Statea-GeneraaL -tads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. Voor tengere kinderen. Kurg uitgevaren met een lading >evensiniiidielen voor Utuitsohland. Daar het schip was vertrok ken. vóór de Duiische regeering ep de voornaam ste levensmiddelen beslag legde, heeft de Engel - sohe regeering de regeering te Washing tem ver- vitligd, dat de lading in beslag zcu warden ge ne men en betaald en dat het schip daarna zen wicraen vrijgelaten. Schepen, nadien met levens middelen voor Duitsehland vertrokken, zouden render vergoeding in beslag worden genomen. ROS DAM) De Russische Dtoema is gister geopend «oor den minister-president Goremykin Hij zedde dat het Russische volk thans volkomen .overtuigd is van de eindelijke overwinning Rus land heeft nog' niet zijn volle kracht ontplooid De minister van buitenlandsehe zanen, Saso noff, gewaagde van de eensgezindheid otr bond genooten, die zullen volhouden tot de ove Twin ning toe. Hij verzekerde met nadruk aat Rus land hartelijke betrekkingen onderhoudt met Grie kenland en Roemenië, en sprak over Jan den wier belangen aan de zijde van de entente-mo- gendheden staan en zich reeds uitspraken ten gunste van aansluiting bij Rusland en zijn bond- genooiten"; aan bun regeeringen stond het thans nog om de eindbeslissing te nemen en do gele genheid om de nationale wensehen te verwezen lijken niet voorbij te laten gaan. Sasonoff zeide nog1 dat de Engelsch-R'ussische betrekkingen ten aanzien van Perzië hartelijker zijto dan ooit. Hij bracht hulde aau de medewer king van Japan. ZUID-AFRIKA. Volgens de „Pretoria News" hebben de Puic- srihers den opstandeling Maritz ter cicod gebracht c-p beschuldiging van verlaad. Officieel bevesti ging ontbreekt nog. j EERSTE KAMER Zitting van Woensdag 10 Februari. Aan de orde is de staatsbegroeting voor 1915. De heer Z ij 1 m a beklaagt zich over de uitla ting van den minister van financiën, toentertijd minister van landbouw n en n. over de Groning scbe graanhandelaren. Spr. is met tevreden over de wyze, waarop de minister deze kwestie onge daan heelt willen maken. De heer van der Hoeven bespreekt de in de stukkken gemaakte opmerking over de trage wyze, waarop de toekenning van de pensioenen aan de oud-gemeenteambtenaren doer de pensioen raden werd afgedaan en bet antwoord van den minister daarop. Spr. meent, dat dit niet klopt met hetgeen is medegedeeld in de schrihelyke gedachten wisseling over het ontwerp tot wyzigmg van de pensioenwet. Spr. wyst op de lasten, welke voor de gemeen ten zijn ontstaan en op de moeilijkheden ook voor de h-trokken personen. Waarom, zegt hij, is ook niet alles aan de gemeenten zelve overgelaten De heer van derLanden bestrydt ten opmerking in de stukken, volgens welke uitbrei ding van de nyverheid in ons land vermindering van handelsverkeer met bet buitenland tengevolge zou hebben. De minister van binnenlansche zaken zegt. dat de regeering slechts een kunst matige bevordering van oe industrie heeft afgekeurd. De minister van financiën zegt den heer van der Hoeven onderzoek toe. Wel kwam het spr. voor, dat er wai sneller gewerkt had kunnen zijn. Den heer Zijlma betwist spr., dat de indertijd door hem vermelde feiten niet juist waren. Hij licht nader toe, wat hij in de Tweede Kamer gezegd heeft en zegt niet zyn leedwezen te kun nen betuigen over zyn afkeuring, uitgesproken over handelingen als toen door spr. gesignaleerd zyn De heer Z y I m a repliceert. By Hoofdstuk II (Hooge Collegiën van Staat) merkt de heer Bergs ma op, dat het aan be veling zou verdienen, de handelingen der Eerste Kamer ook beschikbaar te stellen bij het verkort verslag der Tweede Kamer. Bij Hoofdstuk III bespreekt de heer Reekers de weigering van de regeermg om een gezantschap by den paus in te stellen, welke weigering door spr. zeer Jbetreurd wordt. Spr. wyst op het be lang van een dergelyke vertegenwoordiging bij vredesonderhandelingen. De beer v. Waterschoot v. d. Gracht dringt op betzelfde aan. De beer Laan brengt hulde aau den minister van buitenlbodsche zaken voor diens beleid. Verder felijk en gevaarlijk acht spr. dat er, behalve door de grouta bladen, gepolemiseerd wordt met bui teDlandsche bladen. De beer B e r g s m a dringt aan op een ver meerdering van de gelegenheid voor diplomaten om zich op de hoogte te stellen van de toestanden in heel hun ambtsgebied, vooral op gebied van handel, nijverheid en landbouw. De heer van den Berg is voor het herstel van de missie bij den paus, dochwil nu den minister niet dwingen. Spr. wil niet dat wjj ons met bemiddelingspogingen mengen in den oorlog, dien hij noemt een volkenoorlog, geen dynastieken oorlog. De heer Polak verschilt met den vorigen spreker van meening en schrijft den oorlog toe aan het kapitalisme. De minister van buitenlandsche zaken antwoordt, dat by niet vyandig gezind is aan een herstel van het gezantschap bij deB paus, doch onder deze omstaDdighedea is het onmogelyk. De begrooting van bnitenlandsche zaken wordt daarop aangenomen By de behandeling van de begrooting van justitie klaagt de heer Franssen over het uitgeven van wetten op Zondag. De heer Ver he ij en wil een betere wijze van toeschatting van getuigegeld. De heer v. Waterschoot v. d. Gracht vraagt een beroepsinstantie ter zake van de uit sprakeu van den raad van beroep voor notarissen. De heer Bergsms bepleit invoering van snel en kort recht. Spr. waarschuwt tegen een weder vrylaten van den toialisator en klaagt over slechte toepassing van de Motor- en Rywielwet, welke hij toeschrijft aan gebrekkige instructie van de politie. De heer Polak vestigt de aandacht op de weinig serieuse toepassing van de Arbeidswet door de justitie. Een even venter, die niet vlug uitwijkt krijgt vaak een zware straf als een werkgever, die zich bevoordeelt door overtreding der Arbeids wet (f0.50 of f 1 boete en in buitengewone ge vallen een enkele maal f 10). Spr. dringt er op aan, dat de minister zyn opvatting steune. De minister van Justitie, de heer Ort ant woordt aan den heer Franssen, dat niet de mi nister van Justitie, doch de betrokken ministers heslissen over den dag van uitgifte van een wet. Aan den heer Verheijen antwoord spr. dat er in de praktijk slechts weinig vergissingen betreflende getuigengelden voorkomen. Tot een wetswijziging is spr. gaarne bereid. Wat een hoogere instantie voor notarissen betreft, aarzelt spr. eenige toezegging te doen, en wijst er op, dat de rechtoank, die een schorsing heeft uit te spreken nog eens den ernst der feiten heeft te onderzoeken. Aan den heer Bergsma antwoord spr. dat hij een snelle berechting althans van kleine zaken toejuicht, sneller dan thans veelal geschiedt. Wel degelijk zal het nieuwe wetboek van strafvordering verbetering brengen. Wat civiele zaken betreft is een commissie bezig het wetboek te herzien. In Engeland, dat het land van het snelle recht heet te zijn, wordt veel meer van arbiters gebruik gemaakt dan hier. De totalisator heelt spr genoemd het kleinste euvel op dit gebied. Voor de rijksveldwacbt acht spr. procureurs-generaal de beste chefs. De rijks veldwachters krjjgen van elke nieuwe wet een exemplaar. Dat de rechterlyke macht niet serieus zou optreden ter zake van de Arbeidswet ontkent spr. en er wordt in deze over het algemeen niet te licht gestraft. Meermalen werd gratie ge vraagd voor boeten, soms wel voor 60 te gelijk. Spr. heeft gemeend, daartoe niet te moeteu mede werken, omdat het wenschelijk is, dat de wet streng worde toegepast. Nog onlangs kwam bij spr. een klacht in van een Kamer van Koophan del. over te strenge bestraffing dezer delicten. De heeren Fransen, Bergsma en Polak repli- ceeren. De begrooting wordt z.h.st. aangenomen en de vergadering verdaagd tot morgenochtend 11 uur worpen de natuur 1 ij k e binnen het rijk wo nende personen, dezelfden derhalve, die in art. 1 der bestaande wet op de vermogensbelas ting worden genoemd, ook al zou principieel een uitbreiding van den belastingplicht buiten de door dat artikel gestelde grenzen gerechtvaardigd zijn. Uit de verandering van het karakter der Ver movensbelasting volgt verder, dat voor geen enkel vermogensbestanddeel de belasting afhankelijk mag worden gesteld van de opbrengst, welke het afwerpt of geacht wordt af te werpen. Vandaar, dat het in het hierbijgaaod ontwerp het stelsel van aanslag der onroerende goederen naar een bedrag, afhankelijk van de belastbare opbrengst dier goederen, moest worden vervangen door aan slag ook van die vermogensbestanddeelen naar de verkoopwaarde. Het is echter noodig te voorkomen, dat de n a- vorderingen over het belastingjaar 1914 1915 door de nieuw bepalingen worden beheersch. Werd hierin met voorzien, dan zouden de bij de wet ten aanzien der navordering voorgestelde voorschriften daarop moeten worden toegepast, wat niet gewenscht voorkomt. lutionnair het kiesdistrist Kampen in de Tweede Kamer vertegenwoordigde. Tot zijn dood had hij zitting in de Staten van Overysel. Weerbericht. 1 elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Febr., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.9 te Hernüsand. Laagste barometerstand 749.8 te Hamburg. Verwachting tot den vblgenden dagzwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit zuidelyke richtingen, tijdelijk opklarend later wellicht weer regen, zelfde temperatuur. De groote leening. Op de groote staatsleening is thans in eersten termijn totaal rond 255 millioen of 93 pet. gestort. Hierin is begrepen een bedrag van 44 millioen 200.000 gld., dat is beleend geworden, waarin de Nederlandsche Bank ongeveer 41 millioen uit eigen middelen heeft bygedragen. 50 millioen gulden is gestort door inruiling van schatkistpapier. Bemanning der Nederlandsche handelsschepen. In de «Staatscourant" van gisteravond vestigt de minister van Buitenlandsche Zakenvoor zoo ver zulks noodig is, de aandacht van belang hebbenden op de wenschelijkheid, om gedurende den oorlog de bemanning der Nederlandsche han delsschepen, die Duitsche havens aandoen, uit sluitend samen te stellen uit onderdanen van on zijdige mogendheden. Priesterjubilea. De weleerw. pater Pius v. d. Sanden kapelaan der parochie van O. L. Vrouw v. d. H. Rozen krans (Singelj en de weleerw. heer H. B. J. Warnink, kapelaan der narochie van O. L. Vrouw Visitatie (Frankeland) hopen a.s. Maandag 15 Februari hun lz£ jarig priesterfeest te vieren. I ater v. d. Sanden zal genoemden dag van 12—1 uur receptie houden, terwijl in de pastorie aan de Nieuwe Haven van 12£-2£ uur gelegen heid zal zijn kapelaan Warnink met zyn jubilé te complimenteeren. TWEEDE kamer Wyziging der Wet op de vermogensbelasting Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der wet op de vermogensbelasting. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend. Door de inwerkingtreding van de wet op de in komstenbelasting 1914 verandert de vermogens belasting geheel van karakter. De wet van 27 Sept. 1892 bedoelt de vermogensbelasting als be lasting van het (op een bepaald percentage van de waarde gefixeerde) inkomen uit het vermogeD, dus als belasting die te zamen met de bedrijfsbe lasting een gesplitste inkomstenbelasting vormt. Na het inwerkingtreden van de nieuwe inkom stenbelasting niet langer een belasting van in komsten uit een bepaalde bron van inkomst naar een belasting van deze bron zelve, als aanvulling der inkomstenbelasting en dat wel op grond van de grootere draagkracht, die het vermogen als bron van inkomst aan de rechthebbende geeft boven andere bronnen van inkomst. Als gevolg hiervan behooren in de vermogens belasting alle wijzigingen te worden aangebracht, welke noodig zijn om die verandering van karak ter tot uitdrukking te brengen Daardoor moet opnieuw de vraag worden beant woord wat als object van deze belas ting in aanmerking zal worden genomen. Het antwoord op die vraag schijnt niet moeilijk. Im mers alles, wat als vermogen verkoopwaarde heeft, ook al geeft het op zich zelf geen inkomsten, ver hoogt voor den bezitter zijn draagkracht doordien het óf blijvende bron van inkomst is, óf in zulk een blijvende bron kan worden omgezet en der halve den rechthebbende, voor zoover de zorg voor het behoud van d e toekomst of mogelyke in komst gaat, ontheft van de spaarnoodzakelijkheid welke rust op alle, die van vermogen verstoken, enkel inkomsten uit arbeid genieten. Dit geldt ook voor hem, die goederen bezit, bezwaard met vruchtgebruik en eveneens voor den vruchtgebruiker en den rechthebbende op een lijfrente. Voorts zou uit den veranderden aard der ver mogensbelasting volgen, dat in alle gevallen waar in de inkomstenbelasting inkomsten uit vermogen treft, de vermogensbelasting over de verkoop waarde van deze bron van inkomsten wordt ge heven. De kring van hen, die aan de vermogens belasting worden onderworpen, zouden derhalve moeten worden uitgebreid. De naamlooze vennootschappen en wat de wet op de inkomstenbelasting daarmede gelyk stelt worden wel getroffen in dezelfde wet, welke de belasting der inkomsten van physieke personen regelt, maar toch is de hefflog van de dividenten van vennootschappen van geheel an deren aard als de inkomstenbelasting. De vennoot schappen behoeven dan ook in de wet op de ver mogensbelasting niet te worden betrokken. Maar met de binnen het rijk gevestigde stich tingen, die een bedryf uitoefenen, met de bui ten het rijk wonende of gevestigde personen en lichamen, die het genot hebbeD van binnen het rijk gelegen onroerend goed, die hier te lande een bedrijf of beroep uitoefenen of deelgerechtigd zijn in de opbrengst van zoodanig bedrijf of beroep, staat het principieel anders. Ia al deze gevallen kan er sprake zyn van in komsten uit vermogen en zou mitsdieD de aard der bron vorderen, dat voor het vermogen ver mogensbelasting wordt betaald. Hiertegen kan echter worden aangevoerd, dat het belasten van slechts enkele vermogen bestand- deelen in een algemeene vermogensbelasting niet wel past. Daarbij komt, dat de vermoedelijke opbrengst aan een dergelyke uitbreiding der vermogensbe lasting verhoodenj gering mag worden geacht, zoodat ook uit een oogpunt van 's lands belang op deze uitbreiding geen prijs behoeft te worden gesteld. Aan de vermogensbelasting worden alleen onder Assurantie ter zee. De Duitsche verzekeringsmaatschappijen, die door. middel harer agenturen in de laatste paar maanden ijverig meeteekenden tegen molest hebben thans order gegeven zulks te staken, in het bijzonder wat de vaart op Engeland hetreft. In verband ook wel hiermede zijn de molestpre- miën der Nederlandsche maatschappijen in deze en ook in andere vaarten eenigszins verhoogd. (Hbld.) Droogmaking te Wormer. Onze Haarlemsche berichtgever meldt ons: Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een aanvrage om concessie tot droogmaking van de in de gemeente Wormer gelegen plassen, de Marken, De Poel en het Zwet, ontvangen. Gegadigde voor deze concessie is de raad van begeer der naamlooze vennootschap «Droogmaking Wormer." (Tel.) Tegenspraak. Men meldt ons uit 's Gravenhage Indertyd verscheen in de pers een verhaal omtrent schandelijk gedrag van Belgische geinter- neerden, die op het punt stonden van Kampen naar Harderwyk te worden overgebracht en waarbij zij, ontevreden over het niet tegelijkertijd ver trekken hunner vrouwen, zich aan baldadigheid hadden schuldig gemaakt, zooals het vernielen van een in bruikleen verstrekte piano en biljart, het vernielen van eenig meubilair eu zelfs van het borstbeeld van H. M. de Koningin. Naar uit de meest vertrouwbare bron kan worden medegedeeld, is dit bericht geheel be zijden de waarheid Het vertrek heeft in vol maakte orde plaats gehad, zonder dat daarbij van eenig verzet of onwil sprake is geweest. Mocht er beschadiging zijn geschied, dan heeft zulks geheel bij ongeluk plaats gehad en gerui men tijd vóór het veitrek uit Kampen. Byzondere verloven. Naar den minister van Oorlog is gebleken, brengen vele korpscommandanten de byzondere verloven, welke voor behartiging van zaken of om andere redeneD worden verleend, geheel in min dering van de normale verloven, waardoor zy, die een bijzonder verlof hebben genoten, daarna soms gedurende weken of maanden verstoken blijven van de gelegenheid om in familie- of werkkring korten tyd terug te keeren. Naar aanleiding hiervan is op verzoek van den minister door den opperbevelhebber van land- en zeemacht bepaald, dat tenzij voor eenig bij zonder belang nadrukkelijk anders door hem mocht worden bevolen voor de betrokken mili tairen slechts die normale verloven komen te vervallen, welke gedurende den tyd, dat zij met buitengewoon verlof zyn, door hen zouden zijn genoten en dat n& het verstrijken van laatstbe doeld verlof op hen dus weder de algemeene regelen omtrent het verleenen van verloven van toepassing worden. Apologetische cursus. In de tiende les van den apologetischen cursus besprak de eerw. Pater v. d. Sanden gisteren avond den socialistischen toekomststaat. Spr. vergeleek de utopie der socialisten met de bereik bare christelijke heilstaat. Met citaten uit geschriften van socialistische leiders schetste spr. den socialistische heilstaat zooals deze door de socialistische voormannen den arbeiders wordt voorgespiegeld. Na de onmogelijkheid van het bestaan van deze volmaakte maatschappij te hebben aangetoond, besprak de inleider den Chnstelijken heilstaat, die niet wil de verdwijning van de standen maar de vereeniging van de standen volgens deD wensch van Paus Leo XIII, dien wij zouden kuunen noe men, den genialen ontwerper van den christelij- ken heilstaat. Onze eigenlijke heilstaat ligt niet op deze aarde die altijd zal blijven een tranendal De dames Pluijm zongen onder de pauze eenige liederen en hadden voor hare muzikale prestatie een waardeerend applaus van de vergadering in ontvangst te nemen. De volgende les van den cursus wordt gegeven op Woensdag 24 Februnri. Prof. M Noordtzy -j- In den ouderdom van 74 jaren is gisterenavond te Kampen overleden de heer M. Noordtzy, oud- hoogleeraar aan de Theologische School aldaar. De overledene was aanvankelyk predikant bij de Geref. Kerk. In 1875 verwisselde hij zijn laat ste standplaats, Schiedam, met het hoogleraars ambt. De Schiedamscbe Gymnastiek- vereeniging «T.H.O.R." zal op Zaterdag 13 Fe bruari, 's avonds 8 uur, in het gebouw «Odeon,'' aan de Tuinlaan alhier een uitvoering geven. Door de politie is aangehouden een persoon, die gesignaleerd stond, als sedert November van het vorig jaar uit Veenhuizen 2 te zyn ontvlucht. Hij is hedenmorgen naar Veen- huizen overgebracht. Bij de politie is terug te bekomen een zwartharige hond, teef, Wanneer het dier niet binnen 2 X -4 uur is afgehaald zal het worden afgemaakt. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. Ie klasse no. 2 te Rotterdam is door B. en W. als no. 3 op de voordracht geplaatst, de heer L. van den Tempel van hier. De Raad der gemeente Amster dam heeft benoemd tot onderwijzeres in verstellen, knippen en naaien aan de 2e openbare werk- en leerschool voor meisjes, mej. P. C. Brugman, leerares aan de huishoud- en industrieschool alhier. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 12 Febr. 2.43 v.m., 3.04 n.m. Vele jaren had hij zitting in de Kamper Ge meenteraad, terwyl hij eenige jaren als antirevo- Voorzorgsmaatregelen in tyd van epidemie te nemen. Er zijn zoo wat overal epidemieën, van griep, van mazelen, van scharlakenkoorts, van typhus. Welke zijn de kinderen, te voren aangewezen tot het vatten van de eene of de andere dier ziekten. Zonder eenigen twyfel zullen de slacht offers genomen worden onder de kinderen die op het oogenblik zich ter neergeslagen en treurig toonen, onder hen die geen bloed schijnen te hebben, onder hen die verzwakt en bloedarm zijn. Komt hen te hulp. Gy kunt hen buiten het bereik der ziekte brengen, gy kunt hen redden. Zij zijn zwak, maakt hen sterk. Zij hebben weinig bloed en hun bloed is arm. Geeft hen ryk bloed, door hen eenige doosjes Pink Pillen te laten nemen. De Pink Pillen zijn onovertroffen om in de verstoorde organismen het evenwicht der goede werking terug te brengen. Zy verryken het bloed, versterken de zenuwen, geven krachten, bevorderen de spijsvertering. Verkrijgbaar bij bet Generaal Depot der Pink 1 illen pacostakade 15, Amsterdam voor Rotter dam Soabilé, 7 Groote Markt; S. G. Wuift Westmeuwland no. 8; voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelhof Hovingb P J van der Sman. en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijsf 1.75 de doos en tade zes doozen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2