Verspreide berichten. SUtea-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. tweede kamer. Het Departement van Oorlog. Ben loslippig leider. Wanneer een dergelijke actie zal worden onder nomen, zou Italië haer neutraliteit moeten prijs geven. Uit Petrograd wordt gemeld, dat de regee ring ingevolge machtiging van den Gzaar de sluiting van alle Duitsche scholen met 1 April a.s. heeit gelast. Volgens een mededeeling in een Duitsch blad ziet men te Petrograd den 22en Januari, den dag waarop in 1905 priester Capon aan het hoofd eener arbeidersmassa naar het winterpaleis trok en weke door de arbeiders in de Russissche hoofd stad steeds herdacht wordt, o. a. door het leggen van kransen op de graven der slachtoffers met een zekere ongerust tegemoet. Mobilisatie. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer eene Nota toegezonden, ter beantwoording van de opmerkingen, welke meer in het bijzonder ten opzichte van de mobilisatie in het Voorloopig Verslag nopens de Oorlogsbegrooting werden ge nomen. Aan deze nota wordt het volgende ontleend Optreden van de militaire autori teiten. Het is onjuist, dat personen zijn gedwongen geworden overhaast hunne woningen te verlaten, welke zouden moeten worden ont ruimd. Wel zijn bewoners vanwege de militaire autoriteit gewaarschuwd geworden, dat huDne woningen wellicht binnenkort ontruimd zouden moeten worden. Dat die bewoners gemeend heb ben, toen in allerijl hunne woningen te moeten ontruimen, terwijl de opruiming tot dusverre nog niet behoefde plaats te hebben, kan geen aanlei ding zijn der militaire autoriteit te verwijten, dat zij »al te voorbarig tot alarmeerende maatregelen is overgegaan." Het instellen van een verkeersregeling voor de verdedigingsstellingen was een noodzakelijke maat regel, gevorderd in verband met den eisch van geheimhouding van de tot het in staat van ver dediging brengen verrichte werkzaamheden en door den toestand van een deel der wegen, waarop stremming van het verkeer had kunnen voorkomen. Dat hieruit voor enkeleu ongerief is voortge vloeid betreurt de minister, maar hij betreurt evenzeer, dat daarover klachten werdeD aangehe ven, waar dat ODgerief voortvloeide uit eischen der landsverdediging en onder ernstige omstan digheden plaats voud. Van het aan leveranciers voorleggen door offi cieren van blanco quitanties is den minister niets bekend. Inkwartiering en vordering. Het is uit den aard der zaak niet doenlijk na te gaan, of sommige commandanten voor de bedragen, welke de wet toekent voor inkwartiering, meer zouden heböen aangeschaft dan bepaald noodig was, om de kwartieren goed in orde te maken. Schade aangericht door hei kappen van hout gewas, hetgeen in het belang der verdediging meermalen noodig is geweest, wordt steeds ten volle vergoed. Geest in het leger. Over het geheel genomen mag worden gezegd, dat de geest in het leger goed is, al komen uit den aard der zaak in eene zóó uitgebreide organisatie wel gevallen voor van minder juiste houding of optreden. Wanneer dergelijke gevallen zich voordoen, wordt niet na gelaten daartegen met kracht op te treden. Geneeskundige dienst. Het aantal officieren van gezondheid was bij den aanvang der mobilisatie onvoldoende. Daar deze omstandigheid te voren hekend was, zijn reeds in de laatste dagen van Juli maatrege len genomenle. om ter beschikking te krijgen de met verlof h.t.l. verblijvende officieren van gezondheid van het Ned.-Ind. leger; 2e. om bur gerartsen in de gelegenheid te stellen voor den duur der mobilisatie te worden aangesteld tot tijdelijk officier van gezondheid 3e. om plaatselijk van diensten van burgerartsen gebruik te maken. Over verplegend personeel wordt in voldoend aantal beschikt. Veldpredikers en aalmoezeniers. Als voorbereiding van de benoeming van de veldpredikers en aalmoezeniers werd tot de ver schillende kerkbesturen een schrijven gericht met verzoek te willen mededeelen, welke predikanten of geestelijken, naar hunne meening, voor zoover hunne kerkgenootschap betrof, voor een aanstel ling tot veldprediker of aalmoezenier in aanmer king behoorden te komen. In antwoord daarop werden door de onderscheidene kerkbesturen lijsten van aanbeveling voor de bedoelde benoe mingen ingezonden, uit welke iijsten door den Minister de voordracht aan H. M. de Koningin is samengesteld. Voeding, huisvesting en kleeding. De voeding behoort te worden overgelaten aan de commandanten ter plaatse. Visch mag worden verstrekt, maar het gaat vaak bezwaarlijk. Mos selen werden vaak gegeven. Huisvesting en dekking voldoen aan redelijke eisch6n. Vele landweermannen waren niet in het bezit van de onderkleeding, waarvoor ze zelve behooren te zorgen. De ongelijkheid ten aanzien van sold ij en en toe lagen tusschen gehuwde beroeps- en ver lofmilitairen is met ingang van 16 December 1914 opgeheven. Ten aanzien van verloven verwijst de Mi nister naar zijn vroegere nota. Bedrijfsleiders krijgen slechts verlof om orde op hun zaken te stellen. Wie dichtbij h.un garnizoen zaken heb- bebben of hoogescholen moeten bezoeken krijgen daarvoor zooveel gelegenheid, als de dienst toe- laat. Nopens vrijheid vanlectuur zegtZExc. dat aan de betrokkeu commandanten, die verant woordelijk zijn voor de handhaving van orde en tucht bij de onder hun bevel staande troepen, vrijheid moet worden gelaten in de keuze van daartoe strekkende maatregelen, voor zoover deze op zich zelf veroorloofd zijo te achten, wat met het verbod, om bepaalde dagbladen en of andere geiiiukten in de kazernes enz. te verspreiden, on getwijfeld het geval is. Op dien grond is de Minister niet bereid tot inmenging, ook dan niet, wanneer hy voor zich zelf een maatregel niet doelmatig acht. Dienst op Zondagen. In den eersten i tijd na de mobilisatie was het niet mogelijk den dienst op Zondag geheel achterwege te laten. Ook thans nog is dit het geval in de grensstre ken. Voor het overige worden, voor zoovee! den Minister bekend is, des Zondags de gewone oefe ningen niet gehouden. Dat militairen, die naar de kerk wenschen te gaan, daarin worden bemoeilijk is niet aan te nemen. De meening. dat officieren noch lager kader zich schijnen te bekommeren om het ver bod van vloeken en ruwe uitdrukkingen, is niet j uist. De vergoedingen aan gezinnen ge ven niet den indruk, te laag te zijn De klachten bleken bijna alle ongegrond Niettemin is, om schrielheid te voorkomen, de bekende aanschrij vingen van 6 November 1914 aan de burgemeesters gericht. De leening. Het totaal bedrag van de inschrijvingen op de Staatsleening van 275 millioen is f409.918.000. De bedragen, waarvoor preferentie is gevraagd( worden in haar geheel toegewezen. Van de andere inschrijvingen wordt 50 °/r toegewezen. De aardbeving in Italië. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren den Nederlandschen gezant te Rome telegrafisch opgedrageu de deelneming der Neder landsche Regeering over te brengen aan de Re geering van Italië bij de ramp, die dat land ge troffen heeft door de hevige aardbeving. Mjjnen. Sedert 9 Januari zijn aan onze kust aangb- spjoeld 63 mijnen. Varkenshandel. Men schrijft ons. u,it Wolvega: De varkenshandel in Friesland schijnt een min der fleurig' stadium in te gaan. Werden de laatste, maanden duizenden slachtbiggen tegen hoi prijzen opgekocht en naar Londen vervoerd, Woensdag was op de markt te Wolvega de handel minder druk en liepen de prijzen 3 cfent per kilo terug. Zwaardere varkens, zoogenaamde zouters, voor Frankrijk bestemd, golden nog hooge prijzen. Mond- en klauwzeer. Men meldt pus uit Zevenaar: Bij den landbouwer W. is mond- en klauw zeer geconstateerd. Bij den landbouwer Si. L miltvuur geconstateerd. Woensdag werden in het gemeenteslacb thuis te Ze ver aai afgemaakt als verdacht van mond en klauw zeer 60 runderen en 13 varkens, afkomstig u»t de gemeente Bergh. Al het geslachte meet wuifden opgezonden naar den Directeur van het open baar slachthuis te Rotterdam. Het steenkolenvraagstuk. In een vergadering van de speciale commissie benoemd door het Kon. Nat. Steuncomité voor het. siteehkolenvraagistuk bleek de indruk te be staan, dat ei" gieen enkele reden is te vreezen, dat Nederland in de naaste toekomst gebrek aan kolen zal krijgen. Wel bleek het noodig, maatre gelen voor te bereiden om te zorgen, dat de leve ling' der kolen zoo regelmatig en doeltreilend mogelijk zal geschieden. De samengeroepen com missie blijft in dit opzicht diligent. Coöperatieve Meelfabriek. Rlijkens den B. B. Ct. worden wederom po gingen aangewend om voor de bakkerij een eigen Tarwemeelfabriek op te richten. Twee plannen worden den leden van den Bak- kersbond ter overweging aangebodeneen naaai- looze Vennootschap met volgestorte aandeelen van bijv. 100 ol een Coöp. Vereeniging met inleg- geld van bijv. f2.50, doch met aansprakelijkheid voor eventueele verliezen van bijv. f100. De op te richten fabriek zou op dezelfde wijze werken als andere inlandsche molens, dus de tusschenkomst van handelareu niet uitschakelen. De winst te verdeelen naar verhouding van het jn den loop van het boekjaar door elk lid ge kochte meel. Op het oogenblik verdienen fabri kanten pl.m. f 25 netto per last tarwe, op pl.m. fl.40 per 100 K.G. meel, zoodat een zeer mooie winstuitkeering in uitzicht kan worden gesteld. Als een staaltje van de groote vermeerdering van werkzaamheden, die de mobilisatie aan het departement van oorlog te weeg brengt, moge dienen, dat het aantal bij dat Departement inge komen stukken in het tijdvak van 1 Augustus tot 31 December 1914 een totaal bereikte van 74000. Terwijl in diezelfde vijf maanden bijna 55000 stukken werden verzonden. Vergeleken bij de overeenkomstige maanden van het jaar 1913 be- teekend dat eene vermeerdering met ruim 41000 ingekomen en bijna 17000 uitgegane bescheiden. De storm van stukken is nog steeds wassende verreweg het meerendeel van de toename word t veroorzaakt door inkomende brieven, vragen en requesten van perssonlijken of algemeen-maat- schappelijken aard, zooals aanvragen om verlof of vrystelling, verzoeken om vergoeding, gratificatie^ schadeloosstelling, ontheffing van uitvoerverbod enz. Bij de afdeeling Kabinet van den Minister is het aantal te behandelen stukken reeds meer dan vervijfvoudigd. De correspondentie betrefiende de interneering van zoovele duizenden vreemde militairen is be grijpelijkerwijze niet weinig omvangrijk, terwijl ook het controleeren van de beseheiden betreffende de vergoedingen aan meer dan honderdduizend militie- en landweerplichtigen zeer veel arbeid vordert. Tegenover het enorme aantal te verwerken zaken van hierbedoelden aard, zinkt dat van de zuiver militaire aangelegenheden, die toch ook in groote getale behandeld worden in het niet- Veel kans op een spoedige vermindering van de papierlawines, die het departement binnenvallen, schijnt niet te bestcan, Besmettelijke ziekte onder de troepen. Dank zij de spoedige en voortreffelijke maatre gelen door de militaire autoriteiten getroffen bij de ontdekking van één geval van dyphteritus onder de militairen van een compagnie Infanterie te Tilburg, heeft de ziekte geen uitbreiding kun nen nemen. De patient is naar het St. Rochus- gesticht vervoerd, terwijl na nauwgezette ont smetting van het kwartier de geheele compagnie nog steeds geisoleerd blijft en ook niet is ver plaatst geworden. De toestand van den lijder is bevredigend. De sHumamté" publiceerde dezer dagen, vol gens een particulier telegram aan de N. R. Crt., een briefkaart door het Nederlandsche socialisti sche Kamerlid Vliegen, verzonden aan Weill, den Elzasser, die dienst heeft genomen in het Fran- sche leger, hoewel hij lid was van den Duitschen Rijksdag. De heer Vliegen schrijft: »Ik wensch u geluk en hoop, dat gij afgevaar digde voor Metz moogt blijven, maar dan in de Fransche Kamer." De heer Vliegen schijnt zijn temperament maar moeilijk te kunnen bedwingen. Men herinnert zich, dat, toen de oorlog nauwelijks begonnen was en de heer Vliegen nog als redacteur van dat blad fungeerde, het »Volk" een onbesuisd artikel bevatte, met de strekking dat Nederland ook aan den oorlog moest meedoen. Het blad werd daar doof spoedig door het Partijbestuur op de vingers getikt. Men kan zijn oogen niet gelooven, als men een Nederlandsch Kamerlid, zelfs een socialist, zulk een neutraliteits-schending ziet begaan, zegt de »N. Haarl. Crt." Wat de persoonlijke gevoelens van den heer Vliegen zijn, hoe zijn sympathiën en antipathien gaan, laat natuurlijk iedereen koud. Maar dat zoo iemand, op zulke posten door i'n kiezersvolkje verheven als hij nu bekleedt, niet genoeg verantwoordelijkheidsgevoel en be- hoorlijkheidsbesef heeft om zijn sympathiëen niet aldus te luchten te hangen, wekt toch inderdaad verbazing. Men kan zien: »Het Volk" zit erleelijk mee in. Het socialistische hoofdorgaan, dat natuurlijk de enormiteit van den heer Vliegen niet kon ver- zwqgen, zet er het potsierlijke opschrift boven »Uit dé Internationale".... en zonder een enkel woprd van critiek of afkeuring (»'t heilige huisjedraait het blad luchticbjes om de q u i n t e s-s e n c e der zaak heen met de waarheid als een koe Natuurlijk kan deze uiting van ingenomen heid met de daad van onzen Duitsch-Fran- schenfsic 1) partijgenoot niet worden opgeva1 als een aanduiding van de wijze waarop, in het belang van de Internationale, de Elzas Lotharingsche kwestie zou moeten worden opgelost. De meeningen daarover, ook in Frankrijk, zijn niet als vaststaande te be schouwen." Alsof dat de hoofdzaak was I Neen, de hoofdzaak is, dat deze heer Vliegen, voorzitter van de S. D. A. P., lid van de Tweede Kamer, wethouder van Amsterdam (exusezdu p e u) zóó weinig verantwoordelijkheidsbesef heeft, zóó weinig de positie van ons land begrijpt, dat hij een daad kan begaan als «deze. De »N. R. Ct." merkt op, dat er den laatsten tijd in de partij van den heer Vliegen een streven aan het opkomen is om zich tegen de eischen van den minister van Oorlog te verzetten, doch naar gelang de heer Vliegen aanhangers wint en daardoor ons land in gevaar brengt, is het duide lijk, dat de minister van Oorlog zijn eischen zal moeten verzwaren. Dit is duidelijk. Indien in het buitenland zich de meening gaat vestigen, dat wij niet neutraal wilden zijn, zou het gevaar, dat wy in den oorlog werden betrok ken, toenemen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.8 te München. Laagste barometerstand 754 9 te Christiansund. Verwachting tot den avond van den volgenden dagmatige tot krachtigen tijdelijk wellicht stormachtigen w. tot z. wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Vergadering van den raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 19 Januari, 1915. des namiddags 2 uur. 1. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens niet aanneming der benoeming van mevr. J. W. Tonsbeek—van Lonkhuizen. 2. Benoeming van leden der Commissie voor de Arbeidsbeurs, zittingtijd van 1 Februari 1915 1 Februari 1918, wegens periodieke aftreding van de heeren J. H. Scheuerman en T. M. A. van Dijk als leden-patroons en van de heeren G. j Breure en Tb. C. Pluijm als leden-werklieden. 3. Prae-advies van B. en W. inzake de kwestie gerezen omtrent de al of niet herkiesbaarheid van leden van de Commissie van Administratie van het Stads ziekenhuis, die zitting hebben als inge zetenen, doch daarna Raadslid zijn geworden. 4. Wjjzigingder gemeente-begrootiBgdienst 1914. 5. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1914/15, 6. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het Raadsbesluit dd. 30 Juni 1914 tot uitgifte in erfpacht van grond aan de Oude Spuihaven aan Notaris Dijkhoff qq. te Helmond. 7. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het toegestane crediet van f4100.voor straat werk aan de Gasfabriek in verband met de ver legging van het Admistratiegebouw en den fabrieksingang naar de Dwarsstraat. 8. Voorstel van B. en W. om een crediet van f 4000,— beschikbaar te stellen voor het graven van een vijver enz. in West-Fraükeland als aan vang van den geprojecteerden aanlegkvan een park bij de Stadhouderslaan. 9. Verzoek van de Vereeniging tot Verschaf fing van warm voedsel aan behoeftige schoolkin deren om een subsidie van f1000. met advies van B. en W. 10. Verzoek van de Afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers om gebruik te maken van de bevoegdheid, geschon ken bij art. 35 der Leerplichtwet betreffende het verschaften van schoeisel aan schoolkinderen met advies van B. en W. 11. Praeadvies van B. en W. op het aanbod van een ingezetenen der Gemeente om tegen 5% rente het kapitaal beschikbaar te stellen benoo- digd voor den onderbouw van het nieuwe Stads ziekenhuis. Mijnengevaar. Men seint ons uit Stellendam In verband met het mijnengevaar op het Ha ringvliet zal de stoomboot »Maasnymph", varende Stellendam Rotterdam, met ingang van heden den dienst Stellendam—Hellevoetsluis voorloopig stakeD. Gisterenavond had in »Odeon"de vierde door het comité tot ontspanning van werkloozen georganiseerde gezellige bijeenkomst voor werkloozen plaats. Opgevoerd werd het tooneelstuk »Jan Ongeluk" door de veieemging van Schiedamsche tooneelisten. De Vlaardingsche muziekvereeniging nVoorwaarts" voerde eemge muzieknummers uit. Namens het comité werd den uitvoerenden dank gebracht voor den goed geslaagden avond. In de gisteienavond gehouden vergadering van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs werd de heer J. Bitter die als lid periodiek was afgetreden, opnieuw tot voorzitter der commissie benoemd. De heer A. L, Boiot, inspecteur dei directe belastingen enz. alhier, is benoemd tot lid van de commissie voor het vakexainen van surnumerairs der directe belastingen, invoarrech- ten en accijnzen, bedoeld bij art. 6 van het Ko ninklijk besluit v,an 30 April 1910 no. 55 (Ver zameling 1910 mol 60), en van de commissie vocii* het examen voor ontvanger, bedoeld bij art. 12, lett. b. en art. 13 van het Koninklijk besluit van 30 Maart 1904 not. 19 (Verzameling 1904. no, 36) Een vrouw, die gisterenavond de vischmarkt bezocht had, miste bij haar thuis komst uit den zak van haar schort een porte- monnaie waarin drie zilverbons van 2.50 en eenig klein geld. Zij vermoedde, dat de portemonnaie haar ontrold was. Gisteren is een paard op de Ge dempte Broersvest gevallen. Het dier was niet meer in staat op te staan. Het werd op een wagen geladen en naar Vlaardingen vervoerdi vermoedelijk naar een paardenslachter. De po litie in Vlaardingen werd van het gebeurde in kennis gesteld. Vannacht is door de politie aan gehouden een man, die in het bezit werd be vonden van twee harnassen en een flesch, alles gevuld met jenever. De man beweerde dat alles gevonden te hebben. Hij werd in bewaring ge steld onder verdenking genoemde voorwerpen door diefstal te hebben verkregen. In den afgeloopen nacht om drie uur is de 18-jarige J. Futselaar, werkzaam aan de glasblazerij van de firma Hasenkamp, bij het omstorten van een bak heet water gevallen. Hij kreeg den inhoud over de beenen, waardoor hij ernstige brandwonden aan beide beenen opliep- Na door den portier voorloopig te zijn verbonden is hij per rijtuig naar zyn woning, aan de Broers- vest overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2