Stads- en Gewestelijk Nieuws. Biimenlaud. gens een niet neutrale houding, zooals de Duitrohe regeering aan de regeeringen van zekere andere neutrale landen toeschrijft. Daarom meent de Amerikaansche regeering het recht te hebben, in het onderhavige geval met een rein geweten en op grond van erkende prin cipes, de in de nota aangeduide houding aan te nemen. Wanneer de commandanten van Duitsche oorlogsschepen handelend zouden optreden, alleen op grond van de verdenking, dat de vlag der Vereenigde Staten niet rechtmatig gevoerd wordt, zou de regeering der Vereenigde Staten in deze handelwijze moeilijk iets anders kunnen zien, dan een niet te verontschuldigen schending van het neutrale recht, welke nauwelijks in overeenstem ming te brengen zoude zijn met de vriendschap pelijke betrekkingen, welke thans gelukkig tus- schen beide regeeringen bestaan. Wanneer niette min een dergelijke te bejammeren situatie zouden ontstaan, zou de regeering der Vereenigde Staten zich genoodzaakt zien, de Duitsche regeering voor zulke handelingen harer marine-autoriteiten streng verantwoordelijk te stellen en alle stappen te doen, welke noodig zijn voor de bescherming van Ame- rikaansche levens en eigendommen en tot verze kering van het volle genot van het erkend recht in volle zee voor Ameiikanen. Op grond van deze overwegingen spreekt de regeering der Vereenigde Staten met de meeste hoogachting de hoop en de verwachting uit, dat de Duitsche regeering, ten einde elk mogelijk misverstand te vermijden en te verhinderen, dat omstandigheden ontstaan, die een schaduw zouden kunnen werpen op het verkeer tusschen de beide regeeringen, de verzekering geven kan en wil, dat de Amenkaansche staatsburgers en hunne schepen niet door Duitsche oorlogsschepen zullen worden lastig gevallen, anders dan voor door zoeking. Er wordt aan toegevoegd, dat aan de EDgelsche regeering, met betrekking tot het onrechtmatig gebruik van de Amenkaansche vlag tot bescher ming van Engelsche schepen, voorstellen gedaan zijn. Het Wolff-bureau verneemt, dat de door de Amerikaausche regeering gevraagde opheldering in denzelfden vriendschappelyken toon gesteld zal zijn, als de Amenkaansche nota. Van het Westelijk front worden slechts artillerie-gevechten en kleine plaatselijke acties van infanterie gemeld. De stad Reims wordt opnieuw door de Duitschers gebom bardeerd. Op het Oostelijk oorlogsterrein wordt nog steeds op alle punten hevig gevochten. Het Duitsche communiqué van gister meldt: Bij en aan gene zijde van de Oost Pruisische grens nemen onze operaties het verwachte verloop. In Polen, op den rechteroever van de Weichse^ kwamen onze troepen vooruit in de richting van Racionz. Op den linkeroe«er van de Weichsel deden zien geen wijzigingen voor. Ufficieel wordt dd. 14 Februari uit Weenen gemeld De toestand in Russisch Polen en West-Galicië is onveranderd. Onze troepen op dat gedeelte van onsgevechts front in de streek van Dukla, waartegen de Rus" sen tot heden hevige aanvallen ondernomen hadden, gingen zelf tot den aanval over en wierpen den vijand, en wel de Siberische troepen, van twee belangrijke hoogten en namen stormenderhand de plaats nij Wy.-koezi. Eveneens nad de aanval der verbondenen inde Midden-Woud-Kurpatnen succes. Ook hier werd den vijand een hoogte, waarom hardnekkig ge streden was, oninomen. In de gevechten van gisteren werden weder 970 krijgsgevangenen gemaakt. In zuidoostelijk Gaiicië en Boekowina«hadden succesvolle gevechten plaats. Oe vijand, die ten zuidwesten van Nadvorna, ter bescherming dier stad, stand hield, werd teruggeworpen. De hoog ten ten noorden van Delatyn werden veroverd. Hierbij werden tal vau krijgsgevangenen gemaakt. In Boekowina. De »Az. Est« ontvangt uit Bistntz het volgend bericht «Onze troepen zyn Radautz binnengetrokken. De' intocht had zoo snel en overrompelend plaats, dat de Russische generale staf, die zich daar be vond, geen tijd had om te vluchten, en met het geheele bureau krijgsgevangen werd gemaakt. Een bevelvoerende generaal pleegde zelfmoord.® In Polen. De Morning Post® verneemt uit St. Peters burg Er is een koning van Polen gekozen en hjj zal binnen enkele dagen in de oude stad van Polen, Krakau, gekroond worden. Dit is een poging van Oostenrijk tot een politieken staats greep de gekozen pretendent naar den niet- bestaanden troon is aartshertog Stephanis uit het Habsburgsche huis. De aartshertog is eenigszins verwant aan het zeer oude Poolsche geslacht der Radziwill. De houding van Roemenië. De Balkan coi respondent van de sTimes" meldt uit Boekarest, van een bekend Roemeenschen staatsman te hebben vernomen, dat de betrekkingen tusschen Roemenië en Bulgarije thans alleszins bevredigend zijn en nog beter zullen worden. De kwestie van concessies, aan Bulgarije te verleenen levert geen moeilijkheden op en zal naar alle waar- schijtilykheid geaiakkelij ie regelen zijn. Dat hangt echter af van een voorafgaande overeen komst tusschen Bulgarije en Servië, hetgeen be- I teekent een bereidwilligheid van Servië, om con form de weDschen van Rusland, Frankrijk en j Engeland, Bulgarije in Macedonië tegemoet te komen. Zoo'n daad van verzoening, om de houding van Bulgarije te bepalen, zou worden gevolgd door gflijke concessies van Roemenië, en zou de goede harmonie van alle drie Donau staten verzekeren. Uit deze belangrijke mededeeling valt af te leiden, dat Roemenië geen beslissenden stap in den oorlog zal doen, voordat de houding van Bul garije duidelijk is bepaald. Kolonel Mircescu, de Roemeensche militaire at taché te Ber lijn, kwam te Boekarest aan en bracht een eigenhandig geschreven brief van den keizer mede om dien den koning te overhandigen, te gelijk met een rapport, waarin de zegepraal der Duitsche wapens wordt voorspeld. Het oprukken der Duitschers in Transylvanië en de gemelde zegepraal der Oostenrijkers in de Boekowina, heeft in de politieke kringen te Boe karest reeds uitwerking gehad. Allerlei nieuws. De Grieksche gezant heeft ConstantiBopel ver laten. Alleen de legatie-secretaris en het personeel bleven achter. Door de bewoners van Butterworth (Kaap kolonie) zal aan den Engelschen admiraal Jellicoe een zilveren bezem van 75 cM. lengte ten ge schenke worden aangeboden, als bewijs van het zuiveren der voornaamste handelswegen van Duitsche schepen. Het bezem-idee is niet nieuw, het is oorspronkelijk echt-Hollandsch. De Leuvensche hoogleeraar, Jules v. d. Heuvel, is benoemd tot Belgisch gezant bij den H. Stoel. Te Weenen heerscht een hevige pokken epidemie. Ook Italië heeft bij Duitschland protesten ingediend tegen de door laatstgenoemd land geuite bedreiging tegen neutrale schepen. Uit Berlijn meldt men, dat uit Duitsch-Oost- Afrika officieel bericht wordt dat dit gebied op het oogenblik vrij van vyanden is. Gedeelten van Duitsche toepen staan op vijandelijk gebied in Britscb Oost-Afrika en Uganda. Voor de Oost-Afnkaansche kust bevinden zich de Engelsche kruisers »Chatam«, »Dartmouth«) »Weymouth«, »Fox«, en eenige andere hulp kruisers. Naar uit St. Petersburg aan de »Temps« wordt gemeld, is Onciula, Roemeensch afgevaar digde der Hongaarsehe kamer, in opdracht van graaf Tisza, met een bizondere opdracht naar Boekarest vertrokken. President Wilson heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het amendement op de wet betreffende den aaukoop van schepen, waarbij bepaald wordt, dat schepen, gekocht vo gens de bepalingen der wet, twee j*ar na het sluiten van den vrede ter beschikking van den staaisseci erans van Marine worden gesteld. Deze zal dan bepalen, of de schepen gebruikt zullen worden als hulpvaartuigen der marine of ter beschikking van particulieren zullen worden gesteld. Hier'by is gebleken, dat van onvoldoende hy giënische toestanden (in het bijzonder werd over vochtigheid der gebouwen geklaagd), geen 3prake is, en dat het verblijf van de Engelsche officieren hoewel eenvoudig ingericht, niets te wenschen overlaat. Zorgen van den Landbouw Het bestuur der Geldersch-0«erijse!sche Maat schappij van Landbouw, heeft er bij den minister van Oorlog op aangedrongen, met bet oog op de drukke werkzaamheden op het land en het ge brek aan arbeidskrachten, aan landbouwers, thans onder de wapenen, vier maal per maaDd drie dagen of twee maal per maand zes dagen verlof te verleenen. Belgische vluchtelingen. Naar wij vernemen, vinden te Utrecht thans nog een 1100 Belgische vluchtelingen een onder dak. Geregeld gaan er enkelen af, doch dan komen er ook weer uit andere plaatsen bij. Ged. Staten. In een openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland werden heden Maandag namiddag behandeld de bezwaren van de naaml- vennootschap Nederlandsche Gist- en Spiritusfa briek, gevestigd te Delft, inzake de goedkeuring van het plan van uitbreiding als bedoeld in art. 28 der Woningwet, voor de gemeenta Rotterdam voor zooveel betreft het deel dezer gemeente, ge legen ten Zuiden van den Spoorweg naar Schie dam en beoosten de Delfshavensche Schie (plan Beukelsdijk). Binnenlandsche Leeningen. B. en W. van Groningen stellen aan den Ge meenteraad voor, van de pCt. leening 1914 groot hoogstens f850.000, waarvan een bedrag van f 500.000 is uitgegeven, de verdere uitgifte te staken en hen te machtigen met den Staat der Nederlanden eene 5 pCt. leening te sluiten ten bedrage van f580.000. Ondersteuningsfonds. Door de Haagsche atdeeling der R. K. Midden- standsvereeniging »de Hanze" is een fonds ge sticht ter ondersteuning van die leden welke tengevolge van de crisis en mobilisatie finan- cieelen steun behoeven. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Febr., medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 751.7 te Mutichen. Laagste barometerstand 739.5 te Groningen. Verwachting tot den volgenden dag krachtige tof matigen nooidwestelijken tot westeïiikm wind, aanvankelijk zwaarbewolkt, en buiïg', la,ter tijde lijk opklarend en iets zachter. stadsgezicht, reproductie vaD een aquarel van G. H. Breitner, een eveneens in breede gouden lijst gevatte gravure, »Christus bij Maria en Martha," een eikenhouten gangklok enz. Al deze geschenken waren in de ruime zaal, waar kapelaan Warnink receptie hield, uitgestald. Voorzeker waren deze stoffelijke blijken van waar deering wel teekenen van de algemeene sym pathie, waarin de jubilaris zich mag verheugen. Ter receptie verschenen heden-middag talrijke parochianen, deputaties van het koorgezelschap sCantemus Domino", kerkbestuur, collectanten college, meisjes-patronaat enz. Ook eenige oud kapelaans der parochie deden van hunne belang stelling blijken. De eerw. pater fr. Pius van der Sanden ka pelaan der parochie van O. L. v. d. H. Rozen krans, herdacht heden den dag, waarop hij voor 12^-jaar de H. Priesterwijding ontving. Heden-morgeus om 8 uur droeg de eerw. jubi laris een plechtige H. Mis van dankzegging op, daarbij geassisteerd door de eerw. paters Rijken en Uijterwaal. Het altaar prijkte in een keurige versiering van groen en bloemen. Het zangkoor voerde onder leiding ven den heer Timmerhaus de driestem mige mis van I. Mitterer uit. Vele vrienden en bekenden van den jubilaris woonden de plechtig heid bij. Pater v. d. Sanden was van 1905 tot 1907 ka pelaan in de parochie van den H. Joannes den Dooper alhier. Vandaar werd de jubilaris ka pelaan in de H. Dominicusparochie te Nijmegen. Vooral als eerste directeur van het St. Dominicus- patronaat te Nymegen heeft de jubilaris zich daar bijzonder verdienstelijk gemaakt. De leerlingen van dit patronaat huldigden hun oud-directeur op zijn jubileum met een door allen onderteekende oorkonde. Dat de jubilaris in Nijmegen niet vergeten is, blijkt wel uit den stroom van telegrammen en schriftelijke gelukwenschen, die den jubilaris van daar werden toegezonden. In Januari 1914 kwam pater v. d. Sanden te Schiedam terug als kapelaan in de parochie van O. L. Vrouw v. d. H. Rozenkrans. Als adviseur van »Katholiek Leven" alhier heeft pater v. d. Sanden deze vereeniging in korten tijd tot nieuwen bloei weten op te wekken, en als leider van den druk bezochten apologetischen cur sus velen voor zich gewonnen. In de feestelyk versierde ontvangzaal van de pastorie kwamen heden-middag velen den jubila ris hun gelukwenschen aanbieden. Wij merkten op, den hoogeerw. heer deken en de gees-elijken van de stad. Het bestuur van sKatholiek Leven" en van de afdeeling Schiedam van den R. K. Volksbond en deputaties van verschillende vereenigingen en instellingen. Uit Rotterdam kwamen vele confraters w.o. de eerw. pater Bergman, president van het katholiek onderwijs den jubilaris complimenteeren, alsmede vele particulieren van hier en uit Rotterdam. Steuncomité 1914 Schiedam. Behalve de wekelyksche bijdragen zijn sedert de vorige opgave giften ingekomen vande werk lieden der firma Ingelse Co. 1 a 2 van hun weekloon: de sluis- en brugwachters f2 60' Buurtcomité Gasstraat en omgeving (Mej. Bo venberg) f5 85 J. H. v. d. W. f5. Inter Nos." Het humor.stisch zangspel van J. Baptist Val- legüia Jr., muziek van Al bert Roothaan is reeds door veel zaogvereenigingen in den lande met succes opgevoerd, het bestuur van slternos Nos" deed er wel aan het nog eens op de planken te brengen. De zaal van »Odeon" was goed bezet met een dankbaar publiek, dat b ijkens het herhaaldelijk applaus zich uitsiekend amuseerde. De rollen waren dan ook voor het meerendee! in goede handen. Vooral mogen genoemd wor den de Bode Nelis Klont en van Bulk, die w»t zang an voordracht betreft uitmuntten. De koren werden over het algemeen vlot en correct gezongen. Wy hopen, dat de directeur, de heer A. M- den Draak, met zijn vereeniging nog dikwijls dergelijke stukjes voor het voetlicht zal brengen T. H. O. R. De Schiedamschegymnastiek vereeniging T.FI.O.R' directeur, de heer J. H. t. Dyk gaf Zaterdag' avond een welgeslaagde uitvoering in ïOdéon. De verschillende nummers werden allen correct uitgevoerd, en vooral die van de hoofdafdeeling mogen genoemd worden. T.H.O.R beoefent de gymnastiek met ernst en bereikt dan ook goede resultaten. Geen onderdeel is vergeten, zoowel de vrij0 oefeningen als het werken aan rek en brug be' wezen, dat het onderwys aan deze vereeniging goede handen is. Een genoeglijk bal besloot de avond. Duitsche en Engelsche gewonden. Onze Amsierdamsctic correspoudent schrijft Hedennacht bereikte ons het gerucht, dat het ambulance-personeel plotseling naar de grenzen was ontboden. Onbekend als men was met de ware oorzaak van dit gerucht, bracht in verschil lende kringen een groote opschudding teweeg. Men dacnt dat ueze maatregelen genomen waren om hulp te bieden aan de slachtoffers van een zee lag, die, naar ineu vermoedde, had plaats ge had, toen er een verwijderd kanongebulder in Vlissingen was waargenomen. Het gelukte ons, na een uitgebreide informatie, de ware oorzaak van deze actie op te sporen. Deze is gelukkig van vredelievenden aard en staat in verband met de op 15 en 16 dezer plaats te hebben uitwisseling van Duitsche en Engelsche gewonden. Daartoe werden de ledige treinen reeds heden afgezonden. Een dier treinen is hedenmorgen om 935 uit de Rietlanden vertrokken. Het is een der treinen, die reeds sedert het begin der mobilisatie daar gereed staan. Op order der militaire autoriteiten is vannacht deze trein in gereedheid gebracht, d.w.z. de bed den vanUakens enz. voorzien. De trein bestaat uit 21 waggons en wel 17 gesloten goederenwagens in elk waarvan 8 ledikanten, drie eerste- en tweede- klasserijtuigen en 1 bagagewagen. Om 2.20 uur zou de trein te Bentheim aan den Duitschen Staat worden overgegeven. De S.S.-trein, die aan het Weesperspoorstation in orde gebracht werd, is naar Vlissingen vertrok ken, teneide de Duitsche gewonden, die uit Enge land verwacht worden, naar hun land te voeren. Tweede Kamer. De bijeenkomst der Tweede Kamer, welke be paald was op a.s. Dinsdag te half twee, is verdaagd tot a.s. Woensdag, op hetzelfde uur. De geïnterneerde Engelsche officieren. In verband met klachten, welke gerezen waren naar aanleiding van de interneering van een aan tal Engelsche officieren te Wiericker Schans, klachten, die ook in het Engelsche parlement tot uiting zijn gekomen, heeft de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht generaal- majuor Quanjer, op uitnoodiging van den minister van Oorlog, ter plaatse een onderzoek ingesteld. Priesterjubilea. Vandaag herdenkt de weleerw. heer H. B. J. Warnink, kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Visitatie, den dag, waarop hij vóór 12^ jaar de H. priesterwijding ontviDg. Kapelaan Warnink werd, kort nadat hij tot priester was gewijd, benoemd tot kapelaan te Heemstede. Na aldaar vsb 1902 af werkzaam te zijn geweest, werd hy in 1905 aangesteld tot kapelaan der parochie vaD O. L. Vrouw Visitatie (Franke- land) alhier. Gedurende den tijd, dat kapelaan Warnink te dezer stede de geestelijke bediening uitoefende, heeft hij zich in toenemende mate in de waar deering en achting der parochianen mogen ver heugen. In allen eenvoud gaf hij, tijdens zyn ruim 9 jarig verblijf te Schiedamzijn beste krachten voor het zielenheil zijner onderhoorigen. Geen wonder dus, dat dit koperen jubilé niet onopgemerkt voorbij ging. Een talrijke schare woonde heden-oebtend de plechtige gezongen H. Mis Lij, door den feesteling in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie opgedragen. De beide andere kapelaans der parochie, de weleerw. heeren M. J. J. Kammers en L. Th. J. Paulussen, fungeerden resp. als diaken en sub diaken. Het zangkoor voerde op zeer verdienstelijke wijze de 4-stemmige Mis van Joh. v. d. Sluys uit. Van 124 tot 2| uur was er gelegenheid om den geachten jubilaris te complimenteeren. Velen hebben hiervan gebruik gemaakt, om persoonlijk kapelaan Warnink met zyn jubilé geluk te wen schen, terwijl ook in den vorm van schriftelijke gelukwenschen, kaartjes enz. dezen dag den jubileerenden kapelaan veler felicitaties gewerden. Onder de talrijke geschenken, den weleerw. heer Warnink op dezen feestdag aangeboden, be- hooren o.a. een fraai stel tafelzilver, een geschenk der parochianen, een groot, sierlyk gepolychro meerd beeld van O. L. Vrouw van Lourdes, ge schonken door het Meisjes-Patronaat, bovendien eenige kunstig bewerkte superplis en alben, w.o. vervaardigd door de eerw. zusters Dominicanessen alhier. Behalve deze geschenken werd nog menig waardevol cadeau, geschikt voor de meubileering van vertrekken in de toekomstige pastorie, waar z.eerw. het pastoraat zal uitoefenen, hieraan toe gevoegd. Zoo zagen wy een zeer mooi modern koperen staanklokje met coupes, een volledig eet- en ontbijtservies, veel glaswerk, een kleurenrijk schilderij, voorstellende een typisch Amsterdamsch Waarschuwing aan de scheepvaart. De Kamer van Koophandel en Fabrieken albief ontving van het Duitsche consulaat te Rotterdam een afschrift van de bekende waarschuwing v»11 Duitschland aan de neutrale scheepvaart met eeh begeleidend schrijven van dnn Duitschen consh'' De mededeeling is gesch ed, op verzoek van d0tl Rijkskanselier, teneinde belanghebbenden daarop opmerkzaam te maken. 2Naar het inzicht van den Rijkskanselier"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1915 | | pagina 2