Htads- en Gewestelijk Nienws. Duitschers, die niet gedood werden, gevangen werden genomen. Binnen een half uur tijds, was de colonne reeds weder op weg in de richting van Tahure, van waar voortdurend het gedonder van het zware Duitsche geschut klonk. Na een korten marsch werden de vijandelijke stellingen bereikt. Vanwaar zij nu stonden, zagen de Franschen neer op een terreinplooi. Daar waren de Duitsche kanonnen opgesteld, en tusschen dezen en de Franschen was Duitsche infanterie gekampeerd. Snel en ver stolen werden de toebereidselen voor den aanval gemaakt. Toen bliezen de trompetters het stormsignaal, terwijl tegelijkertijd de zoeklichten werden inge schakeld en op den niets vermoedenden vijand gericht, en de Alpenjagers, zoo luid schreeuwend als zij mij maar konden om de geringheid van hun aantal te verbergen, stormden met de bajonet op de Duitschers af. Een gelukkige treffer van een der Fransche bergstukken viel juist tusschen de Duitsche batterijen op een munitiekast, die met oorverdoovend geweld ontplofte, waardoor de ver warring onder de vijandelijke troepen nog toenam. Binnen een kwartier was alles afgeloopen. Al vorens de Duitschers, die veel sterker in aantal waren, tijd hadden gehad om zich te verzamelen en een tegenaanval te doen, waren de Franschen al weder veilig op den terugweg, en slaagden er in, hunne eigen linies voor het aanbreken van den dag weer te bereiken. ENGELAND. De „Hamburger Nachrichter' weet mede tie deelen, dat Engeland het vervoer van troepen van Folkestone naar Dieppe heeft stopgezet, daar het Kanaal door Duitsche onoerzeebooten onveilig wordt gemaakt. De Engelsche troepen worden thans van Portsmouth naar L6 Havre en La Falize gezonden. Nog eens de «Formidabl e." Bij het vergaan van de «Formidable" zijn weer treffende tooneelen van moed, zelfopoffering en doodsverachting afgespeeld. Treffend is het ver haal van den hofmeester Het was ongeveer 2 uur 's nachts. Hij lag in zijn hut te slapen, toen hij gewekt werd dooreen doffen slag aan stuurboord. Hij vloog naar dek en hoorde het bevel geven, de öooten te strijken. Dat giog moeilijk, want de boot helde zwaar en de zee stond hol. Ond r de bemanning was er niet de minste paniek. De booten kwamen te water en kregen last af te houden. Toen klonk het bevel alle man voor zich zelf 1 Ieder moest maar zien iets machtig te woiden, dat in het, zou waier drijven en waaraan hij zicg kon vast houden. Toen kwaonen de booten langszij en namen zoo veel mannen op als mogelijk. Er waren er vijf twee .liepen vol. Zoo werden er 199 geborgen. Al de booten waren reeds van boord gestoten, toen er uit eeD klonk »Er is nog plaats voor een 1" De hofmeester en een ander lootten. De ander won het, maar hij zei: »Jij hebt nog je ouders ik niet. Ga jij, spring over boord 1" Zoo deed de verteller. Terwijl de booten wegroeiden vertelt de man verder konden wij de mannen op dek lucifers zien afstrijken om pijp of sigaret aan te steken. Er was een piano aan dek gehaald, en er werden vroolijke wijsjes gespeeld om er den moed in te houden. In mijn boot waren een zestig man. De zee was ruw en we hadden alle moeite om niet vol te loopen. Met schoenen en al wat water kon houden werd er gehoost. Er werd nu en dan gezongen. Na een tijd merkten we, dat er tien dooden m de boot waren. In zicht van land bezweken er nog zevep. Ik was bewusteloos toen wij landden. We zijn nagenoeg 20 uur in de boot geweest De man van de »Times" vertelt nog, dat vol gens de verhalen van overlevenden, de uFormi- dabie" door een tweede torpedo aan bakboord werd getroffen, waarna het schip weer recht kwam te liggen. Eerst twee uur na voor de eerste maal te zijn getroffen zonk het schip. Niet zoo bedoeld. Twee schoten, die gisteravond van het tort aan de Firth of Clyde werden afgevuurd op een stoomschip dat zich niet aan het sein om te stoppen had gestoord troffen de op den tegenover- gestelden oever gelegen stad Gourock. Een sloeg een gat in een muur van een huis. Niemand is gewond. De „Handchen" beschoten. De kapitein van de Noorsche stoomboot „Hand eben" uit Hougesund, die uit Engel a net in Stock holm is aangekomen, vertelt in ue „Aftenposten" Let, volgende: r Het stoomschip moest de Engelsche haven BI yin aan de monding: van de rivier van denzeiJuen naam in de noordzee aandoen, en seinde om een loods. De loodskotter kwam echter niet Het was zeci stormachtig. De stoomboot had een machine defect en kon niet langer aan de kust wachten, zonder gevaar te loopen op strand gezet te wor den. Daarom trachtte de kapitein zonder loods de haven te bereiken, ofschoon dit door ae Engelsche overheid verboden is. Alles ging goea, totdat het «chip. voor de pier kwam. Toen wera het schip deur soldaten hevig beschoten. De Kogels vlogen de bemanning om de ooren. Een trot ne uniform pet van den kapitein en de eerste machinist was bijna gedood. Een kogel vloog hem langs ae horst. De officieren en manschappen op Je com mandobrug verlieten hun post niet. liet gelukle met het schip tot aan het landhoofd te manoeu vreeren. Eerst toen hield de beschieting op Totaal werden er wel 60 tot 70 schoten gelost. Het schip is op meerdere plaatsen beschadigd. De kapitein noemt het een schandaal, dat zoo iet? kan voorkomen,' vooral omdat dootr een grove nalatigheid van den kant der Fngebche overheid de loodskotter niet ter plaatse was. Door het optreden van een sCheepslevtxancier te Blyth bleef de kapitein gespaard voor verdere onaan genaamheden van den kant der Engelse hen. Toen hol schip den haveningang passeerde voelde he-t naast de loodsvlag de Noorsche vlag in top. DÜITSCHLAND De slag bij de Falkland-eilanden. Uit Berlijn wordt gemeld Volgens hier ;ontvangen berichten over gered den van de bij het zeegevecht bij de Falkland- eilanden verloren gegane schepen, zijn van de Scharnhorst niemand gered: van de Gnei- senau 7 officieren en 171 dekoüicieren, onderoffi-X eieren en manschappen van de Nürnberg geen enkele officier, doch 7 onderofficieren en man schappen van de'Leipzig 4 officieren en 15 dek- officieren en manschappne. Van de begeleidende schepen Baden en Santa Isabell werden alle op varenden gered. De mogelijkheid is echter niet buitengesloten, dat neg eenige officieren of man schappen meer dan werden opgegeven,igered zijn. Bij dit gevecht zijn ruim 1900 man om het leven gekomen. 00 STENE1J K-HUN G AKI JE. Geen spionnen. In een af deeling: van de Südbahn f.e Weerien bevond zich Zondagnamiddag oen gezelschap, dat zich levendig in het Engeisch en Fransch onder hield. Een in hetzelfde compartiment zittend offi cier eischte van het gezelschap zich van ue Duit sche taal te bedienen waarop een heer antwoord de. dat hij Z-witsei' was. De conversatie werd ooor het gezelschap1 in dezelfde talen voortgezet. De omstandigheid, dat een der heentn bovendien een fototoestel hij zich had gaf den officier hij aankomst aan het Zuiderstation aanlekiing, de op merkzaamheid van de militaire bewakingsposten op het gezelschap te vestigen. Het bleek toen dat het gezelschap bestond uit de Zweeds ebt. gezant Freiherr von Beckfritz, de Zwitsersdie ge zant, de Deensche zaakgelastigde Lerehe en ver schillende jongere leden van bet corps diploma tique met hunne dames. Onder een minder vrien- ueJijke bejegening van de menigte, werd hel ge zelschap naar de wachtkamer geleid, waar de officier van de wacht zich van de vergissing bij de aanhouding; van het gezelschap overtuigde en zijn leedwezen te kennen gat. Ook van wege liet Ministerie van Buitenlandsche Zaken werd leedwezen over het voorval ufig'e- s preken. i ITALIS. De neutraliteit van Italië. Van Duitsche zijde wordt gemeld De Turijinsche „Stampa" polemiseert tegen de pro-Fransche Milaansche „Secoio" en eisclit, dat Italië zijn kruit droog' zal houden, omdat nog niet te voorzien is van welken kant de belangen van Italië kunnen worden bedreigd. Een zwijgende voorbereiding^ meent het blad, zij de best?; poli tiek Men vermoedt hier dat Gioütti achter dit artikel moest worden gezocht. De „Secoio" daar entegen breekt een lans voor een directe deelname aan den oorlog1. De pTO-Duitsche „Persevera" verklaarde „Nooit meer zal de Regeering toegaven aan het geschreeuw van een lawaaimakende partij, dia in haar eigenbelang en op met Je grondwet strii dig'e wijze het land in een avontuur wi! storten en in een haai' passende richting wil drijven. De Regieering blijft trouw aan de poliitiek der waakzame en bewapende neutraliteit want m ze is volstrekt geen hinder dat ten alle tijde het welzijn van Italië beschermd wordt, zooals Va le na thans weer toont. RUSLAND. De Deensdie bladen bevatten ae mededee- ling, dat het Russische leger in den Kaukasus zich op Tiflis terugtrekt. Bladen uit Krakau maken melding van een groote brand welke in Warschau groote verwoes tingen heeft aangelicht. Een Duitsche vliegJf zcu eergisteren hommen op de stad hebben gewor pen. Een er van kwam terecht in de straat de Moskowski Prospekt en zette een finoleumfabriek in brand. Volgens berichten uit Petiogiad zijn 18 gene raals van het actieve Russische leger door de opperste legerleiding van hun ambt ontheven. Vijf Russische socialistische Dioemaafgevaar- digdien zijn te Kopenhagen aangekomen, ten einde naar de Duitsche bladen melden, hun arrestatie te ontgaan. Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat te Petrograd sedert het uitbreken van dien oorlog 20 politieke arrestaties hebben plaats gehad. de goede aanvoering en den buitengewoon goedeu geest onder de manschappen, die bereid zijn tot elke opoffering. Hij weidt uit over den hevigen strijd en den grooten vooruitgang der Russen in Galieië over een afstand van 200 mijlen gedurende 10 dagen. Naar men meent, zijn daar ongeveer 2 naillioen Russen. De schrijver verklaart, dat de verliezen der Oos tenrijkers buitengewoon groot zijn en dat er groote verwoestingen zijn aangericht. De Oostenrijkers vechten goed, de Hongaren zijn buitengewoon stoutmoedig, de Oostenrijksche Slaven hebben zich na eerst krachtigen tegenstand te.hebben geboden, in massa's overgegeven. De professor wijst er op, dat de Hongaarsche veldartillerie zeer goed was, maar de Oostenrijksche zeer ongelukkig, hetgeen niet aan de manscbap- lag, maar aan het feit, dat de granaten niet ont ploften. hetgeen een buitgeiagewoon ontmoedigende indruk maakte op de infanterie. Merkwaardig noemt hij de wrok tusschen de Duitschers en de Oostenrijkers. Tengevolge van het ongelukkig optreden van de vijand, nam het zelfvertrouwen der Russen toe- De Russen zijn bovendien de meerderen van phy- siek, opgewektheid en weerstandsvermogen wat bij lange marschen betreft. De vijand maakt een zoodanig gebruik van de witte vlag, dat de Russen na de bittere ervarin gen, die zij hebben opgedaan, somtijds weigerden kwartier te geven. De Russen maakten geen onderscheid tusschen de gewonden van den vijand en de hunne. De professor brengt warmen lof aan het optre den van de Kaukasiërs in den eeisten slag van Warschau. Hij beschrijft hoe de Duitschers de Oostenrijkers den strijd op de achterhoede lieten uitvechten en verklaart dat het groote succes der Russen toe te schrijven is aan het stoutmoedig ge- bruik^ van buitengewoon groote legerafdeelingen en den uitstekenden geest onder de manschappen, die in groote massa's op de beide flanken wierpen en den indruk maakten van ontzaglijke golven, die in westelijke richting stroomden. ALBANIë. Naar de „Berliner Lolkal Anzejger' mededeelt, wordt de toestand in Albanië nog: steeds drei genden Die opstandelingen namen ae heug ten van den Rasboel en richtten hun kanonnen op Durazzo. liiimeiiiaiid. Uitvoer. De Minister van Financiën heeft, na-bekomen machtiging van H. M. de Koningin, ingetrokken lat wetsontwerp1 tot tijdelijke heffing van uit voerrechten. De minister heeft dus eieren voor zijn geld gekozen. Er stak een al te groote storm tegen op. 't Zou ook al te dwaas zijn geweest. Men mag: hier nog: zoo willen vrijhandeien. heffing van uitvoerrechten ware toch wel het corn-hie geweest. Ir. andere landen, waar men door invoerrechten v-". industrie steunh keert men soms c.aaronboven uil voerpremiën uit Op die manier krijgt men een machtige industrie, zooals b.v. Duitsch- land. Hier denkt men aan uitvoerrechter! Dat men thans die gedachte liet varen, is toch alvast iets gewonnen, al is het weinig. (Rs'h.) M\jnen. Aan het strand bezuiden den Waterweg; ander Iloeik van Holland zijn twee mijnen aangespoeld. Van het Russische front. Prof Pares, als correspondent toegelaten iD het Russische hoofdkwartier, schrijft in sen uitvoerig overzicht van de operaties op het Oostelijk oor- logstooneel, de overwinningen der Russen toe aan Bjjzonder en Openbaar onderwijs. Uit de onlangs verschenen «Jaarcijfers" blijkt de buitengewone vooruitgang van het bijzonder onderwijs in ons land. Vooral in de laatste jaren is de toeneming van het bijzonder onderwijs verrassend sterk. Een heugelijk verschijnsel 1 In 1875: Openbare Bijzondere Jongens 215.000 55.000 Meisjes 171.000 67.000 Totaal 386.000 122.000 Van alle kinderen bezochten dus 24 tea 100 de bijzondere school. Ziea we nu de laatste cijfers, die openbaar ge maakt zijn over 1913. Er gingen ter school In 1913Openbare Bijzondere Jongens 313.000 168.000 Meisjes 248.000 212.000 Totaal 561.000 380.000 Van alle kinderen bezoeken nu ruim 40 ten honderd de bijzondere school. Een vooruitgang, die echter nog meer spreekt, als wij de cijfers van de laatste jaren beschouwen. Was de winst voor het bijzonder ODderwjjs van 1875 tot 1913 groot, minstens sinds 1905 neemt het aantal leerlingen der openbare school af on danks het toenemen van de kinderen, die de school bezoeken. De geheele toeneming komt dus ten goede aan de bijzondere school. Ten bewijze de volgende cijfers. Er gingen ter school. In 1905 Openbare Bijzondere Jongens 312.000 120.000 Meisjes 254.000 158.000 Totaal 566.000 278.000 In 1913: Openbare Bijzondere Jongens 313 000 108 000 Meisjes 248.000 212.000 Totaal 564.000 380.000 Van 1905 tot 1913 ging dus het aantal leer lingen der openbare school achteruit met 5000 kinderen, en steeg het aantal kinderen, die de bijzondere school bezoeken met 102.000 kinderen. De cijfers zijn zeer welsprekend. Zij zeggen ons, dat het Nederlandsche volk niet meer gediend is van de openbare neutrale scholen, maar voor hunne kinderen godsdienstige scholen verlangt. Een verschijnsel, dat alle katholieken met vreugde moet vervullen. (»N. H. Ct.") Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en han del maakt bekend a. dat aardappelen, voor welker uitvoer vóór 1 Januari 1915 consenten zijn uitgereikt, kunnen worden uitgevoerd b. dat aan de eommissiën voor het uitreiken van consenten is toegestaan met die uitbreiding voort te gaan, zoolang de voorraad consenten strekt c. dat na 17 Januari geen uitvoer op consen- zal zijn toegestaan, tenzij deze zijn geviseerd, voor zoover aangaat de consenten afgegeven lo. In de provincie Friesland door C. Broeke- ma, te Leeuwarden 2o. in de provincie Groningen, Drenthe en Overijsel door mr. J. T. Linhorst Homan, te Assen 3o. in de provincie Zuid-Holland door J. C. van der Kooge, te Middelharms 4o. in de provincie Zeeland door P. Linden- bergh, te Wemeldinge; 5o. in de provincie Limburg door M. Tops5 Roermond. (»St. ct.") Mjjnen. Van 9 dezer tof heden zijn in het Zuider fron tier 33 mijnen aangespoeld, waarvan 8 toen zij nog drijvende waren, werden opgeruimd. Dure varkens. In de Meierij van Den Boisch betaalt men voor de varkens van 100 en meer, kilo's reeds dein ongekend hoogen prijs van 11 ct. per halve kilo. netto-gewicht. (Geld.) Opening van het JBothanisch laboratorium. Gisteren heeft de officieel© opening plaats ge had van de nieuwe palmenkas, Je collegezalen en het laboratorium in den Hortus botanicus, in tegenwoordigheid van burgemeester Roëil, fie wet houders en eenige gemeenteraadsleden, verschil lende hoogleeraren der wis- en natuurkundig* fa culteit, hoofdambtenaren der gemeente, studenten en vele belangstellenden. Overzee Trustmaatschappij. De volgende circulaire is aan uen handel ge zonden door de Stoomvaartmaatschappij! „Ne derland", de Rotterdamsche Lloyd en de Ned. Stoomvaartmaatschappij „Oceaan" Met verwijzing naar de in de aagn.aden ver schenen advertenties en berichten 'omtrent de lOprjchting en werkkring der Ne.e'.l masche Overzee Trust Maatschappij, verder .vortheiJshal- v<: genaamd de „N. O. T.", deelen «vij u hier bij mede, dat de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", de Kotteruamsche Lloyd en dei Nederlandsche Stoomvaart Mij. „Oceaan", i:i overleg -met bovengenoemde maatschappij, be sloten hebben alle artikelen, w-.lke als centra- har.de kunnen wonden aangemerkt, niet tin vervoer naar Nederland aan te nemen, tenzij deze artikelen geadresseerd woorden aan de N. G. T., waaromtrent u zich met deze maatschappij diene te verstaan. Verder geven wij u beleefd in overweging' om alle aan uw adres verscheepte goederen, welke onder bovenbedoelde rubriek valbui en welke thans stoomende zijn, ten spoedigste aan de N O. T. te doen herconsigineeren, ciaar er ge gronde vermoedens bestaan, dat deze goederen anders hunne bestemming niet zullen bereiken. Voor uwe informatie hechten wij hieraan een lijst van gioederen, welke tot op he mm nog' vrij zijn, onder bemerking', dat alle overige in ons thuiskomende tarief voorkomende artikelen, aan de N. O. T. moeten warden geadresseerd, met uitzondering1 van minerale oliën, smeer oliën, paraffine producten, petroleum residu en koperwerk, welke aan de Nederlandsche regee ring moeten worden geconsigneerd. Desgewenscht zijn wij gaarne bereid u nadere inlichtingen te verschaffen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.6 te Karlsruhe. Laagste barometerstand 765.4 te Christiaansand. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmatige tijdeiijk krachtige w. tot z. w. wind zwaarbewolkt, of betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Door B. en W. zijn aan den gemeenteraad de volgende stukken verzonden: Adres Afd. Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers betreffende het verstrekken schoeisel aan behoeftige schoolkinderen. Edelachtbare Heeren Namens de Afdeeling Schiedam van den fiond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2