betere soorten in Dames- en Kinder-Kleeding Mei het oog op het a.s. Kerstfeest wordt er op attent gemaakt, dat wij vooral ook onze Rotterdam, Hoogstraat 347, hoek Spui. Ingezonden Mededeelinsren. wegens de buitengewone tijdsomstandigheden, buitengewoon goedkoop aanbieden. Goedpassende Mantels, Mantelcostumes enz., ook voor zeer corpulente Dames, in groote keuze voorhanden. Binnenland. Stads*- en Gewestelijk .Nieuws. Koloniën. *te»' (60) pen van moderne oorlogvoering oiticied werd voorgesteld door generaal Ven He trend ;rf ten gebruik» tegen Russen en Serviërs. Yon Helzen- dorfs voorstel werd voorgelegd non het Hoog ste Legerbestuur en heftig bestreden door graaf Berchtnld, die dreigde, zijn functie neer te leg gen, indien een dergelijke maatregel formeel goed- gekeurd zou worden. De correspondent verzekert mij, dat de Leger bede, een na de mobilisatie voor het front op gericht orgaan, een volkomen betrouwbaar blad is. i ZWEDEN De drie K o n i n g e n-b ijeenkoms l. De Koning: van Zweden is met zijn gevolg te Malmö aangekomen. De stad is rijk versierd. Om half tien begaf de koning' zich naar de haven, waar weldra dé koning van Denemarken aan boord van oen krui ser „Heimdal" aankwam. Onder het spelen van het Zweedsche volkslied ging de koning van Zwe den aan boord. De twee koningen kusten elkaar op de wang. Tusschen dichte hagen juichende mensehen reden zij vervolgens naar het koninklijk verblijf. Om kwart voor elven kwam de Ncor se he koning met een extratrein aan. De Zwiced- sche koning haalde hem af. Zij omarmden en kusten elkaar en reden onder levendige toejuichin gen der menigte naar 's konings huis. Studenten hebben een schitterende betuiging van hulde aan de drie koningen genractit. Een groote menigte vulde de groote markt, waaraan het paleis is gelegen. Vijfhonderd studenten met veertien banieren vormden een cp.ocht. De koningen weiden bij hun verschijning op het hal kon geestdriftig begroet. De president van het studentenkorps uit Lund hield een toespraak, waarin hij er op- wees dat de samenkomst eerr gelukkige geschiedkundige gebeurtenis in dezen, oorlog is. De rede werd besloten met het vier voudige Noorsche hoera voor cve arie koningen Hierna werd het Zweedsehe volkslied gezongen Ten slotte trokken de studenten al zingend langs de v-orsten, die hartelijk groetten. Na de hooge gasten naar hun verblijf te heb ben begeleid, vertoefde de zoning van Zweden bij elk der twee andere koningen ongeveer een half uur. Te half twaalf kwamen de beide vreem de vers ten bij den Zweedeschen koning en on middellijk daarna begjon de conferentie. Orn één uur werd koffie gedronken, waarna de besprekin gen werden voortgezet. SERVIë. De kroonprins van Servië prins Alexander, heeft als opoerhevelhebhel' van het leger de volgende dagorder uogevaai digd. Suiüaien, Door uw buitengewonen heldenmoed en dooi de edele opofferingen welke gij aan den dag hebt gelegd in de laatste dagen, hebt gij, mijn dierbare soldaten, den vijand verslagen en vervolgt gij zijn leger met een snelheid die m de krijgsgeschiedenis onbekend is. Gij hebt vier legercorpsen van den vijand een nederlaag toegebracht. Gij he bi ontelbare tropheeën verworven en in den overwinmngslijst de namen Govtchuar, Kablar, Souvobor, I.yig en Kslubara bijgeschreven. Door de vrijheid van het land te verdedigen, hebt gij op deze bergen en rivieren, die ons dier baar zijn, schitterende en eeuwigdurende gedenk- teekens opgericht van uwen heldenmoed, die tot bet nageslacht zullen spreken van uw daden. Uw bondgenooten zijn vol geestdrift voor uw overwinning. Het vaderland zal u eeuwig dank baar zijn, ik ben er trotsch op, uw aanvoerder te zijn, en mijn vader een succes te laten zien van mijn bewonderenswaardige helden. Terwijl ik u mijn groeten breng, noodig ik u uit den ^ijand uit uw land te verdrijven en den ongelukkigen hun haardsteden weer te geven, waaruit zij door zijn ruwe horden verjaagd zijn- Eere zij hun, die op het veld van eer gevallen zijn. Mijn bewond' renswaardige officieren en soldaten, dat zij leven EGYPTE. De nieuwe sultan. Prins Hussein werd benoemd tot opvolger van den khedive van Egypte; hij zal oen titel dra gen van sultan. De nieuwe sultan is een ;oom van den vroegeren khedive. Eerste Kamer. In de afdeelingen van de Eerste Kamer ver klaarde men algemeen, de regeering bij het totstandkomen van de Leeningswet te willen steunen. Slechts enkele leden hadden liever een helfing ineens verlangd, welke anderen door de vermindering van vermogens nadeeling achtten voor den middenstand en de arbeiders. Vele leden juichten het compromis omtrent de dekking van de leening van de eerste drie jaren toe. Vrij algemeen werd aanneming van het Leeningsontwerp in 's lands belang onver mijdelijk geacht. Tegen het leeningsbedrag had den een lager rentetype gewenscht. Aangedron gen werd op opening van de beurs, teneinde de inschriivers in staat te stellen geld los te maken voor hun inschrijvingsgelden. Marine-werf. Namens de samenwerkende Vereenigingen van Marine werklieden te Amsterdam is een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin verzocht wordt Z Exc. den Minister van Marine in overweging te willen geven en zoo noodig met aandrang uit te noo- digen de liquidatie van 's Rijks werf te Amster dam voorloopig nog eenigen tijd te willen uit stellen. Bij het adrës zijn ingesloten de bladen, waarin in ingezonden stukken het behoud van 's Rijks werf in 's lands belang op degelijke gronden wordt aangetoond. Den Minister van Marine is van dit adres een afschrift toegezonden. De Tabaksbelasting. De samenstelling van de Commissie van Advies op de Tabaksbelasting, uitsluitend uit vertegenwoordigers van ondernemers en handel, heeft onder de betrokken arbeiderskringen tot eenige ontstemming aanleiding gegeven. Het is niet onwaarschijnlijk, zoo vernemen wij, dat de Minister van Financiën deze Commissie zal aanvullen met vertegenwoordigers uit arbeiders kringen, zoodat hiermede dan aan het bezwaar tegemoet gekomen wordt. Vergoeding wegens kostwinnerschap. Door den minister van oorlog is de volgende circulaire gericht aan de autoriteiten van de land macht. Aan de burgemeesters is door mij verzocht, om, met afwijking in zoover van het bepaalde bij par. 19 der Militie-Vergoediogs Instructie, par.'28 der Landweei instructie III en par. 33 der Land storm-Instructie, de vergoeding wegens kost winnerschap, door hen toegekend aan de betrek kingen der dienstplichtigen, behoorende tot het leger, de landweer en den landstorm, uit te keeren op den 24sten December a.s. over den termijn 1623 December 1914 op den 4den Januari a.s- over den termijn 24—31 December 1914; op den 9den Januari a.s. over den termijo 1 8 Januari 1915; en op den 16den Januari over den termijn 915 Januari 1915. In verband met het vorenstaande heb ik de eer U uit te noodigen den burgemeesters tijdig vóór genoemde betaaldagen te doen toekomen de noodige opgaven nopens omstandigheden, welke zich tijdens het verblijf in werkelijken dienst van de dienstplichtigen en de vrijwillig dienendeD, bedoeld in het sedert aangevuld Koninklijk Be sluit van 21 Augustus 1914, no. 42. R M 19!4_ blz. 685) hebben voorgedaan en van invloed kunnen zijn op het getal der op vergoeding aan spraak gevende dagen. Wegwijzers die weg moeten wezen Zooals men weet werden onmiddellijk na de afkondiging der mobilisatie hier te lande, alle wegwijzers van den algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond van hunne Darmen" beroofd. De militaire autoriteiten achtten het niet noodig dat bij een eventueel binnendringen van vreemde troepen, waarop men voortdareDd bedacht diende te zijn, de vijand als het ware den weg aange wezen zou vinden. Trouwens, in alle landen, waar gemobiliseerd wordt, verwijdert men de wegwij zers of overdekt ze met een veiflaag. Dit wetende, deed het eenigszius vreemd aan te bemerken, dat de te HaDnover gevestigde ^Continental Caout chouc und. Gutta Percha-Cie, plotseling behoefte gevoelde juist op plaatsen, waar vóór de mobili satie de A. N. W. B. den toeristen tot gids had gediend, reclame te maken voor hare autobanden niet alleen, doch tevens aanwijzingen te geven aangaande de richting der wegen. Zoo weten we bijvoorbeeld, zegt de »Tel.", dat op den straatweg van Apeldoorn naar Arnhem bij het dorp Beekbergen, aan de herberg van een zekeren Peters, op een gegeven oogenblik groote borden van de ^Continental" gespijkerd werden. De herberg ligt bij een driesprong, waar tot begin Augustus' een wijzer van den A. N. W. B. de richting aangaf. Deze taak nam de Duitsche auto- bandenlabriek mèt hare reclame welwillend op zich. Op de drie borden waren namelijk schel blauwe banden met witten rand geschilderd en daarin prijkten met koeien van letters de woorden Deventer, Apeldoorn en Arnhem. Pijlen gaven de richting aan, die moest wordei ingeslagen, om de genoemde plaatsen te bereiken. Véél apprecia te heeft de sContinental" te Beekbergen voor hare vriendelijkheid niet ondervonden. Kort nadat I de borden aangebracht waren, liet de burgemees- ter van Apeldoorn ze verwijderen, 't Zou echter i kunnen zijn, dat men op andere plaatsen hier tt lande nog niet de noodige aandacht aan de »recla- meborden" heeft geschonken. Vandaar deze pu blicatie. Geïnterneerde paarden. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de interneeringspaarden voorloopig binnen de ge meen te(n) blijven, waar bedoelde paarden de grens hebben overschreden. Zij worden zooveel mogelijk bij elkaar gehouden en opgestald, doch in elk geval bniten eenige gemeenschap gehou den met de legerpaarden en eenhoevige dieren der bevolking. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Dec., medegedeeld door het Kon. Ned Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 761.8 te Muuchen. Laagste barometerstand 744.9 te Helder. Verwachting' tot den volgenden dag: afnemende later weer toenemende tot stofmachtigen zuide lijken tot westelijken wind, zwaarbewolkt lot be trokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tempe ratuur. 1 Steuncomité 1914, Kerstgavo voor de Werkloozen. 'Kerstmis nadert, en voor tal van werkloozen zullen het sombere dagen zij:n, daar in hunne gezinnen door het Steuncomité slechts gedeelte lijke hulp kan verstrekt worden. Immers, nu de toestand zoo lang duurt, moet zelfs het zui nigste gezin langzamerhand tot uitputting gera ken. Gaarne zou het Comité aan die allen met de Kerstdagen eene kleine extra-gave schenken, om hun ook eene bescheiden vreugde te gunnen. Ieder kan aan dit schooue tverk meedoen, door eene bijdrage te schenken voor dit doel. 'Met welwillende toestemming van den E.A. Heer Burgemeester zal daartoe in de geheele stad eene Collecte met bussen worden gehou den op Maandag 21 Dec., zoodat iedere gave, zelfs de kleinste, tot het schoone doel kan wor den afgedragen. Ieder schenke naar vermogen voor de Kerst- gave der werkloozen. N.B.. Jonge dames (boven 16 jaar), die zich voor deze collecte beschikbaar willen stellen, worden verzocht zich ten spoedigste aan te melden bij den Heer J. H. v. Westendorp J.Dzn. Emmastraat, of bijl den Heer A. L. Boot, Nieuwe Haven 83. Steuncomité 1914. Voor korten tijd deed het Comité een beroep op allen, die overtollige kleedingstukken had den. Hierop is echter zeer weinig ingekomen, (slechts een tweetal mantels). 'tls waar, dat velen hunne gedragen kleederen geschonken hebben aan de Belgische vluchte lingen, doch men kan toch niet denken, dat nu totaal alles weg is. Men bedenke eens, dat de vele werkloozen, die van het Steuncomité eene uitkeering in geld ontvangen, daaraan nauwelijks genoeg hebben, om die allernoodzakelijkste levensmiddelen te kun nen aanschaffen. Geen sprake is er van, dat zijl zich voor de naderende felle koude ook van behoorlijke klee ding kunnen voorzien. Welk een pijnlijke toestand, wanneer men niet eens voldoende gevoed wordt, en bovendien ook nog koude moet lijden. Kijkt dus allen uwe kleerkasten nog eens na. Wellicht vindt ge nog het een en ander, dat kan dienen. Vooral kinderkleeren zijln zeer wel kom. Men berichte aan het navolgende adresSteun comité Nieuwstraat 30, telefoon No. 319. Op verzoek wordt gaarne afgehaald. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van Politie: koperen wagenbus, 2 sleutels, vrouwen- schortje, kinderwantje. Aan de volgende adressen: brander met katoen, P. Blonk, Singel 1942; postduif met merk, G. Rebels, Rozenburgsdhestr. 21; huissleutel, J. v. q. Reepe, Oiosterstr. 43; portemonnaie met inhoud, J. Meder, Buitenhavenweg:, 122; 1 pr. schoenen. C. F. Rijneveen, Broersvekl 86. Kegelconcours. De plannen van het Bestuur der Kegelclub •Anti-Poedel tot het houden van een kegelconcours, waarvan de netto opbrengst zal komen aan het Sichiedamsche Steuncomité, hebben thans een vasten vorm aangenomen. Het concours zal a.s. Woensdag 23 dezer 's avonds 8 uur in de Foyer van het Gebouw Odéon worden geopend en op Woensdag1, 6 Januari a.s. worden gesloten. Het concours zal bestaan uit een vrijë-baan- wedstrijd a ƒ0.25 per kaart. Verschillende kost bare prijzen worden uitgeloofd, terwijl eenige ingezetenen reeds van hun belangstelling in het concours deden blijken, door het zenden van een aantal prachtige prijken. Hoogwater te Schiedam: Zondag 20 December 6.09 v.m., 6.23 n.m., Maandag 21 December 6.53 v.m., 7.12 n.m. Het nemen van de benting te Pal adang. De „Mak. Cr." van 30 Oct. meldt: Gisterenmiddag keerden per gouvernements- stoomer „Spits" van Paladang terug de militaire overste Engelen, de kapitein Bach en eenige min dere militairen, onder wie o.a. de licht gewonden bij ihiet laatste gevecht. De ernstig gewonden zijM te Madjene achtergebleven. Wij hebben eens geïnformeerd naar de wijze waarop de versterking Paladang is genomen en mochten daaromtrent het volgende vernemen: Dien Sen October werd te Madjene van den civiel gezaghebber te Polowal bericht ontvan gen dat nabij; Paladang (district Mamassa) een reeds vervallen benting weder was opgebouwd en daar een afdeeling der gewapende politie, in die buurt aan het patrouilleeren, was bescho ten geworden. Eenige uren later verliet een pa trouille sterk 20 man, onder bevel van den Euro- peeschen onderofficier en waarbij zich hadden aangesloten de assistent-resident en de civiel gozeghebber, liet bivak te Madjene. Deze pa trouille kom evenwel niet veel' uitvoeren, daal de benting veel te sterk bleek om door zoo'n klein troepje te worden aangevallen. Te Mad- jeene had men echter reeds om versterking ge vraagd en vertrok onderluitenant Kramer met een troep derwaarts. Gezamentlijk rukte men toen tegen de ben ting op, evenwel zonder succes. De benting bleek eenvoudig voorloopig onbereikbaar en onze troep had deze poging duur te betalen. Niet minder dan 1 sergeant en 2 soldaten verloren het le ven, terwijl meerdere soldaten gewond werden. Ook onderluitenant Kramer werd door een steen worp licht gekwetst. Nadat een en ander te Makasser bekend wias geworden, vertrok Kapitein Bach met nog een groep militairen naar het terrein van actie, Vrijdag den 20en October be gaf ook de militaire commandant zich daarheen. Van II. M. Tromp werd een snelvuurkanon van 3.7 geleend, terwijl ook eenige handgrana ten werden vervaardigd en medegenomen. Te Pare-Pare werden no|g| 2 groepen aan boord genomen en den 18en des morgens om 10 uur werd de marsch naar Paladang aanvaard, al waar men na een vermoeienden tocht van 3 dagen arriveerde. Den 20en des n.m. om half vijf stond de troep voor de benting. Deze was gelegen op een heuvel met bijna loodrechte wanden. De wanden waren van steen en bewapend met bamboekokers aangebracht om lansen door te kunnen werpen. Een groote voor raad steenen was mede ingeslagen om onzen troep te begroeten. De overste Engelen waagde nog eenige pogin gen om de yerzetslui tot overgave te bewegen! doch zonder resultaat. Wel werd getracht de onderhandelingen sle pende te houden tot de duisternis zou zijin ingeval len, doch die vlieger ging niet op. Het kanon werd in positie gebracht en het vuur geopend. De troep, bestaande uit ongeveer 80 man nam Opruiming. t» I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2