Verspreide berichten. Binnenland. ttads- en (iewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Nederland tracht men 200 veel mogelijk tot strikt noodzakelijke gevallen te beperken. Verschillende personen die »Passierscheinen" verlangden voor heen en terug, kregen een pas om te vertrekken met het verbod om terug te keeren. Zelfs zag ik een Nederlandsch paspoort waarop op de achter zijde vermeld stond »Zur reise nach Holland nicht mehr gültig". Velen, die trachten zonder passen te reizen, zjjn naar de gevangenis gebracht. Een honderdtal peronen, meest jongemannen, die trachtten België te verlaten, werden per trein naar Duitschland gezonden. De heer Franck (Voorz. Intercomm. Commissie) heeft een onderhoud gehad met den Gouverneur- Generaal Freiherr von Bissing ten einde te ver krijgen dat er meer vrijheid zou worden ver kregen aangaande de passen en handelscorrespon dentie. De Gouverneur beloofde de zaak te zullen onderzoeken. Door den Gouverneur-Generaal is den burge meesters aangezegd, dat zy hebben te zorgen voor het onderhoud der graven van gesneuvelde sol daten. De merkteekens moeten worden beschut. Er moet worden gezorgd voor de registratie der merkteekens. De gemeentebesturen zijn aansprake lijk voer het onderhoud der graven. Gravin de Mérod. Op den 9 dezer werd de gemalin van den op perhofmaarschalk van den koning der Belgen, gravin Marie Louise de Mérod op een reis van Brussel naar Antwerpen, door een Duitschen post aangehouden. Haar bagage werd doorzocht en daarin werden een aantal documenten gevonden, waardoor argwaan gewekt werd. dat het grafelijk echtpaar met Engeland en Frankrijk betrekkingen onderhield die ten nadeele van de Duitsche be langen moesten strekken. Uit de papieren bleek weliswaar geen directe schuld, tiet materiaal was ecbter zóó bezwarend, dat een onderzoek door den krijgsraad noodig bleek. Het uetrof immers een misdrijf, dat, naar de Duusctie krygswet, met den dood of tuchthuis wordt uesuatl. Naar wij vernemen velde de krijgsraad in zijn zitting van 23 dezer een vrysptekend vonnis, daar de schuld niet als vaststaande kou worden beschouwd. Ondanks dit vonnis zou de gouverneur generaal van België het reent nebben genad de verdachten naar een Duiisch gevaugeskauip te laten brengen. Van du reent neeti hij ecuier vermoedelijk uit overwegmgeu van grootmoedigheid geen gebruik geuraaKi. Bommen op de Zeppelinloods. Dondeidag heeft een Engelsche vlieger 12 bommen geworpen op de nieuwe lucnischiploods by Brussel, ue loods vloog m brand, maar de machiue werd met bescüadigd. De vlieger wist ongedeerd te ontkomen. DÜIXöÜliLANU Aan de Duitsche kust. Officieel wordt uit Beriijn gemeld; Op 25 Dec. 's voomudüags hee.t ten geringe Engelsche strijdmacht een uitvallende beweging in de Duitsche Bocht, (cte Bocht van Helgoland) gedaan. De door hen medegebrachte water-Vlieg tuigen traden daarbij tegen onze rivier-mondingen op en wierpen hierbij bommen naar de voor anker liggende schepen en een in de nabijheid van Cuxnaven eenige dagen geleden ziel. bevin denden gashouder, zonder dat deze getroffen wer den of schade werd aangericht. Toen ae vijan delijke vliegtuigen onder vuur genomen werden, trokken zij zich in westelijke richting; terug. Onze luchtschepen en vliegtuigen gingen ver volgens op verkenning tegen de Engelsche sche pen uit. Hierbij bereikten zij, dat door het wer pen van bommen 2 Engelsche torpe lo-jagers en een escorte-vaartuig getrolfen werden. Op het laatste werd het ontstaan van brand geconsta teerd. Opkomende nevelachtig weder Lcietie ver dere gevechten. OOSIENRUK.-HONGARUE. 1 Die Keizer, De berichten, dat Keizer Frans1 Jozef ongesteld zoude zijn worden ten sterkste tegengesproken. De keizer die zich in een uitstekende gezondheid blijft verheugen, zal bet Kerstfeest in aen fami liekring vieren op het kasteel Schönbrunn. Z. M heeft vanochtend de mis bijgew.ond, opgedragen ter geiegenUeid van den geboortedag van wijten keizerin Elisabeth. ENGELAND. E en Duitsche vl ie g m a c h i ne. De eersten Kerstdag heeft een DuifccLe mili taire vlieger een bezoek gebracht boven Sheer- ness. ue austartitlerie beschoot ue machine ech ter zonder resultaat Een drietal Engelsche vliegers steeg op en be gon den Duitscher te achtervolgen Deze wist in den mist ie ontkomen. 1 Van het werpen van bommen is niets verno men. ALiiANlë. De jvaiiy News'' ve.neemt uit Rome eenige byzondeihedeu over den toestand m Alnauië. Er is m Aloamë «en omwenteling uitgeoioken. Vei jCoiilemJe Tu.ksche officieren zijn er in ge slaagd, bet binnenhuid te bereiken en de dweep- zucht van de Muzelmansche stammen gaande te maken, die onder voorwendsel van een heiligen oorlog te willen voeren, tegen het gezag van Essad-pasja opgestaan zijn. Oostenrijksche afge zanten werkten met de Turken samen en wak kerden den opstand aan. De rebellen hebben de verbinding met Durazzo afgesneden en dreigen de hoofdstad te zullen aanvallen. Intusschen vernielen zij eigendommen en vermoorden zij Essad-pasja's aanhangers. In het binnenland heerscht volslagen regeeringloos- heid, maar bijzonderheden ontbreken nog. Een afdeeling matrozen van het ItaliaaDsche oorlogsschip »Sardfgna" is te Walona aan wal gezet en heeft de stad vreedzaam bezet. De com mandant van de gendarmerie en de voornaamste burgers bedankten den Italiaanschen consul voor de verleende bescherming. ZUID-AFRIKA. Er heeft Woensdag aan den noordeljjken oever van de Oranjerivier, in de buurt van Carnarvon) een schermutseling plaats gehad tusschen een afdeeling van een Engelsch commando en een patroelje van zestig Duitschers. De Engelschen kregen twee dooden en een gewonde, de Duit schers een doode en twee gewonden. De Duit schers trokken vervolgens af. JAPAN. Reuter seint, dat het parlement dear den kei zer is .ontbonden, omdat het parlement het wets ontwerp betreffende de versterking van het leger heeft verworpen. Naar gemeld wordt, zou by Gemmenich met dynamiet een aanslag op de spoorlijn hebben plaats gehad, zoodat hier een tweede spoorweg ongeluk heeft plaats gehad. Door de Duitschers wordt alles streng gebeim gehouden en houdt men ieder zoo ver mogelyk van spoorlijn ver wijderd. In Luik kwamen eergisteren van de Yser- linie 6ÜU krijgsgevangen Engelschen en 80 Zoua- ven (Franscneu) aan. Verdar kwaaien 4 beschadigde kanonnen van zwaar kaliber van Zeebrugge, die door het Engel sche gescnutvuur waren vernield. Een Zeppelin heeft boven Nancy gevlogen. Om kwart over vijf wierp de bemanning van bet lucht schip 14 bommen op de staa. Er zijn twee aooi- den en twee gekwetsten; enkele particuliere hui zen zijn beschadigd. Openbare gebouwen zijn niet getroffen. Het totaal aantal Duitsche krijgsgevangenen bedroeg op 23 December 1140 officieren en 131,707 minderen en het aantal Oosten rijksdie krijgsgevangenen 3186 officieren en 221.447 min deren. Vele Oiostenrijksehe krijgsgevangenen van Sla vische afkomst verzochten "om tot Ru=oisch on derdaan te worden genaturaliseerd, teneinde tegen de Turken, te mogen strijden. Te Kansen zyu 400 uienscuen gedood en 500 gewond bij een botsing tusschen een trein, vol met troepen uit Pruisen, en een trein, die met gewonde officieren daarheen terugkeerde. Hét on geluk is te wijten aan de vergissing van een wissel wachter. De wissel wachter de stationchef en andere beambten zijn in hechtenis genomen. Uit het Vatikaan. De leden van het H. College, heboen zooals ge bruikelijk is, den eersten Kerstdag hun groet aan den Paus gebracht, waarby zij aan hun wenschen voor den vrede uitdrukking gaven. De Paus zeide in zijn aDtwoord, dat by vervuld van de droevige gebenrtenissen der laatste 5 maanden, dezen wensch met bijzondere zorg aanvaardt, doch dat ongelukkigerwyze 's Pausen regeering niet onder vreugdevolle voorteekenen een aanvang genomen heeft. Tevens drukte de Paus zijn leedwezen uit over het mislukken der pogingen om tijdens de Kerst dagen een wapenstilstand te doen intreden, ten einde de uitwisseling van krijgsgevangenen te verzekerenevenwel zal de Paus, met-ontmoedigd, voortgaan met zijn uiterste best te doen om het einde van den verschrikkelyken oorlog te ver- verhaasten. Tevens sprak de Paus hoopvol over de mogelijkheid om tot uitwisseling van die krijgsgevangenen te komen, die niet meer voor den militairen dienst kunnen worden gebruikt. Uitvoerverbod. Het St.bl no 613 bevat een Kon. besluit van dien 23sten dezer, waarbij de uitvoer van le vende runderen en varkens is verboden van den dag' der afkondiging van dit besluit. Bij Kon. besluit kan dit verbod tijdelijk worden opgeheven of in bijzondere gevallen daarvan ont heffing worden verleend. Wollen handschoenen en handmoffen. In aansluiting1 aan de mededeelingen in ue Staatscouranten van 6 en 15 October, brengit de minister van oorlog, onder dankbetuiging voor de talrijke toezendingen van handschoenen en handmof ten voor het leger, ter kennis van belang stellenden, dat de voorraad van deze artikelen hoogstwaarschijnlijk voldoende zal zijn om in de behoeften te voorzien, indien de thans nog in aanmaak zijnde handschoenen en handmoffen zul len zijn ontvangen, N eutraliteUschennis. De strafzaak tegen mr. C P Van Resem, beklaagd van het misdrijf van art. 100 Wetboek van Strafrecht (het in gevaar brengen van de onzijdigheid van het land) zal 31 December a.s des middags te 2 uur, voor de Rechtbank te 's-Gravenhage behandeld worden. Als hoofdgetuigen zijn volgens het „Nws." ge dagvaard de heeren A. Rienacker, consul-gene raal van het Duitsdho Rijk en D. Kiraly de Szath- mar, consul-generaal van Oostenrijk-Hongarije. Naar men verneemt, heeft het Haagsche Ge rechtshof bevestigd de beschikking der 'flaagsche Rechtbank, waarbij mr. Van R te Rotterdam, naar de openbare terechtzitting is verwezen. Verloven. Dom' den Minister van Oorlog is aan eenige miliciens-reizigers in het bloembollen yak voor den tijd van een half jaar verlof toegestaan om in Amerika, en elders te reizen. Amerikaansche tarwebloem. Door het bestuur van het comité van graan handelaren te Rotterdam zijn Woensdag als last. hebber van de Ned. Regeering bij inschrijving ongeveer 3000 balen Amerikaansche tarwebloem patent verkocht, waarvoor was ingeschreven tegen prijzen varieerend tusschen f 17.75 en f 19.50 per 100 K.G. Steenkolennood. Ten einde te voorkomen dat de spoorwegdien sten binnenkoit niet zullen worden ingekrompen, heeft de directie der H. IJ. S. M. bevolen dat de locomotieven voortaan zullen worden gestookt met cokes en steenkolen half om half. De „Leersum" gezonken. Uit Londen wordt geseind dd. 27 December Het Nederlandsche stoomschip sLeersum" uit Rotterdam, is op een mijn geloopen en vannacht tusschen Scarborough en Feley gezonken. Twee leden van de bemanning worden vermistzeven tien man werden te Scarborough aan wal gebracht. Opened bij Censor. Naar aanleiding van de beschuldiging van Duitsche zyde, dat aan de Hollandsche postad ministratie, Engelsche ambtenaren zouden zijn verbonden, wordt nog gemeld Het door den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie toegezegde onderzoek omtrent de bekende raadselachtige zaak heeft reeds plaats gehad. Bereidwillig deelde de directeur generaal ons de resultaten van het ten postkantore te Amster dam ingestelde onderzoek mede. Het heeft uitgewezen, gelijk te verwachten was, dat optreden van een Engelschen censor bij onze posterijen geheel uitgesloten is, terwjjl ook schjjnt vast te staan, dat niet opzettelijk de bewuste brieven aan den Eugelscben censor m handen zijn gespeeld. Het onderzoek heeft namelijk aan het licht gebracht, dat in het einde van de maand September op het hoofdpostkantoor te Amsterdam door verkeerd sorteeren een aantal brieven naar Engeland zijn gezonden, die een andere bestem ming hadden. De Engelsche postadministratie heeft deze brieven, nadat ze door den censor waren geopend en gelezen, met een etiket voorzien en ze teruggezonden naar Amsterdam, waar de brie ven toen opnieuw werden geëxpediceerd, thans naar de juiste bestemming. Het onderzoek heeft voorts aangetoond, dat de bewuste werkzaamheden niet door eenzelfden ambtenaar worden verricht, doch door verschil lende personen, zoodat het niet mogelijk is de schuld- voor het verkeerd sorteeren aan één per soon te wyten. Nadat de hierboven bedoelde brieven uit Enge land waren teruggekomen, zyn maatregelen ge nomen, waardoor het voor het vervolg onmogeljjk werd dat 'n herhaling vaa de fout voorkwam Sedert het begin van üctooer wordt elke postzak, voor Eugelaud bestemd, nauwkeurig nagezien, en het is dan ook sedert niet meer voorgekomen, dat tengevolge van verkeerd sorteeren, brieven voor Duitschland bestemd, naar Engeland worden gezonden. De directeur generaal deelde ons mede, dat door achteloosheid van ambtenaren of door groote drukte het in gewone tyden ook wel eens voor kwam, dat brieven naar een vei keerde bestem ming werden gezonden, doch het spreekt van zelf, dat zulks dan niet tot de ongewenschte ge volgen leidde, die het thans heeft gehad. Wering van vreemde munt. De ministers van financiën en van waterstaat, overwegende, dat ingevolge een Kon. besluit van 19 dezer (St.bl. no. 5651, te rekenen van 8 Ja nuari a. in de provincie Limburg, met uitzondering van de gemeente Vaals, het verbod zal gelden Duitsche zilveren, nikkelen en koperen munten •n betaling to geven b. het reeds thans voor de provincie Limburg geldende verbod om Belgische nikkelen en koperen munten in betaling te geven zal worden uitge breid tot de Belgische zilveren munten. overwegende, dat de gelegenheid tot inwisseling van de tbans in de provincie Limburg toegelaten vreemde munten zal zijn opengesteld van 2 Ja nuari tot en met 15 Januari by de betaalmeesters te Maastricht en Roermond en voorts bij alle ontvangers der directe belasting in Lumburg, be halve dien te Vaals; maken bekend, dat, onverminderd hetgeen zooeven werd vermeld omtrent de inwisseling van vreemde munten, de gelegenheid om in de provincie Limburg alle betalingen aan ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en aan de kantoren der posterijen en telegraphic te doen in Duitsche en Belgische bankbiljetten, muntbiljetten, gouden en zilveren munten, met ingang van 2 Januari wordt gesloten. Van 2 Januari af zullen dus de evenbedoelde betalingen, evenals vóór 1 dezer het geval was, uitsluitend kunnen geschieden in Nederlandsche betaalmiddelen. (St.ct.) Weerbericht. t elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in aen morgen van 28 Dec., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764 9 te Neufahrwasser. Laagste barometerstand 744 2 te Helder. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtige, tijdelijk wellicht srormachtige z. tot z.w. wind, betrokken willicht opklarend, waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. V. P. N. In de Woensdagavond gehouden vergadering der Onderafd. Schiedam en Omstresen aer VPN. werd o.m bestoten, dezen winter weaeir Club avonden te houden, waarvoor aan alle leden em circulaire zal toegezonden worden verme'dende plaats, tijd en uur; zooals gewoonliji zal de heer W van der Most Sr de leiding weder op zich nemen. Verder werd bestoten in Januari a.s een on derlinge tentoonstelling te houden wanneer er voldoende inschrijvingen zullen zijn, voor de af- deelingen Hoenders en Konijnen worden alleen gewaagd leden der ooderafdeeling, voor Duiven kunnen alle stadgenooten, dus ook niet-leden, me dedingen. Bij de rondvraag vroegen de heeren B. B Jan- se, 4 Hennen broed 1914, liefst Wit-Leghorn, en J. Bröckling' oen Zwart Minorca Haan te koop, staande de vergadering kwamen echter g-en aan biedingen in. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van politie: kinderhandschoentje, handtaschjo met in- htcd, sleutel, ijzeren knop, defecte lorgnet, sleu tel.-. Aan de volgende adressen: bril in zakje, Rijks ontvanger, L. Haven 67bov visehnetje, P C01- lighon, Brughuisje; vat gemerkt ((.rijvende ge vonden) M. de Rond», Laan ons Genoegen 13; ring met 4 sleuteltjes, H. Brökling, St Pietersteeg 12; zilveren armband, N. Noord ijk, Villa-straat 4('; lederen muilkorf, J. v d Bout, Maas hofje 34; gouden horlogeringetje, T. Hoenderkamp, Rroersveld 121. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 29 December 8.11 v.m., 3.52 n.m. Op het te Rotterdam gehouden examen Boekhouden vanwege de Ned. Ver. tot bevordering van Handelswetenschappen slaagden o.m. de heeren W. Maltha, J. D. Wuister en J. Lindeman van hier. UIT MAASLAND. Op het te Arnhem gehouden examen Hoofdakte slaagde o.m. de heer J. v. Buuren van hier. UIT DELFT. Voor het te Amsterdam gehouden examen, van wege de Vereemgmg van Wiskundige Adviseurs by de Nederlandsche Maatschappij voor Levens verzekering, voor het diploma van candidaat ac tuaris, slaagde o.m. de heer jhr. M. J. de Bosch Kemper van hier. UIT MAASSLUIS. Op het te Rotterdam afgenomen examen Vree ën ordcoefeningen der gymnastiek slaagde mej. J. A. v d. Sluis, van hier. Donderdagavond is op het terrein van. ae steen fabriek te Rijs (Fr.) een van de interneeiringiS' loodsen afgebrand. Hieromtrent verneemt het .,IIbId." het volgjende Het gerucht liep,, dat ontevreden e tementen on der de Belgische geïnterneerden den brand had den aangestoken. Dit gerucht vond te meer ge loof omdat, naar men zegt, eenigen tij1'! geleden geïnterneerden klachten geuit hebben over de be handeling in het kamp, waarbij zij met brand stichting' zouden hebben gedreigd, als aan hun wenschen niet werd voldaan. Een voorloopig on derzoek leverde echter geen grond op om aan moedwil to denken, doch veeleer aan een onge luk. De autoriteiten zetten evenwel het onderzoek voort, (N. R Ct.) Vergiftiging. Het gezin R., te Gouda, i» naar de „Tel." meldt, waarschijnlijk het slacht- offer geworden van vergiftiging noor kooloxyde. Door de politie, die door de buren wem opmerk zaam gemaakt, dat ze niemand van het gecto

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2