Oog om Oog. Donderdag 31 Dec. 1914. m TWEEDE BLAD. Officieel© bericfiten Kennisgeving. Binnenland. FEUILLETO Gemengd Nieuws. Advertentiën. No. 11118. KAMERS V A N A 11 B E11) SCHIILOA?#. OPMAKING DEK KIEZERSLIJSTEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de wet op de Kamers van Arbeid van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 141), alsmede het Koninklijk besluit van 0 Januari 1898 (Staatsblad no. 20), houdende vaststelling van een kiesregle ment voor die Kamers Overwegende, dat moeten worden vastgesteld twee kiezerslijsten, ééne voor de patroons en ééne voor de werklieden, voor gemelde Kamers maken bekend I. dat de hoofden ot bestuurders van bedrijven, in die Kamers vertegenwoordigd, verplicht zijn om voor 15 Januari a.s. aan Burgemeester en Wethouders in te zenden eene lijst bevattende de namen en voornamen der mannelijke en vrouwe lijke personen, die in hun bedriji binnen het ge bied der Kamer (alzoo te Scbiedam) hetzij als patroons, hetzij als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het geheele jaar 1914 o' ge durende zoodanig gedeelte van dat jaar als ten aanzien van bedrijven, waarin niet gedurende het geheele jaar pleegt gearbeid te worden, nader is bepaald II. dat zij, die niet gedurende het laatst ver- loopen kalenderjaar in het bedrijf van hetzelfde hoofd ot denzelfden bestuurder werkzaam geweest zynde, toch aanspraak meende te kunnen maken om op een der kiezerslijsten voor bovengenoemde Kamers geplaatst te worden, daarvan vóór 15 Januari a.s. aan Burgemeester en Wethouders aangifte kunnen doen III. dat voor de lijsten en aangiften onder I en II bedoeld, zijn vastgesteld formulieren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, afdeeling Bevolking, Schoolstraat 12, waar tevens desgewenscht verdere inlichtingen te bekomen zijn. Schiedam, den 30en December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretarie, V. SICKEN GA. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Beurijts- en andere inkomsten no. 12 dezer gemeente, over het belastingjaar 1914/15, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 3Uen December 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eeneu aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Bleu Decemuer 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Centr. commissie voor drinkwatervoorziening. Bij Kon. besluit van 30 dezer zijn, met ingang van 1 Januari, herbenoemd: tot lid en onuei- voorzitter der Centrale Commissie voor Drinkwa ter voorziening, mr. G. Jannink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalte 's-Gravenhag,s, en tot lid dier commissie, C. P. E. Ribbius c. i., directeur der' gemeentelijke waterleiding te Delft. Bestrijding Mond- en Klauwzeer Onder leidingi van den Minister van Landbouw enz. werd 28 December aan diens departement .een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van de landbcuwmaatschappijenvan de ver schillende rundveestamboeken, alsmede van de Districtsveeartsen ter bespreking van de maat regelen ter bestrijding van bet mond- en klauw zeer in dezen abnormalen tijd. 3) In lange teugen dronk de zieke uit den haar aangeboden beker. »Gij zijt zoo goed, Mem-Sahib, geheel anders dan die anderen met het blanke aangezicht en de zwarte ziel gij meent het goed met de arme Hindoe's. O, hoe zal Zelima u genoegzaam dank baar zijn." »Ik heb geen dank verdiend, mijn kind. Wat ik u en uw volk doe, is slechts mijn plicht, welken onze God mij voorschreef, toen Hij een maal sprak: nBemin uwe naasten als u zeiven." »Gij zijt een engel" fluisterde de Indische met dankbaarheid in haar blikken. Moge Brahma u zegenen, Wischnu 2) u een lang'leven schenken en Lackscheu 3) vrede en geluk doen bloeien in uw hart! Gy hebt het verdiend, want uwe yvoorden schenken vreugde aan de ziel en uwe hand stort zoeten balsem in onze wonden. Hadt gy u mijner niet aangetrokken, ik zou de koorts 1) Brahma de Schepper. 2) Wischnu de behouder. 3) Lackscheu, de God der lietde. Alien de hoofdgoden der Indische mythologie. Het gevaar aan onze oostelijke grenzen voor he! overbrengen van smetstof in ons land dreigt meer dan andere wegens onvoldoende zorg in Duits'chland, terwijl onze financieel© omstamdig K-den van de normale verschillen. Van de vertegenwoordigers der iandbouwniaat- schappijen en van de' rundveestamboeken waren sommigen van meening, dat toet het almaken van vee niet meer moet worden doorgegaan. Ge strenge afzondeiingsmaatregelen werden bepleit. Anderen bepleitten, afmaken in bijzondere geval len A nderen wilden door strenge maatregel en ons land na den oorlog! vrij zien van mond- en U&uwzeer, wanneer het buitenland ons vee hoeft. Het veeartsenijikundig] Staatstoezicht betoog de, dat door staken van afmaken van ziek. en verdacht vèe het geheele land aan d ziekte werd prijsgegeven. Men oordeelde algemeen, dat vocra! re zuivel fabrieken er veel toe kunnen bijdragen, de ziekte te beperken, door de nevenproducten .behoorlijk te verhitten en dat de veehouders door de groot ste waakzaamheid het hunne dienen te verrich ten .om hun veestapels van do ziekte te vrij waren. Rijksbijdragen voor opleiding tot onderwijzer. Bij Kon. besluit van 24 dezer is het bedrag der rijksbijdrage»^ welke aan gemeentelijke en bijzondere normaallessen en aan hoofden va,n scho len zullen worden verleend voor eik van de door hen in den loop van 1915 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen personen, nadat dezen in den loop va.n 1917, of later, de a/cte van bekwaamheid, bedoeld in art.. 77, onder a. der wet tot regeling van het lager onderwijs, zullen hebben verkregen, vastgesteld als volgt lo voor hen, die bij gemeentelijk'.- of bijzon dere normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren dri ah.vn- Jcid vijftig gulden; b. gedurende ten minste drie jaren vijfhonderd vijl en twintig gulden; c. gedurende ten minste vier jaren zevenhon- den! gulden 2o. voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleid; a. gedurende ten minste twee jaren tweehon derd gulden; b. gedurende ten minste drie jaren twe !ion- derd vijftig' gulden; c. gedurende ten minste vier jaren ariaLcindesed gulden 1 r Baad van State. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling: voo" de ge schillen van bestuur, werden behandeld o.n. Het beroep van 1. van Gelderen te Schiedam, tegen een besluit van B. en W. van die gemeente van 19 Mei 1914, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het oprichten van een Bewaarplaats van lompen en metalen in het perceel Överschie- sciiestraat 19, aldaar. De provinciale hoofdingenieur adviseert c.,e ver gunning onder voorwaarden te verleenen. Met zijn advies vereenigen zich ook Gad. Staten en dc Directeur-Generaal van den Arbeid. De aanvrage om pensioen van A. H, E. Trjl te Schiedam, gewezen directeur-let-raar aan tien gemeentelijken handelsavondcursus aldaar. Inbraak Muntenkahinet. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een belangrijke in braak gepleegd in het Koninklijk kabinet van munten, penningen enz. bij de Koninklijke Biblio theek aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage. Het misdrijf is vermoedelijk dóór meer dan één per-ioon bedreven. Zeer waarschijnlijk heeft men zich Maandagnamiddag doen insluiten om in den nacht de inbraak te plegen, althans van buiten zijn geen sporen van braak waarneembaar. De niet hebben verdragen, De Faringi, uwe trotsche broeders bekommeren zich niet om een Hindoe en mijne dienaren verstaan de kunst niet om zieken te verplegen. O, hoé zal mijn vader, de Babu, u dankbaar zijn, als hij terugkeert en ver nemen zal, wat gij voor zijn kind geweest zijt 1..." Wanneer komt hij weder?" sik hoop spoedig. 'Hij moet Calcutta reeds ver laten hebben en zal, voor de zon driemaal de golven des heiligen vloeds heeft gekust, zich hier bevinden, indien zyne zaken hem niet terug houden." »Hebt gij hem bericht gezonden over uwen toestand 1" Nog niet. Hij zóu er zeker van verschrikken, en het is ook twijfelachtig of hij het bericht ont vangen zou." »Een onzer leerlingen vertrekt heden naar Cal cutta; zoo uw vader nog daar vertoeft, kan zij hem waarschuwen. Het is beter, dat hij in uw nabijheid is Zijne reis mocht eens langer düreD, misschien zou hij er ons een verwijt van maken dat hem geen tijding gewerd over de ziekte zijner dochter." »Doe, .wat u goeddunkt, Mem-Sahib, en Brahma looné u," en de jonge Indische sloot moede de oogen. Doch spoedig richtte -zij zich weder op, »0, die hitte, die vlammen in mijn lichaam Ik kaB niet rustig zijn." De zuster bevochtigde hare droge lippen en gaf haar te drinken van de artsenij ïDnnk, goede Zelima, de balsem des hakims dieven hebben Llijkbam .cofcrt vertoefd in een •lieven het Kabinet gelegen zaal, in gebruik bij da .Bibliotheek. In den. view." dezer zaal en her. plafond van liet 'kabinet hebben zij gaten ge mankt, zomdat zij toegang hadden tot het vertrek, waar de vitrine met penningen geborgen is. Ontvreemd zijn een groot aantal voorwerpen van aanzienlijke waarde, als penningen en gou den ringen, met kostbare steenea bezet. Hv-t aan tal vermisten voorwerpen is op dit oogon bi ik zelf? niet bij benadering vast te stellen, daar de inbrekers alles overhoop en de verschillende soor ten voorwerpen door elkaar gehaald hebben, ff sen de bediende gistermorgen in het vertrek kwam, bemeikte lïij dadelijk de groote verwar ring' en stelde den Directeur van het Kabinet den heer Van Kerkwijk, van een en ander in kennis. De politie werd gewaarschuwd en stelde dadelijk een onderzoek in. In den loop van den dag bezocht de substituut-officiei1 van Justitie. M.eestei Brantjes, de plaats van het misdrijf. W raaknemin g Men schrijft uit Zevenaar aan het „Hbl." Op dén eersten Kerstavond is op de Duitsche grens wadi! in de nabijheid der buurtschap Ra- tum (gem. Winterswijk) geschoten, met het ge volg:, dat een landweerman een kogel in zijn lichaam kreeg, welke evenwel den volgenden dag reeds verwijderd kon worden. Wie de dader is, heeft men niet kunnen ontdekken, maar voor de Nederlandse he grensbevolking' is het gelukkig, dat alle wapens ingeleverd zijn, want daardoor kon. geen landgenoot in verdenking komen on heeft men hier vermoedelijk te doen miet eene wraakneming- door een Duitschen landbouwer. 'Onv O' o r z i c h t i g h e i d. Omtrent het onge val met Losse patronen in de vlakte van Waals- dorp meldt het „Vad." nog: Gelukkig is dit bericht sterk overdreven ge bleken. De gewoonte is dat de papier-rommel na de koffie verbrand wordt en nu is blijkbaar tusschen het papier een kartonnen rioos geraakt, die niet (zooals men' dacht) leeg; was, maar met losse patronen gevuld. Dit gaf een ontploffing, waarbij niet 8, maar 4 militairen gewond wer den, Geen van vieren werd ernstig gewond. Bij 3 van de 4 kon de wtonajes (schrammen), met een pleistertje ter plaatse verbin den; de 4e, een sergteant, kreeg: een splintertje in de dij, waardoor een adertje geraakt wend', en men 't voorzichtig oordeelde hem naar het hospitaal te vervoeren. Vaii straffen is geen sprake geweest, wei zijn 3 soldaten gestraft, die te laat bij Jen dienst waren gekomen, en verzuimd hadden patronen te vragen, maar dit had niets met het r n geval te maken. Een honderdjarige en familie. Den 2öen December heeft de wed. B., Oude Groen te Hengelo haar lOOen verjaardag gevierd. Zij is inwonende bij baar oudste dochter, die 74 jaren telt en wier echtgenoot den leeftijd van 84 jaren heeft bereikt Voorts is in het gezin opgenomen een kleindochter van de 100-jarige met haar kinderen, zoodat het betrokken gezin uit vier ge slachten bestaat. Het oudje heeft nog drie kin deren, 1 zoon en 2 dochters, in leven, benevens 2 behuwdzoons, 51 kleinkinderen, 115 achter kleinkinderen en 1 achter achterkleinkind. A. VAN DER SLOOT, SCHOEN- en LAARZENMAGAZIJN, Korte Achterweg. Ondergeteekende wenscht zijnen geachteh Be gunstigers en Stadgenooten een gezegend Nieuw jaar. F. R. NaRING, Schilder. zal het vuur in uw binnenste dooven en u spoedig genezan." Trots hare smarten, blikte Zelima dankbaar naar de beminnelijke verpleegster en nam, gehoorzaam als een kind, den drank in. »Zoo, nu tracht een weinig te rusten. De slaap zal u verkwikken." De zieke sloot hare oogen, maar de koorts was te hevig en verjoeg den slaap. alk kan niet slapen, Men-Sahib," steunde zjj, aach, verhaal mij iets..," aWat, goede Zelima, wat zal ik u verhalen »0, verhaal mij van uwen God, over wien ik in uw school zoo gaarne hoorde spreken. Verhaal mij, hoe het toch mogelyk is, dat Hij u zooveel liefde kan schenken voor de Hindoe's, en lyaar- om Hy wil dat men ook zijne vijanden bemint." Gaarne voldeed de zuster aan het verlangen van het arme kind. Zij verhaalde in haar bemin- nelijken eenvoud en op zoo aantrekkelijke wijze van de oneindige liefde van Christus en hoe Hij zijne liefde tot den mensch door Zijn Bloed be zegeld had en dat Hij daarom met volle recht ook verlangde door den mensch bemind te worden en dat. men zijn evenmensch zou liefhebben. »En ook de vyanden liefhebben vroeg de In dische, die rustig en aandachtig had toege luisterd. »Ook dat verlangt, en beveelt God, en Hij zelf gaf ons op Zijn Kruis het schitterendst voorbeeld want stervend bad Hij voor die Hem dooden." »Wel schoon is uw godsdienst, maar te zwaar Fr. VAN KATWIJK, Mr. Timmorman. Korte Haven 22, V- f- Schiedam, 1 Januari 1915. J. VAN DER BERG, Koperslager, Loodgieter en Zinkwerker, Korte Haven 30. Vf. G. KRABBENDAM Gz„ 1 Januari 1915. Korte Haven 50. Het compliment van den dag. "M. G. DIEST, Mr. Metselaar. Westmolenstraat 8. J. A. HAGENDOORN, Mr. Timmerman. Westmolenstraat 25. Schiedam, 1 Januari 1915. PAULINE HAGENDOORN, In darneskleeding. Westmolenstraat 25. p. f. MEIJER STEGMAN, Koperslagers, Lood- en Zinkwerkers. Westmolenstraat 33. Gods beste zegen wordt toegewenscht aan toren den, begunstigers en bekenden. N. J. THARDT, K urken fabrikant. Noordmolenstraat 32. Ondergeteekende wenscht rijnen geachten Be gunstigers en Stadgenooten een gezegend Nieuw jaar. Dankend voor het genoten vertrouwen blijft hij: zich in ieders gunst beleefd aanbevelen. JOS. VAN GELDEREN, in Lompen en Métalen. Noordmolenstraat No. 46. oTelefoon 200. Bij den aanvang van het Nieuwe jaar wenscht. ondergeteekende zijn geachte clientèle en stad genooten veel geluk en voorspoed. J. S. KLEINEKOORT Melkhandel, Noordmolenstraat 68. Th. ROVERS, Huis- en Decoratieschilder, Schilder-, teeken- en huisvlijtartikelen. Oostsingel 8, Schiedam. P- f. 1 Th. M. A. VAN DIJK, Noordvest 26. J. D. VOGELIJ, Smederij en Herstelplaats van stoom- en andere werktuigen. Noordvest. p. f. Ondergeteekende wenscht zijnen Begunstigers veel heil en zegen in het Nieuwe Jaar. A. VAN HATTEM, Werkplaats van stoom- en andere werktuigen. Kethelstraat 28. om te beoefenen. De Veda's gebieden ons niet den vyand lief te hebben, en het woord van Ma- homeds zonen is ook het woord der kinderea van Brahma: oog om oog!" »0, zeker, Zelima, niet immer is het gemakke lijk zijne vyanden liefde te betoonen. Is onze godsdienst waarlijk niet zonder overwinning op ons zelve te beoefenen, zoet is de bevrediging na den strijd en heerlijk het loon, dat zal geschonkeD worden." sMaar, Mem-Sahib, als uw leer zoo schoon, de bevrediging zoo zoet en de belooning zoo groot is, waarom beoefenen haar dan de Faringi, uwe trotsche broeders niet, als zij de arme Hindoe's zoo onrechtvaardig onderdrukken »Het is waar, mijn kind, uwe meesters behan delen hunne onderdanen dik wei f op onchriste lijke wijze," antwoordde zacht de Zuster, smaar, hebt gij het zelf niet gezegd, dat onze godsdienst moeite eischt en zwaren strijdei voorzeker niet ieder handelt trouw naar zijne ge boden, Slechte menschen ziju immers overal, het zij zij der. God der Christenen of Brahma o Allah aanbidden." »Waar en wijs zijn uwe woorden, Men Sahib zoo alle Faringi dachten en handelden als gij wij zouden gelukkig zijn en uwen godsdienst be minnen." 1) De godsdienstige boeken dei Hindoe's (Wordt vervolgd).- TE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6