N.V. DE PHOENIX Ingezonden Mededeelingen. Troy American-Laundry-Works ST00M-WASSCHERIJ W assichenj Machinale j Drogerij Strijkerij Telef. No. 15 braiis ufhaieu eu bezorgen. Gemengd Nieuws. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De iBfitjan". Men seint ons uit Hoek van Holland Het ss. «Batjan" is behouden binnengekomen. Het achterschip staat vol water. Weer een treiler opgebracht. Te IJinuiden is bericht ontvangen dat de IJrouider stoomtreiler «Pieter Jan" naar Cuxhaven is opgebracht. Automobielen voor het leger. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat geen automobielen zullen worden opgevorderd van particulieren, van wie reeds een wagen in gebruik genomen werd. Ook zullen geen nieuwe automobielen, gekocht na 15 Januari 1915, in gebruik worden genomen. De «Sidney Albert" vrijgelaten. De Nederlandsche consul-generaal te Hamburg heeft de betrokken reederij te IJmuiden tele grafisch in kennis gesteld, dat de stoomtreiler „Sidney Albert" vrijgelaten is. Amerikaansch Patent-meel. Voor den op 22 Jaouari door de Commissie voor den Graanhandel te Amsterdam, als ge machtigde van de Nederlandsche regeering, te houden verkoop bij inschrijving van c rca 45000/2 balen Amerikaansch Patent meel, is artikel 4 der inschrijvings-voorwaarden verscherpt. Bedoeld ar tikel, dat eerst luidde «De ontvangst moet geschieden binnen 6 dagen na afgifte van de ceellanger liggende, komen alle onkosten voor rekening van den ontvanger," is thans geredigeerd als volgt De regeering eischt, dat de bloem binnen 6 dagen na afgifte van de ceel, van het Veem in ontvangst genomen moet zijn." Deze verscherping is, naar men aan het «Hbld". uit vakkringen meedeelt, aangebracht, om te be vorderen, dat de te verkoopen partijen bloem zooveel mogelijk in de handen komen van die broodfabrikanten en bakkers, die er ter wille van hun bedrjjf, het meest om verlegen zijn, en zoo doende te verhinderen, dat partijen bloem terecht komen bij speculeerende handelaars, die gaarne verdere veemhuur betalen, in afwachting van eventueele prijs-stijging. Dat vrees voor laastge- noemde manipulaties niet denkbeeldig is, bewijst het feit, dat thans nog van verschillende zijden partijen Amerikaansch patent-meel worden aan geboden, liggende op veemen te Rotterdam en afkomstig van de destijds daar gehouden regee- rings-inschrijvingen. Landverhuizing. Uit aanvragen, gericht tot het bureau der Nederl. Vereeniging «Landverhuizing", te '-Gra- venhage, blijkt herhaaldelijk, dat personen, die er over denken uit Nederland te emigreeren, zich niet bewust zijn, dat de buitenhewone omstandig heden, waarin Europa verkeert, ook van grooten invloed zijn op de economische toestanden in over- zeesche emigratiegebieden, waardoor voorloopig de mogelijkheid van landverhuizing daarheen veelal geheel is uitgesloten. Wat Argentinië betreft, moet thans landver huizing daarheen worden ontraden. Behalve voor boerenarbeiders en boeren is emigratie naar Australië af te raden. Emigratie naar Brazilië is beslist af te raden. Het Canadeesche gouvernement raadt emigratie naar Canada beslist af aan iedereen, behalve aan boerenarbeiders, vrouwelijke dienstboden en boeren in het bezit van kapitaal, daar een groot aantal arbeiders in het land reeds zonder werk is, zoo wel vakarbeiders als losse werklieden. Daar echter het seizoen voor boerenarbeiders en boeren eerst, aanvangt in April-Mei, is tot dien tijd voor deze emigratie naar Canada af te raden. Voor het sluiten van een contract voor het ver krijgen van een boederij onder bezwaring van hypotheek ter volle waarde van den eigendom in de prairiei rovinciën, roepe men bijstand en de voorlichting bij eventueele onderhandelingen in van het bureau der Vereeniging «Landverhuizing." De toestand van Chili is van dien aard, dat in het algemeen emigratie aan Nederlanders van alle vakken en bedrijven moet worden afgeraden. Wat de Vereenigde Staten van Amerika be treft, wordt de raad gegeven koop geen land van iemand, dien ge niet kent, en win eerst inlich tingen in, oojt omtrent de aanbieding van ont gonnen land onder bezwaring van 100 pCt. der waarde. Uit diverse particuliere berichten bljjkt, dat Zuid Afrika door de buitengewone omstandigheden geen gunstige gelegenheid biedt voor emigratie Aan hen, die een toekomst zouden willen zoeken in Zuid-Afrika, moet aangeraden worden betere tijden af te wachten. Alsdan zal de Vereeniging «Landverhuizing" publiceeren, welke personen wél en welke niet geschikt kunnen worden geacht voor vestiging in Zuid-Afrika. dagkrachtige .(ot stormachtige n.w. tot z.w. wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk kouder. V. P. N. Voor de onderlinge tentoonstelling van de ai- deeling Schiedam en' Omstreken van <ye V. P. N. zijn verschillende medailles en gelaprijzen uitge leefd voor inzendingen pluimvee, konijnen en dui ven. De datum der tentoonstelling is Kepaalu op 30 en 31 Januari. De gelegenheid tot inschrijving is verlengd tot 19 Januari a.s. j.ux voor niet- leden stadgenoioten die duiven 'sier- c-n postdui ven) willen inzenden. Alle inlichtingen verstrekt gaarne het Bestuur. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van politie gebreide zwarte-handschoen, roeiboot (jolj met toebebooren. Aan de volgende adressen houten paal (Amerik. gr.) aangedreven bij Slavenburg Sc Scheurkogel, kantoor Lange Nieuwstraat 115 (vlieger) Werf «Gusto" lederen hondenhalsband met penniDg, A. Schuitemaker, Laurens Costerstraat 14; R. K. Kerkboekje C. Stokhof, Gasstraat 33omslagdoek, W. Scharloo, Buitenhavenweg 176'°heerendas, v. Deventer, Dam 38. Mannenzangvereeniging «Inter Nos". Naar wij vernemen, zal door de Mannenzang- vereeniging «Inter Nos" alhier, binnen korten tijd worden opgevoerd, het zoo gunstig bekende Hu moristische zangspel, «Naar den wedstrijd, of de Bode van de Harmonie" van J. Baptist Valleggia Jr., muziek van Albert Roothaan. Dit omvangrijke zangspel, indertijd door «Or pheus" en later door «St. Cecilia" met zeer veel succes opgevoerd, zal zeker ook nu weder hoogst welkom zijn en aan zeer velen een genotvollen avond verschaffen. Hoog water. Vanaf hedenmiddag half drie was het verkeer in de Hoofdstraat weer gestremd door het water. In de gisteren-middag gehouden vergadering van het College van Zetters voor de grond- en personeele belasting is voor de vast stelling van de huurwaarden voor de personeele belasting voor 1915 benoemd het lid van dat college, de heer W. A. Hoek en tot schatters van het mobilair voor datzelfde jaar de heeren F. Verboom, W. van Zon Pz. en J. D. van Meurs. De Kamer van Koophandel en F a- brieken benoemde in ziju gisterenmiddag ge houden vergadering opnieuw tot voorzitter en plaatsvervangend voorzitter de heeren B. A. J. Wittkampf en A. Cool Mzn. Hoogwater te Schiedam: Zondag 17 Jan. 5.16 v.m., 5.30 n.m., Maandag 18 Jan. 5.59 v.m., 6.11 n.m. Hoog water. Men schrijft ons uit Tiel De Waal is hier het laatste etmaal nog 7 cen timeter gewassen. Het water staat nu ongeveer van dijk tot dijk. Daar de z.g. «Oude Waalsteeg" ook overstroomd is, is de overtocht voor groote voertuigen niet meer mogelijk en geschiedt de veerdienst per veerstoomboot. Weer een smokkelaar doodgescho ten. Dat het de Duitsche grenswachten meenens is, om de smokkelarij' tegen te ga a a heeft reeds menigte smokkelaar aan den lijve ondervormen. Wrxmsdagianaelrt is bij Lui'ksgesfel een man dooi de Duitsche grenswacht doodgeschoten, en drie n annen wei-den gevangen genomen. Een deel der paarden, bij het begin der mobilisatie te Rotterdam gevorderd, zal eerstdaags door de regeering op de veemarkt al daar worden verkocht. Zij behooren hoofdzakelijk tot het Belgische type en worden afgeschaft we gens overcompleet. ring van werkkrachten door het onder de wape nen roepen van zoovele arbeiders. ITALIë. De aardbeving. De «Giornale d'Italia" schat het aantal slacht offers vaD de aardbeving in het gebied Avezzano en Sora op 25.000. Volgens ean Wolff-telegram uit Rome, is gis termorgen om 3 uur een nieuwe aardschok ge voeld. In eenige wijken van de stad verlieten vele menschen hun woningen. De hevigheid van deze aardbeving is zonder weerga. Als voorbeeld wordt verteld hoe een wa genvoerder met zijn wagen op 50 yards afstand een huis voorbijreed, toen de aardbeving het buis letterlijk naar hem toe slingerde en man, paard en wagen hedolf. Avezzano bestaat niet meer. Het lijkt of de stad aan poeder is gemalen door een reusachtige molen. Geen organisatie kan opgewassen zijn tegen de gevolgen van een zoo groote ramp. Het droevigste van het reddingswerk is het hooren van het hulp geroep der bedolvenen, zonder in staat te zijn hen te helpen, daar er te weinig menschen voor het reddingswerk zijn. Hier en daar zijn staken gezet om aan te duiden waar hulpgeroep is ge hoord, maar als dan later voldoende hulp opdaagt, zijn de meeste stemmen verstomd. Een vluchteling heeft nog de Messagero verteld dat er in de streek van Magliano Marsi meer dan 1500 menschen zijn gedood. Er zijn ongeveer 200 menschen in leven gebleven. De brand heeft er het vernietigingswerk voltooid. De Paus heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Santa Marta hospitaal waar slachtoffers van de aardbeving worden verpleegd. Een Reuter bericht meldde gisteren, dat de Paus het Vaticaan had verlaten om zich naar het hospitaal te begeven. Van Paus Pius X werd na de aardbeving in Sicilië ook verteld, dat Z. H. het Vaticaan zou verlaten hebben om de gewonden in het hospitaal te bezoeken. Zooals toen, blijkt ook nu het bericht een sensa-nieuwtje te zijn geweest. Een particulier telegram uit Rome aan de «Köln. Volksz." meldt daaromtrent: De Paus be zocht hedennamiddag de personen, die bij de aard beving gewond werden en thans in het pelgrims- verblijf Santa Marta verpleegd worden. Z. H. begaf zich daarheen langs de sacristie van de St. Pieter, zonder op straat te komen. Een Wolff-telegi am uit Rome voegt daar nog aan toe: «Volgens een bericht in de bladen heeft de Paus zich Donderdagmiddag langs de St Pie ter naar het lazaret Santa Marta bij het Vaticaan begeven, om de gewonden der aardbevingscata- strophe honderd in getal te bezoeken. Z. H. deelde daarbij gitten uit, liet zich de bijzon derheden over hun ongeluk vertellen en spoorde de verpleegden aan vertrouwen te hebben in de barmhartigheid van God. Door bet bezoek aan de inrichting heeft de Paus het gebied van het Vaticaan niet verlaten." TURKIJë. Ko n s tantinope1 bedreigt? Men seint uit Petrograd aan de «Da.ly News" Hier neemt de overtuiging toe, dai Constanti- nopel zich in werkelijk gevaar bevindt. De mili taire toestand van Turkije is wanhopig geworden door het wegvegen van hun transportschepen jangs den zuidelijken oever van de Zwarte Zee. De Ru-sen hebben daar op hun laatste kruisers- locht 51 Tuiksche schepen, meest zeilschepen, welke de Breslau en Hamidieh moesten bewaken, vermeld. Zij openden 's nachts hun vuur op de Russische kruisers, met behulp van zoeklichten, maar de Russen vermelden het zoeklicht van de Breslau, De Hamidjeh doofde toen zijn licht en beide schepen verdwenen in de duisternis. De Breslau, door verwarring in de kustseinen op een dwaalspoor gebracht, bombardeerde de Turksche stelimg bij Chopa zoo degelijk, dat de Russen daar konden binnendringen, zonder één man te verliezen. De «Saphir" in den grond geschoten. De Fransche onderzeeër «Saphir" trachtte den ingang van de Dardanellen te naderen, doch werd onmiddellijk door de Turksche artillerie tot zinken gebracht. Een gedeelte der bemanning is gered. Vrijdom van den accijns voor zout. Stct. no. 13 bevat een Kon. besluit, waarbij is goedgevonden en verstaan te bepalen, dat voor het zout, in fabrieken of trafieken benoodigd bij het verven van katoen en katoenafval ten dienste der vervaardiging van watten, vrijdom van den accijns wordt toegestaan en zulks op den voet van het Koninklijk besluit van 19 Augustus 1898 (Staatsblad no. 202). Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft het afdeelingsonderzoek van de hoofdstukken der Staatsbegrooting be ëindigd. Men meent, dat in de Eerste Kamer in tegen stelling met de Tweede Kamer, algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting zullen worden gehouden. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Jan., medegedeeld door het Kon. Nad. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 780.0 te München. Laagste barometerstand 731 6 te Stockholm. Verwachting tot den avond van den volgenden Inbreker gearresteerd. Men meldt uit 's Gravenhage De anders in den avond stille omgeving, van de Lepelstraat en den Zuidwal was gister avond gedurende eenigen tijd het tooneel van opschudding. Poütiesignalen weerklonken, en zelfs knalden eenige revolverschoten. Wat toch was 't geval? Voorbijgangers hadden in het gemeenteschoolgebouw aan de Lepelstraat een zwak schijinsel van licht bemerkt. Zij ver trouwden de zaak niet en deelden hunne be vinding mede aan een politiebeambte, die aan stonds een onderzoek instelde. Toen de politie man bij* het schoolgebouw kwam, kwamen daar juist twee personen uit, die, zich ontdekt ziende, ijlings het hazenpad kozen. De politie beambte blies tot het verkrijgen van assisten tie op zijn signaalhoorn, sommeerde de vluch telingen to blijven xstaaft en loste, om hen schrik aan te jagen, eenige revolverschoten in de lucht. Hiji zette hem na en slaagde er in één hunner een paar straten verder te aresteeren en naar het politiebureel aan de Riviervisch- markt over te brengen. Be andere inbreker wist te ontsnappen. Poging tot moord en zelfmoord. De arts T. aan de Cassuaristraat te den Haag, die verdacht wordt van het plegen van straf bare handelingen bedoeld bij artikels 251bis en 297 van het Strafwetboek, heeft gisteravond toen de zeden politie hem wilde arresteeren een poging tot zelfmoord gedaan, door vergif in te nemen en zich den linkerpols door te snijden, nadat hij vooraf aan een bij hem inwonende juffrouw, die naar men zegt van bedoelde straf bare handelingen meer wist de beide polsen had doorgesneden. Door spoedig optreden van een dokter van den geneeskundigen hulpdienst mis lukte het opzet. In het ziekenhuis waarheen zij werden vervoerd, maken beide personen het thans goed. Een grensincident. Een Hagenaar be leefde dezer dagen een avontuur aan de grens, dat in «De Tijd" als volgt wordt beschreven: Hij moest een tijdje geleden voor zaken België in. Voorzien van de noodige passen en schrifturen toog hij met goeden moed op reis. Daar hij echter uit de courantenberichten herhaaldelijk gelezen had, dat er in België onder het Duitsch bestuur haast nergens meer volop mondvoorraad was en daardoor vreesde, dat hij wellicht voor zijn goede centen in een hotel van de plaats, wa»R hij zijn moest en een dag minstens moest vertoeven, geen eten zou kunnen koopen, besloot hij in zijn reis- valies een paar van de bekende bussen sportcon- serven mee te nemen. Bij de Duitsche wacht gekomen en zich van geen kwaad bewust, toonde hij zjjn passen. Alles richtig. Maar bij werd toch aan een streng onder zoek onderworpen en van top tot teen gevisiteerd. Niets verdachts werd op hem bevonden. Maar daar kwam zjjn valiesje aan de beurt. Nauwelijks had de Feldwebel de bussen ont dekt of zijn gelaat betrok en nam een gevaarlijke plooi aan. Het commandeerde enzen Hagenaar twee passen en nogmaals twee passen achter waarts te doen, waaraan deze onmiddellijk gevolg gaf, wel wetend, dat de Duitschers niet met zich laten sollen. Toen werden door den Feldwebel een paar militairen gerequireerd en uit het fluisterend ge sprek, dat door de Duitschers werd gevoerd, ving de Hagenaar zooveel op. dat ze het hadden over... bommen, terwijl de Feldwebel daarbij zeer ge wichtige blikken wierp op het valies, dat hij den soldaten aanwees. Daar de Hagenaar herhaaldelijk op zeer ver dachte wijze door het drie paar oogen der mili- lairen van top tot teen werd opgenomen, oogen, die nu juist niet al te vriendelijk meer keken, begon hij het wel eenigszins benauwd te krjjgen en hij dacht reeds aan een kogel. Hij begreep echter nog niet juist, waar het over ging. Heel voorzichtig werden de bussen uit het va lies genomen en van alle kanten bekeken. Het Hollandsch, dat er op stond, was den Duitschers te geleerd en met de grootste omzichtigheid wer den de blikken op een afstand in het gras gelegd. Toen kwam de Hagenaar aan de beurt. De Feldwebel, geassisteerd door de beide militairen, onderwierp hem aan een scherp verhoor, waarvan vooral de verdachte bussen het onderwerp vorm den. Al spoedig bemerkte hij, dat men ze inder^ daad beschouwde als gevaarlijke projectielen. De verklaring, die hij omtrent de bussen gaf, stemde de Duitschers niet tot gerustheid en de Hagenaar had de proef op de som te levereB, of hetgeen hij sprak wel overeenkomstig de waar heid was. Met de revolver in de hand gelastte hem de Feldwebel een der blikken klaar te maken op de wijze, zooals hij er de verklaring van ge geven had. Zeer op zjjn gemak, ondanks het hem drei gende wapen, begon onze zegsman de proeven van zijn kookkunst af te leggen. Met den aleutel, die bjj de blikken hoorde, stak hjj de drie gaat jes in den bodem en zette het ding toen op zjjn kop. Weldra begon het water op de ongebluschte kalk te werken en na een klein kwartiertje was het maal klaar en vertoonde hij het den militai ren. Maar daarmee waren ze nog niet tevreden en hem werd gelast er van te eten. Kippenregout bevatte de bus en de Hagenaar nam er een sma- kelijken hap van. Toen stak de Feldwebel zijn revolver weg en nam er cok een hap van.Hm, hm, dass schmeckt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2