Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Be westelijk Nieuws. Ingezonden. Bewengd Nieuws. Een tegenspraak. Onlangs -werd door de coarespondenten van verschillende bladen gemeld, dat de Duitsehers om hygiënische redenen een gedeelte der lijken der gesneuvelden zouden hebben verbrand. Volgens de sKöln. Volksz." heeft thans een militaire arts bij het Duitsche algemeene bestuur te Brussel verklaard: »Over aanspoeling van lijken uit het Ysergebied is niets bekend. De berichten over ontzaglijke lijkentransporten naar het Noorden, verbranding in hoogovens en te Leuven, zijn onwaar. In een straat te Leuven zijn geen lijken begravenwel echter lijken van burgers en soldaten voorloopig rnet aarde bestrooid. Eene commissie van profes soren der medische faculteit te Leuven, heeft de deskundige begrafenis met offervaardigheid ter hand genomen. Te Dinant werden de verblijf plaatsen der lijken in gedrukte lijsten algemeen bekend gemaakt, Nieuwe afpersingen. Men seint, uit Sas van Gent aan de „Tel.": Om de Belgische grens te kunnen passeeren, moet voldaan worden aan de volgend© eivehen een pas en de andere: daarbij behoorende pa pieren, geen brieven, geen kranten; verder moet men zich laten welgevallen een onderzoek aan den lijve. De inhoud van de portemonnai? mag omgezet worden in Diuitsch papier. Koers fi. 1.25 de Mark. Heeft men goud bij zich. dan wordt gevraagd, of men dat .wenscht in te wis selen. Hiervan ,is men natuurlijk niet gediend. Ban wordt de geheele geldvoorraad geconiis'keeid zonder een cent vergoeding. Zaterdag! is deze nieuwigheid voor het eerst in werking getreden. Verder zijn Zondag talrijke broches en arm banden van dames in beslag' genomen, waarvoor een eigenaardige truc wordt toegepast: Vers-.'lin- dene dames dragen broches met het portret van een familielid, beminde, of lid van da Bel g a*:lm koninklijke familie. Goud is een welkome buit FRANKRIJK. M a u b e u g e. Een Fransche Roode- Kruis verpleegster, die door de Duitsche linies heen van Maubeuge is terugge keerd zegt dat de Duitsehers de bewoners der vesting goed hebben behandeld. De toegevend heid, door de veroveraars betracht, is ten deele te danken aan de bewonderenswaardige wijze waarop de burgemeester voor zijn mede-ingezete nen is opgekomen, ten deele ook aan het feit dat in het Fransche Roode Kruis hospitaal de jeug dige prins van Saksen-Meiningen, een neef van den Keizer als patiënt is opgenomen. De prius was in bewusteloozen staat met een schedelbreuk in het hospitaal opgenomen en stiert drie dagen daarna. De stedelijke overheid heeft de prins bij de uitvaart de aan zijn rang toekomende eerbe wijzen gegeven. Het lijk en de kist werden ge fotografeerd en de foto's, benevens alles wat de prins bij zich had werden naar zijn familie te Meiningen gezonden. De hertog van Saksen- Meiningen betuigde zijn erketelijkheid voor deze hoffelijkheid en zijn dankbaarheid schijnt ten goede te zijn gekomen aan de inwoners der stad- De hertog was ongetwijfeld te' erkentelijker, daar zijn familied te Maubeuge was aangekomen als een gevangene in de handen der Franschen. Het was een slanke krachtige jonge man van aehttien jaar. Een nietig Fransch jagertje had hem «neergehouwen en gevangen genomen en meteen den ordonnans van den prins en twee cavaleristen van zijn regiment die bij hem waren, neergeschoten. DUITSCHLANÜ, C hjolefta te Fr ie drichs f e 1 d. Volgens officieele mededeelingen van het gene ra al-commando van het 7e Armeekorps in het Rijnland zijn in het krijgsgevangenenkamp te Frbef- duchsfeld bij Emmerik zes gevallen van oho- lera vastgesteld, waarvan twee gevallen met do-o delijken afloop. In verband met het heersoban der cholera in het kamp zijn alle Russische krijgsgevangenen in quarantaine gesteld. Mede zal op de Diülmerheide bij Wezel een afzonderingsbarak opgericht worden, waarin do Russische krijgsgevangenen ©emigten tijd in obser vatie worden gehouden ten einde verdere besmet ting te voorkomen Gelijk men weet toeviein in Friedrichsfeld ook Fransche, -Engelsche en Belgische krijgsgevange nen. DOSTENR1J K-HON G ARI JE. Een dreigende paniek. De »Morning Post" bevat de vertaling van een brief, die door den correspondent van een Hon- gaarsch blad uit Boedapest was ontvangen. Wij lezen daarin De geruchten omtrent de nederlaag in Servië, worden bevestigd in Italiaaansche bladen, en houden aan. Het verschil in de manier, waarop het nieuws ontvangen werd door de Oostenrijkers en door de Hongaren, was zoo kenschetsend, dat ik er u een voorbeeld van wil geven, want het werpt een uiterst eigenaardig licht op het verschil in stemming, dat tusschen de beide rassen bestaat Terwijl in Weenen de bevolking rouw bedreef en voor iroost opzag naar den hemel, waren in Boe- d t, - t zoowel de ontwikkelde standen als de menig e woedend. Volksmenigten trokken drei gend door de Rackoczi- en de Andaassy-avenue. Hierop begaf de stoet zich vloekend en tierend naar het departement van oorlog. Voor het ge- houw aangekomen werd geroepen»Weg met PotiorekHazai moet aftreden", enz. Nauwe lijks had de politie in één wijk de orde hersteld of in een andere brak het leven weer uit. Ge durende de betoogingen werden 50 opgeschoten jongens in hechtenis genomen, Ditmaal werden in de stoet geen vlaggen gedragen, wat bij vorige dergelijke gelegeuden wel het geval is geweest. Het zag er met de betoogingen leelijk uit. Feite lijk niemand weet waar deze opstootjes op uit zullen draaien. Zelfs nu nog ofschoon het laat in den avond is zijn de straten zwart van de tnenschen, die zich vooral ophoopen in de buurt van de dagbladbureau's. Jonge studenten, oude mannen en ook vrouwen staan opgewonden op de trottoirs, en de politie is niet bij machte de menschen tot doorloopen te bewegen, Potiorek is langen tijd een populaire figuur in Hongarije geweest Meer dan tien jaren is hy opperbevelhebber van de honvedtroepen geweest en in aanzienlijke kringen te Boedapest was hij een geziene figuur. Het zijn echter geen gevoels-overwegingen waar om men hem geen schuld geeft van zijn nederla gen. Men wijst erop dat hij met een klein leger tegen de Serviërs werd gelaten, die, naar men zegt, 300.000 man tellen en versterkt door 10 Russische infanterie-regimenten en een divisie cavalerie. Ofschoon niemand recht weet hoe die Russische troepen in Servië gekomen zijn, gelooft toch ieder een dat de Serviërs de laatste week door Russi sche troepen zijn versterkt. Albanië. Van Duitsche zijde wordt geschreven Met groote ingenomenheid maken de bladen in Constantinopel melding van een proclamatie in Albanië, welke het na de afkondiging vad den Heiligen Oorlog niet enkel als een nationale maar ook als een godsdienstige plicht achten aan de zijde van Oostenrijkers en Hongaren den strijd tegen de Serviërs aan te biDden en de heilige gedenkplaatsen van het Meerelveld (het graf van Sultan Moerad) tegen de Serviërs te beschermen. Men koestert te CoDstantinopel de hoop, dat de heerschende stemming er toe zal mogen bijdragen den inwendigen strijd in Albanië bij te leggen. Men is gezind het verleden te vergeten en den Albaniërs de hand te reiken, wanneer zij tegen den gemeenschappelijken vijand opstaan. Volgens een bericht uit Koritza te Athene ont vangen, zouden -25.000 Albaniërs over Dibre in Servië zijn doorgedrongen. Tengevolge van een ontploffing' in ten steen kolenmijn te Fukuoka in Japan zijn 800 werklieden gedood. De krijigsraad te Goblenz heeft vijf beklaag den wegens landverraad tot tuchthuisstraffen van 8 maanden tot anderhalf jaar veroordeeld. De oudste zoon van den Rijkskanselier Van Eethmann-'Hollweg werd biji een patrouillerit in het Oosten gewond. Hij1 bevindt zich in krggsgeiran- g'enschap; zijn verwondingen zijn tamelijk ern stig i" H M. de Koningin zal Donderdag, Vrijdag en Zaterdag een inspectietocht in Noord-Brabant hou den. Belasting op de goederen in de doode hand. Naar wij vernemen, wordt, naar aanleiding van den wenscih dienaangaande in de Tweede Kamer uitgesproken bij! de behandeling van heit 'eenings- ontwerp, aan het departement van Financiën on derzocht, welke de opbrengst zou kunnen zijn van een belasting ,op de goederen in de doods hand. Geïnterneerden. De Sociaal-democratische Kamerclub Leeft be sloten uit haar midaen een commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar c- toe standen in de mterneerings'kampen. Deze com- missie, die de opdracht heeft een rapport om trent hare bevindingen aan de Kamer-club uit te brengen, bestaat uit de hoeren Troelstra, rieere- koper, Albarda, Mendels, van Leeuwen, ieden der Tweede Kamer en Van Kol, lid der Eerste Ka mer. Door het Rijk zijn onder de gemeente Uden een groot aantal heidegronden aangekocht, ten einde daarop een intemeeringlskamp te bouwen. Uitvoerverbod. Het Stbld. No. 560 bevat een Kon. besluit van den 15den dezer, houdende verbod van uitvoer van wollen- en halfwollen goederen, van den dag der afkondiging van dit besluit. Bij Kon. besluit kan dit verbod tijdelijk worden opgeheven of in bijzondere gevallen daarvan ont heffing worden verleend. Van Kol weer naar Japan. Het ligt in het voornemen van den heer Van Kol, in Februari a.s. weer naar Japan terug te gaan, ten einde zich verder te kwijten van de hem door den minister van koloniën gegeven opdracht, om de Japansche nijverheid te bestu- deeren, Belgische vluchtelingen. Gistermiddag heeft ten gemeentehuize te Sluis een conferentie plaats gehad tusschen den regee- ringscommissaris voor de Belgische vluchtelingen, den heer Ruys de Beerenbrouck, den burgemeester van Sluis, den inspecteur van de volksgezondheid dr. Oosterbaan en eenige leden van het plaatselijk comité. Het resultaat der gevoerde besprekingen is. dat de 1500 Belgische vluchtelingen, die hier nog vertoeven, niet naar Nunspeet zullen ge transporteerd worden en zij het misschien met enkele wijzigingen, in de schepen gehuisvest blijven. Steun van Curasao. In de kolonie Curasao hebben zich twee com- missien gevormd, de eene voor de inzameling van gelden ten bate van de naar Nederland uit geweken slachtoffers van den oorlog en de andere om gelden iri te zamelen voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. De eerste commissie heeft f2106.20 bijeen gebracht en de andere f 1898.85 aan bijdragen ineeDS en aan zes-maandelijksche bijdragen f 1543.85 per maand. Voorts heeft een damescomité op het eiland Curacao nog f551.10 voor eerstgemeld doel bijeen gebracht. De bevolking van Curasao heeft er hoogen prijs op gesteld, om, als blijk van dankbaarheid voor de hulp, die zij zoo menigmalen uit Neder land ontving, ook thans, naar haar vermogen, het moederland eenigszins te hulp te komen, nu er daar tengevolge van den Europeeschen oorlog en de mobilisatie groote offers worden gevraagd. (N. R. Ct.) Beëediging. II. M. de Koningin heeft gisteren voor middag be ecdigd den vice-president van den Raad van State rar. Van Leeuwen, ten overstaan van dein Minister van Binnenlandsehe Zaken; den president en dcli vice-president van den Hoogen Raad in tegen- wooffligheid van den Minister van Justitie. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Dec., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 757.6 te Munchen. Laagste barometerstand 745 0 te Sylt. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmeest matige westelijke tot zuidelijken wind nevelig of betrokken met tijdelijke opklaring, later wellicht weer regen, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 22 December 1914, des namiddags 2 uur. 1. Benoeming van een lid uit de ingezetenen in de Commissie van Administratie voor het Stads ziekenhuis, wegens periodieke aftreding van het lid J. M. van der Schalk. 2. Benoeming van een lid in de Commissie voor de Vernietigde Gilden, wegens periodieke aftreding van het lid A. C. A. Noleti Aanbevolen worden1. A. C. A. Nolet2. C. J. Wouterlood. 3. Benoeming van twee leden in de plaatse lijke Commissie van Toezicht op het M. Onderwijs, a. wegens periodieke aftreding van de leden mr. H. M. C. Poortman en mevr. C. Van der Schalk— Nieuwhof. Aanbevolen worden in de vacature-Poortman 1. A. L. Boot, 2. H. B. E. Blaisse; in de vacature van der Schalk Nièuwhof1. van der Schalk Nieuwhof, 2. F. Duijvendak Funke, b. wegens tusschentijdsche aftreding van mevr. Janssen La verge. 4. Wijzigingder Gemeente-Begrooting, dienstl914. 5. Voorstel van B. en W. betreffende het slui ten van een overeenkomst met de bouwmaat scbappy »Kortland" omtrent overname en aanleg van straten op den voet van art. 20 der Bouw verordening, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. 6. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in de Plaatselijke Directe Belasting naar het inkomen, dienst 1914'15, met afwijzend prae- advies van B. en W. omtrent de vraag van den heer de Bruin in de vorige vergadering of door den man kunnen worden in aftrek gebracht op hem verhaalde kosten van verpleging zijner vrouw in een krankzinnigengesticht. 7. Ontwerp-besluit ter uitvoering van de be reidverklaring in principe bij Raadsbesluit van 42 Mei 11. om aan de N. V. Scheepsbouwmaatschappij »Nieuwe Waterweg" ten noorden van het groote terrein, alsnog een stuk grond in erfpacht uit te geven. 8. Voorstel van B. en W. in verband met een nader verzoek van de bouwvereeniging »Een- dracht" strekkende om genoegen te nemen met een aandeelen-kapitaal van 10 der bouwkosten en toe te staan dat de bouw bij gedeelten wordt tot stand gebracht. 9. Voorstel van B. en W. tot bebossching van de thans in opspuiting zjjnde terreinen in West- Frankeland, zoolang deze niet voor bouw- of in industrieterreinen kunnen worden uitgegeven. 10. Voorstellen van B. en W. tot afwikkeling van het met de fa. L. Volker Azn. in 1907 ge sloten contract tot opspuiting der gronden ten zuiden van den Frankelandschen dijk. Vrijwillige Landstorm. Het ligt in de bedoeling van den Luitenant- Commandant F. H. Barthèlemy van de afdeeling (wielrijders) te Ridderkerk morgenavond met een gedeelte van zijn troep naar Schiedam te komen en de groote vergadering, door het Schiedamsche Landstorm-comité uitgeschreven, bij te wonen. De troep vertrekt te half zes uit Ridderkerk. Wij sporen onze jongemannen aan de vergade ring in Odéon bij te wenen. De heer W. J. M. Linden, le luitenant bij den staf, zal spreken over het onderwerp: Vrijwillige Landstorm. Als spreker en schrijver geniet hij in de kringen, die volksweerbaarheid voorstaan een uitstekende en welverdiende reputatie- Aan de Universiteit te Leiden promoveerde heden tot doctor in de rechts wetenschap de heer J. J. Hage, op het proef schrift sOnderlinge Verzekering." Door den Burgemeester is tot 4e Hoofdagent van politie met ingang van 1 Januari a.s. benoemd J. J. de Ruiter, thans agent van politie le klasse (Rechercheur). De agenten van politie 2e klasse H. de Haan en A. Meynckens zijn met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot agenten le klasse. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 17 December 3,33 v.m., 3.53 n.m. (buiten veraniwuüidelijklieid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al wordon ze niet geplaatstwordt de kopy niette ruggegeven. Schiedam, den 16 December 1914. Mynheer de Redacteur Van verschillende zijden worden mij inlichtingen gevraagd over de plannen en de bedoeling van de Regeeriug ten aanzien van de vrijwillige land storm. ik kan nieuwsgierigen en belangstellenden slechts verwijzen naar de vergadering op morgen avond. Daar worden door een deskundige alle vragen in onderdeelen beantwoord. Het zy my evenwel vergund, M. de R. een enkele opmerking »van stuurlui aan den wal" te weerleggen en wel deze, dat het gunstig oogeu- blik voorbij is. De geestdrift is gedoofd en er zijn menschen genoeg onder de wapenen 1 Een geestdrift, die als een zomerwolk voorbij drijft is onvotdoende om het vaderland te dienen, doch oprechte vaderlanders zyn steeds bereid te komen als hun land, hun Koningin hen noodig heeft I Dat het thans nog niet te laat is, bewyst mij een schrijven dd. 14 dezer ontvangen van den heer Territoriaal Bevelhebber in Holland, die mij bericnt »d a t hij het tot stand komen vaneenlandstormaldeeling te U went (Scüiedam) tenzeerstezal toejuichen." Waar de bevelhebber van de Landstoruitroepen blijkbaar meent aat we niette laat zijn, daar meende ik niet te mogen nalaten positie te nemen tegen dezulken wier uitlatingen misschien velen zullen weerhouden zich naar de vergadering op morgenavond 8 uur in Odeon te spoeden om te komen tot ae oprichting van een afdeeling te Schiedam. Met dank voor de plaatsing, verblijve inmiddels, Uw d.w. dienaar, W. C. D. Dekkek. Te Grevenwicht (aan de Maas in Limburg) is een landweerman van het 45e Bataljon Landweer terwijl hy op patrouille was, onder een neer vallenden boom gekomen en gedood. Een socialistische betooging. Gisteravond werd in den Haag een betooging gehouden door de socialistiscne organisane's waaraan volgens de sRes.-Bode" door een 5000 personen werd deelgenomen. De deelnemers droegen een kaart op den hoed met het opschrift »Hooger uitkeering voor mili tairen en werkloozen". Van het Lange Voorhout trok de stoet naar de Groote Markt waar hij ontbonden werd. Een pij n 1 ijk geval. De minister van Bin nenlandsehe Zaken heeft (Onmiddellijk oen on derzoek gelast naar de mate waarmee de burge meester van Krimpen a.d. IJset de heer G., Koker Jzn., betrokken is in het geval aer aanwezig heid van een bedrijf van het bereiden van vleesch- preparaten in het Roode Kruis-hospitaal te Rot terdam. Te Amsterdam werd 14 jaar geleden een hand kar ontvreemd ten nadeel© van een aldaar woon achtigen kanen vei huurder. Dezer dagen trof men het gestolen voertuig aan in handen van 'ten venter, die mededeelde de kar toen ter tijde van een 14-jarigen jongen te hebben giekodht. De vermoedelijke dader, reeds man geworden, is men thans op het spoor. Ontjploft. In het stationsgebouw te Eind hoven begingen cenig© jongelui de onvoorzichtig heid een patroon te laten ontploffen. Een aer aanwezigen sloeg bewusteloos neer, terwijl een ander ernstige blessuren opliep. Te Tilburg' is uit de kas van den bataljons commandant van een regiment infanterie-, geves tigd in de school in de Besterd, f 9500 ont vreemd. Een afdeeling' infanterie hield in Noordwijr keihout rust. Bij haar vertrek bleek dat een snug gere landsverdediger- a'ji geweer- had ver-'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2