TelBgrammen.- De oorlog. Binnenland. en Gewestelijk Nieuws. Koloniën. Laatste Berichten. Het Militairisme. geen geregeld leger, maar waren benden, die slecht gevoed en gekleed rondzwierven, de Engel - schen hadden heelemaal geen begrip van het moderne oorlogvoeren en de Belgen waren niet eens een bespreking waard. De sLokal Anzeiger schrijft nu een weinig anders over den vijaDd en het is wel belangrijk, kennis te nemen van deze veranderde opvatting. Eerst had het een schijn, alsof onze voorbeel- detooze overwinuingstocht binnen zeer korten tijd door de definitieve overwinning bekroond zou wogden. Maar die schijn was bedrogonze vijanden hebben zich op zichzelf bezonnen. De Walen hebben ook in vroegere eeuwen nooit veel beteekeod als soldaten, maar de Vlaamsche regi menten hebben in hun vertwijfelde worsteling getoond, dat zij hun voorvaderen waardig zijn,diede overwinningen van Egmond en Willem van Oranje bevochten. Tommy Atkins heeft sinds de veldoorlog veranderd is in een positie oorlog, zijn goede eigenschappen als dappere beroepssoldaat ont wikkeld en uit de weliswaar voortdurende van pogingen om te bluffen vergezeld gaande, inspan ning der Engelschen om zich een groot leger te verschaffen spreekt een wil tot de overwinning, dien wij ook bij den vijand ook bij dezen vijand achten. Een verrassing hebben de Fransche sol daten gebodenvan den eenigszins theatralen heldenmoed het onbekommerd trotseeren van alle gevaren dat den Franschen werd toegeschreven hebben wij weinig bemerkt. Daarentegen hebben Jofïre's soldaten in den positie oorlog zeer ach tenswaardige militaire eigenschappen vertoond. Zij zijn uitstekend gedrild in de gebruikmaking der terreineigenaardigheden en handige en vol hardende verdedigers van versterkingen. Hun veld artillerie, ondersteund door goede kanonnen levert uitmuntend werk. Aan hun hoofd staat den man die, al heeft hij geen beslissende overwinning kunnen bevechten, zijn naam onder die der dege- lijkste veldheeren heeft doen rangschikken. Wat t hij aan militaire organisatie heeft ten toon ge spreid, hoe hij de spoorlijnen heeft gebruikt tot pogingen om onzen rechtervleugel te omvatten, ligt nog versch in onze herinnering. En wij zien nu ook in, dat aafi ons oostelijk front de Rus niet ten onrechte een zeer goed soldaat genoemd wordt. Naast den passieven heldenmoed die eenmaal de slagen bij deu Sj'pkapas bij Smolensk en aan de Moskawa beroemd maakte naast de taaiheid en de buitengewoon geringe veeleischendheid, hebben de Russische soldaten ook de kunst van zich aan te passen aan het terrein en een trefzekerheid van hun artillerie aan den dag gelegd, die men niet van hen verwacht had. Dat wij in Lodz geen enkelen gewonden vijand meer hebben gevonden, doch dezen allemaal men spreekt over 35.000 ter rechter lijd naar Warschau waren ver voerd, dat onmiddellijk achter de door ons geno men stellingen een zoo hardnekkige verdediging geleverd werd aan de Bsoera-Rawka-Pilitsa-linie, bewijst in elk geval, dat de Russen uit de zeer knappe terugtochten van Koeropatkin in den oorlog in Mantsjoerije geleerd hebben. Broodprjjzen. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft de volgende circulaire aan de burge meesters gericht dd. 8 dezer: Jk heb de eer U te berichten, dat met ingang) van 11 Januari a.s., in afwijking van voorgaan- dejr egelingen, door mij is besloten: lo. den prijs van tarwebloem, inlandsch uit sluitend één soort, te stellen op f 18.50 per 100 K.G., contant aan fabriek, molen of magazijn, voor bakkers en dergelijke verbruikers; aan tus- sohenpersonen moet op verzoek f 0.25 korting worden toegestaan; 2o. den prijs van tarwemeel (omge-build) te stellen op f 15.50 per 100 K.G.; leveringscoindi- tiën als bij tarwebloem; 3o. den maximumprijs voor wittebrood ♦ast te stellen» op ft).25 per K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel, dien van bruinbrood op f 0.22. - Deze prijzen mogen dus aanleiding geven tot een verhooging van den proodprijs in de verschil lende gemeenten met 1 cent voor wittebrood en bruinbrood. Amerikaansche bloem (straight) wordt geacht gelijk in prijs te staan met „inlandsch, uitslui tend één soort"; Amerikaansche bloem „baker" f 0.75 lager. Voor Amerikaansche patentbloem acht ik het voorshands niet noodig een prijs vast te stellen. Zilverbons. De minister va «financiën maakt bekend, ter voldoening aan art. 6 der .wet van 6 Augustus 1911 (St.bl. no. 377), dat in de maand Decem ber bij de Ai gemeen e Rekenkamer zijn overge bracht; 700.000 stuks zilverbons a f 1.300.000 stuks a f2.50 en 100.000 stuks a £5.—. Paspoorten voor Engeland. Alle personen van niet-Britsebe nationaliteit, die Engeland wenschen binnen te komen, moeten persoonijlk hun paspoorten medebrengen om te worden gestempeld (geviseerd) aan het Briische consulaat-generaal te Rotterdam, Calandstraat 24, van il uur voormiddags tot 3 uur 's namiddags uitsezonderd des (Zondags), aan het Britsche con sulaat te Amsterdam of aan bet Britsche consu laat te Vlissingen. Deze bepalingen gelden niet voor de Belghche uitgewekenen zonder middelen, die zich moeten wenden tot de plaatselijke steuncommissies voor Belgische uitgewekenen. Hun namen zullen dan worden medegedeeld aan het Engelsch-Belgische steuncomité te Rotterdam en Vlissingen. Ze moe ten zich niet wenden tot de Britsche consulaten. Aan Britsche onderdanen, met Britsche pas poorten, wordt aanbevolen deze te doen viseeren? ofschoon deze maatregel tot dusver niet verplicht is gesteld. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 753.7 te Miinchen. Laagste barometerstand 742 8 te Memel. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmatige tot krachtige z. tot w. wind zwaar bewolkt, betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temi eratuur. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen a. h. Commissariaat v Po litie broche met portret, rozenkrans in étui, portemonnaie met portretjes, kinderhandschoen, kraag eener blouse. Aan de volgende adressen klein zwart hondje met halsband, P. Meerhof Westmolenstraat 10; rozenkrans, P. v. d. Dussen K. Achterweg 17 rem> ntoir horloge, J. G. B. Krammendam Grof- baan 89portemonüaie met inhoud, G. v. d. Most Visscherstraat 2; rozenkrans, P. v. d. Water KI. Baan 37gouden oorbelletje met gewoon steentje. Ph. v. d. Gaag. Puinstraat 1 kinder cape, J. v. d Kraan Broersveld 135; pakje 2£ centstukken, Th. Looman Laurensstraat 6grijs harige keeshond teef, P. v. d Kraan Groene- weegje 27 jonge herdershond, J. v. Gul k Wil lemshofje, 14; R.K. kerkboekje, F. v. d. Valk Beijerlandsche straat 30. V. P. N. Men schrijft ons het volgende: Op de Clubavond was genoegzaam belangstel ling om over te gaan tot het houden van een onderlinge Tentoonstelling voor leden van de on- derafdeeling Schiedam en Omstreken V. P. N. Be datum van deze te houden tentoonstelling werp bepaald op 30 en 31 Januari a.s„ terwijl inzendingen moeten geschieden op Vrijdag 29 Januari. Het inschrijfgeld is zoo laag mogelijk gesteld Toezeggingen voor eere-prijzen in gold en me dailles wjorden in dank aanvaard, het is te hor pen, dat de pogingten door het Bestuur en ten toonstellingscommissie aangewend, bekroond wor den. met gloed succes. Het doel toch van «leze tentoonstelling; is de hoenderteelt en ko nijnenfokkerij te Schiedam te bevorderen. De inschrijiving is opengesteld tot 16 Januari a.s. Men wende zich om inlichtingen tot een der bestuursleden. Alleen voor duiven is gele genheid in te schrijlven door niet leden-stadge- nonten, met een kleine verhooging van het in schrijfgeld. Zij die no,g voor den datum van inschrijving zich als lid aanmelden, genieten mede alle rech ten die aan de leden zijln toegekend. Kegelwedstryd. Morgiën (Zondagsavond zal in Odéan de uit reiking plaats hebben van de op oen acor de kegtelfolub Anti-Poedel gehouden wedstrijd, behaal de prijzen. Comité tot O. en O. van Werkloozen. Door de Schiedamsche diliettanten Tooneel ver eeniging, is welwillend aangeboden voor het co mité tot ontwikkeling en ontspenning van werk loozen op Donderdag 14 Januari a.s. in Odéon - voor de werkloozen een tooneeluitvoenng te geven met het door hen meermalen gespeelde bekende tooneelstuk »Jan Ongeluk" met welwillende me dewerking van het muziekgezelschap Arbeiders- muziek Vereeniging sVoOrwaarts" te Vlaardingen. Wij herinneren onze lezers aan de Zondagavond door de zangvereeniging sSt. Ce cilia" te geven uitvoering, Voor nadere bijzonderheden zie men achter staande advertentie. Uit den trein, die 7 Januari des avonds om 11 uur van Rotterdam hier passeerdej ,s een kostbaar bont gewaaid, vermoedelijk bin nen deze gemeente. De commissaris van politie verzoekt dengenen, die omtrent het vinden van bedoeld bont nadere inlichtingen kunnen geven, zich te vervoegen aan het bureau van politie. Men deelt ons van bevoegde z ij de mede, dat het motorbootje van den havendienst nog niet aan de gemeente is afgeleverd. De economische toestand. Het Departement van Koloniën ontving eene uitvoerige nota betreffende den huidigen econo- mischen toestand van Java, gedateerd 15 Novem ber 1914, van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. De in deze Nota gedane mededeelingen zijn in het kort aldus samen te vatten. Tengevolge van het uitbreken van den oorlog geraakten aanvankelijk tal van cultuuronderne- mingen in moeilijkheden met betrekking tot het verkrijgen van werkkapitaal, welke bezwaren evenwel spoedig uit den weg geruimd werden, zoodat het bedrijf dezer onderneming, zij het veelal op bescheiden schaal, voortgang kan hebben. De exporthandel in producten, met uitzondering van dien van suiker, ondervond evénwel in hevige mate de nadeelen van bijna totale afwezigheid van vraag, moeilijkheden met den afscheep en onze kerheid of de producten hunne bestemming wel zouden bereiken. Hierdoor daalde de prijzen van haast alle producten, ook die van de inlandsche gewassen. Tengevolge van deze prijsdaling, welke de koop kracht der inlandsche bevolking en daardoor de vraag naar tal van artikelen sterk deed afnemeD, van de aanwezigheid van groote voorraden im portartikelen en van de niet verwachte mogelijk heid van nieuwe aanvoeren van de meeste dezer artikelen welke mogelijkheid voor de importeurs beteekende: de gedwongen vergrooting der voor raden niet vóór den oorlog beitelde goederen en van de waardevermindering dier voorraden door daling der prijzen van deze goederen in Europa, is de toestand voor dezen importhandel critiek geworden en zullen belangrijke faillise- menten niet uit kunnen blijven. De handel in provisiën en dranken wordt het minst ernstig getroffen, de voorraden zijn groot genoeg om aan de vraag te voldoen. Als gevolg van het op alle cultuuronderne mingen ingevoerde systeem van bezuiniging is het aantal der door machine-fabrikanten en han delaren ontvangen bestellingen sterk afgenomen. Aanvoer van materialen blijkt, tegen de ver wachting in voldoenden omvang mogelijk. Over het algemeen wordt de druk der tijden ook door de nijverheidsbedrijven, hoewel in mindere mate dan door den handel vrij sterk ondervonden- H. IJ. S. M. De Ilollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschap- piji zal met ingang van 1 Februari a.s. sommige wijzigingen brengen in den treinenloop. In'over leg met de Staatsspoorwegen zal op Zon- en feestdagen vanaf dien datum de dienst evenwel worden beperkt. Staatsleening. Door de coöperatieve vereeniging „Centraal Be heer" is namens hare leden de Centrale Werkge vers Risico-Bank, de „Centrale Landbouw On derlinge", de „Tuinbouw-Onderlinge" en de ver eeniging „Wet-Risico" voor een bedrag van een millioen zes honderd en tachtig duizend gulden ingeschreven op de 5 procents Staatsleening. Belgische vluchtelingen. Men meldt ons uit Hook van Holland: Zondag a.s. vertrekken 200 Belgische uitgewekenen van Amsterdam, 250 van Rotterdam en 75 van Haar lem naar Hoek van Holland, vanwaar zij 's mid dags per extra boot van de G. K. R. naar En geland doorgaan. Hoog water. Men meldt ons uit Maastricht: Wegens de aanhoudende regens heeft de Maas bijl Maastricht weer een groote hoogte bereikt. Zoo hield de was voortdurend aan; Vrijdag teekende de peil schaal bijl de Maasbrug reeds 2.65 m.; in 24 uren tijds is liet niveau ruim 70 c.m gestegen. De rivier blijft wassen; ten zuidoosten van Maastricht staat alles blank. ROME, 9 Januari. Zij, die gelegenheid heb ben den Paus te naderen, ver'k.aren, dat hij tot bet uiterste de neutraliteit van r.e H. Stoei wens oh t te handhaven. Hoewel Z. H. niet «erbeelt, dar de onrechtvaardige arrestatie van Kariimar Meroier een ernstige beleediging van le Katholieke Kerk is, wil de Paus de officieel© en onpartijdig© be lichten daarover afwachten, voordat hij een oor deel uitspreekt over hetgeen gebeurd is. SOERABAYA, 9 Januari. Aan het Persbureau Vaz Dias wordt geseind dat de Sultan van Ter- nate verdacht van betrokken te zjjn in den moord op controleur Agerbeek, door den Resident is ge arresteerd en aan boord van een stoomschip naar een onbekende bestemming vervoerd werd. PETROGRAD, 9 Januari. De staf van het Kaukasische leger meldt De Turken blijkbaar om de benarde positie van het 10e legercorps welk overschot zich overhaast van Seiykauuysj terugtrekken te verlichten, heb ben een verwoeden aanval gedaan bij Karaoertan. Aan de andere fronten valt niets nieuws te vermelden. KONST ANTINOPEL, 9 Januari. Onze in de streek van Aserbedddan opereerende troepen zijln er in geslaagd Kotoer te bezetten. Deze streek werd door den vijand ontruimd, waarna hij zich terugtrok in de richting van Salmas. Onder de gesneuvelden bij Mian Doeab behooren ook groot vorst Alexander Nicolawitz Michaelowitz adju dant-generaal van den Tsaar en de Russische con sul voor Saudahe-Bulate. LONDEN, 9 Januari. Uit Milaan woedt gemeld dat Oostenrijk1 een nota aan Italië zond, waarin geprotesteerd werd tegen de bezetting vau Valoma door Italiaansche troepen. Italië antwoordde in zeer kracaig gestelde ter men KOPENHAGEN, 9 Jan. Aan het P.T.A. wordt uit Wilna bericht: De redacteur van het blad „Kurjer Liwotski" is wegens een artikel over de inbezitneming; van de katholieke kerk ver oordeeld lot een boete van 50 Rbl. en de uit gever van het blad „Baremowski" wegens een artikel over den Russisdhen adel tot twee weken cellulaire gevangenis. Te Odessa is het blad „Odeskiya Novoati" bij beschikking van den gouverneur-generaal tij dens den duur van den oorlog verboden. WASHINGTON), 9 Jan. Bryan deelde mede, dat hij het antwoord van Engeland op de Ameri kaansche nota van 26 Deo. had ontvangen. Vol gens afspraak tdsscben het Amerikaansche en het Engelsche ministerie van buitenlandsche za ken zal het Zondag-middag bekend worden ge maakt. LONDEN, 9 Jan. Aan de „Gioinaie «'Italia wordt uit B.ari bericht: Het oproer breiut zich uit over geheel Midden-Albanië van San Gioviamri di Medua tot Voiussa. Te San Giovanni hebben de Mohammedanen ondanks don wapenstilstand de vijandelijkheden hervat en beletten zij over de Boiaria den overtocht van goederen, besiemd voor Montenegro. De Italiaansche regec-ring1 heeft, om den toestand te leeren kennen, het schip „Piëmonte" naar San Giovanni gezonden. Schrijvers van verschillende landen hebben in den laatsten tijd het wezen van het militairisme behandeld. Vooral naar aanleiding van het meer specifiek Duiische militairisme, dat vooral in dezen oorlog zoo wordt gelaakt en afgekeurd. Dat ook dit militarisme verschillende kanten heeft, blijkt steeds weer bij deze verhandelingen. De een zegt, dat met het militarisme de groote kans voor oorlogen als nu worden gevoerd, zou zijn verdwenen, terwijl anderen met zekerheid meenen te mogen beweren, dat deze oorlog juist een nieuw en meer uitgebreid militairisme zal scheppen. Wat hiervan*' aan is, kan moeilijk reeds thans worden uitgemaakt. Niettemin is het wel belang wekkend war Otto Hintze over het Duitsche mi litairisme in 't midden brengt, in hoofdzaak tegen over Amerika. Hij doet dat, wijl hij van meening js. dat de Amerikanen geheel verkeerd over het militairisme in Duitschland zijn ingelicht of een geheel onjuiste voorstelling er van hebben. Hij zegt, dat het woord militairisme van soci- aal-democratischen oorsprong is en wortelt in het samenstel van utopistische voorstellingen, welke et.n algemeen Vredes-ideaal moeten verbeelden. Zij meenen een internationale solidariteit van proletarische klassen te kunnen stellen in de plaats van het huidige staatssysteem met z'n economischen strijd. Toch getuigde de practische houding van de sociaal democraten van meer Patriotisme dan hunne leerstellingen. Oito Hintze meent, dat het de socialisten hier ten opzichte van het militairisme gegaan is op dezelfde wijze als het hun gaan zal ten opzichte van wat zij aaarne en overal onder het kapitalisme rang schikken. Otto Hintze noemt dan het militairisme niet iets speciaal Duitscb. Hij noemt het een algemeen keuteeken van de grootere mogendheden van het vasteland van Europa in onderscheid met Enge land en Amerika. De landen op het vasteland van Europa immers verkeeren in eene geheel andere positie dan Engeland en Amerika. Met de onderlinge geografische en politieke verhoudingen is het geheel anders gesteld. Engeland en Amerika hebben aan hunne grenzen geen militaire macht, die druk op hen zou kunnen uitoefenen. De Euro- peesche staten van het vasteland hebben dit wel. En dat in Duitschland de militaire voorbereiding en slagvaardigheid grooter zijn, moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat, volgens het Duitsche karakteristiek, in Duitschland meer gestrengheid en nauwgezetheid en orde in den openbaren dienst heerschen, dat dit in de naburige landen het geval is. Engeland en Amerika hebben zeegrenzen, waardoor zij van naburige staten geen gevaar te vreezen hebben. Duitschland echter is geflankeerd door twee der sterkste machten der wereld, waarvan Frankrijk een staand leger heeft van meer dan 600.000 man en Rusland van 1.400.000 man. Beide landen hebben reeds jaren een verbond, dat gericht is tegen Duitschland. Als Duitschland met ziju leger zou handelen geljjk Engeland het deed ten opzichte van zjjn vloot^ zou het een staand leger moeten hebben van 2.000 000 man. Het heeft 790.000 man. Duitsch land beoogt met zijn staand leger een defensief doel. Engeland wil, behalve de verdediging van z'n rijk en koloniën, ook met z'n vloot heerschappij voeren over alle zeeën en dus over de geheele wereld. Na de opmerking te hebben gemaakt, dat niet Duitschland, maar Frankrijk 300 jaren geleden met het houden van een staand leger is begon nen, vraagt Otto Hintze verder, waarom men zich wel keert tegen het Duitsche militairme en niet legen het Enuelsehe tnarinisme. Er wordt dan nog op gewezen, dat het Duitsche militairisme in Duitschland een andere regeeringsinrichting heeft teweeggebracht. De gestrengheid en de orde openbaren zich in alle geledingen, op de school zoowel als in de industrie. Toch mag dit, zoo zegt Hintze, niet worden geweten aan een gemis aan vrijheid, wat dan zou berusten op een gerin gere mate van beschaving. Een dusdanige beoor deeling moet noodzakelijk verbonden zijn aan een mindere mate van sympathie. Vrijheid van per-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2