Dagblad voor Schiedam Omstreken TWEEDE BLAD. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering f 100(1 3/sie Jaar»!!,: Zaterdag 19 December 1914 No. 11110 OTeranioistig op ie polis Femelde yoorwaarden, f jj y y SS.lpTd"°rS«Bried^'W° 35 Cl- P' regel' Stads- en Go westelijk Nieuws. Verhalen van den oorlog. FEUILLETON. BnreanKoters traat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers^ cent. 1 fiArdpIlr ^>n V U 'n Famililrbf ichtten 20 et. per regel; Handelsadvertentiën LI» t V elke/egel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal De verzekering Aan den gemeenteraad zijn de volgende stukken verzonden. Voorschot Bouwvereeniging „Eendracht". Wij hebben de eer U te berichten, dat een verschil van meening tustchen de Directie van de Werf «Gusto" en ons niet is overbrugd kunnen worden. Dientengevolge wordt ons voorstel van den 31en October j.l. teruggenomen. Bij den zelfs onder de tegenwoordige omstan digheden bestaanden woningnood wij leggen hierbij ter inzage het in dit opzicht welsprekende verslag van de woningtelling achten wij ons niet verantwoord ons eenvoudig te bepalen tot intrekking van ons voorstel. In overleg met ons werd door het Bestuur der Coöperatieve Bouwvereening «Eendracht" een adres ingediend met de strekking om toch den bouw te doen doorgaan. Het verzoek is drieledig, n.l. om te berusten in een eigen kapitaal van ongeveer 61 /4waar door het geheele plan tot uitvoering zou kunnen komen, subsidiair genoegen te nemen met 10%, als wanneer kan worden aangevangen met ongeveer 2/3 van het plan tot uitvoering te brengen, of zoo uwe vergadering 15% blijft vorderen, goed te vinden dat wordt aangevangen met V3 van den voorgenomen bouw te stichten. Terwijl wij unaniem van oordeel waren, dat het laatste verzoek voor de tfereeniging te be zwarend zou zjjn en op den woningtoestand te weinig invloed zou hebben, meende slechts één lid van ons College, die met het oog op de drin gende behoefte aan woningen, elk plan tot ver betering zou willen ondersteunen dat het eerst gesteld verzoek in overweging genomen meest worden. De meerderheid van ons College meende, dat het denkbeeld om met 10% genoegen te nemen en aan te vangen met den den bouw van onge- 2/3 van het ontworpen woningcomplex om ver schillende redenen aanbeveling verdient. Deze redenen zijn de volgende 1. Een marge van 103c biedt voor de Gemeente ten minste eenigen waarborg, een waarborg die te meer waarde heeft, omdat die geheel uit aan- deelen bestaat; 2. Is de bouw eenmaal ter hand genomen, dan bestaat de kans, dat onder gustige omstandighe den het benoodigde kapitaal volteekend wordt, terwjjl dat kapitaal tot 10% der bouwkosteneer der volteekend zal worden, dan wanneer men 15% bljjft vorderen. Eenig uitzicht daarop is reeds verkregen 3. Wanneer 105 van de 184 woningen worden gebouwd, zal door ambachtslieden, die behoefte aan werk hebben, een niet onbelangrijke taak te verrichten zijn 4. Met dit getal woningen zal in het t h an s bestaande tekort aan woningen zijn tegemoet gekomen, en is alsdan nog slechts te voorzien in de behoeften, die ontstaan bij vestiging van nieu we industrieën. Op grond van een en ander stellen wij U thans voor, het Raadsbesluit van den 12en Mei jl. te wijzigen overeenkomstig ,het bijgevoegd ontwerp. Overneming grond West-Frankelandschelaan. Naar aanleiding van de in Uwe vergadering gehouden bespreking van ons voorstel dd. 21 No^ vember jl. no. 547/20, 1913, hebben wij de eer te berichten, dat een misverstand is ontstaan en de straataanleg van «Kortland" en de overdracht van grond ten onrechte gecombineerd schijnen te zijn, waaraan de langwijlige behandeling van de verschillende zaken niet vreemd zal zijn. In 1909 werd getracht medewerking te krijgen van de Bouwmaatschappij «Kortland" en van de Vincentiusvereeniging voor den aanleg van een straat op en langs den West-Frankelandschen weg, welke straataanleg van gemeentewege ter breedte van 20 M. noodig werd geoordeeld. Blijkens hierbij overgelegd schrijven dd. 23 Juli 1909, zegde «Kortland" terstond de gevraagde medewerking toe, door voor de geheele lengte den grond kosteloos aan te bieden. Nadat een wijziging van het uitbreidingsplan ten verzoeke van de Vincentiusvereeniging i tot stand gekomen, zegde ook deze Vereen^ haar medewerking toe. Van het aanbod van de Vincentiusvereeniging werd geheel, van dat van «Kortland" werd krach tens raadsbesluit van 6 December 1910 voor een deel gebruik gemaakt. Voor den aanleg van straat op den West-Fran kelandschen weg, werden reeds vroeger door U gelden gevoteerd. Alleen is verzuimd het nog niet ovei gedragen strookje grond op bijgaande teeke- nmg aangewezen op naam der gemeente te nemen. Wij wilden dit doen gelijk met den grond van de L-vormige straat die «Kortland" geheel voor zijn rekening neemt. Wij hebben gemeend de zaak in zijn eenvou- digsten vorm U te moeten voorstellen om het misverstand op te helderen, terwijl naar het ons voorkomt geen aanleiding bestaat om terug te komen op de beginselen van het vroeger genomen wél voorbereid raadsbesluit. van Mei jl. verzoeken wij U thans ons machtiging te verleenen tot de uitgifte en bieden U hierbij aan een daartoe strekkend ontwerp-besluit. Ten slotte zij nog vermeld, dat het wensehelijk is voorgekomen de put voor het groote dok niet 150 X 35 M. maar 170 X 45 M. in den bodem te leggen. Wij vertrouwen, dat tegen deze wijziging bij Uwe vergadering evenmin als bij ons bezwaar zal bestaan. van een bij verlies van eiken ande ren vinger. Een paar van onze officieren ontmoeten s avonds den dokter en vertelden hem van Harlock en toen moest deze voorkomen en kreeg een standje. Maar ik denk dat ze werk hadden om zich goed te houden. In elk geval hij is sergeant geworden en kreeg het Victoria-kruis. 39) Ga zitten en schrijf een fraaie en populaire tnelodie neerals dat gebeurd is, dan speelt gij 2e ons op piano voor, wij zingen u allen na en 2ullen het goed doen, want wij hebben een goed gehoor. En hangt daar niet een viool aan den muur Als de burger zijn 4aak volbracht heeft, dan neemt hij zijn viool en vergezelt ons. Bravo! Ja, zoo moet het gaan 1 schreeuwden alle sansculotten door elkaar. Maak voort, burger. Cherubini nam een weigerende houding aan. Het dierlijk geschreeuw van het gepeupel maakte net hem onmogelijk om een woord te spreken. Cécile klemde zich aan de comtesse vast, die donker voor zich keek. Nu, gij hebt het gehoord, burger, riep Fros sard ruw. Gij zult uw talent voor hat volk veil nebben, en ik hoop, dat ge dit als een eer zult beschouwen. Wjj zullen er pleizier hebben, en Wel maken, dat ge dubbel over ons tevreden «Ut, De componist ontwaakte uit zijn doofheid. Ik doe het niet gaarne, zeide hij. Het Fransche volk gelijkt op een grillig kind, Erfpachtscontract «Furness". In de vergadering van 12 Mei jl. werd door Uwen Raad besloten zich in principe bereid te verklaren tot uitgifte van een hectare grond ten noorden van het terrein, aanvankelijk aangevraagd door de Furness Scheepvaart- en Agentuur- Maatschappij. Bij die bereidverklaring werd tevens een prijs vastgelegd, die bij de eventueele uitgifte zou gelden. In overeenstemming met de uitspraak van 12 dat wegwerpt wat hij zooeven nog bewonderde Het uitschot der Parijscht voorsteden gaat nos spoediger over van de ruwe geestdrift tot de brutaalste verbittering. Hetzelfde gepeupel, dat den componist der re- volutionnaire liedjes, waarover Cherubini zich schaamde, zooeven nog had toegejuicht, trok thans messen en andere wapeneu tegen hem. De reus gobood stilte. - Laat mij begaan, riep hij gebiedend. Daarna trok hij een pistool uit zijn gordel trad op Cherubini toe en gebood barsch - Burger, als het liedje niet binnen tien mi nuten gecomponeerd is, dan jaag ik u een koeel door den kop, begrepen Cécile zonk bewusteloos op haar stoel neer de comtesse boog zich naar den componist en fluis terde hem toe Denk aan uwe vrouw 1 Cherubini wierp een smartelijken blik op haar. Daarna nam hij het vuile papier, dat hij zooeven weggelegd had, en ging zonder dengene, die hein bedreigde, een blik waardig te keuren, naar een kleine schrijftafel, waarop onbeschreven muziek- papier en alles voor zijn werk gereed lag. Met donkeren blik trok trok hij een fauteuil naar zich toe, waarvan hij zich steeds bediende wanneer hij componeerde, ging er op zitten, legde' met van inwendige woede bevende hand een notenblad voor zich, en greep een pen, terwijl hij met de linkerhand zijn hoofd ondersteunde. Zoo is het goed, bromde de reus. Het is al- Een held. Een medewerker van de Daily Telegr." ver telt hoe een kameraad van sergeant Harlock van de 113e batterij het verhaal deed van de wijze waarop de sergeant het Victoria-kruis verkreeg. De soldaat vertelt „Bombardier Harlock, dat was hij toen nog, had verbazend geluk. Wij waren in actie op een open terrein en het ging er warmpjes toe, hoor „Jac Johnson's" en kartetsen. Toen een „Jack Johnson" (een granaat) insloeg, sprong tegelij kei tijd juist een kartets en het hield toen niet op. Een kartets sprong juist onder het kanon van Hailock, de staart van de affuit werd ver nield en Harlock kreeg splinters in zijn rechter dij niet erg hoor, maar erg genoeg dat ze hem misschien wel een paar weken in het hospitaal zouden houden hij ging naar 't verbandstation, en de dokter verbond hem en zei hem naar de ambulance te gaan om zich naar het hospitaal te laten baengen. „Hailock gaat naar buiten, maar hij kijkt niet uit naar een ambulance, maar gaat teijug naar de batterij. O hé 1 hij was hier nog geen vijf minuten of hij kreeg er een in zijn rug. Weer wandelt hij naar het verbandstation, en de dokter vraagt hem waarom hij niet naar het hospitaal is gegaan. Harlock zegt, dat hij geen ambulance had gezien. Toen hij weer verbon den was geeft de dokter een hospitaalsoldaat last hem weg te brengen, zeggende, als hij in staat is geweest naar zijn batterij te loopen, kan hij ook wel naar het hospitaal loopen. Met z'n tweeën gaan ze dus weg, maar Har lock beduidde den soldaat, dat de dokter een beetje al te zwaar op de hand is en dat er nog genoeg lui zijn die de hulp van den verpleger meer noodig hebben dan hij en dat als de hos pitaal naar het verband-station wilde teruggaan, hij, Harlock, zijn weg zelf wel zou vinden. De soldaat vond dat goed, maar zegt tegen Har lock nou geen gekheid hoor, anders loop ik tegen de lamp. Je gaat regelrecht naar het hospitaal. Harlock zegt „Goeie morgen" en keert dan de woorden van den dokter om als ik naar het hospitaal kan loopen, zegt hij bij zich zelf, kan ik net zoo goed teruggaan naar de batterij. Zoo komt hij terug en drommels hij is nog maar weer nauwelijks vijf minuten bij ons of hij krijgt eenige splinsters in zijn arm. Koning Albert. Uit België schrijft men aan «De Tijd" Terwijl onze dappere soldaten strijdende voor waarts dringen geeft koning Albert zich alle moeite zijn manDen te bezielen. Hij heeft dit van stonde af aan gedaan. «Ware al onze offi cieren als hij, ons leger had nog heel wat meer kracht ontwikkeld," verklaarde een hoogge plaatst officier reeds voor eenigen tijd. Maar ko ning Albert schroomt dan ook niet ik gaf reeds enkele staatjes ervan om plichtontrouwe offi cieren ophun plicht te wijzen. Hij gaat zelfs zoover de officieren, die niet hun taak vervullen aan'olfi- cieren waardig, te degradeeren. Dat heeft een tweevoudige uitwerking. Eerstens wordt 't leger uitgezuiverd en blijven de goede elementan alleen over, tweedens is het voor die goede elementen te grooter eer in dit leger mede te strijden en hebben de minderen te meer vertrouwen in hun meerderen' Hoe koning Albert optreedt leert o.a. de »Mo- niteur Beige." In dit Belgische staatsblad staat het volgende Koninklijk Besluit afgedrukt. ALBERT, Koning der Belgen. Aan allen tegenwoordigen en toekomenden. Heil. Op voodracht van Onzen Minister van Oorlog. Wij hebben besloten en Wij besluiten: Art. 1. Reserve-generaal-majoor Lauwens, H.-L.-W., wordt beroofd van den graad dien hij in het leger bekleedt, om zonder noodzakelijkheid de standplaats van zijn commando te hebben ver laten hoewel hij zich niet rechtstreeks in 's vij- ands tegenwoordigheid bevond, en zonder toela ting eenheden te hebben geleid naar plaatsen, die door de bevoegde militaire overheid niet waren aangewezen. Art. 2. Onze Minister van Oorlog is belast met de uitvoering van onderhavig besluit. Uitgegeven in Ons hoofdkwartier den 30en November 1914. ALBERT. Van 's Konings wegeDe Minister van Oorlog. Ch. de Broquevil le. Een ander feit. In een oogenblik van menschelijke zwakheid hadden twee soldaten geaarzeld in het vuur te gaan. Een plotselinge angst had hen bevangen en.... zij vergaten hun plicht. Zeker, 't was laak baar, maar meuschelijk toch: Het was geen wel bewuste dienstweigering, het was meer een oogen- blikkelijke overheersching van vrees! Ze moesten door hun officier met de revolver in de vuurlinie worden tergugedreven. Het verhaal hoorde ik van een zeer vertrouwbare persoon in het leger. Toevallig speelde het geval zich in de nabij heid des konings af, wien alles ter oore kwam. Toen de dienstweigeraars uit de vuurlinie kwamen tijd goed wanneer iemand verstand gebruikt, maar vergeet niet, burger, voegde hij er bij, op een klok wijzende, welke boven de schrijftafel aan den muur hing, dat ik u maar tien minuten tijd laatopdat mijn kameraden in dien tusschentijd hun geduld niet zouden verliezen, vervolgde hij, zich naar de vrouwen keerend, moest gij iets anders doen, om u bezig te houden, burgeressen Hebt ge niet een droppeltje wijn bij de hand, ja dan haal het. Daar voor in de keuken heb ik een paar flesschen zien staan, doch niemand heeft er een hand naar uitgestoken wij zijn eerlijke kerels en berooven alleen de aristocraten, omdat hunne voorvaderen ons, het volk, beroofden. Ik geloof, dat wij voor onze netheid wel een glaasje verdiend hebben I Bravo I riepen nu de sansculotten lachend, breng wijn I burgeressen, bedient de zonen der groote natie, zij hebben altijd dorst I Zij gingen naar de sofa en'namen lachend daar op plaats, terwijl de reus zwijgend en dreigend achter den stoel van Cherubini ging staan, met de vuist, waarin hij de pistool geklemd hield, op de leuniug steunende, en nu eens over den schouder van den componist, dan weer naar de klok kijkende, welker wijzers langzaam vooruit gingen. Cécile wilde opstaan, maar de gedachte om ge durende dezen ontzettenden toestand haar echtge noot alleen te laten, beroofde haar van al hare krachten. Smeekend zag zij de comtesse aan. Deze ried het stomme varzoek der jonge vrouw en verliet de kamer. Na weinige oogenblikken kwam zij met de bevende oude Marion terug. Beiden droegen flesschen en glazen, welke zij den woestelingen voorzetten, Virginie had haar geheele wilskracht noodig, om den afschuw te verbergen, welke zij voor deze' ruwe gasten gevoelde, die zij moest bedienen en waarvan de meesten zeker mede hadden gedaan om haar trouwen Robin te vermoorden. De sansculotten dronken, lachten en schertsten als gebeurde er niets ongewoons en vroegen er niet naar, of het den componist, achter wiens stoel het monster Frossard als een duivel de wacht hield, zou gelukken, om gedurende bet woest geweld en lawaai zijn taak te volvoeren. Op Cherubini's gelaat kon men lezen, wat hij inwendig leed. Terwijl hij met de linkerhand, waarmede hij zijn hoofd, ondersteunde, door zijn zwart haar woelde, doopte hij nu en dan oogen- schijnlijk zonder te weten wat hij deed, zijne pen in den inktkoker, ofschoon nog geen enkele noot op het papier stond. Zijn starre blik was onafgebroken op het ge lijnde papier en de daarnaast liggende woorden van het afschuwelijk lied gericht, doch hij zag er niets van. Het koude zweet stond hem op het voorhoofd, terwijl zijne borst zwoegend op en neer ging. Nog slechts vijf minuten, burger hoorde hij de ruwe stem van Frossard in zijn oor klinken. (Wordt, vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5