Binnenland. Verspreide berichten. den onderwijzer Schmidt. De koster volgde mij vrij wil ig. Op een vraag aan den Franschen officier, waar om ik gevangen gehouden werd, luidde het ant woord: »Deze maatregel wordt in iedere ge meente, welke wij bezetten, genomen, omdat wij de Elzassers en vooral de geestelijkheid uit den Elzas niet vertrouwenwij meenden in een Fransch Elzas te komen, maar tot onze groote verwondering is, vooral door den invloed van den bisschop van Straatsburg, de Elzas Duitsch geworden. De eerw. zusters, die den commandant om mijn vrijlating verzochten, kregen ten antwoord »Den pastoor zal geen leed geschieden, maar hij moet mee, want hij is anti-Fransch en heeft tegen Frankrijk geschreven en gesproken." Daar zaten we nu, in een tamelijk onprettigen toestand. Op aandiingen der zusters mochten wij nu den vol genden dag naar de gemeentezaal, doch steeds onder scherpe bewaking, 's Morgens hoorden wij weder schieten en het gevecht werd tegen den middag al heviger. Wij bemerkten reeds, dat de manschappen ernstig werden en ik hoorde, hoe een officier tegen zijn overste fluisterde»Nous sommes vaincus". Toen bet geweervuur steeds heviger werd moesten wij den kelder in, waar vele be woners van het dorp bescherming gezocht hadden. Daar opeens hooren we van uit het schoolge bouw sHurra, die Deutschen siod da" en allen stormden verheugd naar buiten. In Aken. Men schrijft ons uit Heerlen d.d. 11 Jan De inwoners van Aken hebben van de militaire autoriteiten- de aanzegging gekregen zuinig te zijn met meel en dit alleen voor de noodzakelijke voedingsmiddelen te gebruiken. Gisteren kwamen drie lange treinen met gewonde Duitschers te Aken aan. Daarop volgde een trein met onge veer 300 Belgische jongemannen, meest van de lichtingen 1914 en 1915, die door de grenswacht waren gevangen genomen bij hun pogingen om over deNederlandschegrens ie vluchten. Bij die gelegen heid hoorde ik nog eeo staaltje van de vele wijzen waarop de Üuitschere aan het nijpend gebrek aan koper tegemoet te komen. Men vertelde mij, dat de Belgische boeren, die achter het Duitsche front wonen, één centime krijgen voor eiken koperen huls dien zij vinden. Herhaaldelijk komen treinen met paarden door Aken. -^Het heet, dat die dieren bestemd zijn voor de Oostenrijksche cavalerie. Bij informatie naar de bedoeling van de transporten zwaar geschut, die hier in oostelijke richting passeeren, kreeg ik te hooren, dat die bestemd zijn «voor de be legering van Warschau." Van de Yserlinie kwamen ook ongeveer 200 krijgsgevangenen Engelschen, waaronder vier offi cieren te Aken aan. Uit goede bron vernam ik, dat de krijgsge vangenen in het Munsterlager slechts eenmaal per maand een brief aan hun verwanten mogen schrijven. Oogendokter in den oorlog. In de Miinchener Medizinischen Wochenschrift bespreekt professor Bielschofsky het reeds vroeger gedane voorstel consulteerende oogartsen voor militaire lazeretten te benoemen, opdat soldaten die aan het oog gewond zijn, zoo snel mogelijk onder handen van een specialiteit komen. Io vele gevallen heeft men het gezichtsvermogen daar door kunnen redden. Ook is het alleen op deze wijze mogelijk, om een zekeren grondslag te ver krijgeu tot een beoordeeling van den samenhang tusrehen verwonding en gez chtsstoring. Als een bewijs hoe belangrijk het is, dat een gewonde onmiddellijk onder behandeling van een oogarts komt, diene het volgendeeen man had eeo kleinen granaatsplinter in het rechteroog ge kregen. In verschillende lazeretten was hij zes weken lang met verband en indruppelen behan deld Toen kwam bij in een oogkliniek. Daar j ontdekte men in de donkere kamer onmiddellijk het kleine stukje blinkend metaal in het weefsel van de iris. Binnen een kwartier had men heter met een magneet uitgehaald en weldra was de man weer volkomen in staat zijn dienst te doen, Yan belang zijn vooral de talrijke gevallen van storiDgen van het gezichtsvermogen ten gevolge van een schok, waarvan de oorzaak door onder zoek niet te vinden is. En die alleen een ervaren oogarts kan beoordeelen. Bielschofsky voert een aantal van deze gevallen aan. zijn toestel achter mij aan. Eindelijk hebben wij den voet van den schoorsteen bereikt. Er zijn klimijzers in den muur. Heel in de hoogte zien we een klein, rond stukje van de Decemberlucht, De telefonist laat ik beneden wachten. Ik moet mij de zaak boven eerst eens aanzien. Beneden in den kelder was het doodstil, maar hier in den schoorsteen maakt onze artillerie een vreeselijk lawaai. Ieder ijzer probeer ik eerst met de hand en langzaam gaat het naar boven. De lucht is ontzettend stoffig. En zelf jaag ik nieuwe roet- massa's op. Op halve hoogte houd ik stil. Men wordt gauw moe, maar het helpt niet, ik moet verder naar boven. Daar heb ik tijd genoeg om uit te rusten. Eindelijk ben ik er. Gelegenheid om te zitten is er niet. Men kan zich met moeite vast houden. De doorsnee van den schoorsteen is te groot om met de voeten tegen de overzijde te steunen. Ik dacht juist, dat ik den telefonist een plank zou laten meebrengen, en keek een beetje om mij heen om mij te orienteeren, dan bont... een Russische shrapnell heeft den schoor steen geraakt. Ik moet mij vast houden, zeer vast zelfs, om niet te val en, want de schoarsteen staat bedenkelijk te waggelen. Ik verwacht elk oogenblik, dat hij zal instorten. Ik b< n er goed afgekomen. Maar de telefonist had bijna het loodje gelegd, want al is het projectiel niet door den schoorsteen heen gedrongen, er zijn toch altijd steenen genoeg naar beneden gerold. Als met de steenen ook een paar klimijzers omlaag gerold waren, had ik nog een paar uur hier in het shrapaellvuur moeten doorbrengen. Het bin nenste van den schoorsteen was natuurlijk vol stof ,en puin ten de telefonist beneden kon de lichtopening niet eens meer zien. Hij dacht dat alles tusschen hem en mij verstopt was en riep voortdurend of ik nog leefde en naar beneden kon komen. Ik schreeuwde terug »Neen, leven doe ik niet meer, maar wacht maar een oogen blik, ik kom onmiddellijk naar beneden." Van onze batterij kwam men ook al naar ons kijken. Bij het naar beneden klimmen vallen nog voortdurend stukjes steen op mij. E ndelijk, doodmoe beneden aangekomen, besluit ik op den hoogen windmolen te klimmen, waaruit ik goed kan waarnemen. Wat was dat een oplichting toen wij uit den kelder kwamen. Zes en een halven emmer water en een colonne kanonniers, die voortdurend om water liepen, waren noodig om mij oppervlakkig schoon te maken. Ge ziet, afwisseling hebben we genoeg, maar blijkbanr is men in dezen oorlog niet eens zijn leven zeker grossiers B. en 0. van Leeds en Manchester die medegedeeld hebben dat zij dat soort aitiitekn goed kunnen plaatsen worden uiteet in contact gebracht met A. Voortaan zal dat aitikei dus niet meer nuderigtewonnl» buiten Engeland worden gefabriceerd maar zal de nationale industrie daar van profiteer-en. Waar de Duitsche export in elee- trotechnische artikelen in 1912 de 2.000 OCR) pood sterling overtref alleen voor dynamo's, electro motoren, converters etc. en voor meer aan 2.000.000 pond werd uitgevoerd aan inrichtingen voor verlichting! en krachtsoverbreaging, is het te begrijpen, dat Engeland al het mogelijke doen zal om door zulke zeer practisehc en nuttige bijeenkomsten de fabrikanten in eigen land aan te moedigen, die industrieën over te planten. EGYPTE. Uit Athene wordt gemeld, dat de bladen tele grammen publiceeren uit vertrouwbare bron vol gens welke de Turken, vreezende voor een ont scheping van trioepen in Syrië, waardoor zij ge vaar loepen, dat hun verbindingen geheel zouden afgesneden worden, het plan van hun Egyptische campagne hebben opgegeven. Het Sue z-K a n a a I. Volgens de commandant van het te Napels binnengekomen stoomschip „Treves" zijn de ver dedigingsmaatregelen door do Engel jvron aan bet Suez-'kanaal getroffen, overweldigend, fe Port- Said zijn een aantal stations voor vliegtuigen ingericht, welke onophoudelijk verkenningstochten uitvoeren. OOSTENRIJK-HON G AKI JE. Een gevaarlijke klimpartij. Aan een brief van een humoristisch aangelegd O.istenrijksch artillerist, ontleent »De Tijd". Stel u voor, een Galicische vlakte, zoo plat als een strijkplank. Een steenbakkerij met veertig meter hooge schoorsteen, een windrnotor er achter. Achter de fabriek onze batterij. Uitzicht in de richting van den vijand heel slechts. Ik krijg het bevel in den schoorsteen te klimmen. Een tele fonist gaat met mij mee. Al het oveitollige laat 'k achter. Slechts wat eten neem ik mee. want men weet niet, hoe lang men daarboven blijven moet. Ik trek een regenjas aan, die van boven tot beneden dicht geknoopt is, en trek de muts over het hoofd. Door den kelder zien wij in den schoornsteen te komen. Na lang vergeefsch zoe ken en onaangename botsingen met kwaad ge zinde voorwerpen hebben wij eindelijk den weg gevonden een nauwe gang van 16 centimeter in bet vierkant, vol vuil en roet. De teletonist met ENGELAND. U1 s t e r in a n in Kitcheners leger De vrijwilligerskorpsen in Ulster, uie zich had den gevormd om- zich tegen de invoering van Heme-rule te verzetten, leveren nu reeruién voor Kitcheners leger. Z.ondag had in IJlster een inspec tie plaats van de vrijwilligterseiorpsen. Twintig bataljons namen waaraan deel; en hoe wel oe troepenmacht, scbitterenu was. bleek het toch, dat Oe gelederen zeer waren gedund door degenen die zich yonr het nieuwe leger hadden aangemeld. De lichting van Belfast alleen was meer dan 17,000 man, dat is fl-S per 10.090 inwo ners. Na de inspectie hield Carson een redevoering, waarin hij zeide, dat Belfast een mooi record had voor de recruteering'. Ilij deed een beroep op ieder lid van het vrijwilligerskorps niet te aarzelen om de sterkte en oe kracht van het kigei hoog te houden. Zij vormden toch de Ul ster-divisie van Kitchener's leger, wijl zij zich met hart en ziel gewijd hadden aan de verdedi ging van het Vefleenigd Koninxtv"- en bet „Em pire". Als de divisie naar het front gaat, is het de plicht der vrijwilligers om toe te zien, dat alle verliezen warden aangevuld door de man nen, die dezelf de idealen m dezelid e tradities hadden, zoodat zij een Ulster-divisie blijven vor men Ten slotte sprekend over o.e verdediging van liet land, zeide Carson: De Regeering droeg ken nis, van het otogfinblik dei1 opneming af, dat Ut vrijwilligers, zoo het noodig was. bereid wa rtn te strijden voor de verdediging van deze stad en voor de verdediging der Mist van Ulster Feitelijk kan de Regeering iedcrea dag over dat leger beschikken. We weten heel goed, van de jongste gebeurtenissen, dat wij er op kunnen tekenen, dat onze kusten vrij zullen blijven van eiken aanval, en vrij! van een inval. Maar gij moet in staat zijn enn uw plicht U noen. Sir Georgë Richardson, die sir Edward Car son dank zeide, verklaarde, dat Ie vrijwilligers hem zullen volgen tot het einde. h e Concurrentie voor de Duits i ndustrio. Wat men na den oorlog! op groote schaal zal zien heeft zich mi reeds voorgedaan in Londen Dezer dagen werd daar een oijzoodere bijeen komst gehouden van fabrikanten van voorwerpen op eleütroteehnisch gebied. Tentoongesteld waren een zeer groot aantal dier voorwerpen (toeste len, machineriën, enz.) gemaakt in Oostenrijk met alle bijzonderheden over prijzen en kwaliteit daar Hij vermeld. De aanwezigen bestudeerden nauw keurig alles. Besproken weró óf en legen welke prijzen men zulke artikelen jn Engeland kari ma ken en wie dat wilde doen. Bijv.» bee'd de fa brikant A. te Birmingham vork ..aart zich bereid Om orders aan te nemen op een zeker soort scheidiukkers en electrische Iairtpensfandaaxis'. De Meer uitgebreid verlof voor militairen. Men verzekert ons, dat het gisteren in ons blad gepubliceerde Telegraafbericbt als zou de minister voornemens zijn aan de landweermannen, die sinds Augustus in dienst zijn, een meer uit gebreid verlof toe te staan, geheel uit de lucht gegrepen is. Ter plaatse waar men het weten moet, is van dergelijke plannen in het geheel niets bekend. De heilige oorlog. Van Engelsche zijde wordt gemeld Een nieuw bewijs dat het Duitschland en Turkije volkomen mislukt is de Mohamedanen te overtuigen dat zij in een heiligen oorlog zijn betrokken, is het volgende: Te Damaskus heeft Zekki pasja, die onlangs uit zijn amht is ont slagen, een proclamatie uitgevaardigd waarin o.m. wordt gezegd: Wanneer de vijand de kust en de steden beschiet, zullen wij ons niet verdedigen, doch een slachting aanrichten onder de Chris tenen en de vreemdelingen in 't binnenland." De sjeick in de groote Omayad-moskee te Damaskus, nam aan het einde van de godsdienstoefening van Vrijdag zijn tulband af, wierp hem op den grond en-schreeuwde het volk toe: »Trap er op." Alle aanwezigen riepen uit: Allah behoede ons!» De sjeich vervolgde toen»Toch is het beter op mijn tulband te trappen dan in koelen bloede de Christenen te vermoorden, die zoo goed als wij hun cijns betalen aan onzen Sultan. Deze oorlug is niet »djihad» maar 't is een oorlog van Christenen tegen Christenen, en ge moet niet vergeten dat de profeet ons verboden heeft te moorden en ons juist op 't hart heeft gedrukt vriendelijk en hulpvaardig te zijn voor onze naasten." Het antwoord- van Engeland. Staatssecretaris Bryan verklaarde heden, dat hij alle beschouwingen over de Engelsche antwoord nota wilde uitstellen, tot hij het volledige üocu- ment ontvangen had. Hooge regeeringsambtenaren zijn echter van meening1, dat de toon oer anfwnorl-nota zeer vriendschappelijk is, en dat ae toekomstige' be sprekingen eenzelfde karakter zullen .1 ragen. Het geschil zal nu vanzelf uit den weg geruimu worden, niet zoozeer principieel aan wel prac- tisch. Deze ambtenaren wijzen er in vernam met de k-opeikwesti© op, dat de Engelsche regee ring hieromtrent effèctieve overeenkomsten ge sloten heeft met do neutrale; staten, welke aan dé oorlogvoerende landen grenzen. Het antwoord wordt over het geheel als be vredigend beschouwd; nochtans zal het minis terie van buitenlandsche zaken cijfers o verlcg gen, welke met sommige getallen van Grey ju zijn. De oorlogsleening. Konden wij gisteren reeds melden, dat de oor logsleening ruim volteekend was, thans wordt ons bericht, dat gisteravond om 5 uur voor 402 mil- lioen gld. was ingeteekend. De leening is dus schitterend geslaagd en we ontloopen de schande, dat een verplichte leening zou moeten worden geheven. Bij het departement van Financiën kwamen gisteren verscheidene telegrafische gelukwenschen voor den minister, mr. Treub, ingekomen voor het welslagen der leening, o.a. van den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, den heer S. P. van Eeghen, en van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel te Amsterdam. Nederlandsch Comité tot Steun van Belgische en andere Slachtoffers. Twee en twintigste verantwoording van den penningmeester, in totaal is nu bij het Comité ingekomen {499.537.06 frs. 5.552.58j M. 138.21. Tweede Kamer. Langer in dienst houden van ingelylden bü de Militie. Door de ministers van oorlog en van marine is thans een wetsontwerp ingediend om den termijn voor het langer in dienst houden van ingelyfden bij de militie te verlengen tot 31 Juli 1915. Ter toelichtmg wordt het volgende opgemerkt In de buitengewone omstandigheden, die aan leiding gaven tot de dienstverlenging, aanvankelijk iet uiterlijk 31 Januari 1915, is ook nu nog geen verandering gekomen van dien aard, dat met deze verlenging zou kunnen worden volstaan. Ten einde tegemoet te komen aan het van de zijde der Tweede Kamer geopperde bezwaar, dat als uiterste tijdstip voor de verlenging werd aan gewezen de datum, waarop het oorlogsgevaar niet meer aanwezig wordt geacht, is thans de datum van 31 Juli 1915 in het ontwerp opgenomen- Deze datum is gekozen omdat, mocht vóór dien tijd nog niet tot demobilisatie zijn overgegaan, het vraagstuk der verlenging dan toch aan de orde moet worden gebracht met het oog op de op één na oudste lichting, welker diensttijd naar den gewonen regel op dien datum zou eindigen. De thans ontworpeu bepaling sluit geenszins in zich, dat de dienstplichtigen gedurende hun ge- heelen verderen diensttijd onder de wapenen zullen worden gehouden. Zoodra toch de omstan digheden het veroorloven, zal tot geheele of ge deeltelijke demobilisatie worden overgegaan en met het naar huis zenden van de dienstplichtigen zal geen oogenblik langer worden gewacht dan strikt noodig is. Langer in dienst houden van dienstplichtigen by de Landweer. Een wetsontwerp van gelijke strekking is inge diend met betrekking tot het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de Landweer. Ter toelichting wordt daarvan naar het wets ontwerp betreffende de Militie verwezen. Officieel is bekend gemaakt dat een Duitsch vliegtuig aver de streek van Duinkerken is ge vlogen en bommen heeft geworpen op Malo-les- Bains hij Duinkerken. Vijf burgers zijn gedood. Boven Amiens is een Duitsch vliegtuig nage jaagd door een Fransch en tuss-chen de Fransche linies gevallen. De officier-bestuurder werct ge dood, de waarnemer gewond. De „Times" meldt, dat gistermorgen zestien Duitsche vliegmachines zijn gezien boven hef Ka naal, die blijkbaar voornemens zijn een t ht over Engeland te doen, doch, gedwongen ado:1 de weers gesteldheid, terugkeerden naar ae omg' ving van Duinkerken. In Obernhau in Saksen' is'een afscheidsbrief aangekomen van den postambtenaar Seylerf, die door de Franschen in Marokko wegens z, g. spion- r.agp. in Marokko is doodgeschoten. De brief luidt: „Cassablanca, 5 November. Lieve Tante en familie. Ik moet sterven en zaï dadelijk worden doodgeschoten. Ik ben onschuldig1 en heb nooit gtespdonneerd. Innigen dank voor al het gioede. Bidt voor mijl Ik sterf gaarne voor het lieve D|uitsche vaderland." Schadevergoeding. Tot heden werd door eigenaren cn pachters van landerijen in de gemeente Baesl (Geld.) ge legen, aan het Rijk vergoeding gevraagd wegens geleden schade, tengevolge van ne opzetting der „I.inge"- ingevolge de innndatiewet en «ie wat op den staat van oorlog; en beleg in gebruikneming en opruiming) te Mariëndaal door 9 personen tot een bedrag' van F. 2949, te Beent door 55 personen tot een bedrag van F. 9962,. te Rlienoy dooi 83 personen tot een bedrag van F, 9687.40 en te Acquoy door 80 personen tot een bedrag van F. 17977.10. Te samen voor een bedrag van F. 40576.—. Mais. Het bestuur van het Comité van graanhandela ren te Rotterdam, heeft gisteren, als lasthebber van de Nederlandsche regeering, geveild ongeveer 750,000 kilogram Amerikaansehe mixed maïs (iets afwijkende kwaliteit), tegen f 222 tot 1224 per 2000 'kilogram. f De Sultan van Ternate. Naar liet „Vad." van bevoegde zijde verneemt is heit uit Nedertandsch-Indië geseinde Bericht nat de Sultan van Ternate gearresteerd zou zijn als hebbende de hand geleend tot den moord op den controleur Agerbeek, niet juist. Wel zijn de Sultan en zijn zoon in hechtenis genomen en vervoerd naar Batjan, doch alleen op grond van het vermoeden dat zij1 onwillig waren de naar hun gebied gevluchte opstande lingen van Halmaheira op1 te vatten. Brood en petroleum naar Belgie. Men schrijft uit Eindhoven aan het. „N. v. d. D."i |f; Van het toestaan tot invoer in kleine hoeveel heden van brood en petroleum in België wordt AMF.RtKA- v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2