Dagblad voor Schiedam Omstreken, f en rr fis De Oorlog. Oog om Oog. Gratis Ongevallenverzekering I 38ste Jaarg&iA Dinsdag 26 Januari 1915. 11138 OTereenïomstig or de polis vermelde voorwaarden. n OfftciedLe berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandscli Nieuws. Bureau: Boter,straat 50, Telef. 85, Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. 50 ct., franco p. post ƒ2.- Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelUandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering levenslange geheele invaliditeit wordt gewaarborgd door de verlies van een hand, voet of oog Hodandsche Algemeene bü dood V erzekeringsbank, try verlies van een duim gevestigd te Schiedam 1 U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, heeft, naar aanleiding van het door den Minister Landbouw, Nijverheid en Handel tot hem ge richt verzoek, met betrekking tot de bereiding yan roggebrood, bepaald, dat door de bakkerijen 'j1 de Gemeente Schiedam, met ingang van Maan- dag 1 Februari a.s., roggebrood uitsluitend zal Hogen worden bereid uit een mengsel bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft uit tarwe bat deze broodsoort onder geen anderen naam mag worden verkocht, dan onder dien van 'oggetarwebrood. (Herplaatst wegens misstelling.) De Burgemeester van Schiedam Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier der Grondbelasting dezer ge beente, over het belastingjaar 1915, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam °P den 23sten Januari 1915 executoir verklaard, °Pheden aan den ontvanger der directe belastingen Lier, ter invordering is overgemaakt, toorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder terplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de ernijn van drie maanden ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd Kohier voorkomende, behooren te worden inee- Her diend. ïnge- waar het En is hiervan afkondiging geschied, behoort, den 26en Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Inrichtingen welke gevaar, schade hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat blijkens be richt van heeren Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid Holland dd. 19/25 Januri 1915, het door de N. V. Spaankorvenfabriek «Holland" jbgesteld beroep tegen de beslissing van ons Col- 'ege dd. 4 Juli 1912. waarbij haar een nieuwe v°°rwaarde is opgelegd, is ingetrokken. Schiedam, 26 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, k I M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKEN GA. Herbesteding onder gewjjzigde voorwaarden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Jijn voornemens op Donderdag 4 Februari a.s., s namiddags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het °Penbaar aan te besteden Het weghalen van Lompen, Beenderen, Metalen, Papier, enz., aanwezig op het terrein van de V uilnisbelt »an den Buitenhavenweg no 154 voor het jaar 1915. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in 660 gesloten enveloppe, waarop een aanduiding dat zjj een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij Worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, voor des middags 1 uur van den dag van aanbesteding. De voorwaarden van aanbesteding liggen op de Gemeentesecretarie (Atdeelmg A.) ter lezing, op iederen werkdag van 8£—4£ uur. Van het oorlogsterrein wordt weinig nieuws gemeld. Het rapport van den «ooggetuige" bij het leger der BoDdgenooten geeft het volgende overzicht van de krijgsverrichtingen der artillerie van 15 18 Januari Den 15en bombardeerde een zware batterij ge steund door een betterij veld-artillerie, eenige loopgraven van de Duiischers, zoodat deze ont ruimd moesten worden. De Duitscbers zochten een schuilplaats in een huis, doch ook dit werd spoe dig door de Engelschen onder vuur genomen en toen de Duitschers terugtrokken, waren zij bloot gesteld aan het granaat-vuur van het veld-geschut. Op dienzelfden dag beschoten de Engelsche houwitsers een convooi en vernielde enkele wa gens. Den 16en beperkte zich alle actie weder tot artillerie-duels, doch het bombardement der Duit schers was minder hevig en het Engelsche ge schut bleef de meerdere. Het vond een goed doel in een Duitsch bataljon, da^ naar een woud op weg was. Het Engelscht geschut bracht in de meeste gevallen de batterijen der Duitschers tot Zwijgen of maakte het vuur dier batterijen vry- wel onschadelijk. Zondag was het vuur van den vijand heviger aldus de ooggetuige doch onze kanonnen werkten met gunstig resultaat en verdreven de Duitsche afdeelingen van den spoorweg ten Wes ten van La Bassée. Ten Noorden en Noord-Westen van Givenchy werden een reeks schanswerken en een redoute gebombardeerd en gedeeltelijk vernield, zoodat de troepen daar onder het vuur van onze infanterie moesten terugtrekken. Den 18en Januri inspecteerde de opperbevel hebber een groote strijdmacht cavalerie, waar onder vele Indische regimenten. Het woud van lansen en de lange linies ruiters maakten het geheel tot een indrukwekkend schouwspel. De Engelsche linkervleugel was dien dag aan een hevig vuur blootgesteld, dat echter zeer weinig resultaat had. Het officieele Fransche communiqné meldt eeni ge vorderingen ten Oosten van St. Joris. Bij Berry-au-Bac werd een aanval der Duitschers afgeslagen. In de Argonne werd in hat bosch van la Grurie levendig vijandelijk geweervuur, door het krachtig optreden onzer artillerie tot zwijgen gebracht. Aan de Maas werd de vernieling der. bruggen bij St. Mihiel door onze artillerie voltooid. Bij Embermenil overvielen wij een detachement Beieren, dat wij gevangen namen. 23) »Wees onbezorgd, zuster," zeide de Miss op vervelenden toon. «Ik vrees niets en zal de ge volgen van mijn handeling op mij nemen." »Wilt gij dan niet luisteren naar mijne waar schuwing en nog langer de stem van uw hart Verstikken," vroeg de zuster bezorgd. »Onze inzichten over de negers staan lijnrecht tegenover elkander, zoodat het nutteloos is daar over langer te spreken. Gij strijdt met geheel uw ziel voor dat vuile gebroed, terwijl mijn schoon heidsgevoel door den aanblik van een neger al- ieen, reeds verstoord wordt. Tot een vergelijk komen wij dus nimmer. »Ach, geef toch uw valsch' vooroordeel op, dat toch uw hart niet bevredigen kan en luister naar de stem.,." «Die mij zegt, dat ik volkomen gelijk heb, Wanneer ik schuw met dat vuile volk in aan raking te komen. Gij ziet, zuster, al uw moeite is vruchteloos. Leef wel... »Ik bezweer u, Alice," hield de zuster nog san, «keer terug, zoolang het nog tijd is. Een Voorgevoel zegt mij, dat weldra een groot onge luk over ons komen zal, en dan zal de haat, dien gij gezaaid hebt, u vernietigen." «Koen, als Medea, zal ik den kamp met het zaad van den draak aanbinden" (achtte de En gelsche overmoedig. «Wees zonder zorgen over mij. Al ce Soldins zou geen dochter van Oud- Eugeland zijn, wanneer zij vreesde voor de ge volgen barer handelingen. Goeden nacht, zuster Antoinette." Trotsch als een koningin ging zij thans het paleis binnen, terwijl de zuster haar zuchtend nablikte. Dan sloeg deze haar ten hemel, die donkerblauw en zonder smet zich uitbreidde als of het paradijs daar omlaag, geen smart, geen ellende en leed verborg. De blik der zuster drong door de duisternis, waarboven het eeuwig licht straalt, en haar bekommerd hart legde aan den troon van den Vader der onmetelijke liefde, een vurig gebed neder om vergeving voor de af dwalingen eener verblinde. Men schreef den llden Mei van het jaar 1857. Het was in den namiddagde zon stond hoog aan den hemel, haar stralen verwekten een on dragelijke, zwoele hitte. Daarom hielp het niet, dat men de vensters van een klein, net huisje in een tuin van Chandeh-Coak gelegen met dubbele jalousieën gesloten had. Overal drong de hitte door, ook in het eenvoudige, maar toch met smaak gemeubileerd vertrek, waarin zich twee Engelsche officieren bevonden. De een rustte in vermoeide houding op een divan zijn ernstige, bleeke gelaatstrekken deden ver- De krijgsverrichtingen in den Elzas en in de Vogezen worden belemmerd door 'dikken mist. Het Duitsche eommumqué zegt, dat bij Nieuw- poort artillerie-aanvallen plaats hadden. Ten Zuid-Westen van Berry-au Bac verloren wij een loopgraaf, die wij vroeger op de Franschen veroverd hadden. Bij Chalons hadden gisteren infanterie-gevechten plaats, die nog voortduren. In het Argonnerwoud bepaalde zich de actie tot hevige artillerie-duels. Bij Hartweilerkopf werden de aanvallen der Franschen alle afgeslagen. De verliezen der Fran schen zijn aanzienlijk. Niet minder dan 400 ge sneuvelde Fransche j .gers werden gevonden. Van het Oostelijk o o r 1 o g s t e r r e i n wordt officieel uit Berlijn gemeld In Oost-Pruisen had op het front Lötzen- Oostelijk Gumbinnen en ten Noorden daarvan, een artillerie-gevecht plaats. De vijand werd door ons vuur gedwongen, enkele stellingen ten Z.O. van Gumbinnen te ontruimen. Ten Noorden van Gumbinnen werd een aanval van den vijand, onder zware verliezen voor de Russen afgeslagen. In Noord-Polen en bij Pelitza had niets belang rijks plaats. Uit Weenen wordt gemeld, dat in Polen en Galicie de toestand niet veranderd is. Bij Nida had een artilleriegevecht plaats. De tegenaanvallen der Russen, die ten doel hadden de door ons veroverde stellingen in het dal van de Ung en bij Vezerszallas te herwinnen, werden bloedig afgeslagen. Een poging van den vijand, om bij Rapailowna door te breken, mislukte. Hij trok terug over Zielona. Gedurende de laatste twee dagen maakten wij in de Karpathen 1025 gevangenen. BELGIë. Kardinaal Mercier. Men schrijft uit Rome aan «De Tijd" Er is nog geen officieel bericht van Z. Em- kardinaal Mercier over den tegen zijn herderlijk gezag gepleegde willekeur ingekomen. Wel wordt zoodanig bericht elk oogenblik tegemoet gezien. Men verwachte echter niet, dat daarna Z. H. de Paus een plechtig openlijk protest tegen de vrij- heidsberooving van den Kardinaal zal richten tot Duitschland. Voor zoover de bestuursmacht van den Belgischen Primaat geweld werd aan gedaan en zijn waardigheid is beleedigd, zal de H. Stoel zich bepalen tot een geheim diplomatiek protest, hetwelk Duitschland niet aanleiding kan geven, om te breken met de tot dusver jegens den H. Stoel betoonde welwillendheid. Als staande boven alle partijen en met gevoelens van gelijke- lijke vaderlandsliefde bezield jegens alle oorlog voerende naties, wil de H. Vader zelfs in schijn niet zijn apostolisch gezag tegen een hunner uitspelen, terwyl zoo groote moeilijkheden han gende zyn, voor welker oplossing hij den goeden wil van allen noodig heeft. Requireering in Oos t-V laanderen. Men schrijft uit Westdorpe aan de «Tel." Ook te Lokeren werd op Vrijdag 15 dezer een «paardenmonstering" gehouden. Al wie rij- of trekdieren bezat, in de stad en in de omliggende dorpen, had deze op bevel van de Duitsche over heid, naar de markt te breDgeD. Ongeveer 150 schoone wei k paarden werden in beslag genomen. De eigenaars ontvingen geen bon, maar,... de belofte, dat een ontvangbewijs met opgave van de waarde hun 's anderen daags reeds zou thuisbesteld worden. Dat is nu al méér dan een week gelegen en..,, ze wachten nog siéédsl Uit de Krmsstraat te Meerbeke alléén werden niet minder dan negen prachtpaarden weggebracht om niet meer terug te keeren. Terwijl de monstering bezig was, deed een Duitsch soldaat, die zich door den veldwachter had doen vergezellen een inspectietocht naar de stallen, om er zich van te vergewissen, of geen paarden achtergehouden waren. Een landbouwer, bij wie nog een paard gevon den werd moest het oogenblikkelijk afstaan en nog 100 mark betalen als boete op den koop toe.! Woensdag der vorige week werd te Wachte- beke door den veldwachter uitgebeld", dat al wie nog ongedorscht graan in zijn schuur zou hebben, verplicht was dit uit te dorschen vóór den 8en Februari en ter beschikking te houden van de militaire overheid. Bevolen werd daarbij ook nog, het uitgedorschte stroo netjes in mijten op te stapelen, en er voor te zorgen, dat het in den besten staat blijft voor 't geval dat de Duischers het ook noodig zouden hebben. In het Land van Waas is de ellende onder de bevolking groot. moeden, dat hij leed, terwijl zijn trage, kracbte looze houding de vrees rechtvaardigde, dat oók in zijn aderen reeds de koorts brandde die zoo vele Engelschen onder Indië's tropischen hemel verteert en vroeg ten grave sleept. De tweede officier zat aan een der groote vensters en las zacht en slaperig uit Hamlet voor. »Ach, Wilmot, houd op," onderbrak zijn toe hoorder verdrietig. »De ongeluks-voorspelliDgen van den Deenschen prins maken mij zenuw achtig." «Zooals gij wilt, kapitein," antwoordde de voor lezer flegmatiek, terwijl hij het boek dichtsloeg. «Ik weet het niet, het is of ik zwaarmoedig wordt onder dezen heeten hemel," begon de ka pitein op gedempten toon. «Ware mijn verloofde maar niet zoo gehecht aan dit ongelukkige land, dan had ik reeds lang verplaatsing aangevraagd. Als een centenaarslast drukt mij de gedachte, dat ik hier nimmer meer zal opleven een bang voorgevoel van dreigende gevaren overmeestert mij immor opnieuw, ik kan er mij niet van los maken." «De zwaarmoedige Hamlet heeft u aangestoken, Donald," antwoordde de jongere officier spottend. »Gij hebt gelijk, en toch als ik dit gevoel maar van mij kon afzetten, sterven ware mij beter dan in zulk een toestand te blijven leven." «Gij zijt door en door zwaarmoedig, en toch hebt ge er geen reden voor. Iemand die zooals gij het geluk hebt een Miss Soldins de zijne te In Vlaanderen. Uit Geerardsbergen wordt aan de «Tel" ge schreven »L' historie se répête".... Vlaanderen is een eeuw teruggedrongen in de geschiedenis. Bij al de ellende van den oorlog teleeft de ramp zalige bevolking er weer volop de verschrikking van de «trainards" van 't Sanscuioltenleger en zijn rooversbende van het vrijbosch. Of er slechts ééne groote of verschillende kleinere benden in het spel zijn, is nog niet uit gemaakt, maar op zeer vele plaatsen tusschen Geeraardsbergen en Aalst, waar thans geen Duit sche soldaten meer zijn, hebben deze laatste weken de boeren last van roovers gehad. Overal gaan deze volgens hezelfde systeem te werk, dat geen ander is dan van de bandieten uit den ouden tijdBij ploegen van vijf tot tien man dringen ze, met zwartgemaakt gezicht, de afgelegen woningen binnen, binden de verraste bewoners vast aan stoelen of op hun bed en eischen onder de gruwelijkste bedreigingen, dat men hun het verborgen geld wyze. En dan nemen ze ook alles mee wat maar eenige waarde voor hen heeft. Op sommige plaatsen werden boederyen letter- noemtn, behoeft toch waarlijk zich met geen droevige gedachten bezig te houden." «Geluk Een bittere trek gleed over het bleeke gelaat. «Gelooft gy daaraan nog. na al hetgeen gy gehoord hebt. Weet gij wel dat Alice sinds weken mij geen woord gegund heeft. SFchts enkele holle phrasen heeft zij tot mij ge sproken, en nog omdat de uiterlijke beleefdheid dit noodzakelijk maakte." «Is zij boos op u »Was er maar reden voor, dan zou het mij zoo niet hinderen, maar thans... neen, dat ver draag ik niet lang meer. Toch zal ik mij aan haren trots niet storen, ik zie van haar af, als zij vertoornd blijft, omdat ik weigerde m te gaan op hare kleingeestige plannen van wraak." «Gij waart toch niet zeer galant jegens haar, ka pitein." «Niet... Zal ik mij dan om een beleediging, die niet is aangedaan'tot een werktuig van kinder achtige wraakzucht maken Zuster Antoinette was in haar rechter kon dus van eene belee diging geen sprake zijn." «Nu ja, maar wie spreekt ook van recht, wanneer" het heldt eene dame een dienst te be wijzen... «Mijn eer staat mij te hoog, om haar tot speel bal te maken van kleingeestige wraakzucht." (Wordt vervolgd by oi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 1