Laatste Beriehtea. Posterijen en Telegrafie. Leger en Yloot. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Ifu hadden opgenieikt de laatste dagen, werd de whi ning met geweld geopend en ze rond daar het gezin in een vreemden toestand. Dte man zat geheel versuft ,op den vloer, terwijl ue. vrouw bewusteloos lag. De 3 kinderen lagen te beid. Allen waren bedekt met roetvlekken, waarschijn lijk afkomstig van een walmend petroieumtoestel. Een geroepen geneesheer constateerde vergif tiging dooi" Itpo-loxyde. Man en vromv zijn in den toestand, waarin ze werden gevonden, naar 't ziekenhuis vervoerd, terwijl de kinderen, die spoedig bijkwamen, bij buien werden onderge bracht. j Voorloopig' is het een raadsel, door wteike oorzaak de menschen in nien toestand zijn ge komen, daar het echtpaar nog niet kon worden verhoord. Op de eerste verdieping bevindt zich het douche- bad. Uit 50 openingen stroomt het tot 40 gr. Cel sius verwarmde water op de badenden. Welk een genot dat verschaft, kan men zich voorstellen, als men bedenkt, dat de soldaten dagenlang achter een in de loopgraaf moesten blijven. Het baden geschiedt onder toezicht van een officier van ge zondheid. Ter zijde van het bad zijn de kleed kamers, die op 50 personen berekend zijn en be hoorlijk verwarmd worden. Bij het verlaten van het bad ontvangt ieder soldaat behalve een glas bier een sigaar of twee sigaretten. Van 's avonds 6 uur is het bad alleen ter beschikking van officieren. Er bestaat ook ge legenheid zich te laten masseeren. Door het doel matig aanwenden der zich in de Brouwerij be vindende buizen, is het gelukt, het geheele be drijf in twee dagen gereed te maken. Een beren gevecht. Het was in ue beiie-n- kotoi van den Dierentuin alhier, dat gisteren een tweetal beren, een oude ion. een jonge, om onbe kende redenen, het met elkander aan den stok kregen. I Verwoed beten ze er op los. Alle pogingkn djoor het personeel aangewend, om de vechten den te scheiden, met water, stoikken, enz. had den geen iesiultaat, integendeel, wakkerde het de woede der dieren niet weinig aan. Vooral de jonge beer kreeg e,r geducht van lang», zoo zelfs, dat hem op het laatst de inge wanden uit het lijf puilden. Toen het zoover was gekomen, en het dier blijkbaar niet meer te redden was> werd bet door iemand van het personeel, met een welge mikt schot afgemaakt, waarop de oude beer zich in zijn hok terug' trpik. -: (H. Et) Een grapje in de T weede Kamer. In de vergadering der Tweede Kamer van gisteren heeft na de discussie over een principieele kwestie waarbij het ging om een gulden, die de sociaal democraten, blijkens een door een hunner inge diend amendement niet aan de regeering wilden toestaan, een der voorstanders van den regeerings- post aan den heer Duys een gulden ter hand ge steld. De heer Days gaf den gulden dadelijk aan jhr. mr. van Dooren, in diens kwaliteit van penningmeester van bet Koninklijk Nationaal Steuncomité. Wat een keilner al kan verdienen. Diat een kellner in een goed café-restaurant veel kan verdienen, is bekend. Dezer dagen herdacht in alle stilte een kellner in een groote zaak z'n veertig-jarig jubilé. Wij kwamen, s :brijft een correspondent van „Het Leidseh' Dagblad", er toevallig' achter, en hadden gelegenheid, den ijverigen, beschaafden man, die ons zoo menig maal wat warms of wat friseh bevit gebracht, geluk te wenschen. Hij' vertelde ons toen, dat hij er nu tegen het voorjaar uit zou scheiden. „Hoe oud is u dan wel?" „Ik word pas zestigi, en zoo oud ben ik dus nog niet. Maar waarom zou ik nog langer wer ken, als dat niet beslist noodig is? Als keliners zuinig zijtn, mijnheer, en als ze eeD degelijke vrouw hebben, die zuinig huishoudt, dan kun nen zij heel wat oversparen. Laat ik u nu zeg gen, dat ik ieder jaar gedurende die veertig minstens f500.heb overgelegd Ik heb weken gehad, dat ik f 100.verdiende In die veertig jaar heb ik nooit minder dan f.35.ontvangen „Al die stuivers en dubbeltjes, ze loop en op, mijnheer. Sommige collega's verbrasten, in de een of andere nachtkroeg, ze werden vroeg oud, ze raakten aan den drank, einueiijk werden ze ontslagen, en ze stierven in armoe ie. Anderen waren individueel aangelegd, zooals ze het noemden. „Ze waren misschien nog zuiniger dan ik, mg ar als ze wat hadden overgespaard, begon nen ze zelf een zaak; soms ging het goed, maar meest gingen ze er op achteruit. Maar enkelen hielden het uit, zooals ik, tot ze bijna zes lig waren en tot ze konden rentenieren. „Ik krijg nu aan rente ongeveer net zooveel, als ik hier per week ontvang. Ik kan op' deze manier aoolr blijven leven; ik behoef mij hede- maal niet te verminderen, en de laatst? jaren van mijin leven kan ik rustig eu gezellig doorbren gen/' Een badinrichting in vijande- 1 y k land. Wat de Duitsche soldaten iu 't vijandelijk land 't meest missen, een badinrich ting, is in 't Belgische stadje Rousselaere tot stand gekomen. In een op 't oogenblik stilstaande brouwerij is een stortbad ontstaan dat de vergelijking met de baden in Duitschland kan doorstaan, zegt de «Kolnische". Op den beganen grond, in het kan toor der brouwerij, vindt men het vertrek, waar handdoeken en zeep worden uitgegevenboven dien ontvangt ieder bezoeker een eenmaal te ge bruiken waschlap van zakdoekenlinnen. Voordat men naar het eigenlijke bad opstijgt, ziet men by het doorgaan van een vroegere ruimte voor het bergen van vaten een barbier zijn handwerk uitoefenen, een soldaat die zijn kameraden tegen billijk tarief bedient. Het overige van de ruimte is tot een bierlokaal gemaakt, waar den badende gratis een glas van het zure Belgische bier wordt uitgereikt, terwijl de als tafels gebruikte vaten daarby aan de bodega herinneren. Het regimentskind. Een Weensch offi cier kwam in Russisch Polen zoo meldt de «Reichspost in een volkomen verlaten dorp. In een hoek van een half ingestorte hoeve vond hij een driejarig jongetje, dat bij het zien van den officier luid begon te schreeuwen en met de armen om zich heen sloeg. De officier bracht bet kind door gebaren aan het verstand, dat het niets te vreezen had en trachtte te weten te ko men hoe het heette en waar de familie was. Toen het kind tot kalmte was gekomen, nam hij.het onder zijn jas mee naar het station van zijn pro viand-colonne. Het was een aardig kereltje, maar vreeselijk verwaarloosd. Zijn haar leefde van het ongedierte en hij was geheel vervuild. Men zeepte het hoofd van den jongen in en schoor het kaal. De veldkeuken leverde warm water voor een grondig bad. Intusschen was het onder de offi eieren bekend geworden,dat een der hunnen een Rus gevangen genomen had. Allen kwamen den gevan gene bekijken en hadden veel pret in het geval. De jongen kreeg beschuit en chocolade en was spoedig de lieveling van het regiment. Een groote kist waarin blikjes geweest waren, werd met stroo gestoffeerd en de kreme scheen dit een alleraan genaamst bed te vinden. Nu kreeg de jongen een naam en de veldgeestelyke doopte hem, waarbij de officier, die hem gevonden had, als peet optrad. Alle officieren waren er bij tegenwoordig. De kleine Rus kreeg de namen Franz Joseph Wil helm Krieger, opdat hij later een herinnering zou hebben aan de groote gebeurtenissen, waaronder hij zijn naam kreeg. De officieren brachten nu geld bij elkaar voor kleeding. De jongen ziet er nu deftig uit. Hij is zeer aanhankelijk en als het kwartier verplaatst wordt, zit hij in zijn kist boven op een bagagewagen. Hg heelt als speel kameraad een geitje gekregen, dat hem als een hond naloopt. Hij zal op kosten van het officiers corps worden opgevoed. Rechtvaardigheidsgevoel vaneen jong Duitsche r. Reuter's Bijzondere Dienst meldt uit Ëouiogne het volgende merkwaardige incident: Dezer dagen kwam te Galais met een Franschen ambulance-trein een jongmensch van 18 jaar aan, die tot ieders verbazing een Duit- scher bleek te zijn, behoorende tot het 34ste Pruisische regiment infanterie. Op zijn jas was een kaart gespeld, waarop in het Fransch te lezen stond «een Duitsch soldaat, die wegens zijn moed in alle opzichten goed behandeld moet worden Hy redde 1 a Belgische soldaten, die op het punt stonden door de Duitschers doodgeschoten te worden. De authenticiteit van deze verklaring was ge waarborgd door den stempel van een Belgischen generaal en de onderteekening van een officier van gezondheid. De jonge Duitscher vertelde, dat hij, na gedu rende 14 dagen geoefend te zijn in den wapen handel, naar het front was gezonden. Te Dix muiden werd hij ingedeeld bij een executiepeloton, dat 12 Belgische soldaten, die gevangen genomen waren, zou fusilleeren. De jongeman, die overtuigd was van hun on schuld, riep, toen het commando »vuur« zou gegeven worden, uit: «Onschuldige menschen doodschieten is geen oorlogToen schoot hij den olficier, die het peloton commandeerde, dood In de daarop volgende verwaring snelden de veroordeelde Belgen en de jonge Duitscher naar de loopgraven der geallieerden. Het peloton loste hun verscheidene salvo's na, de Duitscher viel, met een schot in arm en been, dicht bij den spoorweg neer. De soldaten der geallieerden brachten hem en de Belgen in veiligheid. De „Leersum". De directie van de stoomvaart Mij «Oostzee" deelt ons mede dat zij een telegram heeft ont vangen meldende dat het s.s. «Leersum" bij het redden van drenkelingen van een ander schip ter hoogte van Soarborough op een mijn is gestoten en gezonken. Van de bemanning zijn op 2 ko- lentremmers na allen gered. Diamantslijpers. In de kringen van de Antwerpsche uitwijke- ingen te Scheveningen, die werkzaam zijn in de Diamantindustrie, uitmakende een 300 tal gezin nen, wordt het plan overwogen in hoeverre he1 mogelijk zal zijn als daar een Diamantslijperij wordt opgericht. DEN HAAG, 28 Dec. De Fransche Legatie deelt het volgende medeDen 26en December, een kalmen dag, was er tusSchen de zee en de Leie een nu en dan afgebroken kanonnade. Tusschen de Leie en de Oise is niets bijzonders voorgevallen, behalve dat vanuit Compierre, ten zuidoosten van Peronne Duitsche tegenloopgraven door het leggen van mijnen verwoest zijn. In het dal van de Aisne en in Champagne hadden artillerieduels plaats. Te Vingre hebben wij een batterij mortieren, die bommen in onze loopgraven wierp, tot zwijgen gebracht. Bij Beauness hebben wij twee mitrailleuses genomen. In de richting van Perthes heeft de vijand een hevig bombardement op de loopgraven die hij had verloren een tegenaanval bepi oefd die weldra door onze infanterie en artillerievuur werd afgeslagen. In de Argonnen maakten wij kleine vorderingen. Ten zuiden van St. Hubert is bij een aanvai tusschen 100 en 200 meter terrein gewon nen. Wij hebben door een bombardement den vijand genoodzaakt verschillende loopgraven te ontruimen. Ia het bosch van La Gruric hebben wij Duitsche posten ondermijnd. Tusschen de Maas en de Moezel ten oosten van St. Mihiel zijn de Duitschers tegen de wykschansen van hef verbrande bosch volkomen verslagen. In den Boven-Elzas werden aanzienlijke vorde ringen gemaakt. De Franschen bezetten de hoog ten die Carpach beheerschen en de boschbrand van Neder-Anspach. Bij Cornoy bereikten zij de boschrand van de heuvels ten westen van deze stad. ROOSENDAAL, 26 December. Sedert 22 De cember mag niemand meer in of uit de stad Heyst. Overtreding wordt met den docd gestraft. Wegens het verbreken van een telefoondraad is de gemeente Habroek een boete van duizend francs opgelegd. ROOSENDAAL, 26 December. In Dender- monde heerscht gebrek aan levensmiddelen. Aard appelen is bijna het eenige voedsel dat er is te verkrijgen. De petroleum kost 1 fr. 50 per liter. In de omgeving heerscht een oadragelijken stank. Bij het station Lobbeeke werden in de afgeloopen week zeer veel dooden begraven. LONDEN, 28 December. De «Daily Chronicle" deelt mede dat de Duitschers groote behoefte hebben aan lood, koper en petroleum. Hoofden van gezinnen zouden in Duitschland het verzoek ontvangen, koperen voorwerpen van huishoudelijk gebruik aan de Regeering te verkoopen of te schenken. In de groote steden zouden kooplieden aan het leger de metalen uitrustingen van hun winkel gevel hebben aangeboden en belooniügen worden uitgereikt voor voorwerpen op het slagveld gevonden. AAR-DENBURG, 28 Decern hoiHet aantal vluch telingen w-otrdt hier in het geheels Westelijk deel van Zceuwsc-h Vlaanderen steeds minder. Massa menschen keeren weep naar België terug, terwijl vele onvermogenden uitgewekenen naar Nunspeet worden overgebracht. Binnen den tijd van vier dagen zijn van hier ongeveer 400 mensehen naair Nunspeet gebracht. Onder hen bevond zich een vrouw van onge veer 23 jaar die tien dagen geleden was beval len Haai" man, schoonvader1 en drie broers waren diopr de Duitschers neergeschoten, terwijl hun boerderij totaal was afgebrand en al het ve? was medegenomen Een ander vertelde mij dat zijn twee zoons van 18 jaar, voor' zijn oogen waren neergeschoten, terwijl hij zelf enige dagen als gevangene was: medegevoerd, doch hij toeval had kunnen ontkomen ROME, 28 Dec. V. D Uit Athene wordt ge seind dat de Turken ten zeerste het lorceeren van de Dardaaellen vreezen. Zij hebben daarom zware artillerie van Adriano-pel naar San S te fa no en Kadikeuy overgebracht. KOPENHAGEN, 28 Dec. V, D De verkoop van likeur is te Moskou voor den geheelen verderen duur van den oorlog verboden. LONDEN, 28 Dec-. Uit Vlaanderen whlrnl aan de „Times" gemeld, dat op Kerstdag de Duitschers gedurende een uur Veurne, het hoofdkwartier van het Belgische leger, hebben beschoten. De mees te projectielen kwamen zonder schade te doen, in het water terecht. Een huis werd verwoest; een vrouw werd getroffen en verloor een arm. 'LONDEN, 28 Dec. Do „Daily Mail" verneemt uit No-ord-Frankrijfc, dat als resultaat van 5 da gten v-oortduwnde étappena-rboid de Balgen 2006 Duitschers gevangen namen bij Lomhaertzijue, doo-r een flankaanval op de ioop-graven die de Duitschers blootgesteld lieten nadat zij uit de vr,oigeschoven stellingen bij' Nieuwpoort waren verdreven door de Britsche vloot. LOND-EN, 28 December. Een Eagelsche tor pedojager is in den storm op de rotsen ter hoogte van S-t. Andrews geloopen De geheiele bemanning ko-n zich in booten redden. colaas Buiten de Veste), te Alkmaar, den Heldor, 11 muiden, Leids'chendam en' Delft (H. Hippolytus) De Eerw. Zuster Clementine (in de wereld Mcjuff. Anna E. C Clausman) van de Orde der E E Zusters Franciscanessen van het Moederhuis te Roosendaal, herdenkt op 6 Jan. ek den dag, waarop zij voor 12i/2 jaar hare plechtige religieuze beloften aflegde. Verzending van drukwerk aan en door militairen. Prentkaarten, visite- of naamkaartjes, en ander drukwerk, geadresseerd AAN militairen en ver zonden DOOR militairen, kunnen voortaan niet meer vrij van port verzonden worden. Alleen verzending van dag-, week- en maandbladen blijft vrij. Dit geldt ook voor in Nederland geïnterneerde vreemde militairen. Ongefrankeerde drukwerken worden met port belast, dat dan door de geadresseerden moet wor den betaald. Na voorzien te- zijn v-an de H.H Sacramenten der Stervenden, is' te Haarlem overleden de Zeer- eerw. Heer Henrious Voirikotter, pastoor te Quints- beul. -Hij' was gtebotren te Berkel in 1848, werd tot priester gewijd 15 Augustus 1873 en was daarna ac'htereenvo-lgtens kapelaan te Amsterdam (H, Ni- Tenuo in liet openbaar. De opperbevelhebber heeft de volgende order voor land- eh zeemacht uitgevaardigd «Mij is gerapporteerd, dat het meermalen voor komt, dat officieren" van elders te Amsterdam en in andere grootere steden ongewapend in het openbaar verschijnen, omdat, naar hunne meening, de stad, waar zij zich tijdelijk bevinden, 'n kan- tonnement zon zijn. Deze meening is onjuist. Het is dan ook mijn verlangen, dat door de offi cieren, wanneer zij zich in bedoelde steden op houden, de voorschriften geldende voor een gar nizoensplaats, worden nageleefd. Voorts breng ik in herinnering mijn order voor de land- en zeemacht van 18 Aug. jl. bylage nr. 2027, houdende tijdelijk verbod voor officieren tot het dragen van burgerkleeding, in het openbaar, vermits het nog steeds voorkomt, dat met verlof zijnde officieren zich niet aan dit verbod houden. Ook te dezen opzichte is het mijn uitdrukkelijk verlangen, dat de officieren in stipte opvolging van gegeven voorschriften den troep ten voorbeeld zullen zijn. U wordt uitgenoodigd nauwlettend na te gaan en te doen nagaan of de officieren zich aan be doelde overtredingen schuldig maken en, in voor komend geval, daarvan onverwijld en zonder uit zondering den daarbij betrokken chefs te rappor- teeren-"(Avp.) Geboren: 23 Dec. Cornelia MariaFraucisca, d. v. Th. J. van Es en A. Th. Hengst, Vlaardin- gerstraat. - Adriaan Petrus, z. v. D. de Groot en G. KdJfl, Nieuwstraat. Willem Marinus, z. v. Ide Jong en Ph. M. Klootwijk, Nieuwsticht noordzijde. - 24. Geertje, d. v. A. Kranendonk en D. de Vos, Hoofdstraat. Maria, d. v. A. Schot en M. Versloot, Stationstraat. Johanna Christoffelina, d. v. G. v. d. Heiden en M. M. v. d. Hoek, Kind'erbuurt. Anna Catharina, d. v. P. van Zutphen en J. J. Scheffers, Brouwersstraat.— 25. Jacoba, d. v. EI. Steens en J. v. d. Hoek K. Achterweg. Ondertrouwd: 23 Dec. P. Seinstra, 26 j. en J. Osterholt, 18 j. 24. A. Vroon, 22 j. en J. van Kersen, 20 j. Gehuwd: 23 Dec. W. Balvers, 22 j. en B. Kraak, 21 j. - 24. J. v. d. Bout, 47 j. en A. de Smits, 27 j. A. Figee, 59 j. en W. Willem- stein, 55 j. O v e r 1 e d e n 22 Dec. Willem van Rijsewyk, oud 1 j., Munnikenbuurt. 23. Josephus Alber- tus Maria v. d. Water, oud 10 mnd., Prinsensteeg. - Bernard George v. d. Kooij, oud 6 mnd.-, Oude dijk. 24. Dirkje Soeters, oud 20 j. en 3 mnd., binnen deze gemeente. BEURS YAXï SCHIEDAM 28 Dec. 1914. Houtvrijs, ülficieele noteeriag van d« Cötaatiisle uil Kamer rats Koophandel ymt du Beul*. 22 Dec. t 16% 23 Dec. f 165/4 24 Dec. f 163/4 28 Dec. f 16»/4 Hectolïfctë «nudes £u»l m soad-sr bwlaatlag, üsmm» it üoamUtü goor ■olMrhgB B. A* l WmXXMEM, Bond van Dfofflafajiiyi 24 Dec. Moutwijn: fl7ya Jenever:f 2lya Amsterdamscbe proef.: f23 Spoeling; 25, 26 28 Dec. f 2.— Stemming op heden: kalm. iptrttsua, 24 Dec. f 22 - f 22»/4 f 201/4 k f 21— f 11k f II1/4 28 Dec. fi7y» f 21 Va f23 f 2.— Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Stamming op heden: vast. SfrMMU, NEW-YORK Mais: Western 24 Dec. 75ya; 23 Dec. 74y,\ CHICAGO Mais Dec. Mei 24 Dec. 66Vi 28 Dec. f 22a f 22 V, f201/;, f21 f 11A f 11 Va 23 Dec. Rogge 24 Dec. 23 Dec. 65 V8 718/4 Loco loco. Juli Sept. 73 Vi - 72i/«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3