Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Uil en Eeon. Mededeeiiugcii. Leger en Vloot. Burgerlijke Stand. Handelsberichteiri l'Uteerd gl'aau, hetwelk niettegenstaande het in E Mel and voor den. export van graan bestaande uitvoerverbod, wordt geieverd met ipeeiaal verlof van de Engelsehé Regeering, doch onder tb. uit drukkelijke voorwaarde, dat de uit die granen getrokken quantiteiten gist in haai geheet wqaer naar t ngeiana zullen women uitgevoerd. Schijnt het na bovenstaande uiteenzetting wel naast overbodig om nog nader op het gemo veerde economisch belang in te gaan, onaergv teekende wil niet nalaten hierbij ernstig er tegen R waarschuwen, dat vooral in deze tillen niet «ebt worde geoordeeld over een ingrijpen van K-geeringswege in het werken van bestaande in dustrieën, laat staan pver de vraagt, o£ het aan beveling verdient deze geheel of gelee, tel ijk stop te zetten. En zulks geldt te meer indien, zooals ln bet onderhavige geval, een door jarenlange vt'ikzaamheid opgebouwde export-industrie vaar -'.bijnlijk voor on afzien baren lijd zou worden ge fnuikt Ondergeteekende is van oordeel, nai deze opr merking geldt voor alle ondernemingen, ook ai bunnen zij niet, zooals het branders- t,n Lr.omveis- bedrijf, 0p, jarenlange vestiging wijden en Ook al zouden er heel wat miimer lan ruim 7000 arbeidenden bij betrokken zijn, het cijfer door öc-.n heer Gerhard voor die bear ij ven in het aige- 'ncen genoemd. Elke industrie produceert tegctiw ooi lig naast bel eigenlijke hoofdproduct zoovele bijproducten, dat ieder ingrijpen in hare werkzaamheid aller hande belangen treft. Voor de branderijen kan earn voor o. a. als voorbeeld worden aangevoerd bet afvalproduct spoeling, hetwelk als veevuedci tan zoo overwegend belang is, aat ae stopzetting van de spoelingcproductie een groot nadeel zou betcekenen voor den veestapel en wel speciaal 'n bet district, gelegen tusschen Rotterdam en Delft, waar, ook al met het oog; op; den tuinbouw 'n bet Westland, sinas jaren de veeteelt geheel '-P deze bijzondere wijze van Voeding; is inge richt. Ondergeteekende heeft derhalve de overt ui ging, dat de maatregel, dien de heer Gerhard blijkens *5® Nota in overweging geelt, door geen rede- "€n v.an algemeen belang wordt gewettigd en lfi deze tijdsomstandigheden zelfs geh-v 1 onge- Wenscht zou zijn. Op bovenontwikkelde gronden is liij dan ook met geneigd, een verbod van het verbruik van g'anen in het distilleerderijbefirijf nader Ie over wegen. Dc Minister van L. N. en tl. PO,STRUMA. Ongelukken. Sinds Zaterdagavond werd 6 machinist A. v. V., uit Rotterdam, van de ergerboot, liggende in de haven te Venlo, ver mist. Gistermorgen heeft men zijn lijk aldaar epge- vischt. De ongelukkige laat een vrouw met 7 kinderen achter, »Tel." tholet, den opperbevelhebber van Jofïre, verbaalt omtrent bet verblijf en den arbeid van den gene nden staf o.a. lipt volgende «In joffre's hoofdkwartier hangt in een lang, groot lokaal een bijzondere kaart op een schaal van 1 10000, Die kaan toont iederen weg en ieder pad, ieder kanaal, iederen sporrweg, ja, zelfs ieder boschje, ieder bruggetje, ieder beekje. Dit behoort bij de uitrusting van den modernen strateeg. Een ander deel van de uitrusting is een prachtige verzameling spelden met verschillend gekleurde koppen van allerlei grootte. Die spelden stellen al naarmate van hun kleur en grootte de onderscheidene legereenheden en troepenafdeelin- gen voor. In dat groote lokaal komen vele draden bijeen van de telefoon en de telegraaf; er is ook een toestel voor draadlooze telegrafie. De manier, waaop de strategische arbeid in het l'ransche hoofdkwartier verricht wordt, is zeer eenvoudig. Een nieuwe slag is op 't punt te beginnen. De troepen zijn over een linie van 300 kilometer precies zoo verdeeld als de spelden op de kaart het aandu den. Daar gaat de telefoonbel«Hallo De Duitschers vallen de divisie van generaal Durand aan? Ze zijn in de meerderheid? De generaal heeft versterkingen noodig Goed 1" De officier van den staf, die dit telefonisch bericht opgenomen heeft, gaat ijlings naar generaal Ber- tholet, den chef van den generalen stat van Jofbe en de rechterhand van den opperbevelhebber, die uitvoert wat diens brein bedenkt. De generaal slaapt net even het is de eerste slaap, dien hij na 36 uren krijgt, want Bertholet moet ieder oogenblik gereed staan, omdat hy de man is, die de schakel vormt tusschen den opperbevelhebber en de legers. Hij springt dadelijk zijn bed uit, in zijn pyama, dat de eenige kleeding is, die hij sinds dagen draagt, en neemt het bericht van den stafofficier in ontvangst. In een oogenblik stelt Bertholet, die zijn kaart beter kent dan zijn eigen gezicht, de positie vast van de divisie Durand. Hij weet, dat, volgens zijn spelden, vijftien kilo meter achterwaarts reservelroepen onder bevel van generaal Blanc liggen. Eveneens zegt hem een blik op de spelden, dat er een aantal auto omnibussen in de nabijheid van Blanc's troepen zijn. «Bericht aan generaal Blanc", dicteert hij, »dnt hij aanstonds Durand gaat versterken met 10.000 man, 4 batterijen van 75 m.M. geschut 10 mitrailleuses en 3 eskadrons cavalerie. Blanc moet zijn troepen met de daar en daar staande auto-omnibussen vervoeren." Binnen twee minu ten is het -bevel aan generaal Blanc getelefoneerd na vijf minuten begint de uitvoering en generaal Durand krijgt hulp. Bert'nolet neemt intusschen weer even »een paar oogen vol slaap", zoolang de slag nog voortduurt. Het duurt niet lang, of de bel gaat opnieuw de man in zijn slaap-toilet springt weer uit zijn bed en geeft nieuwe bevelen. Bij iedere troepen verplaatsing, bij ieder bruggetje, dat opgeruimd, bij elke brug, die nieuw geslagen wordt, gaat generaal Bertholet naar zijn kaart en versteekt de spelden, om de veranderingen aan te duiden. Niets gebeurt er op de lange, vele honderden kilometers zich uitstre* kende gevechtslinie, zonder dat Bertholet, altijd nog in zijn pyama, uit zijn bed springt en zijn spelden verzet. De groote kaart moet iedere minuut gereed zijn generaal Jofïre moet er zich op kunnen onönteeren, van uur tot uur, dag en nacht. Wat de vliegers ko" men rapporteerea omtrent hun waarnemingen wat een verspieder gelootswaardigs aan het hoofd kwartier meldt - geen kleinigheid wordt door Bertholet over 't hoofd gezien. De spelden verha len niet alleen nauwkeurig omtrent den aard en de sterkte van de troepen op een bepaald punt, maar zelfs ook omtrent het kaliber der kanonnen en over den beschikbaren munitievoorraad". BERLIJN, 13 Jan. Naar uit Koustantinopei geseind wordt is de moeilijke tunnelarbeid van Birnadik aan den Bagdaspoorweg gereed. De lengte van den tunnel bedraagt 1820 Meters. ROME, 13 Jan. Een te Nape's aangekomen stoomschip bericht dat binnenkort weer 100.000 m:.n uit Australië naar Europa zullen vertrekken. KOPENHAGEN, 13 Jau. Naar uit Petrograd wordt gemeld heeft de gouverneur van Tifiis in verband met het feit dat vele inwoners deze stad veilaten, een mededreling openhaar gemaakt, waarin gezegd wordt, dat voor liflis geen direct gevaar dreigt. De versterking der stad en het overbrengen van verschillende gemeenteeigefidom- men wordt door den oorlogstoestand geboden. De gouverneur bedreigd ieder die valsche berichten over den oorlog mededeelt met 300 roebel boete of 3 maanden gevangenisstraf. LONDEN, 13 Jan. De «Times" meldt uit Sofia dat Roemenië blijkbaar vast besloten heeft tot een actie in Transsylvanië en midden Februari met een campagne zal beginnen. Het is te voor zien, dat de Roemeensche gezant te Boelgarije voorstellen zal doen, waarbij inbegrepen zullen zijn de teruggave van Dobritsch en Baitchik Roe menië zal geen wijziging in zijn besluit brengen als Italië zijn neutraliteit blijft handhaven. De aanval op Egypte. LONDEN, 13 Januari. Uit Cairo wordt geseind De aanval vanuit Syrië op Egypte kan spoedig worden verwacht. De Duitschers brengen sterke troepenmachten tegen Egypte in het veld. Het staat echter thans reeds vast, dat deze aanval zal mislukken. De bedoeling is dan ook niet successen voor Turkije te behalen, doch de Duitschers trachten aldus de aandacht van Engeland van den strijd m Vlaanderen at te leiden. an0enisstr;af en vier maanden Lachise.iool. Mr. A. van Gelder trad voor den tweeden en den derden bekl. als verdediger op. Hij voorde rzachtende .omstandigheden aan, Mr J. J. van Walseni meende, nat de vierde bek!, door de- anderen tot. den diotstal verleid was, en was van oordeel, dat deze met een geld boete voldoende gestraft zou zijn. Uitspraak 19 Jan. a.s. De rechtbank heeft veroordeeld: H G., 21. jaar, varensgezel te Schiedam, we gens wederspannigheid en mishandeling van een ambtenaar, tot één maand gevangenisstraI L L., 29 jaar, lassen werkman te Schiedam, wegens diefstal van twee flesschen en ean hoe veelheid spiritus, tot veertien dagen gevangenis straf. Z. IX iï. de Aartsbisschop van Utrecht heelt benoemd tot kapelaan te Westervoort den weleerw. heer J. G. Bietenaar; tot kapelaan te Vasse en Mander den weleerw. heer P. J. Schee- maker. Werkstaking geëindigd. Op aan dringen der vakbesturen hebben de stakende Severs der firma Fr, Mutsaerts en Zonen, 90 in getal heden Woensdagmorgen het werk weder opgevat. In den namiddag zou over de oorzaak v&n het geschil een conferentie plaats hebben. Eerste stappen tot den vrede. Men schrijft ons uit Krimpen aan den Lek het vol gende humoristische stukje Gisteren had hier ter stede een protestverga dering plaats van de Nederlandsche Walvisch- fokkerij «Nova Zembla«, naar aanleiding van de groote schade door duikbooten en mijnen aange richt, onder het in de Noordzee uitgezette broed. Van de walvisschen. vooral de merkwaardige Canadensis van Canda Acuta, die haar jongen bij naderend gevaar opneemt in een buidelzak aan den staart, zijn tal van cadavers van hun staarten beroofd, te Katwijk, Urk en Schiermonnikoog aangespoeld. Het bedrijf ondergaat door een en ander niet onbelangrijke stagnatie, tot groote schade van de Naaml. Venn. «De Vereenigde Zuid-Hollandsche Traanfabrieken." Van geneeskundige zijde werd opgemerkt, dat door 't verlies van levertraanproducten, de kinder sterfte ten zeerste wordt in de hand gewerkt. Na heftig debat besloot de vergadering een pretest in te dienen bij de Engelsche admiraliteit. Onder het zingen van het bondslied«Toen Jonas in den walvisch zat" giog de vergadering uiteen. (Tijd.) Oe «nachtrust" van den generalen staf. De Amerikaansche oorlogscorrespondent van de New-Yorksche «Evening Sun", die onlangs een bezoek bracht aan den Franschen generalen stat en daar ontvangen werd door generaal Ber- De Heropening der Amsterdainsche Beurs. De minister van Financiën, gelet op art. 2, lid 2, der Beurswet 1914, gehoord de commissie van deskundigen voor de uitvoering1 van de Beurswet 1914, heeft, in afwachting van verde re krachtens genoemde wetsbepaling te dien aanzien vast te stellen voorschriften, in afwij king van het daaromtrent hij de reglementen v.an de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam en bij; besluit van net bestuur der vtneeniging dd. 22 Augustus 1914 bepaalde, goedgevonden te bepalen: 1. Ten aanzien van premieaffaires gesloten vóór 29 Juli 1914, en waarvan de bepaalde ter mijn voor of op 15 Jan. 1915 zou zijn afgeloo- pen, zal degene aan wien bij overeenkomst cte keuze is gelaten, zich alsnog uiterlijk 15 Jan. 1915 voor1 21/2 uur des namiddags omtrent op vraging of aanzegging kunnen verklaren. 2, Ten aanzien van premie af (aires gesloten vóór 29 Juli 1914 en waarvan de bepaalde ter mijn vervalt na 15 Januari 1915, zal degene aan wien bij de |Overeenkoimst de keuze is gelaten, zich moeten verklaren op! den vervaldag vóór 21/2 uur des namiddagls. 3 Wanneer de vervaldag; is een Zondag ol een dag die daarmede volgens art. 154 van hel Wetboek van Koophandel is1 gelijkgesteld, kan de verklaring! den eerstvolgenden werkdag ge schieden. 4. Kennisgeving per aangeteekenden brief geldt voor behoorlijke kennisgeving. Reserve-kader. Teneinde de depots niet telkenmale te belasten met de opleiding van een meer of minder uitge breid aantal nieuw aangeworven adspiranten-vaan- drigs, alsmede ter tegemoetkoming aan destudie- belaugen der betrokken jongelieden, is bij minis- terieele beschikking bepaald. ie. Zij, die zich bij het reservekader der on bereden korpsen verbinden na 1 Jan. 1915, doch terwijl het leger nog gemobiliseerd is, zullen even als in gewone tijden, uitstel van opkomst onder de wapenen kunnen verkrijgen tot in het jaar waarin het 23e levensjaar wordt volbracht. 2e. De kaderreservisten, die zich na 1 Januari 1915, doch vóór de demobilisatie van het leger, verbinden bij het reservekader der onbereden korpsen, zullen na het sluiten der verdintenis, voorloopig met onbepaald verlof worden gezonden, onder voorbehoud, dat zij tot onmiddellijke op komst onder de wapenen verplicht zullen zijn, zoodra gedurende de heerschende tijdsomstandig heden Nederlandsche troepen in vijandelijkheden worden gewikkeld. 3e. Indien het leger op 20 Juli 1915 niet ge mobiliseerd is, zal de zomer-opleiding tot reserve korporaal op dien datum niet aanvangen. 4e. Indien gedemobiliseerd wordt zonder dat deze kader-reservisten onder de wapenen zijn be hoeven te komen, zullen zij die tot de infanterie behooren, zich tot den Hoofdofficier van het Re servekader kunnen wenden met verzoek om eene opleiding aan een der scholen voor verlofofficie ren te mogen volgen, dan wel om de intermittee- rende zomeropleidingen (categorie A of C te mo gen bijwonen. De kaderreservisten der Vesting- Artillerie zullen een dergelijk verzoek kunnen richten tot den Inspecteur der Vesting-Artillerie. Inly ving lichting 1915. Dé dienstplichtigen dei lichting van 191.5, toe gewezen aan de vesting-artillerie, zullen worden ingelijfd in de tijdvakken 15 Maait en 16— 20 October 1915. Alleen om zeer gewichtige redenen - - waar onder in dit geval ook studiebelangen kunnen werden gerekend kan voorloopig' alleen aa.11 oe dienstplichtigen die bestemd zijn 0111 in het tijdvak- van 1—5 Maart te warden ingelijfd, uitriel van eevste-pefèning' worden verleend, indien zij daartoe -alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen Lij (on gezegeld) verzoekschrift aan den minister van ■oorlog te kennen geven, met overlegging, van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk Les taan van de reden dor aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden mei <k mogelijkheid dat het uitstel wordt ingetrokken zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding mochten geven. Uit België. PEER, 13 Jan. De jongelui van de lichtingen 1914, 1915 en 1916 moeten zich elke veertien dagen komen melden bij den plaatselijken com mandant. Zware straffen zijn bedreigd tegen hen, die afwezig zullen zijn. In ons dorp en omgeving hadden verschillende jonge mannen de wijk ge nomen naar Holland. De ouders zijn nu zwaar beboet. Ze moeten iedere week 20 francs betalen en zullen als de jongens niet vöór 1 Febr. terug zijn, nog zwaarder beboet worden. HAMONT, 13 Jan. Op het dezer dagen op het stadhuis gehouden appèl van de dienstplichtige jongelui van de lichtingen 14, 15 en 16 bleken er van de 101 niet minder dan 93 atwezig. Velen zijn gevlucht om naar Engeland te gaan waar zij zich kunnen verschepen naar Frankrijk maar er zijn er ook veel, die in de naburige Hollandsche grensplaatsen verblijven. BUDAPEST, 13 Jan. De «Petit Hirlap" maakt een onderhoud openbaar met den Griekschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Deze zeide o.a.Het is niet in belang van Griekenland om oorlog te voeren. Met Albanië wenschen wij in vrede te leven. Met Servië hebben wij een ver drag van militairen aard, hetwelk uitsluitend de Balkan-Staten betreft. Onze verhouding met Bul garije is volkomen normaal, terwyl wij met Tur kije geen conflict hebben. Onze verhouding met Roemenië is hartelijk, zonder dat er een bond bestaat. Wij wenschen de orde op de Balkan te handhaven, een oorlog willen wij dus niet. Overleden: 11 Jan. Theodora Elisabeth Lagerwejj, oud 78 j., wed. van Johannes Gerardus Henricus Thies, Tuinlaan. Voor de Rotlerdamsche rechtbank hebben gis teren terechtgestaan de 18-jarige aanvanger A. B., de 15-jarigte indragen J. V., de 16-jarige haJve- steller A. D. S|. en de 15-jarige inurager J. den II., allen te Schiedam, wegens diefstal. Op ver schillende dagen in September hadden de eerste beide beklaagd©11 zich schuldig gemaakt aan dief stal van lood van het dak en van looiden afvoer buizen uit de ongebruikte branderij van den heer H. R. M. A. van Gent te Schiedam, welke bran derij door een ijzeren hek van den apenbaren weg' was afgescheiden. De beide andere b-.klaa.g- den hadden evenals de beide eersten, lood van. het dalk weggenomen en daarenboven van hun kameraden resp>. 6 cent en 12 en 8 cent ten geschenke aangenomen, wetende, dal dit geld van de opbrengst van door diefstal verkregen gloed afkomstig was. De jongens hadden telkens het lood onder hun bereik gebracht door over het bék te k'iinmen, dat de branderij van den weg; scheidde. Het O M., waargenomen door mr. Bóhtlingk, wëmsehte bekl. S., die den leeftijd van 16 jaar heeft bereikt, als1 meerderjarige behandeld te zien, eischte tegen A. B. en J. V., ter zake van dief stal in vereeniging, cloor middel van inkliniming, resp. acht dagen gevangenisstraf en viet maan den tuchtschool, en tegen A. Dl S. en J. een H., ter zake van diefstal in vereeniging, door middel van inklimmingi, en heling, resp. acht dagen gc- BEURS VAN SCHIEDAM, 13 Jan. 1914. Moutwijn. Dffieieele noteeriag vaa d« Commissie xJl Kamer ras Koophandel vööt d® Beul*. 13 Jan. f 15Vs ■jtfi Etacteiffós sondes! fast S» sondes üsmm* ét Committie foor fa Söiserïn^g 8L L, 1. Bond ra®. O&tih&tssêv 8 Jan. 11 Jan. 12 Jan. f 15V, fi5y, f 15 'fi Moutwjjn: Jenever: Amsterdamsehs proef Spoeling Stemming op hedenvast. ipiritas, 12 Jan. f 22'/, a f 22 120- af 20ya f 11— a f 11 Vj 12 Jan. (13 Jan. 117- f 17 f 21 jf 21— f 221/a 1221/s 180 f 1.80 13 Jan. f22— a f22»/, 1 20 - k f 201/s f 11- tllVs 0raanspiritu3 Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Ste m m i ng op heden- traag. NEW-YORK Si ais: Western loco, 11 Jan. 76'/,8 Jan. 78'/, CHICAGO Mais Jan. Maart Mei Juli 11 Jan. T43/8 75V6 8 Jan. - - 757, 767, Rogge Loer 11 Jan. 8 Jan. - I ".V 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 3