Staten-GeaeraaL Binnenland. 'Stads- en (Gewestelijk Nieuws. nen. Onze troepen, die ook hier bij 't overwinnen van groote moeilijkheden van weersgesteldheid en terrein zich schitterend hebben gedragen, zijn in het dal van de Moldawa doorgedrongen en hebben den vijand daar teruggeworpen. Ze hebben Izwoz, een plaats aan de Moldawa en Breaza bezet. Het aantal in de Karpathen gevangen genomen Russen is weer met 4000 vermeerderd. Uit F r a n k r y k. Uit Havre, meldt men aan „De Tijd" Het bericht van het Duitsche telegraafagent- schap, dat de Fransche regeering het houden van vredesgebeden op 7 Februari a.s. verbiedt, omdat men vreezen zou, dat de oorlogsgeest drift bij het Fransche volk daardoor zal dalen, kan in zijn algemeenen zin en klaarblijkelijke tendenz met de meeste beslistheid worden tegen gesproken. Het bericht schijnt van Duitsche zijde te worden uitgestrooid, om de Katholieken der neutrale landen tegen Frankrijk in het har nas te jagen. Wel is het bericht van de „Daily Telegraph" waar, dat op sommige katholieke bladen als de „Semaine religieuse" en de „Pèlerin" beslag werd gelegd, tengevolge van een misverstand, dat Z. Em. Kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs, heeft weggenomen door de verklaring, dat alleen een vrede mogelijk is, op de recht vaardigheid gegrondvest. De Parijsche correspondent van „De Tijd" meldt nader Het incident van de inbeslagneming der gedrukte vredesgebeden met hun commentaren heeft zich aldus toegedragen J1. Zondag legde, op last van de regeering, de politie in 't Seinedepartement de hand op de tractaatjes en devotie-geschriften, welke o.m. de gebeaen bevatten, voorgeschreven door Z. H. den Paus voor den a.s. algemeenen bededag. In het schrijven, ter begeleiding van het desbe treffend decreet des Pausen, uitgevaardigd dooi den Kardinaal Aartsbissenop van Parijs, werd o.m. verklaard: „De vrede, dien de H. Vader door de volkeren wil doen alsmeeken van den hemel, is een duurzame vreue, die, volgens het wooi d van de H. Sennit is éeu werk van recht vaardigheid, een vreae, die de zegepraal en de regeering van het recht veronderstelt." Desondanks üeeft vermoedelijk (je regeering zich laten leiden door het kwade vermoeden, dat het pauselijk, gebed niet uitdrukkelijk den wensch naar een rechtvaardigen vrede uitdrukte, en dat dus propaganda kon worden gemaakt voor een vreue, die wellichtFrankrijk verla gen kon Nadat ZEm. Kardinaal Amette echter op dit punt de meest geruststellende verklarin gen had gedaan, is het incident gesloten en mag de tekst van het vredesgebed vrij gedrukt, verkocht en gebeden worden. De »Croix" en andere katholieke bladen heb ben den ougepasten maatregel terecht aan af keurende critiek onderworpen. De waarschuwing vanDuitschland. By een bespreking oner de jongste actie van de Duitsche zeevaartpuhtiek, wy»i de »New York Herald" op de wreede onrechtmatige vernieling door Duitsche onderzeebooten aan neutrale ladingen toegebracht, zonder eemg onderzoek, om uit te maken ot die ladingen contrabande ot voorwaar- waardehjke contrabande vormen, of dat ze geheel vrij zijn. De »New York tierald" voegt er aan toe, dat het recht van onderzoek toegestaan is, volgens het internationaal recht, maar het doen zinken van vijandelijke ot neutrale schepen, zonder te letten op de veiligheid van de bemanning, het overbrengen der scheepspapieren, of zich te ver gewissen van den aard der lading, is een groote misdaad. De »New Y'ork Times" zegtGeen enkel neu traal land ter wereld zal berusten in de gevechts zóne, door Duitschland rondom Groot-Britannië en Ierland afgebakend. De Duitsche admiraliteit kan niet verwachten, dat de vernieling van Duitsche schepen door de vingers zal worden gezien als onvermijdelijk en alj een te verontschuldigen toeval, aan den zee-oorlog verbonden. De «Tribune" zegtDuitschlands buitengewone uitdaging aan de wereld, bevat een aanleiding tot internationale vei warring, het speelt met vuur en kan niet veel verder gaan. Wij kunnen onmogelyk wachten tot de vlag wordt bespot en schepen getorpilleerd. Het is nu tyd, om ronduit te spreken in naam van de internationale veilig heid en den Duitschen geest duidelijk te makpn, dat de schepen, die d= Amerikaansche vlag voeren een vastberaden houding zullen aannemen. Reuter meldt nog uit Londen Aanzienlijke Britsche scheepseigenaars ver klaarden in een intervieuw, dat de bedreigingen van Duitschland met een blokkade, de Britsche scheepvaart op geenerlei wijze zal belemmeren Bij het Suez ka naai. Uit verdere bijzonderheden over den strijd aan het Suez kanaal blijkt, dat totaal 600 Turken krijgsgevangen genomen zijn en 3 machinegeweren en 90 kameelen, beladen met proviand en muni tie, buitgemaakt werden. De Turken lieten 400 dooden op verschiliende punten achter, waaruit de conclusie valt te trekken, dat zij minstens 2400 man verloren hebben, de gevangenen niet inbegrepen. Onder de gesneuvelden bevindt zich een Duitsch officier. Gisteren hadden geen gevechten van belang plaats. Een redacteur van de »Tribuna,« het te Rome verschijnende blad, verklaart, dat een aanzienlijke politieke persoonlijkheid van Italië hem verzekerd heeft, dat Italië zich tot April ongetwijfeld rustig zal houden. Voor dien tijd zou echter een van de groepen van mogendheden de overhand ver krijgen en Italië zou dan in het belang van den vrede tusschenbeide komen. De veldtocht voor een oorlog was door geheime vereenigingen op touw gezet. Het grootste gedeelte van het Ita- liaansche volk wenschte na den slag van het nood lot, welke het door de aardbeving had getroffen nog slechts den vrede. Allerlei nieuws. De Engelsche bladen melden, dat dei Fran --che generaal Pau op zijn reis naar Rusland te Knrungi, het nieuwe Zweedsch—Finsche girtems- staliën is aangekomen en er door den gouver neur'generaal van Finland en eenige autoriteiten n.el groote eerbewijzen is ontvangen. Over het doe. van zijn zending1 moet Pau zelf in Zweden in kleinen kring hebben verklaard, dar de aan bieding der Fransdie militaire medaille aan groot- vr'-t Nikolaas slechts bijzaak is en dat het eigen lijke doel der neds is het inspecbeerea der Rus- 'sUche strijdkrachten en 't hespreken van plan nen voor de toekomst met den Russ'sohen genie raten staf. Dat zou naar van Duitsche zijtde verluidt m verband staan met de ontevredenheid van het F:ar.sche legerccmmamlo over het onvoldoende Russische offensief. Wolff seint uit Mühlheiih: Gistermiddag' om half-vier heeft een vijandelijk vlieger bommen op Mühlheim geworpen waar van twee ongeveer 100 M. van het garnizoans- hjspitaal op een akker zijn ontploft. Zij hebben geen schade aangericht. De Engelsc.he legerbegrooting voor het jaar 19151916, die heden gepubliceerd werd, voor ziet in het onder de wapenen houden van 3 millioen man, niet inbegrepen de troepen, die in Icdië dienen. Twee Oosten rij ksche officieren van gezond heid zijn in het Russische gevangenkamp door vlektyphus aangetast. PERZIë. Uit Constantinopel bericht men aan het »Berl. Taeebl.cr Russen en Engelschen trachten met alle mid delen Perzië te bewegen om zijn onzijdigheid te aten varen en tegen de Turken in Azerbeidzjan op te treden. Nadat beloften niet hadden gebaat, I-zijn zij thans tot dreigementen overgegaan. De Russen hebben verklaard dat zij genoodzaakt zou den zijn de provincies Masandara, Keilan en Tehe ran te bezetten, de Engelschen, dat zij de havens Mohammerah en Boesjin voorgoed in bezit zouden nemen. De Perzische regeering heeft geweigerd haar onzijdigheid op te geven. MEXICO. Uit Washington meldt Reuter Carranza heeft den Spaanschen gezant in Mexico verzocht senor Angel Declasj, agent van de Spaan- sche régeenng by Villa, aan hem uit te leveren. Carranza beschuldigt hem dat hij Villa feitelijk heeft geholpen en dreigt den gezant het land te zullen uitzetten wanneer deze aan zijn verlangen geen gevolg geeft. TWEEDE KAMF.tt De houding van Italië. Uit Ko enhagen dus nog al langs een omweg seint men aan de «Köln. Ztg.« Crediet-aanvrage Oorlog. Kaderopleiding, Reservekader. Verscheidene vroegen inlichtingen met betrekking tot de kaderopleidmg, die naar zy meenden te weten, geheel of zoo goed als geheel is stopgezet en dat ontwikkelde jongelieden, die reeds 5 maanden onder de wapenen zijn, nog niet in de gelegenheid zijn gesteld, den rang van korporaal of sergeant te behalen.. Intusschen werd van andere zijde opgemerkt, dat het staken van de kaderopleiding tijdens den toestand van mobilisatie, geeo verbazing kan wekken. Enkeie leden drongen er op aan, dat dezen ka derreservisten de gelegenheid worde geboden den rang te behalen, waarop 2y onder normale omstandigheden zouden hebben mogen rekenen. Sold ij en en toelagen. Militaire hoefsmeden. Gevraagd werd, of de landweer sergeanten ook een vergoeding voor woningbuur ontvangen, en, zoo neen, of zij die niet bebooren te genieten, Enkele drongen er nog op aan, dat bij de verrekening met de hoefsmeden een tegemoetkomende houding zal worden aangeno men. Gebruik van v r ij e n tyd. Dat de maat regelen tot ontwikkeling en ontspanning, de meest mogelijke medewerking van de militaire chefs on dervinden, werd door somige leden in twjjfel ge trokken. Met het oog op het groote belang, dat het ontwikkelingswerk heeft voor het moreel der troepen, werd nogmaals krachtig op steun aan gedrongen. Zelfs behoorden militaire autoriteiten zeil leiding aan deze pogiDgen te geven. Vrijheid van lectuur. Sommige leden zagen in de garantie ten aanzien van de soldaten krant een bevoorriehting boven anderedoor de moeilijkheden, aan enkele kranten als het «Volk in den weg gelegd, wordt voor deze concurentie toch zeer verzwaard. Dienst op Zondagen. Enkele leden drongen nogmaals aan op het staken van den dienst op Zondagen, althans op zooveel mogelijke berperking (vooral in de ochtenduren). Onbehoorlijk gedrag. Drankmis bruik Ook werd wederom gepleit voor krach tige maatregelen tegen onbehoorlyk gedrag. Enkele leden waren onaangenaam getroffen door het noemen in één adem van anti-militaristische en zedekwetsende liederen. Op krachtig optreden tegen het drankmisbruik, dat gezegd wordt, hier en daar ouder de troepen groote afmetingen te hebben aangenomen, werd door verscheidene le df n aangedrongen, zoowel door straffen als door tegen te gaan, dat drank wordt binnengebracht in de verblijfplaatsen. Ongeluk te Rijswijk. Enkele leden vroe gen of de minister bereid is te bevorderen, dat aan de weduwe van den doodgeschoten soldaat een hooger pensioen worde verleend dan f 410 of wel een gratificatie. Andere leden zagen geen reden voor een bijzondere regeling. Vergoedingen aan gezinnen. Ten aanzien van de vergoedingen aan gezinnen hiel den eenige leden vol, dat in vele gevallen de bedragen niet voldoende zyn om een behoorlyke levensonderhoud te verzekeren. O.m. noemden ze Den Haag, waar voor een gezin zonder eigen inkomsten de maatstaf is: voor een vrouw 75ct. voor een vrouw met één kind 90 ct. en voor elk kind meer 10 ct. De vraag werd gesteld, of wan neer de burgemeester de vergoeding weigert er nog een andere weg open staat en een beroep op den minister werd bepleit. Indien de minister eerst weigert kan men dan alsnog vergoeding bekomen over het eerste tijdvak of voor een tijd vak, dat men nog niet had aangevraagd. Enkele leden meenden, dat volgens de wet de vergoeding ook moet worden toegekend wanneer de dienstplichtige niet gehuwd is, maar buiten ►xhtelyk met een vrouw samenleeft en voor deze en eventueele kinderen zorgt. Anderen achtten zulk een vergoeding in stryd met de wet en on verdedigbaar met het oog op de hoogheid van het huwelijk. Voorts werd gewezen op de wensche- lijkheid van een regeling betreffende vergoedingen en soldijen in geval van ziekte in hospitaal, huis gezin of met-militaire ziekenmrichting. Ten aan zien van de handelwijze van den burgemeester van Leiden, die van de vergoeding de belasting schuld pleegt af te houden, drongen eenige leden aan op een verklaring van den minister, dat by deze praktijk door een algemeene aanschrijving op afdoende wijze zal tegengaan. Gevraagd werd of de kosten aan de kleine neringdoenden door het Kon Nat. Steuncomité niet ten laste van de begrootmg van Oorlog behooren te worden ge bracht. Voorts werd gewezen op een ondersteu ning ten onrechte verleend aan een onderwijzer, wiens salaris f1400 doorgaat. Clandestiene vleeschfabricage te Rotterdam. Nadere inlichtingen werden den minister gevraagd. Interneerings depóts. Ten aanzien de zer depóts werd door verscheidene leden gewezen op de nadeelige gevolgeD, die wel onvermijdelijk moesten voortspruiten uit de omstandigheid, dat de duizenden jonge mannen geen aibeid hebben, noch door eenige geestelyke inspanning worden beziggehouden. Aangedrongen werd op verbetering. Als arbeid werd genoemd heideontginning, en werkzaamheden, die de inrichting en het onder houd der kampen vorderen. Iutusschen werd van andere zijde opgemerkt, dat de onwil der geïnter neerden de oorzaak is van hun lediggaDg en zy maatregelen, in het belang van hun geestelijke ontwikkeling, zeer weinig waardeeren. Hun mede werking is uiterst gering. Gevraagd werd of ge ïnterneerden krachtens de tractaten tot werk kunnen worden gedwongen. Enkele leden spraken als hun meening uit, dat het verblijf in of in de nabijheid van een stad allicht meer gelegenheid opent de geïnterneerden bezig te houden. Daarom kwam hun de verplaatsing uit de depóts naar de tampen geen gelukkige maatregel voor. Andere leden vreesden, dat da kosten hierdoor veel hoo ger zouden worden en groote bezwaren zou mee brengen. Eenige leden hadden uit de mededeelingen be treffende de betreurenswaardige gebeurtenissen te Zeist den indruk gekregen, dat de lediggang, waartegen eenigszins anders had kunnen worden opgetreden, de oorzaak is. Velen verklaarden de overtuiging te hebben verkregen, dat aan de autoriteiten geenerlei verwijt kan worden gedaan. Dat het onderzoek niet in het openbaar geschiedde, werd door sommige leden betreurd en nog op zulk een onderzoek aangedrongen. Nota Albard a-Kleerekoper. Aan het verslag is toegevoegd een nota van de heeren Albarda, Kleerekoper en Van Leeuwen. Herziening Drankwet. Naar wij vernemen, zal spoedig het ontwerp der herziening van de Drankwet van het dépar tement van Binnenland sc hè Zaken naar den Raad van State te verhuizen en het is waar schijnlijk, dat nog dit zittingsjaar het ontwerp door de Tweede Kamer zal in behandeling ge nomen worden. (Centr.) Invoer van suiker. Reuter seint uit Londen In een door de regeering aan liet Lagerhuis gericht antwoord over de kwestie, betreffende invoer uit Holland en Roemenië, wordt herinnerd aan de proclamatie van 26 October, waarbij in voer van suiker in het Vereenigd Koninkrijk ver boden is, behalve van die, waarvan de levering bij contract was vastgesteld voor 4 Augustus 1914. Daarenboven moet bewezen worden, dat de suiker niet afkomstig is van een Engeland vijandelijken staat of van grondstoffen uit dien staat. Voorts verneem ik, dat de Nederlandsche regeering de strengste vooi zorgsmaatregelen heeft genomen om invoer van Duitsche suiker of suikerbiet te voor komen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 Februari, 's avonds half negen. Gemeentelijke Credietbank. Op de akte van oprichting van de Gemeente lijke Credietbank is de Koninklijke bewilliging verkregen. Tabaksbelasting. Donderdag hebben in een bijeenkomst te Am sterdam de afgevaardigden van eenige vereeni gingen van fabrikanten, winkeliers en werklieden in het tabaksbedrijf zich verklaard tegen eiken vorm van belasting op tabak. Men zal later een commissie van verweer instellen. Ministerraad. Donderdagavond werd een bijeenkomst van den Ministerraad gehouden, welke, in afwijking van de gewoonte van den laatsten tyd, gister ochtend tusschen 11 en 12 uur werd voortgezet. Duitschland en de scheepvaart. Omtrent de buitengewone vergadering van den ministerraad, waar het Duitsche communi qué is besproken, verneemt de hoefijzer-corres pondent van het „Alg. Handelsblad", dat de regeering haar houding in zake de Duitsche kwestie nog niet definitief heeft vastgesteld. Zij ziet in de Duitsche memorie nog te veel pun ten, waaromtrent opheldering dient te worden gevraagd, met name de bewering over de En- gelsche order tot misbruik van de neutrale vlag en de voorstelling, die van onze uitvoerverbo den wordt gegeven, om nu reeds een bepaalde I houding te kunnen vaststellen. .Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Febr., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778.8 te Bodo. Laagste barometerstand 755 2 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dag: matige tot krachtigen oostelyken tot zuidoostelyken wind, zwaar tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag, 's nachts eenige vorst, zelfde temperatuur. Bevolking. Het maandelijksche bevolkingsoverzicht geeft aan: 31 Dec. 19.4 aantal zielen 35169 Geboorten 92 Vestiging 150 242 Overlyden 31 Vertrek 127 158 Alzoo een vermeerdering van 84 Bevolking op 31 Jan. 1915 35253 Th. G. van der Burg. -J- Heden-ochtend om 1U£ uur werd op het R. K. kerkhof ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer To. G. v. d. Burg, in leven bestuurs lid van verschillende katnoiieke vereenigingen eD corporaties eu Inl van de Kamer van Koopnande' en FaOneken alhier. Verschillende personen deden bij de plechtigheid op het kerknot van hunne deelneming blyken. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. opden burgemeester, den heer M. L. Honnerlage Grete, de heeren M. J. Wouterlood, J. A. J. Nolet, Jac- Eugering en G. J. M. Melchers, leden van het R. K. Parochiaal Armbestuur eu Weesnuis de eerw. broeder-overste, den vice-voorzitter en se cretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, resp. de heeren A. Cool en mr. M. C. M- Kavelaars, alsmede de heeren D. L. Iogelse en S. O. v. Waalwyk v. Doorn, leden van genoemd college, voorts de heeren H. Rebers en J. G. fl. Brounts, bestuursleden van de Scnied. Processie naar Kevelaer. Na de inzegening in de kapei, werd het lijk door de Vincentlanen grafwaarts gedragen. De beaarding gescüiedde door den weleerw. heer M. J. v. d. Burg, kapelaan der parocbie van de H. Barbara, te Rotterdam, een neef van den overledene, geassisteerd door den weleerw. kape laan L. Th. J. Paulussen, van de parochie van O. L. Vr. Visitatie alhier. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van Politie. Heerenhandschoen, Portemonnaie met inhoud^ bos Sleutels, Ring met sleutels, Huissleutel, stuk Staaldraad, Ring met sleutels. Aan de volgende adressen: Wit katoenen kin- derschort, Krommenhoek, Broersveld 392; fiets pomp, Brökling, Dwarsstraat 50huissleutel, Kooij- man, Villastraat 91Broche met portret, v. Kam pen, Zw. Waalschestr. 7heerenportemonnaie met inhouh, Kers, Boterstr. 27; zwarte dames- portemonnaie met inhoud, v. d. Lee, Helenastr- 25 jongensjas v. Pinxteren, Boterstr. 85. Door de p olitie z ij n aangehouden drie Vlaardingsche jongens, die op de glasfabriek de »Uto", waar zij werkzaam waren, 2 leege stopflesschen hadden gestolen. Na verhoord te zyn, zijn de jongens door de politie naar Vlaar- dingen overgebracht. De kommies le klas bjj de directe belastingen enz. C. de Hoog is bevorderd tot as sistent te Schiedam. Hoogwater te Schiedam: Zondag 7 Febr. 8.43 v.m., 9.13 n.m., Maandag 8 Febr. 9.38 v.m 9 76 n.m. UIT ROTTERDAM. B. en W. hebben gister aanbesteed het maken van een pompgebouw met schakelhuisje voor het electrisch gemaal van den polder Sprangen. De volgende bilj-tten zijn ingekomen: Gebrs. G. en A. Krabbendam, te Schiedam, 19299G. Elffe- rich f 9933, J. A. Verheul f 10.364, J. de Vries I j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2