Bag bind mor Schiedam en f fifin f sr rr fis De Oorlog. Oog om Oog. Gratis Ongevallen verzekering 38ste Jaar^an& Dinsdag 5 Januari 1915 No. 11121 Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren, oiereeiloistig od de polis Termelde Toornaarden, by p fi n n levenslange "S j g11 verlies van geheels 1 11 i een hand, invaliditeit1 U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoiiandsche Algemeene Verzekeringsbank bij dood 1 Uil een duim1 U U wijsvinger8 een duim gevestigd te Schiedam, bij veriies van eiken ande- reu vinger. SW" Wegens den feestdag van H.H. DRIEKONINGEN zal de NIEUWE SCIIIE- I>AMSCHE COURANTDagblad voor Schie dam en Omstreken, W oen sda g-a vond niet verschijnen. Van het Westelijk oorlogsterrein wordt weinig nieuws gemeld. De corresp. van de «Tel." schrijft over de mili taire maatregelen aan België'? kust Er is nog weinig bekend geworden van het gebeurde te Zeebrugge. Duitschers gaven voor, dat het een inschieten van nieuw geschut was, maar dan het vuren uit zee De aanwezigheid der kruisers; bijna een uur ratelen van machine geweren De fusilades op vliegers De waar heid zal wel doordringen. Na 't gebeurde heerschte groote activiteit in de duinen. Heden waren een driehondertal mariniers ijverig aan 't werk in de duinen tusschen Knocke en 't ■^wyn. Ze maakten verschansingen en stelden een kanon op ten Oosten van de zoogenaamde Lekkerbek, ongeveer 4 kilometer van de grens, Duitsche soldaten verzekerden, dat er versterking 2°a komen. Te Hsyst zijn een vijttiental villa's Neergelegd om 't geschutveld op Zeebrugge wijder te maken. Toen op 23 November Zeebrugge gebombar- eerd werd, gaven de Duitschers aan de grens voor, dat 't geschut ingeschoten werd. Nacht van Zaterdag op Zondag en Zondag zelf, al maar door van den Uzer het gestatig kanon gebulder ten teeken, dat de strijd er wordt voort gezet. Te Zeebrugge bleef het stil. Zaterdagavond stonden de schildwachten aan 't strand weer op hun gewone posten, maar waakten strenger dan m de laatste dagen, tengevolge van bet gebeurde. Men is zoo bang voor spionnage. Zaterdag vóór 't bombardement zweefden twee Engelsche aeroplanen boven Zeebruhge. Meer bijzonderheden dan ik tot nu toe meldde, over 't gebeurde, zijn nog niet uitgelekt, om de eenvoudige reden,' dat geen levende ziel voorbij de schilpwachtlijn kan. De Duitschers jrijden elkaar nu met de requi site's soms zelf in de wielen. Zoo gebeurde het toch in de kleine gemeente Middelburg. Heyst vorderde vleescu, hooi, stroo enz. en Brugge eveneens. En Middelburg telt wel... vijf honderd zielen 1 Heyst kwam eerst om de buit, toen Brugge, maar vond de kas leeg. Doch de Duitschers vedeneeren zoo niet. Ze leidden den burgemeester en secretaris mee. Beiden werden weer in vrij heid gesteld, maar Zaterdagnamiddag voor vjjf uur, moest de requisite in orde zijn. En zoo wil men in België het normale leven herstellen. 6) »Ik zal wyken voor die negerin, soeur Antoi- Nette," en er lag een diepe verachting in den toon Waarmede zy die woorden uitsprak, «maar nooit 2al ik het vergeten, dat gij de liefde en de vriend schap van een negerkind hooger hebt geschat dan de myne." »Miss 1...." en het gezicht der zuster was hoog rood gekleurd, doch zij bedwong zich en een Jicht van verlichting ontsnapte aan haar lippen, tien de zijden gordynen achter de Engelsche terugvielen. Rustig en kalm knielde zij neder Naast het ziekbed van Zelimd. »Mem-Sahib, wat hebt gij gedaan vroeg de zieke bezorgd, gij hebt u den haat dier trotsche *aringa op den hals gehaald en zij zal zich Wreken. Ik ken haar." 3>Wees onbezorgd, myn kind 1" myn kind 1" antwoordde zuster Antoinette met een rustigen glimlach. «Zy sprak in overyiing en opgewonden heid. Haar hart is edel, zij zal zeker berouw ge voelen, wanneer zij tot zich zelve komt. Helaas, No moet ik u verlaten. Karia zal u de genees middelen op tijd toereiken, tot ik terugkeer." Het Fransche offtcieele communique luidt: Tegenover Noulettes brachten wij de Duitsche batterijen tot zwijgen. Een buitengewoon hevige kanonnade had plaats in Champagne. Wij veroverden verscheidene steunpunten der Duitschers in de streek van Perthes-les-Hurlus en Mesnil les-Ilurlus. Onze opmarsch in het Bois-le-Prêtre duurt voort. Wij maakten ons meester van een belangrijke hoogte ten westen van Cernav (Sennheim) in Opper Elzas. Wij namen bezit van de wijk van Steinbacb, waarin de kerk en het kerkhof gelegen zijn. Van Duitsche zijde wordt gemeldt Op het Westelijk oorlogstooneel heerschte over het geheele front, afgezien van meer of minder hevige artillerie-gevechten, algemeene rust. Slechts bij Thann in den Opper-Elzas, toonde de vijand een groote activiteit. Na een overwel digend vuur op de hoogte ten westen van Senn heim, gelukte het hem in de avonduren onze in elkaar geschoten loopgraven op deze hoogte en het daarbij aansluitende, door ons hardnekkig verdedigde, in de laatste dagen meermalen ge noemd dorp SteiDbach te nemen. Des nachts werd de hoogte deor ons, na een bajonetgevecht, her nomen. Om het dorp Steinbach wordt nog ge streden. Van het Oostelijk oorlogsterrein wordt ook geen bijzonder nieuws geseind. Belangrijk is een cor respondentie uit Warschau aan de «Times". Het schrijven is van 31 December De Duitschers zijn gisteren met groote verwoed heid aan de Bzura opgetreden, met het doel So- chaczew te nemen. De aanvallen, welke vermoe delijk van llow als basis uitgaan, werden niet algemeen verwacht. De strijd begon vroeg in den morgen en in den loop van den dag ondernam de vijand vijftien achtereenvolgende aanvallen op de Russische stelling. Het laatste bericht, afkomstig van een zoojuist aangekomen officier, behelst, dat alle aanvallen met geweldige verliezen voor de Duitschers wer den afgeslagen. Die verliezen in een strijd van 2 dagen in deze streek worden op ruim 7000 ge schat. De verliezen der Russen zijn uiterst gering. Daar de Duitschers over een open vlakte en tegen de stellingen aan de rivier in de buurt van So- chaczew moesten optrekken, is het waarschijnlijk, dat de verliezen werkelyk zoo hoog zijn, ofschoon men alle berichten daarover met voorbehoud moet aanvaarden. Hetzelfde bericht zegt, dat de Duitschers met ongelooflijke dapperheid strijden, doch dat de troepen door den strijd van de laatste weken de uitputting nabij zijn. Zoover als vastgesteld kan worden, wordt hier nu na het afslaan van de Duitsche aanvallen vrijuit de hoop uitgesproken, dat de Russen niet verder zullen behoeven terug te trekken. Indien een dergelijke terugtocht echter later zou geschie den, zou zy geen ongerustheid baren, aangezien, naar ik uit uitstekende bron verneem, het veld- «Blijf niet lang weg, Mem-Sahib," riep het arme kind angstig en kuste de hand der zuster. «O, Zelima zal de minuten tellen, tot zij den balsem des hakims weder uit uwe hand ont vangt." »Ik keer terug, zoodra het onderricht is ge ëindigd. Blijf zoolang rustig en geduldig. Ik zal onzen God bidden dat Hij u kalmte schenke." «Moge Brahma u met de volheid van zijn zegen overladen murmelde de Indische en blikte de veitrekkende dankbaar na. Wel was middernacht ternauwernood voorbij en wierp de zon hare morgenstralen nog met over het aardrijk, of reeds heerschte er onder den hemel van Indië een zwoele warmte. De tijd van zonsopgang is in Indië vooral de tijd van arbeid daarom zijn die uren voor het Indische leger de eenigste diensturen. De stijgende hitte, die kort na de opgang der zon heerscht, en reeds slachtoffers genoeg maakt, zou een mili taire oefening onmogelijk maken. De breede en strengere organisatie van het In dische leger is, hehalve aan Engelands i oiitieke belangen, ook te danken aan de verbazende ver overingen, die de'«Oost-Indische Compagnie" in zoo korten tijd heeft gemaakt. Met een handvol soldaten, haar door het moederland afgestaan, had zy een volk onder 'tjuk gebracht dat eenmaal op een veel hoogeren trap van beschaving had gestaan. En nu moesten Indiërs het werktuig zijn voor de verdere volmaking van hun plan. tochtsplan de Blonie-linie als een vaste verdedi gingslinie en de Bzura als een tijdelijke halte beschouwde. Een door de linies uit Lodz gekomen bericht gever meldt, dat de toestand in die stad ernstig is. De prijzen der levensmiddelen stijgen. Brood wordt voor een roebel het halve pond verkocht. De Duitschers trachten alle Russische onderda nen, die den dienstplichtigen leeftijd bereikt heb ben, in handen te krijgen en weg te voeren. Het Duitsche communiqué zegt, dat de toe- si and op het Oostelijk oorlogsterrein onveranderd js, en dat de aanvallen in Polen en ten Oosten van de Rawka worden voortgezet. Het Russische communiqué, luidt Op 3 Januari heeft zich geen enkele belang rijke verandering voorgedaan aan het front op den linkeroever van den Weichsel. In vele streken zijn alleen de gewone artillerie duels en ondergeschikte gevechten geleverd. Een hevige strijd heeft gewoed in "den nacht van 2 op 3 Januari in het gebied van Bolimov, waar de Duitschers na een krachtigen aanval een onzer loopgraven wisten te vermeesteren, doch er on middellijk uitgeworpen werden bij een tegen aanval van onze troepen, met achterlating van 6 mitrailleurs en talrijke gevangenen. In West Galicië zijn wij op 2 Januari op nieuw vooruitgekomen, waarbij wij weder meer dan duizend Oostenrijksche gevangenen hebben gemaakt en verscheidene kanonnen en mitrailleurs htbben bemachtigd. In de streek van den Oezsok-pas hebben wij eveneens talrijke gevangenen gemaakt en ver scheidene vuurmonden en mitrailleurs genomen. In dit gevecht heeft een geheel Oostenrijksch bataljon met 11 officieren zich overgegeven. In dezelfde streek is de staf van een vijandelijke kolonne met den gekwetsten bevelhebber en alle bescheiden in onze handen gevallen. Op onzen uitersten linkervleugel hebben onze troepen, na de heele Boekowina doorschreden te hebben, de stad Toutchawa bezet, op 1 werst af stand van de Oostenrijksch-Roemeemche grens. In de Karpathen wordt de toestand voor de Oostenrijkers zeer benard. Het Oostenrijksche communiqué meldt, dat de toestand aan de Karpathen onveranderd is. In het boven Ung-dal hadden slechts kleine gevechten plaats. Uit Boedapest wordt nog gemeld Volgens berichten, in officieele kringen ontvan gen, is de militaire toestand in de Karpathen voortdurend gunstig. De Russische troepen heb ben nergens terrein gewonnen en hun opmarsch werd door onze strijdmacht voor het grootste ge deelte aan eene zijde van de grenskam gestuit. Waar zij het Hongaarsche grondgebied konden betreden, werden zij vlak bij de grens tot staan gebracht en zij zullen vandaar ook binnen zeer korten tijd teruggedreven worden. BELGIë. Een schreven van Kardinaal Mercier. Zondag is in alle kerken vsh België een her- Met Indiërs zouden zij zich van geheel Indië meester maken. In het leger der compagnie bevonden zich wel eenige Engelsche regimenten, doch het gros bestond uit Hindoe's, die men voor den dienst had aangeworven. Men noemde hen sepoi's. De officiersrangen werden door Engelschen be-, "kleed. Bij hooge uitzondering bracht het een Sepoi tot imedar of subadar s)alle hoogere rangen waren in Engelsche handen. Daarom stonden dik werf de jongste onder de Engelsche officieren hooger dan de oudste van de Indiërs. Op het breede excertieveld nabij het bungalow,3) eenige Engelsche mijlen van Dehli gelegen, heerschte eene levendige drukte en beweg ng. De daar in garnizoen liggende regimenten hielden hunne oefeningen en, wat aan elke exercitie he laas niet ontbreken mag, vloeken en verwenschingen in de ondenkbaarste schakeeringen klonken door de lucht. Het mag geen verwondering baren, dat de arme soldaten, al waren het zonen van het land, gekneld in hunne roode buizen met den nauwen sluitkraag om den hals in de reeds on dragelijke hitte heen en weer marcheerend, de gegeven bevelen niet altijd even stipt ten uitvoer brachten. Een jonge luitenant, met iets wat naar scha duw zweemde onder den neus, die met hooge stem over een vleugel het bevel voerde en zich op zijn gezag heel veel liet voorstaan, scheen het onmogelijke te vergen. De sepoi's, voor een groot 1) Luitenant. 2) Kapitein. 3) Kazerne. derlijk schrijven van Kardinaal Mercier voorge lezen. Aan dit schrijven zijn de volgende passages ontleend «Ons vaderland bloedt. Zijn zonen sneuvelen bij duizendtallen. Welhaast zal er op Belgischen bodem geen huisgezin meer gevonden worden, dat niet in rouw gedompeld ligt. Waarom, o, mijn God, al deze weeën Heer, Hèer, hebt gij ons dan verlaten Vervolgens handelt het schrijven over vader landsliefde en standvastige lijdzaamheid. «Neemt wel in acht" zoo zegt de Kardinaal, «dat ik u niet vraag een enkele uwer verwach tingen prijs te geven. Integendeel, ik houd het vooi mijn plicht te bepalen wat u in geweten te doen staat tegenover de macht, die ons land over viel en het tijdelijk grootendeels bezet. Deze macht is geen wettig gezag; bijgevolg zijt gy in haar in het innige van uw gemoed noch achting, noch verkleefdheid, noeh ge hoorzaamheid verschuldigd Het eenige wettige gezag in België is dat, wat aan onzen Koning, zijne regeering en aan de vertegenwoordigers der natie toebehoort". Zij alleen zijn voor ons het gezag. Zij alleen hebben recht op de toegenegenheid onzer harten, op onze onderwerping. Uit zich zelf zouden de daden van openbare administratie van het bezettingsleger zonder kracht zijn; maar de wettige autoriteiten ratificeeren stilzwijgend d i e maatregelen, welke gerechtvaar digd worden door het algemeen belangen van deze ratificatie alleen ontvangen zij al hun juri dische waarde. Bezette provincies zijn geen veroverde provin cies evenmin als Galicië een Russische provincie, is België een Duitsche provincie. Nochtans is het bezette gedeelte van het land in een feitelijken toestand, welke het loyaal moet ondergaan. Het meerendeel onzer steden heelt zich aan den vijand overgegeven en moet de voor waarden, welke bij de overgave geteekend zijm eerbiedigen. Van het begin der militaire operaties af heb ben de burgerlijke autoriteiten van het land er met kracht bij de burgers op aangedrongen, dat dezen zich van elke vijandelijke daad jegens het vijandelijk leger zouden onthouden. Deze aanbe velingen blijven van kracht. Ons leger alleen heeft, te zamen met de dap pere troepen, onzer verbondenen, de eer en het recht om het land te verdedigen. Laten wij van het leger de definitieve verlossing verwachten. Bijzondere v e r g u n n i n g om te t r a m m e n. Te Turnhout hebben de Duitsche autoriteiten weer een nieuwigheid uitgevonden -can geld te molken. Er rijdt daar, zooals men weet, een stoom tram. In normale tijden vervoerd die tram op de gewone wijze alle passagiers die er mee ri der. willen. Thans echter is dat anders. Men moei eerst zich een speciale vergunning ver schaffen en daarvoor betalen en dan pas mag: deel in den dienst vergrijsde soldaten, voerden met zichtbaren wrevel zijne bevelen uit. Wel vertrok zich geen spier op hun gelaat, maar uit hunne oogen vlamden onheilspellende blikken, en had de aanvoerder ze bemerkt, wellicht zou zijn onredelijke ijver bekoeld zijn. Uren gingen voorbij en met de hooger stijgende zon werd de hitte ondragelijker. De meeste offi cieren hadden hunne manschappen doen inrukken, alleen eenige batailjons hielden nog strafexer- citie. «Dat de duivel je allen hale, aanbidders van een koe," schreeuwde de luitenant, «ik wil ge hoorzaamd worden.... voorwaarts marsch I" Ofschoon badend in 't zweet, moesten de arme soldaten het bevel uitvoeren. «Ik zal je beenen geven Keert.... matsch.... met versnelden pas!.... Vervloekt, wat is dat!.... schurken, durft gij weigeren De soldaten stonden bewegenloos en zwijgend. De luitenant sprong voor de linie. «Ellendig negertuig 1 Ben je razend?.... Ik laat je op^noopenGehoorzaamt Met versnelden pas, voorwaarts marsch In de voorste gelederen klonk een zacht, maar hoonend gemompel. Daar trad een Havildar naar den luitenant en sloeg aan. «Sahib, de lieden zijn uitgeput en kunnen niet meer" klonk het op eerbiedigen en onderdanigen toon. 1) Sergeant. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1