Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Nieuwjaarswenschen. Onder het schrikbewind. De Oorlog. 37ste Jaargaa Maandag 28 December 1914 No. 11115 SSlijtefe" e'mgen 35 P' regel' SpeCi,1e C°"di,i6" Officieel* berichten. WITTEBROOD. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Botereiraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. bil levenslange geheele invaliditeit; _De_verzeker!ng wordt gewaarborgd door Ad ver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën wl r!F1Sr elke/egel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal verlies van een hand, I voet of oog; Hollandsche Algemeens 8^"" In het nummer der «Nieuwe Schiedamsche Courant Dagblad voor Schiedam en Omstreken hetwelk Donderdag 31 December vei schijnt, kunnen wederom Nieuwjaarswenschen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels. Deze advertenties kunnen thans reeds ter plaat sing worden aangeboden. KOSTELOOZE INENTING. maken bekend, dat op Dinsdag, den 5en Januari a.s., des namiddags te één uren. de gelegenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en lierinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den Stadsgeneesheer den heer N x. Klzeviei Dom aan den Singel no. 70 aan melden. Schiedam, den 28en December 1914 Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. Voor eene juiste vermelding in de vaccine- b e w ij z e n van de namen en geboortedatums derkinderen, is het gewenscht dat, bij de aan melding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. by verlies van - - een duimv Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by dood bij verlies van een wijsvinger; by verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, Gehoord de besturen der bakkers atroonsver eeniging en der coöperatieve bakkerijen Overwegende dat weldra over voldoende voor raad tarwebloem kan worden beschikt, Bepaalt, dat de nu geldende regeling met be trekking tot het bakken van brood in deze Gemeente met ingang van Woensdag. 30 December a.s. buiten werking zal worden gesteld, zoodat van dien dag af door de Bakkerijen weder groot witbrood zal mogen worden gebakken Vanaf 30 December a.s. worden gewicht en maximumprijzen vastgesteld als volgt: witbrood (melkbrood) van 0.75 kilo a 17 ct. per brood, witbrood (waterbrood) van 0.85 kilo a 16 ct per brood, bruinbrood, bestaande uit 75 pet. tarwemeel en 25 pet. tarwebloem, gewicht 1 kilo melkcrood 19 ct. per brood, waterbrood a 16 ct. per brood. Een speling in het gewicht van 5 pet. wordt toegestaan, met uitzondering voor hard gebakken witbrood, waarvoor 10 pet, speling wordt toege staan. Schiedam, 23 December 1914 De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat opden24en December jl. aan de firma Smith Co, en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend voor het uitbreiden harer fabriek van kunstsmeed werken door bijplaatsing van een luchtdrukkamer en slijpmachine, gedreven door een electromotor van 10 P. K. in het pand staande Buitenhavenweg 92, kadaster Sectie L. no. 202. Schiedam, 28 December 1914, Burgemeester en Wethouders van Schiedam. M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. de 43) Robespierre liep het papier vluchtig door, trok de schouders op, greep aarzelend naar de pen, teekende en schoof mevrouw het papier toe. Virginie nam het aan, stak het in den zak, en stond op om na een groet heen te gaan. Halt Zeg mij wie gij zijt. Virginie boog zich naar hem toe en fluisterde: Ik ben de comtesse de Beaumont, de eeht- genoote van den man, voor wien ik mijn hoofd heb gewaagd. Ik dank u, burger Robespierre, dat ge uwe speelschuld zoo prompt betaalt. Vaarwel I Als uit een droom ontwakend keek Robespierre haar na. Nauwelijks had Virginie het café verlaten of zg brak in een koortsachtig gesnik uit. Met bijna bovenmenschelijke inspanning had zij gedurende het spel met Robespierre haar gevoel moeten on derdrukken en nu zjj verlost was van haar bangen Op het Westelijk oorlogsterrein worden kleine miaar lievfgte gevechten voortgezet. De Bondgenooten maakten eenige vordering aan de Leie en bij Perthes. Den volgenden dag wer den zij weder uit de door hen 'veroverde stel lingen verdreven, die de Bondgenooten volgens de laatste communique's na hevige gevechten vyeer wisten te heroveren. In den Boven Elzaê maakten de Bondgenooten eveneens vorderingen. Voor Cernay hebben wij, zegt het Fransdie legerheiicht, de zoom van het bosch op u<? heu vels ten westen van deze stad herdk't, alwaar wij ons ondanks hevige tegen-aanva.ien gehand haafd hebben. Wij hebben Aspach-je-Bas bezet, alsmede de hoogten, die Carspacib van hef westen bestrijken. Niet officieel wordt gemeld, dat ..S- Fransehen Bc-is-le-Prêtre noordwestelijk van Pont a-Moussan hebben ingenomen, en de forten van M'eJz opnieuw wiorden gebombardeerd Het Duitsche legeihericht xnaldt, dat ien Opaten van St. Hubert eenige stellingen op de Eng eist ben vontveid zijn. Bij Chiny werd een Franscht troe pt naf deeling uiteengedreven en werden daarbij 172 Fransehen gevangen genomen. Verder meldt dit bericht dat de aanvallen der Bondgenooten bij Perthes, bij Souain, en bij .Nicuw- pioort werden afgeslagen. Het succes der gevechten bij St. Hubert met ue Indiërs en Engelsehen is eerst thans te over zien: 19 officieren en 1819 kleurling ui en En gel schen werden krijgsgevangen gemaaat, terwijl 14 mitrailleurs, 12 mijnen werpers en zoeklichten alsmede verschillend krijgsmateriaal werd buit gemaakt. Op het gevechtsterrrein liet dei vijand meer dan 3000 dooden achter. Een uoor de Fngelschen verzochten wapenstilstand om hun dooden te begraven weid toegestaan. Onze ver liezen zijn naar verhouding' gering.' Hij geringe gevechten in de omgeving van Li- z(j een tranenvloed niet meer weer de handen naar den hemel uit en twijfel, kon houden. Zij strekte riep vurig Almachtige God! Gij gaaft mij kracht in het ongeluk, laat mij sterk zijn in het geluk En toen zij weer rond zich zag, stonden twee mannen voor haar: Cherubini en Marmontel De bezorgdheid voor de comtesse had hen naar de rue de 1 Ancienne Comédie gedrevenmeer dan een kwartier hielden zij reeds bij het café uc wacnD. O, mevrouwriep Cherubini. Gij zijt buiten u zeiven, gij weent.... Van vreugde! riep Virginie, terwijl hij het papier zwaaide. Hij heeft geteekend, Léon zal vrij zyn ik snel naar de Conciergerie. «o^anMHarnh0e W8n hel mogeliJk riep Cherubini verbaasd. Door welk wonder Laat ons gaan, viel Marmontel hem in de rede. De menschen kijken naar onsWij zullen mevrouw naar de Conciergerie brengen en onder weg kan zij ons alles vertellen. Zjj gingen en Virginie deelde hen alles mede wat er gebeurd was. Spoedig hadden zij de deur der gevangenis be- reiKt. Wij zullen hier op u wachten, comtesse. zeide Cherubini om u en den vicomte te ont- ho-ns, ten zuid-oostelijk van Amiens en Tracy le-Val, noord-oostelijk van Conipiègne maakten wij ongeveer 200 krijgsgevangenen. In de Vogezen, ten zuiden van DiedolsLausen en in den Boven-EIzas, ten westen van Senhciim, alsmede zuid-westelijk van Altkirch hadden Vrij dag kleine gevechten plaats. De toestand bleef daar onveranderd. Het laatste Duitsche communiqué maakt mel ding van gevechten in Argonne en in den bo ven Elzas. Aanvallen der F-ranschen in het land van Meu- risSions (Argonne) en. ten zuidoosten van Verdun leden schipbreuk onder ons vuur. Jn den boven-Elzas hebben ue Franschen aan vallen ondernomen op onze stellingen ten oos ten van de lijn ThannDammerkir, h. Alle aan vallen werden afgeslagen. In oe eerste uren van den nacht had de vijand zich meester gemaakt van den belangfijkfen heuvel ten oosten van Thann. Hij werd daar dooir een krachtigen tegenaanval echter weer verdreven. Bc- heuvel bleef vast in ong bezit. I Uit Vlaanderen wiojrdt niets van Lel,eekenis gemold. Fngelsche oorlogsschepen werden lij de kuist gezien. an het Oostelijk oorlogsterrein wordt uit Petrograd gemeld. Aan de Bzura, in het gebied van Joukow op 5 wersten benedenstrooms van Sochaczew hebben onzé troepen in den nacht van 22 op 23 Decem ber e<n aanzienlijke Duitsche troepenmacht, die naar den rechter-oever van de Bzura overstak, overhoop geworpen.^ Een Duitsch regiment is' bijna geheel vernietigd. Het verloor 5 mitralleurs en liet 5 officieren en 515 soldaten als krijgsge vangenen in onze handen. Wij zijn er in geslaagd de Duitschers, die te voren naar den rechteroever van de Pilica waren overgestoken, terug te werpen. Aan de Nida zijn op 22 en 23 December gevech- ten begonnen over de geheele uitgestrektheid van het front, welke vooral aaa den benedenloop van den Nida tusschen Wislica en Nynikozerin een hardnekkig karakter annemen. In den loop van die twee dagen hebben wij in de aangegeven streek in het noordelijk gedeelte van Pinezow 57 officieren en meer dan 3000 soldaten gevangen genomen en ten Zuiden van Pinezow 8 officieren en bij de 600 soldaten. Ten Zuiden van de Weichsel is het succes van de voorafgaande dagen onze krijgsverrichtingen blijven begunstigen. Wij hebben daar 1509 sol daten gevangen genomen. Later wordt nog gemeld Op den 25sten hebben tusschen den benedenloop van den Weichsel en Pilitsa gevechten plaats gehad, die echter een minder verwoed karakter droegen, uitgezonderd in het gebied om Pilitsa, waar den geheelen nacht en den daaropvolgenden dag allerfelste gevechten zijn geleverd. Een even verwoed karakter droegen de ge vechten tegen de Oostenrijkers aan den beneden loop van de Nida. Op 24 dezer namen wij in die streek 68 offi cieren gevangen en ongeveer 4000 soldaten. In Galicië zijn over het geheele front de ge vechten gunstig uitgevallen voor de Russen. Den 26en hebben wij verschillende aanvallen van de Duitschers met goed gevolg afgeslagen. Aan den benedenloop van de Nida hebben wij tegen den avond van den 25sten de Oostenrijkers uit het hardnekkig door hen verdedigde dorp Wisliea geworpen. Toen zij zich aan den linker oever van de Nida trachtten te versterken; heb ben wij hen over de rivier gedreven. In de richting van den Dukla-pas zijn de Oos tenrijkers op 25 en 26 dezer in gevechten van de linie Zmigrod—Dukla teruggedreven. Zij zijn jn vollen aftocht. Bij de laatste gevechten in die streek hebben de Oostenrijkers ontzaglijke ver liezen geleden. Zij lieten alleen meer dan tien duizend gevangenen in onze handen. De Duitsche en Oostenrijksche berichten maken ook melding van overwinningen, van Hofer maakt namens den generalen staf dato 26 December bekend Gisteren veroverden onze troepen, na een held- haftigen strijd, die vier dagen had geduurd, den Uszokpas (Karpathen). In Galicië zetten de Russen hun, enkele dagen tevoren aangevangen offensief met een sterke strijdmacht voort en kwamen opnieuw in het bezit van het Krosno Jaslo-dal. Ien zuiden van lomaszof ontplooide zich onze aanval in oostelijke richting. Wolff's Bureau meldt uit Berlijn, dat de aan vallen der Russen op de Duitsche stellingen bij Loetzen waren afgeslagen. Daarbij bleven 1000 gevangenen in handen der Duitschers. Op den rechteroever van de Pilitsa, en zuid oostelijk van fomaszof, had ons offensief succes. erder naar het zuiden bleet de toestand on veranderd. vangen, dan kunt ge morgen vertrekken. Neen, neen, ik dank u, mijn vriend, riep Virginie. Léon en ik blijven geen uur meer in het afschuwelijk Parijs. Dan zullen wij een rijtuig voor u zoeken, zeide Marmontel. Gij zijt zeer goed, antwoordde Virginie, maar wij hebben er geen noodig. De vicomte gaat met mij naar de herberg, waar ik en de arme Robin onze paarden achterlieten, en wij rijden recht naar huis. Laat ons hier afscheid nemen en ga naar huis terug, Cherubini, opdat uw vrouw niet opnieuw in onrust verkeerewat ik nog te doen heb, kan een kind doen. Vaarwel, mijn vriend, God bescherme u en uwe vrouw. En zjj ging de' gevangenis binnen. Op het einde van Juli viel Robespierre en met hem werden Just, Dumas, Henriot en nog andere kopstukken van het schrikbewind aan d'e valbijl overgeleverd. Het schrikbewind had opgehouden de gematigde republikeinen behielden van toen de overhand in de Nationale Conventie en in den gemeenteraad. Op een fraaien dag in den herfst van het jaar 1795 zat een jonge vrouw in haar bescheiden kamertje, dat in een der schoonste wijken van Parijs was gelegen. Deze vrouw was Cécile Che rubini. BELGIë. Kerstfeest te Antwerpen. Reeds dagen van ie voren hebben de Duitschers toebereidselen voor hun kerstfeest gemaakt. Overal werden denneboompjes afgekapt en naar de ka zernes en forten gebracht, veel bloemen én al lerlei versiering-artikelen gekocht. Speciaal voor het uitspreken van een Kerstrede zijn een paar veldpredikers uit Berlijn naar Ant- werden gezonden om in de verschillende forten en kazernes de soldaten toe te spreken. Laat in den avond werden de verst afgelegen forten nog per auto bezocht. Ia een kring schaarden de sol daten zich om den kerstboom en zongen na het eind van de rede het «Stille Nacht, Heilige Nacht De geestelijke herinnerde de mannen aan hun Heimat en sprak hun moed in. Toen over de vrouwen en kinderen gesproken werd, kostte het velen moeite hun tranen in te houden. Toen de geestelijke heenging werd «Deutschland über alles" gezongen. Tot laat in den nacht duurde overal het feest. Een eigenaardig gehoor, dat «Stille Nacht, Heilige Nacht uit de forten langs de landwegen opklinkend terwijl uit de richting van Yperen duidelijk het kanongebulder is te hooren. Het trale" verkrijgen van passen aan de «Pass Cen- wordt steeds moeilijker. Het verkeer met Voor den maestro waren betere tijden aange broken en hij kon zich weer een welhebbend man noemen. Na een tijdje gespeeld te hebben met het kind, trad haar echtgenoot binnen met een geopende brief in de hand. Cécile stond op en vroeg nieuwsgierig Wat nieuws Virginie, de comtesse de Fontei! Ie heeft ge- schreven, antwoordde Cherubini. De vicocnte en zijne echtgenoote zijn uit het buitenland terugge keerd en weer op Beaumont. Zij noodigen ons uit om hen een bezoek te brengen. Gaat ge mede, Cécile Ja, jaantwoordde de jonge vrouw. Goed, zeide de componist verheugd. Als iets mijn geluk kan vermeerderen, dan is het om deze menschen te bezoeken. O, Luigi, hoe verwonderlijk is toch ailes goed voor ons geworden! Een vast vertrouwen op God is toch een kostbare talisman. Vertrouwen op God en op ons zeiven ant woordde hij bewogen. EINDE. at '•'SW* im sun coil 0« BtjRGEMEESTER EN WETHOUDERS DER GEMEENTE Schiedam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1