Dagblad voor Schiedam m Omstreken fonrr fifj De Oorlog. Oog om Oog. Gratis Ongevallenverzekering 41 fj fj 38«tte Jaaraaus. Donderdag 21 Januari 1915 ovtnnkMfe op de polis vermelde voorwaarden. 1 y U U QCfideeift berichten. maximum-kaasprijzen. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. No. 11134 Bureau: Bolerstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand ^0 ct., Iranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën I6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt - maai berekend! Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordi levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door verlies van een hand., voet of oog Hoilandsche Algeroeene lo\j verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. bjj dood 1 U U wijsvinger1 U verlies van eiken ande ren vinger. ■na De Minister van Landbouw, Nijverheid en «andel heeft de volgende maximum-kaasprijzen stgeateld voor verkoop en detail per pond 624 cent 60 524 50 f volvette Goudsche Mei- en Sep- tem berkaas met Rijksmerk volvette Goudsche Mei- en Sep- tem berkaas ^?.'ve"ae jonge Goudsche kaas met Rijksmerk volvette jonge Goudsche kaas Edammer Mei- en Septem berkaas 4.0—55 j°nge Edammerkaas 40 -j- 50 Goudsche kaas 40 474 Edammer- en Goudsche kaas 30 -j- 40 R Edammer- en Goudsche kaas 20 -f- 35 ®agereEdammer-en Goudschekaas 25 a Friesche nagelkaas30 Leidsche-en Delftsche komijnekaas 55 0 «jerbij wordt onder kaas, gemerkt 40 30 kaas verstaan, die respectievelijk 40 pCt. ooeer, 30 pCt. of meer of 20 pCt of meer vet m droge stof bevat. "oomkaas en lunchkaas (met Rijksmerk) kun- nen verkoc ht worden als kilokaas voor 52 cent Per pond en als half-kilokaas voor 53 cent per Pond. Voor koschere kaas kan 5 cent per pond meer ln rfikening worden gebracht. Schiedam, den 21en Januari 1915. De Burgemeester, M. L. HONNERLAGE GRETE, Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van N. H. van der Ree, m verguunning tot het oprichten van eene spek- ookerij op een perceel grond aan de Hoofdstraat, hadaster Sectie L. no. 1370 Delet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de cretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 4en Februari a.s., des voor middags ten 11* ure, ten raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, yan de schrifturen, die ter zake mochten zijn mgekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet ot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom- sGg art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur oen of meer zijner leden zijn verschenen, ten emde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21en Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd Li M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Blijkens eene op de gebruikellijke plaatse in deze gemeente aangeplakte kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, is de alphabetische lijst van de in deze gemeente metterwoon geves tigde eigenaars of beheerders van panden opge maakt en zal deze gedurende de maaud Februari a.s. op de Gemeente-Secretarie, afdeeling Militie, Schoolstraat 2 ter inzage liggen. De krijgsverrichtingen op het Westelijk oorlogs terrein worden zeer belemmerd door het ongunstige weer. Het Duitsche hoofdkwartier maakt melding van artilleriegevechten tusschen de kust en de Leie. Bij Notre Dame de Lorette, ten N. W. van •Atrecht weiden aan den vijand loopgraven, ter lengte van 200 meter ontrukt. Daarbij werden 2 macninegeweren vermeesterd. Ook zijn eenige gevangenen gemaakt. In Argonne hebben onze troepen eenige vijan. delflke loopgraven genomen. Op eenige plaatsen bedroeg onze terreinwinst in de laatste dagen 500 meter. In het bosch ten noorden van Seonheim (Cer- nay) vorderde onze aavailende beweging goed. De Hingstein werd genomen2 officieren en 40 alpenjagers werden gevangen gemaakt. Het Fransche communiqué maakt eveneens melding van artilleriegevechten. Over de frontdeelen Soissons Craonne en Craonne—Reims valt niets te vermelden. In de omgeving van Champ-de-Chalons en ten Noorden van Perthes is onze artillerie zeer krachtdadig tegen de vijandelijke veldweringen opgetreden. In het boch van La Grurie heeft de vijand een onzer loopgraven hevig aangevallen onze troepen weken een oogenbhk terug, maar hebben met twee krachtige tegenaanvallen de/ stellingen die wij üanden, in hun geheel hernomen. BijSt. Hubert hebben de Duitschers een Noordwestelijk vooruit springend deel onzer loopgraven in de lucht doen vliegen, decti onze troe.tn wierpen zich in de ontstane kuilen en gaten en verhinderden den vijand er zich te nestelen. Ten Noordwesten van Pont-a-Mousson, in het bosch van Le Prête.heb- oen wij honderd meter vijandelijke loopgiaaf, die wij eergisteren veroverd hebben, voor ons inge richt. De vijand viel, zonder goeden uitslag, den sector Thaun aan, waarbij artilleriegevecnten plaats hadden met een voor ons gunstig verloop. Een correspondent van het Wolff bureau schrijft over den toestand op het Oostelijk oorlogsterrem Ik had gelegenheid met een officier van hoogen rang bij den Duitschen generaleu stat te spieken, die bijzonder goed ingelicht is over de gebeurte nissen op het oostelijke gevechtsterrein. Hij ver wees naar de zoo juist openbaar gemaakte offi cieele uiteenzetting van de krijgsverrichtingen in Polen en Galicië en voegde daaraan toeGij ziet, dat het groote Russische offensief geheel in elkaar 19) »lk ben de zoon van een Brahmien, toch werd 4* in armoede geboren en ongeluk was myn deel Daarom was ik blyde toen ik als Sepoi werd aangeworven. Eens zag ik Irma en toen ook Irma "aar hart mij toekeerde, toen kende ik slechts eene wensch, haar tot de mijne te maken, zoodra ja tot Jemidar zou bevorderd zijn, waartoe ik kans had. Maar Shiwa bestuurde de hand van een knaap en maakte mij tot paria. Bij het exer ceren sloeg de Cornet Wilmot mij voor het voor hoofd, zijn hand raakte den Tilluk aan en be loofde mij van mijn kaste. Mijn ziel is thans tot eeuwige omwandeling vervloekt, nimmer zal jk Brahma's zaligheid aanschouwen. Nog was het niet genoeg; een overmoedige Faringa bracht ook haar in gevaar, die mij liever is dan mijn «even. Ook gy, Mem-Sahib, zijt eene Faringa, Waar gjj denkt niet als uwe broeders. Zeg my, Mem-Sahib, is het goed en rechtvaardig my zoo te behandelen ^Onrecht is u aangedaan, toch zeker niet met opzet. De Cornet zou u niet geslagen hebben, als 9\J wist welk leed er voor u uit volgen zou. En is gestort en gij kunt u er op verlaten, dat de Russen onmachtig zijn om het oflensief in giooten stijl niet alleen voor het oogenblik doch ook nog binnen ettelijke maanden te hervatten. oor April of Mei kunnen zij er niet aan denken, en ook dan slechts, wanneer zij erin slagen het leger met een anderen geest te bezielen en de uitrusting van het leger te vernieuwen. Maar vestig uw aandacht op nog wat anders. Het officieele verslag toont duidelijk aan, hoe de op een vleugel verkregen resultaten hun werking op het geheele front uitoefenen. Het Russische offensief tegen Krakau heeft door den Duitschen opmarsch naar Warschau schipbreuk geleden. Nu hebben de Russen om Warschau te beschermen zoo geweldige troepenmassa's naar hun rechter vleugel moeten werpen, dat zij in Galicië en tegen Hongarije, ook wanneer de toestanden in hun leger beter waren geweest, in 't geheel geen be slissende krijgsverrichtingen hebben kunnen onder nemen. Uit het offensief tegen Krakau is een verdediging van Warschau geworden. Zou de grootvorst nu voor een groote onderne ming in Galicië zijn rechtervleugel weer verzwak, ken, dan zou hij naar menschelijke berekening Warschau moeten prijs geven. Het zou echter een onjuiste zet op het schaakbord zijn, Warsriiau tegen Krakau te ruilen, zelfs dan, wanneer de Russen zeker konden zijn van de inneming van Krakau. Doch dat is geenszins het geval. Veeleer zouden de bondgenooten een toren nemen en ten hoogste een pion prijs geven. Neen, de partij staat niet zoo goed voor de Russan. Het Duitsche communique zegt, dat de toestand onveranderd is. Uit Weenen Op het front in Polen zijn, afgezien van bot singen tusschen patroeljes, slechts artilleriege vechten geleverd. Aan de Dunajec heeft onze artillerie met goed gevolg de vijandelijke infantenestellingen beschoten en den vijand gedwongen tot ontruiming van een sterk bezette boerenhoeve. Een onzer afdeelingen is tot aan de rivier doorgedrongen, heeft den vijand verliezen van eenige honderden soldaten toegebracht en een door hem geslagen houten brug over de Dunajec vernield. In de Karpathen zijn slechts onbeteekenende schermutselingen voorgevallen. Uit St. Petersburg wordt gemeld In de streek ten Noorden van Rawa hebben de Duitschers een tweeledige poging gedaan om tot een plaatselijk offensief over te gaan, doch zij zijn door ons vuur gestuit en genoodzaakt terug te trekken. In den avond van 18 Januari hebben de Duit schers in West-Galicië, na onze stellingen ten zuiden van Bourgade en Radlow hevig te hebben gebombardeerd en twee dorpen achter onze stel lingen iu brand te hebben geschoten, onze stel lingen in gesloten kolonnes aangevallen. Zij nader den tot onze ijzerdraadversperringen, maar ten gevolge van ons moorddadig vuur konden ze niet verder vooruitkomen en moesten met groote ver liezen naar hun stellingen terugkeeren. In de Boekowina zijn onze troepen roet goed gevolg vooruitgekomen en hebben na een gevecht het dorp Johanesjti, 15 wersten ten Noorden van Dorna-Watra genomen. BELGIë. Men schrijft uit Bergen op Zoom aan de «Msb. Zoo juist ben ik hier teruggekeerd van een reis door België en Frankrijk tot Valenciennes toe, waarbij ik ook o.m. een bezoek gebracht heb aan Mechelen. Daar ontving ik een handschrift van een pro- testschrijven van kardinaal Mercier van 10 Jan. Uit de meest gezaghebbende bron ontving ik hier ook een tegenspraak van het bericht voor eenige dagen in de «Telegraaf" gepubliceerd, dat de kardinaal een schrijven ontvangen zou hebben van den Paus om zich van iedere inmenging in de kwestie der Belgische bezetting te onthouden. Z.E. heeft een dergelijk schrijven niet ontvangen. Te Mechelen was een proclamatie aangeplakt, dat van 2 Februari af niemand meer brood van de bakkers mag betrekken. De inwoners hebben zich op het raadhuis te melden, waar elk een kaart ontvangt, waarop hij, naar gelang van de sterkte van zijn gezin een bepaald rantsoen brood kan krijgen in de van gemeentewege beheerde bakkerijen. Van gezaghebbende zijde vernam ik te Ant werpen dat de goedkoopte in levensmiddelen ■vooiai van vleesch was toe te schrijven aan het feit, dat ae boeren op groote schaal hun koeien slachtten, om daardoor confiscatie van de zijde der Duitschers te voorkomen. Zelfs waren mijn zegsman gevallen bekend, dat koeien veor50cent verkocht werden. Binnen enkele dagen voorzag mijn zegsman dan ook een dreigend gebrek aan voedingsmiddelen. Te Valenciennes was de toestand zoodanig dat hongersnood nabij was. Nu reeds was er gebrek aan alle eerste levensmiddelen. Aao boter werd met meer gedachtde bevolking gebruikte me lasse, die uren ver van de raffinaderijen gebaald werd. Sedert 24 Augustus had geen enkele bewoner van Valenciennes kunnen correspondeeren en is er geen enkel blad meer verschenen. Het bij zich hebuen van een dagblad is verboden op straffe van gefusilleerd te worden. De zwaar gewonde Fransche soldaten, die nog steeds in het hospitaal te Valenciennes vertoefden, zijn Vrijdagmorgen om 11 uur naar Berlijn over gebracht. Zij mochten geen afscheid nemen, zelfs niet van hun naaste familieleden. Een Voisin-biplane, waarin de aviateurs La- porte en kapitein Chennery gezeten waren, viel Maandag op de Pont de Grenelle te Parijs neer. De machine geraakte in brand met het gevolg dat de kapitein levend verbrandde, terwijl de be stuurder zoo ernstig gewond werd, dat hij in het hospitaal overbed. miss Soldins heeft Irma zeker slechts in de eerste drift geslagen, ik ken haar, zy is uiterst licht ge raakt en verdraagt geen tegenspreken, haar hart is goed en edel." «Maschallah 1 gij kent haar goed, zie ik," zeide de Sepoi half spottend. Uw hart blijft steeds ge neigd tot uwe broeders ofschoon gij het toch goed met ons meent. Waarom sloeg de valsche slang het Hindoemeisje toen het ziek was? Kan dan een Hindoe niet evengoed ziek worden als een Faringa En dan die knaap I... Ik had niets misdreven, hoe durfde die melkbaard het wagen mij in het aangezicht te slaan Neen, Mem-Sahib, wat uwe broeders mij aandeden, verdient wraak. Timor heeft hen bloedige wraak gezworen, en wee hunner, als het uur daar is. Timor-Ali zal zijn eed gestand doen." Zuster Antoinette kon in haar hart de ver wijten van Timor, althans voor het grootste ge deelte, niet ontkennen haar aanmaning tot zacht heid en betere gevoelens vermocht dan ook niets tegen den diepgewortelden haat, die eenmaal gruwelyk zich wreken zou. «Uw naam," vervolgde hij onoverwonnen, «uw naam, Mem-Sahib, wordt door den Hindoe met eerbied en liefde uitgesproken, want gij hebt be wezen een hart te bezitten voor het ongeluk van Hindostan. Uwe woorden zijn wijsheid voor de arme Hindoes, maar wanneer gij verlangt, dat wij onrecht op onrecht moeten laten stapelen, zonder ons te wreken, dan verlangt gij het on mogelijke. Zoet is de wraak, en wraak zal Hin dostan nemen, wanneer het juk der vervloeking lang genoeg gedragen is." De zuster zuchtte en wendde zich nu tot de zieke. «Ik zal een dokter hierheen zenden, en zelf 'zoo spoedig mogelijk terugkomen. Denk er echter aan om de voorschriften van den dokter nauwgezet op te volgen." «Ik zal vliegen om zijne wenschen te vervullen want het geld het welzijn van haar, die mij dierbaarder is dan het leven. Moge Brahma u zegenen en dat het ons spoedig weder gegeven zij, uw aangezicht te mogen aanschouwen. »Ik kom terug, als ik maar eenigszins kan.' De Sepoi kuste vol dankbaarheid den zoom van haar gewaad. Toen Zuster Antoinette het paleis van Babu- Murad voorbij kwam, bleef zij een oogenbhk overleggend stilstaan, dan trad zij naar binnen Een dienaar, wien zij naar Zelima vroeg, verwees haar naar bet balkon. De vreugde der Hindoesche bij het wederzien toonde zich op ongekunstelde, hartelijke wijze. »Ik kom met een verzoek, Zehma, zetde de «Hoe goed zijt gij, Mem-Sahib, dat gij eindelyk eens aan uwe schuldenares denkt," antwoordde de dochter van den Baboe verheugd. «Waarmede kan ik u van dienst zijn?" «Ik kom van Irma, de bruid van den Havildar, Timor-Ali, ik geloof dat gij haar wel kent «Zeer goed, gij meent immers haar, die door miss Soldins zoo wreed verwond werd?" »tloe, weet gij het reeds?" «Ja, ik hoorde het, maar ga voort." «Irma is door een hevige koorts aangetast en heeft geen andere oppassing dan van den Ha- vfldar. Ik heb haar bezocht en gedaan wat ik doen kon, maar moest haar zonder de hulp van een geneesheer achterlaten. Ik dacht, Zelima, uw vader is rijk en hem valt het licht de zieke een dokter te sturen." «Ik begrijp u, Mem-Sahib," antwoordde de Hindoesche terwijl zij getroffen de hand van de Zuster kuste. »Gij zijt een engel en steeds blijft gij onvermoeid in uwe zorgen voor bet arme Hindostan Ik zal zelf aan Irma een Hakim sturen maar als gij haar wederom bezoekt mag ik u dan begeleiden De Urselin sloot het kind in haar armen. «Tegen het laatste heb ik niets in te brengen als de Zuster het ten minste toestaat, sprak een diepe stem zich half verrast omkeerende zagen de vrouwen den Baboe, die, zonder geruisch te maken, stil het balkon was opgetreden. «Maar wat den Hakim betreft, en hetgeen noodig is voor haar oppassing, dat zijn mijne zorgen. Maal laten wij over iets anders spreken." De grijsaard ontvouwde een papier, dat hij in de hand 'hield ongenoegen teekende zich op zijn gelaat. {Wordt vervolgil- bij l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1