lüaghlad voor Schiedam Omstreken. TWEEDE BLAD. f60 f100 Gratis Ongevallenverzekering f1fjflf| 38ste Jaar aan Zaterdag 16 Januari 1915 11130 m OTereeaiomstlg op de polis vermelde voorwaarden, 1 U U U herhalen van den oorlog. Gemengd Nieuws. Bureau: Boterstraat 50., Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentien 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door bij verlies van eiken ande* ren vinger. moord De mollenoorlog. In de Parijsche Journal beschrijft Georges Prade "Jn bezoek aan de Fransche loopgraven, waarbij hlJ werd rondgeleid door een officier van den generalen staf, die hem op ongeveer 60 meter van de Duitsche linies bracht. Zij gingen van de voor de loopgraaf ongeveer 180 meter van het «rijan- eHjke front uit. ^Plotseling wordt 't nacht", vertelt Prade »alsof in een kelder komen zonder luchtgat. De °oderaardsche gang, waar wij binnentreden, is eng; wij moeten ons bukken en als blinden voor tstrompelen. Daar, heelemaal achterin, oneindig 'er weg, naar het ons toeschijnt, schemert er bcht; het is in werkelijkheid vlakbij het gewone gezichtsbedrog in de duisternis. Onze leider spreekt zachtjes met twee mannen. Het zijn pioniers. Wij bevinden ons op een soort van pleintje, op 60 «eter afstand van de Duitsche linie. Onze eerste zigzag-gang is 'n naderirigsweg thans zijn wij in een gaog die parallel loopt met de vijandelijke linie. Van hieruit zullen nieuwe gangen gegraven worden die tot onder de Duitsche loopgraven voe ren, opdat deze laatste op verschillende punten Ondermijnd en over een voldoende lengte kan worden opgeblazen. In de onderstelling altijd dat «et... Zij of wij Welk een bestaan. De loopgraaf met zijn bloo- tea hemel, zijn zon, zijn regen en vorst, is een Pa'eis tegen dit hol van zwijgen en vreeselijke «sternis. £jlet. heeft men in het geheet geen zekerheid meer. Geeft de aarde rondom bescher- of verbergt zij een vijand? En welk een 8trijd, welk een zegepraal, welk een doodOn zichtbaar, stom zullen deze grijze aardgnomen triumfeeren ot sterven, zonder ook maar een onkelen vijand te zien, dien zij zullen dooden, of di® hen dooden zal. Een van beiden zal, zonder bet te weten, in een oogenblik uit den nacht in don dood worden geslingerd. De officier der pioniers, een prachtige kerel met fle Verstandige, nadenkende kop van een geleerde, duistert ons bij het sidderende schijnsel van een «ijnlanop toe »Koin mee tot aan het einde van de luistergang, vijf metet diep, en nauwelijks 30 «eter van de Duitscbers af..." Wij kruipen thans op handen en voeten, en «erken op dat er onder onze voeten en handen stroo ligt. Een stille en langzame arbeid wordt daar achter gedaan. Onophoudelijk worden de voelhorens verder uitgestrekt, graaft de rustelooze «ol met kleine, regelmatige en zekere slagen voorwaarts. Wij steken de hoofden bijeen en fluisteren»Kan men de Duitschers hooren ar beiden?" »Ja, maar het is nog zoo onduidelijk en 'er, dat men niet kan zeggen waar". »Dus »Dus moeten wij het eerst aankomen,anders niets 1" En vol vertrouwen de hand op mijn schouder 'eggend, mompelt mijn geleider »Wij komen het eerst aan het moetl" zijn zie ik niet, hoe wij er hen toe kunnen krijgen, om weer aan hun zaken te gaan. Onze kanonnen, die een heel eind achter ons staan, hebben de onbehoorlijkheid begaan om tegen tien uur drie brisante granaten in hun schans te werpen. Dit had tengevolge dat zij een tien minuten of zoo beneden bleven, maar laat nu een paar van hen naar ons toe komen om daarover te klagen. In kan mij voorstellen dat de machthebbenden niet bijster ingenomen zijn met dezen staat van zaken, maar ik begrijp niet wat wij er aan kunnen doen...." by verlies van een wijsvinger; verlies verlies van een hand een duim; of oog Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam om hun vaandels, de regiment»muziek speelde het choraal»Nun danket alle Gotten alle om standers vielen met gezang in. Vrouwelijke soldaten. De Warschausche correspondent van de „Dyen zegt, dat in het Ouyazdoff hospitaal te Warschau zeven vrouwen verpleegd worden, die in Duitsche uniformen gevangen genomen werden. Zij zijn te zamen in een afzonderlijke afdeeling geplaatst. Blijkens den aard der wonden hebben zij niet enkel geschoten, maar ook aan bajonetgevechten meegedaan. Een van haar, die een ernstige ba jonetwond had, is gestorven. Het zijn, schrijft de correspondent verder, prachttypen van het Teutoonsche ras en de Russische verpleegsters koesteren hooge bewon dering voor heui' mooi ontwikkelde spieren, welke schijnen aan te duiden, dat de dames tot turoclubs behoord hebben. In de gevangenschap leggen de amazones dezelfde hoogheid en minachtende onverschillig heid aan den dag, welke de Pruisische officieren kenmerken. Een van de verpleegsters bracht een Russische courant mee, de Petrograd Herald, die in Duitschland gedrukt wordt, maar de ge vangenen bedankten, omdat zij, verklaarden ze, toch geen woord van wat er in een Russische courant staat, geloofden, zelfs al werd die in Duitschland gedrukt. Zij weigerden elke mededeeling over haar thuis en familie, maar blijkens haar optreden, schijnen ze tot de hoogere klassen te behooren. In de loopgraven. In den laatsten brief, die de Engelsche ka pitein, Miles, aan de „Daily Mail" heeft ge schreven, maakte hij melding van een wapen stilstand tegen wil en dank, die tusschen de Engelschen en Duitschers in hun loopgraven gesloten is. De Engelschen konden het bestand, flat naar ondersteld was tot middernacht zou fluren, niet breken. „De Duitschers", zoo schrijft Ay in dien laatsten brief, „slaan onze waar schuwing om van hun borstwering af te gaan eenvoudig in den windde zaken zijn dus op hun doode punt. Wij kunnen niet in koelen bloede op hen schieten en als wij een schot lossen over eens mans hoofd, bij wijze van waarschuwing, draait hij zich eenvoudig om, wuift met de hand en gaat 'oort met wat hij doet. Ik kan mij geen onge "oner toestand voorstellen. Aan onze rechter en linker flank gaat het vuren gestadig voort Haar deze lui hier willen met alle geweld vrij nf hebben en scharrelen hier rond op afstanden 'an 60 tot 100 M.en tenzij wij er een paar Vermoorden en het zou een geregelde Een aanval met muziek. De aanval met wapperende vaandels en onder den klank der muziek, wordt veelal als een ge heel verouderde manier van doen aangeduid, die bij de tegenwoordige kolossale uitwerking van de moderne vuurwapens, onuitvoerbaar zou moeten zijn. De sctaerpschatterslinie zou door haar vuur alleeu de beslissing moeten brengen. Doch dat is geenszins het geval. Ook in dezen oorlog hebben er aanvallen met de muziek aan het hoofd plaats gevonden en de klanken hebben in dezelfde mate dë geestdrift der manschappen voor den storm aanval opgewekt, als dit eenmaal het geval was met de grenadiers van Frederik den Groote. Op levendige wijze schildert generaal-majoor von Estorff in het Milit'are Wochenblatt, zulk een aanval, dien hij op 18 Aug. met zijn brigade bij het dorp Lauterfmgen in Duitsch-Lotharingen heeft ondernomen. Hij schrijft »De artillerie bereidde den aanval met goed ge volg voor. Tot op 1200 meter naderden de Fran sche aanvallers onze linies, om daar onder het vreeselijke vuur van onze infanterie eerst tot staan te komen. Toen trad onze geheele linie als op commando, in wonderbaarlijk open gelid, als bij een inspectie aan. Met sprongen ging het toen vooruit en krakend .sloegen de granaten en kar tetsen in het dorp in. Onze scherpschutters won nen steeds meer en meer terrein. Daar brak opeens een hevig onweer los. Met den donder van het geschut mengde zich nu ook nog de donder uit de lucht, en een regen als een wolkbreuk maakte ons nat tot op de huid. Maar toen trok de losse bui af. Fel laaiden de vlam men op uit het brandende Lauterfingen. De scherpschutters stormden steeds verder. De ont plooide vaandels in de voorste gelederen wapper den voor hen uit. De regimentsmuziek speelde den ouden avan- ceermarsch, en zoo stormde alles onder jubelende geestdrift vooruit en op den dorpsrand af. Nadat de Franschen in het daaropvolgende straatgevecht het onderspit hadden gedolven, trok de reserve met de muziek aan het hoofd, door het branden de dorp. Aan den anderen kant van het dorp werden de Franschen in het bosch teruggedreven. Bij het invallen van de duisternis, toen nog maar enkele vlammen van het brandende dorp den omtrek verlichtten, verzamelden zich de troepen Een Duit sc her over onze weerm acht. In de »Köla. Volksztg." bespreekt Hermann Ritter, de middelen, die ons ten dienste staan om een vijand uit het land te houden. Hij schrijlt. o. m. »Het Hollandsche veldleger heeft ten doel de grenzen des lands tegen een van landzijde op- dringenden vijand op de bedreigde punten te ver dedigen. In ieder geval zal het een vijandelijke overmacht zoolang ophouden, dat de verdedigings middelen der/ zoogen. Nieuwe Hollandsche Wa terlinie met reserve bezet en in voldoenden staat van verdediging gebracht zijn. Zooals haar naam aanduidt, geven de rivieren en kanalen van het land met hunne gemakkelijk te bewerken over stroomingen aan deze vanaf de Zuiderzee bij Naarden langs Utrecht naar Gorichem tot de z.g. Biesbosch loopende verdedigingslinie haar grootste sterkte. Zij verspert voor uit het Oosten of Zuid oosten komenden vijand den toegang tot de meest- bevolkte kernprovincies van het Koninkrijk en wordt behalve door het veldleger en zijn artille rie door de zwaardere artillerie, die voor het grootste gedeelte in vredestijd in dc forten is op gesteld en door de intusschen opgeroepen land- weerinfanterie is bezet. Zou het den vijand gelukken de buitengewoon moeilijk te nemen Nieuwe Waterlinie door te komen (men vergelijke ze met de veel minder uitgesterekte inundatie aan het Yserkanaal) dan blijft het Hollandsche leger als laatste verdedigingspunt de stelling van Amsterdam, een door uitgebreide innundatie te versterking kring van 42 forten, die van Edam tot aan de Zuiderzee over een lengte van 98 K. M. over Purmerend, Krommenie, Aalsmeer, Uit hoorn naar Muiderberg tot d» Zuiderzes loopt. De stelling van Amsterdam is zoo sterk, dat naar de meening van Hollandsche vaklieden geen van land of zee komende vijand baar met de krach tigste en langdurigste belegering, nemen kan. Voor ons zijn voor het oogenblik van het groot ste belang de verdedigingsmiddelen die Holland tegen den van zee dreigenden vijand ter handha ving zijner neutraliteit en onathankelijheid kan aanwenden eei het zijn laatste toevlucht achter de forten- en watergordel van Amsterdam zoeken moet. Natuurlijk is van de sterkte dier vesting werken en steunputen van de vloot weinig open baar gemaakt, maar toch is er wel zooveel van te zeggen, dat zij als regel naar een vast plan zijn aangelegd. Daar is allereerst de stelling van den Helder, die een vijandelijk indringen tusschen de kust v«n Noord-Holland en die van het eiland Texel in de Zuiderzee onmogelijk maakt, vervolgens een sterken steun is voor de Nederlandsche vloot en bovendien een ergens in Noord-Holland ingedron gen vijandelijk landingsleger bedreigt. Op dezelfde wijze beletten vestingwerken aan een vijandelijke vloot den toegang tot de mon dingen van den Rijn. Zij beginnen met een sterk fort aan den Nieuwen Waterweg bij Hoek van Holland en zetten zich voort met batterijen en inundaties lang de vesting den Briel tot bij de werken van Hellevoetsluis aan het Haringvliet. Een tot het haringvliet voortdringende vijand wordt de vaart door het Hollands Diep belet door de vestingwerken te Willemstad, die, versterkt door de op drie oevers gelegen batterijen en forten, ook den toegang tot het z.g. Volkerenrak versperren. Ter handhaving van Nederlands Neutraliteit op de Westerschelde dienen de vestingwerken van Vlissingen, die in de laatste jaren op moderne wijze zijn uitgebreid en versterkt, wat des te meer nosdig was, daar de meer stroomopwaarts gelegan forten verouderd waren. Het is begrijpelijk, dat gedurenden den tegen- woordigen oorlog de weinige nog bestaande ge breken in het Nederlandsche verdedigingsysteem aan de Zeezijde zooveel en zoo spoedig mogelijk verbeterd worden. In ieder geval zal geen enkele grootmacht er gemakkelijk toe overgaan de neutraliteit van Hol land te schenden. Het veldleger van dat land staat zijn tegenstander.'.' Dankbare oudjes. Men. schrijft aan ,,Het Yelk." in een provincie-stadje, waar Je inschrijving op de oorlogsleening bij den ontvanger dei directe belastingen was opengesteld', vei voeg ten zich op een der laatste dagen der voorgaande week ten kantore een viertal oudjes uit het oude mannen huis die om een inseinijvimgsbiljet voor de lee- ning verzochten, wijl ze met hun vrerij ,*s voor 100 daarop wilden inschrijven. Toen de ont vanger, na het biljet te hebben mgcvulu, hun mededeelde, dat één hunner slechts voor allen ke n onderteekenen, werd de oudste van het vier tal bij acclamatie daartoe aangewezen, waarna zo ieder hun aandeel ad f 25.reeds wilden ster ten, hetwelk ze evenwel nog een po;^e moch ten bewaren. Naar ze dankbaar verklaarden, wa ren ze allen reeds! sinds een jaar in het genot van het wekelijksche ouderdomspensioentie en nu, ten gevolge van den oorlog „de me ni s ter een te noo- dig had", hadden ze hun spaarpotjes hij elkaar gelegd en wilden hem (den minister) op deze manier voorthelpen. Dat ze ook nog' rente voor kon geld zouden ontvangen, was een meevaller tje waarop ze niet gerekend hadden: ze wilden den minister zonder rente ook '.vel leenen! Reine e i e r e n. In Amerika, het land der hy giëne en overdreven hygiënisten, heeft een han- nig kruidenier van dezen karaktertrek aimer mede burgers ten eigen bate profijt getrokken. Hij had nl, meermalen opgemerkt, dat de dam:'.?, die bij hem in den winkel zelf eieren uitzochten, min de. de voorkeur gaven aan groote „kokkers", van eieren dan aan schoone eieren, renner vuile stropen of vlekken, die duidelijk aan een onzin delijk legnest herinneren. En hij kreeg de over tuiging, dat diezelfde dames zelfs liever een cent meer gaven voor een ei, wanneer hij haar kon verzekeren, dat het ei door een zindelijke kip wa-; gelegd, in een zindelijk leghokje, dat zindelijke handen het hadden weggehaald en dat ook ure- zelfde handen het hadden verpakt en verzanden. Door een gioedgevoerde reclame-campagne wist Je kruidenier in nog; veel wijdéren kring het denkbeeld ingang te doen vinden, dat bactevieën door de schaal van het ei heen dringen, het ei infecteerden, en ten slotte den verbrniaer Vergif tigden Hij waagde er heele reeksen populair-we tenschappelijke brochures aan, die vo-or een lut tel bedtag werden verkocht, en die hem schatten geld? 'kostte. Doch het succes bleef met uit. Niet zoodra maakte de eierkoopiman bekend, dat hij Let adres was, waar sdhoone eieren te koop waren of zijn winkel stond dag aan dag prop vol. Of de eieren werkelijk zoo uiterst hygiënisch waren behandeld? Men fluistert, dat er bij hem op een boven achterkamer een twaalltal meisjes eieren zitten te schilderen. Doch men zegt wel eens meer wat Diefstal. De Haagsche pjoiitierecherehe heelt ter beschikking1 van de Justitie gesteld een Rus die verdacht wordt, van verduistering; eener partij diamanten ter waarde van f40.000.--. Die man zou namelijk aan dengeen die hij de edelgesteenten incest overhandigen in plaats daarvan een pakket inhoudende rijstkorrels 'hebben gegeven. R rand. Te Winschoten is gisterennacht tot üen gr,ond afgebrand het alleenstaand magazijn gebouw van de machinefabriek der Nederlandsche Indu striemaatschappij, directeur de heer K. Moed. kijf locomobielen en een dorschmachine met mate riaal werden gjroiotendeels vernield, De fabriek bleef behouden. Het verbrande was verzekerd op beurspiolis. De oorzaak is onbekend. Auto in brand. Men schrijft ons uit Am sterdam. Gisterenmorgen geraakte een auto, welke ten behoeve van een specialiteitengeze-iischau re- damebiljetten dopr de stad bracht, voo-r net Amstelhotel in brand. Die oorzaak schijnt te moe ten worden gezocht in het vlamvatten van een dei biljetten door de hitte van den uitlaai. Een oei' inzittenden bekwam brandwonden aan ue SS3S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 5