Verspreide berichten. Binnenland. 8tateE-£foneraaL ^tads- en Gewestelijk Jïieuws. Ingezonden. vijflig meter van elkaar en eiken aag bracht de Fransche sdiatiht wat dichter bij die der vijanden. Wij zijn pp dezen steenharden bodem niet minder dan mijnwerkers en daarom zeg ik maar schacht. De situatie werd hoe langer hoe pijnlijker, vooral omdat verscheidene Duitsche gesneu velden bij een paar bestormingen waren blij ven liggen in het veld en Blijven hangen in onze prikkeldraden, waaruit ze onmogelijk verwijderd konden worden. En dagen lang reeds streek de Westenwind in ons gezicht een afgrijselijken lijkenstank. Nóg erger: het plasregende met tusschenpoozen, en 's avonds, als een windvlaag over de kuilen streek, fon kelde het water, alsof zich daar gloei wormen bewogen; het was gephosphoriseerd door de ontbindende lijken en de dood gaf ons bijna eiken nacht licht-signalen. Wij vroegen een wapenstilstand en ik werd aangewezen als gedelegeerd officier. Wij nemen een witten doek en ik hijsdh me over de verschansing. Ik ga tot het midden en zie een Duitsch oftkv.er op mij afkomen. Gij raadt nooit, wie het' was. Fraruj. B. den ingenieur, dien wij 't vorig jaat in München ontmoetten. Ik zou geen ecihte Franschman zijn, als ik hij die omstandigheden mijn vermissing' had kunnen verbergen. Wij stonden versteld, zeiden geen woord, maar ik geloof, dat wij elkaar bijna om den baiS vielen. Ik geef hem de hand en vraag naar zijn vrouw. Hij droeg het IJzeren Kruis' naast een me daillon. Welk een weerzien van twee vrien den I Met een paar woorden iaat hij mij 't me daillon zien met het portret van zijn vrouw. Ik, nog1 altijd verbaasd, zeg' hem iets zonder lings Toen praatten wij ook over u, lieve en ik herinnerde mij opeens, dat hij ever twee da gen zijn naamdag viert. Wij' praatten zelfs over den wapenstilstand, maar hij had strikte orders. Er kon niets van komen Welk een afscheid, ge begrijpt het! Ik heb den geheelen dag aan hem gedacht, 's Avonds liet zich een varken vangen bij onze com pagnie, dat in een van de zij-graven gevallen was en ik kreeg: van mijne manschappen ge- dat het naar den overkant gejaagd werd, met een .adres en een gelükwemch aan mijn vriend. Maar het toeval wilde, dat de Duit se hers het in hun hoiofd 'kregen om een nieu wen aanval te doen op dien noodlottigen ver jaardag. Niemand wist heter dan ik, wat hen wachtte; het voorplan onzer loopgraven is on dermijnd, de loopgraven zelf, het achterplan en geheel het westelijk stuk van het terp. Ieder ofcgenblik kunnen wij een veroverde hectare 'r. de lucht latern vliegen, wanneer een Buitsche compagnie haar betreedt. Ik hel. nog nooit zulk een neerslachtigheid en wanhoop gevoeld en zco'n tweestrijd tusschen plicht en ne.ze ramp zalige vriendschap. Mijn hart was letterlijk verscheurd en ik kon nauwelijks denkon. Het gevecht begon met een kort bombardement, dat drie onzer mitrailleurs onklaar maakte. Onmiddellijk daarop begon een overstelpende bestorming. Het gebeurde buitengewoon snel, nan onzen linkerkant werd een loopgraaf ge faseerd. Er moest gehandeld woroen. Ik ijl naar het electrisch contact, ornaat ik links en ree hts reeds ontploffingen zie. Door mijn her sens vliegt de gedachte aan mijn Euitsehem vriend, zijn vrouw en hunne kinderen. Ik voel i knop, ik druk, neen, ik druk nog niet, ik 1 - het getier der soldaten dichter bij, ik druk e.; schrik weer terug, druk weer nier; er tui melen een paar kameraden om me heen; ik druk en de vonk vliegt in het pyrine; ik L' r een oorverdoovende ontploffing'; ik wordt tegen den grond gesmakt; in ieder deeltje der luchtruimte was rook en vuur, want in de kazerne hadden wij een belangrijken voorraad ammunitie opgeborgen; het is een lawaai als de losbranding' van vijftig zware- batterijen, de toren der kerk waggelt en stort in van dien vu..vaan en een kwartier later regende er nog fijn puin uit die ontzettende verwoesting'. Hoeveel er in die seconde gevierendeeld en uiteengespat zijn, weet niemand van ons, maar de aanval was gestuit. Geen mensch zal u een beter beeld van de gruwelen van dezen oorlog kunnen geven, waarin zooveel ontzettende ge beurtenissen plaats hebben in minder dan een minuut En ik zie voortdurend onzea vriend Franc B.met wien ik dat tragische ge sprek moest voeren en die nu uiteengescheurd op het slagveld ligt. DOTTSCHLANB De Kriegls'hirtenbriel. Aan het herderlijk schrijven van de Duitsche bisschoppen is het volgende ontleend - „Wij hebben het Kerstfeest gevierd zooals nog nooit in ons leven. Kerstmis in den wereldoor- l.oaernstig en smartelijk, maar ook rijk aan genade, zegen en bovennatuurlijke vreugde. De oorlog was een strenge Advents-voorfcereiding hij heeft ons en ons volk nader tot den Heiland gebracht „Vis een stormwind joeg de oorlog in de koude nevels en kwade dampen van ongeloof en twijL feGucht en in de ongezonde atmosfeer van een cmhristelijke overbeschaving'. Het Duitsche volk kwam weder tot zichzelfhet geloof hernam zijn rechten; de ziel sloeg haar oogen op en her kende den Heer. „Wij zagen Zijne Heerlijkheid, als van den Berigdborene des Vaders, vol van genade en Waar heid." 'r Velen, zegt het herderlijk schrijven, die Hem verloren hadden, vonden Hem w'eder; in de bo- venmens'chelijke inspanning: van den strijd, is Hij het die den moed, wanneer die dreigt te ont zinken, herstelt; als een barmhartige Samaritaan zoekt Hij de gewonden; Hij is het, die de één heid vormt tusschen hen, die strijden op het slagveld en die bidden tehuis. Welke is nu onze eerste en meest gewichtige plicht? Boete doen. De oorlog' isi een strafgerecht het volk, da.t in zulk een tijd niet tot bekeering: komt, is den ondergang gewijd. „Wij willen ons niét in de schulden van an dere volken verdiepen, maar in onze eigene: willen niet het geweten onderzoeken van onze vijanden, maar van ons zelf. Wij zijn onschuldig aan het uitbreken van den oorlog; deze is ons opgedrongen; dat kunnen we voor God en de wereld verzekeren. Overigens willen we niet op onze onschuld roemen." Dikwijls is reeds gezegd, dat het zoo niet verder kon gaan. De bisschoppen hebben her haaldelijk hun stem verheven om te klagen over den achteruitgang van het zedelijk en godsdien stig leven; nu heeft de oorlog met vuur en ijzer der menschheid weer Gods geboden inge scherpt. „De oorlog heeft voor zijn rechtbank gedaagd de moderne, anti-Christelijke, gjodsdienstlooze gees tesbeschaving en heeft haar onwaarde, haar leeg heid en onhoudbaarheid, haar schuld geopen baard." En ook in Duitschland was deze „he se! aving" reeds bedenkelijk ver gevorderd, met L; ar uiterlijk vernis en inwendig bedeff, met baar grove zucht naar geld en genot, met haar evenzeer aanmatigend als belachelijk Ueber- mensehtum Dat is, zeggen de bisschoppen, onze schuld, Die schuld moet geboet en daaioru zal op Zondag: 10 Jan. in alle kerken na een triduum Duitschland aan het H. Hart van Jezus worden toegewijd. Moge Hij Zijne barmhartigheden indachtig zijn. Volgens de opgaaf door de Matin ontleent aan een Zwitsersche courant over de dadelijk be schikbare Duitsche reserve, buiten den landstorm waren begin December afgericht en ter doorzending naar het front beschikbaarte Berlijn drie leger korpsen, te Hamburg 60.000 man, te Bremen 30.000, te Hannover 40.000, te Dusseldorf 30.000 te Keulen 60.000, te Koblenz 30.000, te Wies- baden 15.000, te Mamtz "25.000 te Metz 80.000 te Heidelberg 15.000. te Karlsruhë 60 000, te Straats burg 80 000, te Freiburg 35.000, te Stuttgart 50.000, te Ulm 70.000 en te Muuchen 60.000 man Telt men hierbij de minder belangrijke con tingenten die in kleine plaatsen gevormd zijn, dan komt men tot een totaal van ongeveer 1 millioen en met de nieuwopgeroepen lichting mee tot een totaal van bijna 2 millioen man. Een gedeelte van deze reserves zijn sedert het begin van December vermoedelijk naar bet Rus sische front gezonden. ALBANIë. Uit Bari wordt aan de »Corriere della Sera' geseind dat de oproerige bevolking te Tirana alle huizen en verdere bezittingen van Essad Pacha beeft in brand gestoken. Essad Pacha bad dit wel voorzien, daar hij zich tegen Tuikije had ver klaard, toen dit den heiligen oorlog afkondigde daarom had hij ook den staat van beleg afge kondigd, waardoor evenwel de bevolking zich geenszins liet weerhouden, integendeel, werd geprikkeld. Bij de opstandelingen uit Tirana sloten zich aan die van Elbasan met den kreet: »Wraak voor de gevangezetting van Kemal Bey 1" Ook de bevolking van Berat, Fieri en andere plaatsen sloot zich aan. De rebellen loopen rond met het vaandel van den profeet om Essad te verjagen. De opstand is thans algemeen en Durazzo is van de buitenwereld afgesloten. Een D'uitsehe spion te Gib raltar Naar uit Sevilla aan de „Times" gemeld wordt, heeft zich te Gibraltar een merkwaardig; geval van spionnage voorgedaan. 'n Duitscher 'heeft namelijk als Moor vermomd een stoute poging gewaagd om die belangrijke Engelsche oorlogslhavenstad binnen te uiringen. Woensdagavona was hij met den (rein van Madrid te Algeciras aangekomen en droeg toen nog Iiuropeesche Meeding. De Spaansche autoriteiten kregen echter ver- danking toen ze des anderen daags merkten, dat hij Moorsdhe Meeding' droeg' en Arabisch sprak. Hij werd gearresteerd en Meel; bij' zijn airestatie in het bezit te zijn van compr-omit- teerende stukken in het Duitsch, die aantoonden, dat het zijn bedoeling' was in Gibraltar binnen te dringen. i De Spaansche autoriteiten hebben alle maat regelen genomen om zich tegen iedere poging, waardoor Spanje's neutraliteit in gevaar zou kun nen worden gebracht, te beveiligen. Naar uit Sas van Gent aan de sMetropole" gemeld wordt, is aan het stadje Grembergen, bij Dendermonde, een boete van 50.000 frc. opgelegdi omdat sommige bewoners hun duiven hadden laten uitvliegen. Alle duiventillen zijn nu ver zegeld. Nieu wj aars - receptie. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin op den len Januari a.s. niet de gebruikelijke Nieuw jaarsreceptie houden doch Hare Majesteit zal op dien dag de hooge autoriteiten en de in de resi dentie aanwezige leden der hofhouding in de gelegenheid stellen Hare Majesteit hunne geluk- wenschen aan te bieden. Mjjnen. Blijkens mededeeling van den marinestaf zijn op de kust in het Zuidwesten van ons land zeven vreemde mijnen aangespoeld. Tweede Kamer. Onschadelijk maken van aangespoelde münen. In verband met de ramp, die te West Kapelle plaats gevonden heeft bij het demonteeren van een aangespoelde mijn, heeft de heer Van der Voort van Zijp dd. 17 dezer de volgende vragen ingezonden Waren er met het oog op het aanspoelen van mijoen aan onze kust bevelen uitgevaardigd om trent de wijze waarop en door wie die mijnen onschadelijk gemaakt moesten worden, en is over eenkomstig die bevelen steeds gehandeld Is de Minister bereid die bevelen aan de Kamer over te leggen Is er na bedoelde ramp wijziging in die bevelen gebracht, en is de minister bereid, de Kamer met die wijzigingen io kennis te stellen De Minister van Manne heeft daarop d.d. 24 dezer het volgende geantwoord Zoodra er berichten waren ontvangen van het aanspoelen van vreemde mijnen op onze kust, hebben de betrokken militaire autoriteiten elk in zijn ressort, bevel gegeven om die mijnen onder bewaking te stellen en door deskundig personeel onschadelijk te doen maken. Omtrent de wijze, waarop dit moest geschieden zijn toen geen alge meene voorschuilen verstrekt. In de stelling van Den Helder, waar slechts enkele mijnen aanspoelden, werden voor elk bij zonder geval de noodige orders verstrekt voor bergen, demonteeren of vernielen. Op de kust tusschen Hoek van Holland en Eg- mond werd door het daarmee belaste personeel naar bevind van zaken gehandeldsommige mij nen werden gedemonteerd en geborgen, andere door springmiddelen vernield. Op de Zuid Hollandsche eilanden werd aan den met de opiuimiDg belasten officier bevolen bij twgfel of demonteeren zonder groot risico moge lijk was, de mijnen door springmiddelen onscha delijk te maken, waartoe met de behandeling van springmiddelen vertrouwd personeel werd mede- gezonden. In Zeeland, waar verreweg het grootste aantal mijnen aanspoelde, werden door de met de op ruiming belaste officieren bij verschillende gele genheden onderling besprekingen gehouden over het demonteeren der mjjnen. Nadat de ramp bij West-Kapelle had plaats gehad, werd door den opperbevelhebber van land en zeemacht een algemeene order uitgevaardigd betreffende de bewaking van de mijnen en de te nemen veiligheidsmaatregelen, waarbij omtrent de wijze van onschadelijk maken werd bepaald, dat de mijnen steeds door middel van een lading springstoffen moesten worden vernield en dat in die gevallen, waarin zulks met het oog op de ligplaats der mijn onverantwoordelijk zou wezen, slechts dan tot een andere wijze van onschadelijk maken wordt overgegaan, wanneer het bepaald onmogelijk is om de mjjn aan een laDgen tros voorzichtig naar een meer veilige plaats te trekken. R. K. Meubelmakers. Men schrijft ons De jaarvergadering v. d. Ned. R. K. Meubelma kers-, behangers- en stoffeerdersbond »St. Anto nias van Padua", is gehouden te Utrecht in het St. Jozefsgebouw op 26 en 27 Dec. 1,914. Door ernstige ziekte van den bondsvoorzitter wordt deze vergadering geopend door den bonds- penningmeester als waarn. voorz. Ook de eerw. bondsadviseur kon door een lichte ongesteldheid niet aanwezig zijn. De heer P. J. J. Hazevoet als ambtenaar v. k. Bureau v. d. Roomsch kath. vak organisatie tegenwoordig, wordt door spr. welkom geheeten. Rekening, verantwoording, alsmede de begrooting 1915 worden na bespreking goedge keurd. Na een duidelijke uiteenzetting van rechten en plichten van het weerstaodsfonds bij staking of uitsluiting v. h. R. K. vakbureau wordt beslo ten tot toetreding bij dit fonds, eveneens lichten voorz. en de heer Haazevoet de werking toe van een op te richten bondswerkloosheidsfonds. Door den voorz. wordt medegedeeld dat op 26 Oct. jl. te Rotterdam bij maatregel van bestuur is opge richt een bondswerkl. fonds, waarvoor f 200 als renteloos voorschot is beschikbaar gesteld. De verg. heeft nu alleen maar te beslissen, op welken datum de contributie voor dit fonds voor het eerst gestort zal worden, en tevens of het lidmaatschap verplichtend zal zijn, als datum wordt aangegeven 1 Febr, 1915 en het lidmaatschap is verplichtend. Een nadere regeling zal worden getroffen om de reeds bestaande afd. fondsen in dit centrale fonds te betrekken. De heer Haazevoet stelt zich gaarne beschikbaar als lid van de Rijksverzekeringscom- missie in deze aangelegenheid de noodige inlich tingen in te winnen. De nieuw ontworpen contrib. regeling reeds door de gioote meerderheid der bondsleden aangenomen, zal nu ingaan op 1 Febr. 1915. Op denzelfden datum zal in dienst treden de gesalarieerde bondsbestuurder. Bij de gehouden verkiezingen werden herkozen de heeren J. Th- v. d. Laan te Amsterdam en H. Draper te Nij megen. resp. als voorz. en penningmeester. In plaats van P. Claasen, welke zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen H. J. C. v. Doremalen te Rotterdam en als tijdelijk bondsbest. Th. Meuwisse, 's Bosch. Van Doremalen werd gekozen als tijdelijk voorz. zoolang de voorz. zijn functie niet zou kunnen waarnemen. Als gesalarieerd bestuurder werd aangewezen A. Th. v. leeuwen, 'sHage. Den tweeden dag van deze jaarvergadering werd een II. Mis gelezen, waaronder vele afgev. en leden der afd. Utrecht tot de H. tafel naderde. De eerw. adviseur der afd. Utrecht bezocht dezen dag de vergadering. Het ledental dezer bond is nog steeds stijgende. EERSTE KAMER. In de zittiDg van 29 December werd o.m. be handeld het wetsontwerp, tot wettelijke voorzie ning naar aanleiding van het Kon. besluit van Z Nov. 1914. De heer R e g o u t becritiseerde de daad van de regeering om de arbeidersverzekering van het departement van Landbouw over te brengen naar Financiën. We hadden tot dusver een departement, waarin de voornaamste takken van het volksbestaan wa ren bijeengebracht. Tbans krijgen we arbeiders- bescherming en arbeidersverzekering onder ver schillende departementen, terwijl het toch zaken zijn die zeer nauw samenhangen. Men onttrekt dus de arbeidersverzekering aan de zoo bekwame adviezen van den secretaires-generaal van Land bouw. Spr. zal in de tegenwoordige omstandigheden niet tegen het voorstel der regeering stemmen. Spr. hoopt, dat als de drukte der leening voor bij is men deze zaak nog eens ernstig zal over wegen. Spr. dient een motie in, strekkende alsnog maatregelen te overwegen om tegemoet te komen aan de bezwaren, verbonden aan de overbrenging. De minister van binnenlandsche zaken verdedigt .het regeeriugsvoorstel en wijst op het voorbeeld van Engeland, waar men eveneens de arbeids wetgeving onder financiën ressorteert. Spreker geeft voorts niet toe, dat reden van persoonlijken aard met den doorslag mogen geven voor een dergelijke overbrenging. Slechts om be duidende redeneD voere men niet dergelijke wij zigingen in. Spreker heeft niet vernomen, dat de heer Treub aan financiën niet de rechte man was. Welnu dan was de overbrenging onvermij delijk. Wat de motie betreft, men mag een Re geering uitnoodigen iets te overwegen, spreker kan verklaren, dat dit overwegingen geen gevol gen zullen heboen. üe heer Treub, minister van financiën zegt, dat arbeidersverzekering en arbeidersbescherming twee zeer verschillende onderwerpen zijn. Spr. noemt de bezwaren tegen de overbrenging inge bracht zeer overdreven. De heer R e g o u t repliceert en handhaaft zijn motie. Door het aannemen van de motie kan worden aangetoond, dat het gewenscht wordt geoordeeld, mocht deze minister aftreden, de ar beidersverzekering weder terug te brengen naar Landbouw. Na repliek van den minister wordt de motie met 19 tegen 11 stemmen (rechts tegen links) aangenomen. Het regeeringsontwerp wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Dec., medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.7 te Stokholm. Laagste barometerstand 749.4 te München. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen z. tot w. wind, toenemende be wolking met kans op regen, later willicht op klarend, aanvankelijk zachter. Gisterenavond werd brand ont dekt in de fabriek van Spallen en Langbein aan de Westvest. De brand was ontstaan op den zolder in de atdeeling waar vernikkeld wordt. De politie bluschte den brand met een slang op de waterleiding. De schade is geriDg: Oorzaak van den brand is onbekend. By het op 2 en 3 Dec. 1.1. te Rotter dam gehouden examen, vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden »Mercurius" slaagden voor Boekhouden o.m. de heeren J, Lin deman en A. A, Trouwborst van hier. Hoogwater te Schiedam; Donderdag 31 December 3.14 v.m., 3.33 n.m. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven. Kranten voor R. K. Militairen. Tienduizendtallen zijn in deze ook voor ons land gevaarvolle tijden onder de wapenen ge roepen. Velen zijn geplaatst in de groote steden, waar allerlei afleidingen hun worden geboden en steeds voor hen geopend zijn de gebouwen der R K. Militairen Vereenigingen met hun lectuur en ont spanningen. Maar óók hebben velen hun verblijf in forten enz. in ver afgelegen plaatsen, waar bijna geen afleiding hun kan worden worden geboden- e# van ontspannigslokalen als de gebouwen der Mili-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2