile uitte een kreet van ontzetting en klemde zich aan haar echtgenoot vast, die bleek en roer loos, doch trotsch bleef staan, terwijl de comtesse een beweging van verzet maakte en den spot achtig lachenden aanklager van haar vriend een verachtelijken blik toewierp. De sansculotten keken den componist aan. (IVordt vervolgd). NIEUWE aiH MIMI by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1