Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. overheid heeft gewend om maatregelen te nemen, ter voorkoming van gevaar voor de omwonenae Bevolking. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Ap'pionyi verklaart zich voor het doorzetten van den ooi. og. In de „Budapest" schrijft Graaf Albert Appotiyi „Voor een nederlaag behoeven vvij niet bevreesd te zijn, doch wel voor het scheppen van een toestand, die tot het sluiten van een ongeweriscth- ten vrede zou kunnen leiden. -Moge ue genade van God en onze eigen onverbiddelijke vastbeslo tenheid ons daarvoor behoeden, ik evenals voorheen zoo ook op heden een geestrlriltigc aan hanger van de vredesbeweging veridaar, dat wij zoolang niet eens aan een anderen yreae mogen denken, als de kracht van den „vrtdies- versfcoorder van beroep" niet is gebroken. Het dot!, dat wij voor oogen hebben, is weliswaar de vrede, maar een vrede, die werkelijk duurzaam is en die de rust van den burgerlijken arbeid verzekert. Bloohartigjheid en zwakte van onzen kant mag niet in den weg staan var-, het ver krijgen van zoo'n vrede; wij miogen _.o reusachtige offers niet tevergeefs hebben gebracht en de vol gende generatie niet aan den nieuwen veroverings zucht van de vijanden bloot stellen." TURKIJS. De nederlaag der Turken, üe militaire medewerker van ae „Róeskoë SIo- wre" betoogt, dat do verpletterende nederlaag: van de Turken bij Sarykamysj nog' grooter is dan die van de Franschen in 1870. Generaal votn Moltke Beschikte bij Sedan over een veel grooter troe penmacht dan zijn tegenstander en kooi zich langs prachtige Fransche wegen verplaatsen, terwijl oe Bussen tegenover een in aantal sterkere Turk scha legermacht kwamen te staan en in een onder sneeuw bedekt bergland moesten op tronen, ik! isde eerste maal in de militaire geschiedenis, dat twee giroote legers op een hoogte van 2400 tof 8000 meter bij' streng: winterweer gestreden hebben. In sommige opzichten, zoo zegt de mi'itaire me dewerker der „Roeskoë Slowo", herinnert le slag bij Sarakamysj aan de vernietiging van Wessil pasja door Skobelef op de Sjipka-pas in 1877. Haar Skobelef vocht slechts één nag, terwijl de Turken bij Sarakamysj elf dagen lang inet den moed der wanhoop weerstand hebben gebeden. AMERIKA- Het Antwoord van Engeland. In het antwoord van Engeland op de Ameri- kaansche nota werden de cijfers van uitvoer van Amerika naar de voornaamste neutrale Staten in November T9t3 vergeleken met den uitvoer naar die landen in November 1914. Het antwoord wijst in het bijzonder op het geringe aantal schepen, dat naar het prijsgerecht is gezonden, welke beslissing voor de neutralen niet ongunstig is geweest. Tusschen 4 Augustus en 3 Janueri zijn 733 Amerikaansche schepen van de Vereenigde Staten naar Nederland, Denemarken. Noorwegen, Zweden Itelië vertrokken. Daarvan zijn er slechts 45 naar het prijsgerecht gebracht. Het antwoord legt bijzonderen nadruk op de onmogelijkheid om verdachte schepen goed te onderzoeken in volle zee, de lading kan alleen goed worden onderzocht in een haven, en wijst erop dat katoen nooit op de lijst van contrabande is gezet, maar Engeland speciaal gewaarschuwd was dat in katoenladingen koper verborgen was en de eenige manier om dit te onderzoeken is de balen uit te laden en te wegen en dit is alleen mogelijk als het schip in een haven ligt. Het antwoord zet uiteen, dat het voor Engeland moeilijk is om toe te staan dat rubber van zijn koloniën naar de Vereenigde Staten wordt uitgevoerd, waar rubber voor de oorlogvoerenden onontbeerlijk is en sedert het begin van den oor log een nieuwe uitvoer van verdacht groote hoe veelheden rubber van Amerika is ontstaan. Aan het slot zegt Grey, die de nota van ant woord heeft onderteekend, dat Engeland zeer ver langend is in het belang zoowel van de Veree nigde Staten als van de andere neutralen, dat het optreden der Engelschen den normalen invoer en het gebruik van Amerikaanschen waren in de neutrale landen niet zal belemmeren. Verbod van uitvoer. St.ct. no. 8 bevat een kon. besl. van den 9den Januari 1915, waarbij is goedgevonden en ver staan te bepalen, dat de uitvoer van alle conser ven en preparaten van zaden van peulvruchten is verboden van den dag (jer afkondiging van dit besluit. De regeering behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Bij K. B. is de uitvoer van wollen dekenstof verboden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met ingang van 10 Januari ingetrokken zijn beschikkingen van Dec. 1914, waarbij weiden verbodf-n het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit naar of bin nen een kri' g in de gemeen'en Wisch en Aalten, Bromine"' en Winterswijk en met ingang van 11 Januari in de gemeente Maikelo. Burgemeester van Amsterdam. .Het Volk" meldt, dat het zoo goed als zeker is, dat do heer.Patijn, burgemeester van Leeuwar den, zal benoemd worden, tot burgemeester van Amsterdam. Cacaoboonen uit Engeland. Naar wij vernemen isi aan de aM. Handel van het Ministerie van Landbouw, enz tot dusver geen officieele bevestiging ontvangen van hel ber richt als zou de uitvoer van cacaoboonen uit Engeland naar Nederland zijn verboden. Volgens de „Statistiek van In- rin Uitvoer" wer den in 1913 in Nederland ingevoerd 43.000.000 K.G., cacaoboonen waarvan uit Croot-Briitannië 9.400.000 K.G. (uit Engeland 7.000 OOOj, rut Ham burg 11.000.000, Portugal 8.000 0 00. Ned.-Indië 2.000.000, Columbia 1.030.000 en België 1.000.000 K.G- Uit Curasao wordt zeer weinig; uitgevoerd. De vermogens boven f75,000. Uit de pas verschenen «Jaarcijfers 1913" blijkt, dat het aantal aangeslagenen in de Vermogens belasting in het dienstjaar 191314. vergeleken bjj het daaraan voorafgaande, van 99,803 tot 101,797 is gestegen. De getallen van de aangeslagenen voor vermo gens boven f 75,000 (die dus in de gedwongen leening zouden worden aangeslagen, maar dan volgens den vóór 1 Mei 1914 vastgestelden aan slag over het dienstjaar 1914/15) zjjn de volgende: 75.000 tot 100.000 5293 100.000 150.000 5600 150.000 200 000 2772 200.000 300.000 2689 300.000 500.000 2070 500.000 750.000 878 750.000 1,000.000 378 1,000 000 1,500.000 335 1,500.000 2,000.000 134 2,000.000 5,000.000 165 5,000.000 10,000.000 18 10,000.000 en daarboven 7 Het totaal bedrag der vermogens volgens de gegevens der Vermogensbelasting over genoemd jaar is dan 7607 milioen. Trekt men hiervan het totaal der vermogens beneden f 75,000 af, dan bljjft 5254 millioen. Alle rubrieken van bovengemeld staatje ver- toonen bij het daaraan voorafgaande vergeleken eenige vooruitgang; die tot f300.000 met tien tallen; die daarboven met enkele eenheden. Er zijn acht één-milionnairs bijgekomen, terwijl de drie hoogste rubrieken een vooruitgang van elk één vertoonen. (N. Ct.) Verloven aan gemobiliseerden. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw is mededeeling ge daan, dat van de afd. Bodegraven een verzoek was ingekomen, om bij de regeering aan te driDgen op het geven van verlof aan de in dienst zijnde landbouwers in de maanden Maart en April van 2 a 3 dagen per week, ten einde toezicht op hun zaken te kunnen houden, welk toezicht in den kalfiijd hoogst noodig is, Ook van andere zijden ontving het hoofdbestuur verzoek om bij de regeering aan te dringen op het geven van meer verlof aan bedrijfsleidars. Na breedvoerige bespreking werd besloten, voorloopig geen stappen bij de regeering te doen als door aanvragers wordt verlangd, aangezien in den loop der maand Januari, regelende het onder de wapenen houden van de landweer, zeker ter sprake zal komen de regeling van de verloven. De Diamantbewerkersbond en de groote leening. Naar «Het Volk" verneemt, heeft de Bonds raad van den A. N. D. B. in zyn jongste verga dering besloten deel te nemen aan de leening met een bedrag van f125 000. Die som is- het kwart van de werkeloosheids- kas, dat volgens de bepalingen der buitengewone werkloosheidsverzekering, niet uitgekeerd behoeft te worden, doch gereserveerd moet bljjven, opdat> als normale omstandigheden zijn ingetreden, de kas onmiddellijk weer normaal kan functioneeren. In den loop der discussie heeft de voorzitte^ de heer Henri Polak, er op gewezen, dat de re geering wel eenig recht heeft op de erkentelijk heid van de vakbeweging in het algemeen en den Bond in het bijzonder voor de instelling van de buitengewone werkloosheidsverzekering, die van zoo groote beteekenis voor het behoud van de organisatie is gebleken. Naar wij vernemen is door de Verzekeringsbank „Kosmos" te Zeist, ingeschreven op: de 5 pets Staatsleening; voor een bedrag van één mallioen grilden. Uitgebreid verlof voor de landweer. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen - - bevestiging gewerd ons bovendien van twee zij den heeft onze regeering, in overleg; met den opperbevelhebber, besloten, voot ue iandweerpliclh- tigten, onder de wapenen sinds 1 Aug. j.l., een mter uitgebreid verlof in te stellen, niet dien verstande, dat door dezen maatregel een groot aantal landweermannen gedurende een b langrijk deel van de week hun zaken zullen kunnen waar nemen. (Tel.) Vergoeding wegens kostwinnerschap. De minister van oorlog' heeft aan oe commis sarissen der Koningin medegedeeld, dat de be slissingen, welke sedert den aanvang der huidige Bijzondere tijdsomstandigheden door ue verschil lende burgemeesters zijn genomen Un aanzien van de aanvragen om vergoeding wegens kostwin nerschap, op1 hem den indruk hebben gemaakt, dat er' te groote ongelijkheid bestaat len aanzien van den maatstaf, welken de burgemeoirer aan leggen voor de beoordeeling' van het als nood zakelijk toe te kennen vergoedingsbedrag;, bepaal delijk waar het geldt de gemeenten, ctie mogen worden gfeacht voor deze aangelegenheid op één lijn te 'kunnen worden geplaatst. Ten einde deze ongelijkheid, althans geweste lijk, zooveel mogelijk op te hellen, heeft da mi nister de commissarissen der Koningin uitgenoo- digd, 'maatregelen te overwegen, werker er toe kunnen strekken, een zooveel mogelijk gelijke toe passing van het verg oedi n g 3 -i ns til i ui t te Le vor deren. Visschery. De hoofdinspecteur der Visscherijen vestigt de aandacht van belanghebbenden op het volgende lo. Van de Duitsche regeering is mededeeling ontvangen, dat zij zich genoopt ziet tegen alle verdacht schijnende visschersvaartuigen, die biDnen de Duitsche bocht en het aangrenzende zeegebied, aangetroffen worden, de door haar noodig geachte militaire maatregelen te nemen; veorts, dat aan het varen in die gebieden, bui ten de voor het aandoen van de Duitsche rivier mondingen voorgeschreven wegen (zie berichten aan zeevarenden nos. 80, 244 en 274), groot ge vaar is verbonden. Daar, blijkens bedoelde nommers der berichten aan zeevarenden, voor het aandoen van de Duitsche riviermondineen behalve de Eems, de verkennigs- ton Listerdiep moet worden aangeloopen, terwijl het aandoen van de Eems als in tijd van vrede geschiedt, wordt ter voorkoming van ongevallen ernstig aangeraden, zich met visschersvaartuigen niet te begeven binnen een lijn getrokken van genoemde verkenningston Listerdiep, gelegen 55* 3, 7 NB en 8* 17', 5 OL, naar een punt gelegen 54o NB en 6o OL. 2o. Van de Britsche regeering is mededeeling ontvangen, dat zij zich genoopt ziet gedurende den oorlog de sluiting van de Oostkusthavens voor neutrale visschersvaartuigen uit te breiden tot alle havens van Groot-BrittaDje. Deze sluiting is terstond ingegaan. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 755.1 te Miinchen. Laagste barometerstand 739,7 te Groningen. Verwachting tot den avond van den volgenden dagkrachtige tijdelijke wellicht w. tot z. wind^ betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regen buien, zelfde tem; eratuur. De rente-commissiën. Bij Kon. besluit van 19 December Stct. no 298 zijn belangrijke wijzigingen gebracht in het aantal en de formatie der rente-commissiën in ons land. Het aantal commissiën is ingekrompen en het aantal leden voor ieder district is gebracht van 5 op 3. Door deze maatregelen zijn vele rente-com missiën in haar geheel afgedankt, zonder dat de leden dier commissiën er ook maar in het minst vermoeden van hadden, waaraan zij hun ontslag dankten. Men begrijpt wel, dat door deze nieuwe rege ling veel bezuinigd wordt. Voorts zijn, naar men aan het «Centrum" meldt aan de tusschenper- sonen kaartformulieren gezonden ten name van hen, die in 1915 den 70-jarigen leeftijd bereikten. De gegevens hiervoor zijn aan de Rijksverzeke ringsbank door de gemeentebesturen verstrekt. Blijkt het den tusschenpersonen dat de 70 jarige, wiens naam op de kaart voorkomt, bereids 's overleden, of geen aanvrage wenscht in te dienen, of wel daarvoor klaarbljjkeljjk niet in aanmerking komt. dan wordt de kaart dien overeenkomstig iDgevuld aan de Rentecom missie en daarna aan de Rijksverzekeringsbank teruggezonden. Is de 70-jarige uit de aangewezen gemeente vertrokken, dan wordt dit op de kaart aangeteekend en deze laatste naar de juiste ge meente doorgezonden. Leidt de aanwijzing tot het opmaken van een renteaanvrage, dan is de ingevulde kaart met de renteaanvrage aan de commissie in te zenden. Is eenerzijds voor de Rijksverzekeringsbank dit kaartsysteem van groote statistische waarde, aan den anderen kant is het een groot gevaar voor de tusschenpersonen, terwjjl bovendien wordt voorkomen, dat 70 jarigen, die wel in de termen vallen, geen ouderdomsrente ontvangen, omdat zij zich te laat hebben aangemeld. De rente-commissie voor Schiedam en omstre ken, bestaande uit den heer Pruis, burgemeester van Vlaardingen, voorzitter, den heer S. Linnen brink alhier, secretaris en de heeren Karreman, Overschie, Prins, Maassluis, Jhr. de Villeneuve, Hil- legersberg, leden, is ontbonden. Schiedam is ingedeeld by het rentedistrict Delft. In deze commissie hebben zitting de heer G. Knuttel, Hoofdambtenaar Nederl. Gist- en Spiritusfabriek, voorzitter, D. v. d. Zee, Schie dam, lid en H. F. Klein, secretaris der gemeente Vrijenban, lid en secretaris. Het rentedistrict Delft omvat de volgende gemeenten: Abbenbroek, Benthuizen, Bergschenhoek, Ber- kel (Z.-H.), Bleiswijk, Brielle, Delft, Geervliet, Gouda, 's Gravezande, Heeovliet, Hekelingen, Hellevoetsluis, Hoek van Holland (Rotterdam), Hof van Delft, Kethel en Spaland, De Lier, Maas land, Maassluis, Moerkapelle, Monster, Moord- drecht, Naaldwijk, Nieuwenhoorn, Nieuwerk a/d. IJ.sel,Nieuw-Helvoet,Nootdorp, Oostvoorne, Ouden hoorn, Pijnacker, Rockanje, Rozenburg,Schiedam, Schipluiden, Spijkeoisse, Vierpolders, Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht, Vrijenban, Wateringen, Zegwaard, Zevenhuizen. Zoetermeer, Zuidland, Zwartewaal. De oorlogsleening. Hedenmiddag om een uur was de termijn voor inschrijving: op de vrijwillige oorlog Heining ver streken. Was Diondexdagtivond pas voor 85 mil lioen gld. ingeschreven, Zaterdags nu! was dit bedrag, naar de „Tel." meldt reeds gestegen tot ruim tweehonderd millioe.n gld. zoodat met recht kan verwacht worden, dat iielenmidaag het bedrag van 275 millioen zal zijn volteekand. Belgische vluchtelingen. De Burgemeester van Schiedam noodigt de hoofden van gezinnen, bij wie Belgische vluch telingen zijn opgenomen, dringend uit, hier van, voor zoover dit niet reeds is geschied, aan gifte te doen aan het Bevolkingsbureau School straat 12. Ook van vertrokken vluchtelingen wordt aan gifte aan bovenvermeld bureau dringend verzocht. Gisterenavond mishandelde een Delftshavenaar zijn meisje op straat. De politie trad tusschenbeide, waarop de man zich tegen de politie verzette. Hij werd aan de politiewacht in de Hoofd straat in bewaring gesteld vanwaar tiij heden morgen na verhoor is ontslagen. In den afgeloopen nacht omeen uur werden door de politie aangehouden twee personen, waarvan een bij een vrouw aan de Broersvest een ruit had stukgeslagen. Daar beide personen beschonken waren, werden zjj naar het politiebureau overgebracht. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 12 Jan. 0.07 v.m., 0.44 n.m. Anti-Poedel. Gisterenavond had in Odeon de uitreiking plaats van de bij het door bovengenoemde kegel club gehouden concours behaalde prijzen. De voorzitter, de heer J. Jonker Roelants dankte allen die medegewerkt hebben tot het welslagen van den wedstrijd. AaD het steuncomité Schiedam kan als batig saldo worden afgedragen 300 gld. Na deze mededeelingen wordt overgegaan tot het uitreiken der prijzen. Met een geestig en toepasselijk speeclije van den voorzitter ontvangen de dames- en heeren winners de behaalde prijzen. Iedere prijswinner(ster) wordt met fanfares, hoera's en applaus begroet. Uitslag dameswedstrijd is: 1. Mevr. van Diggelen, Rotterdam met 44 punten. 2. Mevr. Frima, Rotterdam met 43 p. 3. Mej. Kruining, Rotterdam met 38 p. 4. Mevr. Schoonhoven, Rotterdam met 37 p. 5. Mevr. OudenhovenVoogd, Rotteidam met 36 p. 6. Mevr. Montfoort, Schiedam met 34 p. 7. Mej. C. Huys- kes, Schiedam met 33 p. Extra-prijs Schiedamsche Dames: Mej. J. E. Stooker, Schiedam met 26 punten. Uitslag Vrijebaan-wedstrijd 1. G. W. v. d. Schouw, Schiedam met 50.49 p. 2. E. Frima, Rotterdam met 50.48 7X p. 3. J. van Geel, Rotterdam met 50.47 p. 4. P. C. Veltenaar, Rotterdam met 49 p. 5. S. Timmers, Schiedam met 48.48 p. 6. H. M. Willemse, Schiedam met 48.47.47 p. 7. K. Vuyk, Rotterdam met 48.47 p. 8. M. Horst, Schiedam met 48.46 p. 9. H. Rjjkui- ter, Schiedam met 48.43 5 X p. 10. P. van Bors- sem, Rotterdam met 48.43 p. 11. G. Krommen hoek, Schiedam met 48.41 p. 12. W. C. Schoon hoven, Rotterdam met 47.46 3X p. 13. F. Mer- sel, Rotterdam met 47.45 p. 14. B. lngelse Schiedam met 47.44 p. 15. L. Witkamp, Schie dam met 46.45.45 p. 16. C. A. Tuyl, Schiedam met 46.45 p. 17. J. Cottaar, Schiedam met 46.43 p. Serie M. Horst, Schiedam met 229 punten. Consolatie J. Eysbroek, Rotterdam met 22 punten. Dagprijzen 25 December E. Frima met 50 punten. 26 December: G. Krommenhoek met48punten. 27 December: E. Frima met 48 punten. 1 Januari: G. W. v. d. Schouw met 50 p. 3 JanuariJ. van Geel met 50 punten. De heer Frima dankte namens de Rotterdammers voor de gastvrijheid. De voorzitter van den R'damschen kegelbond de heer Mersel huldigde het bestuur van Anti- Poedel en roemde zeer de regeling van den wed strijd. Hierna weer speeches, weer fanfares en weer hoera's. Om 10 uur stormt alles naar de kegelbaan om tegenwoordig te zjjn bij het verkegelen van de t 9 9 9 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2