Binnenland. en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het kamp zal circa 50.000 Rassen kunnen heibergen. Een tweede kamp wordt bij Sehlea gsbouwdj en zal 30.000 gevangenen kunnen opnemen. Een derde kamp wordt bij Czerzk opgelicht, ©enige kilometers ten Noorden van Tuchei. De werkzaamheden worden hier bespoeiiigu om aan 10.000 Russen onderdak te verschaften, In het gevangenenkamp te Hainmeistdn aan de Poimmersche grens waren tot nu toe 40.000 gevangenen ondergebracht. Voor het grootste deel is Hammcrstein slechts een observatie-station. De Russen worden hier terdege gewasschen, ingeënt en dan naar andere kampen verwezen, om voor opvo.gers plaats te maken. Op het «ogenblik bevinden zich daar1 17.000 Russen. Verder wordt voor 20.000 Russen een kamp opgericht op het groote oxcercitip-'t.trein bij Jastrow. ZWEDEN. Het aanhouden van schep e n. Men is hier zeer ontstemd over het aanhouden van schepen door Engeland. De kapitein van het Zweedsche stoomschip „Seeiiand" dat te Goto borg is gearriveerd, beklaagde zich, dat de Engeil- schen het schip op zijn vaart van New V.rk een maand lang1 te Leith aanhielden. De stommer moest G00 ton ruw koper lossen, hoewel uit voor Zweedsch gebruik bestemd was. Het „Stockholm® Dageblad" schrijft naar aan leiding; daarvan: Het voortdurend kapen van voor de Zweedsche concurrenten bestemde metaal- ladingen bewijst duidelijk, dat men in Engeland de Zweedsche metaalindustrie wil uithongeren. Een andere redelijke verklaring bestaat er niet. De omstandigheid dat Engeland geen op het volkenrecht gegronde blokkade van DM Uchland kan doorvoeren, mag nimmer als mctief dienen vcor het uithongeren der Zweedsche industrie, want dat ware toch een al te publieke reebts- sr bending." MEXICO. De correspondent van de »New-York Tribune® te Elpasso meldt, dat generaal Villa is overleden aan de gevolgen vaneen revolververwonding. Men zegt, dat majoor Tiens, de moordenaar van den Engelschman Benton, die behoorde tot de lijfgarde van Villa, de dader is. H. M. de Koningin maakte Zaterdagavond met gevolg in drie automobielen een militairen in spectietocht naar het Westland. Mr. J. W. v. d. Biesen. Het E-rste Kamerlid voor Noord Brabant mr. J W. van den Biesen, die in den Haag vertoeft, maar Vrydag de zittmg van de Eerste Kamer niet kon uijwonen wegens ongesteldheid, is, naar men ons meldt, lijdende aan bronctiitis. Met het oog op diens hoogen leeftijd, zal de heer Van den Biesen aerst over eenige dagen naar zijn woonplaats, Ginntkeu, kunnen terugkeeren. Storting op de staat>leening. Naar biykt, neooeu sommige personen bij het kiezen van een storting>kautoor in de meening veikeeid, dat het storten op de leening door middel van schatkistbiljetten, vervallende 8 Februari, ook geschieden kan bij de rijksontvan gers en op de postkantoren. Die meening is onjuist; met de schatkistbil jetten kan slechts gestort worden bij de Neder- landsche Bank te Amsterdam, bij de 21 betaal meesters en bij de ontvangers te Deventer, Enschede, Leiden, Meppel, Nijmegen en Tilburg. Ten emde echter tegemoet te komen aan de houders van schatkistbiljetten, die op andere kantoren hebben te storten en daarin door hun misvatting bemoeilijkt zouden worden, indien zij de biljetten niet vóór 8 Februari op een betaal- meesteiskantoor verzilveren konden, is bepaalo, dat de betaalmeesters de schatkistbiljetten, ver vallende 8 Februari, ook reeds de 7 voorafgaande dagen mogen verzilveren. De houders kunnen ze das b. v. op 2 Februari by den naasttyjwonenden betaalmeester verzilveren en met de ontvangen contanten een der volgende dagen bij hun rijks ontvanger of hun postkantoor storten. M\jnen in de Zuiderzee. Met vry gioote zekerheid kan worden gemeld, dat in de Zuiderzee geen mijnen meer aanwezig zyn. De myn, die in de Vlieter dreef, is door de marine vernietigd. Een nanwkeurig en uitge breid onderzoek heeft verder aan het licht gebracht dat de andere gerapporteerde smynen" van zeer onscbuidigen aard zyn geweest en bestonden uit een oude mand, een dito wieg en een donker gekleurd tonnetje, afkomstig van eene bagger machine, liggende ln de Rykshaven te Enkhuizen Genoemd tonnetje dat thans nog op zee rond drijft, moet zelfs door ervaren zeelieden voor een myn zyn aangezien en had tijdelyke staking van den veerdienst tengevelge. De liberalen en de „godsvrede". In de a.s. vergadering van het hoofdbestuur vaD de centrale liberale kiesvereeniging in het hoofddistrict Eukhuizen zal, naar de »N. R. Ct.« meldt onderstaande motie ter tafel worden ge bracht De vergadering van de Centrale Lib. Kiesver eeniging in hoofddistrict Eukhuizen, kennis genomen hebbende van de oppositie tegen den minister, mr. Treub, inzake het ontwerp Leeningsplan veroordeelende het optreden van een paar Unie- liberalen in vereeniging met de hoofden van de vrijz.-dem. partij, om, in een tyd van de grootste spanning, waarin »de godsvrede« allerminst ver stoord diende te worden, het ministeriëele leven van een man, die bij allen in hoog aanzien staat, in gevaar te brengen eerbiedig hulde brengende aan den minister voor de kracht en volharding waarmede Z.Exc. het werk lijk belang van het vaderland, tot ons groot geluk, heeft gediend spreekt haar spijt uit over die oppositie en gaat over tot de orde van den dag. Amerikaansche tarwebloem. Bij de Vrijdag te Rotterdam gehouden verkoo- ping bij inschrijving, door het bestuur van het Comité van Graanhandelaren, als lasthebber van de regeering, van ca. 60 000 balen Amerikaansche tarwebloem, is gegund Patent f20V4218 4, Straight f 18.50, Bakers f 17.75, waartoe slechts gedeeltelijk is kunnen worden toegewezen. (N. R. Ct Overtreding uitvoerverbod. In de douaneloods op het stationsemplacement te Arnhem is beslag gelegd op een partij leder van ongeveer 9000 K.G., welke reeds ten uitvoer naar Duitschland was aangegeven. Tegen een expiditiefirma te Arnhem is procers-verbaal op gemaakt wegens overtreding van het uitvoer verbod. Kiezerskweek. Het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging »Recht Plicht en Orde" houdt Vrijdag5 Febru arizitting in het gebouw van den R. K Volks bond, Lange Haven, voor het geven van inlichtingen aan heD, die meenen in de termen te vallen om geplaatst te worden op de kiezerslijst. Lezing Pater Borromëus. Wij herinnieren onze lezers aan du morgen 'Dinsdagj-avond om1 8 uur in de gehoorzaal van hel Bondsgehouw, Lange Haven, aoor Jen Etrw. Pater Boiromëus de Greeve te houden lezing;. De vergadering, die belegd ij ue-r de afdeeling Schiedam van de „Hanze" b toegankelijk voor alle Katholieken. Steuncomité 1914 Schiedam. Behalve de gewone wekelijksche bijdragen zijn sedert de voiige opgave giften ingekomen van de werklieden der firma Ingelse Co. 1 A 2% van hun weekloon; J. H. M. d. G f 2-50de sluis- en brugwachters f2.60; de Christelijke Zangvereeniging vEltheto" f50.— Buurt Comité Gasstraat en omgeving (M<-j. Bovenberg) f7. Comité tot O. en O. van Werkeloozen. Door het comité meer speciaal tot ontspanning van Werkloozen is tegen Donderdag 4 Februari a.s. weer in »Odéou« voor de Werkloozen een gezellige avond georganiseerd ter uitvoering van het programma zal o.a. voor zaDg medewet king verleenen Mevr. van der LindenLovet Teisseu. De N. V, Chemische Wasscheryen Ververij de nPhoemx» heeft na ruime afschrij ving het dividend over het jaar 1914 bepaald op 10%. Over 1913 werd eveneens uitgekeerd 10% dividend. Zondag werd door de politie aan gehouden een burger, die indertyd by een be keuring een valschen naam had opgegeven. De man bleek militair te zyn en bediende zich van een valsche verlofpas. Hij is heden-morgen ter beschikking van den garnizoenscommandant te Delft gesteld. Gisteravond weigerde een mili tair op de Hoogstraat aan het bevel van de politie om rechts te houden te voldoen. Naar zyn naam gevraagd wilde hjj dien niet opgeven, waarop de politie hem wilde arresteeren.Hy verzette zieh hevig tegen de arrestatie en ontrukte een politie-agent zijn regenjas. Hij is heden-morgen naar Delft ge nracht ter beschikking van den garnizoenscom mandant aldaar. By de polite zyn te bevragen, een zwarte hond met bruine snuit en bruine pooten, reu, en een foxterrier, reu. Wanneer niet binnen 2 X 24 uur door de eigenaars afgehaald, zullen de dieren worden afgemaakt. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 2 ibr. 5.40 v.m., 5.47 n.m. DIT ROTTERDAM. Gedurende Januari 1915 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 357 schepen, metende 382.701 netto reg. .ton, waarvan 1 zeilschip, met 2649 netto reg. ton, 1 stoomhopper en 10 byleggers. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 346 schepen, met 372,842 netto reg. ton. Bovendien legden 13 inkomende en 37 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. Van Vlaardingen en Hoek van Holland vetrokken 2 stoomschepen naar Roterdam. In Januari 1914 kwamen den Nieuwen Water weg bmnen 872 schepen, metende 1,068.917 netto reg. ton, waarvan 11 zeilschepen, met 3447 netto reg ton, en 6 zeelichters, met 4130 netto reg. ton, 12 vreemde sleepbooten, 7 bijleggers, 4 ma rinevaartuigen, 1 proefstoomer, 2 sloopers en waaronder ook 14 stoomschepen die aan de Von- dehngenplaat hebben gebunkerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 793 schepen, met 1000.063 netto reg ton. Ongeluk. Te Cuyk aan de Maas had de 69-jarige H. Buit Weert, die bezig was met het scherpen der maalsleenen in den molen van L. W., het ongeluk onder een door het bezwijken van de kraan naar beneden stortenden molen steen te geraken. Met ernstige inwendige kneu zingen werd hij onder het gevaarte vandaan ge haald en overleed kort na het ongeval. Een doorslaande klok. De dorpsklok te Niawier (Fr.) sloeg Donderdag te middernacht 300 maal achter elkaar. De dorpelingen stonden verschrikt op en dachten aan botsing met een vliegmachine. Eindelijk wist men de klok tot rust le krygen. (Tel.) De dure levensmiddelen. Door het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is naar de »Tel." meldt bij de samenwerkende spoor weg vereeni- gingen het voorstel ingediend, om een petitionne- ments-actie op touw te zetten ter verkrijging van een toeslag op de loonen van het spoorwegper soneel, wegens de thans geldende duurdere levens omstandigheden. Een en ander in afwachting van de verbeteringen, welke de herziening der Dienst- voorwaarden zullen brengen. De bedoeling is, om, waar mogelijk, voor het tramwegpersoneel een zoodanige actie op touw te zetten. Ongelukkig afgeloopen. Zaterdag nacht maakten een tientai personen te Leiden in de Agnietenstraat voor een café lawaai door op de deuren en ramen te bonsen, omdat men hen niet wilde binnen laten. Om de mannen weg te jagen schoot zekere W. van binnen uit door een spleet van de deur met een revolver, waardoor de 26-jarige schipper A. van Gemert in de hart streek werd getroffen. Binnengedragen in een als kazerne in gebruik zijnde school gaf hij weldra den geest. De dader werd nog denzelfden nacht gearresteerd. Een goede vangst. Te Rotterdam is Woensdagavond door de Delfsche rechercheurs Luijendijk en Dijkshoorn gearresteerd zekere A. M. D. Snoeren, een gevaarlijk individu, die in 1908 tot 6 jaar gevangenisstraf weid veroordeeld door het gerechtshof te 's-Gravenhage, wegens de be kende inbraak in het postkantoor te 's-Graven hage. S. wist in 1912 uit het krankzinnigengesticht te Venray te ontsnappen en nam de wijk naar België. Bij zijn aanhouding had S. ruim f1400 aan Hollandsch, Fransch, Belgisch en Duitsch geld in zijn bezit, alsmede een valschen pas, af gegeven door het Duitsche consulaat te Rotterdam, ten name van H. de Smet uit Gent. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Hebt u niets vergetenl Een lezer meldt aan het »Dgbl. v. N.-B." Woendsdag kwam ik met den trein van 9.54 uit Breda te Zwaluwe aan, toen er een spoorbe ambte langs den coupés kwam en vroeg of er iets in de coupé was blyven liggen. Hij keek meteen naar boven in de m tten Ik zag niets en vroeg, wat het zijn moest Daarop antwoordde hij dat er iemand een kindje van drie maanden had vergeten. Ir dacht dat 't een mop was. Maar eenige oogenblikken later zag ik iemand met een kindje voorby gaan. Hoe was dat zoo gebeurd. Een Belgische vluchtelingenfamilie, die met den trein van de richting Venlo kwamen, moest te Breda voor Roosendaal overstappen. Door de drukte en het gewoel en dat met zeven kleine kinderen hadden ze het jongste, dat men notabene boven in het net had gelegd vergeten. Toen 'de trein vertrokken was, dachten ze er eerst aan, waarna men naar Zwalu we .telefoneerde met het bekende gevolg. Een vermakeljjk verzinsel. De «Berlingske Tidende" van Kopenhage, ontving on langs een schrijven van iemand uit de Egyptische stad Luxor (El-Uksur), die daarin het volgende staaltje van onder de Arabieren verspreid oorlogs nieuws vertelde »Een Duitsche Taube maakte, onder beschut ting der duisternis, een stoutmoedige vlucht naar Londen, wist Bungkingham Paleis te vinden, vloog door een venster naar binnen, nam koning George V gevangen en bracht deze, zonder de minste moeite naar Duitschland." Toen de ongeloovige Arabier dat hoorde, vroeg hy den verteller, hoe zoo'n groot toestel dooreen venster kan vlieger1 De verteller wees toen op het huis van een rijken officier, dat byzonder groote vensters had, en zeide nAls kapitein X, die, als gy en ik, maar een gewoon sterveling is, zulke groote vensters heeft, hoe groot moeten dan wel de vensters zijn van koning George, die koning van Engeland en keizer van Indië is." Het zou een moei karweitje zyn, om alle uit den duim gezogen nieuwtjes van dezen oorlog te verzamelen. Maar het bovenstaande is moeilijk te overtreffen, (Tel.) Militaire marschen. Onder een mili taire marsch verstaat men hier te land die op wekkende muziek, waarop het goed loopen is en die bij voorkeur gespeeld wordt als de troepen met de militaire muziek voorop, uittrekken. Iedereen kent een of meer dier marschen en velen betreuren het dat er niet veel meer met muziek gemarcheerd wordt door straten en over wegen van onze steden, een dagelijksche s wacbtparade" zou heel wat vroolijkneid veroorzaken en... de militairen zouden er vroeger (au zijn 't al) populairder door geworden ziju. Natuurlyk is niet iedereen het hiermede eens. De militaire autoriteiten die de regimentmuziek wenschen afgeschaft te zien, la chen er waarscnijt lijk ooi, maar »een wacbtpa rade (aflossen der wacht op een bepaald uur, met muziek) maakt op het groote publiek een aaugenamen en goeden indruk. Nu is het nog waarneembaar hoe het aflossen der wacht op den Dam te Amsterdam de belangstelling trekt, met alleen van slagersjongens, maar ook van de andere voorbijgangers. In Duitschland verstaat men onder militaire of armeemarschen echter iets anders. De Keizer zoek die muziek uit en geeft ze aan zijn regi menten. Die gewoonte dateert uit den tijd van 1827 toen Koning Fuelrich Wilhelm III zelf be paalde wat er gespeeld moest worden bij bijzon dere gelegenheden. Die melodie ging de Duitsche soldaten in merg en bloed zitten. Thans zijn er, de oude en nieuwe marschen bij elkaar geteld, ongeveer 500 stuks bijeeo. Maar slechts enkelen worden voortdurend gebruikt. De eene troep mag niet de marschan van een andere gebruiken. Sommige marschen mogen niet dan bij bijzondere gelegenheden ten gehoore ge bracht worden. Zulke marschen hebben historische namen o.a. de Hogenfriedbayer, de Mollwiszer.de Sedaomarsch, de Parijsche intochtsmarsch (1814) de Düppier marsch enz. Ook zijn beroemd de Yorksche marsch, die gespeeld wordt (of werd, want de naam klinkt Engelsch I) als aanvalsmarsch als de troepen storm gaan loopen. Deze marsch werd door Beethoven gecomponeerd. Een paar der andere door Frederik de Groote. De nieuwste marsch, de Presenter marsch van het Jagerregiment te paard is van Richard Straus. Een merkwaardige bliksemslag. Bij de vliegeroplatingen die dagelijks, indien het weer dit toelaat, op het militair vliegterrein te Soesterberg plaats hebben, tot het doen van me teorologische waarnemingen, deed zich verleden week, naar het »Hbl.® meldt, een merkwaardig geval van blikseminslag voor'. Even nadat de vlieger met het registreeringsinstrumeot te circa 12.45 was opgelaten, begon de lucht plotseling donker te betrekken en uit het z.vv. naderde een zware bui. Omstreeks 1.10 toen reeds 1600 M. staaldraad waren uitgevierd, begon het zeer hard te regenen en loeiden krachtige stormvlagen over de hei. Hoewel de Vlieger, die langzamerhand tot 1000 M. hoogte was gestegen en geheel door de donkere wolken was omhuld, zich rustig hield, werd het voorzichtiger geacht de oplating niet verder voort te zetten en de kans op breken van den draad tengevolge van zware windstooten tij dens den bui niet te riskeeren. Te 1.24 werd daarom de motor aangezet om de 2000 M. staal draad, die waren uitgevierd, weer op te winden. Nauwelijks was echter hiermede begonnen, of ae leider der oplating zag buiten een fel licht en hoorde gelijktijdig een scherpen knal. De beide mannen, die bij den motor bezig wa ren, werden door een sterke electrische ontlading achteruit geslingerd, gelukkig echter zonder letsel te bekomen. Het bleek, dat de bliksem op den staaldraad was geslagen en dat de zware electri sche stroom naar de met het oog op het gevaar lijke van dergelijke geoeurtemasen, goed met de aarde verbonden metalen stuurrol, den draad zoo lang in. gloeiing had gebracht dat deze was ge smolten. Soldaten uit de kazerne van het vliegterrein, die, opgeschrikt door het licht en den knal der ontlading, even later kwamen aanloopen, vertel den, dat ze een laDggestrekte wolk hadden zien vormen op hetzelfde oogenbltk waarop zy den vuurstraal zagen. Dat het licht van den gloeienden draad intens geweest is, blykt daaruit, dat de leider der opla ting 'niet aaders dan een hellen lichtgloed en rook waarnemend, nog minutenlang het nabeeld van een gloeiende streep voor oogen behield. Verschei dene personen in de Bilt op 7 K.M. afstand van het vliegterrein, hebben den vuurstraal duidelyk gezien. Zy hielden deze voor een bliksemstraal, doch niemand heeft duidelyk dan begeleidenden donderslag gehoord. De vlieger is vermoedelijk eenige K.M. van het terrein neergevallen. Ontsporing. Men schryft ons uit Doeti- chem Zaterdagmiddag geraakte de locemotief der tranfl welke te 'sHeerenberg om 210 van de Emme- riksche brug vertrekt by een bocht ter hoogte van Café ischiefens uit de rails met gevolg dat zij dwars over den weg kwam te liggen. De machinist verwondde zich, door uit een raampje te moeten klimmen aan depots, hij werd ten spoe digst door nen geneesheer verbonden en kon zyf reis met den daarop volgenden trein naar Doeti-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2