Telegram. A. BROMMES t ZOOS Dienstmeisje. Jongste Bediende. Te Koop Te Huur: t Scheepvaart Familieberichten. Rn. en Econ. Mededeeli Berichten. Adverteiitiën. Burgerlijke Stand. M audelsbericliteiL D. KOK, Lange Haven 16. En smullend en smukkend met de lippen, peu zelde hij de heele bus leeg. Maar het kon wel een truc zijn van den Hol lander en de tweede bus kon wel een echte bom zijn. »Donnerwetter, in Kriegszeit kann man nichts vertrauen." Hok de tweede bus moest het lot der vorige ondergaan, en weldra stond het tweede maa^ thans zuurkool, spek en worst, te pruttelen. Ook hiervan mocht de Hagenaar een hapje proeven en toen kwamen de twee kameraden van den h eldwebel aan de beurt. De eerste nam een flinke vork vol en bracht ze gretig naar zijn mond. ^Ha, Michel", zeide hij tot zijn kameraad, »das ist Sauerkraut mit Schweinefleisch". En mees muilend reikte hij zijn kameraad de vork óver. Beurtelings namen de beide landstormmannen de vork ter hand en maakten de bus heelemaal soldaat. sJunge, junge, das sind gute bomben," lachte het drietal, en het valies werd nogmaals aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen, of er mis schien nog meer van die gevaarlijke projectielen in geborgen zaten. sNichts mehr," was het teleurstellend bescheid. Zeer vriendelijk maakten de Duitschers hun excuus, dat ze jein so guten Hollander so ver- dachtigt hatten." De vriendelijkheid was echter niet wederkeerig, want onze Hagenaar had zijn smakelijken voor raad met leede oogen naar de Duitsche magen zien verhuizen, »Ik had er op dat oogenblik zoo veel spijt van als haren op mijn hoofd", besloot iji »dat ik niet in plaats van zoo'n fijne bussen sportconserven een traditioneele Haagsche houten nam had meegenomen op reis. Mijn vrouw had e onze thuis nog pas zoo prachtig opnieuw laten opknappen door den verver." Door de marechaussee te Eunnebroek is eon voerman aangehouden uit Haarlem, die meel 111stelling Amsterdam vervoerde. Te Benschop (U.) is een 15-jarigj© zoon van den timmerman A. B. aldaar, van c.e herha lingsschool huiswaarts koerende, in een wetering geraakt en daarin verdronken. Gistermiddag; is de 19-jarige leidekker P,of- naan uit Zutphen, toen hij bezig wa3 met het herstellen van het dak van het stadhuis te Groen- lft> dat door de storm was gehavend, van een hoogte van 40 meter naar beneuea gevallen en gedood. i I 1 Zonsverduistering en Oorlog Een zonsverduistering1 geeft een somoere stemming aan de geheele natuur en is van een groote heklemming niet alleen iep het, meuicaelijK ge- zuced, maar zelfs op de dierenwereld. Het is, alsof de geheele aaidsche natuur gevoelt, boe de zegen- en gelukbrengende bron van alle leven Echt, door het optreden van e«n vijan- '-kc macht verhinderd en verdonkerd wordt unsters van onheil schijnen .an door de lucht zweven en z:oo heeft de fantasie oer natuur volken en der eenvoudige mensehen -ae zonsv sr Roistering met de doinkei'ste voor gevoelens en °orspellingen omweven In vroegere tipten, toen tnen in de hemelteekenen zekere putc-deën zag werden door een zonsverduistering, behalve an eeie geesels der menschheid ook oorlogen aange- trondigd De eigenlijke voorboden van .ten krij aan het firmament is immers de komeet en even als men in 1811 een voorgevoelen had van nieuwe oorlogsdaden van den weield verover aar Napoleon, voorspelden bijgeloovige geesten ook door de we derverschijning van de Komeet van Ilalley de catastrophe van 1914. De zonsverduistering, was lr oude tijden een nog veel huiveringweivs.en.tei aankondiging van den krijg. Zoo wordt ons verteld, dat de A thenars ten tijde van Pericles uit een zonsverduistering; de Vreselijkste aorlogsverschrikkingen ie weten kwa sten, dat de Oude Romeinen daarin het dreigende teeken van onrustige jaren zagen. De Chiaeezen, wier sterrenkunde reeds in de vroegste tijden ccn zonsverduistering wist te voorspellen, ver wachtten deze gebeurtenissen met oen gro Aslein angst en in de Germaansche mythe, waarin men Te zonsverduistering! daardoor verklaarde, dat de Zonnegod door een -draak die hem vervolgde, verslonden werd, wordt verteld, dat, wanneer de wolf de zon met zijn muil pakte, er ten grootte sterfte onder de menschen moest ontstaan, dat overal op de aarde woedde, en eindelooze oor logen zouden wtorden gevoerd. lichten" rectificaties dezer sciheeve voorstellingen en aanvullingen voor de opzettelijke gapingen in het geelboek. Uit het geelboek zelf blijkt, nut Frankrijk niets ondernomen heeft, om Ruslaun van een inmenging in het conflict tusschen Weenen en Belgrado af te houden. De aansporing van den Duitschen gezant tot .vredelievende gezinuneid, tot Viviani gericht, waardoor de afkondiging van den toestand van dreigend oorlogsgevaar zou zijn yoprkomen, wordt geheel verzwegen, wijl het antwoord van Viviani ontwijkend, zoo niet afwijzend was. Het vermoeden is gewettigd, dat men dpfor dit antwoord slechts tijd zochl te winnen om een vooi'Spmong1 te verkrijgen bij de voorbereiding! voor den oorlog. De pogingen om uit de uitlatingen van on Schoen over een spoedig vertrek het streven van Duitschland naar een breuk met Frankrijk te bewijzen, zijn geheel willekemig. De ver klaringen lover het in veiligheid brengen van de archieven van het gezantschap zijn onjuist. De bescherming! dei4 Duitschers, welke den gezant beloofd was, werd, zooals de formeele belegering an het gezantschap te Parijs en van de daar heen gevluchte Duitschers bewijst, tamelijk denk beeldig. 1 I De in het geelboek gepubliceeiae bezwaren van den Fransehen gezant te Berlijn over de 3'eëischte betaling van den extratreic, zijn on middellijk, nadat hierover geprotesteerd; was, ijdel geworden, wijl het bij vergissing; gevorderde be drag daoelijk terugjgegeven werd. Het is duidelijk, dat het Franscbe geelboek er naar streeft om den vredelievendén goeden wil van Duitschland te ontkennen, en dit rijk een streven naar verscherping dec reels lang bestaande conflicten toe te schrijven. Het geelboek kan zijn beschuldigingen tegen over Duitschland niet bewijzen; maar evenmin kan het het verwijt ontzenuwen, ml Frankrijk geen enkelen tijdigen en effectieven stap gedaan heeft om den vrede te bewaren, en dat het, evenals zijn bondgenooten door snelle, omvang rijke en voor Duitschland gevaarlijke oorlogs maatregelen de catastrophe veroorzaakt heeft. BERLIJN, 16 Januari. De „Ncrd Deutsche Alg. Ztg." verneemt van wel ingelichte zijde dat de minister van financiën Kühn om gezondheidsre denen zal aftreden en worden opgevolgd door den directeur van den Duitschen Bank Prof. Dr Helferieh. WASHINGTON, 16 Januari. De Britsche am bassadeur confereerde met Bryan over den toe stand te Tampico en seinde daarna aan generaal Carranza, wijzende op de noodlottige gevolgen, welke zouden voortvloeien uit belemmering van de olieindustrie in dat district. Bryan deelde later mede, dat de Vereenigde Staten Carranze ge waarschuwd hadden tegen de ernstige gevolgen, voor het geval gevolg werd gegeven aan het dreigement om beslag te leggen op de aan buiten landers toebehoorende bronnen te Tampico. LUIK, 16 Januari. Onder de bevolking gaat algemeen het gerucht, dat de Italiaansche vice consul prippi door de Duitschers zou zijn gear, resteerd. Er zouden compromitteerende brieven b'ij hem in beslag zijn genomen. De algemeene toestand is vrij, joed, de bevolking mag tot tien uur zich over de straat begeven, doch voor de herbergen is het om 8 uur taptoe. Een zeppe lin zweefde dezer dagen boven de stad, koers zettend, richting Aken. WASHINGTON, 16 Jan. Lodgne stelde voor een commissie te benoemen die de kwestie van de onvoldoende voorbereiding der Vereenigde Staten voor het geval van oorlog zou hebben te onderzoeken, om een einde te maken aan de gemeenplaats, dat gereed zijn voor den oorlog moet leiden tot den oorlog. PARIJS, 16 Jan. De bekende Italiaansche pu blicist Guiseppe Bevione schrijft in de Stampa een artikel, gedateerd van Genua, waarin hij op zakelijke gronden aantoont, hoezeer de Duitsche bladen het mis hebben met hun bewering, dat Frankrijk en Engeland, Zwitserland uithongeren. Dit blijktuit het aantal wagonladingen graan, welke te Genua gelost zijn voor doorvoer naar Zwitserland. Maand 1913 1914 verschil Augustus 896 529 f >367 September 555 759 f204 October 872 1.287 1.4.1 o November 493 2.657 f.2.164 totaal 2.816 5.232 f.2 416 Gedurende dezelfde vier maanden is daarente gen het aantal te Genua aangevoerde ladiDgen graan met bestemming voor Italiaansche plaatsen met 6991 verminderd, vergeleken bij 1913. Heden overleed te Tilburg, na een kort stondige ziekte, voorzien van de 11. Sacra menten der Stervenden, onze dierbare Broe der en Oom, de WelEerw, Pater N ATA LIS, Ord. Cap., in den ouderdom van 69 jaren. Uit aller naam p. A VERHOEVEN. O. IV., Pastoor. Schiedam, 13 Januari 1915. Voor de hartelijke deelneming ons betoond bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw MARIA ELISABETH BEUKERS, geb. de Groot, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam G. A. J. BEUKERS. Schiedam, 16 Jan. '15. Auto-ongeluk. Hedenmiddag1 lojmi half drie reed aan eten Rot terdamscheu Dijk bij de Rouge booimen een auto van de R'damsche Tax-nndememing Lij het uit wijken voor de tram in de sloot langs den weg. De drie inzittenden kwamen met den schrik er* een nat polk' er af. Om vijf uur was men er in geslaagd de autoi uit den sloot te trekken. De auto, die nog al erg beschadigd was, wer|d naar Rotterdam vervoerd. i MüNCHEN, 16 Januari. Tegenover t.e pogingen Van het Fransche geelboek om de verantwoor delijkheid voor den oorlog op Duitschland te schuiven, brengt de „Miinchener Neueste Nach- LONDEN, 16 Januari. Uit New-York wordt aan de „Daily Express" geseind dat thans de koper mijnen van Michigan, waarvan vele sinds den oorlog slechts halven tijd werkten, thans we der vollen tijd in werking zijn. Verscheidene Maatschappijen verklaren dat er nu nieuwe mark. ten voor itpt koper in de Vereenigde Staten openstaan. PARIJS, 16 Januari. De militaire autoriteiten hebben aan de regeering eenige maatregelen voor gesteld, die afgekondigd zullen worden, zoodra ze -goedgekeurd zijln. De maatregelen hebben ten doel de verlichting door particulieren te ver- minderen en wel door het dooven van de buiten lichten, van winkels door het sluiten eter biin den, of, zoo deze ontbreken, door het neerla ten van gordijlnen. Dezelfde voorzorgsmaatrege leri gullen gelden in de voorsteden van Parijk, waar het werk des nachts wordt voortgezet bij licht, dat op groote afstanden zichtbaar is. VANCOUVER, 16 Januari. Het Japansche stoom schip „Mexico" van de „Osaka.Shosen-Kaisha- lijn" en het Amerikaansohe stoomschip „Cover- nol" van de „Pacific Steamship Company" zijn aangehouden, omdat een gedeelte van hun ladin gen contrabande heet te zijln. 80 Turksche schepen in den grond geboord. PETROGRAD, 16 Januari. Uit Sebastopol wordt gemeld, dat de Russische vloot, 80 Turksche schepen, die troepen naar Anatolin transporteer den, in den grond boorden. PETROGRAD; 16 Januari. Het Turksche offen- sief bij Karavergan is volkomen mislukt. Het elfde legercorps werd geheel verslagen; het tiende wordt achtervolgd. PRETORIA, 16 Januari. Zuid-Afrikaansche troe pen bezetten Donderdag Swakopmund. Hierbij zijn twee map gesneuveld en één ge wond. De prolongatie-kwestie. Onlangs deel den wij, schrijft het „Hbld." mede dat tusschen de besturen van de Prolongatie-Vereeniging" en de Vereeniging voor den Effectenhandel" onder handelingen gevoerd werden over het maken van nieuwe bepalingen voor prolongatie-posten. Deze onderhandelingen zijn echter tot dusver op niets uitgeloopen. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel was van oordeel, dat het geen aanbeveling verdient om een tijdelijk reglement te maken, dat later toch weder aan een revisie zou moeten worden onderworpen. Overigens be toogde het bestuur, dat ieder geldgever toch bevoegd blijft om de voorwaarden te stellen die hij wil. De Prolongatie-Vereeniging, vertegen woordi gende de voornaamste primaire geldgevers, vol hardde echter bij haar eisch om het reglement te veranderen. Immers zoo werd van die zijde betoogd, weliswaar kunnen zij de voorwaarden stellen die zij willen, maar de noteering wordt alleen opgemaakt van de posten die op de regle mentaire voorwaarden afgewikkeld zijn, ,zoodat we dan buiten de noteering zouden vallen. Overigens werden de door de Prolongatie-Veree niging gestelde voorwaarden 20 surplus, gelijke opzeggingstermijn en het maken van een lijst van niet-aanneembare fondsen, met nadruk verdedigd. De laatste bepaling zelfs niet alleen in het belang van de geldgevers, maar in het belang van het geheele publiek. Wanneer toch verschillende waarden van twijfelachtig gehalte niet meer in prolongatie worden geaccepteerd, zal het waar_ scbijnlijk gevolg daarvan zijn, dat ze minder over vloedig ter Amsterdamsche markt zullen worden gebracht. Echter, zooals gezegd, persisteerde het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel bij zijn weigering om aan het verlangen der Prolon gatie-Vereeniging te voldoen. De meeniDg die wij van sommige zijden hoorden uiten dat de nieuwe Beurswet vanzelf aan dit conflict een einde zal maken, is niet juist. Deze Beurswet, toch zal geen bepalingen bevatten waarop nieuwe prolongatie-posten kunnen worden afgesloten. Zij zal alleen regelend optreden ten aanzien van de voor de beurssluiting loopende posten. Het is niet onmogelijk dat het conflict ver strekkende gevolgen heeft. Immers weigert de Vereeniging voor den Effectenhondel de voor waarden van de Prolongatie-Vereeniging in te willigen, dan acht men het niet uitgesloten, dat hare leden uit de Ver. v. d. Effectenhandel treden en ongeveer de geheele geldhandel wordt over gebracht naar de groote koopmansbeurs. Bij akte den 15 Januari 1915 voor den Notaris H. B. E. BLAISSE te Schiedam verleden hebben de Heeren ANTHONIE BROEKHUIZEN, meester smid en ANTHONIE WILLEM BROEKHUIZEN, smid, beiden wo nende te Schiedam aangegaan een vennootschap onder firma ten doel hebben de het gemeen schappelijk drijven van eene smederij, het maken en herstellen van machinerieën, ketels en Ijzerwerken en wat verder daartoe behoort. De vennootschap is gevestigd te Schiedam- onder de firma en is aangegaan voor den tijd van vijf jaren, een aanvang genomen hebbende 1 Januari 1915 en alzoo eindigende met den 31 December 1919. Zij wordt gerekend voor den tijd van vijf jaren stilzwijgend te zijn verlengd indien niet zes maanden vóór het verstrijken van eerstge- meld tijdvak, aizoo vóór den 1 Juli 1919, een der vennooten schriftelijk aan den ander heeft te kennen gegeven dat hij de vennootschap wil doen eindigen. Deze wijze van verlenging is toepasselijk op elk volgend tijdvak van vijf jaren. Ieder der vennooten is bevoegd voor de ven nootschap te handelen en te teekenen, de ven nootschap aan derdeu en derden aan de vennoot schap te verbinden, een en ander echter alleen binnen de grenzen door het doel der vennootschap aangewezen. De medewerking van beide vennooten wordt echter gevorderd voor het opnemen van gelden, waaronder niet wordt verstaan het beschik ken bij den kassier der vennootschap over be schikbare kasgelden voor het aangaan van dadingen, compromissen en accoorden, het tee kenen van handelspapier, het aangaan van borg tochten, het verkrijgen en vervreemden van onroerende goederen en vaartuigen, het verleenen van zakelijke rechten, het optreden in rechten, het berusten in rechtsvorderingen en het nemen van executoriale maatregelen, en het aangaan van alle handelingen, die buiten het doel der vennootschap vallen. Namens de vennooten, H. B. E. BLAISSE, Notaris. Geboren: 13 Jan. Jozef Johannes, z. v. R. H. M. Geerdes en S. M. E. C. van Romunde, L. Nieuwstraat. 14. Wouter Cornelis, z. v. R. van Diggelen en P. Goedegebuur, Singel. Mensje, d. v. G. v. d. Kruijt en E. Jansson, L. Nieuwstraat. Albertus Johannes, z. v. J. A. Elfferich en B. J. J. Houtbraken, Laurens Costerstraat. Overleden; 14 Jan. Jan Kooper, oud 95 j. en 4 mndL. Haven. SCHIEDAM, 16 Jan. Vertrokken de motorlogger «Toekomst" naar Rotterdam. Spoeling. SCHIEDAM, 16 Januari. Noteering op heden f 1.80. grames. NEW-YORK Msis- Western loco. 14 Jan. 78-; 13 Jan. 77V.- CHICAGO Ma i s Jan. Maart Mei Juli 14 Jan. 74'/, 75®/* 13 Jan. - 74Vg 75s/* R o i g e Loco 14 Jan. 13 Jan. GEVRAAGD voor lialve dagen een helder aankomend Tevens gevraagd een Adreste bevragen Boekhandel, Hrs. REBERS, Oranjestraat 1. of Een HEERENHUIS met tuin a/d Singel. Een HEERENHUIS aan de Lange Haven. F en HEEREN HUIS met tuin a/d Nassaustraat. Te Koop Een soliede gebouwd klein WINKELHUIS op zeer goeden stand, voor f 2500. Een PAKHUIS met BOVENWONING, gunstig aan diep vaarwater gelegen, voor f4500. Eenige HUIZEN a/d Oostsingel met tuin op het Zuiden. Twee WOONHUIZEN met tuin a/d Singel. Voorts modern gebouwde Heerenhuizen, Win kelhuizen, Maand- en Weekwoningen, Fabrieks panden en Bouwgrond, in verschillende stadsge deelten. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Makelaar Kantoor van Vaste Goederen. 3 rrfMi «Vill 1*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 3