voor Schiedam Omstreken. loUzcJll) De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering li (100 37ste Jaargang Donderdag" 17 December 1914 No. 11108 OTsreenJtomsüg »p de polis Femelde voorwaarden, f jj y y Buitenlandsch Nieuws. 0 fl ver,iw8 p-4 r FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad verten tiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 b regels^ 9:. ct.eike regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt by levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog; Moilandsche Algemaene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by dood by verlies van eiken ande ren vinger. De beschieting van Scarborough. De Duitsche vloot vraagt weer eens de aandacht voor haar actie. Niettegenstaande mijnen en de bewaking der zee door de veel grootere vlooten der geallieerden, zijn eenige Duitsche oorlogsbodems er in geslaagd de Engelsche kast te naderen en de beide ver sterkte kustplaatsen Scarborough en Hartlepool te beschieten. Scarborough is een badplaats en visschershaven op de Oostkust van Engeland in het graafschap Yorck, aan den North Midland-spoorweg. De plaats is gebouwd tegen de zuidelijke helliDg van een kaap. Behalve kerken en kapellen, vindt men er als voornaamste gebouwen Trinity-house, een hospitaal voor zeelieden der koopvaardij, een schouwburg, een museum. Hartlepool is een han dels- en industrieplaats in het graafschap Durham. De Engelsche admiraliteit deelt als volgt dit feit mede Vanochtend heeft een Duitsch kruisereskader een demonstratie op de kust van Yorkshire onder nomen en daarbjj Hartlepool, Whitby en Scar borough beschoten. Een zeker aantal van de snelste Duitsche schepen zijn voor dat doel gebe zigd en ongeveer een uur in 't gezicht van de kust gebleven. Zij werden aangevallen door En- gabche oorlogsschepen die langs de kust patroelje- dienst deden en die trachtten de Duitsche sche pen af te snijden, doch dezen vluchten met volle stoom en verdwenen, door de mist begun stigd. De verliezen aan beide kanten zijn niet groot. Demonstraties van deze soort, gericht tegen onversterkte plaatsen ol handelshavens, hoe ge makkelijk ook uit te voeren anneer men eenig gevaar wil loopen, hebben geen enkel militair be lang, Zij kunnen aan een aantal personen van de burgerlijke bevolking het leven kosten en eenige schade ^veroorzaken aan particuliere eigen dommen, wdr zeker betreurenswaardige dingen zijn, maar zij mogen er niet toe leiden, dat de vlootpolitiek, door de Admiraliteit aanvaard, in 't minst wordt gewijzigd. Een stroom van telegrammen meldt nog na dere bijzonderheden over de beschieting. Het blijkt, dat het vuren tusschen 8 en 9 uur begon. De commandant van het fort ten Westen van Hart lepool deelde mede dat de vijand door het vu ren van de forten werd afgeslagen. Intusschen blijkt uit de berichten uit de be schoten steden dat de schade niet onbelangrijk is. Er is alvast een oud kuostmonument in begrepen. De «Yorkshire Evening Post'' zegt dat de be schieting van Scarborough er velen toe gebracht heeft uitvoering te geven aan hun van te voren reeds vastgestelde plan om zich bij een inval te bergen. De treinen uit Scarborough vervoerden veel meer menschen dan het normale getal, ter- 37) Jean Frossard, ofschoon ruw en onbehouwen en evengoed een moordenaar als alle andere van zijn bende, voelde in een hoekje van zijn ver wilderd gemoed zoo iets als een vonk van die goedwilligheid glimmen, welke alle menschen van reusachtige gestalte geschonken wordtdaar uit alleen was het te verklaren, dat hij de aan tijging van Etienne met onwil aanhoorde en den verdachte, die hem eenige oogenblikken geleden door zijne mannelijke onbevreesde houding een zekeren eerbied had afgedwongen, bijna medelijdend aanzag. Hij nam het woord op en zeide ruw Uw spraak en uw uitzicht zijn in elk geval zeer vreemd, burger, wat beteekent dat Mis schien zijt ge in de koloniën geboren en dan toch een Franschman. Heb ik gelijk Neen, antwoordde Cherubini. Ik werd in Italië geboren en opgevoed, maar mijne vrouw is een Parijsche en Frankrijk is sedert eenige jaren mijn vaderland, dat ik boven alles liefheb Praatjesriep Etienne boosaardig. Hij is een vreemdeling, dat veroordeelt hemAan het wijl de wegen druk waren door het haastig be werkstelligde vervoer van hen die niet bleven wachten om de uitwerking van de beschieting te zien, maar t eerst aan hun veiligheid dachten. Tal van vrouwen en kinderen liepen in nacht gewaad de straat op. De bevolking van Scarborough snelde naar het station, waarvan overvolle treinen naar Hul! ver trokken. Naar gemeld wordt, zijn ongeveër 50 granaten afgeschoten en 2 kerken beschadigd, terwijl van tairyke huizen het dak werd weggeslagen. Een telegram uit Darlington aan de »Star" meldt dat er in West-Hartlepool door de Duitsche granaten 20 personen gedood en 80 gewond werden. In Hartlepool werd een gashouder getroffen, die in brand vloog. Naar verluidt, moeten er 9 personen in deze stad gedood zijn. De historische abdij van Whitbv is gedeeltelijk vernield. De vijandelijke kruisers verdwenen in Noordoostelijke richting. Toen het bombardement eenigen tijd had ge duurd verschenen 4 Engelsche torpedojagers, die de Duitsche kruisers achtervolgden. De kruisers vuurden op de torpedojagers. Van den uitslag van dit gevecht is op dit oogenbllk nog niets bekend. Op het Westelijk oorlogsterrein wordt hardnekkig en moorddadig gevochten, alleen rondom Yperen vielen in drie dagen 24000 daoden en gewonden. De Duitscners begonnen den aanval op Yperen met een bombardement van St. Eloi. De bondgenooten trokken voorwaarts onder dekking van hun zwaar geschut en stieten op krachtigen tegenstand bij Morslede aan den spoorweg Yperen-Roesselaere. De Duitschers openden een hevig vuur uit gepantserde wagons, zoodat de bondgenooten moesten terugtrekken, om hun onderling verband te herstellen. De Duitschers rukten voort tot Zonnebekke, waar het terrein boschachtig is. De bondgenooten, die stelling hadden genomen op de heuvels bij Gheluwe, brachteD echter den aanval tot staan, rukten daarna voorwaarts en wisten nogmaals Morslede te bereiken, waar het station vroeger reeds zwaar beschadigd was ge worden door het vuur van de bondgenooten. De vijand was niet in staat het dorp te houden en moest terugtrekken. De aanvallen van de Duitschers op Poelcapelle, Passchendaele, Langemarck en Bixschoote mis lukten alle. De oorlogscorresp. van de Tijd schrijft Voortdurend vertrekken nieuwe troepen naar het Yserfront. Zaterdag kwamen te Brugge een 700 cavale risten aan, die onmiddellijk werden doorgezonden naar Damme, tusschen Brugge en de Hollandsche grenzen, ter plaatse waar de verschillende kanalen elkander kruisen. Den volgenden dag arriveerde in Brugge een 1500 man infanterie, welke even eens naar dezelfde plaats werd gezonden, zoodat buitenland hebben wij al ons ongeluk, oorlog, hongersnood en ziekte te danken, het buitenland zweert samen tegen de republiek. Zij willen ons allen vermoorden, hetzij zij Engelschen, Duitschers of Italianen heeten Het vrije Fransche volk neemt thans echter revanche daarvoor, waar zich de ge legenheid daartoe aanbiedt. Jean, gij zult het niet wagen, dezen verrader in bescherming te nemen gij zult u niet schuldig maken aan verraad van onze roemrijke natie. Uw kop zal u toch liever zijn, dan die van dezen spion - Hij is een vreemdeling 1 Naar de gevangenis met hemNeen, aan den eersten lantaarnpaal den beste! schreeuwden de andere sansculotten wild door elkaar, waaraan Jean Frossard echter niet meedeed. Zwijgdonderde de reus en zich toen naar Cherubini wendende liet hij er wantrouwig op volgen6 v Ja, als gij een vreemdeling zijt, dan wordt de zaak bedenkelijk. Wat deed gij te Parijs om van te leven Ik ben muzikant, antwoordde de compo nist. 1 En hoe heet gij Freule de Beaumont deed eensklaps een stap voorwaartseen licht rood kleurde hare wangen uit haar blik bloDk energie, haar helder gelaat,' haar edele figuur maakte den indruk van een koen zelfvertrouwen. Zijn naam was tot heden detr.ts der Fransche natie, riep zij, en hij zal het steeds blijven. Wilt de tweede verdedigingslinie Zeebrugge-Dudzeele- Damme-Gent nu zeer versterkt is, terwijl de troepen er doorgaan met loopgraven te maken. Als men de activiteit ziet, welke de Duitschers aan deze linie toonen, dan zou men ha3st gaan meenen, dat ze een a.s. échec aan de User niet onmogelijk achten, wat overeenstemt met de ver schillende kleinere vorderingen, die de geallieer den de laatste weken hebben weten te behalen. Mogelijk ook beproeven de Duitschers juist heden een nieuwen grooten aanval in de streek Dixmuiden-Rousselaere en Kortrijk. Vanavond zijn daar hevige gevechten begonnen, die op het oogenblik nog met onbeslisten uitslag voortduren- Slechts het bombardement van Zeebrugge even- aardde het gedonder van het geschut, dat ook te Sluis op het oogenblik gehoord wordt. In den Boven-Elzas schijnen de Franschen lang zaam maar zeker vooruit te komen. Methodisch voorwaarts rukken is de regel geworden, zooals van den beginne af had moeten geschieden. Stap voor stap maken nu de Franschen, volgens de Duitsche methode, bij het oprukken loopgraven gereed, zoodat zij bij een gedwongen terugtocht niet aan een moordend vuur zijn blootgesteld, doch kunnen wachten tot de aanval verloopt en dan maar weer vooruitdringen. De Duitschers schijnen zeer verontrust te wor den door deze tactiek. Bij Seppois, Ferrette en Biesel heeft de Fransche artillerie de Duitsche loopgraven verwoest en den vijand tot den terug tocht gedwongen, een aantal gevangenen achter latend. Wegens het Fransche offensief, heeft het post kantoor te Bazel aangekondigd, dat brieven 'voor Thann, Altkireh en Gebruciles niet ter plaatse kunnen worden bezorgd. Een andere corresp. van datzelfde blad schrijft «En avant" is het Fransche wachtwoord. De Franschen dringen vooruit over heel de Weste lijke linie. Onze Belgische troepen werken meest met de Fransche legers samen, wijl de Beigen het best de legerbevelen en de omgangstaal der Franschen verstaan. Reeds eenigen tijd was er plan, om langzaam doch zeker op te schuiven in het noorden. Hoe hooger de gevechtslinie kan verlegd wor den, te beter. Het is 't doel der verbondenen niet, om met geweld een doorbraak ergens te bewerken, wel om langs heel het front een gestage opschui ving te bekomen. Ook langs de kust. Zoo doenlijk, dient het eindpunt van ons front van Nieuwpoort hoogerop verlegd. Men weet, hoe de Belgen reeds voor eenigen tijd Lombaertzijde heroverden, al konden ze geen krijgskundig voordeel van groote beteekenis er destijds mede bereiken. Het 7e regiment werd te Veurne daarvoor door den koning zelve geëerd, geridderd. In die zelfde richting zou nu een nieu we poging beproefd worden. Die taak was weg gelegd voor het Belgische leger in samenwerking met de Franschen. Als basis voor de krijgsbewe ging diende het stukgeschoten Nieuwpoort. Bij Nieuwpoort heeft men Belgische en Fran sche troepen saamgetrokken. En vandaar ging het met een eeuwige schande bedekken, door man aan te tasten Hebt ge nooit van Luigi Cherubini gehoord De sansculotten stonden verbluft. Een gemompel ontstond. Cherubini.... Cherubini..,. Cherubini riep de reusachtige Frossard na een korte pauze. Zijt gij dezeïfde Cherubini, wiens vrijheidsliederen door het volk op alle straten worden gezongen Ja, dat ben ik, antwoordde de componist nu voor de eerste maal, sedert dit rumoerige tooneol den blik onvast naar den grond richtende. En gij zijt zeker zijne vrouw, burgeres? Wie zou anders zoo moedig voor hem optreden Zijne zuster, antwoordde Virginie de hand van den componist met warmte drukkende. De sansculotte knikte, Burger Cherubini, zeide hij, terwijl zijn plompe gelaatstrekken ophelderden en uit zijn trotsche oogen een glans lichtte, welke op een vluchtige, betere stemming van een verwaarloosd gemoed heenwezen, gij moogt op zulk een zuster trotsch zijn. Ik had ook eene zuster, die mij verdedigde, zij liet het leven voor mij toen men mij naar de galeien wilde sleepen, ja, toen maar genoeg daarover I Hij keerde zich woest om naar zijne kame raden. Wie uwer, riep hij gebiedend, kan zulk een canaille zijn om dezen kloeken burger, die de hoogerop in de richting van het in dezen oorlog befaamde Lombaertzijde. Daar mocht het hun gelukken de kuststrook te winnen. Geëindigd is deze krijgsverrichting, op dit oogenblik van weg zending, nog niet, maar alles duidt er op, dat onze troepen daar met goede uitkomsten strijden en het hunne er voor een groot deel zullen blij ven bijdragen, voor een algeheel terugdrijven van den indringer. Het ofllcieele Fransche communiqué van giste ren luidt Westende, ten noordoosten van Lombartzijde, is door een Britsch eskader hevig gebombardeerd. Het Belgische leger sloeg bij de hoeve St. Ge orges een vijandelijken tegenaanval af, en bezette eenige hoeven op den westelijken oever van de Yser. In de streek van St. Eloy hebben wij vorde ringen gemaakt. In het Aisne-gebied in liet Argonnerwoud en in Champagne hebben artillerie-duels plaats ge had, waarbij wij voordeelen behaalden. Wij vernemen nog uit den Elzas Van het Oostelijk Oo rlogs t e rre i n wordt weinig nieuws, gemeld: Uil Petrogtad schrijft men aan de „Universal" dat de porlogscorresponaent van het „Noiwojei Wiemja" in Russisch-Polen aan zijn blad seinde, dal het Russisch offensief volkomen mislukt is. De Russische troepen bevinden zich in een uiterst kritieken toestand, in het leven geroepen door de buitengewone kracht va,n het offensief van Ven Hindenburg. Po verpleging en proviandeering. der Russi sche troepen situit op bijna onoverkoni moeilijkheden, daar de troepen vanuit het Oosten en het Westen do.or de Duitschers bedreigd worden. Slechts een wanhopige mi geweldige krachtsinspanning of een volkomen nlgemeane terugtocht kan de Russen uit dezen toestand elk geval zal dit zeer groote renden. In eischen. Dit. bericht in het Russische blad, dat vóór de publicatie niet aan de censuur voorgdegd werd, heeft in Petrograd de zeer terneergedrukte stemming nog: vergroot. Het „Nowoje-Wremja." werd op hevel der re geering door de politie in beslag genomen. Van het Oostenrijksehe hoofdkwartier' wordt nog gemeld Ondanks sneeuw en ijs rukken ae Oosfen- rijk tIongaarsche troepen in de Karoateii voort durend in stormpas voorwaarts. De cavalerie ham verscheidene passen en achtervolgt oe terug trekkende Russen in voortdurende, achterhoede gevechten. Het aantal gevangenen stijgt nog steeds. De laatste dagen werden er 2000 weggezonden In Hongarije zijn thans geen Russen meer. De Russen zijn in Galicië van twee zijden In gesloten, en werden daardooi genoodzaakt tof troepenverschuiving van het eene front naar het andere. Daardoor werd hun Karpaten!! ai?' natie, de vrijheid, bet volk en Frankrijk met zijne liederen verheerlijkt, voor een spion aanzien Hij mag in Italië geboren zijn, in zijn aderen stroomt transch bloed. Leve burger Cherubini! Hij leve 1 brulden de sansculotten, de zoo- even nog vijandig gezinde Etienne niet uitgezonderd die nu het hardste schreeuwde. De verschrikte Cécile klonk het woest gebrul der kerels als een hernelsche muziek in de ooren, want voor haar had het de beteekenis, dat haar echtgenoot veilig was. Zij drukte de comtesse aan het dankbare hart en fluisterde Cherubini, die zich diep vernederd gevoelde door de ovatie van het gepeupel, eenige woorden toe, om hem tot voorzichtigheid aan te manen. De arme jonge vrouw dacht er niet aan en kon ook niet vermoeden dat haar nog een zware be proeving te wachten stond. Wanneer deze burger de beroemde compo nist is, begon een der sansculotten, nadat het gejubel had opgehouden, dan zijn wij nu het best in de gelegenheid om door hem het lied te laten componeeren, dat Gontard voor ons heeft gemaakt. Wij kennen het alleen van buiten, het drukt zeer juist uit, wat wij willen en gevoelen, en toch kunnen wjj het niet zingen, want noch de wijze der Marseillaise noch een andere, welke 'wij kennen, past er op. Wat dunkt u, Jean De reus knikte toestemmend. Een goed ideebromde hij. Heeft iemand uwer het lied bij de hand? (Wordt vervólgd). gij u dezen 'S|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1