Slagblad voor Schiedam f60 De Oorlog. Oog om Oog. Gratis Ongevallenverzekering 38ste Jaargang Dinsdag 12 Januari 1915 No. 11126 Buitenlandscli Nieuws. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50, Telef. 85. - Postbus 35). Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeüngen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. wereenioistig op 4e polis vermelde voorwaarden van levenslange Q fl fj verlies van aiiRsaia geheele /lila een hand, overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. g y y y invaliditeit1 L U U voet of oogI U U I I U U een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam bij dood by verlies van een wijsvinger; verlies van eiken ande ren vinger. Van het Westelijk oorlogsterrein worden vor deringen gemeld, zoowel voor de verbon denen als van de Duitschers. Lingi Barzini, de corresp. voor de Carrière della Sera, die aan he1 Westelijk front van de troepen verblijft, geeft de volgende typische vergelijking van den kamp tus schen de twee groote legers, bij twee worstelaars Als de beide worstelaars elkander omvatten en op den groDd pogen te drukken, lijken de twee lichamen onbewegelijk zij trillen, sidderem maar verwrikken niet van de plaats. En toch is de worsteling rijk aan wisselvalligheden, de kracht aanwending verandert, gaat van het eene lid op bet andere over, wordt aan den eenen kant ge ringer om aan den tegenovergestelden kant plot seling te verdubbelen; de spiergroepen leggen hinderlagen, en bij den schijnbaren stilstand doen ïich kunstgrepen en verrassingen vooreen inge wikkelde, krachtige, kundige taktiek ontplooit zich uit een heimelyk spel der spieren, de strijd Wordt geheel innerlijk, rijk aan onmerkbare avon turen, die, ondanks de standbeeldhoudingen der Worstelaars onder de vochtige huid, elkaar opvol gen. Zoo verbergt zich de verhitte vreeselijke slag ln de aarde, wanneer de legers naar elkaar toe- dringen als in de loopgraven en tusschen de deinen van Lombaertzijde Iedere loopgraaf, iederstukjegrond.dat veroverd ls' wordt uitvoerig vermeld in de communique's. et Duitsche officieele bericht meldt, dat bij - leuwpoort en Yperen artiileriegevechten worden geleverd. Een aanval der Franschen bij La Boisselle, ten noordoosten van Albert, is geheel mislukt. Ten noorden van Soissons zijn de Franschen d'e zich slechts in een klein deel van onze voorste 'oopgraven hadden genesteld, opnieuw aanvallend °Pgetreden, doch hebben tot dusverre geen voor deden behaald. De gevechten duren nog voort. Ten oosten van Perther hebben wij een door den vijand veroverde loopgraaf hernomen. In Argonne maakten wij eenige vorneringen. Het Fransche communiqué maakt eveneens mel ding van artilleriegevechten aan den uitersten linkervleugel, Bij La Boisselle hebben wij na hevige gevech ten een loopgraaf vermeesterd. Ten Noordoosten van Soisson hebben een vij- sndelijken aanval afgeslagen en daarna over een Iront van 500 M. twee loopgraven linies ingeno men. Ook ten Noorden van Perthes hebben wij eenige loopgravenlinies veroverd. Ten Noorden van Beau Sejour, deed de vijand bevige tegenaanvallen, die allen werden afge- ten Westen van de Weichsel slechts langzaam vorderen ten gevolge van het ongunstige weer. In Oost-Pruisen en Noord-Polen is de toestand onveranderd. Uit Petersburg wordt gemeld Op den linkeroever van den Weichsel hebben de Duitschers den lOen dezer bij dag en bij nacht tevergeefs getracht op verscheidene punten onze frontlinie aan te vallen. Zij zijn overal door ons vuur teruggeslagen. Het Oostenrijksch-Hongaarsche officieel commu niqué luidt In Russisch-Polen is de toestand onveranderd gebleven. Aan de Beneden-Nida zijn gisteren hardnekkige gevechten geleverd. De Russen gin gen hier tot den aanval over en trachtten op verscheidene punten met een overmacht van strijdkrachten de rivier op ondiepe gedeelten over te trekken. Zij zyn echter overal met groote ver liezen teruggeslagen. Gedurende deze infanterie-aanvallen is op na burige terreinen een heftig geschutduel i geleverd) dat verscheidene uren duurde. Op de andere fronten is niets van belaog ge beurd. Bij gebrek aan belangrijk nieuws maken de communiqué's uitvoerig melding van plaatselijke episodes. Zoo lezen wij in het Russische communiqé Bij een aanval in de streek aan het dorp Sannice ten oisten van Skierniwice, begonnen de Duitschers,toen zij by onze prikkeldraad versperringen waren gekomen, te roepen: »schiet nietl wij zijn landslui". Daar op tal van andere plaatsen der gelijke listen reeds waren toegepast, lieten onze troepen zich niet misleiden en openden een moorddadig vuur. Daarna wierpen zij den tegen stander door een tegenaanval terug en brachten hem zware verliezen toe. En het Oostenrijksch legerbestuur acht een verkenningstocht belangrijk genoeg om in het officieele legerbericht op te nemen Een van onze verkenningspatrouilles is er gister nacht in geslaagd door de vijandelijke linies heen te breken en door te dringen in de daarachter gelegen plaats tot aan de woning van den vijan delijken regimentscommandant. Van dezen koenen tocht is de patrouille met een officier en 6 man als krijgsgevangenen teruggekeerd. Voorts wordt nog gewaarschuwd tegen Russen, die patrouilleeren gekleed als Oostenrijksche soldaten Daar onlangs gebleken is dat personen, behoo- rende tot het Russische leger, zich bedienen van Oostenrijksch-Hongaarsche uniformen om patrouil les en kleine afdeelingen te overvallen, wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat officieren en manschappen van den vijand, die op deze wijze de wetten en gebruiken van den oorlog te land schenden, niet als oorlogvoerenden zullen behan deld worden. BELGlë. Kardinaal M e r c i e r. Men seint uit Putten aan de Maasbode De gouverneur-generaal van België, Freiherr von Bissing, heeft een schrijven gericht tot alle geestelijken van het bisdom Mechelen. Hier volgt nauwkeurig de vertaalde tekst Generaal-gouverneur van België. Brussel, 7 Januari 1915. Aan alle geestelijken van het bisdom Mechelen. Kardinaal Mercier te Mechelen heeft mij na mijne opmerkingen over de het volk opwindende en verontrustende uitwerking van zijn herderlijk schrijven schriftelijk en mondeling verklaard, dat hij een zoodanige bedoeling geenzins gehad heeft en eene zoodanige uitwerking niet verwacht had. Hij heeft juist den grootsten nadruk daarop ge legd, om de bevolking op de noodwendigheid van gehoorzaamheid aan de macht, die het land be zet houdt, te wijzen, zelfs wanneer een Belgisch patriot zich innerlijk in opstand zou gevoelen tegen het Duitsche bestuur. In geval ik echter eene opwindende uitwerking zon vreezen, zou de kardinaal er niet aan vast houden om van zijne geestelijkheid te verlangen, dat, zooals in het antwoord gezegd wordt, het herderlyk schrijven oorspronkelijk herhaaldelijk zou worden voorgelezen op de volgende Zondagen en dat het verder verspreid zou worden. Dit vooropgezet, hernieuw ik derhalve het ver bod van 2 Januari j.l. betreffende de voorlezing en verspreiding van het herderlijk schrijven. Ik wijs er de geestelijkheid op, dat zij in strijd met de mjj schriftelijk verklaarde bedoeling van den kardinaal zullen handelen, in geval zij dit mijn verbod niet naleven. (w.g.) Maarschalk Freiherr von Bissing, gouver neur van België. Alle geestelijken van het bisdom Mechelen moeten dit stuk voor «gezien" teekenen. over het plaveisel voortgesleurd en eindelijk dood geschoten. De pastoor van Galrode werd met de kolf van een geweer geslagen en later gefusilleerd. Te Doornik is de bisschop, een grijsaard van 74 jaar, in gyzeling gesteld en naar Ath gebracht, waar hij een vuistslag van een soldaat ontving en afschuwelijk behandeld werd. De pastoor van Ro- selies, Acoz, en een seminarist van Doornik wer den doodgeschoten. FRANKRIJK. Profanatie. Het Fransche sectarisme staat voor niets, zegt „De Tijd", Het misbruikt zelfs de vaderl.inJslieioe. Niet alleen laten sommige papenhaters hun jonggebo renen inschrijven onder namen als „Joffrette en andere namen, welke in het martyrologium niet te vinden zijn, maar ook versprei .en zij een afschuwelijk „gebed van Joffre", hetwelk een pro fanatie is op het Gnze Vader: „Onze Joifre, die in 't vuur zijit, glorie zij uw naam, ons toe- kome uw zegepraal" enz. enz. met aan liet slot: „maar bevrijd ons van de Duitscners. Amen.' De „Cnoix" en andere Parijische katholieke bla den die de profanatie at drukken uit den anti- clericalen „Matin", pretesteeren tegen zulk een afschuwelijkheid, die uit Parijs in rakjes met ondergoed enz. zelfs naar de loopgraven wordt gezonden. Van het Oostelijk oorlogsterein wordt uit Ber- lyn gemeld, dat de Duitsche aanvallen in Polen ii) In deze stemming kunt ge u niet in het ge zelschap begeven. Uwe drift zou opvallen. Gij weet toch wel dat mijn liefde te hoog en te innig is, om door zulke kleinigheden gedeerd te worden en daarom twijfel niet aan mij, wanneer ik u een verzoek afsla, waarvan de vervulling mij onmogelyk is." »Hetgeen in 'tkort wil zeggen, mijn beste? sDut ik, zooals ik u zeg, uw verzoek niet kan toestaan- Gy weet hoe edel zuster Antoinette denkt, hoe heilig al haar oogmerken zijn, wilt gy u dan, door kleingeestig egoïsme tegenover haar vernederen, en door wraak haar zegenrijk bestaan verbitteren Ik bid u dus, breng mij het offer, wanneer het u een offer kost uw trots te over winnen. Dat kunt gij mij toch niet weigeren, wanneer uw liefde oprecht is. Wederom lachte zy spottend. vZoo even hoor ik, dat uwe liefde tegen zulke kleinigheden bestand is en nu zult gij de mijne daaraan beproeven »Ja dat wil ik, want ik weet het dat zelfover winning vt geen klein offer is. Breng my dat Gruwelen tegen Belgische geestelijken. De Belgische gezant in Frankrijk heeft een officieel stuk uitgegeven, hetwelk de reeds mee gedeelde statistieken van z. em. kardinaal Mercier met bijzonderheden aanvult. De kerken en kerkelijke instellingen hebben schrijft hij op bijzondere wijze tijdens de Duitsche invasie te lijden gehad van verwoesting en profanaties, ingericht als zij werden tot paar denstallen en gevangenissen, terwijl in vele paro chies het heilig vaatwerk werd ontvreemd. In de bisdommen van Luik, NameD, Mechelen en Gent werden talrijke priesters gevangen, opgehangen of naar Duitschland vervoerd, waar zij afschuwe lijk schijnen bejegend te zijn. Den. 21en Aug. is de pastoor van Buecken, de zeereerw, heer De Clercq, een 83-jarige grijsaard door Duitsche soldaten gevat en beschuldigd, dat hij op hen geschoten had, wat valsch was, daar hy zich in ziekelijken toestand bevond en zijn dienst niet meer kon waarnemen. Hij werd op een kanon geplaatst, in een kuil geworpen, daarna offer, en laat uw beter ik zegevieren, over de vooroordeelen, die eene eenzijdige opvoeding u heeft ingeblazen en gij zult in het offer zelf uw loon vinden. Wilt gij mij dat offer brengen... «Waaraan denkt gij.... nooit!" »Ook niet, wanneer ik er om smeek «Mijn besluit is onwrikbaar." Donald werd bleekeen oogenblik scheen hij besluiteloos. «Blijft gy op uw plannen staan, als ik het op geven daarvan stel als den proefsteen uwer liefde en als voorwaarde voor het voortbestaan onzer verkeering Een lichtzinnige glimlach vloog over haar ge laat haar oogen schoten vuur. «Zonder twijfel," antwoordde zy, «Mijn eer gaat boven alles." «Dan betreur ik zeer...." Hij trad een schrede terug terug en gaf haar met een hoofsche buiging den weg vry. Een zege vierende lach krulde hare lippen, toen zij buigend hem verliet om weldra in de duisternis te ver dwijnen. Hij blikte haar na, zijn oogen schenen omfloerst, op zijn trekken teekende zich een diep, smartelijk wee. Langzaam en in gedachten ver zonken, keerde hy naar het paleis terug. Bitter lachend trad Timor Ali, de Havildar, uit de donkere schaduw van het struikgewas, waarin hij zich tijdens boven verhaald onderhoud met zijn bruid verborgen had. «Gij hoort het, Irma", sprak hij toornig. »Zoo is dat adderengebroed." DOITSCHLAND. De ervaringen van den pastoor van Steinbach. In de «Oberelsass. Landesztg." schrijft pastoor dr. Wira van Steinbach over een aanval der Franschen, welke reeds den 13en Dec. plaats had. «Juist was dien dag de vroegmis geëindigd, toen op de rondomliggeode heuvels eenige levendigheid viel op te merken. Na een korte kanonnade volgde een hevig geweervuur, de strijd kwam naderbij en 's middags tusschen 1 en 2 uur stroom de Fransche infanterie, waaronder ook Alpenja gers, het dorp binnen. De bevolking was meest in de kelders gevlucht, toen de Franschen aankwamen en dadalijk alle huizen begonnen te onderzoeken of er wellicht Duitsche soldaten verborgen warenzij vonden slechts eenige landweerlieden, die aanstonds wer den gevangen genomen. Om zes kreeg ik bezoek van drie soldaten met gevelde bajonet, die me opvorderden met hen naar den toren te gaan men had n.l. het vermoeden, dat daar Duitsche machinegeweren stonden opgesteld. Hoewel ik betoogde, dat de kerkdeuren dadelijk na de vroegmis waren gesloten, met het oog op den dreigenden toestand, het hielp niets, evenmin als mijn verzoek, dat de koster in mijn plaats zoude meegaan, daar ik nog nooit op den toren geweest was. Zoo goed en zoo kwaad het ging, beklom ik dan, omgeven door Fransche bajonetten den toren, waar natuurlijk niets gevonden werd. Ik werd daarop in arrest gesteld in het school gebouw, tegelijk met burgemeester Neber en «Valsch is hun tong, valsch hun hart, Sahib Subadar is goed en toch heeft de hartelooze hem bespot en gehoond. Ik weet hoe innig hij haar lief beeft en ook heeft Cama haar hart naar het zijne gekeerd en toch, zij zegt het zelf haar trots gaat boven alles, en omdat Sahib Donald zich niet naar hare wenschen schikken wilde, heeft zy hem van zich gestooten." «Wat bedoelde zij toch «Dit alleen herinner ik my," antwoordde Irma, «op zekeren dag bracht de dienstmaagd van den Babu, Murad Babor een brief, de Faringa las den brief en ging toen terstond uit. Als zij eenigen tjjd later was teruggekeerd, hoorde ik haar bij haren oom beklagen, dat de dochter van deD Babu en hare verpleegster, de vrome vrouw, over wie wij daar straks spraken, haar beleedigd hadden. «Waardoor dan Wat heeft men haar dan aan gedaan «Ik weet het niet..niets denk ik gy hebt ge hoord wat Sahib Donald zelde, zij beeldt zich in beleedigd te zijn dit is zeker, dat zij haar trotsch haar hoogmoedig gevoel niet beheerschen kan, en nimmer de minste beleediging vergeeft." Timor lachte. «Gelooft gij da,t hare broeders beier zijn..-. Zy beschouwen de Hindoe's als stof, dat men vertreedt. Maar eens zal de dag aanbreken waar op het knellende juk zal worden afgeworpen dan zal Hindostan den trots der vreemdelingen vertreden. Bloed zal er vloeien en Timor s schande in bloed worden uitgewischt." «Thans moet ik naar het paleis terug, Timor," zeide het meisje; «de Faringa zal heden slecht geluimd zijn en wee mijner, zoo zij ray gemist heeft." Zich zooveel mogelijk in het duister houdend, geraakte het paartje ongemerkt in de nabijheid van het paleis. Een bronzen hekwerk scheidde den tuin van het daghelder verlicht voorhof, dat met de meest uitgezochte en kostbaarste bloemen en door tal van springende fonteinen versierd was hier en daar wandelden enkele paren op en neder, Dicht bij den toegang tot het voorhof, aan den stam van een cypres, die zijne takken over een fontein welfde, stond een enkel paar, in een levendig onderhoud gewikkeld; het was een Britsche officier en een jonge dame. De Havildar had het paar bemerkt en trok zich in de be schermende schaduw van het geboomte terug. «Thans kunt gy den tuin niet verlaten, Irma, ginds staat uwe meesteres; zij zou u hard be handelen." I Het onderhoud werd hafiuid gevoerd, maar toch luid genoeg om, niettegenstaande het klateren der fontein, doer den Havildar verstaan te kunnen worden. «Bij God," verklaarde de officier, «die onbe schaamde negers verdienen voorbeeldig gestraft te worden. Ik begrijp niet hoe Donald zijn lieve bruid genoegdoeniug weigeren kan, (Wordt vervolgd\. b\j verlies bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1