_p,MATOGf sterkt v m Ingezonden Mededeeiingen. 22"iven Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Handelsberichten, zuidelijke tot westelijken wind, betrokken, tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Vrijwillige Landstorm. De vergadering uitgeschreven door het comité tot vorming van een vrijwillige Landstorm trok gisterenavond veel bezoekers. Het stedelijk Muziekkorps opende de vergadering met het «Wilhelmus" en het »Wien Neêrlands Bloed," die staande door de aanwezigen werden aanhoord. De Edelachtb. heer Burgemeester heette daarna alle aanwezigen welkom, en bracht een woord van dank aan luitenant Linde, die zich welwil lend beschikbaar had gesteld om dezen avond te spreken over den vrywilligen landstorm. De Burgemeester dankt den commandant van de Landstormafdeeling Ridderkerk voor de aan wezigheid van dat corps op deze vergadering en den directeur van het Sted. Muziekcorps voor zijn bereidwilligheid om de vergadering met muziek op te luisteren. Over het doel van dezen avond, vervolgde de Burgemeester, hoef ik u niet veel te zeggen. Luitenant Linden zal u dat uiteenzetten. Spr. hoopt, dat deze vergadering succes moge hebben zoodat kan worden overgegaan tot het oprichten van een Landstorm-afdeeling in Schiedam. De WelEd. Gestr. Heer W. J. M. Linden uit Leiden, krijgt nu het woord. Spr. geeft een beknopt overzicht van het tot stand komen van de Landstormwet, en legt er vooral den nadruk op, dat volgens art. 408 van de militiewet van 1899 de overheid gerechtigd is alle mannelijke Nederlanders op te roepen tot het verrichten van militaire diensten. Deze algemeene bevoegheid is later door ver schillende wetten aangevuld en het laatste door de wet van 28 Aug. 1913. Tot den Landstorm behooren volgens de wet, alle mannelijke Nederlanders van 19—40 jaar. Daarnaast is een bepaling gemaakt, dat perso nen niet behooren tot militie, landweer of land storm tot een vrijwillige verbintenis bij den land storm kunnen worden toegelaten. In de praktijk zullen niet veel personen tot een vrijwillige verbintenis by den L.St. kunnen toetreden, omdat nagenoeg iedereen bij den ver plichten L.St. zal zijn ingedeeld. Dit geldt echter alleen voor de personen, die na 1913 den 20-jrfigen leeftijd hebben bereikt. Zij die voor dien tijd vrij waren van militieplicht, zijn ook vrijgesteld van landstormplichten. Spreker komt tot een berekening dat thans minstens 100.000 flinke jongemannen rondloopen, die vrij zijn van alle dienstverband en dus een vrijwillige verbintenis bij den L.St. kunnen aan gaan. Het Kon. besluit van 4 Aug. 1914, heeft de mogelijkheid geopend om nu reeds L.St.-afdeelin- gen op te richten. De beteekenis en de taak van de Landstormafdeelingen. Een groote bron van kracht voor de verdediging van ons land blijft ongebruikt. De mobilisatie riep 250.000 man onder de wapenen en dit kleine troepje menschen moet de verdediging van ons land bezorgen. De groote rest moet blijven toe zien. Weet wel, zegt spr. dat op het oogenblik dat het gevaar, werkelijkheid is geworden, ieder een naar de wapenen zal willen grijpen, maar dan is het te laat. Alle improvisatie tijdens den oorlog is uit den booze, omdat de moderne oorlog techniek te ingewikkeld is. Achter ons leger mo6ten voldoende reserves staan en deze moeten reeds nu gewapend en ge oefend worden. Het gevaar is nog steeds groot en wij weten niet hoe de positie van Nederland zal zijn na den oorlog. Wy weten niet, of we niet binnenkort zullen geroepen worden om onze onafhankelijkheid te verdedigen. Dan moeten de ongeoefenden blyven toezien, hoe ons kleine leger wordt teruggedrongen en zy mogen niet helpen zelfs al zouden zij w i 11 e n Dat de militaire oefeningen niet voor alle Ne derlanders verplichtend zijn gesteld, komt naar spr.'s meening, behalve door de groote kosten, 4e door gebrek aan instructief personeel2e de ont wrichting van het maatschappelijk leven. In de plaats van deze verplichte oefening, komt nu de vrijwillige oefening. Spr. gelooft dat het voor veel jonge mannen beter zou zijn hun vrijen tijd in de open lucht door te brengen met militaire oefeningen, dan in cafe's of bioscopen. Door flink oefenen kan nog een groot deel van het volk mede helpen aan de verdediging van ons vaderland. De taak van een landstormafdeeling is het dek ken der mobilisatie, verder bescherming van de bevolking in die streken, die door het leger en de Landweer verlaten zijnetappendienst en ordon- nance en verkenningsdienst. Nuttig zijn deze afdeelingen ook voor het voeren van den kleinen oorlog in den rug van den vyand, hem dringend zoodoende sterke troepenmachten in het reeds bezette gebied achter te laten. Wanneer aldus een groot gedeelte van ons volk geoefend is en gerechtigd is de wapens te dragen dan wordt de krijg nationaal, dan komt de plaat selijke kennis van iedere afd. tot zijn volste recht. Het bewaken van spoorbruggen, het verijdelen van pogingen van spionnen of van verkenningspatrouil les, nierby kunnen de kleine colonnes onschatbare diensten bewijzen. Maar dan moeten de troepen goed geoefend zijn, men stelle daarom de eischen voor het kader en voor den aanvoerder vooral niet te laag. De toeloop voor vrijwillige dienstneming bij den land storm is niet groot. Dit komt voort uit een karaktertrek van ons volk. De Hollander is behoedzaam en wars van uiter lijk vertoon. Daarbij komt nog valsche schaamte en schroom om zijn ware gevoelens te uiten Hij noemt dat soldaaijespelen en kinderachtig. Maar, zegt spr. het is niet kinderachtig en het is niet soldaatje spele. Binnenkort zal het misschien bittere ernst zijn. Spr. gaat nu na de samenstelling van een L.St.- afdeeling. Aanbeveling verdient het oprichten van een wielrijdersafdeeling, omdat hieraan het meeste behoefte bestaat. Een sectie bestaat uit 41 man, 30 wielr. 1 rij wielhersteller, 1 hospitaalsoldaat, 2 verplegings- soldaten, 3 eorporaals, 2 sergeanten, 1 hoornbla zers en 1 luitenant-commandant. De sectie, wanneer deze hier tot stand komt wordt genoemd landstormafdeeling Schiedam, worden meer sectie's opgericht, dan worden ze genummerd met Romeinsche cijfers. Ei bestaan in ons land reeds verscheidene af deelingen o.a. in Rotterdam 3, Den Haag 3, Am sterdam 2, Haarlem 2, enz enz. Het gezamenlijk aantal manschappen bedraagt ruim 1700. Dat is nog bedroevend weinig vergeleken bij de 100.000 jonge mannen, die nog vrij rondloopen. De vrijwilligers verbinden zich voor den tijd, dat de mobilisatie duurt. De opperbevelhebber beslist of van een afdee- ling gebruik zal worden gemaakt. Vanaf het oogenblik dat de opperbevelhebber een afdeeling requireert hebben de manschappen dezelfde rech ten en plichten als de andere militairen. Het Rijk verschaft alleen wapens en patronen. De vrijwilliger zorgt zelf zoor uniform en rijwiel. Een uniform verdient aanbeveling ten le voor de tucht en ten 2e voor de zekerheid, dat de troepen door den vijand zullen beschouwd worden als combattanten. Spr. geeft nog eenige practische wenken wat betreft de opleiding van het kader en den officier commandant, en noemt de eischen waaraan een landstormen moet voldoen om van nut te zijn voor de landsverdediging. Ongeoefende menschen zijn meer tot last dan tot nut. Spr. wijst op België, waar de strijd misschien een geheel ander verloop zou hebben gehad, als het volk geoefend, en in afdeelingen ware inge deeld. Zeer zeker, ware veel ellende voorkomen. De oorlog wordt gevoerd tusschen de legers. Men moet dus óf de burgers oefenen óf ze burgers laten. Het kan een mensch dan wel eens te machtig worden, als bij zijn land overstroomd ziet door den vijand en zijn huis en have verwoest. Maar dan kan hij niets doen dan toezien. Grijpt hij dan naar de wapenen, dan is het te laat en lokt hij slechts harde repressaille maatregelen uit. Wie nu niet zorgt bij de strijdenden te behoo ren, zal in tijd van nood zijn vaderland niet van dienst kunnen. Len volksbewapening,waarop met verwijzing naar den Boerenoorlog wel eens gezinspeeld wordt, is voor ons niets waard. Wij zijn met gewend met het geweer om te gaan en zijn niet geoefend in de techniek van den oorlog. Bedenkt, eindigt spr. zijn aandachtig aangehoor de .rede, dat het vaderland ieder oogenblik in gevaar kan zijn. Zorgt dan gereed te zijn als het vaderland u noodig heeft. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door eenige personen gebruikt gemaakt. Een oud onderofficier vroeg of het niet beter zou zijn, dat zij, die het vaderland wilden dienen, als vrijwilligers tot het leger toetraden. Een sol daat wordt goed gevoed, gekleed enz. en kan meer presteeren dan een landstormman, die altijd maar een half soldaat blijft. Nog werd gevraagd wat de kosten waren van het lidmaatschap en of 40 jaar de uiterste leef tijdsgrens was en of het rijk voor de achterge bleven betrekkingen der landstormers zou zorgen. Een debater pleitte voor oprichting van een afdeeling voetvolk. Een jongen vaderlander werd geantwoord, dat een 17-jarige met toestemming van vader of voogd, dienst kon nemen bij den Landstorm. De heer D e k k er beantwoordde eenige vragen Spr. deelt mede, dat het comité voornemens is, bij de burgerij vrijwillige bijdragen in te zamelen om daaruit de uniformen te bekostigen. De leden hebben dus geen onkosten, dan het onderhoöd van hun rijwiel. De verdere plannen van de commissie zijn nog niet rijp voor publiciteit. Spr. verlangt hedenavond slechts dat men zich in principe zal bereid verklaren tot de Landstorm afdeeling toe te treden. Onder de pauze zal gelegenheid worden ge geven zich aan te melden. Hierna beantwoordde Luitenant W. Linden de andere vragen. De werving is gesloten zeide spr. tot den eersten debater en daarom moet men nu gebruik maken van vrijwillige krachten. Als eischen voor een lands former, nóetnae Spr. Bedrevenheid in het wielryaen, herstellen van kleine mankementen, kennis van eenv,m%e exer citiën, eenig' begrip van oerlqgsgebruiken, de be handeling van het geweer, eenige kennis van tirailleeren en vooral van pionieren. ?n vier maan den kan men met ijverige studie het een heól eind brengen. D:c wet stelt als leeftijdsgrens voor den Lanu- Morm 40 jaar maar spr. gelooft wel. dat ook oudere mannen tot een verbinding; bij oen vr'j- willigcn Landstorm zullen worden toegelaten. Luitenant Linden zeide nog, dat Je Landstor- met, van af het oogenblik, dat Je opperbevel hebber» zijn diensten gebruikt, op gelijken voet behandeld wordt als de soldaten.. De commandant van de Landstormafdeeling Rid derkerk, de heer F. A. H. H. B'arfhélemij deelde: mede, dat de uniformen van zijn ifdeming be kostigd warnar uit een fonds gesticht docr vrij willige bijdragen van de burgerij. De luitenant hoopte, dat het voorbeeld van Ridderkerk voor Schiedam een aansporing; moge zijn eer. Land stormafdeeling op te richten. Die Burgemeester bedankte Luitenant LiaJen uit aller naam voor zijn interessante, m duide lijke rede. Spr.» hoopte, dat als resultaat van dezen avond het doel van de commissie zou worden bereikt en in Schiedam een of meer Landstormafdeelingen zouden worden gesticht. Luitenant Linden verliet de vergadering onder luid applaus. Deze spontane uiting! van instemming met de v. oorden van den spreker deed ons verwachten, dat velen zich zouden aanmelden voor den Land storm. rodi bleef het getal ver beneden onze verwachtingen, daar zich maar 63 personen heb ben aangemeld. Heedn en morgenavond bestaat gelegenh d tel aanmelding1 bij den heer Dekker, Plein F.en- dragt 19. ren en Meetnen en aan den wag ten zuiden en ten zuidoosten van Bjxsehotcn. Ten noordoosten van Atrecht zijn wij opgerukt en bereikten de eerste huizen van St. Laurent B'langy. Rij Ovil- ile.r La BciseJIe, Mametz en Afairiecour» alsme de in de streek van Bapaume en Peronne hebben wij belangrijke vorderingen gemaakt. Tusschen Somme en Vogezen viel niets Bijzonders voor. K ONSI A:\TP\OPEL, 18 December. De Russen trachtten .onder dekking' van kannonea en mi trailleuses voorwaarts te rukken langs oen lin ker oever van de Tsjorch-rivier. Zij' werden ech ter na een gevecht van vijf uren terugresiagen Na den slag: hij. Sarai, die voor ae Turken een gunstig verloop had, werd ae vervolging van de Russen voortgezet. De Turksche cavalerie stuitte 15 K.M. ten westen van Cotoer op den vijand en viel dezen aan zonder op ae infanterie Ie wachten. De Russen werden op ae vlucht genre- ven in de richting van Cotoer. Te Boxmeer; is in den ouderdom van 59 jaren overleden, de zeereerw. pater fr. A. van Kerkhoff, van de Orde van O. L. Vrouw eau eten Bef» Carmel. "c De Barbiers en Kappersbond de «Eendracht heeft op haar gisteren gehouden 14e jaai vergadering besloten, de scheersalons Zater dag 26 December a.s. tot 8 uur 's avonds open te houden. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 19 December 5.19 v.m., 5,37 n.m. UIT ROTTERDAM. Een pijnlijk geval. De procureur-generaal in 's-G ravenna ge heeft een onderzoek gelast naar de Goulaschfabricuge in het Uranium-hotel. Noodlottige vergissing. De uitdrager A. v. P. uit de Fabriekstraat 44 te Rotterdam, had in zijn uitdragerij aan den Hofdijk, veel' last van ratten en ten einde die nieren .te, verdelgen had hij er een bakje neergezet mei- een aftreksel van centen en phosphor. Toen hij nu eenige dagen later in zijn uitdragerij mam en het bakje zag; staan, meende hij, dat het koffie was en dronk het uit. Niet lan« daarna werd hij ongesteld en ging naar huis waar hij steeds zieker werd. Op Jast van zijn dokter is hij gisterenmorgen naar het zieken huis gebracht, waar hij gisteravond reeds aan de gevolgen van vergiftiging is overleden. Loterywet. oor het Gerechtshof te Amsterdam zijn gis teren twee zaken behandeld betreffende Tijdg'eest- übligatiën. De cene betrof den winkelier L. 1. P' fe Vlissingen, wegens den verkoop van ten obligatie met coupon aan een inspecteur van Po litie, waarvoor hij door den Kantonrechter werd veroordeeld tot tweemaal i' 2.50 boete, elke boete te vervangen do,or een dag hechtenis. Deze zaak werd in honger beroep successievelijk door do rechtbank te Middelburg; en het Gerechtshof te 'sHage behandeld en eindelijk in cassatie door den Hnogen Raad naar het Amsterdamsche Hoi' verwezen. De procureur-generaal Mr. Baron van der Feltz requireerde vernietiging van het vonnis des Kantonrechters, doch bevestiging van de daarbij opgelegde straf. De andere zaak betrof den harbier W, J. te Nooi d-Scharwoude, wegens het ten vemoop in voorraad hebben van Tijdgeestloten. De Kanton rechter te Alkmaar had hem 110.boete subs. 10 dagen hechtenis opgelegd en de rechtbank had dit vonnis voorzooveel de boete betreft be vestigd bij vonnis van 21 April j.l. doch de Hooge Raacl had bij airest van 29 Juni jl. de zaak naai' het Amsterdamsche Hol verwezen. De procureur-'generaal requireerde vernietiging van hef vonnis des Kantonrechters, uoeh bevestiging van de daarbij, opgelegde straf. Verdediger in beide zaken was Mr. M. van V elzen te Schiedam. Opening Beurs. Naar men verneemt zullen in het Memorie van Antwoord op het waarschijnlijk heden te ver wachten voorloopig verslag van de Eerste Kamer betreflende het leeningsontwerp mededeeiingen gedaan worden omtrent het vermoedelijk tijdstip van de opening der Amsterdamsche beurs. Hedenmorgen is te Rotterdam binnengeko men het stoomschip »Orn" dat gistermiddag om half vier op de Noordzee heeft opgepikt een Engelsche watervliegmachine met een luitenant en een vliegenier. Beiden zijn te Hoek van Hpl- land aan wal gezet. Geboren: 16 Dec. Coenraad, z. v. J. Steren- borg en T. Kalkhoven, Piet Heinstraat. - Pieter Antonius, z. v. N. van Til en C. M. van Rutten, Singel. Cornelia Francisca Maria Antonia, d. v. W. M. C. Kemp en C. G. M. C. Offerman, Dam- laan. Maria Elisabeth, d. v. P. B. Ottoline en H. M. A. Corneües, L. Haven. Ondertrouwd: 17 Dec. J. M. A. Eising, 27 j. en E. v. d. Sijde, 26 j. P. c. Huiskens' 22 j. en A. M. Jeup, 22 j. H. J. Vermeulen, 22 j. en A. M. v. d. Toorn, 22 j. L. M. Smit, 25 j. en A. Vermaal, 25 j. D. J. Coumon, 24. j. en J. van Vooren, 23 j. Gehuwd: 17 Dec. B. H. Heijster, 23 j. en M. A. Kleiss, 18 j. H. A. Roosloot, 34 j. en M. M. Heertjes, 26 j. Overleden 16 Dec. Jean Jaqses Francois Gerloff de Vassy, oud 58 j. en 11 mnd., Strijen- schestraat. Alida Servaas, oud 68 j. en 11 mnd., weduwe Franciscus Antonius Verwaijen, Klein Groenendal. BEDRS VAN SCHIEDAM, 18 Dec. 1914 Moutwijn, Difzcieele not earing th dt Commiasle jJ| Kam« ran Koophandel rofflr die 15 Dec. f 16i! 16 Dec. 17 Dec. I f 16s/4 f lö'/« 18 Dec. f 16s/4 LONDEN, 18 December. (Officieel). Bij het bom bardement van Hartlepool zijn 82 personen g|e- do.od en 250 gewond. WASHINGTON, 18 December, Bryan deelde aen Engel,schen gezant mede, dat het wetsontwerp) k'J het Congres ingediend, ten gunste van het gëheele verbod van uitvoer van ooriogwoorraden voor de oorlogvoerenden, niet op oen steun der regeering kan rekenen. PETROGRAD', 18 December. Het Duitsche stoomschip „Dierjnlce" is in de Zwarte Zee aangehouden door -een Russische stoomboot. De opvaren aen kregen bevel van boord te gaan. Slechts twee Turksche officieren en 12 Turksche soldaten gaven daaraan gehoor. Zij, weraen ge vangen genomen. Daarop werd hel Duitsche schip in den griond geboora. PARIJS, 18 December. (Avondcommuniqué') Wij hebben terrein gewonnen ten noorden van Ype- fi«l Hectoliter «onder Rui te «ond«r betlaetlig, Nament da CommUii* oor. ia notterfngiï H. A, l HIITKAMER Bond ru DfotülnlanHd 17 Dec. f!7i/a f'2iy, f23 f 2.— 18 Dec. fl7i/a f21yt f23 f 2.- Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op heden: kalm. Spirltnn, 17 Dec. 18 Dec. Graanspiritus f21— af21i/4 f21- af Melasse-spiritus: f 19V, k f20— f 19y. k f 20 Ruwe spiritus: flO— a f 11- f10— a f li- Stemming op heden: prijsh. Qxaaea. ^N£W"yPRK Mais- Western loco. 16 Dec. /2—15 Dec. 713/, CHICAGO Mais Dec. Mei Juli Sept. 16 Dec. 63 69V, 60'/, - 15 Dec. 63i/8 69y/ 70 - R°Kge Loco 16 Dec. 15 Dec. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3