Binnenland. Verspreide berichten. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ring van andere schepen tevreden zijn, dan kun- i nen wij ook tevredtn zijn. BELGIS. Dolle honden. De corresp. van «De Tijd" sehrijft Er komt een razzia op losloopende honden en katten. De gjuverneur Freiherr vo Heune heeft het bevolen Op 13 December 1914 werd op het gebied van het militair Gouvernement Antwerpen een soldaa vaD den Landstorm door een hond gebeten, by wien door den bevoegden Gouvernements-veeaits hondsdolheid werd vastgesteld. De gebetene weid onmiddellijk naar het Koninklijk Iostuut voor be smettelijke ziekten «Robert Kochs te Berlijn overgebracht om daar tegen hondsdolheid te wor den iDgeënt. Naar aanleiding van dit geval en van het be kende voorkomen der hondsdolheid in België wordt hiermee het onschadelijk maken van alle dolende honden op het gebied van het Gouvernement bevolen. Te dien einde moeten de burgemeesteis zoo spoedig mogelyk voorschrijven dat alle bezn ters van honden hunne dieren opgeven en ze voorzien van halsbanden, waarop naam en woon plaats of woning van den bezitter aangeduid zijn of waaraan een ander kenteeken gehecht is (hon den medaille), waaruit blijkt, wie de bezitter is Losloopende honden, bij wien dit voorschrift me in acht genomen werd, zullen van 10 Januari 1915 af beschouwd worden als zonder meester zijnoe en gedood worden. Hetzelfde zal gebeuren mei honden en katten, die kenteekens van raze> i vertoonen. Een algemeen bevattelijke ondernch ting aangaande de keuieekens der dolheid t>tt honden en katten is bij de verordening gevoeg» FRANKRIJK. In de loopgraven. Een Fransch priester aalmoezenier schrijft: „\vij waren geuroimen aan den z»om van het wiigennoscn, tegen 9 uur 'sav>nus,. en de maan scneen nemer, V oerdat wij in ae stre ken kwamen, waar onze kanonnen en bajo netten hun Etfscnuwenjk werk Lauden ver licht, hoornen wij de kreten van angst en doodsvrees, tiet hulpgeroep en het verschrik kelijk geschrei der gewonnen, die op ue groote vlakte aan den zoom van net bosch lagen uit gestrekt. Ln al die kreten, in een on takende taal, onder den neiueilicntenden hemel, die JijSen. op welke men stiet, als men in de schaduw liep van de gnooie hoornen, dat ailes vervulde mijn ziel met medelijden voor die arme martelaren van hun phcht, verminkt, doorboord, hijgend, wier vreeselijke wonden stroomen bloed verspreidden. Ben eersten Pruis, hij was een reserve luitenant, van het regiment der Koningin, een krachtige reus, die Fransch sprak als u en ik, vroeg: ik van alles, terwijl ik hem een voorloo- pig verband aanlegde en hij vertelde mij, rial hij een groot-industrieel was uit Nantes, se dert een twaalftal jaren in Frank rij c geves tigd. Ik vroeg hem eenige inlichtingen aan gaande het gevecht van dien dag en Ren ik hem zei, dat ik Rcomsch priester was, sprak hij mij zijn biecht op den rand eenei loop graa.f Fen bom was naast hem gespiongen; een splinter had hem den rechterarm weggesla gen en de rechterzijde van de iir-t bijna ge lieel verbrijzeld; een andere sranaatechetrf had heir, gewend aan de dij en verscheidene kogels hadden hem in de beenen geloften. Daar ik vei van de kameraden verwijderd was, riep ik om hulp en een priester van .iet bisdom Baveux kwam met een btancara en nie'p1 mij dien armen, geheel verminkten man naar de ambulance brengen. Dicht bij het bosch keer de ik mij om, want ik had hooien snikken in een loopgraaf, bij de plaats, wam i* den eer ïfen Duitscher had opgenomen. Je drong in het kreupelhout door en eensklaps 'n een klein heekje, waar de populieien zeer licht sconuen, deinsde ik terug van schrik. Voor mij stonden vi rscheidene Pruisen rechtop, met het gev weer in de hand, onbeweeglijk in het half duister van het bosch. Wat te doen 5 Ik nader zacht en vroeg': „ik ben een vimma van het Roede Kruis; zijn er gewonde kameraden?" Men kan het altijd wagen Fransen te spie ken op een slagveld, want vele D-uitechOfS ken nen Fransch en bijna alle kennen tenminste de noodige zinnen, om den F ranscher- verple gers hulp te vragen. Ik verwaent lus het ant woord niets. Ik trad nog een weinig voor uit en merk, dat al die Pruisen dooa waren, rechtop in hef dikke gewas, waar zij door het milraillevuux waren verrast. ik maakte het kruisteeken op hun voorhoofden en öai hun de vociwaardelijike absolutie, en richtte mijn schre den naar den kant, vanwaar ik ae kreten had gehoord. O, welke afschuwelijke herinneringen aan dert oorlog zal ik bewaren. Liggend in een loopgraaf vond ik een soldaat, die weenue, zonder iets te zeggen, met het hooid in de handen. Ik ga naar hem toe, sla hem op den schouder en zeg: „.Kameraad." Hij Left zich ten beetje op en klaagt: „O, waar is mjjn anno moeder." Het is een jongen van IS jaren; ook hij was getroffen door borm-cheven. fk zotte hem zijn punthelm op, uamvaa ae punt was weggeslagen en waarvan de lederen kap binnenin verscheurd wasz'n schouder was ver brijzeld en het vleescih weggeslagen. Boverr eien had hij een bajonetwonde in oe dij. Hij had zijn rozenkrans om zijn vuist gerold, waaraan ik bemerkte, dat hij katholiek was. boen ik mij over hem had gebogen, om zijn dij te verbinden, sloeg hij zijn arm om mijn bals en omhelsde mij; dan zei hij: „Gij zult mij beschermen, niet waar; dat ze mij niet doo- aen?" Arm kind, ook hij was overtuigd, dat de Fransehen vilden zijn, die hun vijanden af maken na den slag. Ik stelde hem dienaan gaande genist en gaf hem een sLk wijn uit mijn veldflesch, het stuk brood, dat mij restte er. een reep chocolade. Hij sliert bijna van honger. Daarna liet ik hem gemakkei ijs, mei eindeloozc voorzorgen, op mijn rechterarm plaats nemen, na op mijn hoofd een kussen te nebben gelegd, dat gemaakt is van een haver- zvs; hij steunde op> dien zak met zijn arm, bloedend hoofd en met sleine passen droeg: ik hem zachtjes naar de ambulancerij ui gen. Hij -Derf in dat rijtuig des avonds, na ae abso- iuüe te hebben ontvangen." Hoe de groot-rabbijn BI och viel. In de „XXe Siècle" vinden wij: het volgende beffende verhaal van den heldendood van Abia Lam Bloch, groot-rabbijn van Lyon, aalmoeze nier bij het 14e legerkorps. In den namiddag' van 29 Augustus,- zoo- meldt Let blad, kruiste Bloch onder een hevrig1 vuur eet slagveld van St. Dié, oveial hulp brengend waar het hem mogelijk was. Een der gewon den, het hoofd moeizaam oprichtend, smeekte len rabbijn: O, geef "mij een kruisbeeld.... Ik wil het kruisbeeld kussen. Abraham Bloch, dien de ongelukkige soldaat voor een Katholiek aalmoezenier had aangezien, bezat natuurlijk geen kruisbeeld. Maar doordrongen van de ware gerest van liefde, liep de rabbijn, onder ecu regen van kogels naar de linies om er een kruisbeeld te zoeken. - Een kruisbeeld. Ik meet een kruisbeeld hebben, riep- hij. Fen Fransch officier overhandigde hem een kruisbeeldje, dat hij aan den hals droeg Zoo snel hij maar lo-open kon, begaf de Jood- iche rabbijn zich naar den stervenden Katl»- lick Reeds stak hij den gewonde het kiuis- Leeklje toe, toen plotseling; een granaat vlak bij hen neerkwam en soldaat en rabbijn op 'C verschrikkelijkste wijze do-o-dde DÜITSCHLANJU Een avond bij keizer Wilhelm, in de „Münohener Neueste Nachtlichten" be schrijft Ludw^g Gangihofer een avonrt bij den kei zer m het veld als volgt: De huishouding, van den keizer in het veld is zeer eenvoudig. Er waren vanavond slechts weinig gasten aan tafel 'in de kleine ontvang kamer. De keizer, in een grauwe generaalsuni form gestoken, trad met rustigen, eiasLschen slap de kamer binnen. Hij knoopte met Gang- holer een gesprek aan en zeide: „Uw Beieren zijn prachtige kerels. Zij hebben kranig ge werkt en voorwaarts gjaat het overal, Goa zij dank" Dan herinnerde hij zich de laanm ont moeting in 't voorjaar. Op langzsmen,' emsti- gon toon zeide de keizei': „Wie had destijds kunnen vermoeden, wat thans gekomen is en dat wij elkander in Frankrijk zouden weer zien Ilicr eindigde de Keizer het gesprek, waarna men zich aan tafel zette. De maaltijd war spoedig1 afgeloopen, waarna neg een uurtje door-gebracht werd in den kleinen wintertuin. Tegen elf uur 's. avonds hield een ffider voor den keizer en een aantal hoofdofficieren een met lichtbeelden verduidelijkte voordracht ever een uit militair .oogpunt belangrijke uitvinding, lelkens stelde de keizer vragen, welke door der officier beantwoord werden. Na afloop der voordracht trad de keizer op nen jongen offi cier toe, reikte hem de hand en zeide: „Ik ciank u. Dat is een g|oed ding. Gelooft ge. dat de Franschen dat kunnen namaken?" Lachend ante vv-oordde de officier: „Zoo gauw niet, majesteit. Wij hebben het nu pas gievonden". ITALIë. Uit het Vaticaan. Des namiddags op 7 Febr den dag. voorge schreven voor de gebeden voor den vrede over geheel Europa - zal de Paus zich mri; zijn hof stoet en het H. College van Kardinalen naar de Sint Pieterskerk begeven, waar het Allerheiligste uitgesteld zal zijn. Voor het diplomatenkorps en de prelaten worden tribunes opgericht. Alle ktukelijk- waardigheidsbekleders te Rome moe ten bij de plechtigheid tegenwoordig zyn. Na zang en gebed zal eeD plechtige processie door de St. Pieterskerk gehouden worden. De correspondent van de „Daily Mail" te Petrogrado -meent te weten, dat de manschappen van de „Zeppelin", die bij Libau gevangen wer den genomen, niet als krijgsgevangenen zullen werden beschouwd, doch als misdadigers. Zij zullen teiecht staan voor het militair gerechtshof onder beschuldiging van moord of poging tot. moord. Be vergissingen aan de Posteryen. Uit inlichtingen van den minister van water staat en den directeur der Posterijen en Telegrafie omtrent hunne bevindingen bij het gisteren ten postkantore te Amsterdam bij het nagaan van het sorteeren voor den maildienst en bij hun bevin dingen in den postwagen op het traject Amster dam-Emmerik wordt het volgende ontleend: De minister bezichtigde op het postkantoor te Amsterdam de bureaux van «vertrek" en «aan komst" en was vooral getroffen door de groote massa's, welke verwerkt moesten worden, waar door natuurlijk aanleiding kan gegeven worden tot vergissingen, li tusscben bleek hem bij die gelegenheid opnieuw, dat in het binnenland de postdienst thans overal in sterke mate den invloed van den oorlog ondervindt. Juist gisteren immers was op het postkantoor een pak brieven uit New York aangekomen welke einde December uit Weenen was gezonden met bestemming naar Amsterdam, doch welke brieven verkeerdelijk van Weenen naar Genua en van daar naar New-York waren gezonden. Eerst daar werd de fout ontdekt en werd het pak naar Amsterdam gestuurd. Ook bij het sorteeren in den postwagen bleeki dat verschillende brieven uit Duitschland gezon den naar andere plaatsen in Duitschland, naar ons land bleken gezonden te zijn. Den minister is ook gebleken dat een nieuwe oorzaak van vergissingen hierin gelegen is, dat groote wijziging is gekomen in de postverzendingen naar België, Frankiyk Spanje, Portugal en Rus land, alleen over Eugeland naar Vlissingen gaan. De mail naar en van uit Engeland zoo groot is gewoiden zijn te Vlissingen speciale maatregelen getioffen om vergissingen van de post daarheen en vandaar tot een minimum terug te brengen Zaterdag j I. zijn te Vlissingen twee expedie- kantoren geopend. Het eene, doel dienst als con trolebureau of uiterste wachtpost voor alles wat naar Engeland gaat voorzoover dit in gesloten zakken uit Amsterdam, Rotterdam en den llaag komt. De inhoud daarvan wordt voor de verzen ding naar Engeland zorgvuldig nagezien. Ouk worden daar nagezien de groote zakken voor Calais bestemd, uit Rotterdam die corresponden ties bevatten voor Duitsche krijgsgevangenen in Engeland en Frankrijk fouten door de Duitsche postadministratie gemaakt worden daardoor ook hersteld. Het andere kantoor treedt in de plaats van het zeepostkantoor dat anders op de boot zelf werkt, en verwerkt nu alles wat uit Enge land komt en gewone correspondentie die naar Engeland gaat. Uit een en ander blijkt dat als soms fouten voorkomen aan onze postadministratie in deze moeilijke tijden in geen geval een verwijt kan worden gemaakt. Sluiting van de beurs op Zaterdag. Door de Kamer van Koophandel' is een concpt- schrijven aan den Gemeenteraad samengesteld, waarin met betrekking tot eventueele sluiting van de beurs op alle Zaterdagen wordt opgemeikt, dat het de Kamer niet bekend is, of het College van Commissarissen van oordeel is, dat onder de thans bestaande buitengewone omstandigheden sluiting der geheele beurs op eiken Zaterdag wenschelijk is en evenmin, of zij, die tegen dit denkbeeld in het voorjaar geen bezwaar maakten, ook ihans meenen, dat de sluiting op Zaterdagen reeds met ingang van 6 Februari moet plaats hebben. Ter wijl ,.aan een algemeene wensch om hetgeen in het voorjaar als zonder bezwaar kon worden aan gemerkt onder de bestaande omstandigheden ten uitroer te brengen acht de Kamer gerechtvaar digd. Immers door de voorgestelde sluiting op Zaterdagen te beginnen met 6 Februari a s zal beursvetkeer op een tijdvak, waarin assurantie bevrachting en goedeienhandel de geiegelendJ samenkomst van kooplieden meer dan gewoonlijk vorderen elke week gedurende twee volle dagen worden stopgezet. Tusschen Vrijdag en Maandag middag zal er daardoor voor den gebeelen handel geen gelegenheid zijn tot beursverkeer, met alle gevolgen van het wegvallen van een beursdag. Of het met de zienswyze van den minister van Financiën strookt, oat de gelegenheid tot exeru- teeren na de opening der beurs voor den geld en fondsenhandel op 9 Febr. a.s. met een dag in week wordt vekort, betwijfelt de Kamer. Toen de Minister van Financiën de opening van de beurs op 9 Febr. a.s. bepaalde en voor de uren van opening en sluiting aanwees de uren daarvoor bij plaatselijk reglement aangewezen, moeten Z. Exc. de toen bepaalde uren van ope ning voor de geest gestaan hebben, daar hem toen geen besluit tot wijziging van dier verordening bekend kon zyn. Daarom meent de Kamer den Raad ernstig in overweging te moeten geven de voordracht van B en W. aan te houden, totdat de buitengewone omstandigheden, waaronder wjj thans verkeeren, hebben opgehouden te bestaan, m.a.w. totdat aan de Staten Generaal het voorstel van wet zal zijn gedaan, bedoeld in art. 10 sub. 2 der Beurswet 1914. 25 centstukken. 9.000.00010-centstukken. 5.800 000 5-centstukken, 2 000 000 2£ centstukken, 9.000.000 I-centstukken en 5 000 000 centstukken voor Ned.-Indië: 10.000 0001/4 guldens. 9 600.000 1/10 guldens, 22 000 000 2i-centstukken, 42.600 000 1-centstukken en 50 000 000 centstukken. Van Regeeringswege zijn ingetrokken in Nederland55 10-guldenstukken, 56 5- guldenstukken, 8459 rijksdaalders, 16.174 guldens, 34 587 guldens, 67142 25 centstukken, 604.559 10 centstukken, 6 455.880 5 centstukken, 8025 2£ centstukken, 475.511 1-centstukken en 4028 ^-centstukken In Ned. Indië27.200 rijksdaalders, 90.488 guldens, 204.100 guldens, 2èo.970 ^-guldens en 414.703 1/10-guldens. Weerbericht. telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Jan., medegedeeld door het K >n. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 754.1 te Maastricht. Laagste barometerstand 740 5 te Whisby. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: matige, tijdelijk wellicht krachtige N.W. tot N.O. wind, zwaarbewolkt, tijdelyk wellicht opklarend, waarschijnlijk nog sneeuwbuien, lichte vorst in het Oosten en in het Westen om het vriespunt. Yr\jwillige Landstorm. De rij wielafdeelmg van den Landstorm te dezer stede zal hedenavond bun oefeningen in het Beurs gebouw beginnen. De ofïicieele installatie van den troep zal later plaats hebben en vermoedelijk wachten totdat de troep in uniform gekleed is. De voetvolkafdeeling zal voorloopig nog niet worden geformeerd, omdat er geen uitzicht is dat de uoodige fondsen daarvooj bij elkaar worden gebracht. Hoogwaterte Schiedam: Zaterdag30 Jan. 3.42 v.m., 3.55 n.m. Een gelukkig trio. Een drietal te Alk maar vertoevende Belgen kiegeu gisteren, na lang vruchteloos zoeken het verblijdend oericnt, dat hun doodgewaande betrekkingen nog m leven waren. Een vrouw vernam, dat naar man, dien ze reeds lang gesneuveld waande, in Dnuschland m krygs- gevaugenschap verkeertook de verloofde van een te Alkmaar vertoevend meisje bleek Duitsch krijgsgevangene te zgn. En ten slotte kreeg een man, die eveneens vergeefs geïnformeerd had naar zyn vrouw en kinderen, r encht, dat deze behouden in Nederland zijn aangekomen en er reeds eemgen tyd verblijf houden. (Alkm. Ct.) 1' linke jongen s. Te Utrecht was een 4-ja- ïig kjnd, dat aan den plantsoe-nkant haa ge speeld, te water geraakt en in een oogonblik dreef de kleinê naar het midden van dei Singel- gracht. Er was niemand, die het aan dorst het kind te redden, toen op eens, zoo schrijft men aan het „U. D.'" twee leerlingen van de Ifoogere Burgerschool, Marius ten Bouwhuijs on A. F, Van Aalten, na elkander, gekleed den Singel in- .-.p' on gen en het reeds zinkende kind behouden aan den kant brachten. De trouwring als herinnering aan don Oorlog. Zeer talrijk zijn de gevallen, waarbij de gehuwde zwaargewonden, die weten dat zij zulle-n sterven, aan hun verplegers elf verpleegsters pp het laatste oogenblik hun trouw ringen afdoen, die kussen en den op-macht ge ven, die aan hun weduwen te zenden of z-elf over te reiken. In die oogenblikken vergeten zij wel eens, dat hun namen niet steeds in die ringen staan en dan geeft 't veel moeite om spoedig aan die verzoeken te voldoen. Onlangs speelde zich een'tragisch geval in een hospitaal te Straatsburg af. Daar lag, zwaar gewond na het gevecht van 22 Augustus de kapitein-luitenant Faivre uit Beieren te sterven. Ook aeze gaf zij» ring af voor zijn vrouw. Men zag later aat daarin gegrifd was de datum van 22 Augustus 1889. Deze officier was dus juist op den dag van zijn zilveren bruiloft gevallen. Munt. Gedurende 1914 zijn aangemunt voor rekening van bijzondere personen 738.476 10-guldenstukken en 246 560 gouden dukaten van Regeeringswege voor Nederland: 15.785.000 guldens, 5.600.000 Ongevoeligheid bjj opwinding. Vele der heldendaden, waarover men leest in deze en vroegere oorlogstyden vinden meerendeels hun oorzaak in het meermalen geconstateerde ver schijnsel dat wanneer de mensch zich in hevige opwinding bevindt, zijn lichamelijke smarten of pijDen verminderen. Bij duels heeft men dat meermalen kunnen constateeren. Pyn staat in nauw verband met den toestand des geestes van den mensch. Vooral in het gevecht op een slag veld, waarhy men overal menschen ziet verwon den en dooden en dus de opwinding het grootst is, is bewezen dat bij direct daarop volgende operaties de soldaten meestal de minste pijnen gevoelen. In de veldslagen die Napoleon leverde waren de zwaargewonde soldaten zeer tevreden als zij maar in handen van den beroemden ope rateur dr. Larre waren. Zy offerden dan met geneegen hun ledematen aan het mes. Een man wiens been zooeven was afgezet, bood direct zyn diensten aan om anderen te helpen 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2