Dagblad voor Schiedam m Omstreken. ....sis; fflfflsk flOfiA f 100T De Oorlog. Oog om Oog. Gratis Ongevallenverzekering fj linn i Nieuwjaarswenschen. 37ste Jaargang, Dinsdag: 29 December !1914 11116 FEUILLETON. OTemnïomstif op ie polis yermelde Toorwaarflen. f fj (J fj Officieel® berichten. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. BureauBoterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regel; Handelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor by verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. In het nummer der «Nieuwe Schiedamsche Courant" Dagblad voor Schiedam en Omstreken, hetwelk Donderdag 31 December veischijnt., kunnen wederom Nieuwjaarswenschen worden geplaatst tegen den prijs van 50 CENT per annonce van hoogstens 6 regels, Deze advertenties kunnen thans reeds ter plaat sing worden aangeboden. De Burgemeester vanSciiieda Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting no. 11 dezer gemeente, over het belastingjaar 1914, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 28en December 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag,' op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29en December 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De militaire corresp. van de «Times" teekent de gebeurtenissen van de laatste dagen op het Westelijk oorlogsterrein in de volgende woorden Het is niet tot een grooten aanval gekomen, doch er werd voortdurend een methodische druk uitgeoefend, waardoor de kracht der Duitsche verdediging op de proef gesteld en de vijand zich genoodzaakt zag, zijD loopgraven goed bezet te houden en misschien van een verdere verzwak king zijner legers in Frankrijk zal moeten afzien Generaal Joffre, vervolgt hij, trachtte blijkbaar een opening te maken en zjjn actie biedt het dubbele voordeel, hem in staat te stellen, te on derzoeken waar hij het beste een slag zou kunnen toebrengen, en de Russische bondgenooten te ontlasten. Deze «methodische druk" eischt echter een groot aantal slachtoffers. Een corresp. van Reuter zegt: Officieren hebben verzekerd, dat er nu even i) Indië, het tooverrijk der poëzij, wie kent het niet, dat aardsch paradijs, het wondervol meester werk uit des Scheppers almachtige hand Het Eden met een altijd azuren hemelgewelf, met een eeuwigen zomer, met een Goddelgk natuurschoon vol gulden glans en schitterenden rijkdom. God schiep het als een heeilijke garde, welke Hjj millioenen zijner kinderen schonk. Wel had de gloeiende zuiderzon hunne wangen met een donkere kleur overdekt, wel bruiste in hunne aderen warm bloed, maar zij waren gelukkig en tevreden, want de alwjjze Schepper had hun een zachtzinnig en geduldig hart geschonken. Kon hun nog iets ontbreken te midden dier heerlijke pracht en rijkdom van hun land Doch, alles hier omlaag heeft zijne schaduw zijde. Ondei de wuivende palmen, tusschen de geurende rozen van Schiras sluimert de bloed dorstige tijger en de giftige adem der slang be zwangert de reine atmosfeer van dit aardsch pa radijs met een verpestenden walm. Maar erger dan de klauwen des tijgers, erger dan het gift der Anaconda is de mensch zelf in zijn eigen waan, in zjjn egoïsmus, verwoed gevochten wordt als in de heetste dagen van den grooten slag bij Yperen zes weken ge leden. Onze mannen moeten uit hun eigen loop graven springen en naar de loopgraaf van den vijand rennen over een vlak terrein van bijna tweehonderd tot ruim driehonderdvijftig meter onder het vernietigende vuur van geweren, ma chinegeweren en artillerie. Wanneer de bestor- ming gedaan is, ligt de ruimte tusschen de loop graven vol dooden en gekwetsten. Het is eeniger- mate een troost, dat de vijand nog zwaarder verliezen lijdt. Een officier van de bondgenooten zeide tegen mij: «we kunnen nu vooruit komen en dat moeten we, wat het ops ook kost." Tel kens hoort men van manschappen, die twee- of driemaal in een halve minuut gekwetst zijn. Het aantal verliezen is verrassend hoog ouder de offi- cioren van gezondheid en het verplegend perso neel. De gekwetsten moeten soms onder de oogen van den vijand over een aanzienlijken afstand vervoerd worden en de vijand spaart noch dok toren noch hun patiënten. Er hebben gisteren geen belangrijke gebeurte nissen plaats gehad. Uit het Duitsche communiqué weten wij, dat. de Bondgenooten bij Nieuwpoort heftige aanvallen beproefden, daarbij gesteund door de batterijen van de oorlogsschepen, waardoor in Westende eenige schade we*d aangericht. De aanvallen werden allen afgeslagen. Ook de aanval bij St. Joris is mislukt. J en zuiden van peren hebben wij een vijan delijke loopgraaf genomen, waarbij eenige dozijnen h'ygsgevangenen in onze handen zijn gevallen. Verscheidene hardnekkige aanvallen van onze tegenstanders in de streek ten noordwesten van Atrecht zijn afgeslagen. Ten zuiden van Verdun hebben de Franschen hun aanvallen eveneens zonder succes herhaald. Verder is een poging der Franschen om den heuvel ten westen van Sennheim, waarom ook gisteren was gestreden, te heroveren, mislukt. Het Fransche communiqué luidt WÜ ëln8en voort met ten westen van Lom- baertzijde voort te rukken en zijn thans aan den voet der duinen, waarop de vijand zijn verdedi gingslinie heeft opgericht. Ten zuiden van Yperen bij Hollebeke, hebben wij enkele loopgraven ver loren. In de omstreken van Lens, bij Carensy, heeft de vijand voor onze aanvallen 800 meter 'oopgraven van de eerste linie prijsgegeven. In de vallei van de Aisne en in Champagne heeft bij tusschenpoozen kanonvuur plaats, dat vooral hevig is in de omgeving- van Reims en in die bij Per thes, waar de vijand het bijzonder gemunt heeft op de stellingen, die wij ten westen van deze plaats veroverd hebben. O, de Maashoogten heb ben wij over het geheele front eenige vorderingen gemaakt. In de Vogezen heeft de vijand het sta tion van St. Dié gebombardeerd; het treinverkeer is echter met onderbroken geworden. Poten ten noorden van de Weichsel géén niéuwe gevochten werden geleverd. 'Op den linkeroever van den Weichsel.,ontwik kelen onze aanvallen, ondanks het zeer ongunstige tv ter, zich verder. Uit Weenen wprdt geseind, dat de Oastenrijk- stfce troepen ten noorden van den Dukla-pas voor den aanval der Russen moesten terugtrekken en bij de bergkammen der Karpathm andere stellingen hebben bezet. Tusschen de Biala en de Dunajec, in de streek ten noordoosten van Zakliczyn, zijn zeer hevige aanvallen der Russen afgeslagen. Van het Servische front wordt uit Weenen gemeld Op het zuidelijk ooHag'stooneel heerscht;, afge scheiden van eenige schermutselingen, Violkoimen rust De Serviërs hebben weder de brug1 van Belgrado naar Semlin, over de Save, in de lucht laten vliegen. 1 Van het Oos tel ijk o,or 1 ogs te r r o i n wordt uit Berlijn gemeld, dat in Oost-Pruisen en in De Hindoe's met het heete bloed^n hetzacht- zinnig hart leefden gelukkig. Er heerschten bij hen welvaart en voorspoed; handel en kunst stonden in zeldzamen bloei. Daar betreedt de «blanke man" het land dat eens de wieg der menschheid gedragen had.' Er leefde een traditie, een machtige, heilige traditie bij zijn volk, die hem verhaalde van een stamvader, eens uiteen weelderig en wonderschoon land naar het westen heengegaan. En de faam had dat land geschilderd in gouden verven in schitterenden glans. Het was een land van on- metelijken rijkdom Van onmeteiijken rijkdom vooral! Hoe kon hii weerstand bieden aan de verleiding om dien weg terug te gaan, dien eens zijn vader ging? Toen kwam hij, toen zag hij en verwon Is dat gevleugeld woord ooit beter toegepast dan op het egoïsmus van dien «blanken man?" hij kwam hij zag zijn zwarten broeder en hij gevoelde het' dat hij hier heerschappij moest voeren. De Hindoe boog zieh voor de macht en de grootheid zijner blanke broeders en hij deed het zwijgend en zonder wederstand; de blanke man beloofde zooveel schoons en de zegeningen der beschaving zouden hem in vollen rijkdom ge schonken worden. De Hindoe kon geen kwaad vermoeden en zachtmoedigheid en geduld ziin immers karaktertrekken. Maar daarom eok kon een met geslepenneid gevormd en streng doorge voerd systeem van handelspeculatie, een geraffi neerde willekeur, daarom kon de «Oost-indteche compagnie", een gezelschap van kooplieden, onder BELGIS. Kerstfeest aan de User. De Belgische corresp. van «De Tijd" schrijft uit Duinkerken Helaas, zonder strijd heeft dan toch Christus' vredefeest niet voorbij mogen spoeden. De om standigheden noopten wel tot zeker handelend optreden. Den vijand mocht geen gelegenheid gelaten worden door werkloosheid onzerzijds onze voorwaartsche beweging te doen doodloopen. En de vijand had overal juist tegen den Kerstnacht grootere werkzaamheid aan den dag gelegd. Zijn wachten waren verdubbeld. Op belangrijke punten waren grootere troepenmassa's saamgetrokken- Wij hadden dus juist op het Kerstfeest alles van hen te verwachten. Terecht mocht gevreesd wor den, dat hij, bij ons mindere waakzaamheid ver moedend, zou pogen zijn slag te slaan. Onder deze omstandigheden beprijpt men, dat in de onmid dellijke vuurlinie van een eigenlijke Kerstviering geen sprake was. Slechts achter de eerste linie kon door de aalmoezeniers hier en daar het Hei lig Kerstgeheim gevierd worden. De voort waartsche beweging bjj Lombaertzijde werd dan ook met gestaakt en de Fransche troe pen, met Engelschen versterkt, maakten wederom voideringen en deden een geslaagden aanval op de Duitsche stellingen. Toch had alles meer het karakter van een «verontrusting" dan van een eigenlijken strijd. Er moest gehandeld uit voor zorg. Er mocht uit zelfbehoud den Duitschers geen gelegenheid geboden worden tot het behalen van een enkel voordeel. Een groote strijd heeft zich niet ontwikkeld. Dat lag ook niet in het bedoelen, al was er geen formeele wapenstilstand gesloten. De Belgen zelf hebben zelfs zooveel als doenlijk was en overeen was te brengen met den krijgskundigen toestand het Kerstfeest kunnen eerbiedigen, maar ik vernam overeenkomstig den niet formeel uitgesproken, maar door zijn omge ving toch genoegzaam gekenden wensch des ko- nings. Het weer werkte overigens niet mede voor den dekmantel en achter het masker van naasten liefde in korter dan één eeuw meer dan honderd millioen menschen in een ijzeren juk knellen en onderwerpen. Een afschuwelijk egoïsmus was hun beginsel en dat vierde hier een triumf, zooals in geheel de wereld historie geen bladzijde te lezen geeft. Eeuwen gingen voorbij. Zij waren zachtmoedig gebleven, de ongelukkige Hindoe's en geduldig onder de harde heerschappij dier vreemdelingen maar zij konden de gouden dagen niet vergeten van glans en glorie, van vrede en geluk, de dagen der Indische zelfheerschappij. En toen de maat van tiranniex geweld vol was, toen de willekeur en verdrukking hun toppunt hadden bereikt, toen leefde schitterender dan ooit de herinnering aan oude tijden weder op en het heete bloed in de aderen des zwarten mans bruiste geweldig. Toen gloeide in hem de zucht naar wraak, naar bloedige, felle wraak, en op zijn lippen versmoorde hij nog den kreet, die straks als een wild orkaangedruisch klinken zal laDgs geheel den heiligen vloed: «Oog om oog!..." Dehli het gulden Dehli glansde in de stralen eener gouden Oosterzon. Dehli, de tooverstad met haar schitterende koepels en minaretten, met haar heerlijke paleizen en moskeeën, met haar tuinen en straten, is de parel der Indische steden, het glans- en midden punt der oude sagen van Hindostan. Haar ge schiedenis is ook Iudie's geschiedenis, haar glorie Indie's glorie, haar val ook Indie's val. Timur' de barbaar, verwoestte haar en roofde hare' onmiddellijke gevechten. Het weer was somber, kond, vriezend, mistig. Des te moeilijker taak' hadden onze schildwachten. Er waren er veel meer uitgezet dan gewoonlijk, omdat men den vijand niet vertrouwde. Van eenige voorbereiding om het Duitsche Kerstfeest in de loopgraven, zij 'took nog zoo simpelweg te vieren, was ten eenenmale niets bemerkt. En het vermoeden bestond, dat de Duitschers den Kerstnacht zouden gebruiken om ons te overrompelen. Zuidwaarts van Dixmuiden waren nog méerdere Belgen over water gekomen naar den rechteroever, om het vaste punt aldaar verkregen te versterken en te bevestigen. De waakzaamheid der onzen moest daar vooral lijzonder groot zijn. In de verte zuidwaarts van peren, donderde het kanon in den Kerstnacht.... In het hoofdkwartier, in de achterwaarts lig gende steden en dorpen, in Duinkerken zelf is de Kerstnacht eenvoudig, maar toch met zekere plechtigheid kunnen gevierd worden en talrijke andersdenkenden, zelfs Oosterlingen, zag men de Kerstviering der Katholieken bijwonen. Uit het bezette land. Men schrijft uit Sluis aan de «Tel." Een kar met ijs geladen rijdt door de Maje- leinstraat, (niet ver van 't Belfort) te Gent en houdt stil, daar, waar het plaveisel hersteld wordt. Het was niet verstandig van den voerman, aldus het wel niet druk verkeer, voor eenige oogen- blikken te stremmen. Nu een gewone burger, die doorgang wilde, zou geroepen hebben «Hei rijd eens een eindeke verder". Doch een automobiel, waarin een Duitsch offi cier en een dame gezeten zijn, komt aangesnord, en de militaire chauffeur moet stoppen. De offi cier spingt woedend uit den auto, heft zijn kar wats omhoog en buldert tegen den verbluften wagenvoerder uit. Dan roept hij een politieagent en gelast hem den schuldige, die 't waagde, den auto van een Duitsch overste te laten stoppen, naar de kom- mandantur te brengen. De officier stapt weer trotsch in den auto en rijdt voort. Aan zulk militair optreden is men te Gent nie1 gewoon. Het schijnt dat de burgers dat nu maar moeten leeren. Het gaat immers «militair" in België toe. Een lid van het Nederlandsch comité tot proviandee ring der Belgische grensgemeenten, moest den burgemeester van Maldegem spreken. Het on derhoud was bij de grens bepaald. En de Neder lander zag den magistraat en den schepen (wet houder) vergezeld van een Duitsch officier, die bij het onderhoud bleef, doch overigens zeer be leefd was. Ik verneem, dat de gemeente Evergem bij Gent door een groote - boete getroffen werd, omdat een telegraafdraad op haar grondgebied doorge sneden was. Twintig getuigen zouden verklaard hebben, dat dit door Duitsche soldaten ge schied is. schatten, maar heerlijker dan ooit herrees zij als een phoenix uit haar puinen, en de heerschappij van haar Grootmongolen strooide zegen en geluk over Hindostan. Haar grootheid ontvlamde den nijd van arglistige en geslepen vijanden. Ge weldige stormen moest zij doorstaan en trotseeren' maar toen de Faringi Hmdostan's bodem be traden en de macht van haar Grootmongolen tot een ijdele klank omschiepen, toen zonk Debli terug van haar grootheid ener bleef een schaduw beeld over van den ouden luister. Maar hoe verminderd haar bevolking ook zij, hoe haar oude fabelachtige glans en rijkdom ook grootendeels verdwenen, hoe vervallen haar pa leizen en tempels, droeve herinneringen aan ge wezen grootheid, zich ook vertoonen, toch blijft zij immer waardig een keizerstad te zijn. Nog altijd is zij schoon, nog altijd heerscht er wel stand en leeft er wilskracht in hare zjnen, nog immer, is haar roem als de stad der goudsmee- kunst over geheel de wereld verspreid. En de Hindoe weet en gevoelt het. Hij vergeet nimmer het gouden Dehli. In de historie van zijn land speelt Dehli steeds een zoo gewichtigen rol. Haar lotgevallen zijn zoo innig met die des ganschen rijks verbonden, dat de Hindoe ze niet vergeten kan. Treurig blikt hij naar haar heen, weenend over haren val, maar in zjjn oog schittert door de tranen nog een vonk van trots, omdat zij in haar val nog zoo groot, zoo schoon is. 1) Engelschman, (JFofdf vervolgd). I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1