Dagblad mor Schiedam en Omstreken üës&eszj?****' 35 ct-p- De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering f 1 f) f) fl 37ste Jaargan Zaterdag 19 December 1914 No. 11110 Offlcieeie berichten. Buitenlandsch Nieuws. tr BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., franco p. post ƒ2.- oïereeniüMstis op de polis vermelde voorwaarden. f y y |j l-Aegehf 92n^ê^iJamniffichuten ct' Per Te^el' Handelsadvertentiëu Lr'L'tf r V elke/ege daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal by dood b|j rerlies yan een wijsvinger; bij verlies van eiken ande- ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïlluslreerd Zondagsblad. De Burgemeester van Schiedam, In overleg met de besturen der bakkerspatroons- vereenigingen en der coöperatieve Vereenigingen alhier. Heeft besloten het verbod van het bakken van wittebrood voorloopig nog niet op te heften, daar het in de eerste dagen niet mogelijk is de beschikking over een genoegzamen voorraad tarwebloem te verkrijgen. De oude regeling be treffende samenstelling, gewicht en £rijs van tarwe- brood blijft dus gehandhaafd. Alleen wordt, uit sluitend voor de a.s. Kerstdagen het verbod tot het bakken van krentenbrood uit tarwebloem opgeheven.^ Het gewicht van dit brood is vastge steld op ons, met een speling van 5 pet. en de maximum-prijs op 22| ct. per 'brood. Het invoeren van witbrood uit andere Gemeenten blijft verboden. Schiedam, 19 December 1914. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. De uitbetaling van de vergoedingen voor de Militie en Landweer zal in plaats van Zaterdag 26 December a.s. geschieden op Donderdag 2 December d.a.v. en die van 2 Januari 1915 op Woensdag 30 Decem ber 1914. Het Kantoor vaH den Gemeente-Ontvanger zal dientengevolge op Donderdag 24 en Woensdag 30 December evenals den 31 December, voor het publiek gesloten zijn. VERKOOP IEPEJïBOOMEN. TE KOOP bij inschrijving 53 ZWARE IEPEN BÜOMEN, recht, gaaf en goed gezond, G tot 8 M. lang, 0.60 tot 0.80 M. doorsnee, staande te Schiedam, aan den West-Frankelandschen dijk. Biljetten vóór 21 December a.s. ten Raadhuize te Schiedam. InlichtingenBureau Gemeentewerken aldaar. Op het Westelijk oorlogsterrein valt een lang zaam vooruitdringen der Bondgenooten waar te nemen. De Belgische corresp. vaD »De Tijd" schrijft: De schijnbare werkloosheid der verbondenen in de laatste weken (schijnbaar slechts) is uit. Over heel de linie is de aanval in gang. Ik weet niet of ik wel het woord aanval gebruiken mag. Men vatte het niet op in den ouden krijgskundigen zin des woords. Geen stormaanval met lawinekracht waarbjj overwinning of nederlaag onvermijdelijk js. Laat ik mogen zeggen, dat een nieuwe o p- schuiving in gang is. Een nieuwe millimeter bij ons slakkenoffensief, zouden de Franschen spotten. Dubbel doel zat achter de aanvallende beweging der Belgisch-Fransche troepen boven Nieuwpoort in samengaüg met de beschieting van Westende door de Engelsche oorlogsschepen. Eerstens het algemeene doel van vooruit te komen, maar twee- dens een verdedigingsdoel om een vooruitschuiven van den vijand zijnerzijde bij Nieuwpoort te be letten. De Duitschers zijn namelijk geregeld en volgens goed opgezet plan voortgegaan de kust te versterken. En steeds dringen ze meer en meer op naar Nieuwpoort. Men herinnert zich nog wel hun aanvallende beweging van enkele weken terug. En nu was het gevaar, dat ze zich met hun kust- batterijen steeds dichter en dichter bij Nieuw poort zouden nestelen. Vandaar de Belgische aanval eenigen tyd terug op Lonobaertzijde, van daar ook deze samengaande onderneming van Belgen en Franschen. »Er moet lucht gemaakt vóór Nieuwpoort", zei me een officier. Dit belicht ook het feit, dat de Engelsche vloot zoo heftig «ren lang Westende heeft gebombardeerd. Tevergeefs trachten de Duitschers door tegen aanvallen op St. Joris (St. Georges) onze voort gaande beweging te verijdelen St. Joris bleef in onze handen. Ook meer zuidwaarts bleef het goede gevolg onzer krijgsverrichtingen stand houden. Yperen krijgt eveneens «meer lucht." De Duitschers worden ten oosten ervan langzaam teruggedrongen. Zuidwaarts bij St. Eloy gelukte het nog niet zoo goed als iets noordoostelyker bij Klein Zillebecke. En ook noordwaarts van Yperen en meer naar den westkant toe, zuidoostelijk van Bixschoote. werd terrein gewonnen. Het ofticieele Fransche communiqué van gister avond meldt Wij handhaafden ons op het door ons herover de teriein in België. Alle aanvallen der Duitsche troepen werden afgeslagen. In de streek van Atrecht hebben wij ons .door een krachtig offensief meester gemaakt van ver scheidene loopgraven bij Auctyles, La Bassée, Loos en St. Laurent Blangy. Bij laatstgenoemde plaats hebben wij op een front van meer dan een K.M. breed bijna alle loopgraven der eerste vijandelijke linie genomen. In Argonne hebben de Duitschers ten noorden van i our de Paris een van onze loopgraven in de lucht doen vliegen en door een aanval van drie bataljons getracht ons vandaar te verdrijven. De aanval is echter afgeslagen. Het Duitsche communiqué zegt, dat de strijd bij Nieuwpoort gunstig voor de Duitschers staat maar nog niet algeloopen is. De san vallen der Franschen tuasahe La Basstw en Atrecht, alsmede aan beide zijden van de Som- me zijn mislukt. De vijand leed daarbij zware verliezen, Alleen aan dej Somrne verloren de Franschen 1200 gevaDgenen en ten minste 1800 man aan dooden. Onze eigen verliezen bedroegen nog geen 200 man. In Argonne deden onze troepen goed gelukte aanvallen en maakten wij ongeveer 750 gevange nen. Ook namen wij eenig krijgsmaterieel. Van het overig deel van het westelijk front zijn geen bijzondere gebeurtenissen te melden. Van het oostelijk oorlogsterrein is weinig nieu s te melden. Het Russische communiqué zegt, dat op den 'lüen December noch aan den linkeroever van de Weichsel, noch in West-Galicië, eenig gevecht van beteekenis heeft plaats gehad. in den loop van de vorige week heeft het gar nizoen van Przemyls verscheiden uitvallen be proefd, die wij alle teruggeslagen hebben. Het garnizoen had daarbij groote verliezen. Bij het afslaan van een uitval op den 15den December namen wij eenige honderden gevangenen en maakten wij machinegeweren buit. Generaal Majoor van Hoefer meldt over de krijgsverrichtingen De verslagen Russische hoofdmacht wordt over het geheel meer dan 400 kilom. breeden slagfront, van Krosno tot aan de monding van de Bzuro vervolgd gisteren werd de vijand ook uit zijn stellingen in de landstreken ten noorden der Kar- pathen, tusschen Krosno en Zakliczyn geworpen. Aan de beneden Dunajec staan de Duitsch- Oostenrijksche troepen in gevecht met de vijan delijke achterhoede. In Zuid-Polen wordt de opmarsch tot dusver zonder groote gevechten voltrokken; Petrokow werd eergisteren door het infanterie-regiment Wilhelm I, Duitsche Keizer en koning van Prui sen no. 34 stormenderhand ingenomen Przedborz werd gisteren door detachementen van het Na- gysz'sche infanterie-regiment no. 31 eveneens stormenderhand veroverd. Het heldhaftige garnizoen van Prezemyls zette den strijd in het verder voor vesting" gelegen terrein met succes voort. In den toestand in de Karpathen is geen bepaalde wijziging ingetreden. BELGIë. thans het volgende bevel uit- In Brussel gevaardigd „Aan de bevolking van België wordt hierdoor een oorlogsschatting van maandelijks 40 mill, frs. opgelegd, voor den duur van één jaar. De verplichting tot betaling is'aan de 9 provincies opgelegd, die solidair aansprakelijk zyn. De aetaling der 2 eerste gedeelten moet gedaan worden ten laatste 15 Jan. 1915, de volgende betaling den lOen van iedere maand aan de veld-oorlogskas van het Keizerl. Gen. Gouvern. te Brussel. Indien door de provincies schuld bekentenissen worden opgemaakt om betalings middelen te verschaffen, worden de vorm en de inhoud van deze schuldbekentenissen vastgesteld door den Keizerlijken Commissaris aan de Banken in België". De Provinciale Staten van het Belgisch gou vernement zijn thans tot een buitengewone zitting bijeengeroepen op Zaterdag 19 December in de hoofdstad hunner provincies, ten einde te beraadslagen over de wijze waarop de aan de Belgische bevolking opgelegde oorlogsschatting zal worden opgebracht. De aanwezigheid van den Gouverneur der Pr. is niet verplichtend. Zij wordt door één van de leden in naam van den Keizerlijken Gouverneur-Generaal geopend. De zitting is niet openbaar. De vergadering kan ongeacht het aantal leden dat aanwezig is, gel dige besluiten nemen. Een Zeppelin-loods. Verscheidene Duitsche ingenieurs zijn, naar men ons meldt, te Antwerpen aangekomen, voor den bouw eener Zeppeiinhal. Ook worden te Antwerpen treinen met Duitsche werklieden aan gevoerd, die voor het opruimingswerk in de forten bestemd zijn. Zij krijgen 8 mark per dag f 4.80) Zee brugge. De corresp. van „de Tijd" schrijft: De Engelsche vlieger, die in Breskens is neer gekomen en nog één bom bij zich had, toen hij werd ontwapend, had te voren vier bommen geworpen in de wijk fort-Lapin te Brugge. De aangerichte schade is niet bekend. Als men, van Sluisnaar Brugge gaande, bij die plaats rechtsaf slaat, om het kanaal naar Ostende te volgen, dan komt men ten slotte aan een punt waar dit kanaal de vaart van Zeebrugge opvangt. Hier is de wijk fort-Lapin, en er be vinden zich twee bassins. Na het bombarde ment van Zeebrugge is deze wijk streng afgeslo ten en de bewoners, die er zich bevinden, ma gen zich niet met de overige Bruggenaren on derhouden. Sinds genoemden tijd mogen alleen op een bepaald uur de kooplui aan de brug komen, waar ook de bewoners van deze wijk zich dan vervoegen om hunne waren te betrek ken. Een en ander geschiedt uitsluitend onder toezicht der soldaten. t Is dus duidelijk, dat 2ich in die wijk iets bijzonders afspeelt; en daar die maatregelen ge nomen werden, direct na het borbardement van Zeebrugge, ligt de veronderstelling voor de hand, dat daar thans de onderzeeërs liggen en er waar schij'nlijk ook gemonteerd worden. Temeer daar zich op dezelfde plaats twee bassins bevinden, waarvan de kleinste uitstekend als werf is te gebruiken. Zeebrugge is een plaats, die de laatste da gen voortdurend op de lippen der Duitschers ligt en niet zonder vrees wordt ze uitgesproken. Als een zeker feit kan ik n.l. melden, dat ge Duit schers op het oogenblik ten zeerste bevreesd zijn voor een landing van een Engel sch leger te Zeebrugge, tegen welke mogelijkheid, die ze stellig verwachten, dan ook talrijke maatrege len genomen zajin. Het aanvoeren van het zwaar dere geschut beteekent niet een -verweer tegen een eenvoudig eventueel vernieuwd bombarde ment, maar vooral tegen een landing. Ook de krachtige bezetting der kustplaatsen is hiermede verklaard. Ik schat het aantal soldaten, dat op het oogenblik langs de kust ligt van Ostende tot de BoUandsche grenzen, op ,20.000. In de geheele duinenreeks zijn batterijen geplaatst en daarachter liggen lange rijten loopgraven, pa rallel met de strandlijin. Op een K.M. daarachter weer staan verschillende batterijten. Een poging tot landing der Engelsehen wordt bovendien spoedig verwacht, waarschijlnlijk tege lijkertijd met een algemeen krachtig offensief der bondgenooten aan de Yser. Sabang de Engelsche vrachtstoomer «Newburn" binnen, medebrengend 36 overlevende opvarenden van den door de »Emden" in den grond geboor- den Franschen torpedojager. Van deze opvarenden waren 13 personen, enke len zwaar en anderen licht gewond. Allen verkeerden in vrij deerniswaardigen toe stand, bijna geen kleeding aan 't lijf terwjjl de gewonden dringend geneeskundige hulp behoefden. De Engelsche vrachtstoomer was op weg naar Singapore en op ongeveer 160 zeemijlen van Sa- bang aangehouden door de »Emden", had van dit schip gewonden en geredden van het Fransche oorlogsvaartuig moeten overnemen en last gekre gen deze naar Sabang over te brengendoor dezen dienst ontging ze het lot van in den grond ge boord te worden, waar ze anders niet aan ont komen zou zijn. De Franschen waren ruim een dag op de »Emden" geweest, men had daar voor hen gedaan wat men kon en hen ook van de hoognoodige kleedingstukken voorzien, doch men had zelf niet veel te missen. Ook kon men de gewonden niet behoorlijk helpen, zoodat de humane commandant besloot ze zoo spoedig mogelijk naar de dichtst bijzijnde haven te zenden. Voor twee der zwaarst gewonden een officier met een door een granaatscherf afgeschoten been en een jong matroos met afgeschoten arm mocht geen hulp meer baten, ze zijn hedennacht in 't hospitaal alhier overleden. Om 5 uur Zaterdagavond werden beiden met militaire eerbewijzen begraven. Van den Franschen torpedojager zou een groot aantal opvarenden gesneuveld en verdronken zijn. De commandant, reeds zwaar gewond, heeft zich niet willen laten redden en verkoos met zijn schip in de diepte te gaan. Het schip moet een paar torpedo's op de «Emden" hebben afgeschoten doch gemist en toen door 't zwaai dere geschut der »Emden?' in den grond zijn geboord. Het ge heele drama moet in een minuut of tien zijn afgespeeld. De financiën. Bij de Rijksbank is de goudvoorraad van 7 tot 15 December met M. 33.1 millioen toegeno men en hij bedraagt thans M. 2052 millioen. De zuivere gouddekking voor de in omloop zijnde biljetten is thans 48 pCt. tegen 47.7 pCt. op 7 December. Met het oog op den gunstigen stand der Rijksbank en de ruimte op de open geld markt zal het bestuur waarschijnlijk de doel matigheid van een discontoverlaging onderzoe ken, ofschoon een zoodanige maatregel thans kort voor het einde van het jaar ongewoon is. Op de oorlogsleening was op 15 December M. 4209 millioen gestort. Landstorm. De correspondent van het „Hbl." te Winters wijk meldtDe ongeoefende manschappen van den' landstorm van den 2en ban, personen ge boren tusschen 26 Nov. 1869 en 1 Jan. 1876, worden thans in Duitschland opgeroepen, om zich aan te melden. Niet voldoening aan dezen oproep wordt gestraft met een gevangenisstraf van 6 maanden tot hoogstens 5 jaar. ENGELAND. Het Liondensche persbureau ueeit rnrf.e, dat het Engelsche expeditie-korps tot oen lien De cember 3871 officieren verloren hau, van wie 1133 gedood, 2225 gewono, 513 vermist of gevan gengenomen zijn. Tot den llen Novemlei had het verlies 2420 officieren bedragen, ïfe vorlie- lijst bevat de namen van 15 generaals, i08 kolo nels, 322 majoors, .1123 kapiteins en 2303 luite nants. DUITSCHLAND. De »Emden", Aan het Nbl. v. Ajeh en O. schrijft men dd. 4 November Jl. Vrijdagavond omstreeks 11 uur kwam te RUSLAND. Een on ge 1 o o fel ij ie beschuldiging. De correspondent van de „Morning1 Post" te I'e trog rad vertelt, dat een tijd geleden een aan tal kleine flacons met cholera-'cultursi gevonden zijn, welke een Oostenrijksch officier bij' oen Gali- uschen b;oer achterliet, om die aan Je Russen tc geven, wanneer zij kwamen. Het geval is, verklaart hy verder, nauwkeurig onderzocht eii bewezen. De Russische legerbede heeft nader vernomen, dat het gebruik van cholera-bacillen als een wa- «WH HIE SCHIEDIMSGHE COURANT fIS is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1